Idzie nowe: Whirlpool formalnie się zwija z Europy, a udziały amerykańskiej firmy przejmuje koncern Arçelik, właściciel marek Beko i Grundig.
Na początku 2203 roku pisałem o potencjalnie nowym sojuszu na europejskim rynku AGD – turecki koncern Arçelik, właściciel marek Beko i Grundig, planował wykupienie biznesu Whirlpoola w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.
Po długich bataliach z Komisją Europejską i krajowymi Urzędami Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w październiku 2023 koncern otrzymał zgodę na przeprowadzenie transakcji. Wraz z początkiem kwietnia 2024 Arçelik zakończył ten proces, powołując do życia spółkę Beko Europe, w której Turcy mają 75% udziałów, a Amerykanie z Whirlpool Corporation 25%.
Arçelik będzie zatrudniać ok. 55 tysięcy pracowników, oferować swoje produkty na 57 rynkach, a już teraz przychody firmy sięgają 11 miliardów euro (w oparciu o łączne szacowane przychody Arçelik i Whirlpool EMEA od 2023 r.). W ostatnich latach Arçelik przejął rosyjską część biznesu Whirlpoola – firma nadal prowadzi działalność w Rosji. Wcześniej Arçelik podjął współpracę z firmą Singer w Bangladeszu i Hitachi w Azji.
Dodając do tego europejski, afrykański i blisko wschodni biznes Whirlpoola (będącego właścicielem marek Hotpoint-Ariston, Indesit, Bauknecht), firma z Turcji staje się prawdziwym gigantem. Warto zaznaczyć, że w Afryce i na Bliskim Wschodzie, Arçelik przejął w pełni kontrolę nad operacjami Whirlpoola. Nowo powołana spółka Beko Europe, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy tylko rynku europejskiego.
W samej Europie nowy podmiot Beko Europe zatrudnia 20 tysięcy pracowników i jest zdolny do produkcji ok. 24 milionów urządzeń w 11 własnych fabrykach, które znajdują się w Cassinetta, Melano, Comunanza i Siena we Włoszech, Wrocławiu, Radomsku i Łodzi w Polsce, Popradzie na Słowacji, Yate w Wielkiej Brytanii oraz Ulmi i Gaesti w Rumunii.
W komunikacie prasowym możemy przeczytać, że połączenie obu biznesów (a tak naprawdę przejęcie Whirlpoola przez Turków) ma dać wiele korzyści: napędzać innowacje, podnieść standardy produkcji, zwiększyć wydajność, konkurencyjność oferty i przyjazność dla środowiska. Szacowane korzyści w obniżeniu kosztów działalności to ok. 200 mln euro rocznie.
Łącznie koncern będzie posiadać 45 zakładów produkcyjnych, a lista posiadanych marek i tych, do których ma licencje robi wrażenie: Arçelik, Beko, Whirlpool, Grundig, Hotpoint, Arctic, Ariston, Leisure, Indesit, Blomberg, Defy, Dawlance, Hitachi, Voltas Beko, Singer, ElektraBregenz, Flavel, Bauknecht, Privileg, Altus, Ignis i Polar.
Co to oznacza dla pracowników polskich zakładów Whirlpoola we Wrocławiu, Łodzi i Radomsku? Na razie można tylko gdybać, jaki będzie dalszy los tych fabryk, ale jedno jest pewne – Turcy wprowadzą własne porządki, a to może skutkować restrukturyzacją, zmianami organizacyjnymi i optymalizacją kosztów działalności…
Realnie w Europie zostajemy z czterema dużymi koncernami produkującymi AGD:
Zakładając, że 3% powierzchni w Europie i 97% w Azji to za mało, żeby Turcję zaliczać do grona państw europejskich, dużym graczem jest Vestel, do którego należą marki Sharp, Finlux, Vestfrost. Nie można zapominać też o naszej Amice, choć to przy wymienionych firmach mały producent.
