>

Szukasz pralki z wymiennymi łożyskami? Oto lista na 2024 rok

Jeśli szukasz pralki z wymiennymi łożyskami (a co za tym idzie, pralki łatwej w naprawie) koniecznie sprawdź naszą aktualną listę pralek z wymiennymi łożyskami w 2024 roku.

Sporo osób szuka aktualnych informacji o naprawialności nowych pralek. W ostatnim roku sporo się zmieniło na rynku, stąd prezentujemy aktualną listę pralek z wymiennymi łożyskami. Zestawienie postaramy się na bieżąco aktualizować.

Dlaczego wymienne łożyska są ważne?

Łożyska w pralce pozwalają na ruch obrotowy bębna – bez nich byłoby to niemożliwe. Na przestrzeni ostatnich lat producenci zaczęli stosować coraz to słabsze jakościowo łożyskowanie pralek, przez co przeładowywanie, a nawet pranie zgodne z tabelą programów powoduje po kilku latach nadmierny hałas, dudnienie podczas prania, a nawet zwiększone zużycie energii.

Takie objawy świadczą o zużyciu łożysk – jeśli nic nie zrobimy, uszkodzeniu ulec mogą kolejne podzespoły, jak wał, pasek, koło pasowe, amortyzatory, sprężyny, czy sam zbiornik.

Skręcany zbiornik pralki / fot. Whirlpool

Warunkiem niezbędnym do łatwej wymiany łożysk w pralce jest skręcany zbiornik, a niestety coraz więcej pralek ma łożyska zintegrowane z nierozbieralnym zbiornikiem. Skutek? Trzeba wymienić cały podzespół piorący (co jest nieopłacalne) lub podjąć ryzyko rozcinania zbiornika i po wymianie łożysk jego ponownego uszczelnienia, co często kończy się nieszczelnością po kilku miesiącach od naprawy.

Dodam, że koszt wymiany łożysk to około 150-350 zł, więc zdecydowanie mniej niż wymiana podzespołu piorącego (600-1000 zł) czy zakup nowej pralki.

Lista pralek z wymiennymi łożyskami

Poniżej znajdziesz aktualną na pierwszą połowę 2023 roku, alfabetyczną listę marek, które oferują pralki z wymiennymi łożyskami – wszystkie pozycje były weryfikowane z producentami, choć zdarzyli się tacy, którzy nie potrafili odpowiedzieć na to pytanie…

Amica / Gram – pralki głównie tureckiej produkcji Vestela i wybrane, starsze serie chińskiej Midea: WA1, WA2, WA3, DWA, EWA, EAW, NWA, GWA. Wymienne łożyska mają też wszystkie pralki ładowane od góry Amica – to produkcja chińskiej Midea.

Utrudnioną wymianę łożysk z uwagi na zgrzewane zbiorniki mają wszelkie nowe modele od Midea z 2024 roku: WAB0, WA4, TWA4, WA5, TWA5, TMAW, WAC9 (więcej o nich tutaj), pralki do zabudowy zabudowy: WAB i starsza seria z 2023 roku: MGAW, DAW, EAW, NAW, TMAW, NAAW – więcej o nich tutaj,

Asko – wszystkie pralki produkcji własnej, a sama firma jest zależna od Gorenje / Hisense.

Beko / Grundig – brak pralek ładowanych od przodu z łatwo wymiennymi łożyskami, z wyjątkiem nowym pralek ładowanych od góry, z fabryki Whirlpoola jak model Beko BTL1WFP10622PL . Beko przejęło koncern Whilpoola w 2024 roku.

Bosch – seria 2 linia WAJ jak, 7 kg pralki serii WAN i wybrane modele 8 kg serii WAN – łatwo poznać po metalowych zabierakach na zdjęciach – każda taka ma skręcany zbiornik i wymienne łożyska.

