Duże, wielodrzwiowe lodówki (zwłaszcza multi door i french door) to wygodne i praktyczne rozwiązanie, dlatego w maniaKalnym TOP-10 najlepszych lodówek doradzamy, jaką lodówkę side by side warto kupić, aby później tego nie żałować.
Dobra lodówka to podstawa w każdej kuchni, stąd warto się przyłożyć do tego zakupu. Zwłaszcza jeśli celujesz w model typu side by side, który z założenia jest dużo bardziej skomplikowanym urządzeniem niż klasyczna chłodziarka z zamrażarką na dole.
Lodówki wielodrzwiowe (side by side, multi door czy french door) nie bez przyczyny zyskują na popularności – dają nie tylko większe możliwości aranżacji wnętrza, ale do tego zazwyczaj są lepiej wyposażone w porównaniu do zwykłych lodówek mierzących 55-70 cm szerokości, choćby z uwagi na komory zero i kostkarki.
W naszym TOP-10 najlepszych lodówek side by side i multi / french door wybrałem najciekawsze modele dostępne na polskim rynku. Zanim jednak przejdę do ich prezentacji, krótko omówię każdą z kluczowych kategorii – producenci i sklepy często bowiem mylą pojęcia side by side, multi door i french door:
- Side by side to lodówka 2-drzwiowa, gdzie lewa strona to wąska zamrażarka, a prawa to szersza chłodziarka;
- Multi door to lodówka 4-drzwiowa, gdzie górne drzwi kryją szeroką chłodziarkę, a dolne to osobne zamrażarki z szufladami. Często prawa strona bywa chłodziarką lub komorą zero;
- French door – lodówka mająca podwójne drzwi od szerokiej chłodziarki i od jednej do trzech szuflad zamrażarki – każda szuflada wysuwa się od razu, więc nie ma potrzeby wcześniejszego otwierania drzwi.
Więcej na temat kluczowych cech każdej lodówki przeczytasz w moim wcześniejszym poradniku, na co zwracać uwagę kupując lodówkę.
Przechodząc już do omówienia konkretnych urządzeń dodam, że z marek, które nie znalazły się w TOP-10 polecanych lodówek warto zwrócić uwagę na Hitachi (to drogi sprzęt, ale najwyższej jakości), a także na Gorenje (to produkty firmy Hisense). Niezłe chłodnictwo gabarytowe ma też Beko, lecz z jego dostępnością bywa różnie.
Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania to zapraszam do sekcji komentarzy – postaram się pomóc dobrać najlepszą lodówkę do założonego budżetu.
Szukasz mniejszej lodówki? Sprawdź nasz TOP-10 najlepszych lodówek na polskim rynku.
Nasz ranking lodówek SBS zaczynamy od nowości – jednej z najciekawszej lodówki SBS w ofercie Samsunga.
Samsung RF65DB960E22EO
Koreański producent niedawno wzmocnił swoją pozycję w kategorii lodówek multidoor. Nowy model należy do premierowej klasy lodówek AI, czyli urządzeń, które wykorzystują sztuczną inteligencję, aby uczyć się nawyków użytkownika i dostosowywać do nich ustawienia.
O modelu Samsung RF65DB960E22EO po raz pierwszy wspominałem, gdy trafił do sprzedaży – to bardzo popularne czarne szkło. Front nie ma żadnych innych dekorów, więc idealnie pasuje pod inne szklane urządzenia w kuchni, jak piekarniki, płyty, czy okapy.
Design jest prosty i gładki – nic nie wystaje, otwieramy chwytając za wnękę między drzwiami, a panel sterowania ukryto wewnątrz chłodziarki, na prawym boku. W porównaniu do wcześniej polecanego przez nas side by side w czarnym szkle ( RS65DG54M32C ) ten układ multidoor jest znacznie wygodniejszy.
Odświeżona linia to spora pojemność netto – chłodziarka ma 396 litrów, a zamrażarka to 125 litrów. Trochę przestrzeni odchodzi na podwójną kostkarkę, natomiast mamy opcję zamiany prawej strony w komorę zero lub chłodziarkę z funkcją Cool Select+, więc realnie możemy ustawić zamrażarkę tak, aby uzyskać 250 l pojemności minus kostkarka.
Polecany przez nas model oferuje topową jakość i design. Wykończenie półek jest meatliczne, a metalowe płyty na tylnych ściankach mają lepiej oddawać zimno – to rozwiązanie nosi nazwę Metal Cooling.
Dodatkowo z uwagi na funkcje smart, zdalne sterowanie po WIFI z aplikacji SmartThings i fakt, że ten model to już lodówka klasy AI, mamy masę dodatkowych opcji, jak AI Energy, podpowiedzi do przygotowywania posiłków z tego, co mamy w lodówce, przepisy i wiele innych. Pierwsze skrzypce gra oczywiście tryb AI Energy, który automatycznie optymalizuje zużycie prądu, np. dostosowując pracę kompresora do tego, w jakich godzinach częściej używamy lodówki – ten fajny patent pozwala (wedle deklaracji producenta) obniżyć zużycie prądu nawet o 15%.
Na kompresor dostajemy 20 lat gwarancji, a nowością jest dodanie filtra UV zapewniające świeżość powietrza w jej wnętrzu.
Sprzęt ma zdolność zamrażania 6 kg na 24 h, a temperaturę utrzyma do 10 h gdy zabraknie prądu. Głośność pracy to tylko 37 dB, przy czym trzeba pamiętać, że system No Frost w każdej lodówce generuje dodatkowe dźwięki, które nie są brane pod uwagę przy pomiarach. Zużycie prądu jest stosunkowo niskie (368 kWh rocznie) i wynika z klasy E.
Kostkarka automatyczna jest podwójna – lód podaje w dwóch wersjach: w dużych kostkach i mniejszych ICE Bites. Sprzęt wymaga podłączenia pod obieg wody. Dyspenser ukryto za lewymi drzwiami chłodziarki. Poza tym użytkownicy mogą liczyć na specjalny barek Beverage Center™, który oferuje automatycznie dopełniany pojemnik przefiltrowanej wody, do której można dodać owoce lub zioła.
Zdecydowanym atutem lodówki są trzy osobne obiegi powietrza (to rozwiązanie nosi nazwę Triple Cooling) – zapachy nie mieszają się między zamrażarką a chłodziarką.
Wymiary urządzenia są standardowe dla multidoorów Samsunga: 185,3cm wysokości, 91,2 cm szerokości i 73,1 cm głębokości. Drzwi mocno zachodzą poza obrys lodówki, a i tak sprzęt ten potrzebuje po 5 cm przestrzeni po bokach do prawidłowego oddawania ciepła.
Cena tego modelu to 13 999 zł – niemało, ale przypomnę, że mamy tu multidoora w czarnym szkle, z kostkarką, funkcjami smart i ładnym designem. Trudno oczekiwać, aby taki zestaw był dostępny w dużo niższej cenie.
Warto natomiast zainteresować się też wersjami w innych kolorach:
- Samsung RF65A967622 – poprzednia wersja;
- Samsung RF65DG960EB1 – wersja w grafitowej stali szczotkowanej;
- Samsung RF65DG960ESG – wersja w innym odcieniu grafitowej stali, w połysku.
Hisense RQ760N4SBFE MD
Wielki multidoor z pięknym wykończeniem i kostkarką, a wszystko to w cenie ok. 9000 zł. Multidoor to najwygodniejszy typ lodówki dużej – na górze mamy szeroką chłodziarkę, a na dole dwie strefy zamrażarki, z czego najczęściej jedną z nich da się przerobić na chłodziarkę lub komorę zero.
Nasz model ma front emaliowany na czarny, matowy kolor, a w lewych drzwiach znajduje się kostkarka z kruszarką i dyspenserem do wody Wszystkie wewnętrzne plastiki, które w innych lodówkach są białe, tu mają ciemno szary kolor – wygląda to naprawdę dobrze.
Cała tylna ścianka chłodziarki została pokryta metalem, półki mają regulowane zaczepy z metalu. W samej chłodziarce znajdziemy komorę zero i dwie szuflady na warzywa/owoce z regulacją wilgotności. Lewa, dolna strona to zamrażarka, a prawa to strefa zmienna – łącznie mamy tu aż trzy niezależne obiegi powietrza.
Kostkarka nie wymaga podłączenia pod obieg wody – między komorami na warzywa i owoce znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 4,2 litra. Całe sterowanie urządzeniem jest umieszczone w kostkarce – mamy tu trzy termostaty, blokadę panelu przed dziećmi, alarm niedomkniętych drzwi, tryb wakacyjny, funkcję ECO i opcje związane z kostkarką oraz dyspenserem do wody.
Lodówka zużywa 352 kWh prądu rocznie i ma klasę E. Głośność pracy to 37 dB. Pojemność chłodziarki to 352 litry, a zamrażarki 232 litry, z czego połowę da się przerobić na chłodziarkę lub komory zero.
Wymiary są typowe dla mutlidoorów: 91,4 cm szerokości, 178,5 cm wysokości i 72,5 cm głębokości. Drzwi oczywiście nie licują się z bokami przy otwieraniu, a dla prawidłowego chłodzenia trzeba zostawić po 5 cm przestrzeni po bokach i z tyłu + 10 cm od góry. Na pełne otwarcie drzwi potrzeba 147 cm. Nie zabrakło też funkcji smart z aplikacją Hisense.
To kawał porządnego sprzętu – urządzenie waży aż 143 kg, więc dostawę koniecznie zamów z wniesieniem.
Polecana lodówka marki występuje w kilku wariantach:
- Hisense RQ760N4IFE – wariant z tabletem multimedialnym, klasa E;
- Hisense RQ760N4SASE MD – wariant szary z białym wnętrzem, klasa E;
- Hisense RQ760N4AIF – starszy wariant szary z białym wnętrzem i w gorszej klasie F;
- Hisense RF728N4SBFE MD – wariant french door z zamrażarką szufladową, klasa E;
- Hisense RQ768N4GBE – wariant w czarnym szkle, bez kostkarki, ale o głębokości tylko 60 cm;
- Hisense RQ758N4SBFE – wariant bez kostkarki, dyspensera, grafitowy front, białe wnętrze, klasa E;
- Hisense RQ758N4SBSE – wariant bez kostkarki, dyspensera, szary front, białe wnętrze, klasa E.
LG GMG960EVJE
LG z początkiem 2024 roku odświeżyło ofertę flagowych lodówek mutlidoor, więc wreszcie mamy w sprzedaży lodówki tego typu z płaskim frontem, bez chromowanych dekorów.
Poza nowym designem z płaskim frontem mamy praktycznie brak zmian – wnętrze to chłodziarka o pojemności 364 l z dwoma szufladami mającymi regulację wilgotności. Półki są trzy, mają regulację wysokości, tylną ściankę wykończono stalą, a balkoników mamy po trzy na każde drzwi.
Kostkarka slim jest na drzwiach, z łatwym dostępem do wnętrza, a filtr wody montuje się pod nią (wymaga podłączenia pod obieg wody). Kompres jest inwerterowy, liniowy i ma 10 lat gwarancji producenta.
