Polski rynek AGD jest pełen mitów i przekłamań odnośnie do pochodzenia i własności kapitału marek AGD, dlatego w skrócie prezentujemy, do kogo faktycznie należy dana firma i skąd pochodzi.
Ile to razy słyszałem, że Electrolux jest niemiecką firmą, Amica należy do Samsunga i się sprzedała, a Zelmer to mocna, rodzima marka. Nic bardziej mylnego, dlatego poniżej zebrałem większość informacji na temat firm z polskiego rynku dużego AGD.
Zdradzam, do kogo należy dana firma i skąd pochodzi, przy czym musisz pamiętać, że poniższe dane są aktualne na listopad 2024 roku – jeśli czytasz ten tekst kilka miesięcy po publikacji, co nieco mogło się zmienić!
Amica to aktualnie jedyny polski producent dużego AGD. W 2010 roku sprzedali fabrykę pralek i lodówek Samsungowi i od tego czasu krąży mit, że Amica to Samsung – to bzdura, firmy należą do zupełnie innego kapitału, a jedyne co mają wspólnego to adres we Wronkach (Adama Mickiewicza 52).
Do rodzimej Amiki należą takie marki, jak Gram (Dania i rynki skandynawskie, a ostatnio też Polska), CDA (Wielka Brytania), Fagor (Hiszpania), Hansa (rynki wschodnie) i Sideme (Francja). We Wronkach Amica produkuje kuchnie wolnostojące, piekarniki do zabudowy, sporą część płyt grzejnych. Pozostałe AGD pochodzi od tureckiego Vestela i chińskiego koncernu Midea.
Samsung to koreański gigant mający fabryki we Wronkach – tu chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości co do pochodzenia tej marki.
Bosch to niemiecka marka należąca do koncernu BSH, wraz z firmami: Siemens, Neff, Gaggenau. W 2013 roku Niemcy stali się właścicielem polskiej firmy Zelmer, którą w 2020 roku sprzedali hiszpańskiej firmie B&B, ale tylko same prawa do marki, zostawiając sobie fabrykę małego AGD. W 2015 roku zakupili też polskie fabryki FagorMastercook.
LG to koreański producent z fabrykami lodówek, pralek, telewizorów w Mławie i Wrocławiu. Inny dział firmy produkuje w Polsce akumulatory. Od dłuższego czasu LG ma spore problemy z dostępnością sprzętu w największych sieciach handlowych – na wiele modeli trzeba czekać tygodniami, a nawet miesiącami, więc nie dziwi, że na temat dalszych losów firmy w Polsce pojawia się coraz więcej nieciekawych plotek…
Electrolux i AEG to szwedzki koncern, do którego należy niemieckie AEG i włoskie Zanussi. Wraz z Whirlpoolem są głównym dostawcą AGD do sieci IKEA, a zakłady produkcyjne mają zarówno w Polsce, we Włoszech, jak i Niemczech. Większość sprzętów produkują sami, jedynie spora część chłodnictwa to turecki Vestel.
Whirlpool to amerykański koncern gigant mający wiele marek: polski Polar, włoski Indesit, Hotpoint-Ariston (brytyjsko-włoska) i niemiecki Bauknecht. Z początkiem stycznia 2023 roku dowiedzieliśmy się o pozbyciu się większości biznesu koncernu w rejonie EMEA, czyli w Europie, na bliskim wschodzie i w Afryce.
Przejęcia biznesu dokonał koncern Arçelik znany z marek Grundig i Beko – razem firmy mają stworzyć nowy podmiot, w ramach którego Turcy będą mieć 75% udziałów, a Amerykanie tylko 25%. W pierwszej połowie 2024 roku powołano spółkę Beko Europe, która konsoliduje biznesy Whirlpoola i Beko w Europie, więc już oficjalnie można stwierdzić, że Whirlpool i submarki to brandy tureckie.
Beko i Grundig to turecki producent należący do koncernu Arçelik, mającego w swoim portfolio niemiecką markę Grundig, a sama marka Beko wywodzi się z Anglii. Turcy w 2024 planowali przejęli większości europejskiego biznesu koncernu Whirlpool, tworząc ogromny koncern Beko Europe mający w portfolio 22 marki. Po przejęciu nie obyło się bez afery ze zwolnieniami grupowymi w polskich fabrykach koncernu.
