>

5 rzeczy za które pokochasz inteligentną pralkę Samsung AI Control

Szukasz dobrej pralki lub pralko-suszarki? Oto 5 powodów, dla których warto ułatwić sobie życie i kupić model z linii Samsung AI Control.

Artykuł sponsorowany, powstał przy współpracy z firmą Samsung

Wydawałoby się, że w segmencie AGD nie ma miejsca na innowację, a pralki nadal opierają się na konstrukcji wymyślonej w XIX wieku. Nic bardziej mylnego. Wystarczy spojrzeć na najnowsze pralki i pralko-suszarki marki Samsung, które po brzegi naszpikowane są udogodnieniami ułatwiającymi korzystanie z urządzeń. Wykorzystują nawet sztuczną inteligencję!

To jednak tylko jeden z argumentów przemawiających za tym, że przedstawiciele najnowszej linii Samsung AI Control znaleźli się w naszym TOP-10 najlepszych pralek. Jest przecież jeszcze kwestia innowacyjnego oprogramowania, panelu AI Control, technologii prania EcoBubble, funkcji smart, a nawet… funkcji AddWash pozwalającej na dodawanie zapomnianej odzieży w czasie trwania prania.

Co ważne, wszystkie te usprawnienia powstały w jednym, konkretnym celu – mają ułatwić nam życie i zapewnić wygodę. I robią to perfekcyjnie, o czym przekonasz się już za chwilę.

Tyle programów, ale który jest właściwy?

Fajnie jest mieć dziesiątki programów na każdą okazję, ale jeszcze lepiej mieć jest urządzenie, które potrafi samodzielnie ocenić, jakie parametry prania będą najlepsze w danej sytuacji.

fot. Samsung

Samsung rozwiązał ten problem bardzo ciekawie – opracował program Pranie Optymalne AI, który dopasowuje czas prania, ilość wody i podawanego detergentu do stopnia zabrudzenia tkanin i wagi załadunku, korzystając z AI i zaawansowanych czujników:

  • ważenia prania,
  • doboru odpowiedniej ilości wody do wagi załadunku,
  • stopnia zabrudzenia wody (zależne od zabrudzenia prania),
  • doboru ilości detergentu do poziomu zmętnienia wody.

Działanie programu Pranie Optymalne AI świetnie pokazuje wideo przygotowane przez Samsung:

Jak to działa w praktyce? Bardzo fajnie. Pierwsze dwa czujniki sprawdzają wagę prania i zgodnie z tym dobierają odpowiednią ilość wody, czas prania i ustawienia programu. Kolejne dwa analizują poziom zmętnienia wody, co pozwala na ustalenie ilości potrzebnych płukań (nawet do 5!) oraz ilości podawanego detergentu.

Bywa oczywiście, że inteligentne pralki z autodozowaniem pobierają zbyt mało środka piorącego, gdyż ich program opiera się jedynie na odgórnie zdefiniowanych poziomach, nie biorąc pod uwagę twardości wody. Tego problemu w wypadku pralki Samsung AI Control nie uświadczysz – tuż po podłączeniu pralka prosi o wskazanie twardości wody, co w połączeniu z danymi z czujnika zmętnienia wody pozwala precyzyjniej dobrać właściwą dawkę detergentu.

fot. Samsung

Dwie koszule nie potrzebują takiej samej ilości detergentu, co 6-kilogramowy wkład z brudną pościelą, nie mówiąc już nawet o czasie prania i zużyciu wody – program Pranie Optymalne AI automatycznie więc dobierze dla każdego scenariusza zupełnie inne ustawienia.

Program Pranie Optymalne AI to w końcu również rozwiązanie problemu stosowania zbyt dużych ilości środków piorących przez użytkowników. Zamiast wlewać więcej detergentu „na wszelki wypadek” lepiej zdać się na AI – oszczędzisz w ten sposób pieniądze i detergenty a przez to… także środowisko.

Podoba mi się takie podejście! Zamiast myśleć o doborze najlepszego programu, wrzucam pranie do inteligentnej pralki, wybieram program Pranie Optymalne AI i… tyle. Resztą zajmie się już urządzenie, a ja mam pewność, że nie tylko zmniejszyłem zużycie wody, prądu oraz detergentów, ale też dbam o środowisko. Trudno o wygodniejsze rozwiązanie.

Panel AI Control – obsługa pralki zdefiniowana na nowo

Czy może być coś wygodniejszego niż klasyczne pokrętło z wypisanymi programami? Oczywiście! Samsung pokazał, że można zaprojektować ten element dużo lepiej.