Zamrażarka to 274 l w dwóch komorach o wspólnym obiegu powietrza – każda ma trzy szuflady i trzy balkoniki, nie można jedej ze stron zmienić z zamrażarki w chłodziarkę lub komory zero. Prawe drzwi chłodziarki to ,,Door in door”, czyli barek dający dostęp do balkoników i półek bez utraty temperatury w komorze. Dodatkowo drzwi są przeszklone, gdy w nie zapukamy, zmieniają kolor z czarnego szkła na przeźroczyste, zapala się LED w środku i bez otwierania widać co jest w środku (choć tylko po prawej stronie chłodziarki).
Panel sterowania umieszczono na górnej listwie chłodziarki, ale sterować można też po WIFI przez aplikację ThinQ, choć w porównaniu do Samsunga i środowiska SmartThings mamy tu bardzo mało opcji.
Przyznać trzeba, że LG nieco odstaje od konkurencji pod względem wyposażenia swoich dużych lodówek multidoor – brak multimedialnych wersji, brak komór zero, nie można zmienić jednej strony zamrażarki w chłodziarkę lub komorę zero, a opcje smart są bardzo ubogie. Za to dostajemy jedne z najlepiej wykonanych multidoorów na naszym rynku – porządne materiały wykończeniowe,
Lodówka ma cenę sugerowaną 11 999 zł, ale często jest przeceniana poniżej 11 000 zł. Na razie w ofercie pojawił się jeszcze model bez szyby i barku, czyli pozbawiony ,,Door in Door’’, a także w sklepach można spotkać poprzednią wersję z zaokrąglonym frontem i o gorszych parametrach:
- LG SBS GML960EVBE – wersja bez ,,Door in Door”;
- LG GMX945MC9F – poprzednia wersja w klasie F, jeszcze dostępna.
Haier HSR3918ENPB
Idealna lodówka dla osób, którym nie zależy na kostkarce i bajerach, a na dużej pojemności urządzenia. Haier jest znany z produkcji porządnego chłodnictwa w każdej półce cenowej, a tu mamy sprzęt w cenie 3699 zł, więc mniejszej niż niejedna lodówka o szerokości 60 cm.
Nasz model ma minimalnie mniejsze wymiary niż standard – wysokość 177,5 cm, 90,8 cm szerokości i 64,7 cm głębokości, co może być korzystne gdy nie masz za wiele miejsca na głębokość. Design jest prosty i ładny. Front to matowa czerń z delikatną fakturą stali szczotkowanej.
Standardowy układ side by side daje nam dużą chłodziarkę o pojemności 337 litrów z dwoma szufladami na warzywa i owoce oraz czterema półkami. Zamrażarka ma taki sam układ, ale jest węższa. Obie komory mają dodatkowo po trzy balkoniki na drzwiach. Urządzenie zostało wyposażone w pełen No Frost z nawiewem przez tylną ściankę. Oświetlenie LED zlokalizowano od góry.
Świetnie Haier zaprojektował otwieranie drzwi – otwarcie dolnych szuflad wymaga jedynie 90 stopni kąta otwarcia drzwi, a nie 135 jak w innych markach. Takim sposobem drzwi wystają poza obrys o mniej niż 2 cm. Jedyna wada tego rozwiązania to o jeden czy dwa balkoniki mniej na drzwiach.
Między drzwiami zlokalizowano wnęki do otwierania, a górna część tej listwy to programator z dwoma termostatami, blokadą, szybkich chłodzeniem/zamrażaniem i funkcją wakacje. Sprzęt ma dobrą zdolność zamrażania – 10 kg/24h, lecz utrzymanie temperatury w przypadku braku zasilania to tylko 5h.
W tak niskiej cenie jest to naprawdę przyzwoity sprzęt, a jakość plastików nie odstaje od dużo droższych urządzeń. W sklepach znajdziesz również dwa inne modele:
- Haier HSR3918EWPG – wersja w klasie E, kolor szary, z dyspenserem i pojemnikiem na wodę na drzwiach;
- Haier HSR3918FNPG – wersja w kolorze szarym i z klasą F.
Samsung RS65DG54M32C
Lodówka o którą często pytają Czytelnicy agdManiaK.pl. Front wykonano z dwóch tafli czarnego szkła w połysku, więc idealnie pasuje do prawie każdego sprzętu AGD ze szkła – obojętnie, czy będzie to piekarnik Amiki, Electroluxa czy Boscha. To naprawdę piękny model i tylko potwierdza się to co nieraz już pisałem – Samsung ma genialnych designerów.
W samym froncie mamy jeszcze kostkarkę, a programator umieszczono wewnątrz chłodziarki (na bocznej ściance). Aby mieć lód i wodę w dyspenserze trzeba podłączyć sprzęt pod obieg wody. Kostkarkę umieszczono na drzwiach zamrażarki, a w obu częściach lodówki (jest to typowy side by side) mamy po dwie szuflady i cztery półki. W chłodziarce dodatkowo znalazła się półka na butelki i pięć balkoników (w zamrażarce są dwa).
Żeby w pełni wysunąć szuflady drzwi trzeba otworzyć na maksymalne 135 stopni. W obu częściach lodówki tylne ścianki wykończono metalową powierzchnią – ma to dawać lepszą stabilność temperatury i dobrze wyglądać, choć szkoda, że nie pociągnięto dalej w dół tego dekoru – wyglądałby znacznie lepiej. W urządzeniu nie ma żadnych komór zero, czy specjalnych szuflad z regulacją wilgotności – to zwykła, duża i ładna lodówka.
Głośność pracy nie przekracza 37 dB (nie biorąc pod uwagę systemu No Frost), a przez klasę E mamy zużycie prądu na poziomie 345 kWh. Wymiary są typowe dla sbsów – 178 cm wysokości, 91,2 cm szerokości i 71,6 cm głębokości. Lodówka oddaje ciepło bokami, więc wymaga min. 5 cm z każdej strony wolnego miejsca.
Pojemności są ogromne – 417 litrów dla chłodziarki i 218 litrów dla zamrażarki. Fajnym dodatkiem jest filtr z aktywnym węglem w chłodziarce – ma zabijać zapachy. Sprzęt potrafi utrzymać temperaturę do 6 h w przypadku braku prądu, a zdolność zamrażania to porządne 15 kg/24 h. Oświetlenie obu komór zlokalizowano na suficie.
Pewną nowością w szklanym sbsie jest dodanie modułu WIFI i zdalnego sterowania z aplikacji SmartThings. Przy jej pomocy możemy aktywować tryb AI Energy Mode z którym oszczędzimy do 10% prądu. Na kompresor inwerterowy dostajemy aż 20 lat gwarancji.
Cena sugerowana to około 7000 zł, przy czym na rynku znajdziesz również dwa inne warianty:
- Samsung RS65R54112C – wariant starszy, w klasie F, bez WIFI, wycofany z oferty, ale nadal da się ją kupić za ok. 6000 zł;
- Samsung RS65DG54R32CEO – wariant dostępny w Media Expert, bez Metal Cooling, cena ok. 6700 zł.
LG GSJV70MCLE
Grafitowa stal szczotkowana cieszy się niesłabnącą popularnością, więc z każdą nową serią mamy coraz większy wybór w ciemnych wariantach. Polecany przez nas model LG ma front z ciemnej, grafitowej stali szczotkowanej, a ładnym dodatkiem jest srebrna listwa u podstawy wnęki do otwierania. Lodówka jest świetnie wykonana i ciężko znaleźć tu jakieś niedoróbki.
Lodówka ma typowy układ side by side – lewa strona to wąska zamrażarka z dwoma szufladami, czterema półkami, dwoma balkonikami i kostkarką umieszczoną na drzwiach. Po prawej stronie znajduje się chłodziarka z dwoma szufladami na warzywa i owoce i czterema półkami.
Wyposażenie wnętrza jest raczej podstawowe, ale jeśli szukasz designu z półki premium to musisz już celować w droższe modele tej firmy – z pierwszą cyfrą 9 w nazwie (spójrz na miejsce 9). Modele LG z cyfrą „0” na drugim miejscu wymagają podłączenia pod obieg wody – jeśli takiej opcji nie masz, szukaj lodówek z „jedynką” – wtedy w lodówce będzie zbiornik na wodę. Nasz model wymaga podłączenia pod kran.
Z bajerów mamy WiFi, zdalne sterowanie i zarządzanie lodówką i nie zabrakło specjalnego barku Door in door (drzwi w drzwiach) – które dają dostęp do wnętrza bez otwierania całych drzwi i utraty temperatury.
Lodówka ma klasę E i roczne zużycie prądu na poziomie 350 kWh. Głośność pracy jest bardzo niska – 36 dB (kompresor inwerterowy z 10-letnią gwarancją), a wymiary urządzenia nie wykraczają poza standard sbs – to 179 cm wysokości, 91,3 cm szerokości i 73,5 cm głębokości. Pamiętać trzeba, że drzwi lodówek sbs nie licują się z bokami, więc do samego pełnego otwarcia (kąt 135 stopni) potrzebują jeszcze 3-4 cm wolnej przestrzeni po bokach.
Ten model ma kratki wentylacyjne po bokach, a ciepło oddaje do tyłu, więc najlepiej dać lodówce 5 cm miejsca z tyłu i zapewnić ścianką bocznym przestrzeń na pobieranie powietrza.
Cena sugerowana lodówki to niecałe 6000 zł, lecz sprzęt często bierze udział w małych promocjach rabatowych i spada nawet do okolic 5400 zł. W sklepach znajdziesz również inne wersje:
- LG GSJV71MCTE – wersja ze zbiornikiem na wodę, nie wymaga podłączenia pod obieg wody;
- LG GSJV70MCLE – jak wyżej, ale wersja dostępna w sieci Media Expert;
- LG GSJV71PZTE – wersja szara ze zbiornikiem na wodę, nie wymaga podłączenia pod obieg wody.
Samsung RB53DG706CB1EO
Zazwyczaj lodówki typu Combi nie trafiają do rankingów lodówek sbs, ale Samsung zaprezentował ostatnio całą gamę urządzeń tego typu o dużo większej szerokości niż standardy u konkurencji (75,9 cm) i nazwał je Combi MAX.
Układ jest tradycyjny, mamy na dole zamrażarkę 168 l pojemności z trzema szufladami, z czego górna jest półotwarta. Chłodziarka to pokaźne 370 l (niewiele mniej niż multidoory Samsunga o szerokości 91 cm), ma dwie szuflady i cztery półki z czego jedna jest składana.
Balkoniki to cztery poziomy, z czego jeden jest dzielony na pół i regulowany na wysokość. Pod górną półką mamy dodatkowy schowek MutliTray, przykładowo na dwie butelki. Tylna ścianka to Metal Cooling, imitacją stali wykończono też fronty półek (obijacze).
