Potrzebna ci dobra płyta indukcyjna do zabudowy? Przeczytaj nasz poradnik, w którym podpowiadamy, jakie parametry powinna mieć solidna płyta indukcyjna w 2021 roku i na co zwrócić uwagę w czasie zakupu, żeby później nie żałować.
W dobie nowoczesnego budownictwa odchodzi się od przyłączy gazowych. Coraz częściej rynek pierwotny mieszkań, szeregowców, bliźniaków, czy domów jednorodzinnych oferuje tylko i wyłącznie przyłącza prądowe. Jest to główny powód, dla którego płyta indukcyjna do zabudowy staje się coraz popularniejszym wyborem w Polsce.
Przy okazji polecam zerknąć na inne poradniki:
- czy warto kupić płytę ceramiczną (i czym różni się ona od indukcji?),
- na co zwracać uwagę kupując płytę gazową,
- o czym pamiętać wybierając kuchnię wolnostojącą,
- jak kupować piekarnik, żeby nie żałować.
Jeśli szukasz konkretnego, wartego polecenia modelu, zobacz mój najnowszy TOP-10 płyt indukcyjnych. Tymczasem jednak zabierzmy się za tytułowe pytanie.
Czym wyróżnia się płyta indukcyjna?
Zamiast tradycyjnego elementu grzejnego w postaci grzałki lub palnika gazowego, płyta indukcyjna posiada cewki elektromagnetyczne znajdujące się zaraz pod szkłem zewnętrznym. Technologia ta wymaga stosowania naczyń będących ferromagnetykami, czyli takimi, które przyciągają magnes.
Indukowanie prądów wirowych spowodowane jest zamianą energii elektrycznej na cieplną. W taki sposób „podgrzewany” jest garnek i to z falowości tego zjawiska wynika sekwencyjność podawanej temperatury – im wyższy poziom wybrany na płycie, tym częściej wysłane są fale.
Podstawową zaletą płyty indukcyjnej jest czystość i bezpieczeństwo – szkło nie jest nagrzewane, więc nie ma ryzyka oparzenia się, ani przypalenia tego, co wykipi z garnka. W stosunku do zwykłej płyty ceramicznej indukcja nagrzewa się znacznie szybciej – nawet trzykrotnie, a to oznacza mniejszy rachunek za prąd!
Sporą wadą indukcji jest wysoka cena zakupu w stosunku do płyt gazowych (500 – 800 zł), czy ceramicznych (600 – 1000 zł). Indukcje z ciekawymi funkcjami zaczynają się od 1300 zł, a średnio kosztują ok. 1700 zł.
Niestety, za ceną nie idzie trwałość – indukcja to najbardziej wadliwy rodzaj płyty grzewczej. Z uwagi na sporą ilość elektroniki i systemu chłodzenia, średnia żywotność urządzenia to od trzech do siedmiu lat.
Z uwagi na występowanie systemu chłodzenia, płyta generuje hałas porównywalny z komputerem stacjonarnym pod obciążeniem. Bardzo ważną kwestią jest też sposób montażu płyty w meblach. System chłodzenia wymaga dostępu do powietrza, więc przed zakupem warto sprawdzić czy nasze meble spełniają wymogi producenta.
Jaki rozmiar i moc przyłączeniowa?
Płyty indukcyjne występują we wszystkich możliwych rozmiarach, od jedno- czy dwupalnikowych o szerokości 30 cm, przez najpopularniejsze rozwiązanie mające 60 cm szerokości z czterema polami, po płyty szerokie (70 i 75 cm), też z czterema polami. Największe płyty mają aż pięć pól i występują w rozmiarach 77 i 90 cm szerokości. Największe mogą mieć nawet sześć pól grzewczych.
Najprostszą kwestią jest głębokość – większość płyt na rynku ma głębokość 51-52 cm i grubość 5,5-4,4 cm. Także wymiary wewnętrzne są w miarę standardowe – dla najpopularniejszego rozmiaru zewnętrznego 51,8 x 59 cm jest to 49 x 56 cm.
Oczywiście istnieją też inne rozmiary, jak modele popularne na rynkach zachodnich: 90 x 40 cm (trzy pola indukcyjne), czy nawet płyty o szerokości 120 cm.
Moc płyt indukcyjnych mieści się w zakresie 2,8 – 12kW. Najniższa moc zarezerwowana jest dla płyt podłączanych pod jedną fazę, a moc od 4,7kW do 12 kW to już typowe podłączenie dwu- lub 3-fazowe (tzw. „siła”).
W najpopularniejszych modelach siłowych moc indukcji to 7,2 kW (Gorenje, Samsung, Beko, Whirlpool) lub 7,4 kW (Electrolux, Amica i droższe modele Boscha i Siemensa). Wyjątkiem są tu płyty niemieckich producentów Boscha i Siemensa. Na naszym rynku większość modeli ma moc 6,9 kW, więc są słabsze od konkurencji. Dla porównania na rynku niemieckim praktycznie wszystkie płyty siłowe tego koncernu mają moc od 7,4 kW wzwyż.
Największe modele płyt, posiadające pięć lub sześć pól mogą osiągać moc w granicach 10-12kW, a to już wymaga podłączenia pod wszystkie trzy fazy.
Rodzaje szkła i wykończenie
W wielu poradnikach możecie spotkać informację, że stosuje się dwa rodzaje szkła – ceramiczne i zwykłe szkło hartowane. Nie do końca jest to prawdą. 99,9% płyt posiada szkło ceramiczne dwóch światowych potentatów: EuroKera (mała literka „k” w narożniku) i Schott Ceran.
Obie główne firmy pochodzą z Europy: Schott Ceran z Niemiec, a EuroKera z Francji i jedyne co je różni to wykończenie – obie wykonano w połysku, lecz w płytach EuroKera trochę mniej jest to widoczne. Istnieją jeszcze producenci chińscy produkujący szkło ceramiczne i z uwagi na dobry stosunek ceny do jakości, zdobywają coraz większą popularność.
Płyta indukcyjna może zostać wykończona na trzy sposoby: są to metalowa ramka wokół szkła, szkło frezowane na rantach, oraz brak frezu. Pierwszy rodzaj ma dwie zalety – zabezpiecza szkło przed ukruszeniem i nadaje płycie delikatnego wgłębienia (gdy coś wykipi, zostaje na płycie, a nie leci od razu poza urządzenie). Wadą płyt z ramką jest trudność w czyszczeniu metalowego elementu.
Drugie rozwiązanie ma mieć walor estetyczny przy najprostszym sposobie montażu płyty – na blacie. Trzecie opcja jest idealna gdy mamy możliwość pełnej zabudowy płyty w blacie – indukcja będzie zlicowana z blatem, a nawet lekko obniżona. Dzięki takiemu osadzeniu płyty, nie ma ryzyka zbicia narożników i zyskujemy przedłużenie blatu, bez rantów.
Osobiście polecam to ostatnie rozwiązanie – wymaga znalezienia dobrego stolarza i paru złotych więcej za montaż, ale efekt i komfort pracy jest niezastąpiony.
Rodzaje pól indukcyjnych
Istnieją trzy rodzaje pól w płytach indukcyjnych. Najczęstszym jest zwykłe pole okrągłe o rozmiarze od 14 cm do 26 cm. Następnie mamy pola prostokątne o wymiarach zbliżonych do kwadratu np.: 22 x 19 cm (czasem z zaokrąglonymi narożnikami). Pola te stosuje się w celu łączenia powierzchni grzewczej np. dla brytfan lub innych dużych garnków.
Ostatni rodzaj pól to coraz częściej spotykane pola łączone z wielu cewek w kształcie owalu lub prostokąta. Jedno pole składa się z dwóch prostokątnych cewek dających obszar podobny do kwadratu. Rozwiązania te stosowane są w drogich płytach i mają dawać jeszcze bardziej równomierne podgrzewanie naczyń, a także dowolność miejsca, w jakim postawimy naczynie.
Sterowniki płyt indukcyjnych
Producenci płyt indukcyjnych stosują dwa typy sterowników w kilku konfiguracjach. Podstawowy programator posiada sterowanie plus/minus – jeśli chcemy ustawić 9 poziom mocy, musimy 9 razy nacisnąć na „plus”, lub go dłużej przytrzymać, aż pole osiągnie pożądaną wartość.
Sterownik ten może występować w dwóch wariantach. Podstawowy posiada jeden manipulator +/- do wszystkich pól – jeśli chcemy zmienić poziom mocy na czterech polach, musimy przeklikać każde pole po kolei (wybór pola, ustawienie mocy i tak cztery razy).
