fot. Malpensa 24
Idzie nowe: Whirlpool formalnie się zwija z Europy, a udziały amerykańskiej firmy przejmuje koncern Arçelik, właściciel marek Beko i Grundig.
Na początku 2203 roku pisałem o potencjalnie nowym sojuszu na europejskim rynku AGD – turecki koncern Arçelik, właściciel marek Beko i Grundig, planował wykupienie biznesu Whirlpoola w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.
Po długich bataliach z Komisją Europejską i krajowymi Urzędami Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w październiku 2023 koncern otrzymał zgodę na przeprowadzenie transakcji. Wraz z początkiem kwietnia 2024 Arçelik zakończył ten proces, powołując do życia spółkę Beko Europe, w której Turcy mają 75% udziałów, a Amerykanie z Whirlpool Corporation 25%.
Arçelik będzie zatrudniać ok. 55 tysięcy pracowników, oferować swoje produkty na 57 rynkach, a już teraz przychody firmy sięgają 11 miliardów euro (w oparciu o łączne szacowane przychody Arçelik i Whirlpool EMEA od 2023 r.). W ostatnich latach Arçelik przejął rosyjską część biznesu Whirlpoola – firma nadal prowadzi działalność w Rosji. Wcześniej Arçelik podjął współpracę z firmą Singer w Bangladeszu i Hitachi w Azji.
Dodając do tego europejski, afrykański i blisko wschodni biznes Whirlpoola (będącego właścicielem marek Hotpoint-Ariston, Indesit, Bauknecht), firma z Turcji staje się prawdziwym gigantem. Warto zaznaczyć, że w Afryce i na Bliskim Wschodzie, Arçelik przejął w pełni kontrolę nad operacjami Whirlpoola. Nowo powołana spółka Beko Europe, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy tylko rynku europejskiego.
W samej Europie nowy podmiot Beko Europe zatrudnia 20 tysięcy pracowników i jest zdolny do produkcji ok. 24 milionów urządzeń w 11 własnych fabrykach, które znajdują się w Cassinetta, Melano, Comunanza i Siena we Włoszech, Wrocławiu, Radomsku i Łodzi w Polsce, Popradzie na Słowacji, Yate w Wielkiej Brytanii oraz Ulmi i Gaesti w Rumunii.
W komunikacie prasowym możemy przeczytać, że połączenie obu biznesów (a tak naprawdę przejęcie Whirlpoola przez Turków) ma dać wiele korzyści: napędzać innowacje, podnieść standardy produkcji, zwiększyć wydajność, konkurencyjność oferty i przyjazność dla środowiska. Szacowane korzyści w obniżeniu kosztów działalności to ok. 200 mln euro rocznie.
Łącznie koncern będzie posiadać 45 zakładów produkcyjnych, a lista posiadanych marek i tych, do których ma licencje robi wrażenie: Arçelik, Beko, Whirlpool, Grundig, Hotpoint, Arctic, Ariston, Leisure, Indesit, Blomberg, Defy, Dawlance, Hitachi, Voltas Beko, Singer, ElektraBregenz, Flavel, Bauknecht, Privileg, Altus, Ignis i Polar.
Co to oznacza dla pracowników polskich zakładów Whirlpoola we Wrocławiu, Łodzi i Radomsku? Na razie można tylko gdybać, jaki będzie dalszy los tych fabryk, ale jedno jest pewne – Turcy wprowadzą własne porządki, a to może skutkować restrukturyzacją, zmianami organizacyjnymi i optymalizacją kosztów działalności…
Realnie w Europie zostajemy z czterema dużymi koncernami produkującymi AGD:
Zakładając, że 3% powierzchni w Europie i 97% w Azji to za mało, żeby Turcję zaliczać do grona państw europejskich, dużym graczem jest Vestel, do którego należą marki Sharp, Finlux, Vestfrost. Nie można zapominać też o naszej Amice, choć to przy wymienionych firmach mały producent.