Lodówka ma front w grafitowej stali szczotkowanej, nie ma tu żadnych wystających uchwytów, są tylko wnęki do otwierania. Klasa energetyczna to C, lodówka zużywa tylko 199 kWh prądu rocznie, pracuje z głośnością 35 dB i ma 203 cm wysokości oraz 71,1 cm głębokości – z lewego boku znajduje się kratka wentylacyjna, a lodówka wymaga przestrzeni wokół sprzętu, aby zachować odpowiednią wentylację (po 5 cm z każdej strony).
Zdolność utrzymania temperatury to 15 h w przypadku braku zasilania, a dodatkowo w zamrażarce mamy wyjmowaną kostkarkę twistową.
Nie zabrakło też funkcji smart z aplikacją SmartThings, więc możemy zaoszczędzić dodatkowe 15% zużycia prądu z funkcją AI Energy. Górna szuflada chłodziarki to Optimal Fresh+ – przestrzeń z niższą temperaturą, a dolna ma nieco większą wilgotność, więc sprawdzi się w przechowywaniu warzyw, czy owoców.
Dostępne są też inne wersje:
- Samsung RB53DG706AB1EO – klasa energetyczna A;
- Samsung RB53DG703DS9EO – klasa D i jasna stal szczotkowana;
- Samsung RB50DG602EB1EO – wersja 192 cm, klasa E, grafitowa stal;
- Samsung RB50DG602ES9EO – wersja 192 cm, klasa E, jasna stal.
LG GSLV31DSXE
Typowy side by side od koreańskiego producenta w niskiej cenie, ale tym razem w stylowej stali szczotkowanej. Polecany przez nas model to podstawowy sprzęt – ma kostkarkę i dyspenser wody, ale to tyle jeśli chodzi o bajery (nie wymaga podłączenia – ma zbiornik na wodę).
Układ jest typowy dla sbsów: lewa, węższa strona kryje zamrażarkę z jedną szufladą i pięcioma półkami oraz dwoma małymi balkonikami (pojemność zamrażarki to 218 litrów). W prawej stronie jest przepastna chłodziarka o pojemności 416 litrów i z dwoma szufladami na warzywa i owoce, czterema półkami (brak półki na butelki) i czterema głębokimi balkonikami.
Drzwi otwierają się na 135 stopni i mocno zachodzą poza obrys, a według instrukcji obsługi sprzęt potrzebuje 5 cm przestrzeni z tyłu i miejsce na kratki wentylacyjne po bokach. Zdolność zamrażania jest typowa w tej klasie – 12 kg/24 h.
W serii 300 mamy stary design z lekko zaokrąglonym frontem i sporą ilością chromowanych dekorów wokół wnęki do otwierania – nie wygląda to tak źle na żywo, jak brzmi w opisie. Sterownik zintegrowano z kostkarką, więc dostęp jest od razu od frontu, a nie jak w nowych, wewnątrz chłodziarki, na prawej ściance.
Ze sprzętem możemy komunikować się za pomocą aplikacji ThinQ, lecz to tylko lodówka – nie mamy tam za wielu opcji. Oświetlenie jest ledowe, a w suficie znalazł się dodatkowy nawiew zimnego powietrza Door Cooling.
Lodówka ma 91,3 cm szerokości, 179 cm wysokości (ukryte zawiasy) i 74,3 cm głębokości. Zużycie energii to 349 kWh, klasa E, a głośność to tylko 36 dB. Cena sugerowana modelu to niemałe 4899 zł, lecz lodówka często bywa w promocjach po 3999 zł.
W sklepach znajdziesz również inne wersje:
- LG GSLV31MCXM – wersja grafitowa w gorszej klasie F;
- LG GSJV31DSXF – wersja szara w gorszej klasie F.
Hisense RQ563N4GB1
Hisense ma w ofercie kilka nowych modeli, w których znacznie poprawiono wygląd zewnętrzny względem poprzedników. Ten model kosztuje 4799 zł i z frontu został wykończony czarną, matową emalią, która ładnie się prezentuje.
Jak przystało na multi doora mamy poczwórne drzwi, z czego góra to chłodziarka, lewy dół zamrażarka, a prawy dół strefa zmienna. Chłodziarka ma standardowo 290 litrów pojemności, a zamrażarka 142 l. Sprzęt pracuje z głośnością 41 dB, a z uwagi na klasę A+ zużywa 373 kWh prądu rocznie. Wymiarowo to kompaktowy sprzęt, jak na kategorię dużych lodówek – wysokość 181 cm, szerokość 79,4 cm i głębokość 70 cm, dają nam jedno z najmniejszych urządzeń w klasie.
Jak już wspomniałem, lewą, dolną strefę można ustawić z trzema poziomami temperatur: lekkie zamrażanie -5 stopni, średnie zamrażanie -12 stopni i głębokie zamrażanie -18 stopni. Niestety nie ma opcji ustawienia temperatury w okolic zera i zamianę tej strefy w komorę zero. W chłodziarce mamy dwie szuflady na warzywa i owoce, cztery szerokie półki, a tylną ściankę wykończono metalem.
Oświetlenie jest górne, a na drzwiach chłodziarki mamy sześć balkoników. Lodówką sterujemy za pomocą ukrytego pod sufitem chłodziarki programatora. Jak na tani sprzęt mamy tu dobry parametr zdolności zamrażania – 12 kg/24 h i zdolność przechowywania bez zasilania do 15 h. Jakość wykończenia wnętrza jest na przyzwoitym poziomie.
Warto dodać, że duże lodówki Hisense można spotkać też pod marką Gorenje. Inne warianty, którymi warto się zainteresować to:
- Hisense RQ563N4SWF1 – emaliowana na czarny mat, z dozownikiem do wody i pojemnikiem na drzwiach;
- Hisense RQ563N4SWI1 – wersja inox z dozownikiem do wody i pojemnikiem na drzwiach;
- Hisense RQ758N4SAF1 – emaliowana na czarny mat, większy wariant, konkurent Toshiby i Whirlpoola – 91,2 cm szerokości, 391 litrów chłodziarki i 191 zamrażarki, jeszcze lepsze wykończenie.
Samsung RF65DG9H0EB1
Na koniec lodówka ze wszystkim, co można znaleźć w tej kategorii. Nie dość, że jest to multidoor, to jeszcze z kostkarką i dyspenserem do wody, wielkim tabletem i nagłośnieniem. Flagowy produkt Samsunga kosztuje 16 499 zł i za te pieniądze oferuje najwięcej na rynku. O premierze serii pisałem tutaj.
Design jest na najwyższym poziomie – front to grafitowa stal szczotkowana, nie ma tu żadnych wystających uchwytów, tylko wnęki na rękę. Po prawej stronie w górnych drzwiach zamontowano wielki tablet z autorskim systemem Tizen, a po lewej mamy strefę napojów Beverage Center (podwójne drzwi) z ukrytym dyspenserem do wody i praktycznym dzbankiem.
Lewa dolna komora jest zamrażarką, a prawa tym, czym chcemy – możemy ustawić jedną z pięciu temperatur: do -23, -15, -5, -1, 2 i 4, więc z łatwością przerobimy tą część na chłodziarkę lub komorę zero. Górna część to chłodziarka z dwoma szufladami: lewa na warzywa i owoce z regulacją wilgotności i prawa będąca komorą zero z osobnym ustawieniem temperatury. Pomiędzy nimi znajduje się miejsce na filtr wody. Lodówkę podłączamy pod obieg, a kostki lodu robią się do jednej z szuflad zamrażarki – osobno lód w dwóch różnych wielkościach kostek.
Świetnie rozwiązano półki – górna nad szufladami jest w całości, ale pozostałe podzielono na dwie części i zamontowano na metalowych wspornikach. Każdą z nich możemy regulować na wysokość osobno, a żeby tego było mało jedna z nich jest składana. Możliwości aranżacji wnętrza są naprawdę imponujące!
Chłodziarka oferuje sześć balkoników. Sprzęt generuje 37 dB hałasu podczas pracy, a z uwagi na klasę E, zużywa 365 kWh prądu rocznie. Pojemność zamrażarki to maksymalnie 250 litrów, a chłodziarki 386 l. Lodówka potrafi utrzymać temperaturę do 6 h przy braku zasilania, a zdolność zamrażania to 12 kg/24 h.
Wymiarowo jest to typowy multidoor: 183 cm wysokości, 91,2 cm szerokości i 72,3 cm głębokości. Na kompresor inwerterowy dostajemy 20 lat gwarancji, a nowością jest dodanie filtra dezodoryzującego UV, który zapewni świeże powietrze wewnątrz urządzenia.
Urządzenie oddaje ciepło bokami, więc wymaga zachowania przestrzeni po 5 cm z każdej strony i od góry. O jakości lodówki, w dużej mierze świadczy jej waga, a nasz Samsung to prawdziwa waga ciężka – sprzęt waży 164 kg, więc współczuję pracownikom firm transportowych.
Funkcjonalność AI Family Hub zależy w dużej mierze od naszej kreatywności. Dostajemy 21,5-calowy ekran w orientacji pionowej, z Androidem i zestawem aplikacji od Samsunga. Z łatwością możemy tworzyć listy zakupów i przesyłać je na smartfony (przy użyciu aplikacji SmartThings). Dodatkowo aplikacja zapewnia opcję oszczędzania energii z trybem AI Energy.
Fajnym bajerem jest wbudowana kamera AI Vision, która robi zdjęcia przy każdym zamknięciu drzwi – masz zdalny podgląd do wnętrza lodówki, zarówno z ekranu w drzwiach jak i z poziomu smartfonów/tabletów. Nowością jest dodanie funkcji skanującej produkty wkładane do wnętrza – AI rozpoznaje co to jest i dodaje na stan lodówki, dodatkowo przypisując szacowany termin ważności.
Terminy ważności do nierozpoznanych produktów można też dodać ręcznie – sprzęt sam poinformuje o zbliżającym się terminie. Dzięki aplikacji Samsung Food – lista produktów, lodówka podpowie co możesz ugotować z posiadanych produktów, a Smart Recipes podrzuci czytelne przepisy. Główny pulpit to organizer Family Board – wyświetla notatki, harmonogram domowników (współdzielony), skróty do najczęściej używanych aplikacji, ostatnie wiadomości, czy udostępnione zdjęcia i nagrania.
Pulpit ten jest edytowalny. Podoba mi się też funkcja Morning Brief – na początku dnia lodówka pokaże prognozę pogody, wyświetli przypomnienia dotyczące jedzenia i powiadomienia z kalendarza. Gotowanie z Makłowiczem to też żaden problem, a nawet oglądanie swojego ulubionego serialu w trakcie przygotowania posiłku (dyskusyjna pozostaje kwestia mało praktycznej orientacji pionowej przy oglądaniu materiałów filmowych, ale tego się nie przeskoczy).
Wbudowany głośnik ma generować dźwięk klasy premium, ale nie ma co tu liczyć na jakość zaawansowanego systemu nagłośnienia – to raczej poziom dobrego głośnika przenośnego lub telewizora podstawowej klasy. Dobry do okazjonalnego słuchania muzyki, ale imprezy z nim nie rozkręcimy.
Za 16 499 złotych dostajemy wielką lodówkę z komorą zero, podwójną kostkarką i multimedialnym centrum naszego domu – bardziej wypasionego modelu na polskim rynku nie ma.
