Polski rynek AGD jest pełen mitów i przekłamań odnośnie do pochodzenia i własności kapitału marek AGD, dlatego w skrócie prezentujemy, do kogo faktycznie należy dana firma i skąd pochodzi.
Ile to razy słyszałem, że Electrolux jest niemiecką firmą, Amica należy do Samsunga i się sprzedała, a Zelmer to mocna, rodzima marka. Nic bardziej mylnego, dlatego poniżej zebrałem większość informacji na temat firm z polskiego rynku dużego AGD.
Zdradzam, do kogo należy dana firma i skąd pochodzi, przy czym musisz pamiętać, że poniższe dane są aktualne na listopad 2024 roku – jeśli czytasz ten tekst kilka miesięcy po publikacji, co nieco mogło się zmienić!
Amica to aktualnie jedyny polski producent dużego AGD. W 2010 roku sprzedali fabrykę pralek i lodówek Samsungowi i od tego czasu krąży mit, że Amica to Samsung – to bzdura, firmy należą do zupełnie innego kapitału, a jedyne co mają wspólnego to adres we Wronkach (Adama Mickiewicza 52).
Do rodzimej Amiki należą takie marki, jak Gram (Dania i rynki skandynawskie, a ostatnio też Polska), CDA (Wielka Brytania), Fagor (Hiszpania), Hansa (rynki wschodnie) i Sideme (Francja). We Wronkach Amica produkuje kuchnie wolnostojące, piekarniki do zabudowy, sporą część płyt grzejnych. Pozostałe AGD pochodzi od tureckiego Vestela i chińskiego koncernu Midea.
Samsung to koreański gigant mający fabryki we Wronkach – tu chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości co do pochodzenia tej marki.
Bosch to niemiecka marka należąca do koncernu BSH, wraz z firmami: Siemens, Neff, Gaggenau. W 2013 roku Niemcy stali się właścicielem polskiej firmy Zelmer, którą w 2020 roku sprzedali hiszpańskiej firmie B&B, ale tylko same prawa do marki, zostawiając sobie fabrykę małego AGD. W 2015 roku zakupili też polskie fabryki FagorMastercook.
LG to koreański producent z fabrykami lodówek, pralek, telewizorów w Mławie i Wrocławiu. Inny dział firmy produkuje w Polsce akumulatory. Od dłuższego czasu LG ma spore problemy z dostępnością sprzętu w największych sieciach handlowych – na wiele modeli trzeba czekać tygodniami, a nawet miesiącami, więc nie dziwi, że na temat dalszych losów firmy w Polsce pojawia się coraz więcej nieciekawych plotek…
Electrolux i AEG to szwedzki koncern, do którego należy niemieckie AEG i włoskie Zanussi. Wraz z Whirlpoolem są głównym dostawcą AGD do sieci IKEA, a zakłady produkcyjne mają zarówno w Polsce, we Włoszech, jak i Niemczech. Większość sprzętów produkują sami, jedynie spora część chłodnictwa to turecki Vestel.
Whirlpool to amerykański koncern gigant mający wiele marek: polski Polar, włoski Indesit, Hotpoint-Ariston (brytyjsko-włoska) i niemiecki Bauknecht. Z początkiem stycznia 2023 roku dowiedzieliśmy się o pozbyciu się większości biznesu koncernu w rejonie EMEA, czyli w Europie, na bliskim wschodzie i w Afryce.
Przejęcia biznesu dokonał koncern Arçelik znany z marek Grundig i Beko – razem firmy mają stworzyć nowy podmiot, w ramach którego Turcy będą mieć 75% udziałów, a Amerykanie tylko 25%. W pierwszej połowie 2024 roku powołano spółkę Beko Europe, która konsoliduje biznesy Whirlpoola i Beko w Europie, więc już oficjalnie można stwierdzić, że Whirlpool i submarki to brandy tureckie.
Beko i Grundig to turecki producent należący do koncernu Arçelik, mającego w swoim portfolio niemiecką markę Grundig, a sama marka Beko wywodzi się z Anglii. Turcy w 2024 planowali przejęli większości europejskiego biznesu koncernu Whirlpool, tworząc ogromny koncern Beko Europe mający w portfolio 22 marki. Po przejęciu nie obyło się bez afery ze zwolnieniami grupowymi w polskich fabrykach koncernu.
Haier to chiński gigant, który ma największe udziały w rynku AGD na naszej planecie. Do portfolio marki należy włoski koncern Candy i wcześniej kupiony przez Candy amerykański Hoover. Sami produkują chłodnictwo i wyższe serie pralek ładowanych od frontu (5 i 7), a pozostały sprzęt bazuje na produkcji Candy/Hoover.