Pozostali duzi gracze to dwie firmy z Korei (LG i Samsung), a także trzy koncerny z Chin, które w ostatnich latach przejęły sporo znanych producentów i uzyskały prawa do szanowanych marek AGD: Hisense (Gorenje i Asko), Haier (Candy, Hoover), Midea (Toshiba).
Źródło: 1
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Kochasz zwierzaki, ale ciągłe sprzątanie po nich doprowadza Cię do szaleństwa? Znamy ten ból. I…
Na polskim rynku debiutuje lodówka Samsung RB38C7AGWS9. To prawdziwy rekordzista w kontekście oszczędności, bo tak…
W ofercie LG na polskim rynku jest ponad 50 lodówek. My wybraliśmy dwie najlepsze. Co…
Philips wprowadził niedawno na polski rynek nową serię ekspresów kolbowych Baristina – są kompaktowe mają…
Na polskim rynku debiutuje robot koszący Dreame A2. Już na start doczekał się niezłej promocji,…
Dyson wraz z największymi sieciami handlowymi przygotował dobre przeceny na swoje najlepsze odkurzacze. Nie dość,…
Komentarze
Mam pralki whirlpoola te stare i te nowsze. ale beko to totalny złom!!!
Mam nową zmywarkę Beko, po dwóch tygodniach pompa do wymiany w ramach gwarancji :-| Coś słabo z kontrolą jakości.
Ciekawe czy po przejęciu wygaszą produkcję konkurencyjnych dla Beko produktów Whirlpoola?
Wszystko jest możliwe, jak sobie poukładają fabryki, moce produkcyjne, okaże się na przestrzeni najbliższych 2-3 lat.
Tylko czekać aż to wejdzie do Polski i pralki Whirlpool to będą tzw rdzewiejący młot pneumatyczny i już tego nikt raczej nie kupi
Zobaczymy co z tego połączenia wyjdzie - opcji jest naprawę wiele.
Jaką pralkę by Pan polecił tak do 2500 dla 2 osób ok 6 ,7 kilo prania ? Zależy mi żeby była cicha .
Delikatnie pisząc - nie jestem ich fanem. Mają świetny rozstaw palników, ale niskiej jakości ruszty osadzone w płytkim rowku, więc super stabilne to nie są, iskrowniki takie sobie, podobnie jak same pokrętła ocierające o blachę. W tej cenie lepiej kupić podobny model Beko, Electroluxa lub Gorenje.
Beko to najniższej chyba jakości sprzęt ...oni co oni mogą pokazać po Amerykanach?- produkcję elektrozłomu?i te ich piarowskie peany w tym tekście.. podnosimy...zmodyfikujemy...yaaaak.. ???
Już mi szkoda pracowników ich polskich fabryk ...dobrze że kupiłem Bauknechta przed kwietniem 2024.. to chociaż jest szansa że trochę pochodzi jak poprzedni model z 15 lat
Pożyjemy zobaczymy, ale wiadomo, że zmiany w najbliższych latach będą spore - wystarczy tylko spojrzeć na Gorenje i Asko z 2019 roku, a teraz gdy już 5 lat należą do Hisense.
Znalazłem ranking firm z roku 2013 , najwięcej produkowały w Europie : Bosch, Indesit, Fagor , Electrolux , Candy, Ardo , Mastercook, Philips, Gorenje , Zelmer, Zanussi z Azji były tylko z małym procentem sprzedaży LG i Samsung . Dzisiaj firm europejskich zostało niewiele są częściowo sprzedane a Chińczycy są właścicielami tych firm, podwykonawcami dla reszty europejskich marek które jeszcze zostały lub wchodzą z własnymi markami . Szkoda nie wiem co Europa będzie produkować za chwilę z agd , może tylko części zamienne do naprawy?
Zwłaszcza, że w połowie tych europejskich, czy tureckich marek i tak siedzą części z Chin...