To również warto przeczytać!
Mam nadzieję, że pomogłem wybrać dobrą lodówkę. Zachęcam również do lektury innych wpisów na agdManiaK.pl, gdzie doradzamy, jaki sprzęt AGD warto teraz kupić.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dzień dobry, kilka miesięcy temu wybrałam do naszej nowej kuchni lodówkę HISENSE RQ758N4SAF1 czarną. Niestety teraz widzę, że jest niedostępna on-line. Wygląda to tak, jakby lodówki z tej serii powoli się wyprzedawaly, bo widziałam, jak coraz mniejsza ilość sklepów je oferowała. Czy ma Pan może jakaś informację, czy producent wycofal się z ich wytwarzania, czy może jest to tymczasowa przerwa…? Bardzo mi na niej zależy, bo poświęciłam dużo czasu na poszukiwania i ta była idealna.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Szara jest dostępna, chwilowo skończyły się grafitowe, a wersje z kostkarką też są dostępne. Najlepiej napisać/zadzwonić do sklepu i zapytać kiedy i czy wrócą do sprzedaży.
Witam.
Poszukuję lodówki z kostkarką. Najbardziej spodobały mi się: HISENSE RQ760N4AFF i SAMSUNG RS65R54112C . Proszę o informację która byłaby lepsze 🙂
Samsung to sbs, a Hisense multidoor, więc bez porównania… Multidoory są dużo bardziej praktyczne i wygodniejsze.
Dzien dobry,
Probuje zdecydowac miedzy dwoma modelami lodowek:
Samsung RF23R62E3S9 oraz Hisense RQ760N4AIF . Obydwie maja plusy i minusy.
Samsung Plusy:
– wyglad, szczegolnie uchwyty do otwierania ktore sa teraz rzadko spotykane a mnie sie bardzo podobaja
– mniej „palcujaca” powierzchnia
– zdecydowanie wiekszy rozmiar czesci chlodzacej
– mozliwosc kontroli wilgotnosci w szufladach na warzywa/owoce
– Made in Korea
Samsung Minusy:
– wymaga podlaczenia do wody ktore mam wiec to nie problem ale laczy sie to z potrzeba na dosyc kosztowne filtry (zakladajac optymistycznie 10 lat zycia lodowki to 20 filtrow w obecnej cenie ok 250PLN = 5000PLN czyli ok 70% ceny lodowki co jest jakims zartem; oprocz tego czytalem opinie o potencjalnych problemach z zalaniem kuchni przez awarie zwiazane z podlaczeniem lodowki do wody – nie specyfiznie tej lodowki tylko ogolnie)
– brak Metal-Cooling
– zamrazalnik w formie szuflad – moze sie myle ale wydaje mi sie ze polki bylyby wygodniejsze
Hisense Plusy:
– pojemnik na wode (=brak kosztownych filtrow)
– zamrazalnik w formie szuflad
– Metal-Cooling
– wyswietlacz na zewnatrz (wyglada lepiej)
– zdolnosc do dluzszego podtrzymywania temperatury w razie braku pradu
Hisense Minusy:
– zdecydowanie mniejsza czesc chlodzaca (wiem, ze mozna pol zamrazalnika zmienic na lodowke ale wtedy zamrazalnik staje sie zbyt maly)
– brak mozliwosci kontroli wilgotnosci w szufladach w szufladach na warzywa/owoce
– brak uchwytow do otwierania
– slabsza trwalosc materialow / jakosc wykonania (z przeczytanych opini oraz wygladu w sklepie aczkolowiek mozliwe ze model sklepowy byl wyjatkowo „zle traktowany”)
– Made in China i ogolnie chinska firma (cos co staram sie unikac)
Ogolnie sklaniam sie chyba ku Samsungowi tylko najbardziej boje sie tego podlaczenia do wody (zalanie oraz koszty filtrow).
Czy moglby Pan napisac jak Pan je porownuje, jak wyglada sytuacja z niezawodnoscia / trwaloscia / ktora wydaje sie lepszym wyborem i jak z praktycznego punktu wyglada sytuacja z filtrami, tzn. maja one podobno zywotnosc 1200L albo 6 miesiecy. Bede uzywal glownie lodu a nie wody wiec 1200L powinno starczyc na znacznie dluzej niz 6 miesiecy – czy nie wymienianie filtra (a jedynie resestowanie go) bedzie OK czy jednak bede na 100% zmuszony do wymiany filtra co 6 miesiecy? Dodam, ze pije wode prosto z kranu od lat bez problemow wiec wg mnie filtr w ogole nie jest potrzebny. Nie do konca rowniez rozumiem dlaczego system z pojemnikiem na wode w lodowce nie wymaga filtra a ten podlaczany juz tak.
Ten model Samsunga jest nieco naciągany – zmienili delikatnie design frontu (kostkarki), a zostawili stary, badziewny środek z zacinającą się kostkarką, okropnymi plastikami, umierającym dość szybko odpychaczem w uchwycie zamrażarki, pękającymi plastikami szuflady w szufladzie zamrażarki (ta nadstawka), do tego te uchwyty mocno wystają poza obrys lodówki – można łatwo o nie zahaczyć barkiem, zegarkiem itp, więc dla mnie to tylko minus. Hisense to jeden z najtańszych mutlidoorów z dobrą kostkarką na rynku, znacznie praktycznie, lepiej wykonane wnętrze (choć Haier robi je lepiej). Zdecydowanie nie polecam tego Szajsunga. Do zbiornika możemy lać wodę już przefiltrowaną, lub źródlaną, a z obiegu leci zwykła kranówa – przykładowo w Poznaniu woda ma sporo kamienia i sprzęty obrywają.
Panie Krzysztofie, pomocy! Która z tych lodówek lepsza? Planowaliśmy zakup LG, ale okazało się, że będzie za bardzo wystawać z mebli :(. Musimy zdecydować się na coś płytszego. Jest przygotowanie podłączenia wody.
Znalzłam takie:
HISENSE RS694N4TFE
Haier HSR3918FIPB
Nie są złe te modele, ale to trochę bez sensu kupować sbsa płytkiego – pojemność jak na taki sprzęt jest żałosna, dlatego normalne lodówki jak LG wystają z mebli o grubość drzwi – to zupełnie normalne. Podłączany pod obieg wody jest tylko Haier – Hisense ma zbiornik na wodę.
Dzien dobry,
Probuje wybrac lodowke multidoor (4 drzwi, bez kostkarek i innych tabletów). Zalezy mi na jakosci urzadzenia, azeby pracowala bezawaryjnie dlugi czas. W marketach informuja ze wiekszosc obecnych lodowek przekalkulowana jest na kilka lat pracy ( do 5),ze obecnie spawy na liniach freonowych rozlazą się po kilku latach, w showroomach (elecrolux, samsung) przekonuja ze maja produkty drozsze ale to serie tzw. NieMarketowe i ze z pewnoscia lepszej jakosci.
W efekcie dotarłem do opini ze najlepiej kupić Liebhera za 30tys. No super 😉
W efekcie potrzebuje lodowki malo awaryjnej, bo coz po bajerach jak nie bedzie chlodzic, w budzecie 5-10 tys. Odrzucam nieznane marki chinskie jak hisense, haier. O Lg i Samsungu tez sie nasluchałem. Czy jest Pan w stanie pomóc?
Freonu nie stosuje się od lat, ale tak, rozszczelnienia układów chłodniczych to jedna z najczęstszych awarii w chłodnictwie. Co do żywotności max 5 lat to sprzedawcy muszą tak mówić bo oferują max. 5-6 letnie ubezpieczenia za 25-40% wartości sprzętu. Realnie w chłodnictwie nie jest aż tak źle – są firmy, które nie mają lodówek dobrej jakości, ale w kategorii multidoor, spokojnie można liczyć na 7-10 lat użytkowania kupując lodówki LG, Haiera, Hisense, Samsunga. A idąc w marki premium jak Hitachi, Liebherr/Miele, można liczyć na przynajmniej 10 lat. Nie ma znaczenia czy lodówka jest przeznaczona dla marketów, czy salonu meblowego, studia kuchennego – jakość ta sama.
Osobiście mając 10k do wydania brałbym pod uwagę LG i Haiera.
Dzień dobry! Panie Krzysztofie szukam wąskiej lodówki side by side bądz innej pojemnej. Przestrzeń w której by stała to 100 cm na 90 cm- czy w tych wymiarach znajdę coś lepszego niż Hisense RQ563N4GB1 badz Hisense RQ563N4SWF1 . Zależy mi na czarnej pojemnej lodówce, chciałabym szuflady na owoce i zero komorę/ komorę na mięso plus pojemny zamrazarnik. Zależy mi żeby była kostkarka i woda- najlepiej bez podłączenia do kranu.
Nie bardzo – w tym rozmiarze wybór ogranicza się do podanych + najprostszych modeli Haiera, które wypadają nieco drożej, a to sprzęty podobnej klasy. Żadna z nich nie ma kostkarki. Na siłę można iść w modele 90 cm pod warunkiem, że ma Pani 100 cm na szerokość, te już mogą mieć kostkarkę z podłączeniem pod obieg – także Hisense, ale model RQ760N4AFF – cena x2.
Witam Panie Krzysztofie.
Czytam Pana rankingi i przyznam, że im więcej przeczytam tym mniej wiem.
Potrzebuję pomocy w wyborze dobrego sprzętu do kuchni.
Budżet 20 tys.ewentualnie trochę więcej.
Lodówka się by się czarną lub grafitowa.
Płyta indukcyjna szer. 80-90 cm.
Okap chyba Nortberg 120 cm czarny sufitowy.
Zmywarka teraz mamy Bosch i jest Ok.
Piekarnik i mikrofalówka.
Bardzo proszę chociaż o sugestie i pomoc w wyborze.
Pozdrawiam Grzegorz.
Lodówka czarne szkło – LG i Samsung, grafit – LG GBB92 i GBB72.
Indukcje szerokie Electrolux/AEG i Bosch/Siemens.
Okap bdb.
Zmywarka najsensowniejsza to Bosch smv4ecx14e .
Co do piekarnika i mikro to proszę podać wymagania…
Dziękuję Panie Krzysztofie.
Widzę, że w zapytaniu o lodówkę wkradł się błąd, miało być side by side.
Piekarnik jaki w tej chwili mamy to Electrolux EOC6H71Z , nie wiem czy był dobry zakup ale żona nie narzeka.
Jeżeli jest coś lepszego o proszę o podpowiedź. Mikrofalówki w tej chwili nie mamy ale myślę, że powinna być z tej samej firmy co piekarnik.
Pozdrawiam Grzegorz
Prosty, podstawowy model serii SteamCrisp – jest ok 🙂 Lepsze to ta sama seria ale z 8 w nazwie i z pyrolizą, lub już niemieckie serie SteamBoost i SteamPro. Mikro wybrać na końcu – po piekarniku. Lodówka SBS – celować w modele LG, aktualnie dostępne są modele serii 70 i 71 w klasie E w RTV Euro AGD – porządne lodówki.