Teka to grupa wywodząca się z Niemiec, skupiająca się nie tylko na AGD, ale także na armaturze. Sporą część AGD biorą od podwykonawców – zmywarki od Beko, Vestela, ale także BSH (Bosch/Siemens), a chłodnictwo to Midea z Chin i Vestel z Turcji.
Smeg to włoska marka z segmentu premium, która słynie z designerskich linii retro. Sporo sprzętu biorą od podwykonawców z całego świata, w tym od tureckiego Beko.
Miele to niemiecki producent z segmentu premium, większość AGD produkują sami z wyjątkiem chłodnictwa. Tańsze to BSH (Bosch/Siemens), a droższe Liebherr.
Franke to szwajcarska grupa bazująca na AGD koncernu Whirlpoola.
MPM i Sam Cook to polskie marki AGD, a w rzeczywistości dystrybutor najtańszych urządzeń z Chin, ostatnio coraz więcej sprzętu mają od Hisense.
Solgaz to polski producent płyt typu gaz pod szkłem, mają swój zakład w Polsce, ale sporą część AGD biorą od podwykonawców, jak choćby chiński piekarnik kompaktowy 4w1.
Concept to czeska firma biorąca większość sprzętu od podwykonawców, w tym sporo od naszej marki Amica.
Sharp, Finlux i Vestfrost to marki tureckiego koncernu Vestel, Sharp bazowo pochodził z Japonii, a Vestfrost był duńskim producentem świetnej jakości chłodnictwa
Hisense, Gorenje i Asko – chiński koncern wykupił słoweńskie Gorenje parę lat temu, należą do nich także marki Mora i Asko. Ci ostatni nadal produkują wysokiej klasy chłodnictwo i pralnictwo w Skandynawii. Coraz więcej urządzeń z logo Gorenje to produkty chińskie Hisense, ale w Serbii nadal produkowane są lodówki, a w Słowenii suszarki, mała część pralek i praktycznie wszystkie piekarniki do zabudowy, czy kuchnie wolnostojące, a także zmywarki do zabudowy.
Hitachi to jeden z ostatnich japońskich producentów AGD, choć tylko najwyższe modele pochodzą z kraju kwitnącej wiśni, reszta to chińskie wyroby.
TCL to chiński producent AGD, bardziej znany z telewizorów. Od kilku lat sprzedają AGD w Polsce, ale bez spektakularnych sukcesów.
Midea i Toshiba – Midea to wielki koncern z Chin, który kupił prawa do marki Toshiba w kategorii AGD. Jeszcze kilka lat temu byli tylko dostawcami taniego AGD dla wielu producentów, w tym naszej Amiki, a dziś z powodzeniem sprzedają produkty pod własnymi markami, choć ich dostępność jest dość słaba.
Liebherr to specjaliści w chłodnictwie z Niemiec, choć siedzibę mają w Szwajcarii. Dostarczają droższe modele pod markę Miele – ceny i jakość premium, lepsze modele produkują w Niemczech, tańsze w Bułgarii. Poza AGD produkują ogromne maszyny budowlane.
De Dietrich to francuska marka premium, na polskim rynku będąca „ciekawostką” z uwagi na ceny i dostępność sprzętu.
Kernau to polska marka AGD należąca do grupy Tomaszek, znanej z sieci sklepów Max Elektro i Max Kuchnie. Sami nic nie produkują, większość AGD biorą od tureckiego Vestela i polskiej Amiki, a wyróżnia ich 5-letnia gwarancja na prawie całą ofertę.
Philco – stary, amerykański producent, lecz na polski rynek wrócił w ostatnich latach z ofertą AGD pochodzenia chińskiego (Hisense) i tureckiego (Vestel).
W kategorii dużego AGD możemy spotkać też dwie marki własne sieci Media Markt – Ok. i Koenic. Pod nimi mamy urządzenia chińskiej Midea, dystrybuowane przez Amikę, ale nie tylko – tureckiego Vestela. W Media Expert mamy markę GÖTZE & JENSEN, pod którą czasem wprowadzają podstawowe sprzęty jak mini lodówki, okapy i nastawne indukcje. Pominąłem też wiele marek oferujących pojedyncze urządzenia na naszym rynku.
