Masz suszarkę do ubrań lub planujesz jej zakup? Warto wiedzieć, jak dbać o suszarkę, żeby uniknąć awarii, i żeby sprzęt mógł posłużyć przez lata.
Sprzedaż suszarek kondensacyjnych z pompą ciepła wystrzeliła w kosmos. Nie ma w tym nic dziwnego. Suszarki to bardzo praktyczne i pomocne urządzenia – skracają proces suszenia do góra 2 godzin, niwelują zagniecenia i nadają praniu miękkości bez używania detergentów.
Niestety, mało kto wie, że są to najbardziej skomplikowane urządzenia wśród wszystkich artykułów gospodarstwa domowego. Pisaliśmy już o tym w poradniku, na co zwracać uwagę kupując suszarkę, i teraz powtórzę: ten sprzęt wymaga uwagi, w przeciwnym razie nie nacieszymy się nią zbyt długo.
Zapchane filtry – jak tego uniknąć?
Sposób działania nowoczesnych suszarek jest następujący – ciepłe powietrze wyciąga wilgoć z ubrań, następnie przechodzi przez filtr wstępny w otworze załadunkowym lub w drzwiach, a następnie trafia do kondensatora, gdzie woda zostanie skroplona i wypompowana do zbiornika lub odpływu. Niedrożność tego układu wydłuża cykl suszenia, a w konsekwencji może doprowadzić do awarii pompy ciepła lub pompy odprowadzającej wodę.
Jak tego uniknąć? Na początek podstawy – filtr w drzwiach (pojedynczy lub podwójny) należy czyścić co każdy cykl suszenia, a także zawsze sprawdzać uszczelkę między nim a kanałem odprowadzającym powietrze do skraplacza – idealna szczelność zapewnia mniej kłaczków z ubrań na blaszakach skraplacza.
Co 15-20 cykli (czyli mniej więcej raz na miesiąc) warto sprawdzić kratkę wentylatora – jeśli widać w niej kurz, trzeba otworzyć ją i wyczyścić ręcznie lub odkurzaczem z końcówką z miękkim włosiem. W większości suszarek znajduje się ona z przodu, tylko w LG zlokalizowano ją z tyłu.
Trzeba czyścić skraplacz przynajmniej co 8-10 cykli. Producenci zalecają użycie odkurzacza, lecz w większości przypadków moc ssania nie jest aż tak mocna, żeby wyciągnąć kłaczki z głębszych zakamarków skraplacza. Pomocne mogą być wykałaczki lub pędzel z długim i szorstkim włosiem. Blaszki czyść zawsze z góry na dół, nigdy horyzontalnie, gdyż łatwo można je wygiąć.
Samodzielnie można pomóc swojej suszarce dorabiając dodatkowy filtr na skraplacz. Takie firmy jak Samsung, Bosch/Siemens (w tańszych modelach), Beko, Electorlux/AEG nie wyposażają swoich suszarek w filtry na skraplaczach, więc są one bardzo podatne na zapchanie kłaczkami z ubrań. Do Beko łatwo można dokupić dociętą na wymiar gąbkę filtracyjną, w sklepie z częściami. Do pozostałych marek nie przewidziano takiego rozwiązania, więc trzeba samemu kombinować.
Sam mam najpopularniejszą suszarkę na rynku – Electrolux EW8H458BP – test tego modelu po 2 latach użytkowania przeczytasz na agdManiaKu. Suszarce dorobiłem filtr 2-częściowy:
- filtr gąbkowy o grubości 5 cm i gęstości 10PPI (można stosować gęstsze filtry);
- poliestrowa włóknina filtracyjna o grubości 4 mm i gęstości 150 g na m2.
Wszystko trzeba dociąć i dopasować do urządzenia. U mnie wymagało to nie tylko docięcia boków, ale też zrobienia miejsca na wystający filtr wstępny z otworu bębna (od góry). Grubość 5 cm całego zestawu jest idealna, gdyż pod dociskiem klapy skraplacza nie pozostaje żaden luz. Takie zabezpieczenie sprawia, że wszystkie kłaczki, które przejdą przez filtr wstępny zatrzymują się na gąbce, lub ostatecznie na włókninie. Z porządnym, dodatkowym filtrem mam mniej roboty z czyszczeniem blaszek skraplacza.
W przypadku takich firm, jak Whirlpool, Gorenje, Haier i w wybranych modelach Boscha/Siemensa, suszarki są wyposażone w dolny filtr z siatki lub gąbki i zazwyczaj ma dodatkowy stelaż wraz z klapą skraplacza. Takie rozwiązanie jest świetne i można je udoskonalić wciskając do środka gąbkę lub dodając włókninę filtracyjną.
Zero problemów pod tym względem zapewniają firmy Amica, LG i droższe modele Boscha/Siemensa. Te firmy mają systemy samooczyszczenia skraplacza, więc nie ma potrzeby (a nawet możliwości) dorobienia własnego filtr. W Boschu i Siemensie skraplacz czyści się wodą, która opada grawitacyjnie – system jest średnio skuteczny. Lepiej rozwiązało to LG, gdzie blaszki są obmywane 3 dyszami pod ciśnieniem, średnio co 30 minut działania urządzenia.
O sprzęt AGD trzeba dbać, a o suszarkę szczególnie – drożność układu zapewni długą i bezawaryjną pracę, aż do awarii innego podzespołu (pompy ciepła, elektroniki, czy pompy odpływowej). Nie wiesz, jak ogarnąć filtr dla swojego urządzenia? Daj znać w komentarzu, a pomogę znaleźć rozwiązanie.
Szukasz dobrej suszarki lub pralki?
Jeśli szukasz dobrej pralki to koniecznie przeczytaj nasz poradnik, na co zwracać uwagę kupując pralkę. Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na nasz TOP-10 pralek, albo na zestawienie najlepszych pralek do 1500 zł.
Mamy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych pralek ładowanych od góry oraz TOP-10 najlepszych pralek parowych, jak również zestawienie najciekawszych suszarek do ubrań dostępnych w polskich sklepach.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dodaj komentarz