Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04 to oczyszczacz powietrza, wentylator i nawilżacz w jednym. Co warto wiedzieć o tym nietypowym urządzeniu?
Marka Dyson to nie tylko świetne odkurzacze pionowe. Amerykański producent ma w swoim portfolio wiele innych urządzeń – między innymi ciekawe i wielofunkcyjne oczyszczacze powietrza. Jeden z topowych modeli tego typu to Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04 – oczyszczacz powietrza, wentylator i nawilżacz w jednym.
Specyfikacja Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04
- Filtracja: HEPA H13 z węglem aktywnym, filtr katalityczny;
- Nawilżanie: ewaporacyjne z dezynfekcją wody lampą UV;
- Pojemność zbiornika wody: 5 l;
- Moc: 45 W;
- Oscylacja: 90°;
- Strumień powietrza: 350 l/s (1260 m3/h);
- Poziom hałasu: max. 61,5 dB, min. 36 dB;
- Sterowanie: pilot + aplikacja Dyson Link;
- Wysokość: 923 mm;
- Szerokość: 220 mm (312 mm w podstawie);
- Waga: 8,2 kg.
Oczyszczacz z funkcją nawilżania Dyson PH04 okiem techManiaKa
Wolisz oglądać zamiast czytać? Zobacz wideo prezentację oczyszczacza z funkcją nawilżania Dyson PH04 przygotowaną przez Amadeusza i Dominika z kanału techManiaK.pl.
Co warto wiedzieć o Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04?
Najnowszy produkt marki Dyson to prawdziwy majstersztyk jeżeli chodzi o utrzymanie idealnie czystego powietrza w domu. Pierwsze, co rzuca się w oczy to nietypowy design. Wysoka, ale wąska wieża składa się z trzech części i mierzy mniej niż metr wysokości.
W podstawie mamy 5-litrowy zbiornik na wodę do nawilżania ewaporacyjnego – ma wbudowane kółka, które usprawniają wsuwanie i wysuwanie go z urządzenia.
Wyżej znajduje się zespół filtrów, a nad nimi zlokalizowano czytelny wyświetlacz komunikujący o wykrytych zanieczyszczeniach i dwa przyciski – włącznik/wyłącznik i włączanie trybu głębokiego czyszczenia układu wodnego. Ostatnim elementem jest wysoki łuk w białym kolorze, z którego wydobywa się oczyszczone powietrze.
Co ważne, model PH04 ma 2 tryby rozprowadzania powietrza: tryb bryzy (przez przednie otwory) oraz tryb rozproszony (przez tylne).
Wygląd każdy może ocenić samodzielnie, lecz osobiście przyznaję, że oczyszczacz Dyson ma w sobie coś unikatowego – futurystyczny design przypomina stacje odzyskiwania wody z atmosfery z Gwiezdnych Wojen, ale tu działanie jest wręcz odwrotne!
Jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie – inżynierowie Dyson zaprojektowali urządzenie w taki sposób by spełniało wszystkie najwyższe standardy. Filtry demontuje się łatwo na zatrzaski, podobnie jak zbiornik wody, a kabel zasilający ma wystarczającą długość 180 cm.
Głośność pracy jest na niskim poziomie i według moich pomiarów jest nawet niższa niż podaje producent – na maksymalnym poziomie pracy mój miernik dźwięku nie pokazywał wyższej wartości niż 56,9 dB. To dobry wynik jak na sprzęt tego typu.
W przeciwieństwie do modelu Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde TP09 podstawa nie jest obrotowa, więc oczyszczenie może odbywać się z maksymalnie 90-stopniową oscylacją.
W zestawie dostajemy genialnego pilota, który pozwala na dostęp do wszystkich potrzebnych funkcji – z jego pomocą można wybrać, jakie dane mają być wyświetlane na ekranie oczyszczacza. Mamy też przycisk włączania trybów automatycznych nawilżania i oczyszczania, ręczne ustawienie tych wartości, oscylację, kierunek oddawania powietrza, timer i tryb nocy.
Pilot w połączeniu z ekranem urządzenia wystarczą do codziennej obsługi, więc urządzenia można używać bez potrzeby sięgania po smartfon czy tablet – to docenią zapewne szczególnie osoby starsze.
Poza pilotem, urządzeniem można sterować za pomocą dedykowanej aplikacji, której funkcjonalność szerzej opiszę w dalszej części wpisu, oraz z pomocą asystentów głosowych Amazon Alexa lub Google – podłączenie oczyszczacza do domowej sieci jest dziecinnie proste.
