Polski rynek AGD jest pełen mitów i przekłamań odnośnie do pochodzenia i własności kapitału marek AGD, dlatego w skrócie prezentujemy, do kogo faktycznie należy dana firma i skąd pochodzi.
Ile to razy słyszałem, że Electrolux jest niemiecką firmą, Amica należy do Samsunga i się sprzedała, a Zelmer to mocna, rodzima marka. Nic bardziej mylnego, dlatego poniżej zebrałem większość informacji na temat firm z polskiego rynku dużego AGD.
Zdradzam, do kogo należy dana firma i skąd pochodzi, przy czym musisz pamiętać, że poniższe dane są aktualne na listopad 2024 roku – jeśli czytasz ten tekst kilka miesięcy po publikacji, co nieco mogło się zmienić!
Amica to aktualnie jedyny polski producent dużego AGD. W 2010 roku sprzedali fabrykę pralek i lodówek Samsungowi i od tego czasu krąży mit, że Amica to Samsung – to bzdura, firmy należą do zupełnie innego kapitału, a jedyne co mają wspólnego to adres we Wronkach (Adama Mickiewicza 52).
Do rodzimej Amiki należą takie marki, jak Gram (Dania i rynki skandynawskie, a ostatnio też Polska), CDA (Wielka Brytania), Fagor (Hiszpania), Hansa (rynki wschodnie) i Sideme (Francja). We Wronkach Amica produkuje kuchnie wolnostojące, piekarniki do zabudowy, sporą część płyt grzejnych. Pozostałe AGD pochodzi od tureckiego Vestela i chińskiego koncernu Midea.
Samsung to koreański gigant mający fabryki we Wronkach – tu chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości co do pochodzenia tej marki.
Bosch to niemiecka marka należąca do koncernu BSH, wraz z firmami: Siemens, Neff, Gaggenau. W 2013 roku Niemcy stali się właścicielem polskiej firmy Zelmer, którą w 2020 roku sprzedali hiszpańskiej firmie B&B, ale tylko same prawa do marki, zostawiając sobie fabrykę małego AGD. W 2015 roku zakupili też polskie fabryki FagorMastercook.
LG to koreański producent z fabrykami lodówek, pralek, telewizorów w Mławie i Wrocławiu. Inny dział firmy produkuje w Polsce akumulatory. Od dłuższego czasu LG ma spore problemy z dostępnością sprzętu w największych sieciach handlowych – na wiele modeli trzeba czekać tygodniami, a nawet miesiącami, więc nie dziwi, że na temat dalszych losów firmy w Polsce pojawia się coraz więcej nieciekawych plotek…
Electrolux i AEG to szwedzki koncern, do którego należy niemieckie AEG i włoskie Zanussi. Wraz z Whirlpoolem są głównym dostawcą AGD do sieci IKEA, a zakłady produkcyjne mają zarówno w Polsce, we Włoszech, jak i Niemczech. Większość sprzętów produkują sami, jedynie spora część chłodnictwa to turecki Vestel.
Whirlpool to amerykański koncern gigant mający wiele marek: polski Polar, włoski Indesit, Hotpoint-Ariston (brytyjsko-włoska) i niemiecki Bauknecht. Z początkiem stycznia 2023 roku dowiedzieliśmy się o pozbyciu się większości biznesu koncernu w rejonie EMEA, czyli w Europie, na bliskim wschodzie i w Afryce.
Przejęcia biznesu dokonał koncern Arçelik znany z marek Grundig i Beko – razem firmy mają stworzyć nowy podmiot, w ramach którego Turcy będą mieć 75% udziałów, a Amerykanie tylko 25%. W pierwszej połowie 2024 roku powołano spółkę Beko Europe, która konsoliduje biznesy Whirlpoola i Beko w Europie, więc już oficjalnie można stwierdzić, że Whirlpool i submarki to brandy tureckie.
Beko i Grundig to turecki producent należący do koncernu Arçelik, mającego w swoim portfolio niemiecką markę Grundig, a sama marka Beko wywodzi się z Anglii. Turcy w 2024 planowali przejęli większości europejskiego biznesu koncernu Whirlpool, tworząc ogromny koncern Beko Europe mający w portfolio 22 marki. Po przejęciu nie obyło się bez afery ze zwolnieniami grupowymi w polskich fabrykach koncernu.
Haier to chiński gigant, który ma największe udziały w rynku AGD na naszej planecie. Do portfolio marki należy włoski koncern Candy i wcześniej kupiony przez Candy amerykański Hoover. Sami produkują chłodnictwo i wyższe serie pralek ładowanych od frontu (5 i 7), a pozostały sprzęt bazuje na produkcji Candy/Hoover.
Teka to grupa wywodząca się z Niemiec, skupiająca się nie tylko na AGD, ale także na armaturze. Sporą część AGD biorą od podwykonawców – zmywarki od Beko, Vestela, ale także BSH (Bosch/Siemens), a chłodnictwo to Midea z Chin i Vestel z Turcji.