Znasz inną markę i nie wiesz, skąd pochodzi? Zostaw pytanie w komentarzach – postaram się odpowiedzieć!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Słynny Monsieur Cuisine Smart (nazywany "Lidlomixem") doczekał się świetnej przeceny na najnowszą wersję kolorystyczną. MC…
Od poniedziałku 25 listopada do soboty 30 listopada znajdziesz w Lidlu spore rabaty na AGD…
Na polskim rynku debiutuje Dreame R20 Aqua, czyli odkurzacz Dreame R20 w wersji z końcówką…
Lidl wrzucił kolejną pulę grubych przecen na narzędzia marki Parkside. Promki są naprawdę dobre, dostawy…
W Oficjalnym sklepie Allegro szykuje się mega okazja na odkurzacz Dyson V12 Detect Slim Absolute.…
Polski Amazon ma kozacką ofertę na ekspres Philips EP2330/10 z systemem spieniania LatteGo. W takiej…
Komentarze
Dzień dobry,
Kto produkuje zmywarki [cena_szukaj]Ikea östveda[/cena_szukaj] 00568144
Czy to sprzęt warty uwagi.
Turecki Vestel, z ceną grubo przesadzili, nie warto. Jedyne co ją ratuje to 5 letnia gwarancja, ale i tak drogo. To już lepiej dołożyć do niemieckiej produkcji Boscha TORSBODA też z 5 letnią gwarą, o ile model XXL wejdzie (wys. 86,5 cm, a nie 81,5 cm).
Witam, w sklepie agd polecano mi pralki firmy philco, zachwalane jako mające 5 letnią gwarancję, wymienne łożyska i że to amerykańska firma. Pralka ma być prosta w obsłudze, dla starszej osoby więc bez jakichś szczególnych bajerów. Czy warto myśleć o tym philco?
Prawie wszystko się zgadza - jest to jedna z najstarszych firm na świecie w produkcji AGD, faktycznie jest amerykańska z Filadelfii, tanie pralki mają 5 lat gwarancji i wymienne łożyska, ale dostawcą tych urządzeń jest chińska Midea (jak pralka PLD 106 EPL). Za to ich wyższa seria (przykład: [cena_szukaj]PLDI 148 AJW STEAM[/cena_szukaj]) to już produkcja Hisense, u nas sprzedawane też pod markami Gorenje i MPM. A gdzie to Panu polecano, bo z tego co widzę, to żadna duża sieć nie ma w ofercie pralek z tym logo, tylko coś tam jest na Allegro i jakieś pojedyncze mikro sklepu. Na allegro nawet nieładnie kłamią, że są to pralki na licencji Electroluxa :D
Ogólnie wszystkie założenia, które Pan napisał te pralki spełniają, ale jednak poszedłbym w proste pralki Boscha serii WAJ lub najtańsze WAN polskiej produkcji - to jednak dużo pewniejsze urządzenia, a cenowo podobne, choć z 2 letnią gwarancją producenta.
W dwóch lokalnych sklepach agd w moim mieście, nie są to sieciówki tylko prywatne sklepy które są kilkanaście lat więc stwierdziłem że tam będzie lepsze podejście czy obsługa gwarancyjna. W jednym i drugim mają sporo sprzętów tej firmy, pralki lodówki i chyba nawet kuchenki. Na równi z tym philco polecali kernau, również z 5 lat gwarancji. W takim razie rozejrzę się jak wygląda dostępność i cena tych pralek od bosch
Kernau to marka tego samego właściciela co MaxElektro i MaxKuchnie, w większości są to sprzęty tureckiego Vestela, a piekarniki, czy kuchnie biorą częściowo też od Amici.
Dzień dobry. Stanąłem przed koniecznością zakupu pralki i tak szperając po internecie trafiłem na ten wątek, również w małym sklepiku agd polecano mi tą pralkę philco, nie pamiętam modelu ale cena 1400 i do tego 5 letnia gwarancja gdzie za 5 lat gwarancji z reguły trzeba słono dopłacać, z tym że nigdzie nie mogłem znaleźć żadnych opinii o tych pralkach. Niestety z konieczności budżet na zakup ograniczony, max 1500 zł, a polecane wyżej Bosh kosztują więcej i zastanawiam się czy zaryzykować to philco. Wcześniej myślałem że candy/beko będą dobrym wyborem ewentualnie Electrolux, ale teraz to już mam niezły mętlik.