Lepszym wariantem (wygodniejszym) jest posiadanie czterech manipulatorów +/- do każdego pola osobno – aby ustawić poziom mocy na czterech polach, wystarczy cztery razy przeklikać znak + na każdym manipulatorze osobno – nie ma potrzeby wcześniejszego wyboru pola, które chcemy zmienić. Rozwiązanie z czterema osobnymi sterownikami stosuje głównie Electrolux, lecz ostatnio paru innych producentów pokazało pojedyncze modele z tym wygodnym programatorem (Beko, Amica).
Drugi rodzaj programatora stosowanego w indukcjach to tzw. „slider” – kropki lub liczbowe poziomy mocy ustawione w linii lub w kształt wycinka koła. Aby wybrać poziom mocy wystarczy przesunąć palcem po skali, lub od razy wybrać liczbę/kropkę.
To rozwiązanie też występuje w wersji pojedynczej – jeden slider do wszystkich czterech pól (więc przy zmianie mocy na kilku polach trzeba najpierw wskazać pole, na którym chcemy dokonać zmiany), jak i poczwórnej – od każdego pola osobny sterownik, brak potrzeby wskazywania pola na którym działamy.
Osobiście uważam, że ostatnia opcja jest najwygodniejsza i kupując teraz płytę indukcyjną wybierałbym wśród modeli z tym właśnie rozwiązaniem. Cztery slidery posiadają wszystkie droższe płyty Electroluxa (najtańsza kosztuje 1500 zł), Amica ma w ofercie kilka płyt z tym rozwiązaniem (oznaczenie S4 w nazwie modelu), a od niedawna także Beko i Whirlpool. 4 sliderów nie znajdziemy w Samsungu, Gorenje, Boschu, ani Siemensie.
Paru producentów pokazało w ostatnich latach indukcje z programatorami obrazkowymi – małymi wyświetlaczami, lecz rozwiązanie to nie należy do zbyt wygodnych i miewa problemy z podstawowym działaniem.
Najważniejsze funkcje płyt indukcyjnych
AutoBridge – automatyczne łączenie pół. Płyta sama wykrywa większe naczynie położone na dwóch cewkach i sama łączy je w jedno pole, sterowane za pomocą jednego poziomu mocy. W tańszych płytach z polem łączonym, można połączyć pola manualnie.
Booster (Power Booster) – szybkie gotowanie. Płyta na krótki czas „odpala” maksymalną moc cewki dla przyspieszenia gotowania. Dobre płyty potrafią zagotować 2 litry wody w 3 minuty.
Timer – ustawienie czasu danego pola.
Pauza – możliwość wstrzymania pracy płyty (zatrzymuje się timer lub program gotowy). Po ponownym wciśnięciu przycisku, płyta będzie kontynuować pracę.
Hob&Go – automatyczna rozpoczęcie pracy płyty po położeniu garnka na płycie (funkcja ta różnie jest nazywana przez producentów).
Wykrywanie obecności i wielkości garnka – podstawowa cecha indukcji. Działa tylko tam, gdzie postawimy garnek, a nie na całym polu. Im droższa płyta, tym lepiej ta funkcja działa. W tańszych płytach trzeba zająć przynajmniej 60% cewki, aby garnek został wykryty, a w droższych może to być tylko 30%.
Programy gotowe – najczęściej są to zaprogramowane temperatury gotowania. W najdroższych płytach można spotkać specjalne programy do naleśników, jajek, czy potraw wymagających precyzji temperatury i czasu.
Wskaźnik ciepła resztkowego – zamiast poziomu mocy na wyświetlaczu pojawi się litera H od angielskiego heat (ciepło). Symbol ten informuje, że szkło może być nagrzane od garnka. Funkcja ta działa zazwyczaj od 45 stopni.
Blokada płyty – prosta kombinacja sensorów blokująca działanie płyty. Dobre rozwiązanie przy małych dzieciach.
Check Pot – rzadko spotykana funkcja, ostatnio obecna w płytach Amica. Płyty sprawdzi czy nasze garnki nadają się do użytku. Wynik zostanie pokazany w procentach.
Łącznie z okapem – sporo płyt Electroluxa i kilka wybranych Amiki posiada opcję współpracy z okapem. Płyta dostosuje moc okapu do poziomu mocy płyty.
Zdalne sterowanie – najwyższe modele płyt indukcyjnych wyposażone są w moduły WiFi – sterować „kuchenką”, można z dowolnego urządzenia z systemem iOS lub Android.
Czujnik gotowania/smażenia – funkcja pilnująca efektów gotowania – nie pozwoli na wykipienie wody, a w bardziej zaawansowanej formie, daje nam wybór pomiędzy kilkoma poziomami wysmażenia potrawy. Funkcja znana z płyt 2 koncernów: Bosch/Siemens i Electorlux/AEG.
Jaką płytę indukcyjną kupić?
Wybór dobrej płyty indukcyjnej wydaje się trudny z uwagi na setki dostępnych produktów. W rzeczywistości nie ma wielu różnic między poszczególnymi producentami.
Najwięcej zapłacimy za płyty Boscha, Siemensa, Electroluxa, AEG i Samsunga – dobra płyta to wydatek min. 1800 zł. W Beko, Amice, Whirlpoolu, czy Gorenje porządną indukcję kupimy już za 1200 zł.
Przy podejmowaniu decyzji zakupowej nie warto kierować się starą zasadą, że droższy produkt powinien być lepszy jakościowo. Niestety, te czasy minęły. Kupuj rozsądnie.
Jeśli zastanawiasz się, jakie modele mogę szczerze polecić, koniecznie zajrzyj do mojego TOP-10 płyt indukcyjnych, który niedawno pojawił się na agdManiaK.pl.
To również warto przeczytać!
Dla miłośników pieczenia i grillowania mamy dwa konkretne poradniki – w pierwszym radzimy, na co zwracać uwagę kupując piekarnik, a w maniaKalnym TOP-10 polecanych piekarników wskazujemy konkretne modele, którymi warto się zainteresować. Jest też coś dla miłosników pary – ranking najlepszych piekarników parowych.
Warto również zerknąć na maniaKalny poradnik, na co zwracać uwagę kupując kuchenkę mikrofalową.
Na deser mamy poradnik, w którym wskazujemy, na co zwracać uwagę kupując okap i podsuwamy sprawdzone propozycje w maniaKalnym TOP-10 najlepszych okapów na polskim rynku.
Jeśli natomiast potrzebujesz sprawdzonej lodówki, szczególnie polecamy lekturę poradnika, na co zwracać uwagę kupując lodówkę oraz zestawienia TOP-10 najlepszych lodówek na polskim rynku.
Dla tych, którzy nie lubią zmywać naczyń mamy trzy konkretne poradniki – w pierwszym radzimy, na co zwracać uwagę kupując zmywarkę, a w maniaKalnym TOP-10 polecanych zmywarek oraz TOP-10 najlepszych zmywarek 45 cm wskazujemy konkretne modele, którymi warto się zainteresować.
Lubisz gotować i potrzebny Ci porządny robot do kuchni? Mamy dla Ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, na co zwracać uwagę kupując robota kuchennego, a w innym artykule podsuwamy TOP-10 polecanych robotów do kuchni (na każdą kieszeń).
Szukając dobrego odkurzacza koniecznie przeczytaj nasz poradnik, jak kupić odkurzacz i nie stracić. Warto również zapoznać się z wpisem o filtrach HEPA, porównaniem odkurzaczy pionowych i tradycyjnych, jak również maniaKalnym zestawieniem TOP-10 odkurzaczy na polskim rynku.
Jeśli szukasz robota sprzątającego, warto zerknąć na nasz poradnik, jaki odkurzacz automatyczny wybrać, żeby nie żałować, oraz na TOP-10 najlepszych robotów sprzątających.
Szukasz pralki? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, na co zwracać uwagę kupując pralkę. Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na nasz TOP-10 pralek. Mamy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych pralek ładowanych od góry, jak również zestawienie najlepszych suszarek do ubrań (na każdą kieszeń).
Nie zapomnieliśmy w końcu o fanach RTV. Jeśli szukasz dobrego telewizora koniecznie zerknij na nasz TOP-10 telewizorów lub przegląd dobrych i niedrogich telewizorów 4K UHD. Mamy również poradnik, jaki telewizor wybrać dla gracza.
To oczywiście nie wszystko. Mamy również szereg innych poradników, w których doradzamy m.in. jaki oczyszczacz powietrza warto kupić, o czym pamiętać kupując stację pary czy jak dobrze wybrać żelazko.
Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
„Nowoczesne budownictwo” tnie koszty na każdym kroku, stąd odejście od gazu”. Moja kuchenka gazowa (elektryczny piekarnik) ma 15 lat i wygląda oraz działa jak nowa. Może nie była najtańsza ale pewnie pociągnie następne 15, a z indukcją jest tak, że nie wiadomo czy jutro zadziała. U mnie jedynym warunkiem jest obecność gazu w sieci. Gotuję w każdym garnku, nawet w puszce po konserwie. O tym, że warto mieć dostęp do różnych źródeł energii nie wspomnę, żadna trąba czy opad śniegu nie uszkodzi rury gazowej. Uważam, że kuchenki indukcyjne są „jedynie słusznym wyborem” dla ludzi postawionych pod ścianą przez „nowoczesne budownictwo”.
Witam, dzięki za super artykuł i całe mnóstwo przydatnych komentarzy odnośnie indukcji. Brakuje mi tylko podpowiedzi na jedną kwestię:
-> która z wymienionych płyt indukcyjnych będzie miała najwięcej użytkowego miejsca? W sensie, że zmieszczą się dwa garnki wielkości 10 L?
-> czy to prawda, że jak postawię za duży garnek np. 20L nawet na największy palnik to indukcja go nie wykryje?
Gotuję sporo przetworów i korzystam z dużych garnków. Ze wszystkich stron, komentarzy wygląda na to, że powinnam wybrać pomiędzy Electrolux, Bosch a Teką. A najbardziej chyba pierwsza marka bo ze slidery są z jednej strony dzięki czemu druga zyskuje na miejsce. Z góry dzięki za podpowiedź.
Dzień dobry
Płyta indukcyjna – mały budżet max 1100 zł – czy mógłby Pan coś polecić tej cenie
Electrolux Slim-fit EIT60428C – najprostszy model Electroluxa, potem tylko modele Amici i Beko, ale będą głośniejsze i bardziej pulsujące.
Najlepiej dołożyć 100 zł i brać Electrolux Slim-fit LIR60430 z 4 osobnymi sterownikami – wygodniejsze rozwiązanie.
Witam. Panie Krzysztofie pytanie jaki sprzęt pan poleca do wyposażenia nowej kuchni w domku jednorodzinnym kuchnią i salon z jadalnią to 50m2 okap przyścienny w suficie i podwieszanym podłączenie jest kominowe, bardzo dużo gotuje, chciała bym 80cm indukcyjne, piekarnik i mikrofala do zabudowy. I jaką Pan poleca chłodziarkę wolnostojącą . Pozdrawiam serdecznie
Im więcej Pani poda szczegółów przy każdym sprzęcie, tym łatwiej coś polecić – proszę to rozpisać i podać wymagania, kolory, funkcje jakie mają się znaleźć, wymiary itp.
Witam. Panie Krzysztofie
-piekarnik do zabudowy, czarny szkło
płyta indukcyjna, (70-80) 2 fazy jakiś czujnik gotownia , do zabudowy czarna i tak jak wspominałam dużo gotuje , i używam duże garnki
-zmywarka do zabudowy (60 cm), do zabudowy powinna wystarczyć
lodówka chłodziarka wolnostojąca czarna (wysoka max-200cm.+ szer. max 70cm ),- myślałam o samsung BESPOKE
-okap wolnowiszący szkło i czarny (60- 80) zintegrowany z płytą
– kuchenka mikrofalowa do zabudowy czarne szkło
sprzęt nie konieczne z najniższej puki wole dołożyć parę złotych i kupić coś porządnego kuchnia będzie stylu nowoczesnym
Z GÓRY BARDZO DZIEKUJE ZA POMOC
Piekarnik – mało szczegółów, z prostych polecić można modele pokrętłowo-elektroniczne z Gorenje i Amici ED47, a z lepszych niemieckie Electroluxy (te o pojemności 70-71 litrów), Boscha 8 serię, Siemensa iQ700.
Indukcja – Electrolux EIV835 , odpowiednik z IKEA, lub modele Boscha/Siemensa.
Zmywarka – Whirlpool WIO, WIP, Beko DIN28431 i podobne, a z droższych Bosch/Siemens od 3000 zł, lub Electrolux EEM48 i EEM69.
Lodówka – W Bespoke płaci się tylko za możliwość wymiany paneli na inne kolorystycznie. LG GBB940BMQZT – tańsza i lepsza.
Okap – jaki kształt? T-line, tuba, skośny, domek?
Mirko dobiera się po wybraniu piekarnika.
Dzień dobry Panie Krzysztofie
Proszę o pomoc w wyborze sprzętu.
Budżet 15 tysięcy.
*płyt indukcyjna
-rozmiar 70-90 cm
-boster
-pole wspólne
-autobridge
-czujnik smażenia, gotowania
*okap duży typu „telewizor” 😉
-wyciąg kominowy plus opcja filtra węglowego
– ciąg do komina znajduje się w suficie podwieszanym i będzie mierzył ok 3 metrów dlatego ważne by był mocny
– kuchnia otwarta
*piekarnik do zabudowy
*mikrofala do zabudowy
*chłodziarka bez zabudowy (myślałam o samsung RB38A7B6AAR-poleca pan?)
*zmywarka
– cicha
Z góry bardzo dziękuję 🙂
Jeśli szuka Pani płyty szerokiej z sensorami smażenia, to trzeba celować w modele Electroluxa/AEG (modele EIS), lub Boscha/Siemensa – tylko te droższe.
Okap skośny dobiera się do powierzchni pomieszczenia pod względem wydajności, a przy tym warto zwracać uwagę na poziom głośności na danych biegach.
Lodówka w szkle bardzo ładna.
Co do pozostałych sprzętów to proszę podać jakieś wymagania, kolory, cokolwiek.
Proszę o pomoc w wyborze płyty indukcyjnej (będzie podłączona pod siłę). Ma być łatwa do czyszczenia i obsługi (wygodna w obsłudze), ma mieć funkcję łączenia pól grzewczych, funkcję automatycznego wykrywania obecności garnka i dostosowywania pola grzewczego do jego wielkości, automatycznego wyłączenia, np. po zalaniu płyty, funkcję pauzy. Interesuje mnie płyta o dłuższej żywotności, o szerokości do 60cm. Wybrałam coś takiego https://www….bhtml#opis, https://www….beko.bhtml, https://www….f2mt.bhtml . Nie wiem, która będzie lepsza. Może ewentualnie poleci Pan coś innego.
Wskazała Pani 2 modele wycofane i 1 aktualny, więc wybór prosty – Beko HII64205F2MT
A czy mógłby Pan polecić jakieś inne płyty indukcyjne / innych firm?
Preferuję płyty z Electroluxa/AEG i Boscha/Siemensa. Jeśli ma to być coś w miarę taniego to polecam: Bosch PIE631FB1E – często po 1300-1400 zł, z nieco lepiej wyposażonych Electrolux Slim-fit CIV634 – teraz w dobrej cenie 1584 zł.
Przeczytałam opinie o płycie indukcyjnej Beko HII64205F2MT i Elektrolux Slim-Fit CIV634 i spotkałam się z negatywnymi komentarzami jeśli chodzi o jakość szkła w tych płytach – bardzo się rysuje i fatalnie to wygląda po pewnym czasie użytkowania. Czy są płyty indukcyjne podobne do wskazanych ale z lepszą jakością szkła?
Temat wałkowany 100 razy… Szkło ceramiczne rysuje się i tyle. Beko ma niemieckie Schott Ceran, a Electrolux francuskie EuroKera. Poza nimi są jeszcze Chińczycy w tańszych płytach takich jak MPM, Gorenje, Amica, wszystkich Cadny/Hoover/Haier. Żaden producent poza Whirlpoolem nie obiecuje, że szkło nie będzie się rysować, tylko ludzie mają jakieś dziwne oczekiwania.
Dzień dobry Panie Krzysztofie planuję wymianę płyty gazowej na indukcję i mam na celowniku płytę od Amici model PI8600TF ,która ma wiele pozytywnych opini na forach.Czy rzeczywiście jest to sprzęt warty tej ceny?.Czy jest coś co bardziej poleciłby Pan w tym wymiarze
To straszna staroć jest, ma mało wygodne sterowanie (choć banalnie proste) i 5 pól. W tej cenie raczej poleciłbym Electroluxa EIV835 , jego odpowiednik dla IKEA, czy klony od AEG.
Dzień dobry Panie Krzysztofie,
Którą z poniższych płyt gazowo indukcyjnych by Pan polecił?
1. Kernau KIGH 6422 CI B 1900zł z czujnikiem zalania
2. Electrolux Płyta EGD6576NOK
1500zł, ładna i tania
3. Teka JZC 64322 ABN BK 2000zł
Nigdy nie miałem indukcji i nie wiem co jest najważniejsze.
Z góry dziękuję za pomoc.
