Dobra lodówka powinna być nie tylko pojemna, ale także elegancko prezentować się w kuchni. Dodatkowo, powinna pracować jak najciszej, dbać o świeżość przechowywanego jedzenia, a do tego być energooszczędna. Sprawdzamy, czy takim modelem jest flagowy side by side LG GSXV90BSAE.
Na polskim rynku lodówek mamy ogromny wybór – ponad 160 modeli side by side od 17 producentów. Łatwo się pogubić wśród tak wielu ofert. Dlatego już na wstępie, warto określić sobie dokładne parametry, spełniające wszystkie wymagania domowników.
Do podstawowych oczekiwań wobec lodówek z podwójnymi drzwiami należy na pewno – pojemność, cicha praca oraz, co równie ważne, elegancki, nowoczesny design. Decydując się na taką chłodziarko-zamrażarkę, chcemy uzyskać także dodatkowe korzyści – np. bezawaryjny zewnętrzny dyspenser wody i lodu, pięknie wykończone detale oraz poczucie posiadania produktu premium, które dają dobrej jakości materiały (zarówno frontów, jak i wnętrza). Istotne są także funkcje przedłużające świeżość jedzenia oraz dbałość o niskie zużycie energii urządzenia.
Trudno oczekiwać, by wszystkie dostępne na rynku modele spełniały te wymagania, dlatego tym bardziej warto przyjrzeć się bliżej flagowej lodówce side by side od LG, która odpowiada na wszystkie te potrzeby.
Lodówkę LG GSXV90BSAE znajdziemy w ofercie trzech dużych sieci handlowych: Neonet (neo24.pl), Media Expert (Avans i electro.pl) oraz Media Markt. Cena sugerowana to 8099 zł, lecz sprzęt często jest przeceniany do poziomu 6599 zł, co jest już naprawdę dobrą ofertą.
Czym wyróżnia się lodówka LG? Jest tego sporo!
Lodówka LG side by side ma front ze stali szczotkowanej – to wyróżnia ją na tle innych modeli dostępnych na rynku, posiadających przody z emaliowanej blachy. Co ciekawe, prawe górne drzwi stworzone są z jednolitej tafli szkła hartowanego, co doda elegancji każdej nowoczesnej kuchni.
Warto podkreślić, że poza widoczną na pierwszy rzut oka funkcją estetyczną, ciemny szklany panel, powiększony o 23% względem poprzedniej generacji, został wyposażony w technologię InstaView. Umożliwia ona podgląd wnętrza komory chłodziarki bez potrzeby otwierania całych jej drzwi – wystarczy dwa razy zapukać w szklane drzwi, by w środku zapaliło się światło.
Ponadto, InstaView to oszczędność energii, bo lodówka nie musi mocno pracować po każdym otwarciu, by przywrócić temperaturę w środku do poprzedniego stanu.
Całość dopełnia minimalistyczny panel sterujący dyspenserem wody i lodu – na obudowę wyprowadzono tylko najpotrzebniejsze przyciski dotykowe, które pozwalają wybrać jedną z opcji – lód w kostkach, lód kruszony lub zimną wodę.
W porównaniu do poprzednich modeli lodówki zmieniono też kształt drzwi – zastosowany UltraSleek Door to idealnie płaski front, bez zaokrągleń. Zachowano jednolity kształt lodówki bez wystających uchwytów, a drzwiczki otwiera się za pomocą poprzecznych wnęk z chromowanym dekorem. Trzeba przyznać, że design i wykończenie są jeszcze bardziej eleganckie niż w poprzednich lodówkach LG.
Co do wnętrza – lodówka nie tylko ma większą pojemność i to bez zmiany wymiarów (zastosowano smuklejsze ścianki, przy tych samych zewnętrznych gabarytach), to jeszcze dzięki technologii Metal Fresh uzyskano minimalistyczne, metalowe dekory. Stąd właśnie na tylnych ściankach obu komór znajdziemy szczotkowaną stal, a dodatkowo wszystkie szuflady mają metaliczne wykończenie, podobnie jak fronty półek z grubego szkła hartowanego.
