Kupując mieszkanie, wiele osób stara się je urządzić pod siebie w minimalistycznym stylu. Czasami z wyboru, czasami z braku odpowiednich środków. Kiedy pojawia się w domu dziecko, surowy charakter mieszkania trzeba zamienić w miłą, przytulną przestrzeń. Poniżej znajdziecie kilka prostych trików, które ocieplą mieszkanie.
Sposób oświetlenia, kolorystyka pomieszczenia i dekoracyjne detale – wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat mieszkania. Niezwykle ważne jest, by mieszkanie urządzić w sposób, który nam odpowiada w danym momencie. I dlatego, gdy jesteśmy singlem, często kupujemy niewielkie mieszkanie, np. kawalerkę. Gdy zakładamy rodzinę – pojawia się mąż lub żona – musimy przeprowadzić się do większego, bardziej perspektywistycznego lokum. Jeżeli zależy nam, by nadać mieszkaniu przytulny charakter, warto zwrócić uwagę nw właściwe dopasowanie poszczególnych elementów wystroju. Oto 5 prostych trików, o których warto pamiętać.
Kolory pełne ciepła
Jednym z naistotniejszych elementów, które wpływają na klimat pomieszczenia jest kolorystyka ścian. To dlatego pokój dzienny zazwyczaj malujemy na inny kolor niż sypialnię czy pokój dziecięcy. Przytulną stylistykę można uzyskać stosując barwy w ciepłej tonacji, kojarzące się ze słoneczną pogodą. Wyjścia są dwa: albo malujemy kolor jednej ze ścian na intensywny, kontrastowy kolor, albo wprowadzamy do wnętrza lekkie pastelowe odcienie.
Przy urządzaniu mieszkania – niezależnie od metrażu – warto zachować kolorystyczną równowagę, poprzez dobór różnych odcieni tej samej barwy. Co to dokładnie znaczy? Wystarczy ciemnobrązowe meble zestawić z beżowym kolorem ścian lub szarą kanapę skontrastować z intensywnie czerwonym dywanem. Wspomniane odcienie brązu są zaliczane do ciepłych barw i nadają całemu wnętrzu eleganckiego wydźwięku. Styliści doradzają także postawić na kolor żółty lub pomarańczowy. Ważne jest, by stosować je z umiarem, dzięki czemu uzyskamy wnętrze przepełnione energią i pozytywnymi emocjami.
Drewno, drewno wszędzie
W przytulnym mieszkaniu warto zrezygnować ze szklanych i metalowych elementów podkreślających surowych i chłodny klimat. Zdecydowanie lepiej postawić na drewno, które nie dość, że ociepli nasze mieszkanie, to jeszcze nada mu szlachetnego charakteru. Drewno to ponadczasowy element wystroju pasujący niemal do wszystkich aranżacji – zarówno nowoczesnych, jak i tych retro. Materiał ten można wykorzystać jako główny komponent parkietu, opraw okien czy mebli. Mimo iż nie jest to tanie rozwiązanie, w miarę możliwości dobrze jest postawić na drewnianą podłogę. Mimo iż na rynku jest wiele rodzajów paneli wyraźnie nawiązujących do drewna, to klasyczny parkiet ma swój niepodrabialny urok.
Eksperci zauważają, że okleina naturalna oraz jej imitacja są nadal materiałami chętnie wykorzystywanymi we frontach szaf. Przy aranżacji wnętrza tradycyjne wypełnienia frontów mebli warto urozmaicić elementami szklanymi, np. mleczną szybą czy kolorowym szkłem. Nada to lekkości całej zabudowie, a jednocześnie wprowadzi wyraźnie ociepli stylistykę mieszkania. Coraz więcej osób zamiast klasycznych, transparentnych szyb w witrynkach stawia na rozwiązania mniej przepuszczające światło.
Gra światłem
Skoro już przy świetle jesteśmy, warto przypomnieć, że to właśnie ten element pomoże nam w uzyskaniu przytulnej atmosfery w mieszkaniu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest punktowe źródło światła w postaci małych halogenów (skierowanych w stronę ściany), lamp wolnostojących czy kinkietów. Nie bez znaczenia jest także kolor oświetlenia i rodzaj użytych żarówek. Przykład? Powszechnie wiadomo, że buałe światło sprawia wrażenie chłodnego, dlatego warto zastosować żarówki dające żółty blask. Przy ich zakupie pamiętajcie, że każda lampa dysponuje maksymalną mocą żarówki, którą jest w stanie obsłużyć. W przeciwnym razie, nawet najdroższe żarówki będą się przepalać.