3. Najlepszy – sterowanie sliderowe, porządne palniki.
W takim razie czy warto dopłacić do poniższych modeli? Czy Teka nr 1 nadal?
4. BRANDT BPI6413BM
5. De Dietrich DPI7602BM
Nie warto za te marki dawać takiej kasy – Teka oferuje więcej za mniej, podobnie Gorenje.
Bardzo, bardzo dziękuję za pomocne opinie. Ze względu na rozmieszczenie palników i wygląd (m.in. solowe ruszta na każdym palniku) kupiłem Brandt 6413 w cenie 1600zl z Amazona francuskiego (u nas jest za 2500zł). Mam nadzieję że nie będzie problemów z instalacją i gwarancją.
Panie Krzysztofie,
zaczytuję się w Pańskich artykułach, udało mi się wybrać zestaw sprzętów bazując na opiniach i komentarzach, ale nie wszystkie modele były uwzględnione – dlatego nie jestem pewna.
Czy mogłabym poprosić o Pańską opinię czy gdzieś tutaj nie wtopię?
Ewentualnie jakieś zamienniki, jeśli któreś ze sprzętów w Pańskiej opinii jest nie ok? Głównie zależy mi na bezawaryjności i wysokiej klasie materiałów.
Będę niezmiernie wdzięczna.
– lodówka BOSCH KGN49LBEA (zależało mi na 70cm)
https://www….ost-czarna
– piekarnik Siemens HB633GBS1
https://www….m=referral
– mikrofalówka Siemens BF634RGS1
https://www….lgs1.bhtml
– suszarka LG ThinQ RC90V9AV4Q
https://www….rc90v9av4q
– pralka LG F4WV509S2E
https://www….ontent=%2F
– okap ELICA Lane WH/A/52
https://www….ne-wh-a-52
– płyta indukcyjna Electrolux Slim-fit LIV63431BK
https://www….31bk.bhtml
– zmywarka
Tutaj niestety nie wiem – zależy mi na 60cm, cichej pracy i wskaźniku pozostałego czasu zmywania – może na podłodze? I oczywiście bezawaryjnością.
Lodówka taka sobie, z czarnego szkła raczej brałbym Haiera. Reszta spoko. Co do zmywarki to jeśli ma mieć projektor czasu, to trzeba celować w modele od Electroluxa EEM48321 w górę, lub droższe Boscha/Siemensa.
Witam! Czy płyta EIV744 slim fit pasuje do szafki 60cm ?
Tak i nie – główne bebechy chowają się w szafce 60 cm, a to co wystaje po 5 cm na boku, mieści się w grubości blatu – kwestia jakiej grubości ma się blat.
Chce kupic kuchenke indukcyjna, wolnostojaca. Czy poleca Pan jakies? Dziekuje za wszelkie sugestie.
Tu kluczowa będzie płyta, więc raczej darowałbym sobie Amicę i Beko, a wybierał między Gorenje i Electroluxem (AEG). Jaka szerokość i kolor?
90 cm, kolor “stalowy”.
Kuchnia wolnostojąca z płytą indukcyjną, o szerokości 90 cm? W naszym kraju to rzadkość – coś tam ma Smeg i kilka włoskich marek. Ceny będą z kosmosu.
Dzień dobry
Panie Krzysztofie, płyta Miele KM 7201 FR w kwocie 3 tys. to solidny wybór? Ewentualne alternatywy w podanej kowcie + – 500zł
Panie Krzysztofie a model Electrolux EIS6448 ? pomimo niebanalnego wyglądu – płyta nie jest idealnie czarna zdaje się mieć wszystkie bajery 🙂
Nie przepadam za tym kolorowym wyświetlaczem dotykowym – sprawia częste problemy ze swoim działaniem – zwykłe slidery dużo lepsze.
To bardzo prosta i podstawowa płyta, jedyne co ją wyróżnia to kolor wyświetlacza 😉 Za 3000 zł można mieć dużo lepszą płytę z 4 cewkowym polem łączonym, wygodniejszym sterowaniem od Electroluxa/AEG, lub Boscha/Siemensa.
Witam,
szukam płyty indukcyjnej szer 80
Czy warto iść w modele:
1. AEG IKE85471FB SLIM-FIT
2. Electrolux EIV8457 SLIM-FIT
Który model lepszy?
Obie dobre ale 1 ma dłuższe pole łączone z 4 cewek owalnych 21×10 cm, a 2. dwa pola łączomne z cewek octa 21×18 cm (krótsze) i na dodatek 1 ma szerszą skalę programatora (14 poziomów zamiast 9).
Dzień dobry Panie Krzysztofie. Do tej pory, dzięki Pana pomocy wybrałem następujący sprzęt.
1) Pralka LG V600
2) Suszarka LG RC80 / RH90
3) Zmywarka Beko DIN 28431 / Whirlpool WIO
4) Kuchnia indukcyjna Electrolux EIV6340X SlimFit
Do zestawu brakuje mi piekarnika.
Co mógłby mi Pan polecić z piekarników do ceny 2000zł ? Kolor musi być srebrny bądź czarno srebrny. Jeżeli chodzi o pokrętła, mogą być to zwykłe, chowane z wypalonymi laserowo nadrukami. Oczywiście może być również programator elektroniczny, bez pokręteł. Powinien czyścić się parowo i posiadać prowadnice teleskopowe. Z dodatkowych funkcji fajnie gdyby delikatnie się domykał, miał ochronę przed dziećmi.
Jeżeli chodzi o okap to powierzchnia salonu z aneksem kuchennym to około 19m2, wysokość pomieszczenia to 2,55m, więc kubatura wyniesie około 50m3. Niezbędna wydajność wychodzi więc 300-400m3/h. Moje mieszkanie jest wyposażone w system wentylacji mechanicznej. Podejście umożliwiające podłączenie okapu wyposażone jest w ogranicznik przepływu powietrza max 100m3/h oraz klapę zwrotną.
Jaki okap meblowy w kolorze INOX, z głośnością poniżej 60dB, pod szafkę 60cm ze sterowaniem elektronicznym i podświetleniem LED by Pan polecił ?
Z góry panu dziękuję za porady dotyczące piekarnika i okapu. Pozdrawiam
Oczywiście chodzi o okap z możliwością wpięcia do komina.
Jeśli tak ma Pan ogranicznik przepływu powietrza to nie warto kupować niczego drogiego. Mniej niż 60 dB będzie osiągalne tylko na 1 i 2 biegu – ostatni 3 to już przynajmniej 63 dB. Szukałbym czegoś z Toflesz, przykładowo Linea, lub VDB.
WHIRLPOOL W6 OM4 4S1 H – niedrogi, ładny z prostą elektroniką.
GORENJE BO758A33XG – wygodny programator, wszystkie funkcje na wierzchu i 2 prowadnice
Amica ED57689XA+ X-Type WiFi – dobrze wykonany piekarnik z prostą elektroniką i WiFi.
A okap ?
https://tofl…-inox.html
Czy taki będzie ok ?
Dokładnie 🙂
Dzień dobry.
Bardzo proszę o poradę. Szukam kuchenki indukcyjnej. Cena to max 2000 zł. Moc od 6,9 do 7,4kw. Płyta powinna posiadać cztery pola, metalową ramkę wokół tej płyty. Bardzo dobrze gdyby miała cztery slidery, blokadę przed dziećmi i funkcje połączenia wifi z okapem, choć nie jest to konieczne.
ELECTROLUX EIV6340X SLIM-FIT – spełnia wszystkie wymogi.
Dzień dobry,
Panie Krzysztofie Zastanawiam się nad wyborem: lodówki pod zabudowe wybralam dwie Samsung BRB26715CWW lub Electrolux ENT8TE18S a może cos innego?
proszę o pomoc
Electrolux to model z ociekającą wodą po tylnej ściance do rynienki za szufladami i z dziurką, którą trzeba raz na jakiś czas przetykać. Gorsze plastiki, większa możliwość przekładania półek, brak komory świeżości z większą wilgotnością, ma tylko obieg powietrza. Samsung prawie pod każdym względem sensowniejszy, choć w realnym odczuciu może być głośniejszy przez pełen No Frost.
Dziękuję za odpowiedź jednak poproszę o pana o opinie która lodówkę pod zabudowę Pan poleca z góry dziękuję
Z tych 2 brałbym Samsunga, z innych Whirlpoola z nowej serii W (łatwo poznać po 32 dB głośności na etykiecie), lub z podobnych do tego Electroluxa (czyli z NF tylko w zamrażarce), prędzej Gorenje.
