Black Friday przyciąga konsumentów atrakcyjnymi promocjami i znaczącymi obniżkami cen. Problem pojawia się jednak w momencie chęci zakupu konkretnego towaru, który w ten dzień może być oferowany w kilkudziesięciu różnych sklepach i platformach internetowych. Jak robić zakupy w Czarny Piątek, aby realnie na nich zaoszczędzić?
Artykuł sponsorowany
Na co zwrócić uwagę podczas Black Friday?
Pochodząca ze Stanów Zjednoczonych tradycja Black Friday na przestrzeni kilku lat na stałe wpisała się w tradycję mieszkańców naszego kraju. Polacy korzystają z oferowanych (w tym roku) 24 listopada przecen jako wygodnego sposobu na zaopatrzenie się w prezenty na zbliżające się święta, a także jako impuls do przeprowadzenia planowanych od wielu miesięcy zakupów. Jest to również moment pojawiania się na rynku pozornie korzystnych ofert, które wabią konsumentów (dosłownie) niewiarygodnymi wręcz promocjami. Dotyczy to w szczególności serwisów internetowych, dlatego należy dokładnie zapoznać się z warunkami zwrotu samego towaru. Z reguły kupujący ma prawo do takiego działania przez okres czternastu dni od momentu zawarcia umowy, jednak decydując się na zakup elektroniki lub odzieży na mało znanych serwisach należy liczyć się z problemami, jakie mogą pojawić się w związku z samym aspektem zwrotu. Z tego powodu promocyjnych ofert na Black Friday należy szukać w ofertach sprawdzonych sklepów i przedsiębiorstw, które są obecne na polskim rynku od wielu lat. Jedynie tacy sprzedawcy gwarantują bowiem pełne dotrzymanie warunków umowy, od czego zależy również powodzenie samych zakupów podczas Black Friday. Zadowolenie można bowiem osiągnąć jedynie wówczas, gdy zakupiony towar będzie w pełni zgodny z oczekiwaniami kupującego!
Gdzie szukać promocji na Black Friday?
Przed przystąpieniem do zakupowego szaleństwa warto sporządzić listę sklepów i platform, na których warto poszukiwać promocji. W przypadku chęci zakupu konkretnych elementów odzieży warto monitorować obniżki cen w oficjalnych sklepach H&M, Zara, Calvin Klein, Bershka, natomiast osoby spragnione pięknych zapachów i nowych perfum powinny regularnie zaglądać na takie strony, jak na przykład Sephora, Perfumeria Douglas lub Notino. W kategorii elektroniki i sprzętu AGD od wielu lat niepodzielnie prym wiedzie Media Expert, którego oferta na Black Friday dostępna jest na stronie https://www.mediaexpert.pl/lp,black-friday. Należy jednak pamiętać o tym, że wymienione sklepy to zaledwie wierzchołek góry lodowej, bowiem w akcji obniżek cenowych uczestniczy niemalże każda większa firma. Niezależnie od wybranej kategorii produktów warto jednak decydować się na transakcje wyłącznie u sprawdzonych sprzedawców i jednocześnie unikać podejrzanie wyglądających serwisów sprzedażowych. Black Friday jest bowiem dla oszustów idealnym momentem na nieuczciwy zarobek – zwłaszcza biorąc pod uwagę popularyzację zakupów online wśród części użytkowników, którzy na co dzień rzadko decydują się na przeprowadzanie transakcji internetowych.
Jak rozpoznać realnie korzystną ofertę od tej pozornej?
Problemem jest także liczba obniżek i promocji, które pomimo pozornie korzystnej oferty są w rzeczywistości próbą nakłonienia konsumentów do zakupu. Od 2023 roku we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej obowiązują postanowienia dyrektywy Omnibus. Prawo to nakłada na sprzedających konieczność poinformowania kupującego o najniższej cenie konkretnego towaru z ostatnich 30 dni. Z tego powodu warto uważnie przyjrzeć się każdej metce zakupowej lub informacjom na stronie internetowej, bowiem w miejscach tych powinna znaleźć się najkorzystniejsza z perspektywy konsumenta cena właśnie z ostatniego miesiąca. Pozwala to realnie skonfrontować banery informujące o niewiarygodnej promocji z realną wartością konkretnego towaru, która często pomimo krzykliwych naklejek w rzeczywistości nie uległa zmianie.
Źródło: artykuł sponsorowany
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.