Haier to chiński gigant, który ma największe udziały w rynku AGD na naszej planecie. Do portfolio marki należy włoski koncern Candy i wcześniej kupiony przez Candy amerykański Hoover. Sami produkują chłodnictwo i wyższe serie pralek ładowanych od frontu (5 i 7), a pozostały sprzęt bazuje na produkcji Candy/Hoover.
Teka to grupa wywodząca się z Niemiec, skupiająca się nie tylko na AGD, ale także na armaturze. Sporą część AGD biorą od podwykonawców – zmywarki od Beko, Vestela, ale także BSH (Bosch/Siemens), a chłodnictwo to Midea z Chin i Vestel z Turcji.
Smeg to włoska marka z segmentu premium, która słynie z designerskich linii retro. Sporo sprzętu biorą od podwykonawców z całego świata, w tym od tureckiego Beko.
Miele to niemiecki producent z segmentu premium, większość AGD produkują sami z wyjątkiem chłodnictwa. Tańsze to BSH (Bosch/Siemens), a droższe Liebherr.
Franke to szwajcarska grupa bazująca na AGD koncernu Whirlpoola.
MPM i Sam Cook to polskie marki AGD, a w rzeczywistości dystrybutor najtańszych urządzeń z Chin, ostatnio coraz więcej sprzętu mają od Hisense.
Solgaz to polski producent płyt typu gaz pod szkłem, mają swój zakład w Polsce, ale sporą część AGD biorą od podwykonawców, jak choćby chiński piekarnik kompaktowy 4w1.
Concept to czeska firma biorąca większość sprzętu od podwykonawców, w tym sporo od naszej marki Amica.
Sharp, Finlux i Vestfrost to marki tureckiego koncernu Vestel, Sharp bazowo pochodził z Japonii, a Vestfrost był duńskim producentem świetnej jakości chłodnictwa
Hisense, Gorenje i Asko – chiński koncern wykupił słoweńskie Gorenje parę lat temu, należą do nich także marki Mora i Asko. Ci ostatni nadal produkują wysokiej klasy chłodnictwo i pralnictwo w Skandynawii. Coraz więcej urządzeń z logo Gorenje to produkty chińskie Hisense, ale w Serbii nadal produkowane są lodówki, a w Słowenii suszarki, mała część pralek i praktycznie wszystkie piekarniki do zabudowy, czy kuchnie wolnostojące, a także zmywarki do zabudowy.
Hitachi to jeden z ostatnich japońskich producentów AGD, choć tylko najwyższe modele pochodzą z kraju kwitnącej wiśni, reszta to chińskie wyroby.
TCL to chiński producent AGD, bardziej znany z telewizorów. Od kilku lat sprzedają AGD w Polsce, ale bez spektakularnych sukcesów.
Midea i Toshiba – Midea to wielki koncern z Chin, który kupił prawa do marki Toshiba w kategorii AGD. Jeszcze kilka lat temu byli tylko dostawcami taniego AGD dla wielu producentów, w tym naszej Amiki, a dziś z powodzeniem sprzedają produkty pod własnymi markami, choć ich dostępność jest dość słaba.
Liebherr to specjaliści w chłodnictwie z Niemiec, choć siedzibę mają w Szwajcarii. Dostarczają droższe modele pod markę Miele – ceny i jakość premium, lepsze modele produkują w Niemczech, tańsze w Bułgarii. Poza AGD produkują ogromne maszyny budowlane.
De Dietrich to francuska marka premium, na polskim rynku będąca „ciekawostką” z uwagi na ceny i dostępność sprzętu.
Kernau to polska marka AGD należąca do grupy Tomaszek, znanej z sieci sklepów Max Elektro i Max Kuchnie. Sami nic nie produkują, większość AGD biorą od tureckiego Vestela i polskiej Amiki, a wyróżnia ich 5-letnia gwarancja na prawie całą ofertę.
Philco – stary, amerykański producent, lecz na polski rynek wrócił w ostatnich latach z ofertą AGD pochodzenia chińskiego (Hisense) i tureckiego (Vestel).