Podstawową wadą typowych paneli jest ograniczona ilość miejsca – na pokrętle można zmieścić góra kilkanaście programów, więc resztę trzeba „ukrywać” pod dodatkowymi nastawami lub w aplikacji na smartfony. Samsung udowadnia, że można do tego tematu podejść inaczej. I co ważniejsze – prościej.

fot. Samsung

Koreański producent wyczyścił okolice pokrętła, jednocześnie odchudzając panel programatora, po czym wstawił czytelny wyświetlacz cyfrowy. Takim sposobem nie ma żadnych ograniczeń w ilości programów – w nowych pralkach Samsunga znajdziesz ich nawet 23!

Co kluczowe, ten minimalistyczny design nie zmniejszył użyteczności samego panelu – nadal mamy podgląd pod wybór zmiany temperatury, ilości płukań, poziomu wirowania oraz całej masy funkcji dodatkowych (pranie wstępne, pranie intensywne, aktywna piana, opóźnienie startu, blokada rodzicielska i w wybranych modelach skracanie prania nawet o połowę dzięki funkcji QuickDrive).

Nowy panel korzysta oczywiście z dobrodziejstw sztucznej inteligencji, więc pralka niejako „uczy się” użytkownika i zapamiętuje jego preferencje. Jak to przekłada się na praktykę? Inteligentna pralka Samsung AI Control rekomenduje najczęściej wybierane programy i parametry (nie ma więc konieczności ustawiania ich za każdym razem od nowa), zmieniając również kolejność programów na liście – te częściej używane powędrują na górę listy, a te rzadziej na jej dół.

Pralka bierze pod uwagę nawet godzinę, warunki pogodowe, nawyki i preferencję użytkownika – z każdym dniem od podłączenia urządzenie będzie „mądrzejsze”, a co za tym idzie – jej podpowiedzi zwiększą wygodę użytkowania!

To jeszcze nie wszystko! Jeśli kupimy dodatkowo suszarkę Samsung z tej samej linii, to po przełożeniu prania z pralki do suszarki, ta ostatnia automatycznie pobierze informacje o parametrach używanego programu prania, aby na ich podstawie dobrać optymalny program suszenia.

fot. Samsung

W XXI wieku nie mogło też zabraknąć wsparcia z poziomu aplikacji na smartfony. W wypadku Samsunga jest to prawdziwy kombajn, czyli SmartThings. Za pomocą aplikacji nie tylko zdalnie włączysz pranie, opóźnisz start, czy sprawdzisz status urządzenia, ale także zaplanujesz harmonogram prania i dostaniesz szereg podpowiedzi – m.in. jaki program wybrać w zależności od rodzaju tkanin, czy jakie tkaniny można ze sobą łączyć, a których lepiej nie wkładać razem do prania.

Nieraz korzystałem ze SmartThings i w mojej ocenie to najlepsza aplikacja SMART w segmencie AGD.

Energooszczędne, skuteczne pranie w niskiej temperaturze, czyli EcoBubble

EcoBubble to chyba najbardziej rozpoznawalna technologia Samsunga w segmencie urządzeń piorących. Nic w tym dziwnego. Na polskim rynku to właśnie koreański producent jako jedyny posiada rozwiązanie korzystające ze specjalnego generatora, który miesza wodę, powietrze i detergent – tak, aby powstała aktywna piana, która dużo szybciej wnika w zabrudzenia i je usuwa.

EcoBubble nie tylko zapewnia ochronę kolorów i struktury czyszczonych tkanin, ale też wysoką skuteczność prania w niskich temperaturach – dzięki EcoBubble możesz prać skutecznie już w 15 stopniach Celsjusza!*

Co to oznacza w praktyce? Oczywiście wygodę i oszczędności! Ochrona kolorów i struktury tkanin wydłuża ich żywotność (więc ubrania dłużej posłużą), a korzystanie z niskich temperatur prania to oszczędność prądu, więc i pieniędzy. Jak widać EcoBubble to same korzyści dla nas, naszych ubrań i środowiska!

AddWash, czyli dodawaj pranie w dowolnym momencie

Drzwi w drzwiach? Brzmi zaskakująco, ale to ma sens! Dodatkowe drzwi pozwalają na dodawanie zapomnianej odzieży, dolewanie dodatkowej miarki płynu do płukania, a także dodawanie odzieży, którą można prać ręcznie na czas płukania lub wirowania.

Co ważne, chcąc dorzucić coś do prania nie musisz już czekać na odpompowanie wody z bębna! Pranie możesz dodać w trakcie całego cyklu, gdy temperatura w środku pralki nie przekracza 50 stopni C (co jest oczywistym wymogiem – bezpieczeństwo użytkownika to rzecz najważniejsza).

fot. Samsung

Co warto podkreślić, funkcja dorzucania prania to nie bajer dla zapominalskich, ale bardzo przemyślane rozwiązanie.

