Masz suszarkę do ubrań lub planujesz jej zakup? Warto wiedzieć, jak dbać o suszarkę, żeby uniknąć awarii, i żeby sprzęt mógł posłużyć przez lata.
Sprzedaż suszarek kondensacyjnych z pompą ciepła wystrzeliła w kosmos. Nie ma w tym nic dziwnego. Suszarki to bardzo praktyczne i pomocne urządzenia – skracają proces suszenia do góra 2 godzin, niwelują zagniecenia i nadają praniu miękkości bez używania detergentów.
Niestety, mało kto wie, że są to najbardziej skomplikowane urządzenia wśród wszystkich artykułów gospodarstwa domowego. Pisaliśmy już o tym w poradniku, na co zwracać uwagę kupując suszarkę, i teraz powtórzę: ten sprzęt wymaga uwagi, w przeciwnym razie nie nacieszymy się nią zbyt długo.
Sposób działania nowoczesnych suszarek jest następujący – ciepłe powietrze wyciąga wilgoć z ubrań, następnie przechodzi przez filtr wstępny w otworze załadunkowym lub w drzwiach, a następnie trafia do kondensatora, gdzie woda zostanie skroplona i wypompowana do zbiornika lub odpływu. Niedrożność tego układu wydłuża cykl suszenia, a w konsekwencji może doprowadzić do awarii pompy ciepła lub pompy odprowadzającej wodę.
Jak tego uniknąć? Na początek podstawy – filtr w drzwiach (pojedynczy lub podwójny) należy czyścić co każdy cykl suszenia, a także zawsze sprawdzać uszczelkę między nim a kanałem odprowadzającym powietrze do skraplacza – idealna szczelność zapewnia mniej kłaczków z ubrań na blaszakach skraplacza.
Co 15-20 cykli (czyli mniej więcej raz na miesiąc) warto sprawdzić kratkę wentylatora – jeśli widać w niej kurz, trzeba otworzyć ją i wyczyścić ręcznie lub odkurzaczem z końcówką z miękkim włosiem. W większości suszarek znajduje się ona z przodu, tylko w LG zlokalizowano ją z tyłu.
Trzeba czyścić skraplacz przynajmniej co 8-10 cykli. Producenci zalecają użycie odkurzacza, lecz w większości przypadków moc ssania nie jest aż tak mocna, żeby wyciągnąć kłaczki z głębszych zakamarków skraplacza. Pomocne mogą być wykałaczki lub pędzel z długim i szorstkim włosiem. Blaszki czyść zawsze z góry na dół, nigdy horyzontalnie, gdyż łatwo można je wygiąć.
Samodzielnie można pomóc swojej suszarce dorabiając dodatkowy filtr na skraplacz. Takie firmy jak Samsung, Bosch/Siemens (w tańszych modelach), Beko, Electorlux/AEG nie wyposażają swoich suszarek w filtry na skraplaczach, więc są one bardzo podatne na zapchanie kłaczkami z ubrań. Do Beko łatwo można dokupić dociętą na wymiar gąbkę filtracyjną, w sklepie z częściami. Do pozostałych marek nie przewidziano takiego rozwiązania, więc trzeba samemu kombinować.
Sam mam najpopularniejszą suszarkę na rynku – Electrolux EW8H458BP – test tego modelu po 2 latach użytkowania przeczytasz na agdManiaKu. Suszarce dorobiłem filtr 2-częściowy:
Wszystko trzeba dociąć i dopasować do urządzenia. U mnie wymagało to nie tylko docięcia boków, ale też zrobienia miejsca na wystający filtr wstępny z otworu bębna (od góry). Grubość 5 cm całego zestawu jest idealna, gdyż pod dociskiem klapy skraplacza nie pozostaje żaden luz. Takie zabezpieczenie sprawia, że wszystkie kłaczki, które przejdą przez filtr wstępny zatrzymują się na gąbce, lub ostatecznie na włókninie. Z porządnym, dodatkowym filtrem mam mniej roboty z czyszczeniem blaszek skraplacza.
W przypadku takich firm, jak Whirlpool, Gorenje, Haier i w wybranych modelach Boscha/Siemensa, suszarki są wyposażone w dolny filtr z siatki lub gąbki i zazwyczaj ma dodatkowy stelaż wraz z klapą skraplacza. Takie rozwiązanie jest świetne i można je udoskonalić wciskając do środka gąbkę lub dodając włókninę filtracyjną.
Zero problemów pod tym względem zapewniają firmy Amica, LG i droższe modele Boscha/Siemensa. Te firmy mają systemy samooczyszczenia skraplacza, więc nie ma potrzeby (a nawet możliwości) dorobienia własnego filtr. W Boschu i Siemensie skraplacz czyści się wodą, która opada grawitacyjnie – system jest średnio skuteczny. Lepiej rozwiązało to LG, gdzie blaszki są obmywane 3 dyszami pod ciśnieniem, średnio co 30 minut działania urządzenia.
