Jeśli szukasz pralki z wymiennymi łożyskami (a co za tym idzie, pralki łatwej w naprawie) koniecznie sprawdź naszą aktualną listę pralek z wymiennymi łożyskami w 2023 roku.
Sporo osób szuka aktualnych informacji o naprawialności nowych pralek. W ostatnim roku sporo się zmieniło na rynku, stąd prezentujemy aktualną listę pralek z wymiennymi łożyskami. Zestawienie postaramy się na bieżąco aktualizować.
Dlaczego wymienne łożyska są ważne?
Łożyska w pralce pozwalają na ruch obrotowy bębna – bez nich byłoby to niemożliwe. Na przestrzeni ostatnich lat producenci zaczęli stosować coraz to słabsze jakościowo łożyskowanie pralek, przez co przeładowywanie, a nawet pranie zgodne z tabelą programów powoduje po kilku latach nadmierny hałas, dudnienie podczas prania, a nawet zwiększone zużycie energii.
Takie objawy świadczą o zużyciu łożysk – jeśli nic nie zrobimy, uszkodzeniu ulec mogą kolejne podzespoły, jak wał, pasek, koło pasowe, amortyzatory, sprężyny, czy sam zbiornik.
Warunkiem niezbędnym do łatwej wymiany łożysk w pralce jest skręcany zbiornik, a niestety coraz więcej pralek ma łożyska zintegrowane z nierozbieralnym zbiornikiem. Skutek? Trzeba wymienić cały podzespół piorący (co jest nieopłacalne) lub podjąć ryzyko rozcinania zbiornika i po wymianie łożysk jego ponownego uszczelnienia, co często kończy się nieszczelnością po kilku miesiącach od naprawy.
Dodam, że koszt wymiany łożysk to około 200 zł, więc zdecydowanie mniej niż wymiana podzespołu piorącego (600-800 zł) czy zakup nowej pralki.
Lista pralek z wymiennymi łożyskami
Poniżej znajdziesz aktualną na pierwszą połowę 2023 roku, alfabetyczną listę marek, które oferują pralki z wymiennymi łożyskami – wszystkie pozycje były weryfikowane z producentami, choć zdarzyli się tacy, którzy nie potrafili odpowiedzieć na to pytanie…
Amica / Gram – pralki tureckiej produkcji Vestela, serie: WA3, DWA, GWA, EWA, MWA i chińskiej Midea, serie: WA1, WA2, EWA2, NWA, GWA, EWA. Utrudnioną wymianę łożysk mają wszelkie nowe modele od Midea: MGAW, DAW, EAW, NAW, TMAW, NAAW – więcej o nich tutaj.
Asko – wszystkie pralki, a sama firma jest zależna od Gorenje / Hisense.
Beko / Grundig – brak pralek z łatwo wymiennymi łożyskami.
Bosch – seria 2 linia WAJ, 7 kg pralki serii WAN i wybrane modele 8 kg serii WAN – łatwo poznać po metalowych zabierakach na zdjęciach – każda taka ma skręcany zbiornik i wymienne łożyska. Bosch w 2 połowie 2023 roku wprowadził wiele tureckiej produkcji modeli 8 i 9 kg wsadu do serii 4 WAN, która dotychczas w większości oferowała pralki z Łodzi ze skręcanymi zbiornikami i łatwą wymianą łożysk. Ilość modeli pralek Bosch z łatwo wymiennymi łożyskami znacząco zmalała w 2023.
Po zapytaniu do producenta uzyskałem odpowiedź, że od 2019 roku serie WAN i WAJ mają łożysko zintegrowane z tylną kadzią i BSH zaleca wymianę łożyska z tylną połową zbiornika, co zwiększa koszt, lecz dobry serwisant poradzi sobie z wymianą samego łożyska.
Candy / Hoover – tylko pralki ładowane od góry.
Electrolux / AEG – tylko pralki ładowane od góry.
Gorenje – tylko modele produkcji chińskiej od Hisense (właściciela marki) z symbolami: „WHP”, „WNHPI”, „WNHP” i „WNHEI” w nazwie, czyli na logikę w H w początkowej części nazwy.