Panie Krzysztofie mam jeszcze pytanie odnosnie lodówki pod zabudowe który z tych modeli Lodówek jest godny polecenia WHIRLPOOL WHC18 T332 Whirlpool WHC18 T573 a może pan poleci jakiś konkretny model zupelnie sie na tym nie znam z gory dziękuje
Dzień dobry.
Bardzo proszę o pomoc w wybraniu płyty indukcyjnej. Cena to 1500-2000 zł. Płyta docelowo ma posiadać cztery pola (ewentualnie z funkcją łączenia pól), moc 6,9kW, metalową ramkę wokół płyty. Ponadto, dobrze gdyby posiadała cztery slidery, funkcję Autobridge, timer, blokadę przed dziećmi i funkcje połączenia wifi z okapem (tylko opcjonalnie). Bardzo proszę o jakieś dwie propozycje. Jedną z ostatnią funkcją, drugą bez niej. Z góry dziękuję za pomoc.
Moc 6,9 kW mają tylko płyty Boscha/Siemensa więc na takich trzeba się skupić – slider będzie wtedy jeden. 4 slidery to Electroluxy/AEG o mocy 7,4 kW, Beko i Whirlpool o mocy 7,2 kW.
Witam, Panie Krzysztofie, trzy propozycje malutkich płyt indukcyjnych, proszę pomóc w wyborze -zakładając, że wszystkie są w podobnej cenie, oczywiście. Będzie to Teka IZS 34600 DMS , Gorenje IT321BCSC oraz Kernau KIH 3211-1B . Przy czym teka ma 4 lata gwarancji, gorenje nie wiem, zapewne 2lata no i kernau 2 lata. Gospodarstwo 1,5 osobowe – ja plus moja psa,
Teka ma świetne pole łączone, Gorenje też niczego sobie, a modelu od Kernau nie znam.
Panie Krzysztofie, klamka zapadła, mam Tekę malutką, kupioną okazyjnie, ale nie bez powodu. Ta teka jest trochę chimeryczna, raz działa poprawnie – dotyczy to bliższego pola, a raz nie, ma kłopot z mniejszymi garnkami, ale jak wspominałam nie zawsze, Wkleję tu linki dwie do filmiku z jej pracy, jeśli się załadują proszę o diagnozę co jej dolega i czy można coś temu zaradzić. Będę wdzięczna niewymownie.:
https://www….outhscream
W instrukcji nie znalazłem minimalnej średnicy naczynia, jakie płyta powinna wykryć. Według filmików problem wynika z naczyń – trzeba stosować garnki z grubym dnem feromagnetycznym.
Panie Krzysztofie
Prosimy bardzo o pomoc w wyborze sprzętu AGD.
Jesteśmy z pokolenia 60+ i mamy problem z wyborem i podjęciem decyzji co do zakupu sprzętu AGD. Spędziliśmy dużo czasu na przeglądaniu ofert, wizytach w sklepach i to wszystko nas przerosło.
Przypadkowo trafiliśmy na stronę agdManiak i jesteśmy pod wrażeniem Pana wiedzy.
W Panu nasza ostatnia nadzieja na dokonanie sensownego wyboru.
Chcemy kupić następujący sprzęt:
1. płyta indukcyjna wymiar 60 cm, czarna cena do 2 000 zł
Powyższy zakup dotyczy mieszkania, w którym mieszkamy aktualnie i spowodowany jest awarią starej płyty, jeszcze ceramicznej (60 cm Amica).
Ponadto chcemy kupić sprzęt do małego domu po rodzicach, gdzie prawdopodobnie przeniesiemy się na zasłużoną emeryturę, a na razie korzystamy z tego lokum od maja do października. Kuchnia jest umeblowana, ale sprzęt poza płytą gazową i zmywarką nadaje się do wymiany lub uzupełnienia.
Potrzebne są:
1. piekarnik parowy, kolor srebrny lub czarny cena do 3 500 zł
lub
– piekarnik bez pary, kolor srebrny lub czarny cena do 3 500 zł
(jeszcze wahamy się,piekarnik parowy czy klasyczny)
do zabudowy, szerokość wnęki pod piekarnik 56,50 cm, wysokość 58,5 do 59 cm.
2. pochłaniacz teleskopowy, kolor srebrny, srebrny z czarnym lub czarny, szerokość płyty gazowej 90 cm, powierzchnia kuchni 11 m2, cena do 1 500 zł
3. lodówka dwudrzwiowa (chłodziarka z zamrażarką na dole, ze wskazaniem na dużą pojemność chłodziarki), szerokość 60 cm, wysokość 2m i powyżej, wolnostojąca, po 2,5 cm od szafki i 2,5 cm od ściany, kolor srebrny, cena do 3 500 zł
Przede wszystkim zależy nam na jakości i funkcjonalności sprzętu, bez specjalnych bajerów, cena może trochę przekroczyć podane wartości, może też być niższa, jeżeli nie ma to wpływu na jakość, a wynika tylko z marki i designu.
Pana rozległa wiedza w temacie pozwala nam mieć nadzieję, że nasz ,,koszmar” z szukaniem i wyborem sprzętu z Pana pomocą nareszcie się skończy.
Pozdrawiamy serdecznie i czekamy na Pana propozycje.
Panie Krzysztofie, a czy mógłby Pan polecić jakąś płytę ceramiczno-indukcyjną, gdzie np jedno z pól jest grzane grzałką a pozostałe są indukcyjne? Co Pan myśli o takim rozwiązaniu? Na pewno zależy mi na wygodnym sterowaniu (slider), raczej płycie z ramką, 4 pola grzejne.
Pozdrawiam
Grzegorz
Mało jest takich płyt, a z grzałkami to już nie kojarzę – jak już to halogen + cewki indukcyjne – Electrolux miał coś takiego EHG46341FK i chyba Teka, ale to już nie jest dostępny sprzęt.
Panie Krzysztofie którą płyte indukcyjną polecałby z wymienionych poniżej?
Z funkcji najbardziej podoba mi się Gorenje IS646BG obecnie można ją dostać za 1799 zł. Zastanawiam się jeszcze nad Siemens EX651FEC1E w tym momencie za ok 2500 zł a żonie najbardziej podoba się Electrolux EIV654 . Mam obecnie 6 letnią Amicę , ma bardzo głośne wentylatory załączające się niemal po chwili od uruchomienia. Przy kolejnym zakupie chciałem tego uniknąć, w Gorenje jest dużo funkcji typu roztapianie i innych bajerów jak 6ty zmysł w Whirlpool. Będę wdzięczny za pomoc.
Z wymienionych najcichszy jest Siemens, minimalnie głośniejszy Electrolux (ale nadal jest to jedna z cichszych płyt). Gorenje to coś pomiędzy Amicą i Electroluxem – funkcjonalnie jest super, sterowanie i rozstaw pól jak Boschu/Siemensie i Samsungu, ale design moim zdaniem najładniejszy. Z każdej z tych 3 powinien być Pan zadowolony, choć 2 i 3 mają pola łączone z 4 cewek a nie z 2 zwykłych jak w Gorenje – to nieco bardziej zaawansowane rozwiązanie.
Witam. Czy dobrym zakupem indukcji będzie Bosch pie631 ? Bo Sharp po 2.5 roku mi się skończył . Opłaca się brać gwarancję do 5 lat za ok 500 zł przy cenie indukcji 1400 zł ?
Płyta dobra, ale gwarancja za więcej niż 1/3 wartości to słaby pomysł…
Panie Krzysztofie, szukam duzej plyty ok. 90cm i potrzebuje pomocy. Aktualnie mam na oku 2 modele Whirlpool SMP 9010 C/NE/IXL oraz Bosch PXV975DC1E . Nie wiem, ktora wybrac. A moze sa jeszcze inne modele/firmy warte uwagi? Siemens IQ700 EX975LVV1E praktycznie 50% drozszy od ww. modeli.
Bosch pewniejszy od Whirlpoola – Pola 4 cewkowe w BSH działają prawidłowo, a te wielocewkowe w Whirlpoolu potrafią wariować. Brałbym Boscha.
Witam ponownie! Czy warto kupic tę plytę za taka cene? Płyta WHIRLPOOL ACM 918 BA https://medi…acm-918-ba
Cena dobra, jeśli ma się taki, a nie większy budżet – będzie to dobry wybór.
budzet moze byc i dwa razy wiekszy:) tylko czy warto?;)
Za 1700 zł można kupić Electroluxa EIV634 z sterowaniem sliderami (wygodniejsze i szybsze), cichszym chłodzeniem, dłuższym polem łączonym.