Ok zgłębiłem temat u źródła, firma Lg podaje w specyfikacji produktu, parametr utrzymania temperatury przy zaniku napięcia w sieci, według nowych procedur ustalonych w unii europejskiej. Konkurencja bazuje na starych obliczeniach lub sklepy jeszcze tego nie zaktualizowały. Te nieścisłości troche namieszały mi w wyborze.
Dlatego większość danych z kart energetycznych i certyfikacji można wsadzić między bajki…
Witam, czy mógłby pan przybliżyć mi temat sporych rozbieżności w czsie utrzymania temperatury po zaniku napięcia w sieci. W przypadku lodowek LG to 2h a na przykład Samsung 5 lub 10h skąd to wynika. Jest to dość ważny dla mnie parametr który deklasuje firmę LG.
Dzień dobry Panie Krzysztofie, czy z lodówek 200cm wys x 70cm szer znajdę coś rozsądniejszego niż Haier HTW7720ENMB , Haier HTW7720ENPT lub Hisense RT641N4AFE1 ? Jeśli nie, to która będzie najlepszym wyborem pod kątem stosunku cena/jakość?
Podobne modele, podobnej jakości, a cenowo Hisense bije Haiery, więc wybór prosty 🙂
Witam Panie Krzysztofie, co myśli Pan na temat lodówki Haier HSR3918FIPB ? Jest w chyba dość rozsądnej promocji do końca dzisiejszego dnia w RTVeuroAGD za 4199. Warto zakupić ?
Nietypowy side by side w czarnym macie i o głębokości tylko 65 cm – ogólnie to niezły sprzęt.
Witam panie Krzysztofie:)
W kwestii lodówki już mi Pan doradził – za co raz jeszczebardzo dziękuje – stanęło na haier 7 HCW7819EHMP .
Mam ogromną prośbę jeszcze o doradzenie w doborze pozostałego sprzętu. Rankingi i komentarze przeczytałam, jednak brakuje mi wiedzy i doświadczenia oraz juz powoli czasu przy trójce maluchów. Także, nadzieja w Panu.
1. Jeżeli chodzi o piekarnik to wytypowałam poniższe modele:
Piekarnik Gorenje BCS747S34X – mój faworyt, proste sterowanie, wprawdzie brak termosondy, ale do tej pory jej nie miałam, więc nie wiem czy odczuje jej brak;)
BSK792320M aeg – może Electrolux ma tańszy odpowiednik
Electrolux EOB8S39WX
Amica ED57369XA+ X-TYPE STEAM
2. Płyta – najbardziej mi zależy na dużym polu 28 cm, możliwości gotowania na 5 palnikach na raz, nie tracą przy tym mocy oraz cewkach rozłożonych tak jak wskazuje rysunek na płycie, tzn, żeby nie było, że niby pole jest prostokątne, a pod nim okrągłe cewki i mimo, że duże i tak nie da się równomiernie smażyć. Jeżeli chodzi o płyty teka, to trochę obawiam się, że nie ma o nich prawie opini, czy to dobry wybór, która z nich najkorzystniejsza?
Teka IZF 99700 MST
Teka IZF 88700 MST
Teka izs 97630
Whirlpool WT 1090 BA
3. Zmywarka, generalnie ma dobrze myć i być w miare możliwości naprawialna. Najlepiej z koszykiem na sztućce, może być dodatkowa mała szuflada na płaskie rzeczy. Poniższe wybrałam z rankingu, ale może jest jeszcze coś godnego polecenia. Dużo gotuję rodzinka też nie najmniejsza, 5 osoba, więc zmywarka będzie miała co robić. Fajnie jakby miała tryb Eco i otwierała się po umyciu, ale to nie jest czynnik decydujący. Najlepiej jak by była przyjazna cenowo, wolę te pieniądze przeznaczyć na inne sprzęty.
WIO 3T133 PE 6.5
SIEMENS SN61IX09TE
WIC3C26N
4. Pralka parowa, ważne żeby była naprawialna, pojemna –pranie np. kołder czy kocy, przy trójce dzieci to ważne, wygląd zupełnie nie istotny, głośność raczej tez nie, możliwość wsadzenia połowy wsadu. Poniższe znowu wybrane z rankingu, ale mogą też być starsze sprawdzone modele
WA2C914BKiSJD
LG F4WV309S4E
Whirlpool FFB 8469 BV PL
Pralka Beko WUE8626XBWS
LG F4WV508S1E
MF200W70WB-PL 7kg 1400 obr
5. okap, turbina będzie wyprowadzona na strych (nie jest to system vilpe, ani żaden inny), więc musi być bezsilnikowy, wstępnie wytypowałam:
toflesz 138,etna-inox-czarne-szklo
toflesz 17 rustical-rodeo-ecru
nortberg okap sento inoxblack
nortberg rustykalny rustic-ecru
globalo nomina 90.4 sensor
6. szuflada grzewcza gorenje WD14ST lub AEG KDE911422M
Będę wdzięczna za wszelkie porady i sugestie.
Pozdrawiam serdecznie:)!
1. Piekarnik. Amica tu nie pasuje – to nie liga pozostałych marek 🙂 Gorenje to najprostszy piekarnik 4w1 na rynku i to z pokrętłami – świetny sprzęt jak nie chce się mieć rozbudowanej elektroniki. AEG to przedstawiciel flagowej serii SteamPro z wyjmowanym zbiornikiem wody, a Electrolux to seria o poziom niżej – też świetna SteamBoost z wlewką wody.
2. Płyta najbardziej praktyczna wydaje się ostatnia Teka z uwagi na największą cewkę pod duże patelnie, a także model Whirlpoola, choć wszystkie 4 są godne polecenia.
3. W tej cenie Whirlpool WIO, lub WIP, choć dopłaciłbym te kilka stów do Siemensa z naszego rankingu, lub odpowiednika Boscha – większość ma już 3 szufladę.
4. Z wymienionych najlepsze funkcje parowe ma Amica i Beko – parę dobija się do programów, mają skracanie nastaw długich i sporo programów krótkich, choć jakościowo to niedrogie modele z Chin i Turcji/Rumunii.
5. Okap -wszystkie wskazane są dobre, więc wybrać raczej po designie.
Dziękuje bardzo za odpowiedż:)
Jeszcze dopytam w kwesti piekarnika, jeżeli chodzi o piekarnik gorenje, to czy jest on porównywalny z aeg jeżeli chodzi o efekt gotowania, ale nie jeżeli chodzi o zaawansowanie technlogiczne? róznica w cenie jest ok1500 zł i nie wiem czy warto dopłacić, czy i tak po 5 latach trzeba będzie myśleć o nowym sprzęcie. Czy może jednak pójść w wersję bardziej ekonimiczną np: samsung NV75T9979CD , ale to chyba już nie jest parowy, tylko ze wspomaganiem?
Czy mogłabym prosić o podpowiedź jeśli chodzi o model zmywarki boscha?
Co do szuflady grzewczej, to chyba nie ma co przekombinowywać, nie ma tutaj specjalnych funkcji?
Pozdrawiam i raz jeszcze dziękuję za poświęcony czas.
tak na szybko znalazłam, czy zmywarka Bosch Serie 4 Home Connect SBH4HVX31E , to byłby dobry wybór?
To nietypowa zmywarka XXL o wysokości 86,5 cm – fajna, choć parametry do ceny dość słabe i dno plastik.
Jakościowo wysokie modele Gorenje to sprzęt konkurencyjny dla AEG/Electroluxa i Boscha/Siemensa. Pod względem wyposażenia to najprostszy model 4w1 na rynku, ale ma to co trzeba do manualnego gotowania. Droższe Gorenje mają wiele programów automatycznych, kolorowy wyświetlacz dotykowy z 3 segmentami informacji itp… Nie bardzo rozumiem jak Samsung za 6000 zł może być bardziej ekonomiczny od Gorenje za 3500 zł, czy AEG za 5000 zł 😀
Samsung to nie jest konkurencją dla wskazanych marek w kategorii piekarników 4w1.
Szufladę dobiera się na końcu z tej samej serii co piekarnik, żeby pasowało designem.
:):):) zdecydowanie ten model nie jest konkurencyjny;) chodziło o model Samsung Dual Cook BQ1VD6T131 , ale odpowiedz i tak otrzymałam. dziękuję bardzo za odpowiedź w kwestii szuflady. Pozdrawiam serdecznie
To bardzo stary piekarnik ze wspomaganiem parowym w komorze, a gotowaniem tylko w specjalnym naczyniu – jak na swoją cenę jest spoko, ale to nie półka Gorenje, czy Electroluxa/AEG.
Witam,
Panie Krzysztofie,
Przejrzałem Pana ranking i przeczytałem pełno komentarzy i zastanawiam się dlaczego w zestawieniu nie ma często polecanej przez Pana lodówki Toshiba 692.
Poszukujemy dużej lodówki bez kostkarki ponieważ zależy głównie zależy nam na miejscu oraz jakości wykonania.
Może Pan porówna toshiba 692 z rq758 oraz jakimś modelem Haier.
Pozdrawiam serdecznie!
Gdy odświeżaliśmy ranking, lodówka ta nie była w dostępności żadnej sieci handlowej, więc jej poprzednia wersja musiała zostać usunięta 🙂
Wskazane 2 modele są porównywalne, Toshiba ma nieco lepsze plastiki, a Hisense wykończenie frontu – obie są godne polecenia.
B. dziękuję za odpowiedź.
Mam jeszcze 2 pytania:
1. Jaką lodówkę poleciłby Pan o szer. 70cm?
2. Jak porównałby Pan jakość/żywotność lodówek LG, Samsung do Bosh, Siemens. skłaniam się jednak do szer. 70.
Niestety jestem po „przejściach” :-). Niecałe 3 lata temu kupiłem zestaw Amica: piekarnik, płyta, lodówka. Płyta była już naprawiana (koszt 700zł) a w ubiegłym tygodniu padła lodówka (rozszczelniona, serwisant amica powiedział, że nic nie da się zrobić).
70 cm szerokości to głównie Haier i Hisense jeśli chodzi o dobre lodówki. LG też są spoko, ale nieco biedniej wyposażone i praktycznie ich nie ma w dostępności. Bosch/Siemens ma pełno modeli, ale w większości są mniejsze pojemnościowo, a sensowne są tylko te najdroższe.
Panie Krzysztofie czy tę lodówkę warto kupić, jest teraz w cenie 3700-4000 LG Side-by-Side 635L GSBV70DSTM?
To bdb model bez kostkarki – cena może i nie zachwyca zbytnio – często spada do 3500 zł.
Witam Pana, slyszal Pan cos o lodowkach „Kernau”. Co Pan o tych lodowkach sadzi ?
Na przyklad: https://www….117394922#
Turecki Vestel – nic dobrego, u nas bardziej znane z logo Sharp i częściowo z oferty Amica w lodówkach 54-60 cm szerokości, a side by side nie wiem kto im robi – wyglądają okropnie, przestarzała kostkarka, praktycznie brak systemu No Frost w chłodziarce – jest tylko mini wentylatorek na górze, więc woda będzie zbierać się pod szufladami – coś okropnego, a do tego ta cena…
Odnośnie tej Toshiby jaki trzeba zachować odstęp pomiędzy meblami ( góra i boki)?
