Na stronach Amica i Media Expert pojawiły się trzy nowe piekarniki do zabudowy – to ciekawe modele, bo uzupełniają ofertę w funkcje, których brakowało w gamie piekarników Amica – „AirFry” na bazie termoobiegu, „Pizza” z temperaturą 300 stopni, czy czarne wykończenie z grafitowymi, stalowymi dekorami.
Dziś już raz wspominałem o polskim producencie AGD – mają świetną promocję z cashbackiem 250 zł na płyty indukcyjne, ale to nie koniec pozytywnych wiadomości z Wronek.
Na stronach Amica i Media Expert pojawiły się trzy nowe piekarniki do zabudowy wnoszące parę nowości do oferty Amica. Po zdjęciach jednego z modeli widać, że z czasem do oferty trafi też mikrofalówka do zabudowy o pojemności 25 litrów z takimi samymi dekorami, jak w nowych piekarnikach.
Podstawową nowością jest kolorystyka – piekarniki należą do serii X-Type, która dotychczas oferowała trzy rodzaje wykończenia: czarne szkło, białe szkło i czarne szkło z jasnymi, stalowymi dekorami, a dodatkowo wersje w czarnym szkle można było kupić z przeźroczystą szybą, lub przyciemnianą (V na końcu nazwy). Nowe modele mają także przyciemnianą szybę i stalowe dekory, ale w ciemnym, grafitowym kolorze stali szczotkowej (Amica nazywa to czarnym inoxem), więc świetnie będą pasować pod większość lodówek w takiej kolorystyce wielu producentów.
W nazwie pojawia się hasło ,,pizza” – dotychczas producent z Wronek nie przykładał większej wagi do funkcji dla miłośników włoskich placków, oferując w większości modeli nastawę termoobiegu z grzałką dolną, lub program pizza z taką samą nastawą w temperaturze domyślnej 220 stopni z opcją zwiększenia jej w wybranych modelach do 280. Nowa funkcja „pizza” to już temperatura 300 stopni – według instrukcji świeżą pizzę upieczemy w 4 minuty we wstępnie nagrzanym piekarniku, a opcjonalnie możemy wygrzać w 300 stopniach przez 30 minut kamień do pizzy i też w 4 minuty upiec swój placek.
Dodanie wyższej temperatury do programu pizza to krok w dobrą stronę – większość producentów oferuje podobne nastawy, choć dwóch ma dedykowane piekarniki do pieczenia pizzy: Beko PizzaPro z temperaturą 310 stopni i Teka Maestro Pizza z temperaturą aż 340 stopni (przykładowo Teka HLB 8510 P ).
Ostatnia nowość to wyposażenie piekarników tacę AirFry do pieczenia bez dodatku tłuszczu, którą można postawić na blachę głęboką – pozwoli ona na równomierne rozprowadzenie gorącego powietrza także pod potrawą i jest dedykowana do frytek, kurczaka, czy warzyw.
Wszystkie modele opierają się o najnowszą, pojemną komorę pieczenia 77 litrów, mają po jednym poziomie prowadnic teleskopowych, delikatne domykanie drzwi SoftClose, trzy szyby w drzwiach (chłodny front) i oświetlenie halogenowe. Wszystkie nagrzewają się do 150 stopni w 3 minuty i mają moc 3,6 kW.
Spis treści
Amica TED57676ArBA+ V PIZZA
Najwyższy model z nowości – mamy tu programator dotykowy, piktogramowy z precyzyjnym ustawieniem temperatury co 5 stopni, 19 programów automatycznych i 12 funkcji piekarnika. Komora piekarnika czyści się parowo i katalitycznie, a z bajerów mamy termosondę. System czyszczenia jest parowy
Amica TED37739ArBA+V STEAM PIZZA
Wracamy do prostego sterowania z chowanymi, podświetlanymi pokrętłami i temperaturą na pokrętle ze skalą co 25 stopni (niestety, jest mało precyzyjna). Piekarnik ma 11 funkcji pieczenia, wspomaganie pieczenia parą SoftSteam poprzez wylanie wody na dno (jest wgłębienie) i termosondę.
Amica TED37279ArBA+ V PIZZA
Ostatni model także z najprostszym sterowaniem pokrętłami, ale pozbawiony funkcji SoftSteam i termosondy. Na stronie producenta pokazują fotkę ze starą komorą o pojemności 65 l, a według opisu ten model ma mieć nową komorę 77 l (takie info podaje też Media Expert i karta energetyczna). Także nie do końca wiadomo, jaką ma szybkę – według oznaczenia V w nazwie powinna być to „Vanessa black”, czyli przyciemniana, ale opis i zdjęcie pokazują szybę ,,Float”, czy zwykłą, przeźroczystą – kwestia wyjaśni się gdy producent/sklep dodadzą więcej zdjęć tego modelu.
Mimo pojawienia się nowych modeli na stronie Media Expert nie znamy jeszcze ich cen – nie są jeszcze dostępne w sprzedaży. Nie spodziewałbym się pojawienia tych wersji w innych sklepach – już samo oznaczenie TEDxxx mówi nam, że to piekarniki dedykowane sieci Terg, właścicielowi sklepów Media Expert.
Wszystkie nowe modele mają typowe wymiary pasujące pod większość mebli: 59,5 cm szerokości i wysokości i 57 cm głębokości liczonej wraz z frontem – gdyby brać pod uwagę tylko to, co wchodzi w mebel to głębokość spada do 54,5 cm (front ma 2,5 cm), a szerokość też do 55 cm.