Ostatnia ważna kwestia w tej sekcji to pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka – według Instytutu, oczyszczacz Dyson jest bezpieczny w użytkowaniu i nie zagraża zdrowiu, ani rozwojowi dzieci.
Filtracja powietrza w oczyszczaczu Dyson
Zaawansowana filtracja w sprzęcie marki Dyson zapewnia wychwycenie 99,95% cząstek o wielkości zaledwie 0,1 mikrometra, co oznacza, że usuwa praktycznie cały kurz, wirusy, czy alergeny z pomieszczenia. Filtr wstępny zatrzymuje wszystkie większe nieczystości, włosy i sierść.
Filtr HEPA z wkładem węglowym zatrzymuje wszystkie lotne związki organiczne, pyły PM: 10, 2.5 i 1 (czyli tak zwany smog), roztocza i pleśń. Ostatni filtr katalityczny rozbija szkodliwy dla zdrowia formaldehyd.
Urządzenie wyposażono w całą masę zaawansowanych czujników, dlatego sprzęt potrafi identyfikować nie tylko wszystkie trzy rodzaje pyłów, ale także NO2, LZO i formaldehyd, a więc nawet cząstki mniejsze o 500 razy od 0,1 mikrona! Formaldehyd rozkładany jest na wodę i dwutlenek węgla, a filtr katalityczny regeneruje się samoczynnie, więc nie wymaga wymiany.
Wydajność oczyszczacza Dyson to 1260 m3/h lub 360 l/s. Dyson chwali się, że urządzenia tej firmy testowane są w pomieszczeniach 81 m3 z 9 czujnikami i bez dodatkowej wentylacji. Konkurencja najczęściej bazuje na pomieszczeniach 28,5 m3 z jednym czujnikiem i dodatkowym wentylatorem odpowiadającym za cyrkulację powietrza.
Do wyboru mamy 10 poziomów mocy, tryb nocny, który jednocześnie przyciemnia wyświetlacz, jak i tryb auto, który sam pilnuje idealnych warunków powietrza, a to dzięki zestawowi czterech zaawansowanych czujników.
Fajną funkcją jest tryb rozproszony, który oddaje powietrze za oczyszczacz, bez efektu podmuchu chłodnego powietrza – zimą schładzanie pomieszczeń nie jest wskazane. Oscylację można wyłączyć, ustawić 45 lub 90 stopni, a ostatnim trybem jest bryza – sprzęt imituje przyjemny, zimny wiaterek.
Mając powyższe cechy na uwadze, oczyszczanie powietrza w tym urządzeniu stoi na bardzo wysokim poziomie, więc urządzenie będzie idealnym rozwiązaniem dla alergików, mieszkańców miast mających problemy ze smogiem i rodzin z małymi dziećmi.
Nawilżanie powietrza w praktyce
Cieszyć może zastosowanie dużego zbiornika wody o pojemności 5 litrów – jest przeźroczysty, więc z daleka widać jego stan. Pełen zbiornik ma wystarczyć na nawet 36 godzin ciągłej pracy. Dodatkową funkcją jest wbudowana w zbiornik lampa UV generująca falę o długości 275 mm – woda wyciągana ze zbiornika jest oczyszczana światłem UV, co usuwa 99,9% bakterii znajdujących się w wodzie.
Technologia nawilżania to ewaporacja, a nie ultradźwięki – zapobiega to osadzaniu się pyłu mineralnego z wody w pomieszczeniu i nie przeszkadza zwierzętom domowym. Urządzenie wyposażono też w tryb głębokiego czyszczenia, który aktywuje się jednym przyciskiem – funkcja ta odkamienia układ, a gdy oczyszczacz będzie jej potrzebować, sam nas o tym powiadomi.
Dodam, że posiadanie oczyszczacza z funkcją nawilżania powietrza to dobry pomysł – testując niejeden oczyszczacz bez tej funkcji szybko odczuwałem suchość powietrza, a w wypadku Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04 takich problemów nie zanotowałem.
Funkcjonalność aplikacji
Dedykowana aplikacja MyDyson jest dostępna zarówno na urządzenia z Androidem, jak i systemem Apple – rejestracja jest szybka, wymaga założenia konta, a wysoka ocena użytkowników najlepiej świadczy o dopracowaniu oprogramowania.