Tak, min. 5 cm, producent podaje nawet 10 cm po bokach, góra więcej.
Dzień dobry. Czy któraś z tych lodówek: Candy CSC818FX , Amica FY5169.3DFBX i Toshiba GR -RF-610WE jest godna uwagi? Poszukuję dobrej lodówki o szerokości ok.83 cm
Toshiba zdecydowanie najlepsza jakościowo i wyposażeniowo.
Witam. Jaką płytę indukcyjną o szerokości 70-80 cm i okap przyścienny pan poleca?
Wszystko o układzie płyty Electrolux EIV835 , z marek AEG, Electrolux, Bosch, Siemens itp. Okap do kompletu o podobnej szerokości i wydajności dobranej do wielkości pomieszczenia.
Witam Panie Krzysztofie, przeczytalam mnóstwo Pana wpisów i wiekszość komentarzy, jednak nadal nie umiem podjąc decyzji co do lodówki i chciałam bardzo prosić o pomoc. Zależy mi na lodówce inox, szerokość ok 80-90 cm, oczywiście z dobrymi parametrami użytkowymi jak i funkcjonalnymi i estetycznymi oraz dobrej jakości wykonania. Co do kostkarki to super jeśli była by schowana w części zamrażarki, nie na drzwiach i z bezposrednim podlączeniem do wody, ale nie jest to must have. Moje typy to:
HISENSE RQ758N4SAI1 – z tego co wyczytałam dobra jakość, w rozsądnej cenie
SAMSUNG RF65A967ESR /EO – czy warta swojej ceny?
Haier Cube Series 7 HCW7819EHMP – czy jest opcja z kostkark, ale bez zewnętrznego dystrybutora wody, czy cena odpowiada jakości, czy lepiej zostać przy hisense?
Lodówka Haier Cube HTF-508DGS7
Whirlpool WQ9U2L
Haier HTF-508DGS7
Haier Cube Series 5 HCR5919ENMB
Lodówka będzie użytkowana przez pięcioosbową rodzinę, zależy mi na większej pojemności, ponieważ dużo gotuję i piekę. budżet się konczy, dlatego z początkowego wybory hitachi musiałam zrezygnować, nadal zależy mi na dobrej jakości wykonania, nie koniecznie na bajerach. dlatego za samą kostkarkę nie chciałaby dopłacać kilku stówek.
Czy z tego co wytypowałam jest z czego wybrać, czy ma Pan może jakieś inne sugestie, bardzo chętnie przyjme wszystkie.
Z góry bardzo dziękuje!
Wśród wymienionych nie ma żadnej złej lodówki – różnią się wykończeniem frontu i wyposażeniem wnętrza – trzeba samemu zdecydować co bardziej odpowiada i nawet taki tani Hisense będzie spoko. Haier HCW7819EHMP i Haier HTF-508DGS7 też będą świetne.
Dziękuje bardzo za odpowiedz. To jeszcze podytam o wymienionego przezemnie samsunga, ma Pan o lodówkach tej firmy mieszane uczucia, czy ten konkretny model ma dobre wyposarzenie, prowadniece, kostkarkę itd, czy raczej będą się one zacinac i lepiej celować w haiera?
Pozdrawiam serdecznie:)
Seria RF65 to ich najlepiej wykonane lodówki z masą bajerów, lecz pod względem jakościowym, nadal wygrywa Haier 🙂
Dziękuje bardzo, wybór padł na Haier Cube Series 7 HCW7819EHMP . Chociaż sprawdzając aktualne promocje zobaczyłam również Hitachi R-WB640VRU0 i siedzimi gdzieś z tyłu głowy. Tylko cena jednak 2000 wyższa i brak podłączenia do wody mnie znięchęcają:/
Obie są fajne, Hitachi kusi komorą próżniową, a Haier ma ładniejsze wykończenie wnętrza, dzbanek z podajnikiem wody i lepsze oświetlenie…
Dzień dobry Panie Krzysztofie,
Chciałam tylko podziękować za dzielenie się z nami wiedzą i za cierpliwe odpowiadanie na każdy komentarz.
Wczoraj dzięki Panu skompletowałam cały zestaw dużego AGD:
* Okap GÖTZE & JENSEN WH700KS
* Płyta indukcyjna ELECTROLUX EIV634 SLIM-FIT
* Lodówka HISENSE RQ758N4SAF1 Side by Side No frost 178.5cm Czarna
* E.PIEKARNIK COC8H31Z ELECTROLUX
* ZMYWARKA WIP4T233PFEGB WHIRLPOOL
Siedziałam do późna, ale mam taką satysfakcję teraz, że szok 🙂
Planuję jeszcze zakup odkurzacza Jimmy H9 PRO , również za sprawą Pana polecenia.
Jest Pan niezawodny i niezastąpiony! Dziękuję 🙂
Dzięki 😉
Ogólnie bardzo fajny zestaw, ciężko do czegoś się przyczepić – tylko brać.
Panie Krzysztofie, proszę o pomoc.
Szukam lodówki Side by side w kolorze czarnym bądź białym.
Kostkarka i dypenser – bez różnicy czy będzie czy nie.
Chciałabym aby miała jakieś dodatkowe funkcje, komora szybkiego chłodzenia na przykład.
Jaka byłaby najlepsza w podanym budżecie?
Budżet max 4500zł.
Proszę o doradzenie czegoś bo już dostaje oczopląsu..
Jeśli biała to LG GSLV71SWTM . Z prawdziwie czarnych w tej cenie dużego wybory nie ma – LG ma 2 fajne, ale są aktualnie trudno dostępne, jest też niezła Toshiba GR-RS780WE-PGJ , a tak to bardziej warianty grafitowe.
Dziękuję Panie Krzysztofie, chyba padnie na TOSHIBĘ 🙂
Mam na oku jeszcze MIDEA MDRS723MYF28 , ale trochę się jej obawiam, nie wiem czemu..
Też niezła, to ta sama firma (Toshibę robi Midea), ale nie widziałem jej na żywo, więc ciężko stwierdzić jak wygląda front.
Panie Krzysztofie, którą lodówkę by Pan wybrał z tych trzech?
HISENSE RQ758N4SAF1
LG GSBV70DSTM – wersja czarna
Toshiba GR-RS780WE-PGJ
Hisense to multidoor więc znacznie wygodniejszy układ niż każdy, nawet najlepszy side by side, więc wybór prosty 🙂
Bardzo, bardzo dziękuję 🙂
Witam. Borykam się z zakupem piekarnika i pasującej do niègo mikrofali. Zastanawiam się nad Electrolux LOC8H31X i EOC6H71X . Który według pana jest godny polecenia?
Kwestia potrzeb, oba są niezłe, ale LOC8 ma sporo więcej funkcji dzięki elektronice tekstowej – pokrętłowy EOC6 to podstawowy model.
Witam. Czy jest jakaś lodówka multidoor z dystrybutorem wodyvi kostkarką szerokosci 83cm o wysokości ok 180cm oprócz Lg?
Nie kojarzę takowej, a z LG też dostępność żadna…
Poszukuję dobrej lodówki multidoor z opcją zamiany jednej z komór zamrażarki w komorę zero lub w chłodziarkę.Co by Pan polecił? Na jaką markę warto postawić by godnie służyła.
Większość modeli Haier, Hisense, Whirlpool i Toshiba ma taką opcję, a także dużo droższe Samsungi. Odpada jedynie LG. Jaki kolor?
Najlepiej inox,ale może być coś z szarości
To wymagania spełni nawet tani Hisense RQ758N4SAI1 i Whirlpool WQ9 🙂
Tak czytam instrukcje obsługi tych Whirpooli WQ9 i nie ma nic na temat zmiany jednej z komory zamrażarki w chłodziarkę.Co Pan o tym myśli?
Zobaczy Pan zdjęcia – mają na panelu opcję ustawienia temperatury w 3 częściach 🙂
Witam, prośba o pomoc w wyborze lodówki. Interesuje mnie french door, najlepiej bez automatycznej kostkarki i dystrybutora wody (jeśli już to tylko pojemnik bez podłączenia wody), pełny no frost, strefa zero itp. Kwota w jakiej bym chciał się zmieścić to 6000zł. Multi door i side by side też wezmę pod uwagę jeśli jest coś godnego uwagi.
Haier French Door HB18FGSAAA
Toshiba GR-RF692WE-PMJ
Toshiba GR-RF692WE-PGJ
Trzy najsensowniejsze french doory w okolicy 6000 zł.
Dziękuję za propozycje. A jakieś modele tego rodzaju tylko że z multi door? Koniecznie w kolorze czarny/grafit. I na którą byś się zdecydował jeśli miałbyś stać przed takim wyborem?
To znowu brałbym pod uwagę te same marki co wyżej, ale dodałbym jeszcze Hisense – świetny stosunek ceny do parametrów i wyposażenia.
Jak jest różnica pomiędzy Haier HTF-520IP7 a Haier HCR5919EHMB Która ma lepszy dystrybutor wody? A jak z pojemnością w tych lodówkach w porównaniu do głębszych 73cm?
To są praktycznie identycznie wyposażone lodówki. Różnica głównie wykończenia frontów i klasy energetycznej. Jak na niecałe 65 cm głębokości mają niezłe pojemności, choć w porównaniu do głębszych traci się ok. 50-60 litrów w chłodziarce i 30 litrów w zamrażarce.
Witam. Panie Krzysztofie czym różnią się te 2 mpdele lodówek haier HCW7819EHMP HTF-508DGS7 ? Czy dolne drzwiczki otwierają się bez potrzeby otwierania górnych?
Obie to multidoory, więc każde drzwi otwierają się osobno, a lepszy jest nowszy model Haier HCW7819EHMP bo ma w tej samej cenie kostkarkę i dyspenser wody, choć mocno różnią się designem i wykończeniem frontu – obie będą dobrym wyborem.
Witam. Jaki piekarnik parowy pan poleca? Czym różni się steam boost od stean crisp?
SteamBoost to piekarniki 3w1 z gotowaniem na parze, produkcja niemiecka, zakres temperatur 30-230 stopni, czyszczenie parowe
SteamCrisp to piekarniki 2w1 z wspomaganiem parowym, produkcja włoska (z wyjątkiem najdroższego modelu), zakres temp. 30-300 stopni, czyszczenie w zależności od modelu: parowe, lub pyrolityczne.
Witam. Co się dzieje z lodówkami LG GMJ844PZKV że nigdzie nie mozna ich kupić? Jaką o takich wymiarach pan poleca?
