Na targach IFA 2023 zajrzałem także na stoisko marek Ecovacs i yeedi – znalazłem tam kilka ciekawych produktów, w tym jeden z najciekawszych modeli: Ecovacs Deebot X2 Omni.
Nie tak dawno, bo z początkiem wakacji, na polskim rynku zadebiutował flagowy robot Ecovas – Deebot T20 Omni, będący następcą testowanego przez nas Deebot X1 Omni. Chiński producent jednak nie zwalnia tempa i już na targach IFA pokazał kolejną generację flagowego robota, tym razem ze sporymi zmianami w konstrukcji. Obok T20 Omni, czy dużo prostszego N10 Plus, stanął Ecovacs Deebot X2 Omni.
Spis treści
Co wiemy o Ecovacs Deebot X2 Omni?
Nazwa X2 sugeruje następcę X1, ale tylko pozornie. Realnie jedyne co oba roboty mają wspólnego to stylistykę ze srebrną górą i sporą ilością matowej czerni. Nowy robot jest z tyłu nieco zaokrąglony, ale z przodu to praktycznie prostokąt – według Ecovacs ma to usprawnić sprzątanie narożników.
Z górnej części wyleciał radar laserowy – jego namiastka znajduje się w prawym narożniku mając 210 stopni kąta „widzenia”. Na froncie znalazł się system AIVI 3D 2.0, który wykrywa przeszkody i pozwala robotowi na sprawne poruszanie się.
Wrażenie robi 8000 Pa mocy ssania, jak i reszta specyfikacji. Robot został odchudzony na szerokość – ma 32 cm, więc jest szansa, że zmieści między nogami krzeseł. Wysokość to 9,5 cm, czyli nie wiele mniej od robotów z wystającą kopułką radaru laserowego. Baterię powiększono do 6400 mAh, a ładowanie do pełna trwa 5,5 h.
Czas pracy robota w trybie cichym na samym odkurzaniu to 210 minut. Zbiornik wody w robocie ma 180 ml pojemności, a kurzu 420 ml. Głośność pracy jest na niezłym poziomie – odkurzanie z mopowaniem to 65 dB, a samo mopowanie 63 dB. Nieco głośniejsza jest stacja opróżniającą – 82 dB, ale ona działa ok. 12 sekund.
Stacja Omni potrafi prawie wszystko z wyjątkiem zdejmowania mopów. Czyści je w ciepłej wodzie o temperaturze 55 stopni, uzupełnia wodę w robocie, suszy szmatki gorącym powietrzem, opróżnia zbiornik kurzu do 3 l worka, a także ma tryb samoczyszczenia.
Stacja ma 3,5 l zbiornik wody brudnej i 4 l wody czystej, oraz raczej kompaktowe wymiary: 39,4 cm głębokości, 44,3 cm szerokości i 52,8 cm wysokości.
Robot pokonuje progi o wysokości do 2,2 cm, a szczotka główna została znacząco wydłużona do 20 cm, więc wydajność pojedynczego przejazdu wzrosła o 19% względem modelu X1. Nie wiedzieć czemu, nadal jest to szczotka tradycyjna z paskami włosia i gumy, zamiast silikonowej.
Mopowanie to znane z poprzednich modeli Ecovacs mopy obrotowe z dociskiem do podłoża, lecz tym razem mogą być unoszone do 1,5 cm nad podłogę. Nie zabrakło wbudowanego asystenta głosowego Yiko, podglądu na żywo przez kamerę robota, trybu patrolu domowego, czy bardzo rozbudowanej aplikacji z mapami 3D i masą bajerów.
Ile kosztuje Ecovacs Deebot X2 Omni?
Zestaw startowy zawiera tylko to, co potrzeba do rozpoczęcia pracy – nie znajdziemy w nim żadnych zapasowych filtrów, czy szmatek. Cena na rynku europejskim to 1399 Euro, czyli ok. 6250 zł – nadal taniej od Roborocka S8 Pro Ultra, ale i tak sporo drożej od Dreame L20 Ultra, który potrafi jeszcze więcej.