Haier – pralki ładowane od góry, a to w rzeczywistości pralki Candy z logo Haiera – Chińczycy wykupili Candy / Hoovera. W pralkach ładowanych od frontu mamy kompletny bajzel – część modeli serii 3, 5 i 7 ma wymienne łożyska, a część nie i niestety bywa to różnie nawet w obszarze danego modelu – w sieci można spotkać zdjęcia modeli slim 8 kg (46 cm głębokości) ze zbiornikiem skręcanym, jak i klejonym. Pod koniec 2023 roku, infolinia firmy oficjalnie podaje, że ich pralki nie mają łatwo wymiennych łożysk. Małym utrudnieniem w wymianie łożysk jest napęd bezpośredni Direct Motion, umieszczony na wale.
Hisense – wszystkie pralki o symbolu WF, WFQ i pralko-suszarki WDQ. Pozostałe to modele produkcji Gorenje, a te nie mają łatwo wymiennych łożysk.
Hotpoint – Ariston – tylko H8 W946WB EU będący odpowiednikiem Whirlpooli serii Supreme Silence, produkcji chińskiej. Łożysko zintegrowane z tylną kadzią – info od producenta. Małym utrudnieniem w wymianie łożysk jest napęd bezpośredni ZEN, umieszczony na wale.
Indesit – tylko ładowane od góry.
Kernau – wszystkie modele. Ta firma bierze pralki z tych samych źródeł co Amica: z firm Vestel i Midea.
Koenic/Ok. – marki własne Media Markt – wszystkie 5 modeli z wymiennymi łożyskami i skręcanymi zbiornikami.
LG – wszystkie modele, także jedyny model niebędący produktem LG – turecka pralka F2WT208S0E od Vestela. Małym utrudnieniem w wymianie łożysk jest napęd bezpośredni Direct Drive, umieszczony na wale.
Midea – wszystkie pralki dostępne w Polsce.
Miele – wszystkie pralki dostępne w Polsce.
MPM – wszystkie z symbolem „PA” w nazwie i model MPM-4610-PH-02 produkcji Hisense.
Siemens – aktualnie tylko 1 z 3 modeli serii iQ300 produkcji polskiej – WM14N208PL . Łatwo poznać – zbieraki w bębnie są wykonane z metalu, a nie plastiku.
Samsung – wszystkie modele, lecz większość nowych ma już łożysko zintegrowane z tylną kadzią.
Sharp / Finlux – wszystkie modele (producentem jest turecki Vestel).
TCL – wszystkie modele dostępne w Polsce.
Toshiba – trzy modele: TW-BL80S2PL , TW-BJ90S2PL , TW-BJ100M4PL . Wątpliwości są co do bajeranckiej pralki Toshiba TW-BJ110W4PL i pralko-suszarki Toshiba TWD-BJ90W4PL , ale polski dystrybutor Toshiby od ponad roku nie potrafi odpowiedzieć na proste, wielokrotnie ponawiane pytanie, które z ich pralek mają wymienne łożysko, więc to jedyny przypadek na liście, bez weryfikacji z producentem.
Whirlpool – pralki z serii Supreme Silence i ładowane od góry. W Whirlpoolach Supreme Silence zbiornik jest skręcany, ale łożysko zintegrowane z tylną kadzią, więc wymiana nieco utrudniona – napęd bezpośredni także nie ułatwia sprawy.
Na polskim rynku znajdziemy jeszcze kilka innych, egzotycznych marek w tej kategorii: ETA, Goddess, Smeg, ale dostępność ich produktów jest bliska zeru, więc nie ma co się rozpisywać, zwłaszcza że te firmy nie produkują samodzielnie swoich urządzeń – podwykonawcami są Turcy i nie tylko.
Najprostszą drogą weryfikacji jest kontakt z producentem, lecz nie zawsze trafimy na kompetentnego konsultanta. Jeśli nie masz do końca pewności, czy wybrany model pralki ma wymienne łożyska, koniecznie daj znać w komentarzu pod tekstem – postaram się pomóc.
Szukasz dobrej suszarki lub pralki?
Jeśli szukasz dobrej pralki to koniecznie przeczytaj nasz poradnik, na co zwracać uwagę kupując pralkę i sprawdź TOP-10 najlepszych pralek na polskim rynku.
Jeśli szukasz sprawdzonego, niedrogiego modelu, zerknij na nasz TOP-10 pralek do 1500 zł oraz zestawienie najlepszych pralek ładowanych od góry. Mamy również bardzo konkretny poradnik dotyczący polecanych pralek parowych.
Doskonałym uzupełnieniem pralki będzie suszarka, dlatego przygotowaliśmy również zestawienie najlepszych suszarek do ubrań (na każdą kieszeń) oraz TOP-10 polecanych pralko-suszarek.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dodaj komentarz