Mimo coraz bardziej zaawansowanych form oświetlenia, nie warto do końca rezygnować z ducha retro. Klimat wnętrza niesamowicie jest w stanie oświetlić choćby najmniejszy płomyk żywego ognia w postaci świec, które można rozstawić w różnych miejscach mieszkania. Gdy je wieczorem zapalimy nie dość, że będzie przytulniej, to także bardziej romantycznie (wskazówka dla par). Osoby, które mają taką możliwość, powinny zastanowić się nad inwestycją w kominek – nic tak nie rozgrzewa w zimowy wieczór jak lampka dobrego wina przy żywym płomieniu w kominku.
Wszystko na swoim miejscu
W przypadku aranżacji przytulnego mieszkania istotne jest nie tylko zagospodarowanie przestrzeni, ale i jej wielkość. Zarówno mała, jak i mała przestrzeń mają swoje mocne i słabe strony. W mniejszym mieszkaniu trudniej jest zapanować nad powierzchnią, mimo iż wydaje się, że powinno być odwrotnie. Duże mieszkanie daje nam z kolei spore pole manerwu, ale łatwo popełnić błąd. Nie wystarczy zmysł artystyczny, by odpowiednio porozstawiać meble, wybrać dodatki i mieć poczucie, że reszta poukłada się sama. Właściwe rozlokowanie mebli i przedmiotów codziennego użytku także może ocieplić mieszkanie.
Jako przykład wystarczy wspomnieć zwyczajny wazon z kwiatami. Na pierwszy rzut oka to nic niezwykłego. Z drugiej strony jednak, wazon w odpowiednim, ciepłym kolorze (np. ceramiczny) z umieszczonymi wewnątrz tulipanami lub choćby pojedynczym słonecznikiem, potrafi niesamowicie rozświetlić najbardziej ponure miejsce. Ten prosty trik nie sprawdzi się, gdy wazon z kwiatami ustawimy w nieodpowiednim miejscu, np. na komodzie obok telewizora.
Postaw na dodatki
Aranżację mieszkania można także ocieplić poprzez dodatki. Trafnym rozwiązaniem będą kolorowe poduszki ułożone na sofie, przyjemne pledy oraz puszyste, wzorzyste dywany. Choćby jeden z wymienionych elementów potrafi tchnąć nowe życie w stonowane kolorystycznie mieszkanie. Dobrym pomysłem są także różnego rodzaju drewniane drobiazgi. Wcale nie trzeba ich kupować za niemałe kwoty, równie dobrze można wykonać je samemu. Donice kwiatowe można wykonać z konaru drzewa, skrzynie z desek można zaadaptować do roli nietypowych skrytek, a gałęzie jako ozdoba ściany. Możliwości jest mnóstwo. Ciepły charakter mieszkaniu można zbudować poprzez dodanie zwiewnych firanek, oryginalnych zasłon czy bambusowych rolet zamiast metalowych żaluzji. Elementy te mogą w niedrogi sposób zmienić temperaturę całego, nawet nieco podniszczonego mieszkania.
Wiele osób nie zwraca uwagi na aranżacyjne dodatki, a to błąd, bo potrafią one znacznie zmienić odbiór mieszkania. Wszystko zależy jednak od umiejętności zachowania odpowiedniego balansu – jeżeli dodatków będzia za dużo, zamiast stylowego mieszkania zrobi się zwykła graciarnia. Nie przesadzajmy także ze zdjęciami, bo gdy będzie ich za dużo, niektórzy goście mogą czuć się nieco osaczeni.
Dom, słodki dom
Nie ma co ukrywać, nie każdy z nas ma dobrze rozwinięte poczucie estetyki i nie każdy nadaje się do aranżacji wnętrz. Jeżeli jednak zapamiętacie krótkie porady umieszczone w tym tekście, to będziecie w stanie ocieplić wnętrze każdego lokum. Zawsze można skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zaaranżują naszą przestrzeń życiową. Dużą dawkę wiedzy można także czerpać ze specjalistycznej prasy, w której regularnie jest rozwiewanych wiele wątpliwości. Wszystko to sprawia się do jednego, prostego wniosku – przy odrobinie wkładu własnego, każdy jest w stanie odmienić swoje mieszkanie.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Artykuł bardzo fajny! Dużo inspiracji 😉 Jestem w trakcie urządzania swojego mieszkania i przypomniało mi się, że potrzebne są takie drobiazgi jak krzyżyk do powieszenia w przejściu, kropidło itp., to dla osób bardziej religijnych 🙂 na http://dewo…ia-roza.pl znalazłam takie drobiazgi. Raczej ciężko o sklepy stacjonarne, albo po prostu mnie to wcześniej nie interesowało :/. No ale na swoim chce się mieć takie rzeczy!