>
Kategorie: Poradniki

Kto jest kim i do kogo należy, czyli o markach AGD słów kilka

Polski rynek AGD jest pełen mitów i przekłamań odnośnie do pochodzenia i własności kapitału marek AGD, dlatego w skrócie prezentujemy, do kogo faktycznie należy dana firma i skąd pochodzi.

Ile to razy słyszałem, że Electrolux jest niemiecką firmą, Amica należy do Samsunga i się sprzedała, a Zelmer to mocna, rodzima marka. Nic bardziej mylnego, dlatego poniżej zebrałem większość informacji na temat firm z polskiego rynku dużego AGD.

Zdradzam, do kogo należy dana firma i skąd pochodzi, przy czym musisz pamiętać, że poniższe dane są aktualne na listopad 2024 roku – jeśli czytasz ten tekst kilka miesięcy po publikacji, co nieco mogło się zmienić!

Amica to aktualnie jedyny polski producent dużego AGD. W 2010 roku sprzedali fabrykę pralek i lodówek Samsungowi i od tego czasu krąży mit, że Amica to Samsung – to bzdura, firmy należą do zupełnie innego kapitału, a jedyne co mają wspólnego to adres we Wronkach (Adama Mickiewicza 52).

Do rodzimej Amiki należą takie marki, jak Gram (Dania i rynki skandynawskie, a ostatnio też Polska), CDA (Wielka Brytania), Fagor (Hiszpania), Hansa (rynki wschodnie) i Sideme (Francja). We Wronkach Amica produkuje kuchnie wolnostojące, piekarniki do zabudowy, sporą część płyt grzejnych. Pozostałe AGD pochodzi od tureckiego Vestela i chińskiego koncernu Midea.

Samsung to koreański gigant mający fabryki we Wronkach – tu chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości co do pochodzenia tej marki.

fot. ostap25, Fotolia.com

Bosch to niemiecka marka należąca do koncernu BSH, wraz z firmami: Siemens, Neff, Gaggenau. W 2013 roku Niemcy stali się właścicielem polskiej firmy Zelmer, którą w 2020 roku sprzedali hiszpańskiej firmie B&B, ale tylko same prawa do marki, zostawiając sobie fabrykę małego AGD. W 2015 roku zakupili też polskie fabryki FagorMastercook.

LG to koreański producent z fabrykami lodówek, pralek, telewizorów w Mławie i Wrocławiu. Inny dział firmy produkuje w Polsce akumulatory. Od dłuższego czasu LG ma spore problemy z dostępnością sprzętu w największych sieciach handlowych –  na wiele modeli trzeba czekać tygodniami, a nawet miesiącami, więc nie dziwi, że na temat dalszych losów firmy w Polsce pojawia się coraz więcej nieciekawych plotek…

Electrolux i AEG to szwedzki koncern, do którego należy niemieckie AEG i włoskie Zanussi. Wraz z Whirlpoolem są głównym dostawcą AGD do sieci IKEA, a zakłady produkcyjne mają zarówno w Polsce, we Włoszech, jak i Niemczech. Większość sprzętów produkują sami, jedynie spora część chłodnictwa to turecki Vestel.

Whirlpool to amerykański koncern gigant mający wiele marek: polski Polar, włoski Indesit, Hotpoint-Ariston (brytyjsko-włoska) i niemiecki Bauknecht. Z początkiem stycznia 2023 roku dowiedzieliśmy się o pozbyciu się większości biznesu koncernu w rejonie EMEA, czyli w Europie, na bliskim wschodzie i w Afryce.

Przejęcia biznesu dokonał koncern Arçelik znany z marek Grundig i Beko – razem firmy mają stworzyć nowy podmiot, w ramach którego Turcy będą mieć 75% udziałów, a Amerykanie tylko 25%. W pierwszej połowie 2024 roku powołano spółkę Beko Europe, która konsoliduje biznesy Whirlpoola i Beko w Europie, więc już oficjalnie można stwierdzić, że Whirlpool i submarki to brandy tureckie.

Beko i Grundig to turecki producent należący do koncernu Arçelik, mającego w swoim portfolio niemiecką markę Grundig, a sama marka Beko wywodzi się z Anglii. Turcy w 2024 planowali przejęli większości europejskiego biznesu koncernu Whirlpool, tworząc ogromny koncern Beko Europe mający w portfolio 22 marki. Po przejęciu nie obyło się bez afery ze zwolnieniami grupowymi w polskich fabrykach koncernu.

Haier to chiński gigant, który ma największe udziały w rynku AGD na naszej planecie. Do portfolio marki należy włoski koncern Candy i wcześniej kupiony przez Candy amerykański Hoover. Sami produkują chłodnictwo i wyższe serie pralek ładowanych od frontu (5 i 7), a pozostały sprzęt bazuje na produkcji Candy/Hoover.