Bosch w 2 połowie 2023 roku wprowadził wiele tureckiej produkcji modeli 8 i 9 kg wsadu do serii 4 WAN, która dotychczas w większości oferowała pralki z Łodzi ze skręcanymi zbiornikami i łatwą wymianą łożysk. Ilość modeli pralek Bosch z łatwo wymiennymi łożyskami znacząco zmalała w 2023. Aktualnie na przełom 2024 i 2025 roku, tureckie pralki serii 4 zostały zastąpione polską produkcją, także ze zgrzewanymi zbiornikami.

Utrudnianą wymianę łożysk z uwagi na zgrzewany zbiornik mają wszystkie pralki serii 8 i 6, a z serii 4 wszystkie z plastikowymi zabierakami, z serii 2 modele WGE, oraz wszystkie pralki do zabudowy i pralko-suszarki.

Po zapytaniu do producenta uzyskałem odpowiedź, że od 2019 roku serie WAN i WAJ mają łożysko zintegrowane z tylną kadzią i BSH zaleca wymianę łożyska z tylną połową zbiornika, co zwiększa koszt, lecz dobry serwisant poradzi sobie z wymianą samego łożyska.

Candy / Hoover – tylko pralki ładowane od góry.

Electrolux / AEG – tylko pralki ładowane od góry.

Gorenje – tylko modele produkcji chińskiej od Hisense (właściciela marki) z symbolami: ,,W1NHP”, „WHP”, „WNHPI”, „WNHP” i „WNHEI” w nazwie, czyli na logikę w H w początkowej części nazwy. Łatwo je poznać – boczne panele pralek Gorenje produkcji Hisense z wymiennymi łożyskami mają pionowy, prosty wzór, a produkcji własnej Gorenje z utrudnioną wymianą łożysk przez zgrzewane zbiorniki, w kształcie litery S (fali).

Haier – pralki ładowane od góry, a to w rzeczywistości pralki Candy z logo Haiera – Chińczycy wykupili Candy / Hoovera. W pralkach ładowanych od frontu mamy kompletny bajzel – część modeli serii 3, 5 i 7 ma wymienne łożyska, a część nie i niestety bywa to różnie nawet w obszarze danego modelu i serii produkcyjnej – w sieci można spotkać zdjęcia modeli slim 8 kg (46 cm głębokości) ze zbiornikiem skręcanym, jak i zgrzewanym. Pod koniec 2023 roku, infolinia firmy oficjalnie podaje, że ich pralki nie mają łatwo wymiennych łożysk. Małym utrudnieniem w wymianie łożysk jest napęd bezpośredni Direct Motion, umieszczony na wale.

Hisense – wszystkie nowe pralki o symbolu WF3 z wyjątkiem WF3V8023BWS , WF5, WF7, starsze WFQ i wszystkie pralko-suszarki. Czasem trafi się jeszcze jakiś model produkcji Gorenje, a te nie mają łatwo wymiennych łożysk – ostatnie były jeszcze dostępne w 2024 w ofercie Media Expert, lecz zostały wycofane. Łatwo je poznać – boczne panele pralek Hisense mają pionowy, prosty wzór lub rozchodzącą się od centrum falę, a Gorenje wzór w kształcie litery S.

Hotpoint – Ariston – tylko H8 W946WB EU będący odpowiednikiem Whirlpooli serii Supreme Silence, produkcji chińskiej. Łożysko zintegrowane z tylną kadzią – info od producenta. Małym utrudnieniem w wymianie łożysk jest napęd bezpośredni ZEN, umieszczony na wale.

Indesit – tylko ładowane od góry.

Kernau – wszystkie modele, gdyż w aktualniej ofercie mają już tylko pralki od tureckiego Vestela.

Koenic/Ok. – marki własne Media Markt – aktualnie brak pralek w ofercie, ale wszystkie dotychczas sprzedawane miały wymienne łożyska i były produktami tureckiego Vestela lub chińskiej Midea.