Zdarzają się przecież sytuacje, w których jakiegoś elementu garderoby nie chcesz prać, a tylko odwirować lub wypłukać – bez drzwi AddWash takie ubrania trzeba by zostawić na osobny cykl prania, a w pralkach Samsung możesz je po prostu dorzucić pod koniec cyklu do bębna. Prosto, bezpiecznie i wygodnie!

AddWash ma jeszcze jedną, mniej oczywistą zaletę. Nieużywane pralki powinny mieć otwarte drzwi w celu wentylacji wnętrza, osuszenia kołnierza, bębna, zbiornika i innych podzespołów. Problem w tym, że uchylone drzwi zajmują niepotrzebnie sporo miejsca – mając jednak dodatkowe, mniejsze drzwiczki, ten sam efekt osiągniesz łatwiej i mądrzej. Samsung wie, jak zadbać o naszą wygodę.

Pralka i suszarka? Recepta na wygodne życie

Świetnym uzupełnieniem dla pralki marki Samsung będzie suszarka z najnowszej linii koreańskiego producenta. Nie tylko jest po brzegi naszpikowana technologicznymi usprawnieniami, ale co ważniejsze, doskonale współpracuje z pralką, o czym wspominałem wcześniej choćby przy okazji omawiania zalet panelu AI Control.

Zacznijmy od tego, że pralkę i suszarkę można ustawić wygodnie obok siebie, a gdy brakuje miejsca, „spiętrować” jedno urządzenie na drugim za pomocą specjalnego łącznika z półką. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić czas i miejsce – pozbywamy się bowiem dużej, rozstawianej suszarki sznurkowej i likwidujemy suszarki podsufitowe.

fot. Samsung

Co jeszcze ważniejsze, taki zestaw znacząco ułatwia życie – mniej czasu spędzisz na praniu, wieszaniu prania, przekładaniu go i prasowaniu.

Korzystając z pralki i suszarki marki Samsung, odzież wypierzesz i wysuszysz już nawet w dwie godziny!** Warto też pamiętać, że suszarki znacząco zmniejszają ilość zagnieceń, więc pranie wyjęte z suszarki jest w dużej części od razu gotowe do schowania do szafy.

Suszarka przydaje się w końcu także w sytuacji, kiedy odzież chcesz tylko odświeżyć. Zamiast wrzucać ją do pralki, wystarczy wykorzystać suszarkę, która zadba o to, aby tkanina była miękka i miła w dotyku. Z własnego doświadczenia mogę dodać, że nie ma nic przyjemniejszego, jak założenie na siebie ciepłej bluzy lub koszulki, wyciągniętej prosto z bębna suszarki.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na stronę aicontrol.samsung.pl 

*Testy wg normy IEC 60456-2010 dla wsadu 4 kg: program Pranie Super Eco (WF80F5E5U4W) vs. bawełna 40°C bez EcoBubble™ (WF0702WKU). Wyniki mogą się różnić.

**W pralce należy wykorzystać program Super Szybki, który trwa 39 minut (dostępny w wybranych modelach), a w suszarce ustawić program bawełna lub syntetyki, który powinien poradzić sobie z procesem suszenia w maksymalnie 81 minut.

Krzysztof Kulikowski

Komentarze

Najnowsze artykuły

Ogromne promocje na AGD w Lidlu – Black Friday z rabatami do 70%

Od poniedziałku 25 listopada do soboty 30 listopada znajdziesz w Lidlu spore rabaty na AGD…

15 godzin temu

Dreame R20 Aqua – premiera nowej wersji z aktywnym mopowaniem!

Na polskim rynku debiutuje Dreame R20 Aqua, czyli odkurzacz Dreame R20 w wersji z końcówką…

18 godzin temu

Elektronarzędzia Parkside w grubych przecenach Lidla przed Black Friday!

Lidl wrzucił kolejną pulę grubych przecen na narzędzia marki Parkside. Promki są naprawdę dobre, dostawy…

2 dni temu

Szaleństwo w sklepie Allegro: Dyson V12 Detect Slim Absolute za 1899 zł!

W Oficjalnym sklepie Allegro szykuje się mega okazja na odkurzacz Dyson V12 Detect Slim Absolute.…

2 dni temu

Ekspres Philips LatteGo 2300 z automatycznym spieniaczem za ok. 1200 zł!

Polski Amazon ma kozacką ofertę na ekspres Philips EP2330/10 z systemem spieniania LatteGo. W takiej…

2 dni temu

Genialna pralka Asko za mniej niż 3400 zł? Sprzęt premium w super ofercie Media Expert

Do końca listopada masz okazję kupić prosty, lecz genialnie wykonany model pralki firmy Asko –…

3 dni temu