Do domu, na działkę, do ogrodu – grill elektryczny sprawdzi się wszędzie, tam gdzie potrzebujesz przygotować smaczne dania. Poszukiwania odpowiedniego modelu mogą jednak okazać się nie lada wyzwaniem z powodu różnorodności modeli. Przed udaniem się na zakupy warto sprawdzić, na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze. Poznaj najważniejsze cechy i parametry tego urządzenia, żeby wybrać swój idealny grill kontaktowy.
Artykuł sponsorowany
Spis treści
Przygotowywanie dań z grilla elektrycznego jest sposobem na przedłużenie sezonu grillowego, nawet na cały rok. Jednak grill elektryczny to nie tylko sposób na przygotowanie pysznego jedzenia, ale również szereg dodatkowych korzyści – zarówno dla użytkownika, jak i środowiska.
Przede wszystkim grillowanie na elektrycznym sprzęcie eliminuje konieczność używania węgla, co sprawia, że proces przygotowywania posiłków jest bardziej ekologiczny. Grill kontaktowy nagrzewa się szybko i równomiernie, co przekłada się na skrócony czas oczekiwania na danie. Dodatkowym atutem jest proste utrzymanie go w czystości, co ułatwia konserwację i dbanie o higienę w kuchni.
W przeciwieństwie do tradycyjnego grilla, w którym rozpalamy węgiel, używanie sprzętu elektrycznego nie wiąże się z otwartym ogniem. Dzięki temu grillowanie jest bezpieczne – to szczególnie ważne, zwłaszcza gdy chcesz grillować na tarasie lub balkonie.
Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu, poznaj najważniejsze parametry, od których zależą funkcjonalność, wydajność i satysfakcja z użytkowania urządzenia. Z tą wiedzą możesz udać się na poszukiwania idealnego grilla.
Moc to parametr decydujący o wydajności grilla – im większa, tym szybciej się nagrzewa. Optymalna moc zaczyna się od 1800 W. Zwróć na to uwagę, zwłaszcza gdy interesują cię modele z dodatkowymi funkcjami, jak obsmażanie lub pieczenie.
Sprawdź, czy w urządzeniu jest regulacja temperatury, którą dostosujesz stopień rozgrzania płyt do konkretnej potrawy. Możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury zapewnia doskonałe rezultaty przy grillowaniu mięs, warzyw czy dań wrażliwych na wysoką temperaturę.
Upewnij się, jakie dodatkowe funkcje są w interesującym cię modelu. Na szczególną uwagę zasługują m.in.: funkcja obsmażania – idealnie przypiecze mięso i nada potrawom intensywnego smaku; zintegrowana termosonda elektroniczna – skontrolujesz temperaturę wewnątrz potrawy, co jest szczególnie przydatne podczas pieczenia mięsa.
Idealny grill kontaktowy powinien być wyposażony w wymienne płyty grzewcze umożliwiające przygotowanie różnorodnych potraw. Sprawdź, czy są dodatkowe akcesoria, jak płyty do gofrów i płyty gładkie, dzięki którym urządzenie staje się wszechstronne.
Zwróć uwagę na solidność konstrukcji, która gwarantuje trwałość urządzenia. Sprawdź, czy użyte materiały są odporne na wysoką temperaturę i łatwe do utrzymania w czystości. Wbudowane elementy grzewcze w płytach przyspieszają nagrzewanie się grilla, a jednocześnie ułatwiają utrzymanie równomiernej temperatury.
Korzystanie z automatycznych programów, np. do przygotowywania panini czy hamburgerów, ułatwia obsługę i skraca czas gotowania. Dodatkowe udogodnienia, jak cyfrowy timer i niezależne termostaty, zwiększają kontrolę nad procesem przyrządzania potraw.
Poznaj opinie innych użytkowników, a uzyskasz realny obraz funkcji i wydajności danego modelu. Renomowane marki, m.in. Braun, często oferują wysoką jakość wykonania i innowacyjne rozwiązania, co przekłada się na satysfakcję użytkowania.
Skoro już o opiniach mowa, to warto zasięgnąć tych od ekspertów. Ola i Paweł, czyli autorzy popularnego bloga kulinarnego Cztery Fajery, sprawdzili, co potrafi grill kontaktowy MultiGrill 9 Pro marki Braun. Na blogu podzielili się swoją opinią o urządzeniu po kilku miesiącach jego testowania.