Dobry wieczór. Bardzo proszę o podpowiedź jaką płytę 5 palników wybrać jest mnóstwo opinii na temat 4 palników. Szukam dużej dobrej indukcj w sklepach polecają ELECTROLUX EIV835 SLIM-FIT . Czy to dobry wybór???. Z góry dziękuję pozdrawiam redakcję
Jasne – to jedna z lepszych płyt 5 palnikowych, a do tego nie kosztuje wiele (3000 zł za coś takiego to dobra cena).
Witam. Proszę o poradę. Planuję zakup sprzętu agd do nowego mieszkania. Wszystko pod zabudowę oprócz lodówki.
Lodówka wolnostojąca o wysokości ok. 185 cm. Najlepiej koloru czarnego i nie szklana.
Płyta indukcyjna w kolorze czarnym i jak najcieńsza.
Zmywarka o szerokości 45 cm.
Piekarnik z szufladami teleskopowymi i w kolorze czarnym.
Okap podszafkowy, ale nie teleskopowy.
Pralka najlepiej o głębokości ok. 50 cm. Może też być pralko-suszarka.
Chcę na to wszystko wydać ok. 10 tyś.
Lodowka jeśli ma być czarna to głównie będą modele Samsunga.
Zmywarka 45 cm – dobre i niedrogie są modele z Whirlpoola i Beko, droższe od 2k zł Bosch/Siemens.
Teleskopowe prowadnice to mają prawie wszystkie piekarniki, a w wielu można dokupić dodatkowe poziomy – a coś więcej, jakieś wymagania?
Wsady meblowe dobiera się wydajnością do metrażu
LG ma dobre pralko-suszarki o głębokości 47,5 cm.
Płyta indukcyjna: Electrolux EIV634
Lodówka: Samsung RB34T775CB1
Zmywarka: Whirlpool WSIO 3O34 PFE X
Pralko-suszarka: LG Vivace F2DV5S7S0E lub LG F2DV5S8S0
Co do okapu to kuchnia jest ogólnie mała, to jest aneks do salonu.
Piekarnik to chciałbym, żeby był czarny. Co do funkcji, to żeby był prosty i wygodny w obsłudze. Żebym mógł szybko podgrzać jakieś jedzenie jak w mikrofali. Nie jestem kucharzem, więc jakiś dużych wymagań nie mam.
Dobry zestaw, pralko-suszarki różnią się tylko wsadem na praniu (pojemność taka sama) i opcją pary. Dobre wsady kominowe, to te o wydajności od 500 m3/h i głośności nie przekraczającej 63-65 dB. Takie ma w ofercie Globalo, Toflesz, Nortberg, Falmec, Faber. Co do piekarnika to prawie wszystkie mają już szybki nagrzew (3-4 minuty do 150 stopni i 6 min do 200 stopni). Dobre są Gorenje, niemieckie Electroluxy (te o pojemności 71 litrów), Bosch 8 seria, Siemens iQ700.
Okap: GLOBALO Loteo 60.4 Plus Czarny lub tańszy i słabszy Faber BI 52 BK 2LS .
Piekarnik: Bosch HBG633NB1 , Bosch HBG635BB1 , Electroluxy są ciekawe, tylko że jest ich tak dużo. Nie wiadomo co wybrać. Kwota jaką bym dał to około 2500 zł.
Globalo dużo lepszy. Co do piekarnika to dwa Boscha różnią się obecnością prowadnicy teleskopowej w pierwszym. Electroluxy do 2500 zł to już te niemieckie o pojemności 70-71 litrów, najlepiej dotykowe z 7, lub 8 w nazwie.
Wiem. Globalo, że dużo lepszy, ale cenowo to też inna półka.
A co do piekarnika z Electroluxa to EOE7P31Z SenseCook lub EOE7P31X SenseCook.
Który lepszy sposób czyszczenia pyrolityczny czy katalityczny?
Kataliza działa samoistnie, ale tylko tam gdzie jest wkład, a pyroliza wypala całą komorę, stosujemy ją raz na miesiąc lub rzadziej i trzeba usunąć wszystko z wnętrza – zostaje goła emalia.
Pralka: Pralko-suszarka LG Vivace F2DV5S7S0E
Lodówka: Samsung RB34T775CB1
Indukacja: Electrolux Slim-fit CIV634
Zmywarka: Whirlpool WSIO 3O34 PFE X
Piekarnik: Bosch EcoClean Direct HBG633NB1
Okap: GLOBALO Loteo 60.4 Plus Czarny
Chyba taki zestaw wezmę. Troszkę dużo wyjdzie, ale chyba jest wart tej ceny.
Całkiem dobry zestaw 🙂
Dziękuję za wszystkie sugestie. Jak Pan by coś zmienił w podobnej cenie to wymienię. Jestem otwarty na wszelkie propozycje.
Osobiście kupiłbym grafitową lodówkę od LG, a nie Samsunga, ale oni mają mały wybór w 186 – fajne są 2 metrowe, a tak to ok.
Znalazłem tylko tą lodówkę w ciemniejszym kolorze LG GBB61BLHMN . Co Pan o niej myśli?
Niedrogi model z prostym wykończeniem – jakościowo bdb.
Dzień dobry Panie Krzysztofie
Po 20 latach przyszedł czas na zmiany prosze o pomoc w dopasowaniu zestawu płyta + piekarnik lub może jakiś zestaw od pana
Wstępnie żona wybrała
Electrolux EIV634 (czy tu jakiś konkretny wariant) + piekarnik ?
Amica PIE6543PHTSU 2.0 + piekarnik ?
z technologią nie jestem na bieżąco 🙁
mam możliwość podłączenia pod siłę
płyta nie musi być równo z blatem byle zestaw w kolorze czerni i z jednej firmy
To płyty z 2 lig sprzętowych – Te Amici 2.0 często są przeceniane do poziomu 1100-1200 zł i w tej cenie nie mają sobie równych. Modele 634 Electroluxa to najlepsze moim zdaniem płyty w okolicy 1700-2000 zł.
Do Electroluxa fajnie wybrać piekarnik o pojemności 70-71 litrów – to są modele niemieckie, lepszej jakości od tych 72 litry produkcji włoskiej.
Z Amici sensowne są ED47 pokrętłowo-elektroniczne i ED57 elektroniczne, oba w ramach serii X-Type jak i Q-Type.
Witam
Proszę o opinię o płycie indukcyjnej
AEG IKE74471IB
I piekarniki AEG BSE782320M
Sprzęt Jest dostępny tylko u jednego sprzedawcy i jego testy mogą być…..
Czy w Pana opinii jest to sprzęt warty zakupu czy szukać innego
Pozdrawiam
Bardzo dobry zestaw – piekarnik to typowy przedstawiciel serii 3w1 SteamBoost – jest też dostępny w Media Markt, a indukcja też bardzo praktyczna.
Dzień dobry! Panie Krzysztofie jaka jest Pana opinia nt. płyty GORENJE IS646BG .
Umiarkowanie pozytywna – bardzo wygodny programator – widać delikatną inspirację Boschem/Siemensem, 2 pola łączone, łapie bardzo małe naczynia i ma piękny design. System chłodzenia lepszy niż w Amice, Beko, czy Samsungu, ale nadal głośniejszy od tego w Electroluxie, czy Boschu. Ogólnie dobra, piękna płyta.
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam.
Teraz przeczytałam pytanie i odpowiedź z 13 września. Elektrolux EIV634 a cos tańszego?
Bosch PIE631FB1E
ELECTROLUX EIT61443B SLIM-FIT
Witam. Proszę doradzić 🙂 Płyta indukcyjna. Dużo gotowania, często duże garnki, 4 sterowniki i rozsądna cena. Do tej pory był gaz.
Mikrofalówka do zabudowy, okazjonalne podgrzewanie, rozmrażanie i rozsądna cena 🙂
Przeczytałam dużo Pana porad i nadal nie potrafię się zdecydować. Pozdrawiam.
Panie Krzysztofie,
proszę o polecenie kilku urządzeń:
1) piekarnik do zabudowy,
2) płyta indukcyjna,
3) zmywarka do zabudowy (60 cm),
4) lodówka wolnostojąca czarna (wysoka + szer. max 65 cm),
5) okap podszafkowy,
6) kuchenka mikrofalowa do zabudowy
Fajnie to Pan rozpisał, ale proszę jeszcze sprecyzować wymagania, kolory, szerokości (indukcja), wysokość (mikrofala) i mniej więcej przedział cenowy.
Wymagania: głównie zależy mi na funkcjonalności, trwałości niekoniecznie chcę płacić za „bajery”, z których nie będę korzystał. Czyli przynajmniej średnia półka sprzętu (pewnie też cenowa). Kolory -czarny; indukcja – szerokość do 60 cm; mikrofala 35-40 cm. Cena – najlepsza relacja cena/jakość.
