Masz suszarkę do ubrań lub planujesz jej zakup? Warto wiedzieć, jak dbać o suszarkę, żeby uniknąć awarii, i żeby sprzęt mógł posłużyć przez lata.
Sprzedaż suszarek kondensacyjnych z pompą ciepła wystrzeliła w kosmos. Nie ma w tym nic dziwnego. Suszarki to bardzo praktyczne i pomocne urządzenia – skracają proces suszenia do góra 2 godzin, niwelują zagniecenia i nadają praniu miękkości bez używania detergentów.
Niestety, mało kto wie, że są to najbardziej skomplikowane urządzenia wśród wszystkich artykułów gospodarstwa domowego. Pisaliśmy już o tym w poradniku, na co zwracać uwagę kupując suszarkę, i teraz powtórzę: ten sprzęt wymaga uwagi, w przeciwnym razie nie nacieszymy się nią zbyt długo.
Sposób działania nowoczesnych suszarek jest następujący – ciepłe powietrze wyciąga wilgoć z ubrań, następnie przechodzi przez filtr wstępny w otworze załadunkowym lub w drzwiach, a następnie trafia do kondensatora, gdzie woda zostanie skroplona i wypompowana do zbiornika lub odpływu. Niedrożność tego układu wydłuża cykl suszenia, a w konsekwencji może doprowadzić do awarii pompy ciepła lub pompy odprowadzającej wodę.
Jak tego uniknąć? Na początek podstawy – filtr w drzwiach (pojedynczy lub podwójny) należy czyścić co każdy cykl suszenia, a także zawsze sprawdzać uszczelkę między nim a kanałem odprowadzającym powietrze do skraplacza – idealna szczelność zapewnia mniej kłaczków z ubrań na blaszakach skraplacza.
Co 15-20 cykli (czyli mniej więcej raz na miesiąc) warto sprawdzić kratkę wentylatora – jeśli widać w niej kurz, trzeba otworzyć ją i wyczyścić ręcznie lub odkurzaczem z końcówką z miękkim włosiem. W większości suszarek znajduje się ona z przodu, tylko w LG zlokalizowano ją z tyłu.
Trzeba czyścić skraplacz przynajmniej co 8-10 cykli. Producenci zalecają użycie odkurzacza, lecz w większości przypadków moc ssania nie jest aż tak mocna, żeby wyciągnąć kłaczki z głębszych zakamarków skraplacza. Pomocne mogą być wykałaczki lub pędzel z długim i szorstkim włosiem. Blaszki czyść zawsze z góry na dół, nigdy horyzontalnie, gdyż łatwo można je wygiąć.
Samodzielnie można pomóc swojej suszarce dorabiając dodatkowy filtr na skraplacz. Takie firmy jak Samsung, Bosch/Siemens (w tańszych modelach), Beko, Electorlux/AEG nie wyposażają swoich suszarek w filtry na skraplaczach, więc są one bardzo podatne na zapchanie kłaczkami z ubrań. Do Beko łatwo można dokupić dociętą na wymiar gąbkę filtracyjną, w sklepie z częściami. Do pozostałych marek nie przewidziano takiego rozwiązania, więc trzeba samemu kombinować.
Sam mam najpopularniejszą suszarkę na rynku – Electrolux EW8H458BP – test tego modelu po 2 latach użytkowania przeczytasz na agdManiaKu. Suszarce dorobiłem filtr 2-częściowy:
Wszystko trzeba dociąć i dopasować do urządzenia. U mnie wymagało to nie tylko docięcia boków, ale też zrobienia miejsca na wystający filtr wstępny z otworu bębna (od góry). Grubość 5 cm całego zestawu jest idealna, gdyż pod dociskiem klapy skraplacza nie pozostaje żaden luz. Takie zabezpieczenie sprawia, że wszystkie kłaczki, które przejdą przez filtr wstępny zatrzymują się na gąbce, lub ostatecznie na włókninie. Z porządnym, dodatkowym filtrem mam mniej roboty z czyszczeniem blaszek skraplacza.
W przypadku takich firm, jak Whirlpool, Gorenje, Haier i w wybranych modelach Boscha/Siemensa, suszarki są wyposażone w dolny filtr z siatki lub gąbki i zazwyczaj ma dodatkowy stelaż wraz z klapą skraplacza. Takie rozwiązanie jest świetne i można je udoskonalić wciskając do środka gąbkę lub dodając włókninę filtracyjną.
Zero problemów pod tym względem zapewniają firmy Amica, LG i droższe modele Boscha/Siemensa. Te firmy mają systemy samooczyszczenia skraplacza, więc nie ma potrzeby (a nawet możliwości) dorobienia własnego filtr. W Boschu i Siemensie skraplacz czyści się wodą, która opada grawitacyjnie – system jest średnio skuteczny. Lepiej rozwiązało to LG, gdzie blaszki są obmywane 3 dyszami pod ciśnieniem, średnio co 30 minut działania urządzenia.