LG – wszystkie modele, także jedyny model niebędący produktem LG – turecka pralka F2WT208S0E od Vestela. Małym utrudnieniem w wymianie łożysk jest napęd bezpośredni Direct Drive, umieszczony na wale.

Midea – wszystkie pralki ładowane od góry, starsze serie już z blisko zerową dostępnością bez wyświetlacza i pralki serii Lunar, choć te też wyleciały z oferty polskich sklepów. Wszystkie nowości mają i będą mieć zgrzewane zbiorniki, więc wymiana łożysk mocno utrudniona.

Miele – wszystkie pralki dostępne w Polsce z wyjątkiem serii W1 Active

MPM – wszystkie pralki będące w ofercie pod koniec 2024 roku – polski dystrybutor taniego AGD ma w ofercie coraz więcej pralek produkcji chińskiego giganta Hisense, a także kilka modeli tureckiej firmy Vestel.

Philco – amerykański producent wraca na polski rynek z ofertą pralek od 2 producentów – tańsze od Midea, droższe od Hisense – obie firmy to chińscy producenci, a podobne modele znajdziemy pod wieloma innymi markami.

Siemens – aktualnie tylko 1 z 3 modeli serii iQ300 produkcji polskiej – WM14N208PL . Łatwo poznać – zabieraki w bębnie są wykonane z metalu, a nie plastiku.

Samsung – wszystkie modele, lecz większość nowych ma już łożysko zintegrowane z tylną kadzią, więc producent zaleca zakup łożyska z połową zbiornika.

Sharp / Finlux – wszystkie modele (producentem jest turecki Vestel).

TCL – wszystkie modele dostępne w Polsce.

Toshiba – trzy modele: TW-BL80S2PL , TW-BJ90S2PL , TW-BJ100M4PL . Wątpliwości są co do bajeranckiej pralki Toshiba TW-BJ110W4PL i pralko-suszarki Toshiba TWD-BJ90W4PL , ale polski dystrybutor Toshiby nie potrafi odpowiedzieć na proste, wielokrotnie ponawiane pytanie, które z ich pralek mają wymienne łożysko, więc to jedyny przypadek na liście, bez weryfikacji z producentem. Brand Toshiba należy do chińskiego giganta Midea i to ich pralki mamy pod tym logo.

Whirlpool – pralki z serii Supreme Silence z wyjątkiem modeli 10 kg wsadu i ładowane od góry. W Whirlpoolach Supreme Silence zbiornik jest skręcany, ale łożysko zintegrowane z tylną kadzią, więc wymiana nieco utrudniona – napęd bezpośredni także nie ułatwia sprawy.

fot. Milkos, Fotolia.com

Na polskim rynku znajdziemy jeszcze kilka innych, egzotycznych marek w tej kategorii: ETA, Goddess, Qlive, Smith&Brown, ale dostępność ich produktów jest mocno ograniczona, więc nie ma co się rozpisywać, zwłaszcza że te firmy nie produkują samodzielnie swoich urządzeń – podwykonawcami są Turcy i Chińczycy.

Najprostszą drogą weryfikacji jest kontakt z producentem, lecz nie zawsze trafimy na kompetentnego konsultanta. Jeśli nie masz do końca pewności, czy wybrany model pralki ma wymienne łożyska, koniecznie daj znać w komentarzu pod tekstem – postaram się pomóc.

Szukasz dobrej pralki lub suszarki?

Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na naszą listę najlepszych pralek oraz zestawienie najciekawszych suszarek do ubrań dostępnych w polskich sklepach.

Jeśli liczy się każdy grosz, z pewnością przyda Ci się nasze zestawienie pralek, które zużywają najmniej prądu.

Krzysztof Kulikowski

Komentarze

    • Według producenta zgrzewka, łożyska można wymienić w każdej pralce, lecz w tych zgrzewanych wymaga to rozcięcia zbiornika i potem ponownego uszczelniania - są serwisy, które się tym zajmują, koszt 300-400 zł.