1. Gorenje Simplicity i inne dotykowe z przedziału 1500-2200 zł, Bosch 8 seria, Siemens iQ700, dotykowe Electroluxy o pojemności 70 litrów (produkcja GER).
2. Electrolux od modelu EIV634 w górę.
3. Zmywarka jeśli do 2k zł to Beko, lub Whirlpool, a z droższych niemieckie Boscha/Siemensa, a także modele Electroluxa.
4. Lodówka ma być czarna emaliowana, czy szklana? Może być grafitowa emalia?
5. Okap podszafkowy – teleskopowy, czy wsad meblowy?
6. Wybrać po wyborze piekarnika, pasującą do kompletu.
Dziękuję za pomoc. Lodówki doczytałem u Pana pod https://www….-poradnik/
Panie Krzysztofie, jeżeli chodzi o piekarnik do zabudowy to który by Pan polecał z tej grupy: Electrolux EOC6H71Z SteamCrisp, Bosch HBG635BB1
ELECTROLUX LOC6H71Z i tańsza alternatywa: BOSCH HBA554EB0 , czy Bosch HBA534BB0 ?
Tańszych Boscha nie kupiłbym – tandetnie wykonane, choć włoskie Electroluxy nie są tu lepsze (te o pojemności 72), ale dają znacznie więcej funkcji, jak choćby wspomaganie aprowe, termosondy itp. Z całej paki najlepiej wykonany jest 1 Bosch, ale tu płaci się za logo i niemiecką produkcję – funkcjonalnie odstaje od obu Electroluxów.
Panie Krzysztofie, jeżeli chodzi o płytę indukcyjną to jakie są różnice pomiędzy modelami: ELECTROLUX EIV634 a CIV634 . Czy któraś płyta z Bosha jest godna uwagi (pytam gdybym wybrał piekarnik również Bosha.
Nie ma ich – CIV to modele na wyłączność dla EURO, a EIV to modele ogólnodostępne. Z Boscha nie mają takiego rozstawu pól i 4 sliderów, ale pomijając te 2 wady to są dobre produkty.
Czy warto kupować okap Electrolux LFG719R czy poleciłby Pan coś innego?
Jest ok, choć w tej cenie jest cała masa cichszych od Falmeca, Toflesz, Globalo i VDB.
Proszę o pomoc w wyborze płyty indukcyjnej, zależy mi na 5 polach, Wstępnie zastanawiałam się nad Electroluxem EIV8457 płyta indukcyjna Slim-Fit a Electrolux Slim-fit EIV835 , czy może siemens?
Obie bardzo dobre, różnią się głównie ilością pól łączonych i ilością poziomów mocy w sliderze. Droższa nieco szersza, ale bez wpływu na rozstaw pól.
Właśnie się zastanawiam, czy warto dołożyć 1000 i kupić model EIV8457
Moim zdaniem nie warto.
Witam Panie Krzysztofie. Potrzebuje pomocy odnośnie płyty indukcyjne.Posiadam 1 fazę jeśli chodzi o prąd. Interesuje mnie 60, a dalej to jestem zielona😅. Pozdrawiam.
Opcja 1 – brać płytę typowo 1 fazową z mocą ok. 3,7 kW:
Electrolux Slim-fit LIL61424C
Bosch PUE611BF1E
Siemens EU631BEF1E iQ100
Opcja 2 – dowolna płyta z systemem ograniczania mocy: FlexiPower w Electroluxie, Power Management w pozostałych markach.
Dziękuję
Dzień dobry,
proszę powiedzieć, czy któryś z rodzajów szkła, EuroKera lub Shott Ceran jest lepsze? Zastanawiam się nad kupnem szarej płyty Electrolux EIV63440BS SLIM-FIT i gdzieś znalazłam opinię, że się lekko rysuje i że gdyby miała szkło Shott Ceran to byłaby bardziej odporna na zarysowania. Czy to prawda?
Jedno i drugie jest tak samo dobre i odporne – w badaniach wypada praktycznie tak samo. Jedynie z uwagi na delikatnie inne wykończenie, EuroKera ma bardziej widoczne zarysowania, ale na obu powstają w takim samym stopniu. Różnice naprawdę kosmetyczne, a na szarej i tak nie wiele będzie widać bo jest jasna – świetny model.
Dzień dobry,
Panie Krzysztofie planuje zakup 3 sprzętów AGD.
W zasadzie czekam na jakieś promocje aby wszystko skompletować.
Zastanawiam się nad wyborem:
* zmywarka Bosch SPV4EMX21E
* piekarnik HAIER HWO60SM6B9BH (ma funkcję pyrolizy)
* płyta Bosch PVQ651FC5E lub PVS651FC5E
Co do zmywarki to najbardziej jestem pewny wyboru. Natomiast piekarnik a tym bardziej płyta indukcyjna to dla mnie temat trudny (nigdy wcześniej nie miałem).
Czy poleca Pan taki zestaw czy raczej czymś innym się zainteresować? Po tym artykule i komentarzach płytę HAIER HAFRSJ64MC odrzuciłem.
Zmywarka spoko, płyty też, różnią się ilością pól łączonych. Piekarnik – nie mam zdania – wykonanie dobre, elektronika trochę jak w autach z lat 90. Za świeży produkt – nie sprzedają się, więc nie ma o nich opinii w sieci.
Dzień dobry,
Dużo czytam na temat płyt indukcyjnych oraz samych opinii użytkowników.
Wydaje mi się że czym mniej dodatkowych funkcji to płyta lepiej działa – dużo osób napisało że funkcje takie jak sprawdzanie temperatury nie zawsze działa lub czujniki się psują.
Trudno jest się na coś zdecydować jeśli nie można tego przetestować jak działa. Szukam najmniej awaryjnej płyty i cichej do max 3 tyś. zł. Oczywiście pod tzw. siłę – dwie fazy, bez ograniczeń.
Głównie zastanawiam się nad modelami:
* Electrolux CIV / EIV 634 – wypada najlepiej, ale widząc filmy podobnej płyty https://yout…syPxQ6U9QU nie wiem czy to dobry pomysł
* Bosch PVS651FC5E
* Bosch PIE631FB1E
Czy którąś Pan bardziej proponuje lub może zupełnie inny producent i model?
EIV634 to najlepsza indukcja do 2000 zł na rynku – sprawdzona i ma to co potrzeba. Nagranie może świadczyć o wadzie tej sztuki, lub słabych naczyniach – cykanie i świszczenie to normalne zjawisko w indukcji, ale nie aż w takim stopniu.
Panie Krzysztofie, jaja jest Pana opinia o okapie FABER GLAM-FIT BK 80cm ?
Okap nie wart swojej ceny – takie parametry mają modele za 600-800 zł innych marek, jedynie nie będą miały pionowej tafli szkła, a skośną.
Panie Krzysztofie
Czy kuchnie wolnostojące indukcyjne są tak mało trwałe jak płyty o których Pan pisze , że ich trwałość to 3-6lat. Mam w tej chwili kuchnię gazową do wymiany i zastanawiam się nad indukcją tylko martwi mnie ich trwałość i awaryjność . Spotkałem się z Amiką która w okresie gwarancji była 2 razy naprawiana.Czy wolnostojące indukcyjne Gorenje to dobry wybór czy lepiej gazowo elektryczne.
Obojętnie jakie AGD się kupi – trwałość jest max 2-3 razy długości zwykłej 2 letniej gwarancji. Z kuchni indukcyjnych o szerokości 60 cm brałbym:
Electrolux LKI64020BX
MEKI610I
MEKIS610I
EIT6355XPD
Witam,
Miałam piekarnik Bosch HBA534BB0 Serie 4, który był prosty i intuicyjny w obsłudze czy poleca Pan coś w podobnym zakresie cenowym z funkcją czyszczenia?
Czy płyty indukcyjne Boscha np model PIE631FB1E jest godny uwagi czy poleca np Pan jakiś model Electroluxa ( z rankingów wynika że przoduje) również jeśli chodzi o cenę podobnie ok 1500 zł chyba że warto dopłacić i kupić coś porządnego?
Dziękuję za pomoc
To najlepsza ze zwykłych/tanich indukcji na rynku. O jakim systemie czyszczenia w piekarniku Pani myśli?
A jaką płytę wybrać na 5 pól grzewczych?
Im szersza tym lepsza, kwestia budżetu.
Panie Krzysztofie! Co Pan sądzi o płycie indukcyjnej Teka IB 9350 – 90 cm? Czy można ja montować na równi z blatem i czy warto to robić? Boje się, ze w przypadku awarii nie będzie już takiego modelu i trzeba będzie poszerzać otwór na płytę i kupować jeszcze większą
Nie znam tej płyty, na plus cewka 30 cm średnicy i podłączenie 3 fazowe. Na minus brak pól łączonych i pojedynczy sterownik. Zdjęcia sugerują brak ramki i szlifu, więc może być zabudowana na płasko w blacie.