Nie zapomniano też o oszczędnym oświetleniu LED, umieszczonym w górnej części chłodziarki.
Jeśli planujemy zakup lodówki do salonu połączonego z otwartą kuchnią, to istotna będzie głośność pracy urządzenia. Ten i inne najnowsze modele side by side LG pracują z głośnością nieprzekraczającą 36 dB, czyli porównywalną do szeptu. Warto zaznaczyć, że jeszcze 2 lata temu na rynku standardem były wartości 39-42 dB, więc postęp w tej kwestii można naprawdę pozytywnie zaskakuje.
Kolejnym ważnym punktem jest możliwość bardziej komfortowego umiejscowienia lodówki. LG zaleca pozostawienie 5 cm przestrzeni między tyłem urządzenia a ścianą (po bokach trzeba zostawić jedynie minimalną przestrzeń na małe kratki wentylacyjne). To o tyle ważne, że duża część konkurencyjnych rozwiązań wymaga po 10 cm przestrzeni po bokach na wentylację, więc na tym polu LG też się wyróżnia.
Wymiary lodówki są standardowe dla side by side. Sprzęt ma 179 cm wysokości, 91,2 cm szerokości i 73,5 cm głębokości całkowitej. Należy jednak pamiętać, że drzwi wychodzą poza obrys lodówki, więc przy projektowaniu kuchni, warto wziąć to pod uwagę.
Co, jeśli szukamy lodówki w ciemniejszej kolorystyce? Żaden problem – LG oferuje również model LG GSXV90MCAE w pięknej, szczotkowanej stali w odcieniach grafitu.
Wspominałem o unikatowej technologii InstaView, dzięki której nie musimy otwierać lodówki, aby zajrzeć do środka, ale to nie wszystkie innowacyjne rozwiązania. Lodówka LG została bowiem wyposażona również w technologię Door in door, dzięki czemu mamy szybki dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy, bez potrzeby otwierania (a przez to ponownego, energochłonnego przywracania temperatury wewnątrz) całej komory chłodziarki.
Dodam, że w starszych modelach mieliśmy dostęp do pojedynczej półki, jednak LG konsekwentnie rozwija ideę niezależnej przestrzeni lodówki w drzwiach. Takim więc sposobem w nowych urządzeniach mamy już dostęp do trzech “balkoników” i trzech półek wewnątrz.
Wydaje się, że to tylko dodatek? Nic bardziej mylnego. LG GSXV90BSAE to lodówka rodzinna i łatwo sobie wyobrazić, że będzie często otwierana.
Jeśli rozsądnie zagospodarujemy jej wnętrze, przesuwając często wykorzystywane produkty na półki w drzwiach, szybko dostrzeżemy, że Door in door i InstaView pozwolą na znaczne zminimalizowanie zużycia prądu w skali miesiąca. Dzieje się tak, ponieważ w znaczący sposób unikamy wahań temperatury wewnątrz komory w porównaniu do sytuacji, gdy każdorazowo otwieramy całe drzwi.
Dodam też, że nie trzeba się martwić o awaryjność tego rozwiązania Door in door. Konstrukcja jest bowiem maksymalnie uproszczona, tak aby zamek i uszczelki wytrzymały wiele lat.
Sercem każdej lodówki jest oczywiście agregat, a wybrany przez nas side by side korzysta z najlepszego rozwiązania na rynku – inwerterowego kompresora liniowego. Nie dość, że jest on oszczędny i ze zużyciem 349 kWh prądu rocznie pozwala umieścić lodówkę w klasie energetycznej E, to jeszcze zapewnia minimalne wahania temperatury, nieprzekraczające 0,5 stopnia C (zapewnia to funkcja LinearCooling).