      • Tego się, niestety, obawiałem. Jak to potwierdzić ze 100-procentową pewnością? Zdjąć blat albo zajrzeć do pralki od spodu? Czy laik może to od razu rozpoznać, czy to zbiornik skręcany, czy klejony?

        Mam jeszcze jedno pytanie: w tej pralce użyty jest silnik Invertert BPM, a nie Direct Motion, jak w innych pralkach Haiera z serii 3, 5 i 7. To jest silnik napędzający bęben za pomocą pasa, prawda?

        • Zajrzeć od spodu do swojej sztuki przy odbiorze - zbiornik skręcany ma skręcone 2 połówki śrubami, zgrzewany już nie.
          BPM to brushless permanent magnet, czyli zwykły silnik bezszczotkowy, a skoro nie piszą nic o DM to pewnie z paskiem i kołem pasowym.

  • Witam,
    Proszę o wskazówkę, model TW-BL90A4PL(WK)
    (odpowiednik MIDEA)
    W zasadzie ma potrzebne minimum (para, bąble i programy)
    Czy w tym modelu bedzie skręcany bęben - wymienne łożyska?
    Łożyska tutaj będą jakieś słabsze czy niekoniecznie niż u konkurencji?
    pozdrawiam.

    • Raczej będzie tu zgrzewka, ale to jedyny dystrybutor w PL, który nie potrafi odpowiedzieć na moje zapytanie o to które pralki mają wymienne łożyska w ich ofercie, a pytałem na przestrzeni 2 lat ze 4 razy, zarówno przez formularz kontaktowy, jak i na FB. Funkcjonalnie jest ok.

  • Dzień dobry,
    Poszukuję pralki, która będzie miała silnik inwerterowy, a zarazem będzie miała wymienne łożysko.
    Dodatkowe parametry, które musi spełniać to:
    -Marka Elektrolux, Bosch, Samsung, LG (mam obawy co do Hicense z uwagi na dostępność części, bo to Chińczyk)
    - Opóźnienie startu
    - Wyświetlacz z pozostałym czasem prania oraz możliwość korekty np obtotów na danym programie
    - Możliwość dorzucenia ubrań w trakcie prania
    - Klasa energetyczna A lub wyżej
    - Pojemność 7-9 kg
    - Funkcja pary
    - Duży otwór bębna
    Kiedyś chciałbym sparować ją z jakąś sensowną suszarką, na zasadzie spiętrowania, ale niekoniecznie musi to być główny punkt poszukiwań pralki.

    Z góry dziękuję za pomoc

    • A to najwyższa klasa w pralkach i dotyczy tylko programu ECO 40-60, więc nie ma co się nią przejmować, a i tak większość pralek ma dziś już klasę A.
      Jak mam mieć wymienne łożysko to odpada Electrolux i Bosch pod razu. Samsung nie bawi się w programy parowe poza programem higienicznym, LG ma dobre pralki w serii V700, które spełniają wszystkie założone wymagania, ale w tej marce jest ryzyko trafienia w wadliwą sztukę z głośnym wirowaniem (małe, ale zawsze). Hisense w seriach 5S i 7S praktycznie bez wad, poza tym co sam Pan zauważył.

      • Dziękuję.
        Jaki model LG w szczególności, by Pan polecił?
        Gdybym zrezygnował z funkcji parowej, to który z Samsungów spelni pozostałe wymagania?

        PS. Pisząc A lub wyżej miałem na myśli A z 'plusami' ;)

        • Aktualnie nie ma już plusów w klasie A - samo A to najwyższa klasa :)
          Przykładowo F4W1172YW za 2449 zł i jej inne wersje 10 i 9 kg.
          Samsungi to najlepiej najpopularniejszy model z ich oferty WW90T654DLH lub coś nowszego z serii Bespoke (realnie jeden pies).