O sprzęt AGD trzeba dbać, a o suszarkę szczególnie – drożność układu zapewni długą i bezawaryjną pracę, aż do awarii innego podzespołu (pompy ciepła, elektroniki, czy pompy odpływowej). Nie wiesz, jak ogarnąć filtr dla swojego urządzenia? Daj znać w komentarzu, a pomogę znaleźć rozwiązanie.
Jeśli szukasz dobrej pralki to koniecznie przeczytaj nasz poradnik, na co zwracać uwagę kupując pralkę. Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na nasz TOP-10 pralek, albo na zestawienie najlepszych pralek do 1500 zł.
Mamy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych pralek ładowanych od góry oraz TOP-10 najlepszych pralek parowych, jak również zestawienie najciekawszych suszarek do ubrań dostępnych w polskich sklepach.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Zakup ubezpieczenia mieszkania to decyzja, która wymaga dokładnego przemyślenia i porównania wielu ofert. Chociaż ochrona…
W oficjalnym sklepie marki LG mają aktualnie fajną promocją dla kupujących AGD tej marki. Wydając…
Dziś do Media Markt powrócił z akcją promocyjną na odkurzacz pionowy Tefal X-Force Flex 14.60…
Czy można kupić dobry odkurzacz pionowy za 331 zł? Podobno tak, bo na promocję właśnie…
Ceny produktów stale rosną, a wydatki domowe pochłaniają znaczną część budżetu. Nic dziwnego więc, że…
Oficjalny sklep saturatorów i syropów SodaStream ma kilka fajnych ofert listopadowych związanych z wyprzedażą na…
Komentarze
Cześć Krzysztof, co jest lepsze? System filtracji przed wymiennikiem ciepła w suszarce Haier czy system samoczyszczący grawitacyjny w Bosch?
Cześć Krzysztof, rozważam zakup suszarki [cena_szukaj]HAIER I-Pro 7 HD90-A3979[/cena_szukaj] oraz Bosch Serie 6 [cena_szukaj]WQG245DEPL[/cena_szukaj]. W haierze obawiam się o system czyszczenia wymiennika ciepła. Widzę po zdjęciach, że nie można go wyjąć. Wysysać odkurzaczem to rzeczywiście może być mało skuteczne. Opisałeś jak to działa i jak ulepszyć w Haier "Takie rozwiązanie jest świetne", ale czy lepsze niż grawitacyjne czyszczenie wodą w Boshu? Proszę odpowiedz na to pytanie.
Dodatkowo, Haier kusi mnie programem parpwym. Nie wiem czy to marketing, czy jakolwiek te programy są skuteczne i ułatwiają prasowanie? Czy to jest zbędna funkcja?
Kolejna rzecz, która mnie martwi to serwis i żywotność urządzenia. Mam oba serwisy w mieście, ale wolałbym urządzenie bardziej odporne. Kiedyś bym się tym za bardzo nie przejmował, ale po doświadczeniach z pralką LG jestem na to wrażliwy. Łożysko poszło tuż po gwarancji. Natomiast stara pralka działała do końca. Duże rozczarowanie.
Samoczyszczenie skraplacza w Boschu, Siemensie i LG jest zawsze lepsze od systemów ręcznego czyszczenia, ale fakt, że Haier i Miele mają coś pośredniego - poza 2 filtrami w otworze bębna mają dodatkowy filtr na skraplaczu - Miele z gąbki, a Haier z gąbki i siateczki, oba wyjmowane. Suszarki Haiera są juz z tym systemem coś koło 4 lat jeśli dobrze liczę i nie spotkałem się z zapchanymi skraplaczami przy prawidłowym użytkowaniu, więc chyba jest całkiem nieźle. Serwisowo na pewno Bosch wypada najlepiej.
Dzięki za odpowiedź. Wczoraj trafiłem na [cena_szukaj]Miele TSC663 WP[/cena_szukaj] w cenie 3999. Zdecydiowałem się na ten model ze względu na renomę marki oraz funkcja suszenia w 40 stopniach. Nie ma tam parowych bajerów ani samoczyszczenia skraplacza. Czy masz opinię na temat tego modelu? Mimo użycia porównywarki, to trudno jest się połąpać czym różnią się ich modele oprócz ceny i oznaczenia producenta.
To dobre suszarki, proste, bez bajerów, ale po prostu dobre, ze świetną filtracją. W tej cenie super.
Mam suszarkę LG z samoczyszczącym filtrem, niestety od jakiegoś czasu wyskakuje błąd skraplacza. Suszarkę posiadam od około 2 lat. Filtr w drzwiczkach jest systematycznie czyszczony. Co mogę jeszcze zrobić, aby spróbować samodzielnie naprawić, zanim wezwę serwisanta?
błąd skraplacza może wynikać z kilku przyczyn, warto wezwać serwis, zwłaszcza gdy jest na gwarancji.