Pozostali duzi gracze to dwie firmy z Korei (LG i Samsung), a także trzy koncerny z Chin, które w ostatnich latach przejęły sporo znanych producentów i uzyskały prawa do szanowanych marek AGD: Hisense (Gorenje i Asko), Haier (Candy, Hoover), Midea (Toshiba).
Źródło: 1
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Od kilku tygodni mamy dobre ceny na pionówki i roboty Dreame, a teraz sklep RTV…
Whirlpool W8I HT40 T Maxi Space to jedna z najbardziej opłacalnych zmywarek na naszym rynku…
Świetna płyta indukcyjna Electrolux CIV634 wylądowała na przecenie w sieci RTV EURO AGD. To najlepsza…
Szukasz dobrego robota, ale nie chcesz wydawać 3500-5000 zł na tegoroczne flagowce? W RTV Euro…
Sklep LG ma dobrą cenę na lodówkę GBV5250DSW. Nie dość, że po kombinacji promocji koszt…
Zapach pierników, błysk bombek i... szum odkurzacza? W ferworze świątecznych przygotowań często zapominamy, że technologia…
Komentarze
Mam pralki whirlpoola te stare i te nowsze. ale beko to totalny złom!!!
Mam nową zmywarkę Beko, po dwóch tygodniach pompa do wymiany w ramach gwarancji :-| Coś słabo z kontrolą jakości.
Ciekawe czy po przejęciu wygaszą produkcję konkurencyjnych dla Beko produktów Whirlpoola?
Wszystko jest możliwe, jak sobie poukładają fabryki, moce produkcyjne, okaże się na przestrzeni najbliższych 2-3 lat.
Tylko czekać aż to wejdzie do Polski i pralki Whirlpool to będą tzw rdzewiejący młot pneumatyczny i już tego nikt raczej nie kupi
Zobaczymy co z tego połączenia wyjdzie - opcji jest naprawę wiele.
Jaką pralkę by Pan polecił tak do 2500 dla 2 osób ok 6 ,7 kilo prania ? Zależy mi żeby była cicha .
Delikatnie pisząc - nie jestem ich fanem. Mają świetny rozstaw palników, ale niskiej jakości ruszty osadzone w płytkim rowku, więc super stabilne to nie są, iskrowniki takie sobie, podobnie jak same pokrętła ocierające o blachę. W tej cenie lepiej kupić podobny model Beko, Electroluxa lub Gorenje.
Beko to najniższej chyba jakości sprzęt ...oni co oni mogą pokazać po Amerykanach?- produkcję elektrozłomu?i te ich piarowskie peany w tym tekście.. podnosimy...zmodyfikujemy...yaaaak.. ???
Już mi szkoda pracowników ich polskich fabryk ...dobrze że kupiłem Bauknechta przed kwietniem 2024.. to chociaż jest szansa że trochę pochodzi jak poprzedni model z 15 lat
Pożyjemy zobaczymy, ale wiadomo, że zmiany w najbliższych latach będą spore - wystarczy tylko spojrzeć na Gorenje i Asko z 2019 roku, a teraz gdy już 5 lat należą do Hisense.
Znalazłem ranking firm z roku 2013 , najwięcej produkowały w Europie : Bosch, Indesit, Fagor , Electrolux , Candy, Ardo , Mastercook, Philips, Gorenje , Zelmer, Zanussi z Azji były tylko z małym procentem sprzedaży LG i Samsung . Dzisiaj firm europejskich zostało niewiele są częściowo sprzedane a Chińczycy są właścicielami tych firm, podwykonawcami dla reszty europejskich marek które jeszcze zostały lub wchodzą z własnymi markami . Szkoda nie wiem co Europa będzie produkować za chwilę z agd , może tylko części zamienne do naprawy?
Zwłaszcza, że w połowie tych europejskich, czy tureckich marek i tak siedzą części z Chin...