Warto dodać, że konkurencyjne rozwiązania uzyskują wahania przekraczające nawet 1 stopnień, co negatywnie wpływa na utrzymacie świeżości przechowywanych produktów żywnościowych. Niemiecki instytut TÜV Rheinland zrobił badanie, w którym potwierdził, że w lodówce LG z LinearCooling potrzeba aż 7 dni, aby warzywa, takie jak np. kapusta chińska straciła 5% swojej masy. To robi wrażenie!
Super rozwiązaniem jest też dodatkowy nawiew zimnego powietrza z panelu umieszczonego w górnej części lodówki, co LG określa technologią DoorCooling+. Zapewnia ona szybszy powrót do zaprogramowanej temperatury. Z tego co wiem, tylko LG stosuje takie rozwiązanie – pozostałe marki mają jedynie nieliczne otwory nawiewowe w tylnej ściance.
Lodówkę docenią również miłośnicy świeżych warzyw i owoców. Szuflada FreshBalancer utrzymuje optymalny poziom wilgotności, dzięki czemu te produkty dłużej będą świeże. Dodatkowo, poprzez specjalny suwak możemy zwiększyć poziom wilgotności w szufladzie dla samych tylko warzyw!
Natomiast komora UtilityBox o nieco obniżonej temperaturze, idealnie przedłuży świeżość mięsa, wędlin czy serów. Umieszczono ją pod jedną z półek, dlatego nie zabiera wiele miejsca w komorze chłodziarki.
Model LG ma jedną z największych pojemności na rynku – 635 litrów netto, przy czym chłodziarka ma 416 litrów, a zamrażarka 219 litrów. W lodówce zastosowano również cieńsze ścianki i bardzo głębokie półki, więc bez problemu zmieścimy tu dowolną blachę z upieczonym ciastem.
Tak duża pojemność wystarczy nawet dla rodziny z kilkorgiem dziećmi, a warto tu zaznaczyć, że LG ma specjalną ofertę dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – producent zwraca na konto 10% wartości sprzętu z faktury.
W chłodziarce nie zabrakło metalowej półki na cztery butelki – zmieszczą się nawet te 2-litrowe. Odległości między półkami zaprojektowano tak, by bez problemu wstawić, np. dwa duże garnki.
Każda z komór ma dwie duże szuflady na dole, więc w chłodziarce możemy osobno przechowywać owoce i warzywa, a w zamrażarce np. duże ilości mięsa. W zamrażarce mamy też dwa niedużych rozmiarów “balkoniki”, natomiast w chłodziarce znalazły się cztery, bardzo głębokie przestrzenie, które pomieszczą soki, mleko, keczup, majonez, sosy, a nawet dzbanek lemoniady.
Genialnie rozwiązano kwestię kostkarki. Nie zabiera on miejsca jednej z półek w środku, bo jest umieszczona na drzwiach w wersji slim. Wykorzystuje więc tylko 20 litrów z pojemności urządzenia, a i tak ma prawie dwa razy większy zbiornik lodu niż ta w konkurencyjnych urządzeniach.
Podajnik lodu LG nie ma problemów z zacinaniem się, a ostrza kruszarki są trwałe. Co więcej, utrzymanie urządzenia w czystości nie należy do trudnych zadań, bo zbiornik z nożami jest łatwo wyjmowany do mycia.
Warto przy okazji wspomnieć, że w lodówce LG wykorzystano technologię UVnano w dozowniku wody. Pod tym pojęciem kryje się specjalna lampa UV, która usuwa do 99,99% bakterii z dyszy wody. System działa automatycznie i co godzinę dezynfekuje dozownik. Można włączyć go też w każdym momencie poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku na panelu sterowania.
Polecany przez nas model wymaga podpięcia pod bieżącą wodę. Lód robi się wtedy automatycznie, a za czystość wody odpowiada oryginalny filtr LG – lodówka sama nas powiadomi, gdy przyjdzie czas na jego wymianę.