Teka to grupa wywodząca się z Niemiec, skupiająca się nie tylko na AGD, ale także na armaturze. Sporą część AGD biorą od podwykonawców – zmywarki od Beko, Vestela, ale także BSH (Bosch/Siemens), a chłodnictwo to Midea z Chin i Vestel z Turcji.

fot. AndreyPopov / Bigstock

Smeg to włoska marka z segmentu premium, która słynie z designerskich linii retro. Sporo sprzętu biorą od podwykonawców z całego świata, w tym od tureckiego Beko.

Miele to niemiecki producent z segmentu premium, większość AGD produkują sami z wyjątkiem chłodnictwa. Tańsze to BSH (Bosch/Siemens), a droższe Liebherr.

Franke to szwajcarska grupa bazująca na AGD koncernu Whirlpoola.

MPM i Sam Cook to polskie marki AGD, a w rzeczywistości dystrybutor najtańszych urządzeń z Chin, ostatnio coraz więcej sprzętu mają od Hisense.

Solgaz to polski producent płyt typu gaz pod szkłem, mają swój zakład w Polsce, ale sporą część AGD biorą od podwykonawców, jak choćby chiński piekarnik kompaktowy 4w1.

Concept to czeska firma biorąca większość sprzętu od podwykonawców, w tym sporo od naszej marki Amica.

Sharp, Finlux i Vestfrost to marki tureckiego koncernu Vestel, Sharp bazowo pochodził z Japonii, a Vestfrost był duńskim producentem świetnej jakości chłodnictwa

Hisense, Gorenje i Asko – chiński koncern wykupił słoweńskie Gorenje parę lat temu, należą do nich także marki Mora i Asko. Ci ostatni nadal produkują wysokiej klasy chłodnictwo i pralnictwo w Skandynawii. Coraz więcej urządzeń z logo Gorenje to produkty chińskie Hisense, ale w Serbii nadal produkowane są lodówki, a w Słowenii suszarki, mała część pralek i praktycznie wszystkie piekarniki do zabudowy, czy kuchnie wolnostojące, a także zmywarki do zabudowy.

fot. Milkos, Fotolia.com

Hitachi to jeden z ostatnich japońskich producentów AGD, choć tylko najwyższe modele pochodzą z kraju kwitnącej wiśni, reszta to chińskie wyroby.

TCL to chiński producent AGD, bardziej znany z telewizorów. Od kilku lat sprzedają AGD w Polsce, ale bez spektakularnych sukcesów.

Midea i Toshiba – Midea to wielki koncern z Chin, który kupił prawa do marki Toshiba w kategorii AGD. Jeszcze kilka lat temu byli tylko dostawcami taniego AGD dla wielu producentów, w tym naszej Amiki, a dziś z powodzeniem sprzedają produkty pod własnymi markami, choć ich dostępność jest dość słaba.

Liebherr to specjaliści w chłodnictwie z Niemiec, choć siedzibę mają w Szwajcarii. Dostarczają droższe modele pod markę Miele – ceny i jakość premium, lepsze modele produkują w Niemczech, tańsze w Bułgarii. Poza AGD produkują ogromne maszyny budowlane.

De Dietrich to francuska marka premium, na polskim rynku będąca „ciekawostką” z uwagi na ceny i dostępność sprzętu.

Kernau to polska marka AGD należąca do grupy Tomaszek, znanej z sieci sklepów Max Elektro i Max Kuchnie. Sami nic nie produkują, większość AGD biorą od tureckiego Vestela i polskiej Amiki, a wyróżnia ich 5-letnia gwarancja na prawie całą ofertę.

Philco – stary, amerykański producent, lecz na polski rynek wrócił w ostatnich latach z ofertą AGD pochodzenia chińskiego (Hisense) i tureckiego (Vestel).

W kategorii dużego AGD możemy spotkać też dwie marki własne sieci Media Markt – Ok. i Koenic. Pod nimi mamy urządzenia chińskiej Midea, dystrybuowane przez Amikę, ale nie tylko – tureckiego Vestela. W Media Expert mamy markę GÖTZE & JENSEN, pod którą czasem wprowadzają podstawowe sprzęty jak mini lodówki, okapy i nastawne indukcje. Pominąłem też wiele marek oferujących pojedyncze urządzenia na naszym rynku.

Znasz inną markę i nie wiesz, skąd pochodzi? Zostaw pytanie w komentarzach – postaram się odpowiedzieć!

Krzysztof Kulikowski

Komentarze

  • Patrzę na różne marki i chociaż są z różnych krajów to większość małymi literkami na pudełkach mają napis made in china . KitchenAid w euro-rtv china a autoryzowanym salonie powiedzieli że to jest niemożliwe.