Nikt tego nie wie – pytałem osoby zajmujące się tą kategorią w LG Polska, ale jedyna odpowiedź jaką uzyskałem to, że wrócą z info jak sami się dowiedzą… i tak minęło kilka miesięcy 😀
Z okolic 83 cm polecam:
Frenchdoory:
– Haier French Door HB18FGSAAA
– Haier French Door Series 7 HFW7819EWMP
– Toshiba GR-RF692WE-PMJ
Multidoory:
– Haier Cube Series 7 HCW7819EHMP
– Haier Cube HTF-508DGS7
Plus oczywiście ich odpowiedniki.
–
Dzień dobry Panie Krzysztofie
Bardzo fajna i przydatna strona która Pan utworzył wielu ludzi takich jak ja nie znających się na sprzętach może dzięki niej znaleźć to czego potrzebuje. Ja również znalazłam lodówkę idealna dla mnie niestety aktualnie nigdzie nie można jej kupić poza outletem. Czy może mi Pan doradzić podobna lodówkę najlepiej również lg do LG GSJV70WBTF chodzi o matowe czarne wykończenie, kostkarkę fajną opcją są dodatkowe drzwi i oczywiście z podobnymi parametrami. Pozdrawiam
Modele czarne od LG, jak i Samsunga to połysk – one tylko tak wyglądają na zdjęciach jakby były matowe – mat to bardziej w modelach grafitowych LG GSLV70MCTM , a prawdziwie czarny ma tylko Haier w ofercie HAIER HSR3918ENPB SBS 90 Seria 3
Dzień dobry.
Bardzo ciekawa strona. Dzięki za wiele wiedzy, którą tu widzę. Mam zamiar nabyć lodówkę Samsung RS68A884CB1 , z trzech powodów.
1. Kostkarka.
2. Duża pojemność.
3. Klasa energetyczna C.
Jednakże zaskakuje mnie, iż model jest wycofany, a na jego miejsce nie ma następcy w tej samej klasie energetycznej. Czy wie Pan czym to jest spowodowane ? Generalnie z lodówek SDS klasa D to rzadkość, większość jest E lub F. Z chęcią też przeczytam krótki komentarz na temat tego modelu.
Klasa C to właśnie wada tego urządzenia, a nie zaleta. SBSy są głównie w klasie F i E – wtedy mają normalne kompresory, izolację i są oprogramowaniem nastawione na klasyczną pracę – jest szansa na kilka lat bezproblemowej eksploatacji. Skąd info, że jest wycofywana? Wszędzie dostępna w dużych ilościach, choć 6000 zł i więcej to gruba przesada jak za jakość zwykłego sbsa od Samsunga – w tych pieniądzach lepiej brać grafitowe LG z serii 9 – zupełnie inna jakość.
Pisząc, że jest wycofana, miałem na myśli, że nie ma jej na głównej stronie Samsung Polska. Założyłem, że jest to model wycofany z produkcji.
Czy LG seria 9, oznacza że w nazwie jest 9 z przodu ?
Czy może Pan rozwinąć temat energooszczędności w klasie SBS, tzn. dlaczego musi być E lub F, co oznacza że są normalne kompresory, izolacja i oprogramowanie ?
Nie upieram się przy Samsungu, bo LG też mi się podobają, ale obecne ceny prądu nakazują zwracać uwagę na energooszczędność.
Dzięki za bardzo szybką odpowiedź.
Tak, pierwsza cyfra w nazwie to 9 – to najlepiej wyposażone modele, są dostępne w klasie F i E. Klasę C w tym Samsungu osiągnięto kosztem realnym parametrów sprzętu co przełoży się na krótką żywotność sprzętu, dlatego klasa F to standard, a E to już super poziom zużycia. Wyżej na razie nie ma sensu. Różnica w realnym zużyciu prądu po przeliczeniu na zł nie jest specjalnie duża.
Witam, mam pytanie o tę lodówkę Multi door Grundig GQN21235GBN, co może Pan o niej powiedzieć? Czy warta jest swojej ceny? Zależy mi na czarnym szklanym froncie oraz na kostkarce w szufladzie zamrażarki. Czy jest jakaś alternatywa lub lepszy sprzęt innego producenta w korzystniejszej cenie?
Witam, czy wie Pan coś o lodówkach Grundig a konkretnie Grundig GQN21235GBN ?
To marka Beko, nic ciekawego.
Witam, czy istnieje dobra lodówka side by side do zabudowy? Czy warto taką kupić?
Tego typu sprzęt to rzadkość na naszym rynku, lodówki gabarytowe do zabudowy ma głównie Liebherr w swojej ofercie, a sbsy do zabudowy robi się zestawiając ze sobą osobną chłodziarkę i zamrażarkę.
Dzień dobry. czy może mi Pan polecić lodówkę side by side lub Multi door bez kostkarki najlepiej Srebrną? Myślałam o firmie LG W kwocie do 4000, ale chętnie przyjmę każdą propozycję. Nie zależy mi na wielu dodatkowych bajerach, ale przede wszystkim na sprawnym działaniu. Dziękuję
LG będzie dobrym wyborem – LG GSBV70DSTM
Bardzo dziękuję panie Krzysztofie za podpowiedź. Dokładnie tą lodówkę kupiłam. Pozdrawiam
Panie Krzysztofie,
Szukam lodówki multidoor z french door bez kostkarki do wnęki pomiędzy zabudowę meblową (wysokość 90cm) a ścianą. Szerokość wnęki 93-94cm.
Rozważam HAIER HB18FGSAAA No frost 190cm
Czy szerokość wnęki pozwoli na komfortowe uzytkowanie i czy lodówka jest warta swojej ceny?
Czy jest Pan w stanie polecić lepszą w tej kategorii cenowej (w idealnej sytuacji w kolorze czarnym)?
Z góry dziękuję!
multidoor i french door to dwa osobne typy lodówek – multidoor ma 4 drzwi, a french door 2 drzwi od chłodziarki 1-2 szuflady zamrażarki. Lodówki tego typu wymagają zachowania przestrzeni na wentylację – po 10 cm po bokach, 5 cm za urządzeniem i 10-30 cm nad. Wskazany model french door Haiera ma 83 cm szerokości, czyli po bokach będzie mieć po 5 cm – nie idealnie, ale powinna sobie poradzić, może co najwyżej zużywać 10% więcej prądu.
Co Pan mysli o lodowce HAIER HTF-456DN6 , wyglada na to ze ma 4 drzwi, matowy kolor ale dziwnie niska cene, czy to sprzet warty kupienia ?
To bardzo tani, podstawowy multidoor z No Frost i niczym więcej – jak ktoś nie ma wymagań, to będzie zadowolony.
Panie Krzysztofie czy do 5000 przy obecnych cenach jesteśmy w stanie kupić sensowną lodówkę z kostkarką?
Poszukujemy czegoś w kolorze czarnym i póki co zastanawiamy się nad tym modelem Hisense RS694N4TFE .
Czy będzie okej czy może będzie coś bardziej sensownego np z LG ?
Z multidoora raczej musimy zrezygnować patrząc na cenę
Da się, wskazana jest całkiem niezła, a czarne w do 5000 zł ma też LG bardzo dobre, choćby LG GSJV31WBXF .
Dziękuję za odpowiedź
Jedna i druga ma zbiornik do kostkarki co zajmuje trochę miejsca.
Jest coś co przemawia za Hisense czy lepiej brać wskazane przez Pana LG ? Ewentualnie czy jest coś co przemawia za LG poza większą pojemnością
To podobne urządzenia, za LG może bardziej przemawiać wykonanie frontu – bardziej estetyczny niż Hisense.
Witam doradzi Pan? Ktora lepsza?
Lodówka SAMSUNG RS50N3913BC Side by Side No frost 178.9cm Czarna Podajnik wody Kostkarka czy
Lodówka LG GSJV70WBTF Side by Side No frost 179cm Czarna Kostkarka
Chyba że coś innego Pan zaproponuje? Z góry dziękuję.
Modele Samsunga z serii RS50 to jedne z najgorszych lodówek sbs na rynku, bazują na najstarszych podzespołach, mają wewnętrzne kostkarki zajmujące masę miejsca, często zacinają, się okropny dozownik z odbijaczem, w chłodziarce nie ma prawdziwego No Frost, przez co woda lubi skraplać się pod szufladę, a do tego te okropne, wystające uchwyty. LG o niebo lepsza – to aktualna seria praktycznie bez większych wad.
Witam Panie Krzysztofie,
Czy mógłbym prosić o pomoc?
Co by Pan polecił do kwoty 6000 PLN?
Główne wytyczne:
Side by side
Kostkarka ze zbiornikiem (nie podłącze jej do bieżącej wody)
Kolor grafit lub czarna
Klasa energetyczna jest mniej istotna, lecz lepiej mieć D jak F
Na rynku jest sporo modeli, które dla mnie zbytnio sie nie różnią w obrębie jednej marki.
Pozdrawiam
Michał
Witam, czy istnieje dobry multidoor, który zmieści się we wnęce 90cm (sama lodówka plus wymagane „luzy” po bokach)? Jakby miała kostkarkę i była czarna to byłaby idealna, ale warunek konieczny to te 90cm.
LG GMX844MCBF ma kostkarkę, jest grafitowa i ma 83,5 cm szerokości – po bokach zostaje po 3 cm, więc sobie poradzi (producent zaleca trochę więcej, ale logiczne minimum będzie zachowane).
wygląda super! niestety nie ma jej w żadnym sklepie:( Czy ewentualnie jakiś inny model? (może być bez kostkarki)
Ten model zaraz wróci do dostępności – można zapytać na infolinii LG kiedy planują dostawy. Łatwo dostępny jest odpowiednik w kolorze inox.
ok, bardzo dziękuje za pomoc! 🙂
a dopytam jeszcze, bo właściwie jestem na etapie projektowannia kuchni i mogę to trochę pozmieniać. Ile należałoby zaplanować na taki słupek kuchenny żeby zmieścić standardowy side/multidoor plus wymagane odstępy po bokach? standardowa szerokość to ok 92cm, czyli należałoby zaplanować 100 czy 105 cm? a zakładając standardową wysokość 180cm to wnęka powinna mieć 185cm? pytam w kontekście standardowych wymiarów takich urządzeń, żeby nie być w przyszłości „ograniczonym” do jakichś nietypowych wymiarów w razie chęci wymiany sprzętu.
Najlepiej dla sprzętu dać po ok. 10 cm przestrzeni po bokach i te 5 cm z tyłu, czyli 110 cm wnęka to ideał.
Dziękuję!
Panie Krzysztofie, serdecznie dziękuję za dzielenie się swoją wiedzą i szczegółową pomoc z trudnych wyborach. Przeczytałam wszystkie komentarze pod artykułem, gdyż byłam ciekawa informacji na temat dużych multidoorow Hisense i Samsunga. Przekonał mnie Pan do wyboru tego pierwszego. Bardziej skłaniam się do modelu bez kostkarki, natomiast ciekawi mnie kwestia głośności urządzenia: wersja droższa emituje 39 db, a tańsza 43. Czy w rzeczywistości jest to duża różnica? Pisał Pan, że przy dużych multidoorach podane decybele nie mają większego znaczenia – czy mógłby Pan trochę objaśnić tę kwestię? Może chodzi o to, ze podawana jest maksymalna głośność, jaką wydaje lodówka w pewnych momentach, natomiast przy normalnym użytkowaniu może być ona dużo cichsza? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam 🙂
Nawet modele z głośnością 43 dB na papierze są stosunkowo ciche i nie trzeba się tym przejmować. Głównie i tak będzie słychać pracę systemu No Frost, a w modelach z kostkarką – jej pracę. Głośności na papierze ostatnio ostro spadają, a 42-46 dB to do niedawna był standard.
