Czas na kolejny test UOKiK – tym razem pod lupę wzięto najpopularniejsze płyny do mycia naczyń. Który z płynów jest najskuteczniejszy i najbardziej opłacalny? Pod lupę wzięto 10 najpopularniejszych marek i sprawdzono ich działalnie w kilku różnorodnych scenariuszach.
Od kilku miesięcy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów testuje popularne produkty używane w gospodarstwach domowych, wskazując produkty najbardziej opłacalne i godne uwagi. Do tej pory przetestowano tabletki do zmywarek oraz proszki do prania, a teraz czas na płyny do mycia naczyń.
UOKiK do testu wybrał 10 najpopularniejszych marek płynów do zmywania, wytypowanych na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa w supermarketach, dyskontach i drogeriach. Cztery z nich to marki własne: Lewiatan, Lidl oraz dwie z sieci Biedronka. Płyny przeszły w sumie 66 różnych testów, podczas których uzyskano 2 270 wyników cząstkowych.
W trakcie testów urząd przyjrzał się kilku kluczowym parametrom wpływającym na jakość i komfort zmywania. Po pierwsze, zbadano zdolność myjącą płynów, czyli ich skuteczność w usuwaniu zabrudzeń. Po drugie, testowano zdolność emulgowania tłuszczów, która przesądza o sile działania detergentu w walce z tłustymi naczyniami. Po trzecie, sprawdzano odczyn pH produktów, którego wartość wpływa na stan skóry dłoni.
Ponadto, analitycy UOKiK oszacowali, ile wynosi koszt pojedynczego zmywania i jednego litra (lub kilograma) płynu, a także ocenili stosunek jego jakości do ceny. Zweryfikowali również, czy deklaracja producenta dot. zawartości netto (masy lub objętości) produktu jest zgodna z rzeczywistością.
Jak wyglądała procedura testowa? W przypadku zdolności myjącej naniesiono na białe, płaskie talerze mieszankę sporządzoną z mleka w proszku, żółtek w proszku, mąki pszennej, margaryny i wody. Swoją konsystencją przypominała ona surowe ciasto naleśnikowe. Zabrudzone naczynia pozostawiono na 24 godziny w temperaturze pokojowej.
Proces mycia powtarzano w trzech seriach, po 30 sztuk talerzy, dla każdego badanego płynu. Detergent dawkowano zgodnie z procedurą badawczą, uwzględniając zalecenia producenta. We wszystkich przypadkach warunki mycia były takie same: wykorzystano wodę wodociągową o zbliżonym poziomie twardości i temp. 45 st. C, niepoddaną procesowi zmiękczania.
Po umyciu i wysuszeniu talerze zanurzono w roztworze jodu dla ułatwienia obserwacji. Wygląd talerzy oceniono, zliczając plamy oraz zacieki na każdym z nich, przyznając określoną liczbę punktów.
Na podstawie badań laboratoryjnych UOKiK ocenił ogólną jakość płynów. Trzem parametrom przypisano określone wartości: 60 proc. – zdolność myjąca, 35 proc. – zdolność emulgowania tłuszczów, 5 proc. – wartość pH. W ten sposób utworzyliśmy ranking jakości, w którym pierwsze miejsce zajęły Fairy cytryna, Pur Sekrety Kucharza Soda Effect oraz Ludwik cytrynowy, zdobywając 5 gwiazdek. Kolejny w rankingu był Kraft cytrynowy, otrzymując 4 gwiazdki.
Lista najlepszych płynów do mycia naczyń wg oceny jakości:
Obliczono również ile wynosi koszt jednego zmywania i oceniono stosunek jakości produktów do ich ceny. Okazało się, że najtaniej zmywa się w Tymku: jedno zmywanie = jeden grosz.
Za miesiąc UOKiK weźmie pod lupę pieluszki dla dzieci.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Od kilku tygodni mamy dobre ceny na pionówki i roboty Dreame, a teraz sklep RTV…
Whirlpool W8I HT40 T Maxi Space to jedna z najbardziej opłacalnych zmywarek na naszym rynku…
Świetna płyta indukcyjna Electrolux CIV634 wylądowała na przecenie w sieci RTV EURO AGD. To najlepsza…
Szukasz dobrego robota, ale nie chcesz wydawać 3500-5000 zł na tegoroczne flagowce? W RTV Euro…
Sklep LG ma dobrą cenę na lodówkę GBV5250DSW. Nie dość, że po kombinacji promocji koszt…
Zapach pierników, błysk bombek i... szum odkurzacza? W ferworze świątecznych przygotowań często zapominamy, że technologia…
Komentarze
Czy można było by prosić o ranking odkurzaczy bezworkowych? Jakość mocowań, kółek, siła ssania itp? Bo większość to odkurzacze pionowe na stronie.
Nie planujemy takiego TOP na razie.
Czekam na test zlewozmywaków:)