Z początkiem marca 2024 do sprzedaży trafia zupełnie nowa linia ekspresów od włoskiej marki DeLonghi. Pod nazwą Rivelia kryje się 7 różnych modeli z dwoma wersjami systemu spieniania i w aż czterech kolorach.
DeLonghi podeszło bardzo innowacyjnie do kwestii zmiany i wyboru ziaren, z których chcemy przyrządzać kawę. Część firm ma po prostu dzielony zbiornik na kawę, droższe oferują dwa osobne zbiorniki z dwoma młynkami, co wpływa na cenę sprzętu, a Włosi poszli prostszą drogą i oferują dwa wymienne zbiorniki ziaren, montowane od góry na stalowy młynek z 13 poziomami mielenia – genialne w swojej prostocie.
Każdy pojemnik ma inny kolor wieczka i mieści 250 g kawy, a montaż ogranicza się wkręcenia go od góry w ekspres.
Mamy zupełnie nowy design, ale stary system spieniania mleka LatteCrema Hot z dużą karafką i regulacją pokrętłem poziomu spieniania + dodatkowym systemem czyszczenia tego układu. Nie znajdziemy tu drugiej karafki do spieniania na zimno LatteCrema Cold. W sprzedaży jest też biedniejsza wersja ze zwykłą dyszą Cappuccino do ręcznego spieniania mleka, czyli to ekspresy dedykowane bardziej miłośnikom kaw czarnych.
Modele z automatycznym systemem spieniania LatteCrema Hot kosztują około 3300 zł:
- DeLonghi Rivelia 55.B – czarny;
- DeLonghi Rivelia 55.W – biały;
- DeLonghi Rivelia 55.G – szary;
- DeLonghi Rivelia 55.BG – beżowy.
Modele z manualnym spieniaczem Cappuccino kosztują około 3000 zł:
- DeLonghi Rivelia 35.B – czarny;
- DeLonghi Rivelia 35.W – biały;
- DeLonghi Rivelia 35.BG – beżowy.
DeLonghi przyzwyczaiło nas do ekspresów z obsługą od frontu, ale w serii Rivelia mamy 1,4 l zbiornik wody montowany od boku, zupełnie jak w większości Siemensach, choć szerokość całkowita ekspresu jest nadal dość kompaktowa – 24,5 cm. Na głębokość zajmuje 43 cm, a wysokość wraz ze zbiornikiem kawy 38,5 cm. Ciśnienie znamionowe pompy to 19 bar, pojemnik na fusy wystarczy na 10 kaw, wylewka jest regulowana na wysokość i zmieści naczynia do 14 cm wysokości, a moc samego ekspresu to 1450 W.
Typowo dla nowych konstrukcji DeLonghi mamy 3,5-calowy ekran dotykowy (taki sam jak w Magnifica Plus, czy Eletta Expoler), lecz tym razem umieszczono go na górnej części obudowy – nie jest pochylony w kierunku użytkownika, więc obsługa może nie być tak komfortowa jak w starszych seriach, zwłaszcza dla osób o nieco niższym wzroście.
Nie zabrakło opcji zrobienia kawy mrożonej (podstawiamy naczynie z lodem), mamy 4 profile użytkowników i w wersji 440.55 otrzymujemy 16 napojów, choć pozycji łącznie jest aż 30:
- Zimne napoje kawowe: Cold Americano / Cold Coffee / Cold Espresso / Cold Brew / Cold Brew to Mix / Dzbanek Cold Brew;
- Zimne napoje mleczne: Cappuccino Mix na zimno / Cappuccino na zimno / Cold Latte Macchiato / Cold CaffeLatte / Zimne mleko / Flat white na zimno / Spienione mleko / Cold Brew Latte / Cold Brew Cappuccino;
- Gorące napoje kawowe: Espresso / Coffee / Długi / Doppio+ / Dzbanek kawy;
- Gorące napoje mleczne: Cappuccino / Latte Macchiato / Cappuccino+ / Cappuccino Mix / Gorące mleko / Caffelatte / Flat white / Cortado / Espresso Macchiato;
- Gorąca woda.
W serii 440.35 mamy o wybory 9 przepisów: Cold Americano, Cold Coffee, Cold Espresso, Espresso, Espresso Lungo, Coffee, Lungo, Americano, Gorąca woda i też 4 profile. Wszystkie 7 modeli posiadają łączność z aplikacją i opcje tworzenia własnych przepisów kawowych.
Niezmiennie blok zaparzający jest wyjmowany do mycia i jego konstrukcja nie uległa zmianie.
System wymiany zbiorników Bean Switch rozwiązuje problem innych marek z podwójnym zbiornikiem ziaren. W innych firmach zmieniając ziarna i tak masz ich jakąś ilość w młynku, więc nie do końca dostaniesz kawę z samych ziaren drugiego zbiornika, a realnie mieszankę.
DeLonghi nie poszło też drogą Siemensa EQ900, czy Jury J8 Twin i nie wsadziło do ekspresu dwóch oddzielnych młynków, każdy z własnym zbiornikiem, a po prostu zaprojektowali system wymiany zbiorników z prostym usunięciem z młynka poprzednich ziaren. Wystarczy zacząć od włączenia trybu Switch – młynek opróżni się z bieżących ziaren. Następnie będziemy mogli wymienić zbiornik i cieszyć się kawą o innych walorach smakowych.
Dodatkowo kupując ekspres z nowej linii Rivelia bezpośrednio od producenta (strona delonghi.com), otrzymasz w prezencie komplet akcesoriów i mieszanki kaw „The Bean Master Box” o wartości 564 zł. W jego skład wchodzą 4 opakowania kawy: 1 kg Classico, 1 kg Caffe Crema, 2 kg Honduras, 1 dodatkowy pojemnik na ziarna (czyli będziesz mieć ich aż 3 sztuki), 1 adapter do przechowywania wymiennych pojemników, 2 szklanki do cappuccino, 2 szklanki do espresso.
Druga opcja to zakup w Media Expert – cena ta sama i dają gratis 2 kg kawy Kimbo, więc raczej wariant od producenta opłaca się bardziej. Zabawne jest też to, że sprzęt, który jest na stronie ME kilka dni, ma już 6 pozytywnych opinii ze średnią 5/5 i oczywiście żadna nie ma statusu „potwierdzony zakup”…
Nie zmienia to faktu, że same ekspresy DeLonghi Rivelia wprowadzają do oferty włoskiem marki innowacyjny system wymiennych zbiorników kawy i są powiewem świeżości w kwestii designu – tu DeLonghi nieco kuleje na tle konkurentów, którzy przykładają nieco większą wagę do wyglądu ekspresów.
Szukasz dobrego ekspresu do kawy?
Jeśli zastanawiasz, czy na pewno potrzebujesz ekspresu ciśnieniowego, koniecznie zerknij na nasz poradnik o tym, jaki ekspres do kawy kupić – przelewowy, na kapsułki, automat, czy ekspres z kolbą. Zdradziliśmy w nim m.in. na co trzeba zwrócić uwagę wybierając ekspres, aby później nie żałować zakupu.
Warto sprawdzić również nasz TOP-10 polecanych ekspresów do kawy – wybraliśmy tam najciekawsze modele na każą kieszeń.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.