Dzień dobry,potrzebuje kupić filtr do suszarki [cena_szukaj]BEKO slim B5T67249MPB BPRO500[/cena_szukaj], przeszukałem cały internet i nigdzie nie ma filtra pasującego do tego modelu,nawet na stronie producenta jest info że nie wymagany filtr ale jest to nie prawda bo teraz po prostu w nowych suszarkach wkładają zaślepkę w miejscu gdzie powinien być filtr. Proszę o info czy te filtry dostępne na rynku są uniwersalne i pasują do wszystkich modeli BEKO. DZIĘKUJĘ BARDZO
Nie są uniwersalne, to zazwyczaj są filtry drukowane pod dane modele, ale z łatwością można zrobić taki samemu - kupić filtr, dociąć, i zamontować z pomocą drutu lub w dowolny inny sposób.
Witam mam pytanie po włozeniu 2 chusteczek zapachowych po wysuszeniu prania kłaczki w filtrze były bardxo lepiace wrecz musiałam fitr myc pod woda bo były zbrylowane i lepiace , moje pytanie czy to spowodowały chusteczki wczesniej uzywałam innych i nie muałam takiego problemu , te kłaczki az sie swieciły nie wiem co to moze byc dziekuje za oomoc
Najprawdopodobniej to wina chusteczki - zmienić na stare.
Posiadam suszarkę Beko. Po przeczytaniu artykułu zauważyłem , że suszarka nie posiada żadnego filtra a skraplacz jest mocno zapchany. Jak mogę go skutecznie oczyścić przed włożeniem dodatkowego filtra? Odkurzacz zdecydowanie tego nie zdoła.
Tylko poprzez rozebranie sprzętu i wyjęcie układu skraplacza połączonego rurkami z pompą ciepła.
Mam suszarkę [cena_szukaj]DF7424RTDCX [/cena_szukaj]beco dokupiłam Filtr gąbkowy do suszarki beco 10 mm, czy muszę mieć kratkę czy mogę to. Bezpośrednio przyciąć na skraplacz i co jakiś czas wymieniać dziękuję
Byle przylegało dobrze do powierzchni skraplacza.
Witam, jaki filtr poleciłby Pan do
Suszarki WHIRLPOOL [cena_szukaj]MFTD9X3WC[/cena_szukaj]
Z góry dziękuję za pomoc
Dwie opcje: włóknina filtracyjna między kasetę z filtrem a front skraplacza (najprościej), lub gąbka filtracyjna 20-30 PPI w środek kasety z filtrem (ta przed skraplaczem).
Proszę o pomoc w sprawie suszarki Samsung. Suszy i ogólnie pracuje dobrze. Posiadam ja już kilka lat jednak od jakiegoś czasu jak włączę cykl np 3 godzinny to po ok 1 godz suszenia zaczyna coś w niej równomiernie stukać. Jest to odgłos dość mocno słyszalny i dochodzi jakby z tyłu. Po ok 30 min przestaje stukać. Po czym znów zaczyna. Kończy cykl suszenia i wszystko jest suche. Mogłabym podesłać film tylko nie wiem gdzie i jak. Proszę o jakieś wsparcie bo czytam że pan ma sporą wiedzę. Dziękuję
Zdalnie można tylko zgadywać - trzeba wezwać serwisanta - to może być kilka różnych kwestii.
Dodam że suszarka to model DV90M52003W
Dzień dobry, kupiłem suszarkę Beko [cena_szukaj]b3t67249wbpb[/cena_szukaj], proszę o doradzenie w sprawie filtra na sklapacz, bo nie wiem czy tego modelu można. Fabrycznie go nie ma, a na stronie north napisali przy tych uniwersalnych, że tam gdzie fabrycznie go nie ma to nie stosować. Zastanawiałem się nad zrobieniem jak Pan radzi ?
Śmieszna sprawa tych suszarek, że jedna nóżka jest bez regulacji i trzeba kartonik podłożyć.
Do tych nowych większość starych ramek nie pasuje - to próby na chybił trafił, więc 2 opcja to dorobienie go ręcznie na jeden z kilku sposób. Byle gęstość gąbki nie była zbyt duża (najlepiej 20 PPI, max 30), lub włóknina filtracyjna niezbyt gruba. To sprzęt tureckich inżynierów, więc nie spodziewajmy się za wiele - wśród slimów to i tak najlepsze co można kupić.
Witam, nie mam miejsca na suszarkę o standardowych wymiarach, więc szukam suszarki z wersji slim.
Przeszukałam wiele stron, przeczytałam mnóstwo opisów opinii, jak zawsze różnych.
Który model z wersji slim mógłby Pan polecić?
Dowolne Beko z klasą energetyczną A+++ i klasą kondensacji A - najlepiej nie te najdroższe bo szkoda kasy.