Masz suszarkę do ubrań lub planujesz jej zakup? Warto wiedzieć, jak dbać o suszarkę, żeby uniknąć awarii, i żeby sprzęt mógł posłużyć przez lata.
Sprzedaż suszarek kondensacyjnych z pompą ciepła wystrzeliła w kosmos. Nie ma w tym nic dziwnego. Suszarki to bardzo praktyczne i pomocne urządzenia – skracają proces suszenia do góra 2 godzin, niwelują zagniecenia i nadają praniu miękkości bez używania detergentów.
Niestety, mało kto wie, że są to najbardziej skomplikowane urządzenia wśród wszystkich artykułów gospodarstwa domowego. Pisaliśmy już o tym w poradniku, na co zwracać uwagę kupując suszarkę, i teraz powtórzę: ten sprzęt wymaga uwagi, w przeciwnym razie nie nacieszymy się nią zbyt długo.
Sposób działania nowoczesnych suszarek jest następujący – ciepłe powietrze wyciąga wilgoć z ubrań, następnie przechodzi przez filtr wstępny w otworze załadunkowym lub w drzwiach, a następnie trafia do kondensatora, gdzie woda zostanie skroplona i wypompowana do zbiornika lub odpływu. Niedrożność tego układu wydłuża cykl suszenia, a w konsekwencji może doprowadzić do awarii pompy ciepła lub pompy odprowadzającej wodę.
Jak tego uniknąć? Na początek podstawy – filtr w drzwiach (pojedynczy lub podwójny) należy czyścić co każdy cykl suszenia, a także zawsze sprawdzać uszczelkę między nim a kanałem odprowadzającym powietrze do skraplacza – idealna szczelność zapewnia mniej kłaczków z ubrań na blaszakach skraplacza.
Co 15-20 cykli (czyli mniej więcej raz na miesiąc) warto sprawdzić kratkę wentylatora – jeśli widać w niej kurz, trzeba otworzyć ją i wyczyścić ręcznie lub odkurzaczem z końcówką z miękkim włosiem. W większości suszarek znajduje się ona z przodu, tylko w LG zlokalizowano ją z tyłu.
Trzeba czyścić skraplacz przynajmniej co 8-10 cykli. Producenci zalecają użycie odkurzacza, lecz w większości przypadków moc ssania nie jest aż tak mocna, żeby wyciągnąć kłaczki z głębszych zakamarków skraplacza. Pomocne mogą być wykałaczki lub pędzel z długim i szorstkim włosiem. Blaszki czyść zawsze z góry na dół, nigdy horyzontalnie, gdyż łatwo można je wygiąć.
Samodzielnie można pomóc swojej suszarce dorabiając dodatkowy filtr na skraplacz. Takie firmy jak Samsung, Bosch/Siemens (w tańszych modelach), Beko, Electorlux/AEG nie wyposażają swoich suszarek w filtry na skraplaczach, więc są one bardzo podatne na zapchanie kłaczkami z ubrań. Do Beko łatwo można dokupić dociętą na wymiar gąbkę filtracyjną, w sklepie z częściami. Do pozostałych marek nie przewidziano takiego rozwiązania, więc trzeba samemu kombinować.
Sam mam najpopularniejszą suszarkę na rynku – Electrolux EW8H458BP – test tego modelu po 2 latach użytkowania przeczytasz na agdManiaKu. Suszarce dorobiłem filtr 2-częściowy:
Wszystko trzeba dociąć i dopasować do urządzenia. U mnie wymagało to nie tylko docięcia boków, ale też zrobienia miejsca na wystający filtr wstępny z otworu bębna (od góry). Grubość 5 cm całego zestawu jest idealna, gdyż pod dociskiem klapy skraplacza nie pozostaje żaden luz. Takie zabezpieczenie sprawia, że wszystkie kłaczki, które przejdą przez filtr wstępny zatrzymują się na gąbce, lub ostatecznie na włókninie. Z porządnym, dodatkowym filtrem mam mniej roboty z czyszczeniem blaszek skraplacza.