Jest Pan dziś drugą osobną pytającą o Philco, komentarz wyżej ma Pan info o tej marce. Jeśli za 1400 zł sprzedają z 5 letnią gwarancją modele do Hisense to czemu nie, ale zazwyczaj te najtańsze pod Philco to podstawowe modele Midea, a te potrafią czasem nie mieć podstawowych opcji i funkcji jak prania w 30 stopniach, więc warto dokładnie sprawdzić przed zakupem. Ciekaw jestem ile muszą za nie płacić sprzedawcom lokalnym, skoro tak to polecają :)
Obejrzałem dokładniej te pralki philco i jednak jakoś mnie do siebie nie przekonują, ale w jednym elektromarkecie na promocji w podobnych cenach znalazłem takie pralki, patrząc po artykule nie są ani tureckie ani chińskie więc będą może lepszym wyborem? ELECTROLUX [cena_szukaj]MEWN6S327UX[/cena_szukaj] 7kg
[cena_szukaj]WHIRLPOOL FFB 7038 BV PL[/cena_szukaj] 7kg
Obstawiam produkcję ukraińską ze Stanisławowa w przypadku Electroluxa. Ogólnie nie są to złe pralki, cena bardzo dobra, funkcjonalnie mają wszystko co trzeba, ale osobiście nie cierpię fartucha w tych modelach - projektował go ktoś kto bardzo nie lubi ludzi - gromadzi się w nim masa brudu, jest trudny w czyszczenia - dla takich inżynierów jest specjalny kocioł w piekle ;)
Whirlpoolowi też nic nie brakuje, realnie to większa i pojemniejsza pralka od Electroluxa i to o 10 cm głębokości. Ich głównym problemem jest moduł sterujący, który lubi dość szybko paść - u mnie w bliźniaku z logo Hotpointa wymieniali go 3 razy na przestrzeni 2,5 roku :D
Adler - Polska marka produkcje w chinach, średnia połka cenowa. Duzy asportyment małego AGD
Dzień dobry? Czy wie Pan coś o marce Welltec produkującej roboty sprzątające, klimatyzatory przenośne i oczyszczacze powietrza. Na ich stronie jest informacja jest są "europejskim producentem", cokolwiek to oznacza.
,,Europejskim dystrybutorem urządzeń z Chin" - akurat sami to praktycznie tylko faktury produkują ;)
Roboty mają te same co nasze Cobbo i wiele innych marek, roboty do okien mają sporo wspólnego z tym co właśnie testuję pod marką Hobot. Reszcie kategorii nie przyglądałem się.
A jaką pralkę do 1600 zł z programem szybkiego prania 45/60min by Pan polecił? Zastanawiam się nad pralką Hoovera ale nie mam pojęcia gdzie są produkowane.
Hoover należy do Haiera, jak Candy - programowo mają świetnie rozwiązane pralki, jakościowo to w zależności od serii niska lub średnia półka (te bazujące na Haierach są ok, te na Candy już mniej).
a Pan jaką pralkę do 1600 zł by wybrał?
To kwestia promocji w danym czasie, gdy trzeba dokonać zakupu, ale pewnie polowałbym na jakiegoś taniego Bosch serii 4 WAN (lub WAJ serii 2) jak [cena_szukaj]Bosch WAN2410EPL[/cena_szukaj], lub [cena_szukaj]Whirlpool FFB 9458 WV EE[/cena_szukaj],
a dzisiaj jeszcze takie dwie pralki rzuciły mi się w oczy tj. [cena_szukaj]TCL FF0914WD0PL[/cena_szukaj] oraz [cena_szukaj]Toshiba TW-BL90A4PL(SS)[/cena_szukaj]. Czy może Pan coś więcej o nich napisać? Np. gdzie są produkowane i jak Pan je ocenia. W tej toshibie jakaś strasznie duża wilgotność jest pomimo szybkiego silnika
ps.
więcej już nie będę pytać :)
Toshiba to Midea, w tym przypadku stara i dość prosta seria - w tej cenie jest ok, choć warto sprawdzić temperatury w instrukcji - Midea robi sporo pralek bez prania w 30 stopniach. TCL jest kompletnie pomijaną marką na naszym rynku, parę sklepów próbuje nieudolnie je sprzedawać i ich jedyne zalety to prostota i niskie ceny.
a co Pan myśli o [cena_szukaj]LG F2WT208S0E[/cena_szukaj] 1200 obr 8 kg ?
To najtańsza pralka LG, jedyna produkcji tureckiego Vestela, a nie ich własna. Tego typu modele sprzedawane są też pod markami: Sharp, Finlux, Vestfrost, Kernau, Amica i wielu innych. Funkcjonalnie ma co trzeba, jakościowo to bardzo przeciętny sprzęt, choć z 2 strony, w tej półce cenowej są głównie przeciętne i słabe pralki.
a w czym te modele Bosch [cena_szukaj]WAN2410EPL[/cena_szukaj]/ Pralka Whirlpool [cena_szukaj]FFB 9458 WV EE[/cena_szukaj] są lepsze od Hoover H-Wash 500 Pro [cena_szukaj]HWP4 37AMBC/1-S[/cena_szukaj] Slim 7kg 1300obr/min ewentualnie od Pralka Amica [cena_szukaj]WA3S712BLISEB [/cena_szukaj]7kg ? Dopytuję bo wybór sprzętu jest dla mnie czarną magią. O ile kiedyś wybrałbym coś produkowanego w PL to obecnie nie mam pojęcia co i jak.