  • Dzień dobry Panie Krzysztofie,
    robi Pan świetną robotę! Proszę powiedzieć co Pan sądzi o takim LG - Pralka LG Vivace F4W1172YW 11kg 1400obr/min. Generalnie z Pana odpowiedzi zapamiętałem, że LG to ryzyko problemu z głośnym wirowaniem. Byłem w EURO AGD z orientacją na Boscha, Siemensa, ew. tańsze modele Miele. Dostałem zdecydowaną rekomendację na ten model LG. Dodam, że chodzi mi o trwałość i jakość, a mniej wodotryski w programach/ elektronice. Budżetowo, patrzyłem na opcje do 4500. Pozdrawiam

    • Jakościowo LG robi jedne z lepszych pralek, trwałość też mają na dobrym poziomie w porównaniu do konkurencji, ale jak już nie raz wspominałem, jest ryzyko trafienia w felerną sztukę.

    • Samsung ostatni to tak jakby następca przedostatniego z paroma dodatkowymi funkcjami jak smartem - obie to proste i dobre pralki. Bosch ma moim zdaniem lepszą tabele programów i dodatkowo opcje skracania programów długich, a LG też niezła, choć prostsza jak Samsungi i z możliwością trafienia w wadliwą sztukę z głośnym wirowaniem.

        • To segment premium więc taniego serwisu i części nie ma co się spodziewać, ale sprzęt jest w pełni naprawialny.

  • Wymieniam łożyska we wszystkich pralkach nawet tych jednorazowych tnę zbiornik plastikowy wymieniam łożyska + uszczelniacz i spawam spawarką do plastiku spoiwem PP.W MIESIACU OKOŁO 30 SZTUK POZDRAWIAM

  • Dzień dobry,
    panie Krzysztofie, po przeczytaniu wszystkich Pańskich artykułów z tego roku na temat pralek oraz wielu komentarzy i dyskusji pod nimi, mam duży kłopot jeśli chodzi o wybór nowej pralki, choć też dużo nabytej wiedzy. Czy zechciałby Pan odpowiedzieć na pytanie: co brać? :D
    Szukane parametry: 10 kg albo i więcej i żeby weszło jak najwięcej litrów, dużo opcji z parą, autodozowanie byłoby super i naprawialność też, fajnie jakby wytrzymała górną granicę swojego wieku, a nie 3 lata, i może by można było dokupić za jakiś czas pasującą suszarkę. budżet max. 3500 zł, im mniej tym lepiej
    Dla rodziny 4+, z bardzo małymi dziećmi, pranie codziennie, plus często kołdry, koce, kurtki.
    Moje poniższe cele, a bym może coś zupełnie innego by pasowało do powyższego opisu?

    1. Gdybym Pana nie czytała prawie bym wybrała, którąś z tych:
    Pralka HAIER I-Pro 7 Plus HW120-B14979U1S 12 kg 1400 obr A
    Pralka HAIER I-Pro 7 HW120-B14979-S 12kg 1400 obr A
    ale nigdy nie poleca Pan Haier - czy są dużo gorsze, niekompletne itp. w porównaniu z np. Samsungami? Mają duży wybór i przystępną cenę, pomiędzy tymi modelami zadecydowałaby cena.

    2. Czy lepiej jednak i pewniej w Samsunga? Na przykład:
    Pralka SAMSUNG WW11DG6B25LEU4 AI Energy EcoBubble A SpaceMax 11kg 1400 obr
    Pralka Samsung WW11DG5B25AEEO 11kg 1400obr/min

    3. Właśnie popsuł mi sie Whirlpool i nie wiem czy zostawać przy marce:
    Pralka WHIRLPOOL W8W046WRPL Supreme Silence 10kg 1400 obr A Autodozowanie

    Tu jest duza kusząca promocja:
    Pralka Whirlpool FFB 10469 BV EE 10kg 1400obr/min

    4. A teściowa każe w Siemensa, czy byłby to dużo lepszy wybór pod kątem jakości?
    Pralka Siemens iQ500 WG56G2ZEPL

    Albo coś innego?