Trzy nowe modele uzupełniają ofertę w funkcje, których brakowało w gamie piekarników Amica – „AirFry” na bazie specjalnej tacki i termoobiegu, „Pizza” z temperaturą 300 stopni, czy czarne wykończenie z grafitowymi, stalowymi dekorami.
Szukasz innego piekarnika?
Dla miłośników pieczenia i grillowania mamy dwa konkretne poradniki – w pierwszym radzimy, na co zwracać uwagę kupując piekarnik, a w maniaKalnym TOP-10 polecanych piekarników wskazujemy konkretne modele, którymi warto się zainteresować.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dzień dobry Panie Krzysztofie,
proszę doradzić jaki piekarnik będzie odpowiedni:
piekę często chleb i ciasta m.in. biszkopty, czasem upiekę mięso.
Mój poprzedni piekarnik Amica był ze mną 20lat. Zamierzałam również kupić piekarnik Amica ale jest tyle krytycznych opinii że mam wątpliwosci.
Ten model z AirFry jest bardzo ciekawy, dobrze jakby też było wspomaganie parą ale tu mam obawy czy komora nie będzie szybciej korodowała? Nie będę w nim gotowała na parze bo mam Thermomixa ale do wypieku chleba i mięs byłoby to pomocne.
Proszę doradzić jakiś model z dużą komorą, szybkim nagrzewem , cichym domykiem.
Kwota do 3000-3500 PLN
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Faktycznie te nowe modele wydają się ciekawe – jeśli trafimy w pełni sprawną sztukę, to komora pieczenia w Amice daje świetne efekty do podanych zastosowań.
No w końcu coś się dzieje w naszej Rodzimej marce. Fajne rozwiązanie trzeba przyznać. Chociaż i tak Amica w wielu modelach od dawna ma 280 stopni gdzie inni mają maks 250. Brakuje mi kuchenki gazowo elektrycznej 50cm pokroju gorenje z większym użyciem pary, większą komorą i miękkimi zawiasami. Jest tylko zwykła z brzydkim frontem i tacką na wodę.
Amica 280 stopni daje do modeli pokrętłowo-elektronicznych i w pełni dotykowych, czyli praktycznie jak cała konkurencja od lat – 250 stopni to cecha piekarników z pokrętłami i timerem. W kuchenkach 50 cm nie spodziewałbym się zmiany komory – Amica i tak ma najszerszą komorę na rynku, a porównanie w litrach 65 vs 70 nie jest miarodajne – wystarczy w sklepie porównać szerokość i głębokość blach między Gorenje, a Amica i do tego sprawdzić wysokość komory – realnie Amica i tam ma jedną z największych komór wśród 50 cm. Fakt, że brakuje modeli z delikatnym domykaniem. Co do funkcji parowych nie nie bardzo rozumiem – zarówno Amica ma w wielu modelach SoftSteam, czyli wylewanie wody na dno komory jako wspomaganie pieczenia parą (lub na blachę) i tak samo jest w kuchenkach Gorenje (ExtraSteam). Obie firmy nie mają modeli ze zbiornikiem wody i generatorami pary, obojętnie w jakiej formie (tak jak i reszta marek dostępnych w PL). Kategoria kuchni wolnostojących nie jest tak rozwojowa jak sprzętów do zabudowy – Amica miała w okresie pandemii plany co do paru fajnych nowości dla kuchni wolnostojących, ale minęło kilka lat i nic z nich nie pokazano, więc pewnie sobie odpuścili.
A to kurcze nigdy nie porównałem bezpośrednio Amica z Gorenje. Z beko owszem, daje to do myślenia jeżeli Gorenje jest węższe to duży minus. Dziękuję za informację, poczytałem też trochę bardziej i rzeczywiście ma Pan rację. Ale model Soft Steam z Amica to tylko dwa modele różniące się kolorem i to w dodatku zrobione w starym stylu. Brakuje czegoś z ładną lepiej wykończoną górą. Akurat inox w amica nie wiem jak w innych jest tragiczny. Moja co prawda ma już dobre 11 lat ale tak zachodzi brzydkim nalotem od gotowania i smażenia na dużym palniku że aż wstyd. Reszta działa mimo lat idealnie. Jedyne co to osobiście sam wymieniłem przełącznik funkcji który sie wypalił po około 9 latach.
Realnie SoftSteam to marketing – do każdego piekarnika można wstawić dodatkowe naczynie/blachę z wodą i efekt będzie ten sam – nasze matki i babki robiły tak zanim to było modne i nazwane przez marketingowców 😉
No oczywiście że tak sam tak od lat robię. W pracy używam Profi sprzętu w postaci Rationala Self Cookning Center lub Unoxa manualnego z parą i to nie ma porównania w oczywisty sposób. Ciekawi mnie czy jest jakikolwiek piekarnik do zabudowy domowy który podłączymy pod wodę bezpośrednio tak jak piec konwekcyjno parowy ?
Domowe nie oferują opcji podłączenia pod obieg wody, także ekspresy automatyczne do kawy w zabudowie nie mają takiej opcji, a jedynie zbiorniki – nawet marki premium nie mają takich modeli. Oczywiście piszę o tym co jest dostępne w PL.