Pozdrawiam,
Moje modele to pralki pełnowymiarowe, Pana to slimy, więc to główna różnica - jeśli ma się miejsce, lepiej brać normalne gabarytowo pralki, nie płytkie. Model Amica to turecki Vestel, dość podstawowy sprzęt bardzo przeciętnie wykonany - jak już brać Amicę to lepiej modele produkcji Midea moim zdaniem. Hoover za to ma masę bajerów i funkcjonalnie nic mu nie brakuje, ale wykonanie bardzo przeciętne, podobnie do Amica, choć naprawy łatwiejsze w Amice.
Czy zamrażarka [cena_szukaj]Kernau KFCF 2003.1[/cena_szukaj] jest godna polecenia?, dają 5lat gwarancji lecz nie wiem czy to nie jakiś mit...
Popularna, turecka zamrażarka produkcji Vestela, sprzedawana pod wieloma markami. Właśnie 5 lat gwarancji to spora zaleta marki Kernau - jest ok.
Po zakupie zamrażarki (dziękuję za poradę, jestem zadowolona) przyszedł czas na zakup nowej lodówki. Mam wybór LG lub Liebherr. Będę wdzięczna za poradę.
Jak Liebherr to koniecznie z BioFresh, więc będzie drożej niż flagowce z LG.
Przeglądam kolejne zamrażarki:
Zamrażarka [cena_szukaj]MPM-304-ZF-12[/cena_szukaj];
Zamrażarka [cena_szukaj]WHIRLPOOL UW8 F2Y XBI F 2[/cena_szukaj];
Zamrażarka [cena_szukaj]SIEMENS GS36NVIEP[/cena_szukaj];
Która z nich jest godna polecenia?
Czy decyzja o wyborze zamrażarki noFrost, to dobra decyzja?
Przynajmniej nie będzie trzeba jej raz do roku rozmrażać, ale będzie za to nieco głośniejsza i mniej pojemna (zazwyczaj). Wszystkie 3 są ok, ale Siemens ma najmniejszą pojemność.
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Zamrażarka [cena_szukaj]MPM-304-ZF-12[/cena_szukaj] oraz chłodziarka [cena_szukaj]MPM-387-CJF-22[/cena_szukaj] - kto je produkuje dla firmy MPM. Obydwa urządzenia "na papierze" są przemyślane i prezentują się dobrze. Nie ma zbyt wielu użytkowników tych urządzeń, ale do tej pory są bardzo dobre opinie, co do jakości wykonania. Na razie interesuje mnie zamrażarka [cena_szukaj]MPM-304-ZF-12[/cena_szukaj] - czy warto ją kupić i jest szansa, że "duży" producent wykonał ją solidnie na zlecenie MPM?
Nie wiem kto wyprodukował akurat te modele, ale MPM większość AGD bierze od chińskich producentów jak Midea. Nie wygląda źle parametrowo, cena niska, więc raczej nie będzie to zły wybór. Z innych dobre są też Hisense i Gorenje, a najlepsze robi Liebherr.
Udało mi się znaleźć producenta zamrażarki [cena_szukaj]MPM-304-ZF-12[/cena_szukaj] oraz chłodziarki [cena_szukaj]MPM-387-CJF-22[/cena_szukaj] .
Producentem jest chińska firma HOMA (homa w domenie .cn lub homaeurope w domenie .eu).
Na chińskiej stronie można znaleźć identyczne produkty: zamrażarka FN1-34 i chłodziarka FL1-47.
Obydwa uządzenia można zobaczyć w sklepie stacjonarnym w Milanówku, ul. Brzozowa 3.
Są to produkty z niższej półki, może komuś będą pasowały.
Ja zdecyduję sie na inny produkt.
Dziękuję za artykuł. Wiele wyjaśnia.
Planuję kupić 3 szufladową zamrażarkę. Czy może Pan coś polecić?
Nr 1 - Liebherr
Potem bez większej różnicy jakościowej - mają różne wymiary i pojemności, ale z grubsza to ta sama produkcja z Chin i Turcji.
Dziękuję.