„MultiGrill 9 Pro CG9167 sprawił mi ogromną niespodziankę swoimi możliwościami. Z powodzeniem zastępuje toster, gofrownicę, opiekacz do kanapek, a w wielu sytuacjach także piekarnik i… patelnię, oszczędzając przy tym miejsce na kuchennym blacie i nasz czas. Dużym plusem okazał się tryb „podtrzymywania temperatury”, zwłaszcza kiedy czekam na męża, który w drodze do domu utknął w korku” – możemy przeczytać na www.czteryfajery.pl.
Autorka recenzji podkreśliła również zalety MultiGrill jako urządzenia, które sprawdza się doskonale podczas wizyty gości.
„Nie muszę spędzać czasu w kuchni, wystarczy postawić na stole MultiGrill, a każdy wybierze sobie to, na co ma ochotę i do tego idealnie wysmażone. Dla mnie ten model jest synonimem wszechstronności i jakości. Estetyczny i funkcjonalny pasuje do każdego wnętrza. Intuicyjna obsługa i łatwość utrzymania w czystości nikomu nie sprawią problemu. MultiGrill 9 Pro CG9167 to świetny wybór dla osób, które cenią sobie zdrowe i urozmaicone posiłki, a jednocześnie zależy im na tym, aby nie spędzać w kuchni zbyt wiele czasu” – podsumowuje recenzentka.
Grill elektryczny to inwestycja, która z pewnością przysporzy wielu przyjemnych chwil w kuchni i urozmaici codzienne posiłki. Aby jednak utrzymać urządzenie w doskonałej kondycji przez długi czas i cieszyć się smacznymi potrawami, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad konserwacji i praktyk użytkowania. Poznaj wskazówki, dzięki którym grill kontaktowy posłuży ci długie lata.
Czyszczenie grillowych płyt powinno być rutynowym działaniem po każdym użyciu. Usuwanie resztek jedzenia i tłuszczu zapobiega nagrzewaniu się zanieczyszczeń, co może negatywnie wpływać na smak potraw. Pamiętaj, aby czekać, aż grill ochłodnie, zanim przystąpisz do czyszczenia, bo ułatwi ci to pracę i zmniejszy ryzyko poparzenia się.
Jeśli producent zaleca, aby płyty grillowe myć w zmywarce, to warto z tego korzystać. To wygodne rozwiązanie, dobra konserwacja urządzenia i mniej czasu tracisz w kuchni.
Regularne czyszczenie tacki na tłuszcz to najważniejsza czynność utrzymania czystości grilla. Zbierający się tłuszcz może stwarzać ryzyko pożaru, dlatego usuwaj go po każdym użyciu.
Do czyszczenia grilla elektrycznego nie używaj agresywnych środków chemicznych, bo mogą uszkodzić powłoki nieprzywierające na płytach. Delikatne detergenty są zazwyczaj wystarczające do skutecznego usunięcia zabrudzeń.
Przez regularne sprawdzanie i czyszczenie elementów grzewczych utrzymasz ich sprawność i zapobiegniesz awariom. Staraj się usuwać ewentualne nagromadzenie zanieczyszczeń, ponieważ mogą ograniczać wydajność grilla.
Jeśli grill jest przechowywany na zewnątrz, zainwestuj w odpowiednie pokrowce ochronne. Chronią one urządzenie przed deszczem, słońcem i innymi warunkami atmosferycznymi, a przez to zwiększają jego trwałość.
Unikaj używania narzędzi mogących uszkodzić powłoki nieprzywierające na płytach. Sięgaj po akcesoria wykonane ze stali nierdzewnej, które nie stopią się w kontakcie z rozgrzaną płytą. Dbaj o równomierne rozmieszczenie jedzenia na płytach, aby uniknąć zróżnicowanego nagrzewania się urządzenia.
Zawsze warto zapoznać się z zaleceniami producenta co do przechowywania i konserwacji grilla. Zastosowanie się do tych wskazówek pozwoli zachować gwarancję i utrzymać urządzenie w doskonałym stanie.
Źródło: Artykuł sponsorowany
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Od kilku tygodni mamy dobre ceny na pionówki i roboty Dreame, a teraz sklep RTV…
Whirlpool W8I HT40 T Maxi Space to jedna z najbardziej opłacalnych zmywarek na naszym rynku…
Świetna płyta indukcyjna Electrolux CIV634 wylądowała na przecenie w sieci RTV EURO AGD. To najlepsza…
Szukasz dobrego robota, ale nie chcesz wydawać 3500-5000 zł na tegoroczne flagowce? W RTV Euro…
Sklep LG ma dobrą cenę na lodówkę GBV5250DSW. Nie dość, że po kombinacji promocji koszt…
Zapach pierników, błysk bombek i... szum odkurzacza? W ferworze świątecznych przygotowań często zapominamy, że technologia…