Dodanie urządzenia jest super proste. Aplikacja poprosi o ustawienie lokalizacji – będziemy widzieć dane ogólne temperatury i wilgotności na zewnątrz dla naszej miejscowości. Główny pulpit pokazuje ogólną ocenę jakości powietrza, gdzie „dobra” jest najwyższą. Od razu widzimy temperaturę, wilgotność i kolor oceny poziomu pyłu PM 2,5.
Na szczęście można przesunąć pulpit w górę i przejść do wykresów. Statystyki pokazują 8 wykresów dobowych ze skalną godzinową na osi X i skalą zanieczyszczeń na osi Y. Skale zanieczyszczeń wyjaśnione są pod ikoną znaku zapytania. Trzeba przyznać, że Dyson przyłożył się do prostego, ale obszernego wytłumaczenia czym jest dane zanieczyszczenie.
W momencie pisania tego tekstu, statystyki z czujników były bardzo dobre – poziom pyłu PM 2.5 to 6 ug/3, PM10 to 7, HCHO nie przekraczało 0,007 mg/m3, a LZO i NO2 nie wykryto. Ogólny wykres jakości powietrza nigdy nie przekroczył połowy skali najlepszego poziomu – dobrego, a jedyny czas lekkiego zwiększenia się ilości pyłów PM2.5 i PM10, to wietrzenie domu po smażeniu obiadu i rozpalanie kominka.
Pod zębatką znajdziemy ustawienia urządzenia, harmonogramy pracy, instrukcję użytkowania, ustawienia sterowania głosowego, dostęp do sklepu z częściami, akcesoriami i pomoc.
Panel sterowania wysuwa się po naciśnięciu ikony pilota – możemy wyłączyć/włączyć zdalnie sprzęt, włączyć automatyczne oczyszczanie i nawilżanie, wybrać ich poziomy ręczne, ustawić oscylację, timer, tryb nocny i kierunek przepływu powietrza.
Funkcjonalnie niczego tu nie brakuje – wszystko działa jak należy, aplikacja reaguje natychmiastowo, nawet przy stosunkowo słabym sygnale WiFi, choć przyznam, że do szybkiej zmiany ustawień pilot jest niezastąpiony.
Ile kosztuje Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04?
Najwyższy model oczyszczacza z funkcją nawilżania marki Dyson kosztuje 3799 zł w oficjalnym sklepie marki. Niemało, ale w zamian dostajemy sprzęt wyposażony kompletnie, z genialnym poziomem filtracji, masą certyfikatów i o rozszerzonej funkcjonalności.
Miłym dodatkiem jest promocja na darmowy filtr 360° HEPA+Carbon o wartości 399 zł i trwałości do 12 miesięcy – akcja trwa do końca stycznia 2023 roku, więc masz jeszcze czas na zakup sprzętu z gratisem.
Aktualnie oczyszczacz dostępny jest tylko w sklepie marki Dyson, duże sieci handlowe mają jedynie ostatnie sztuki ekspozycyjne.
Czy warto kupić oczyszczacz Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04?
Dyson stworzył zaawansowany oczyszczacz powietrza – mający świetny poziom filtracji, wysoką jakość wykonania i genialne czujniki, wspierany przez aplikację pełną wykresów i opisów statystyk.
Co więcej, na oczyszczaniu powietrza z pyłów funkcjonalność tego sprzętu się nie kończy. Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04 także powietrze nawilża, wentyluje pomieszczenie i usuwa formaldehyd.
Cena urządzenia może nie należy do niskich, ale wiemy, za co płacimy. Ciężko znaleźć urządzenie o podobnej budowie i funkcjach, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że nie tylko filtr HEPA, ale także cała obudowa urządzenia spełnia warunki szczelności H13, co zapobiega powrotowi nieoczyszczonego powietrza do pomieszczenia.
Warto także pamiętać o tym, że gdy policzymy koszty zakupu osobno oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA H13, wkładem węglowym i filtrem katalitycznym, do tego nawilżacza ewaporacyjnego i wydajnego wentylatora do schładzania powietrza w pomieszczeniu, w niejednym przypadku zapłacimy znacznie drożej.
Każdy, kto mieszka w mieście, jest alergikiem lub ma małe dzieci, powinien przemyśleć zakup takiego urządzenia, jak Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04.
Artykuł sponsorowany
Ceny Dyson Purifier PH04
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.