O sprzęt AGD trzeba dbać, a o suszarkę szczególnie – drożność układu zapewni długą i bezawaryjną pracę, aż do awarii innego podzespołu (pompy ciepła, elektroniki, czy pompy odpływowej). Nie wiesz, jak ogarnąć filtr dla swojego urządzenia? Daj znać w komentarzu, a pomogę znaleźć rozwiązanie.
Jeśli szukasz dobrej pralki to koniecznie przeczytaj nasz poradnik, na co zwracać uwagę kupując pralkę. Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na nasz TOP-10 pralek, albo na zestawienie najlepszych pralek do 1500 zł.
Mamy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych pralek ładowanych od góry oraz TOP-10 najlepszych pralek parowych, jak również zestawienie najciekawszych suszarek do ubrań dostępnych w polskich sklepach.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Lidl wrzucił kolejną pulę grubych przecen na narzędzia marki Parkside. Promki są naprawdę dobre, dostawy…
W Oficjalnym sklepie Allegro szykuje się mega okazja na odkurzacz Dyson V12 Detect Slim Absolute.…
Polski Amazon ma kozacką ofertę na ekspres Philips EP2330/10 z systemem spieniania LatteGo. W takiej…
Do końca listopada masz okazję kupić prosty, lecz genialnie wykonany model pralki firmy Asko –…
W Media Expert mają świetną ofertę na flagowego robota marki Roborock, a dodatkowo zgarniasz odkurzacz…
Sprawdzamy i porównujemy dwa najnowsze odkurzacze pionowe - Dreame Z30 i Dreame Z20. Czym się…
Komentarze
Witam,
Jak czesto trzeba czyścić wymieniać taki włąsnorecznie zrobiony zestaw filtrów? Czy płytki skraplacza nagrzewają się i umogą uszkodzić lub zostać uszkodzone przez taki własnoręcznie zrobiony filtr. W moim przypadku musiałby on dochodzic bezpośrednio do skraplacza.
Pozdrawiam
Trzeba go kontrolować i czyścić gdy jest to potrzebne - u mnie było to 8-10 cykli. Skraplacz nagrzewa się, ale nie do takich temperatur żeby stopić filtry. U mnie bezpośrednio do skraplacza przylegała włóknina filtracyjna, a dalej była gąbka jak na zdjęciu.
Dzień dobry,
mam pytanie. Prawdopodobnie ze względu na brak miejsca będę musiała zakupić suszarek beko. Strasznie mnie nurtuje, jak ma się praktyka do ładnych "marketingowo" nazw funkcji. Wcześniej byliśmy zdecydowani na Samsung DV90TA240AE, która prezentuje się dużo lepiej aniżeli nasz prawdopodobny wybór tj. BEKO MDF7434RXC. Czy mógłby Pan napisać, jak wypada ten konkretny model beko przy wymienionym samsungu? Nie biorąc pod uwagę designu.
Witam!
Wszystkie modele BOSCH/SIEMENS bez bardziej zaawansowanego systemu czyszczenia (Self Cleaning Condenser, Auto Clean) mają filtr "Easy Clean" czyli filtr gąbkowy. Pisze Pan, że w najtańszych modelach go nie ma.
Są też modele z samoczyszczeniem z pełnym dostępem do kondensatora. Niestety miejsce według mnie nie pozwala zamontować tam filtra, z resztą lamele i filtr wtedy by i tak dostawał wodą więc to bez sensu.
A jak określiłby Pan działanie AutoClean? Testował Pan to rozwiązanie? Szukam suszarki już dobre pół roku ale zdecydować się nie mogę bo choć najbliżej mi do AutoClean Boschowego bo najprostsza obsługa na rynku (w końcu brak filtra przy drzwiach) ale jak z osadzaniem się drobinek w tej szufladzie na kłaczki to mało informacji w internecie.
Pozdrawiam!
