17 stycznia amerykański koncern Whirlpool ogłosił, że pozbywa się ogromnej części firmy – kupcem jest koncern Arçelik, u nas znany z marek Beko i Grundig.
Whirlpool Corporation podpisał umowę z Arçelik A.Ş – w jej wyniku powstanie nowy podmiot z przychodami o wartości ponad 6 mld euro. Whirlpool będzie miał 25% udziałów, a Arçelik 75%.
W ubiegłym roku Arçelik zakupił aktywa Whirlpool i Indesit w Rosji (Beko to jedyny duży producent AGD, który nie zamknął swojego biznesu w Rosji, a wręcz go rozwinął), a z początkiem tego roku przejął polskie zakłady produkcyjne tego koncernu.
Trzeba tu zaznaczyć, że Whirlpool to największy w Polsce producent AGD zatrudniający ponad 6 tysięcy pracowników w zakładach we Wrocławiu, Łodzi i Radomsku. Firm produkuje u nas ok. 7 mln sztuk dużego AGD.
Umowa jest wynikiem zakończenia przeglądu strategicznego swojej działalności w Europie, ale także na Bliskim Wschodzie i Afryce, gdzie Arçelik przejmuje w pełni biznes Whirlpoola. Przy amerykańskim koncernie pozostają tylko marki małego AGD, jak KitchenAid. Połączenie biznesów ma dać synergie kosztowe w wysokości 200 mln euro, a nazwa nowego podmiotu nie jest jeszcze znana.
Zgodnie z warunkami umowy Whirlpool wniesie swoją europejską działalność związaną z dużym AGD, a Arçelik praktycznie wszystkie swoje kompetencje, czy sprzęt AGD, elektronikę użytkową, klimatyzacje i urządzenia małego AGD.
Koncern Whirlpoola to także marki Polar, Hotpoint-Ariston, Indesit i Bauknecht, a po sprzedaniu się tureckiej firmie, do grona marek jednego podmiotu gospodarczego dołączy Beko i Grundig – na naszych oczach tworzy się prawdziwy gigant rynku AGD, będący specjalistą w produkcji sprzętu z niższej i średniej półki cenowej.
Od dłuższego czasu krążyło sporo plotek na temat polskich zakładów Whirlpoola. Umowa ma zostać zrealizowana w drugiej połowie 2023 roku, a cały proces łączenia biznesów oszacowano na 10 miesięcy.
Przy takich przejęciach zawsze powstaje obawa o miejsca pracy – czy pracownicy polskich zakładów produkcyjnych mają czego się obawiać? To, że turecki producent może wprowadzić własne porządki jest raczej oczywiste…
Źródło: 1
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Od kilku tygodni mamy dobre ceny na pionówki i roboty Dreame, a teraz sklep RTV…
Whirlpool W8I HT40 T Maxi Space to jedna z najbardziej opłacalnych zmywarek na naszym rynku…
Świetna płyta indukcyjna Electrolux CIV634 wylądowała na przecenie w sieci RTV EURO AGD. To najlepsza…
Szukasz dobrego robota, ale nie chcesz wydawać 3500-5000 zł na tegoroczne flagowce? W RTV Euro…
Sklep LG ma dobrą cenę na lodówkę GBV5250DSW. Nie dość, że po kombinacji promocji koszt…
Zapach pierników, błysk bombek i... szum odkurzacza? W ferworze świątecznych przygotowań często zapominamy, że technologia…
Komentarze
Panie Krzysztofie przydałby się kiedyś artykuł jakie firmy, kto z jakim kapitałem za kim stoi. Znajoma była zdziwiona , że Electrolux to Szwedzi myślała że Polska bo pralki i zmywarki , które kupiła były robione w Polsce , nawet w znanej sieci AGD sprzedawca przy mnie się zastanawiał czy Amica wszystko sprzedała Samsungowi i do nich należy. A gdy mówię znajomym , że Zelmer jest już hiszpański to robią wielkie oczy.
I jest https://www.agdmaniak.pl/89497/kto-do-kogo-nalezy-agd/
Hmm faktycznie można by popełnić takowy artykuł - krótki i zwięźle podać kto jest kim i do kogo należy - pomyślę nad tym ;)
tak dla jasności wypada dodać, ze nie whirlpool się sprzedaje, a firmy łączą swoje europejskie oddziały, z zakąłdami logistyka, produkcją, siecią sprzedaży itd. na ich lokalnych rynkach nic się nie zmieni
A co jest w tytule? Co jest w tekście? ,,Whirlpool Corporation podpisał umowę z Arçelik A.Ş – w jej wyniku powstanie nowy podmiot z przychodami o wartości ponad 6 mld euro. Whirlpool będzie miał 25% udziałów, a Arçelik 75%"...