    • No niestety tak to teraz wygląda. Nawet jak z zasady jakiś produkt dojeżdża do nas z kraju X, to może się trafić z innego źródła. Przykładowo lodówki LG o szerokości 60 cm robią w Mławie, a ostatnio trafił się świetnie wyceniony model 2 m wysokości w klasie B za 2700 zł dla Euro i jest z Chin...

  • Zastanawiam się nad jakością BEKO. W sklepie organoleptycznie sprawdzałem zmywarki i trzaskałem wszystkim co było pod ręką - AEG - skrzypi, Ariston - dudni, Whirpool - ma takie gumowo foliowe przyciski, najlepiej wygląda i trzyma się całości Bosch i BEKO właśnie. W zasadzie to ostatnie wygląda w sklepach najsolidniej i zastanawiam się, czy skoro przykładają taką wagę do spasowania budy to również technikalia są robione na lepszym poziomie? Ot choćby zmywarka z autodozowaniem detergentu...

    • To chińska produkcja koncernu Hisense, ich najniższe serie, u nas także sprzedawane pod tą firmą, jak i ostatnio 2 modele pod MPM.

  • Szanowni Państwo duże agd Panasonica istnieje i ma się bardzo dobrze ale tylko w Azji i jest produkowane w fabrykach Hitachi
    Hitachi to fabryka w Tajlandii i Japonii

    • To chyba nie za dobrze, bo kogo z nas obchodzi rynek azjatycki. W PL nie istnieją, podobnie jak w większości krajów UE.

  • Ciekawe i przydatne zestawienie.
    A jak się ma sprawa własności z Hitachi ? Produkują sprężarki do chłodnictwa czy ktoś im produkuje?

    • Nie przyglądałem się tematyce kompresorów w tej firmie, ale najwyższe modele to nadal produkcja japońska, więc możliwe, że to zależy od modelu.

  • Dzień dobry, dostałam zadanie wyszukać mamusi pralkę ładowaną od góry, bo w dotychczas używanym Electroluxie detergenty zniszczyły bęben. Chciałaby coś bez bajerów do prania. Szukając odpowiedzi, znalałam pana forum. Poproszę o podpowiedź, co wybrać? Znalazłam takie cudo Pralka [cena_szukaj]AEG LTN7E272P[/cena_szukaj] 7kg 1200 obr A. Co pan uważa i mógłby doradzić? Byłabym wdzięczna za pomoc;)

  • Dzień dobry. Dziękuję za przydatny ranking. Marzę o dużej lodówce retro. Idealny byłby Smeg, ale ceny wręcz zabijają - nie zapłacę dwa razy więcej za design. Rozważam marki Vestfrost i Gorenje. Który byłby lepszy i mniej awaryjny?

    • Vestfrost to po prostu turecki Vestel w ładnym opakowaniu, czyli te same lodówki co pod logo Amica, Sharp, Electrolux, AEG i nie tylko. Gorenje ma sensowne chłodnictwo, choć linia retro wymaga aktualizacji parametrów.

  • To jakiej marki najlepiej kupić slima 40 cm który miałby program prania samą parą lub coś podobnego do ecobubble
    klasy A-C

    • Samą parą to odświeżanie, pranie wymaga wody :)
      40 cm po blacie to już super slim, a nie slim więc wybór jeszcze bardziej ograniczony. Wiele modeli Midea z logo Samsunga, ale tam pary nie ma i nie piorą w 30 stopniach, Amica seria WA1 ma dobre programy parowe, ale połączone z praniem, nie ma samego odświeżania, Toshiba nieco biedniej wypada w tym rozmiarze od Amica i jeszcze są pralki pod logo Midea, ale prawie są niedostępne i też bez odświeżania parą. To wszystko z 1 fabryki. Potem są Electroluxy i AEG z Ukrainy, Candy/Hoover z Chin (czasem Rosji) i Beko z fajnymi programami. Ogólnie nie ma pralki spełniającej wyżej postawione wymagania, z czegoś trzeba zrezygnować.

      • Wynika z tego że ze slimów dodajac do 40 kilka centymetrów najlepiej wziąć Wirpoola tyle że bęben klejony jak w Elektroluxie , za to Beko odradzają sprzedawcy z EuroAGD
        co uważasz o tym ELECTROLUX [cena_szukaj]EW6SN226SPI[/cena_szukaj]
        i o tej [cena_szukaj]SAMSUNG WW60A3120BH EO[/cena_szukaj]
        czy polecił byś jeszcze coś innego ?

        • Z Euro odradzają bo model 6 kg jest na małych punktach w przeciwieństwie do modelu 7 kg :)
          Samsung WW60 to Midea tylko drożej i gorzej bo nie ma temp. 30 stopni i programowo to bieda - lepiej już zamiast niej brać Amicę WA1 - to samo, a lepsze programy i komplet temp. Electroluxy i Beko też są niezłą opcją bo programowo nie mają braków jak Samsung. W tak tanich modelach raczej nikt nie będzie bawił się w wymianę łożysk, no chyba, że samemu.