Pisząc "tańsze" miałem na myśli modele z SelfCleaning, a nie Easy Clean, ale fakt, nie zbyt jasno to napisałem. Suszarki Easy Clean są tanie i mają bazowo dobrze zrobioną filtrację. W SelfCleanig sporo syfu przechodzi na skraplacz i osobiście widziałem kilka modeli suszarek BSH z SC, gdzie jedna po 2 latach była po prostu zapchana na całej długości skraplacza, a druga po 5 latach wyglądała jak nowa... Wiele zależy od użytkowania i sztuki w jaką się trafi. AutoClean to dodatek do SC, faktycznie jest to wygodna opcja, choć nie można wierzyć w zapewnienia producenta o potrzebie opróżniania raz na 18-20 cykli. Filtr wstępny warto sprawdzać co 2-3 suszenia, a kasetę na kłaczki opróżniać też co kilka suszeń - kłaczki leżą w wodzie, więc gniją i śmierdzą, jeśli będziemy opróżniać ją co te 20 cykli. W PL AutoClean ma krótki staż rynkowy, więc jedyne negatywne opinie pojawiły się właśnie z uwagi na zapach gnijącej szmaty z suszarki, ale to można zniwelować częstym opróżnianiem kasety. Fajnie, że są dodatkowe tryby ręcznego włączenia samoczyszczenia skraplacza + opcja przeczyszczenia z detergentem. Mając w sierpniu ten sam dylemat co Pan, wybrałem jednak LG, ale z chęcią zrobiłbym test takiego droższego modelu Boscha z SC i AC w jednym, a następnie porównanie. Niestety BSH nie bawi się w udostępnianie dużych gratów do testów...
Witam, czy poleci Pan pralkę SAMSUNG [cena_szukaj]WW10T654DLH[/cena_szukaj] ??
Fajna, duża pralka z masą funkcji Smart.
Zastanawiam się nad sensem stosowania takiego filtra. Z pewnością, pozwala zaoszczędzić czas na czyszczeniu wymiennika ciepła, jednak posiadam identyczny model suszarki od 9 miesięcy i na czyszczenie poświęciłem na razie 2x15 minut.
Natomiast taki filtr, ogranicza przepływ powietrza przez wymiennik ciepła, co powodować może, że suszarka działa cały czas tak, jakby wymiennik ciepła był przytkany. Czyli proces suszenia może być dłuższy, bądź efekty mogą być niezadowalające. A koniec końców dłuższe suszenie, to droższe suszenie.
Kolejne pytanie jakie mi się nasuwa, to ile czasu potrzeba na odcięcie takiego filtra?
Oczywiście pytam nie dlatego że neguje sens stosowania takiego rozwiązania, lecz dlatego, że analizuję ekonomiczne aspekty stosowania dodatkowego filtra.
Większość poprzednich serii suszarek Beko, Grundig, Electrolux, AEG miało fabrycznie takie filtry, do dziś stosują je Gorenje, Whirlpool i pojedyncze modele Boscha. Filtry nie zmniejszają przepływu powietrza, czas suszenia jest identyczny jak bez nich - sam to sprawdzałem. Pan czyszcząc skraplacz odkurzaczem, sięga max 5 cm między blaszki, a skraplacze mają długość 30-40 cm. Gwarantuję Panu, że w dalszej części skraplacza ma Pan już nieco syfu, a z czasem, samym odkurzaczem, nie wiele Pan zrobi. Filtr niczemu nie szkodzi, a zabiera 99% tego co przejdzie przez filtr w otworze bębna. Nie bardzo rozumiem co Pan rozumie poprzez odcięcie filtra? Kupiłem oba materiały na allegro, dociąłem na wymiar w jakieś 5 minut. Wkładam je w komorę skraplacza, dociskam drzwiczkami, a do czyszczenia, po prostu je wyjmuję, one nie są jakość montowane na stałe.
Dziękuję za odpowiedź. Chodziło mi o dociecie, a nie odcięcie, ale słownik spłatał figla. Co do filtra, to martwi mnie jedynie to, że jest on przez klapkę dociskany do wymiennika ciepła, a fabryczne filtry posiadają szczelinę, ale skoro pisze Pan, że nie ma to znaczenia, to spróbuję zakupić i dociąć. Pozdrawiam
Można zrobić taki o grubości 2 cm i dorobić ramkę dociskającą z otworami od góry - kwestia inwencji twórczej ;) choć nie ma większego znaczenia. Na moim filtre z gąbki, resztki ubrań są zarówno od góry, jak i w środku, a także przy samej włókninie.
Witam, jestem posiadaczem, a raczej byłem suszarki Elektrolux [cena_szukaj]EW8H458BP[/cena_szukaj],
u mnie wymiennik ciepła zapchał się po 3 miesiącach od zakupu, zgłoszenie reklamacji i serwis rozbierał całą i czyścił, minęło kolejne 5 miesięcy i znów zatkana na amen, dwa cykle suszenie a pranie nadal mokre. Zgłosiłem ponowną reklamację z zwróceniem uwagi iż może to jest wada fabryczna, kolejna wizyta serwisu, ale nic to nie dało. W końcu zwrot kasy, bo już miałem tego dość.
Osobiście uważam że jest to błąd, nie stosować filtra przed chłodnicą, to co Pan zrobił super patent, tylko że, nie po to płacimy pieniądze, żeby samemu usuwać wady fabryczne. Obecnie szukam nowej suszarki, moje kryterium: filtr wymiennika i zużycie energii.
Nigdy więcej suszarki ELEKTROLUX !!!!!
Coraz więcej jest takich opinii o suszarkach Electroluxa...