Dla osób preferujących inne rozwiązania niż podłączenie lodówki pod bieżącą wodę, LG przygotowało kilka innych modeli, oferujących zbiornik wody w komorze chłodziarki. Odpowiednikiem naszego modelu będzie na przykład LG GSXV91MBAF – który ma jedynie niższą klasę energetyczną F.
Sporym ułatwieniem w użytkowaniu jest aplikacja LG ThinQ – lodówka jest wyposażona w moduł WiFi, więc możemy zdalnie nią sterować przez smartfon, podglądać stan, sprawdzać zużycie energii, włączać ekspresowe zamrażanie (lodówka ma zdolność zamrażania aż 12 kg na 24 h) czy diagnozować sprzęt. Co więcej, gdy ktoś z domowników zapomni domknąć drzwi, lodówka wyśle nam powiadomienie na telefon!
Jeśli nie chcesz korzystać z aplikacji smart, to na prawej, wewnętrznej ścianie chłodziarki znajduje się prosty i czytelny panel sterowania. Ustawimy na nim temperatury obu komór (niezależnie), ustawimy szybkie chłodzenie czy zamrażanie, a także zablokujemy panel przed dziećmi.
Kupując AGD marki LG, zawsze warto sprawdzić aktualne promocje na stronie strefalg.pl – kupując polecaną przez nas lodówkę side by side i dobierając do niej drugi sprzęt LG (jak pralka, suszarka, pralko-suszarka, zmywarka czy nawet inna lodówka), można otrzymać od 700 do 1000 zł zwrotu na konto!
Szukasz bezkompromisowego sprzętu? LG GSXV90BSAE będzie najlepszym wyborem. Za mniej niż 7000 zł dostajesz jedną z najpojemniejszych na rynku lodówek side by side. Wyposażeniem i jakością wykonania przewyższa większość innych urządzeń, doskonale wygląda, cicho pracuje i przedłuża świeżość przechowywanej żywności.
Artykuł sponsorowany, powstał przy współpracy z firmą LG
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Oficjalny sklep Allegro wrzuci dziś o 19:00 sporą ilość robota Roborock Q8 Max w genialnej…
Przez cały długi weekend, czyli od 8 do 11 listopada jest okazja kupić taniej sporo…
Do sprzedaży trafiła limitowana edycja słynnego termorobota Thermomix TM6. W Niemczech nazwano ją Special Edition…
Od 4 listopada do końca grudnia trwa akcja, dzięki której dostaniesz zapasowy akumulator do odkurzacza…
LG ma sporo udanych promocji za pasem, ale ta im zdecydowanie nie wyszła. Kupując LG…
Bosch wraca z super akcją na piekarniki i indukcje. Kupując sam piekarnik możesz liczyć na…
Komentarze
Dzień dobry Panie Krzysztofie, jaką lodówkę side-by-side (ostatecznie tradycyjną) poleciłby bo mieszkania, żeby była cicha? Obecny Bosch [cena_szukaj]KGN36KWEB [/cena_szukaj]bywa dość głośny (w aneksie kuchennym).
Dobre i ciche sbsy ma LG - 36 dB, a słyszalny będzie jedynie dźwięk pracy kostkarki, systemu NoFrost i czasem kompresor.
Dzień dobry. Panie Krzysztofie czy miał Pan może do czynienia z marką Kernau? Co Pan myśli o Lodówce [cena_szukaj]KFRC 15153.1 IX[/cena_szukaj]? Szukam niskiego no Frosta. Czy to dobry wybór?
To tandetna, turecka lodówka Vestela (to samo co Sharp), choć w tym rozmiarze i tak nie ma nic dobrego - są tylko lodówki tureckie Vestela i Beko (produkcja Rumunia), chińskie Midea, Amica, MPM i kilka modeli bułgarskich Liebherra - te ostatnie najlepsze, ale nadal to niski poziom jakości i wyposażenia.