Smeg to włoska marka z segmentu premium, która słynie z designerskich linii retro. Sporo sprzętu biorą od podwykonawców z całego świata, w tym od tureckiego Beko.
Miele to niemiecki producent z segmentu premium, większość AGD produkują sami z wyjątkiem chłodnictwa. Tańsze to BSH (Bosch/Siemens), a droższe Liebherr.
Franke to szwajcarska grupa bazująca na AGD koncernu Whirlpoola.
MPM i Sam Cook to polskie marki AGD, a w rzeczywistości dystrybutor najtańszych urządzeń z Chin, ostatnio coraz więcej sprzętu mają od Hisense.
Solgaz to polski producent płyt typu gaz pod szkłem, mają swój zakład w Polsce, ale sporą część AGD biorą od podwykonawców, jak choćby chiński piekarnik kompaktowy 4w1.
Concept to czeska firma biorąca większość sprzętu od podwykonawców, w tym sporo od naszej marki Amica.
Sharp, Finlux i Vestfrost to marki tureckiego koncernu Vestel, Sharp bazowo pochodził z Japonii, a Vestfrost był duńskim producentem świetnej jakości chłodnictwa
Hisense, Gorenje i Asko – chiński koncern wykupił słoweńskie Gorenje parę lat temu, należą do nich także marki Mora i Asko. Ci ostatni nadal produkują wysokiej klasy chłodnictwo i pralnictwo w Skandynawii. Coraz więcej urządzeń z logo Gorenje to produkty chińskie Hisense, ale w Serbii nadal produkowane są lodówki, a w Słowenii suszarki, mała część pralek i praktycznie wszystkie piekarniki do zabudowy, czy kuchnie wolnostojące, a także zmywarki do zabudowy.
Hitachi to jeden z ostatnich japońskich producentów AGD, choć tylko najwyższe modele pochodzą z kraju kwitnącej wiśni, reszta to chińskie wyroby.
TCL to chiński producent AGD, bardziej znany z telewizorów. Od kilku lat sprzedają AGD w Polsce, ale bez spektakularnych sukcesów.
Midea i Toshiba – Midea to wielki koncern z Chin, który kupił prawa do marki Toshiba w kategorii AGD. Jeszcze kilka lat temu byli tylko dostawcami taniego AGD dla wielu producentów, w tym naszej Amiki, a dziś z powodzeniem sprzedają produkty pod własnymi markami, choć ich dostępność jest dość słaba.
Liebherr to specjaliści w chłodnictwie z Niemiec, choć siedzibę mają w Szwajcarii. Dostarczają droższe modele pod markę Miele – ceny i jakość premium, lepsze modele produkują w Niemczech, tańsze w Bułgarii. Poza AGD produkują ogromne maszyny budowlane.
De Dietrich to francuska marka premium, na polskim rynku będąca „ciekawostką” z uwagi na ceny i dostępność sprzętu.
Kernau to polska marka AGD należąca do grupy Tomaszek, znanej z sieci sklepów Max Elektro i Max Kuchnie. Sami nic nie produkują, większość AGD biorą od tureckiego Vestela i polskiej Amiki, a wyróżnia ich 5-letnia gwarancja na prawie całą ofertę.
Philco – stary, amerykański producent, lecz na polski rynek wrócił w ostatnich latach z ofertą AGD pochodzenia chińskiego (Hisense) i tureckiego (Vestel).
W kategorii dużego AGD możemy spotkać też dwie marki własne sieci Media Markt – Ok. i Koenic. Pod nimi mamy urządzenia chińskiej Midea, dystrybuowane przez Amikę, ale nie tylko – tureckiego Vestela. W Media Expert mamy markę GÖTZE & JENSEN, pod którą czasem wprowadzają podstawowe sprzęty jak mini lodówki, okapy i nastawne indukcje. Pominąłem też wiele marek oferujących pojedyncze urządzenia na naszym rynku.
Znasz inną markę i nie wiesz, skąd pochodzi? Zostaw pytanie w komentarzach – postaram się odpowiedzieć!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Chiński gigant Haier wprowadził w ostatnim czasie kilka ciekawych urządzeń – trzy lodówki i zmywarkę.…
Marka MOVA wystartowała 28 stycznia z nową promocją na odkurzacze pionowe i roboty sprzątające. Obniżki…
Jeszcze w grudniu zeszłego roku mieliśmy okazję zacząć testy MOVA M10 - nowego odkurzacza aktywnie…
Ze sporym opóźnieniem, ale Roborock Qrevo Slim trafia do naszego kraju. To ciekawy sprzęt, który…
Wraz z nowym miesiącem dostaliśmy nową gazetkę Lidla obowiązującą od 3 do 8 lutego, a…
Niemiecka sieć handlowa Lidl ma na pierwszy tydzień lutego zestaw fajnych promek na AGD, akcesoria…
Komentarze
Witam
Czy jest sposób aby rozróżnić produkty Amica produkowane w Polsce od tych z tylko naklejonym logotypem "Amica", które w rzeczywistości produkują firmy zewnętrzne?
Lodówka HANSEATIC
Multi Door HCDB18080DWDBI czy to jest dobry sprzęt? Czy poleca Pan inna?
