Amica 6017DGE2.33HZpTaDpANJ(Xx) to pierwszy model w ofercie polskiego producenta na rodzimym rynku, w kategorii prawdziwych urządzeń Dual Cook / Double Oven.
Polski rynek AGD jest specyficzny. Wiele zaawansowanych urządzeń, rozbudowanych pod względem funkcjonalności czy rozmiaru nie jest u nas oferowana. Przykładem są piekarniki mające dwie komory pieczenia, które często promowane są w produkcji zachodniej.
Samsung, Beko czy Hoover oferują u nas piekarniki dzielone – to jedna komora pieczenia przedzielona kawałkiem blachy, bez dodatkowych elementów grzejnych czy uszczelnienia. Na bardziej rozwiniętych rynkach światowi liderzy oferują tymczasem urządzenia mające dwie komory pieczenia w różnych konfiguracjach (dwa piekarniki, piekarnik + parowar, piekarnik + opiekacz itp.).
Amica na rynkach zachodnich oferuje taki sprzęt od kilku lat. Teraz polski producent zdecydował się wprowadzić pierwsze urządzenie tego typu na rodziny rynek – to model Amica 6017DGE2.33HZpTaDpANJ(Xx). I tak, dobrze wiem – nazwy kuchni wolnostojących to przydługawy koszmarek, ale co zrobić.
Spis treści
Dwie komory, ale wyposażenie pozostawia nieco do życzenia
Jak już wspomniałem, pierwszym urządzeniem z podwójnym piekarnikiem oficjalnie dostępnym w Polsce jest kuchnia wolnostojąca, a nie sprzęt do zabudowy, który cieszy się większą popularnością. Miałem okazję pobawić się urządzeniem tego typu na targach IFA w Berlinie – to naprawdę ciekawe urządzenia dla wymagających domowych kucharzy!
Amica postanowiła wystartować z niskiego poziomu, bo oferowany model jest przeciętnie wyposażony. Z jednej strony ma płytę gazową z powierzchnią ze stali szczotkowanej, ruszt żeliwny (dzielony na 2 części), solidną pokrywę ze szkła hartowanego i wygodne pokrętła motylkowe (nie dotykamy nadruków, więc nie zetrą się zbyt szybko), a z drugiej strony brakuje w piekarniku choćby termoobiegu i wielu rodzajów nastaw.
Dziwne podejście, ale najważniejsze, że w kategorii prawdziwych urządzeń Dual Cook, czy jak to nazywają na zachodzie Double Oven, Amica poczyniła pierwsze starania w tej kategorii w Polsce.
Cena i dostępność
Urządzenie pojawiło się tylko na stronach sieci RTV EURO AGD i jest już dostępne „od ręki”, lecz na stronie producenta nie znalazłem takiego sprzętu, więc trudno znaleźć szczegółowy opis i zdjęcia. Cena sugerowana to 2599 zł – trochę drogo, jak na biedną specyfikację, więc spodziewam się szybkiej korekty lub dobrych promocji.
Kuchnia Amiki nie ma szuflady pod piekarnikiem – jej przestrzeń została zajęta przez piekarniki. Główny piekarnik na dole to sprzęt z wymuszonym obiegiem powietrza, 67 litrami pojemności i jedną prowadnicę teleskopową.
Drugi mniejszy piekarnik ma komorę o pojemności 44 litrów i jest typowym piekarnikiem z konwekcją naturalną, czyli wyposażono go w grzałki góra/dół i grill. Termostaty obu piekarników pozwala na pieczenie w temperaturach od 100 do 250 stopni.
Termoobieg jest lub… go nie ma
Instrukcja obsługi podaje informację, że dolny piekarnik ma termoobieg (wentylator z grzejnikiem termoobiegu), lecz według nazewnictwa modelowego ten wariant nie oferuje funkcji termoobiegu (liczba 2 w nazwie po litrach GE oznacza brak tej funkcji, a 3 jej obecność).
Na szczegółowy opis produktu trzeba poczekać do czasu opublikowania jego specyfikacji na stronie producenta, więc na razie traktujcie ten wpis jako zapowiedź na przyszłość – jak tylko pojawią się nowe informacje, uzupełnię wpis.
Mam nadzieje, że Amica rozwinie dostępność piekarników podwójnych w obu kategoriach – do zabudowy i w kuchniach wolnostojących. Początkowo ten sprzęt może nie zdobyć wielu klientów, lecz z porządnym marketingiem powinien z czasem stać się konkurencją dla piekarników dzielonych Samsunga.
To również warto przeczytać!
Dla miłośników pieczenia i grillowania mamy dwa konkretne poradniki – w pierwszym radzimy, na co zwracać uwagę kupując piekarnik, a w maniaKalnym TOP-10 polecanych piekarników wskazujemy konkretne modele, którymi warto się zainteresować.
Warto również zerknąć na maniaKalny poradnik, na co zwracać uwagę kupując kuchenkę mikrofalową oraz maniaKalny ranking kuchenek mikrofalowych.
Przygotowaliśmy również przydatne poradniki dla tych, którzy właśnie urządzają kuchnię i kupują płytę, kuchenkę lub okap. Doradzamy m.in., czy warto kupić płytę indukcyjną, jaka powinna być dobra płyta ceramiczna i na co zwrócić uwagę kupując płytę gazową, a także czy warto dzisiaj kupić kuchenkę wolnostojącą.
Ceny Amica 6017DGE2.33HZpTaDpANJ(Xx)
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.