  • Świetna analiza, która daje pogląd na producentów agd. Mógłbym jeszcze prosić o kilka słów dot. marki Panasonic. Tak wiem, że to głównie rtv i foto, jednak... no właśnie 🤔 produkują??? Sprzedają sprzęt podwykonawców, a jeżeli tak, to których? Trochę się gubię w ich marketingu, a sam kilka lat temu stałem się posiadaczem pralki spod znaku Panasonica. Póki co spisuje się super, nic się z nią nie dzeje, jednakże szukając sprzętu rtv, spojrzałem na ich agd. I d... chciałoby się rzec. Od lat pralek nie produkują, a co za tym idzie części zamiennych. Tak więc każda awaria skończy się nowym zakupem pralki. Jaki sens jest puszczanie krótkiej serii pralek czy lodówek i wycofanie się z ich produkcji po roku czy trzech? A takich produktów mają w swojej historii trochę, od wspomnianych pralek i lodówek do drobnicy jak te ustrojstwa do pieczenia chleba, wypiekacze chyba 🙈, czy blendery.

    • Gdy zaczynałem pracę w branży AGD, pod marką Panasonic były zarówno urządzenia produkcji Gorenje, jak chłodnictwo z Serbii, czy pralki z Słowenii, a także produkty własne z Azji. Dziś marka prawie nie istnieje na naszym rynku w kategorii dużego AGD - mają jedynie sprzęt drobny jak oczyszczacze powietrza, szczoteczki soniczne, golarki, itp. Przykładowo mój Panasonic Multishape, który używam jako kompaktowy zestaw podróżny z golarką i szczoteczką do zębów, ma na sobie info o produkcji w Tajlandii. Nadal robią te droższe modele mikrofalówek i urządzeń nablatowych jak parowe kuchenki wielofunkcyjne (ok. 4000 zł), a także tego samego typu sprzęty pod gastro. Nie sprawdzałem skąd mają wypiekacze do chleba i całkiem niezłe wyciskarki wolnoobrotowe. W necie znajdzie Pan sporo artykułów z okresu 2016-2018 o posiadaniu przez Panasonica udziałów w Gorenje (niecałe 11%) i porzuceniu pomysłu inwestowania, gdzie w 2019 roku w ich buty wszedł chiński Hisense. Dziś Panasonic w kwestii AGD jest cieniem samego siebie z dawnych lat i nie sądzę, żeby sytuacja mogła się zmienić. Korporacja inwestuje w inne branże, co najlepiej pokazuje ich relacja z tegorocznych targów IFA w Berlinie. Drobnym pocieszeniem jest to, że jeśli chce Pan kolejną lodówkę, czy pralkę Panasonic, wystarczy kupić Gorenje ich własnej produkcji (mają też sporo modeli chińskich od Hisense).

      • Dziękuję Panu za analizę tej marki. Faktycznie szkoda, że został cień Panasonica w zakresie agd, bo sprzęt mieli solidny. Właściwie myślałem o wyciskarce wolnoobrotowej, tylko wiadomo, zacząłem kalkulować co z serwisem w razie awarii i dostępnością części, na przykładzie mojej pralki. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Najnowsze artykuły

Genialna pralka Asko za mniej niż 3400 zł? Sprzęt premium w super ofercie Media Expert

Do końca listopada masz okazję kupić prosty, lecz genialnie wykonany model pralki firmy Asko –…

18 godzin temu

Roborock S8 MaxV Ultra w super cenie i z mopem Flexi Lite gratis

W Media Expert mają świetną ofertę na flagowego robota marki Roborock, a dodatkowo zgarniasz  odkurzacz…

20 godzin temu

Dreame Z30 i Dreame Z20 to dwa mocne odkurzacze, ale… który wybrać?

Sprawdzamy i porównujemy dwa najnowsze odkurzacze pionowe - Dreame Z30 i Dreame Z20. Czym się…

21 godzin temu

Na jakich promocjach najlepiej się skupić podczas Black Friday?

Black Friday to szał zakupowy, który swoją genezę ma w Stanach Zjednoczonych. Od wielu lat…

22 godziny temu

Kup odkurzacz Beko i zgarnij drugi akumulator za 1 zł!

Turecki producent ma nową promocję na nowe odkurzacze pionowe. Do wybranych modeli ze stacją możesz…

2 dni temu

Roborock Qrevo MaxV w rekordowo niskiej cenie w sklepie Allegro!

Roborock Qrevo MaxV będzie dzisiaj dostępny w rekordowo niskiej cenie. Trzeba się jednak spieszyć, bo…

2 dni temu