W przypadku takich firm, jak Whirlpool, Gorenje, Haier i w wybranych modelach Boscha/Siemensa, suszarki są wyposażone w dolny filtr z siatki lub gąbki i zazwyczaj ma dodatkowy stelaż wraz z klapą skraplacza. Takie rozwiązanie jest świetne i można je udoskonalić wciskając do środka gąbkę lub dodając włókninę filtracyjną.
Zero problemów pod tym względem zapewniają firmy Amica, LG i droższe modele Boscha/Siemensa. Te firmy mają systemy samooczyszczenia skraplacza, więc nie ma potrzeby (a nawet możliwości) dorobienia własnego filtr. W Boschu i Siemensie skraplacz czyści się wodą, która opada grawitacyjnie – system jest średnio skuteczny. Lepiej rozwiązało to LG, gdzie blaszki są obmywane 3 dyszami pod ciśnieniem, średnio co 30 minut działania urządzenia.
O sprzęt AGD trzeba dbać, a o suszarkę szczególnie – drożność układu zapewni długą i bezawaryjną pracę, aż do awarii innego podzespołu (pompy ciepła, elektroniki, czy pompy odpływowej). Nie wiesz, jak ogarnąć filtr dla swojego urządzenia? Daj znać w komentarzu, a pomogę znaleźć rozwiązanie.
Jeśli szukasz dobrej pralki to koniecznie przeczytaj nasz poradnik, na co zwracać uwagę kupując pralkę. Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na nasz TOP-10 pralek, albo na zestawienie najlepszych pralek do 1500 zł.
Mamy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych pralek ładowanych od góry oraz TOP-10 najlepszych pralek parowych, jak również zestawienie najciekawszych suszarek do ubrań dostępnych w polskich sklepach.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
W oficjalnym sklepie marki DeLonghi mamy kolejną turę promocji listopadowych nawiązujących do Black Friday –…
W oficjalnym sklepie marki Karcher znajdziesz przecenę na flagową linię odkurzaczy pionowych Karcher VC 7.…
Z okazji dnia singla na AliExpress mamy sporo przecen – jedne lepsze, drugie gorsze. Wśród…
W RTV EURO AGD mają teraz Miesiąc Małego AGD, więc cała masa sprzętów jest dobrze…
Zakup ubezpieczenia mieszkania to decyzja, która wymaga dokładnego przemyślenia i porównania wielu ofert. Chociaż ochrona…
W oficjalnym sklepie marki LG mają aktualnie fajną promocją dla kupujących AGD tej marki. Wydając…
Komentarze
Witam. Czy może się Pan wypowiedzieć o suszarce bosch WTW8760PL, chodzi o ten samoczyszczący się filtr. Jaka będę miała pewność ze jest on czysty, jeśli nie ma możliwości otworzenia dolnej klapy i sprawdzenia tego? Czy nie lepiej wybrać model gdzie ręcznie będę go wyczyściła?
W moim electolux też wpadłęm na pomysł dorobienia filtru. Kupiłem filtr od suszarek Beko. Jest to cienki filtr.
Przez pierwsze miesiące było super - nie zauważyłem kurczenia, kolory tkanin zyskały itp.
W następnych miesiącach zauważyłem spore skurcze, tkaniny traciły kolor, elementy metalowe były mega gorące. Dobór innych programów czy manipulacja stopniem wysuszenia wszelkiego rodzaju nie poprawiły sprawy.
Serwis stwierdzał że temperatury są w dopuszczalnych granicach.
Obawiam się że dodatkowy filtr spowodował przegrzanie czegoś pod kopułą i to podaje złe przebiegi temperatur...