Robot ma pojawić się na polskim rynku już niedługo, a od 1 września trafił do sprzedaży na rynku niemieckim z rabatem 100 Euro od ceny sugerowanej.
Kompletna rewolucja w kształcie i umieszczeniu czujnika laserowego to spore ryzyko dla Ecovacs – większość firm z takim kształtem robotów wróciła do okrągłych krążków, a na dodatek Evocacs ma bardziej rozwiniętego konkurenta w postaci Dreame L20 Ultra i to za kilkaset złotych mniej.
X2 Omni to bezsprzecznie ciekawy robot i sam chętnie sprawdzę go w warunkach domowych, jak nadarzy się taka sposobność.
Są też nowości od yeedi
Z innych ciekawostek, na stoisku Ecovacs znalazłem małą półkę z robotami yeedi i najnowszym modelem yeedi cube (pisowania z małej litery prawidłowa – taka fanaberia marki).
Ta marka, w przeciwieństwie do Ecovacs idzie w roboty z kamerami, a bez radarów laserowych. Najnowszy model ma stację opróżniającą zbiornik kurzu, przemywającą szmatkę mopującą i suszącą ciepłym powietrzem (40 stopni), a przy tym jest dość kompaktowa.
Technologia mopowania to szmatka wprawiana w 2500 drgań na minutę z dociskiem ok. 1 kg do podłoża. Mop podnosi się na 8 mm gdy robot wykryje dywany, potrafi pokonywać progi o wysokości 2 cm, a zbiornik wody w robocie ma 1 l.
Moc ssania robota to 5100 Pa, nawiguje za pomocą żyroskopu, kamery skanującej sufit i kompletnemu zespołowi czujników, w tym służących do rozpoznawania przeszkód. Cena sugerowana w Europie to 699 Euro.
Szukasz innego odkurzacza albo robota?
Jeśli szukasz robota sprzątającego, warto zerknąć na nasz poradnik, jaki odkurzacz automatyczny wybrać, żeby nie żałować, oraz na TOP-10 najlepszych robotów sprzątających.
Szukając natomiast dobrego odkurzacza koniecznie przeczytaj nasz wpis, jak kupić odkurzacz i nie stracić. Warto również zapoznać się z poradnikiem, jaki odkurzacz dla alergika warto teraz wybrać.
Zachęcam również do zerknięcia na listę najlepszych pionowych odkurzaczy bezprzewodowych, jak również maniaKalny TOP-10 najlepszych odkurzaczy na polskim rynku oraz zestawienie najlepszych odkurzaczy piorących.
Ceny Ecovacs Deebot X2 Omni
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Mam X2 od 2 tygodni Sugerując się rankingiem z 23r wybrałem do przodu czyli następcę T20 i……jestem szczerze zachwycony. Rewelacyjnie odkurza zarówno płaskie powierzchnię jak i dywany sam dobierając moc ssania a mocowanie…..no cóż skończyło się latanie z mopem gdyż robot spełnia wszystkie wymagania. Jestem prywatnym użytkownikiem i z czystym sumieniem polecam tego robota. A zapomniałem o najważniejszym, zakupiłem go w zestawie z mobilnym odswierzaczem powietrza tej samej firmy Z1. REWELACJA
A o oczyszczaczu Z1 coś więcej może Pan napisać? Jak się sprawdza? Zwłaszcza to jego przemieszczanie się między pokojami.
Polecam spojrzeć na Ezviz RS2 oraz teraz na IFA była premiera RS2 Pro:)nic lepszego nie ma;)
EZVIZ RS2 był u nas na testach
A RS20 Pro oglądałem na targach i niedługo będzie o nim news. Nie zapominajmy o Dreame L20 Ultra pod względem tytułu najlepszego robota 😉