W kategorii dużego AGD możemy spotkać też dwie marki własne sieci Media Markt – Ok. i Koenic. Pod nimi mamy urządzenia chińskiej Midea, dystrybuowane przez Amikę, ale nie tylko – tureckiego Vestela. W Media Expert mamy markę GÖTZE & JENSEN, pod którą czasem wprowadzają podstawowe sprzęty jak mini lodówki, okapy i nastawne indukcje. Pominąłem też wiele marek oferujących pojedyncze urządzenia na naszym rynku.
Znasz inną markę i nie wiesz, skąd pochodzi? Zostaw pytanie w komentarzach – postaram się odpowiedzieć!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
W Oficjalnym sklepie Allegro szykuje się mega okazja na odkurzacz Dyson V12 Detect Slim Absolute.…
Polski Amazon ma kozacką ofertę na ekspres Philips EP2330/10 z systemem spieniania LatteGo. W takiej…
Do końca listopada masz okazję kupić prosty, lecz genialnie wykonany model pralki firmy Asko –…
W Media Expert mają świetną ofertę na flagowego robota marki Roborock, a dodatkowo zgarniasz odkurzacz…
Sprawdzamy i porównujemy dwa najnowsze odkurzacze pionowe - Dreame Z30 i Dreame Z20. Czym się…
Black Friday to szał zakupowy, który swoją genezę ma w Stanach Zjednoczonych. Od wielu lat…
Komentarze
Dzień Dobry, proszę o polecenie pralki ładowanej od góry. Planuje drugi zakup na cito po poprzedniej Polar Rosa. Dla starszych rodziców. Czytam opinie od klientów i jestem przerażona tak słaba obecnie jakością.
Najlepiej prostego Electroluxa serii 600 - chodzą po 1500-1600 zł jak [cena_szukaj]EW6TN4261P [/cena_szukaj]
Dzień dobry, proszę o informację kto produkuje markę GoodHome, produkty AGD oferowane przez Castoramę?
Według instrukcji mają pochodzenie azjatyckie, chłodnictwo przypomina nieco koncern Midea, ale pewności nie mam - na bank Azja. Jedyne co wygląda z ich oferty całkiem nieźle to okapy.
Dzień dobry, czy Pralka [cena_szukaj]ASKO W2086R[/cena_szukaj].W bedzie lepszym wyborem niż Miele? To samo tyczy się zmywarki Zmywarka [cena_szukaj]ASKO DBI545IKXXL.S[/cena_szukaj]
Dzień Dobry.Mam w mieszkaniu płytę gazową,która pomału dogorywa myślę nad zakupem nowej dylemat gaz czy indukcja, siła jest.Znalazlem coś takiego gaz [cena_szukaj]Kernau KGH 6431 CI B[/cena_szukaj] lub indukcja z [cena_szukaj]AEG IKB64410FB[/cena_szukaj] lub [cena_szukaj]Electrolux CIV634[/cena_szukaj].Czy może Pan polecić którąś z tych ewentualnie coś innego.Z góry dziękuje za odpowiedź.Pozdrawiam.
Osobiście bardziej przepadam za gazem, więc póki jeszcze można to bym używał bo i tak skończymy za kilka lat na indukcjach, bo gaz już nie jest eko od kiedy przestał płynąć ze wschodu ;)
Wskazana płyta jest dobra, ma szeroki rozstaw palników, dobre palniki - chyba o Sabaf z tego co widzę, stabilny ruszt i długą gwarancję. Indukcja CIV634 lepsza od AEG z uwagi na pole łączone, a nie rozszerzane.
Dziękuję za odpowiedź.Tez jestem bardziej przekonany do gazu.Pozdrawiam.