Nie ma to aż takiego wpływu na przepływ powietrza, to nie są grube filtry o małym PPI. Po prostu Electroluxy tak mają, że z czasem zaczynają gorzej działać bo zapycha się skraplacz w głębi, tam gdzie nie widać - też tak miałem w mojej poprzedniej [cena_szukaj]EW8H458BP[/cena_szukaj].
Dzień dobry,
właśnie zepsuła mi suszarka Electrolux EDH3988TPW po czterech latach użytkowania. Okazało się, że skraplacz jest tak brudny że spalił się silnik z przegrzania. Po jego wymianie - dalej suszarka nie suszyła. Po spędzeniu trzech godzin na próbie wyczyszczenia skraplacza własnej produkcji "wyciorami" - suszarka nie zaczęła suszyć tzn. skraplacz jest zimny. Domyślam się, że teraz pozostaje mi tylko zakup nowej suszarki. Proszę o pomoc i sugestię jaka suszarkę teraz kupić
Typowy problem wszystkich suszarek Electroluxa - tragiczny poziom filtracji, dlatego sam pozbyłem się swojej gdy jeszcze działa i kupiłem LG z samoczyszczeniem, myśląc też nad podobnym rozwiązaniem z Boscha/Siemensa (AutoClean).
Dobry wieczór, wracam do tematu suszarki elektrolux PC800. Zastanawiam się, czy kondensator można by od czasu do czasu potraktować sprzężonym powietrzem. Gdzie "pójdzie" wtedy ten syfik z blaszek, nie zapcha czegoś?
Pozdrawiam :)
Nie jest to najlepszy pomysł - minimum to zdjęcie bocznej obudowy (lewej patrząc od frontu, demontaż pompki odpływowej i wtedy można spróbować przemyć skraplacz z węża, lub myjką, lecz nie przesadzać z ciśnieniem. Najlepszy efekt to i tak rozebranie sprzętu, choć Electrolux tak zaprojektował swoje suszarki, żeby jak najbardziej utrudnić dotarcie do skraplacza.
Witam,
Dobral ktos moze filtr do Beko [cena_szukaj]DF7424RTDCX [/cena_szukaj]?
Dzień dobry,
Mam taką samą suszarkę. Udało się coś dobrać? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam
Metoda prób i błędów - kupić sprawdzić jak nie pasuje oddać.
Czy model suszarki Siemens IQ 700 posiada już dodatkowy filtr?
iQ700 to najczęściej AutoClean, więc same czyszczą sobie skraplacz.
Dzień dobry,
czy taka włóknina spełni swoją rolę?
https://allegro.pl/oferta/deep-aqua-wloknina-do-filtra-20x30cm-12387265057
To wygląda na szmatkę, więc może być za grube i gęste. Najlepiej kupić gąbkę filtracyjną 20 ppi o wymiarze nieco większym niż nisza przedsionka skraplacza i sobie ręcznie ją dociąć, tak aby wchodziła na lekki wcisk. Dodatkowo można dać cienką włókninię filtracyjną między skraplacz, a gąbkę tak jak u mnie.
Dziękuję,
gąbka swoją drogą, ale chodziło mi czy może być to w ramach tej właśnie włókniny filtracyjnej.
Jeśli to gąbka to czemu nie, ale nie widzę tego materiału na żywo nie znam gęstości :)
Dzien dobry, posiadam suszarke Beko [cena_szukaj]DF7424RTDCX[/cena_szukaj] Slim i oczywiscie nie ma w niej filtra przed skraplaczem. Czytajac posty w tym watku, widze, ze samemu ,mozna "wykombinowac" taki filtr kupujac np. filtr piankowy i dociskajac go klapka do skraplacza. Jednak taki pojedynczy filtr gabkowy ma grubosc kilku milimetrow, a glebokosc komory od klapy do skraplacza w moim przypadku to okolo 10 cm.. Czym mam wypelnic ta 10--cio centymetrowa przestrzen - kupic kilka filtrow i ustawic je jeden za drugim, aby utworzyly 10-cio centymetrowa grubosc? Czy zapelnienie tej komory tyloma filtrami nie przeszkodzi w prawidlowym funkcjonowaniu suszarki?