Zwykły Chińczyk biednie wyposażony i tak sobie wykonany.
Witam, czy zmywarki Amica są godne polecenia? Chodzi mi o model AMICA DFM64C7EOqBID
Wśród czarnych modeli wolnostojących 60 cm nie ma dużego wyboru, zwłaszcza w niskiej cenie, więc jak ma być takowa, to Amica nie będzie złym wyborem, choć cudów też nie ma co się spodziewać - to prosty model chińskiej Midea.
Abrams-PL sprzedają blendery - jaki kraj produkcji?
Nie znam, pewnie jakiś chinol, cenowo tanie, opinie na Allegro mają dobre, ale nie potrafię pomóc czy warto.
Witam, lodówko-zamrażarka POLAR CZ 235 wysokość 145 po 30 latach nienagannej pracy z nieczynnym zamrażalnikiem. Szukam podobnego sprzętu aby wymienić w kuchni. W podobnych wymiarach znalazłem dwa urządzenia: 1. Firmy MPM ( 215-KB-38E ) 2. Firmy SMITH&BROWN ( SFBF211WE3 ) -- o MPM pisze Pan w swoim artykule ale firmę o nazwie Smith&Brown widzę pierwszy raz. Obie lodówki są w cenie ok. 1200 zł. Ciekawi mnie ile lat taki sprzęt może pracować i proszę o jakieś wskazówki. Na koniec muszę pochwalić sprzęt Polar cz235 - lodówka ma dwa osobne kompresory jeden do lodówki i drugi do zamrażarki. Pozdrawiam
Witam potrzebuuje lodówki czarnej z czarnym szkłem do wys.186 cm i głębokości do 60 cm szer. 60 cm żeby zmieściła się we wnękę w zabudowie.
Czy mógłby Pan coś polecić
Witam, chcę zrobić remont kuchni, do wymiany wszystkie urządzenia AGD, lodówka, zmywarka i kuchenka gazowo-elektryczna (wszystko wolno stojące). proszę jeśli to możliwe po 3 najlepsze propozycje dla tych wszystkich urządzeń.
Lodówka max 3,2 tys zł, wys do 2m, zmywarka max 3 tyś,szer 60 cm, kuchenka 2,5 tyś. Z góry dziękuję.
Nie podał Pan kolorów sprzętów, zmywarka ma mieć koszyk, czy 3 szufladę na sztućce?
Najlepsze lodówki robi LG - celować w modele z 7 i 9 w nazwie jak GBV7280DPY i jej podobne.
Kolor czarny, grafitowy lub stalowy. Zmywarka, wolałbym by miała szufladę na sztućce.
Witam, chciałam kupić lodówko-zamrażarkę Vestfrost, ale teraz mam wątpliwości. Czy bardzo straciła na jakości pod Vestel?
Oczywiście, kiedyś to był jeden z najlepszych producentów chłodnictwa na rynku, a dziś to sprzęt niskiej jakości produkcji koncernu Vestel i to za kupę kasy.
Dzień dobry, jakie są najlepsze płyty indukcyjne (wymiary klasyczne - +-60x52) na rynku? Znajomi mają samsunga i nie są zadowoleni, podobno to nie jest ich produkt tylko biorą z Chin od podwykonawców... Pozdrawiam :)
W 1 kolejności polecam Electroluxy od EIV634 w górę i ich odpowiedniki, a także nowe serie Boscha/Siemensa od PIE631HB1E w górę.
Samsung ma niezłe płyty, ale większość z nieco gorszym sterownikami niż E i B.
Witam
Szukam
-Lodówki pod zabudowę do wnęki 60cm
-Zmywarki 45 z górną kieszenia
-Okap podblatowy 60cm do zabudowy cichy czarny
-Indukcja pod siłe
-Pralke slim do 50cm głębokosci
-piekarnik
Wszystko do mieszkania pod wynajm ale nie szukam by to było po najtańszej lini oporu.moze byc nieco drożej byle wytrzymało dłużej.
Oraz drugie pytanie
Mam goscia w Łodzi co sprzedaje agd z outletu po cenach ok 50% taniej ale marki tylko Sharp lub vestfrost ale bez gwarancji oczywiście warto?
Obie marki to turecki Vestel - najniższa półka w AGD, sporo sprzętów idzie pod marki Amica, Gram, Kernau - wszystko jest kwestią realnej ceny, jeśli to urządzenia po ok. 500 zł to można rozważyć.
No niestety aż tak nisko nie schodzi. Lodówki np do zabudowy od 1200 do 1700 a ceny w sklepie ok 2000-2500.
A co polecisz do pytania wyżej z marketów?
No to już kwestia cen na konkretne modele, bo jak lodówkę, którą w sklepie kosztuje 2200 zł sprzedałby za przykładowo 1500 zł to czemu nie.
Co do innych to niedrogie zestawy pod wynajem najczęściej klei się z takich marek jak: Beko, Amica, Candy, ale to wszystko zależy od promocji. Aktualnie to słaby moment na zakup, ceny poszły w górę, promocji prawie brak.