Logiki i resztę zostawiam , pytanie o Kenwooda . Wychodzi mi , że sprzęt ma dobry , marka pochodzi z UK , specjalizuje się w małym AGD i elektronice . Ma też w ofercie duże AGD . Część firmy to elektronika , w Japonii Kabushiki-kaisha Kenuddo , która powstała w 1946 roku ale wcześniej powstała w UK , w roku 1940. Jest częścią Grupy De’Longhi . To wszystko jest elektronika i małe AGD . Kenwood działa w 44 krajach , Firma Currys Była kupiona przez Dixona a Currys ma udziały w Kenwood . Japoński Kenwood i Angielski mają tą samą nazwę ale inne zarządy . Kenwood kuchenki , chłodnictwo mikrofalówki , zmywarki i pralki sprzedaje tylko za pośrednictwem Dixona i Currysa , ponieważ Currys zastrzegł to sobie jako własną markę na ten sprzęt .Delonghi kupiło firmę Ariete (kuchenki) a Kenwood firmował to jako Kenwood Elba , dziś jest to oddzielna marka , ale w Currysie jest to Kenwood . Logik to córka Kenwooda , niestety nigdzie nie znalazłem gdzie produkują chłodnictwo i nigdzie nie znalazłem częsci do dużego AGD poza terytorium Zjednoczonego Królestwa . Z własnego doświadczenia i opini w UK jest to dobry sprzęt ale części w Polsce brak
W UK już się nic nie produkuje z dużego agd. Keenwood to tylko marka koncernu DELONGHI, produkowana w Turcji przez Vestela. Produkują to agd tylko dla sieci Curry's.,taka marka własna jak OK czy Kernau. Audio Kenwooda połączyło się dawno temu z JVC i jest produkowane 100% w Chinach. Nawet taki popularny Russel Hoobs to totalna chińszczyzna.
Bardzo to wszystko przydatne i ciekawe. W UK pojawiły sie firmy Logik i Electriq , co to za firmy , pierwsza jest sprzedawana przez Currysa , co to zs jakość ?
Lista dotyczy tylko rynku PL, nie sprawdzam rynków zagranicznych - zbyt dużo podmarek, brandów itp.
Logik to misz masz chińskiej Midea i tureckiego Vestela. Nie mam jedynie pojęcia od kogo biorą kuchnie z 2 komorami i kuchnie szersze typu range.
Electriq to głównie AGD chińskiej Midea, ale też mają w ofercie parę sprzętów, których dostawców nie potrafię zidentyfikować.
Ogólnie nic ciekawego - zwykli dystrybutorzy chińskiego i tureckiego AGD z paroma wyjątkiami.
Kuchenki to Elba https://www.elba-cookers.com/product-category/ovens/ kiedyś to było Kenwood Elba , dziś w Currysie Kenwood a na świecie Elba
Czy Parkside z Lidl'a to tani Bosch lub AEG? Wyglądają podobnie.
Co ma Pan na myśli? Parkside to seria elektronarzędzi i narzędzi ogrodowo-garażowych, a my tu zajmujemy się AGD. Jeśli pyta Pan o elektronarzędzia to nie mają nic wspólnego z Boschem i AEG, tak jak AEG nie ma prawie nic wspólnego z Boschem :)
Na naszym rynku jest też marka Finlux do której prawa ma Vestel.
Jest też wrocławski Łucznik który wprowadza do oferty małe AGD. Marka Należy do ASPA Group tylko nie wiem gdzie i kto produkuje
,,Sharp, Finlux i Vestfrost to marki tureckiego koncernu Vestel, Sharp bazowo pochodził z Japonii, a Vestfrost był duńskim producentem świetnej jakości chłodnictwa" - Finlux jest na liście...
Zbiór marek i ich pochodzenie dotyczy tylko tych, które oferują duże AGD - Łucznik ma w ofercie tylko małe AGD, dlatego nie ma ich na liście.
Co to za firma Sigma od pralek
Chodzi o te plastiki wirnikowe a'la Frania? Nigdy nie sprawdzałem co to za firma, skąd je biorą, ale nie spodziewałbym się niczego sensownego w tej kategorii.
Pralki tego typu są nadal produktowane przez firmę Radomet i to raczej u nich warto czegoś takiego szukać.
Witam zastanawiam się nad kupnem takiej zmywarki czy to w miarę dobry sprzęt [cena_szukaj]Gorenje GS620E10S[/cena_szukaj]. Ogólnie sprzęt ma dość dobre opinie.
To prosty chińczyk od Midea z logo Gorenje, podobnie jak tanie zmywarki Samsunga i większość Amica (oznaczenie DFM). Nic wartego uwagi.