    • Najsłabszy z tego wszystkiego jest Whirlpool FFB - to tania i prosta pralka. Siemens świetny, prosty bez zbędnych bajerów, a Haier oba wręcz przeciwnie - kosmiczne sterowanie masa dodatkowych funkcji, ale nie można odmówić im funkcjonalności i świetnych parametrów - to bardzo dobre pralki. Samsungi mocno elektroniczne, nastawione na funkcje smart. Whirlpool W8 to dobra pralka, ale z tak sobie działającym automatycznym dozowaniem.
      Jeśli chce Pan kupić dużą, pojemną pralkę do max. 3500 zł, to z wymienionych brałbym Haiera lub Siemensa. Z innych warto rozważyć LG 13 kg LG F4W1372YW AI DD choć jest ryzyko trafienia w sztukę z głośnym wirowaniem.

      • Bardzo dziękuję, że zechciał Pan odpowiedzieć.
        Właśnie zamówiliśmy Haier I-Pro 7 HW120-B14979 Refresh .
        Zdecydowały funkcje parowe - chcę wszystko dezynfekować :D LG niestety za bardzo się boję, już wybieranie pralki zabrało mi 4 wieczory z życia, przy małych dzieciach chcę uniknąć kolejnych dni bez pralki, jeśliby trzeba było wymieniać wadliwy model :O

        Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc w wyborze.

    • Wymienne łożyska świadczą tylko o kiepskiej jakości tego urządzenia. Kiedyś łożyska w pralce wytrzymywały 10 lat teraz nie wytrzymują roku.

    • Tak obie posiadają skręcane zbiorniki i wymienne łożyska, ale Samsung nie pierze w 30 stopniach, więc to pół produkt, a nie pralka - ta sama jest pod Amicą seria WA1 i już ma wszystko normalnie - 1269 zł w RTV Euro AGD.

  • Dzień dobry, Czy zakupię jakąś pralkę Bosch o pojemności 9 kg z wymiennymi łożyskami? W ocenach klientów na jednej ze stron pralka WAN2827EPL ma wymienne łożyska, ale czytałam gdzie indziej, że serii WAN i 9 kg to nie dotyczy...

Najnowsze artykuły

Niemiecki Media Markt wraca z genialnymi cenami na ekspresy marki Jura!

Ponownie możesz kupić świetne ekspresy marki Jura w dobrych cenach! Niemiecki Media Markt przecenił właśnie…

10 godzin temu

Dyson V12 Origin w mocnej promocji. To najlżejszy model do podłóg twardych

Dyson V12 Origin normalnie kosztuje powyżej 2 tys. zł, ale dzisiaj można go kupić w…

12 godzin temu

Roboty sprzątające Eufy S1 Pro, S1 Omni i C20 Omni wreszcie w polskiej sprzedaży!

Do oferty Media Expert trafiły najnowsze roboty marki Eufy - modele S1 Pro, S1 Omni…

2 dni temu

Pojemna pralka Whirlpool W7 z autodozowaniem w cenie… 1999 zł!

Neonet przecenił pralkę Whirlpool W7 W945WB PL z serii Supreme Silence. Obnizka jest realna, więc…

2 dni temu

Mova AeroChef FD10 Pro to najlepsza z tanich frytkownic beztłuszczowych (TEST)

Tak, w tytule już zdradzam ocenę tego sprzętu – wśród tanich i kompaktowych frytkownic beztłuszczowych…

3 dni temu

Najbardziej opłacalna zmywarka na rynku w genialnej promocji Media Expert!

Zmywarka Whirlpool W8I HF58 TUS Maxi Space doczekała się świetnej przeceny w Media Expert. To…

3 dni temu