Nivona ponownie wydłuża gwarancję na swoje ekspresy. Tym razem jest to 5-letnia gwarancja po rejestracji sprzętu na mojanivona.pl dla ekspresów serii 8000, czyli Nivona 8101 w kolorze czarny mat i 8103 w matowej stali.
Nie ma tu żadnych dodatkowych wymagań – wystarczy kupić jeden z dwóch biorących udział w akcji sprzętów i dokonać rejestracji – po weryfikacji otrzymasz certyfikat gwarancji.
Warunki są takie same jak w karcie 2-letniej gwarancji z jednym wyjątkiem – ekspresy na dodatkowych trzech latach ochrony podlegają tylko naprawie, a nie wymianie na nowy, gdy naprawa jest niemożliwa – drobny kruczek, a znaczący. Szczegóły akcji znajdziesz w regulaminie. Akcja trwa do końca 2024 roku.
Ekspresy Nivona serii 8000 to w miarę świeże modele z paroma ciekawymi zmianami. Pierwsza rzuca się od razu w oczy – minimalistyczny, matowy design w dwóch kolorach, duża wylewka połączona z wyświetlaczem kolorowym sterowanym z pokrętła i kompaktowe wymiary jak na sprzęt z wyższej półki (24 cm szerokości 36 cm wysokości i 48 cm głębokości).
Sterowanie jest typowe dla tej marki – nie ma tu ogromnego wyświetlacza dotykowego, a pionowo ustawiony, mały ekranik z pokrętłem, które robi jednocześnie za przycisk wyboru – rozwiązanie proste i intuicyjne. Ekspres ma ciśnienie znamionowe 15 bar, moc 1455 W, mieści 1,8 l wody i 250 g kawy, a młynek to konstrukcja stalowa. Pod regulowaną wylewką zmieścimy naczynia do 14 cm, system mleczny to wężyk ze zintegrowaną dyszą spieniania w wylewce, która jest w pełni rozbieralna. Cały system mleczny czyści się automatycznie, w tym rurka.
Nowością jest przebudowana jednostka zaparzająca RomanticaPlus – ma sporo mniej zakamarków, w które może wchodzić kawa, łatwiej się ją czyści, a ponoć ma też nieco ulepszeń w kwestii samego zaparzania. Ekspres oferuje aż 5 profili smakowych tej samej kawy, przy cappuccino możemy wybrać co pierwsze ma zostać nalane do naczynia, każdą kawę przyrządzimy podwójnie, a dodatkowo zaprogramujemy do 9 przepisów kawowych. Ilość stopni mocy kawy to 5, zbiornik na kawę jest uszczelniony i nie zabrakło automatycznego czyszczenia wszystkich obiegów – jednostkę zaparzającą można ręcznie wyjąć do mycia.
Ekspresy Nivona serii 8000 kosztują ok. 5000 zł, zazwyczaj wersja stalowa jest parę złotych droższa od czarnej. Konkurencja w tej półce cenowej jest naprawdę spora – marki marketowe oferują bardzo dobrze wyposażone modele z masą elektroniki i często funkcjami smart. Siemens ma kilka ekspresów serii EQ700, Saeco oferuje serię Xelsis Suprema z wielkim tabletem, WMF ma serię 660, a DeLonghi PromaDonnę Soul – wśród marek premium kupisz popularny ekspres Jura E8 EB, a parę stów drożej najnowszą wersję E8 EC.
Czy w tej półce cenowej wybór Nivony 8000 ma sens, skoro można kupić Jurę, albo lepiej wyposażoną konkurencję z większą ilością napoi? Jasne, że tak – nie każdemu zależy na kilkudziesięciu rodzajach kawy, aplikacjach smart sterowanych po WiFi i sporo osób szukających ekspresu ma obawy w przypadku Jury co do braku możliwości wyjęcia bloku zaparzającego do mycia – dla takich osób Nivona Nivo 8000 będzie idealna.
Szukasz dobrego ekspresu do kawy?
Jeśli zastanawiasz, czy na pewno potrzebujesz ekspresu ciśnieniowego, koniecznie zerknij na nasz poradnik o tym, jaki ekspres do kawy kupić – przelewowy, na kapsułki, automat, czy ekspres z kolbą. Zdradziliśmy w nim m.in. na co trzeba zwrócić uwagę wybierając ekspres, aby później nie żałować zakupu.
Warto sprawdzić również nasz TOP-10 polecanych ekspresów do kawy – wybraliśmy tam najciekawsze modele na każą kieszeń.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Ma Pan jakieś doświadczenia z tym ekspresem? Jak z awaryjnością? W porównaniu do Jury jak dobrą kawę parzy? Jak dobrze spienia mleko?Poleca Pan?
To nowość, więc niestety nie miałem z nim zbyt wiele styczności, poza oglądnięciem i dobraniem się do bloku na półce sklepowej i targach IFA 2023. Jura to klasa sama dla siebie, ale nie oznacza to, że taka Nivona zrobi gorszą kawę – jeśli użyjemy tej samej wody, tych samych ziaren, młynek ustawimy na podobny poziom mielenia i oba ekspresy ustawimy na podobną temperaturę zaparzania to efekt końcowy będzie bardzo podobny, różnice minimalne mogą być na spienianiu mleka w kawach mlecznych (przykładowo ta Nivona ma lepszy system spieniania od Jura ENA8 i E6, porównywalny z E8, ale gorszy od J8, S8, Z10), czy w strukturze cremy (praca pulsacyjna w Jurze robi robotę). Jeśli nie jest Pani w tych 1-3% wybitnych smakoszy, to przy ustawieniach podanych wyżej, nie zauważy Pani różnicy w smaku. Za to różnice są w czyszczeniu (plus dla Jura), obsłudze systemu mlecznego (plus dla Nivona), długości gwarancji (plus dla Nivona), cenie (biorąc E8 będzie podobna, ale już wyższe modele J8, S8 są znacznie droższe od tej Nivony). Osobiście mam Jurę E8 , a testowałem nie jeden ekspres i szczerze – nie zamieniłbym go na żaden inny, no chyba, że na wyższy model Jury, choć muszę przyznać, że nie miałem jeszcze okazji przetestować kilku ekspresów: Siemensy serii EQ700 i EQ900, czy WMF Perfection 860L a to też dość ciekawe konstrukcje z wyższej półki cenowej.