Po długim namyśle kupiliśmy najdrozsza lodowke samsunga Multidoor Family hub. Niestety po 2 miesiącach przestała działać a kolejny miesiąc walczylam o gwarancję. Muszę teraz wybrać druga i nie wiem co zrobić? Na jaką się zdecydować. Proszę doradzic.
Multidoory to wygodne rozwiązanie, więc dalej bym się go trzymał – świetne multidoory ma Haier (6000-12000 zł) i LG (9000-12000). Potem z nieco tańszych Hisense (4200-7000) i Toshiba (5000-6000 zł).
Jaki konkretnie model Multidoor? Z kostkarka automatyczna i dystrybutorem wody do 12tys.
LG GMX945MC9F – świetnie wykonana.
WHIRLPOOL WQ9IFO1BX – bajeranckie wnętrze.
HAIER HCR7918EIMB – jakość wykonania równie dobra jak w LG, a wyposażenie jeszcze lepsze.
Ten Haier jest ok oprócz tej wielkiej skrzynki na drzwiach od dystrybutora, która szpeci. Pozostałe maja mniejsze i zakamuflowane chociaz troche półeczkami.
Wybór jest problematyczny bo ja mam podłączenie do bieżącej wody a ld i wirpool maja kostkarkę ze zbiornikiem. Sama juz nie wiem co lepsze???
Coś źle Pani sprawdza… Wszystkie 3 modele są podłączane pod obieg wody, nie mają zbiorników…
Na stronie madiaexpert w danych technicznych jednej i drugiej lodowki podane jest, że kostkarka automatyczna (zbiornik na wodę).
To dlaczego w instrukcji obu piszą tylko o podłączeniu wężykiem pod obieg wody? Nie można wierzyć w opisy sklepów – mają masę błędów. Z 2 strony spojrzy Pani na zdjęcia – gdzie niby mają być te zbiorniki?
I ta odpowiedź mnie satysfakcjonuje bo zależało mi na podłączeniu do wody. Wybór w takim razie zawęził mi się do LG i Whirlpoola. Która Pan by wybrał?
I dziękuję bardzo za pomoc. Pozdrawiam.
Wszystkie 3 są fajne, LG najbardziej tradycyjna, Whirlpool najbardziej wypasiony, a Haier ma genialne oświetlenie wnętrza i chyba najładniejszy front, ale to kwestia indywidualna.
Poszukuję lodówki multidoor z kostkarką automatyczną – najlepiej w drzwiach. Znalazłem Hisense HISENSE RQ760N4AFF . Od 9 lat używam SBS od Samsungu i przyszedł czas na multidoor’a – ostatecznie frenchdora… Tylko trochę boję się HISENSE…czy jest jakaś sensowna alternatywa w podobnej cenie.
Multidoor z kostkarką to droga zabawa – Hisense to jedna z najtańszych opcji na rynku i nawet dobra – często sam polecam. Inne to bardziej 9-12k zł.
Witam
Proszę o porównanie lodówek
LG GSB760PZXZ z Haker HSR39189FNPG ,ewentualnie polecenie czegoś innego
LG większe, pojemniejsze i lepiej wykończone.
Panie Krzysztofie,
jaka Rożnica oprócz kostkarki Hisence
1.Hisense RQ760N4AFF
2. HISENSE RQ758N4SAI1
Dziękuję
Realnie to właśnie kostkarka 🙂
Panie Krzysztofie,
Reszta sprzętu już prawie wybrana, ale nadal problem z lodówką.
Pozostały:
1. Samsung RF65A967ESR (9,5k zł) – wrócił do spisu, bo to jedyna lodówka, która widziałem na żywo i żonie się podoba.
2. Samsung RF65A977FSG (11,7k zł) – ta sama co powyżej, tylko z ekranem (chyba fajny bajer, jak to się sprawdza?), doszła do rankingu bo nagle jest na nią dość duża promocja.
3. Whirlpool WQ9 IFO1BX czarna (12k zł) – zastanawia mnie, że skoro ma awaryjny wyświetlacz, to dlaczego znalazła się wśród najlepszych lodówek lato 2022 waszego rankingu? Na plus, że najwyższa z lodówek.
4. Whirlpool WQ9 IMO1L srebrna (10,7k zł) – czy ona się różni tylko kolorem od powyższej? Tu jest chyba inny wyświetlacz? Może mniej awaryjny?
5. Hitachi R-WB640VRU0 (13k zł) – na plus dwoma poziomy pojemników, komora próżniowa, rozkład wnętrza; na minus brak podłączenia do wody, brak kostkarki i dystrubutora wody na zewnątrz.
6. Haier HCR7918EIMB (11k) – na minus mało pojemna w środku (realnie mało półek i szuflad w części chłodziarkowej, na plus kostkarka solidnie wykonaną.
Z powyższych lodówek zdecydowanie bardziej pasują mi te z pozycji 1-4 (na pierwszym Whirlpool, na drugim miejscu Samsung) – ze względu na rozkład wnętrza lodówki, ogólny wygląd, kostkarkę i dystrybutor wody.
Jednak z wcześniejszych postów mam wrażenie, że zdecydowanie bardziej poleca Pan ww. lodówki z pozycji 5-6, tj. Hitchaci lub Haier.
Dla mnie Hitchaci ma dużo plusów, ale na minus cena najwyższa, brak podłączenia wody, brak zewnętrznego dystrybutora wody z kostkarką. Naprawdę jest tak świetna- znacznie lepsza niż Whirlpool czy Samsung? Gdzie te różnice w jakości?
Haier w ogóle do mnie nie przemawia, poza ładnym wyglądem i kostkarką, a to mają w większości też pozostałe. Czym ona przewyższa pozostałe z ww. lodówek, że w ogóle warto ją brać pod uwagę?
Jeśli miałby Pan wybrać z 6 powyższych lodówek, to która by to była i dlaczego?
Jeśli miałby Pan wybrać tylko z ww. lodówek Whirlpool i Samsung, to która by to była i dlaczego?
Bardzo dziękuję 🙂
1. Jest ok, choć to Samsung – nigdy nie wiadomo co się zepsuje 😉
2. Tablet fajny bajer, ale jak na 4 generację mogliby dać coś z lepszą rozdzielczością i wstawić jakiś normalny proces + 6 GB RAM w tej cenie, bo działa jak jedne z pierwszych tabletów.
3. Nie napisałem, że awaryjny, ale lubi się zaciąć jak to elektronika tego typu – w Samsungu nr 2 jest podobnie. Na dodatek to moje odczucia z 1 sztuki którą się bawiłem. Poza tym to świetny sprzęt – wyświetlacz używa się raz na początku w celu ustawienia temp, a potem ma się go gdzieś z wyjątkiem wybory tego co ma lecieć.
4. Tu jest zwykły sterownik – nie robi problemów, a przynajmniej o takich nie słyszałem.
5. BdB sprzęt – nic dodać nic ująć.
Hitachi to marka premium w tej kategorii, dlatego są stosunkowo drodzy. Haier to specjalista w lodówkach gabarytowych, wykonanie jest lepsze niż w Samsungu, czy Whirlpoolu (plastiki, półki, prowadnice), dlatego te 2 firmy byłby u mnie na pierwszych miejscach. Whirlpool ma bardzo nietypowe wnętrze, ciemne, ładnie wykończone, a Samsungi nietypowo rozwiązany barek, kostkarkę i dozownik wody.
Gdybym miał wybierać z 1-4 to pewnie kupiłbym Whirlpoola 4, lub Samsunga 1 – mi nie specjalnie podoba się ciemne wnętrze Whirlpoola, a Samsunga 1 i 2 znam sprzedażowo, więc pewnie wygrałby u mnie pierwszy Szajsung.
Dzień dobry,
co Pan sądzi o tej lodówce?
https://www….5c505fbf62
Pozdrawiam
Z tanich multidoorów jest to jedna z lepszych opcji na rynku.
Dziękuję
Witam, nr.1 z rankingu czy nr.4 ? Nie patrzę na szkło czy kolor, chodzi mi o jakość wykonania, awaryjność i ew. serwis? Dziękuje bardzo za odpowiedź
Jakościowo zdecydowanie nr 4, serwis podobny, awaryjność w LG mniejsza, w Samsungach co chwilę wraca ktoś z piszczącymi zawiasami, zacinającą się kostkarką, czy pękniętymi plastikami. Wygląd jednak zdecydowanie w Samsungu na plus względem LG – ta firma zatrudnia naprawdę słabych designerów…
Co do designu LG to czy ja wiem czy jest słaby? Mi się osobiscie podobają, bylem oglądać wersję czarną emaliowaną i szczotkowaną, to ta druga bardzo fajna jest tylko nie do końca czarna;)
To jest ogólna opinia klientów – zazwyczaj mając obok siebie Samsunga i LG, klienci uważają, że Samsung ładniejszy.
I jak wypada LG względem Haier HSR3918FIPB ??
LG to znacznie pojemniejsza lodówka, nieco lepiej wykonana. Haier ma bardzo małą głębokość i nietypowy front w ładnym czarnym macie.
Dziękuje, myślę że postawie jednak na LG, na pralkę i suszarkę również. Mam tylko jeszcze problem jaką indukcje wybrać?
Kwestia potrzeb, ale celowałbym w Electroluxa EIV634 i jemu podobne płyty, na 2 miejscu brałbym pod uwagę płyty Boscha/Siemensa.
Witam,
od ok. 20 lat posiadam lodówkę Sharp (modelu nie pamiętam) z zamrażarką na górze, pojemność ok. 350/150 l. Przyszedł czas na wymianę sprzętu na coś o zbliżonych pojemnościach lub większy. Ponieważ denerwował mnie układ z „kucaniem” do szuflad, więc poszukuję jakiegoś MD lub FD. Im więcej czytam tu na forum, tym jestem bardziej skołowany. Mój budżet do 5 koła. W tej chwili poruszam się pomiędzy RQ758N4SAF1 , WQ9EIL oraz RF750N41SF . Proszę o podpowiedź/ pomoc w wyborze sprzętu.
Pierwsza jest najlepsza – jak na 4200 zł jest świetnie wyposażona i wykończona.
A czy ta od Beko też się sprawdzi? Mało opinii a jest wyposażona w kostkarkę na czym mi zalezy. Czy jest porównywalna z hisense poleconym wyżej?
https://www….1jxn.bhtml
Beko ma nie najlepsze chłodnictwo – wymienione wcześniej są po prostu lepsze. Te plastikowe, kwadratowe uchwyty wyglądają paskudnie – taniej się nie da.
Dzięki za odpowiedź, w takim razie kierunek hisense lub Toshiba. Dzięki