Do tej suszarki są pasujące filtry ze starych modeli - nie ma niestety nigdzie listy, który model pasuje do czego, ale zawsze można zwrócić - na north.pl mają kilka kaset z klapką i filtrem.
Pamięta Pan gdzie dokładnie kupował gąbkę i jakie były wymiary?
Na allegro od użytkowników: ,,arson222" i ,,ZOO-Planeta", te 5 cm grubości + WŁÓKNINA POLIESTROWA FILTRACYJNA 150g/m2 FILTR 4mm
U mnie taki zestaw był ok, u siebie musi Pan wymierzyć czy wystarczy rozmiarowo. Na allegro jest pełno tych gąbek o różnych gęstościach, rozmiarach itp.
Znalazłem też takiego gotowca:
https://www.olx.pl/d/oferta/dodatkowy-filtr-wymiennika-suszarki-electrolux-CID99-IDSdmAm.html
koszt podobny jak gąbka tyle, że jest ramka. nie wiem czy jest sens.
Będzie pasować - nie wiem czemu ubzdurałem sobie, że rozmawiamy o suszarce Beko ;)
Model Electroluxa ma ten sam co w Pana recenzji - poszukam od tych z allegro. 10ppi jest ok czy mozna 20ppi?
A to można od razu kupić gotowe filtry olx i allegro - ludziska drukują na na drukarkach 3D - pasują idealnie.
Czy do suszarki Beko [cena_szukaj]MDH3634RXS[/cena_szukaj] jest przewidziany filtr skraplacza? Albo jakikolwiek pasuje?
Filtry skraplacza z Beko mają jeden z wymiarów 17,7 natomiast pokrywa skraplacza zamontowana w tej suszarce ma ten wymiar jako 16,7...north podaje błędnie, że filtr pasuje.
Nie ma, dlatego trzeba na własną rękę szukać jednego z kilku starych filtrów.
Uzyskałem info, że przedstawiony filtr nie pasuje do suszarki Beko o kodzie serwisowym 7188235650 tylko do 7188234840.
Czy w związku z tym da się jakoś dorobić taki filtr? Umieścić coś co będzie spełniało jego rolę.
Filtrów jest kilka - nie mam listy, który do czego pasuje, nikt takiej nie stworzył, więc zostaje metoda prób i błędów - na szczęście są darmowe zwroty.
Tak, aby pomiędzy skraplaczem a pokrywą nie było żadnej wolnej przestrzeni? Na sztywno przykleić do pokrywy tę gąbkę?
Witam, i jak zrobił Pan filtr?
Jak odpowiednio się dotnie, to nie trzeba mocować - tylko wcisnąć w komorę i docisnąć pokrywą - wtedy będzie szczelnie chroniony skraplacz, najlepiej filtrem o gęstości 20 PPI.
Wszystkie filtry mają 17,7 cm wymiar
A czy można jakoś na własną rękę zrobić taki filtr?
Można dociąć gąbkę filtracyjną 20 PPI.
Chodzi o taka gabke? https://allegro.pl/oferta/4x-filtr-piankowy-24-5x15cm-suszarki-beko-12328338156?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335829&gclid=CjwKCAiA-dCcBhBQEiwAeWidtX5nru8hNTdNBstuuG4Jvm1cxDl_nyqqXMWrO2OJlnHhOqJQhvgvuhoC1jwQAvD_BwE
Jak ja zamocowac? Wystarczy wsadzic czy przykleic tasma? Jakiej grubości ma byc gabka?
To akurat gąbka wkład do starej ramki suszarek Beko, które miały jeszcze filtr fabryczny na skraplaczu. Filtr trzeba zamocować, najlepiej kupić coś dużo grubszego na wymiar przedsionka przed skraplaczem - tak zrobiłem w swojej poprzedniej suszarce Electroluxa.