Płyta indukcyjna ELECTROLUX EIV63440BS SLIM-FIT czy jest w porządku ?
Nawet bardzo w porządku.
Proszę polecić płytę indukcyjną dwupalnikową
Dziękuję
Najlepsze są Siemensy i Teka ze sliderami, ale są dość drogie. Pozostałe to jeden pies.
Co Pan myśli o płycie Haier HAISJ64MC czy bedzie odpowiednia jeśli pojadam gniazdko siłowe w kuchni?
Nic dobrego jak wszystkie indukcje z koncernu Candy/Haier/Hoover. Haier ma dobre chłodnictwo i pralnictwo.
Witam. Panie Krzysztofie proszę o opinie i informacje czym te dwie płyty się różnią i która lepiej wybrać.
1.Płyta indukcyjna ELECTROLUX EIV63443 , Slim-Fit, Bridge
2.Płyta indukcyjna ELECTROLUX EIV634 , Slim-Fit,
1 ma FlexiPower – możliwość ograniczenia mocy do słabszych instalacji. Obie mogą być podłączone pod 2 fazy.
Cześć, chciałem poradzić się Pana w kwestii płyty indukcyjnej. Wykończenie płyty ceramiczne czy szklane? Które z nich będzie trwalsze? Czytając opinie ludzi w marketach online trochę zgłupiałem. Ludzie piszą, że dość szybko się rysują
Indukcje są już tylko ceramiczne.
Jeśli opis w sklepie jest poprawny to ten model jest szklany
https://www….bhtml#opis
To błąd sklepu – szkło jest ceramiczne, choć z 2 strony jedno i drugie to szkło xD
Witam Pana.
Proszę o pomoc wyborze indukcji.
Po przeglądnięciu kilkunastu modeli zatrzymałem się na:
1. Electrolux EIS62443
2. Electrolux EIV634 SLIM-FIT
Zastanawiam się czy poz. 2 nie będzie bardziej awaryjna ze względu na jej grubość, a przez to mniejsze chłodzenie elektroniki.
Co Pan poradzi?
Dzień dobry Panie Krzysztofie,
Proszę o ocenę wybranego zestawu:
Lodówka LG GBB72MCUFN ,
Zmywarka WHIRLPOOL WCIP4O41PFE ,
Piekarnik WHIRLPOOL W6 OM4 4S1 P BSS ,
Mikrofala WHIRLPOOL W6 MD440 BSS ,
Indukcja WHIRLPOOL WL B8160 NE lub WF S8865 NE .
Proszę jeszcze o radę czy indukcja lepiej z Whirlpool czy Electrolux?
Dziękuję.
Płyta ze sliderami wygodniejsza i 8 cewkami. Zestaw całkiem fajny – designersko będzie się genialnie prezentował, choć do kompletu można dobrać tak samo wyglądającą lodówkę Whirlpoola – ma nawet takie same uchwyty – to trochę gorszy sprzęt od LG, ale nadal spoko.
Dzień dobry Panie Krzysztofie, stoję przed wyborem płyty indukcyjnej, co Pan sądzi o wyborze Boscha i jaki okap pasowałby do niego
A jaki konkretnie Bosch? Okap dobiera się na szerokość do płyty i wydajnością do pomieszczenia.
Panie Krzysztofie,
Czy mógłbym prosić o ocenę wybranego zestawu:
1. Płyta indukcyjna Electrolux KIV634I https://www….l/93236047
2. Zmywarka Electrolux EEM48321L https://www….l/81646675
3. Okap Amica OMP6252BG https://www…./86177349#
4. Piekarnik Amica ED57527B https://www…./80601525#
5. Lodówka Samsung RB36R872PB1 https://www…./94096514#
6. Pralko-suszarka Electrolux EW9W161B https://www…./81104452#
Dziękuję bardzo z góry.
Super zestaw, ciężko się do czegoś przyczepić 🙂
Dzień dobry, panie Krzysztofie bardzo proszę o ocenę poniższego zestawu:
1. Płyta indukcyjna EIV634
2. Piekarnik Amica ED57529B X Type Pyro
3. Mikrofalówka Amica AMMB25E2SGB X Type . A może do piekarnika lepiej będzie pasować Amica AMMB25E2SGVB Q-Type . Jak pan myśli?
4. Okap Amica OMP6555BG . Może poleci pan jakiś inny meblowy do 1100 zł?
5. Zmywarka Beko DIN28431 .
Z góry dziękuję za wszystkie sugestie:)
Bardzo fajny zestaw. Pierwsza mikrofala pasuje idealnie, druga jest do linii Q-Type.
Panie Krzysztofie,
Planujemy z żoną wymianę urządzeń w kuchni. Chcielibyśmy się zamknąć w kwocie 5000-6000 zł za komplet: płyta indukcyjna, piekarnik i zmywarka. Czy mógłby Pan nam coś polecić? Poniżej kilka punktów, które byśmy chcieli w tych urządzeniach.
Płyta indukcyjna:
– do montażu w blacie nad piekarnikiem (w jednej płaszczyźnie z blatem), 60cm
– kolor czarny
– sterowanie sliderem (może być jeden do wszystkich palników)
– łączenie powierzchni grzewczej dla min. 2 pól
– powierzchnia zajęcia do wykrycia obecności i wielkości garnka na poziomie 50% lub mniejsza, jeśli możliwe
– blokada przed dziećmi
– mile widziany booster
– możliwie szeroki rozstaw pól
Piekarnik:
– pod zabudowę
– kolor inox (ewentualnie czarny)
– prowadnice teleskopowe (1 lub 2)
– automatyczne czyszczenie (parowe lub pyroliza)
– max temperatura 250 lub więcej
– sterowanie za pomocą pokręteł (najlepiej chowanych). Mile widziane oznaczenie programów w trwalszy sposób lub na froncie (nie na gałce).
Zmywarka:
– pod zabudowę, 60 cm
– szuflada na sztućce
– mile widziana dysza podpięta pod górny kosz
– klapa (drzwi zmywarki) żeby nie odskakiwały do góry po otwarciu (testowaliśmy w sklepie otwieranie zmywarek i niektóre miały drzwiczki, które po otwarciu nie zostawały w pozycji poziomej, tylko odbijały z powrotem do góry)
Dziękuję i pozdrawiam
Indukcja: EIV634 i jej pochodne
Piekarnik: Gorenje BO76SYB – prosty, z elektronicznym termostatem, 2 prowadnice, programy auto, termoobieg, delikatny domyk, świetna jakość wykonania, max. temp 275 stopni.
Zmywarka: Beko DIN28431 , Electrolux EEM48321L
Dziękuję serdecznie za szybką odpowiedź!
Panie Krzysztofie, kuchenka indykcyjna Electrolux EIV734 i okap zintegrowany LFG716R – czy to dobry wybór?
https://www….d/lfg716r/
https://www….ob/eiv734/
Płyta rozmiar 71cm, okap 55cm, ale w Electroluxie twierdzą, że będzie wydajny i wystarczające – a że podszafkowy, to nie widać, że nieco krótszy. Jakie jest Pana zdanie?
No powiedzmy, że da radę,
Dziękuję. Chciałabym jeszcze poznać Pana opinie nt płyty grzewczej Whirlpool SMO 658C/NE – gdybym wybierała pomiędzy tą a Electrolux EIV734 , co by Pan doradził? W Whirlpoolu jestem pod wrażeniem ilości dodatkowych funkcji i przede wszystkim możliwości korzystania z 8 cewek. Jakie jest Pana zdanie?
Model Whirlpoola znacznie bardziej zaawansowany, ale i częściej zdarzają się chimery elektroniki.
Witam p. Krzysztofie mam pytanie mam indukcje elektrolux Slim -fit CIV654 chce kupić okap kominowy przyścienny 90 cm nie wiem jaki wybrać z jakiej firmy żeby się sprawdzał może mógłby Pan pomoc coś polecić lub chociaż pokierowac z góry dziekuje
A chce Pani z tym systemem H2H czy może być bez?
A która płyta indukcyjna byłaby godna polecenia z czujnikiem przeciw przypalaniu oleju 😉 ?
Czujnik smażenia działa nieco inaczej w Boschu/Siemensie i Electroluxie/AEG – skupia się na potrawie, a nie na oleju. Takim modeli jest całkiem sporo.
A mógłby Pan podpowiedzieć które modele to posiadają? Płyta z Ikea Hoglassig również ma ten czujnik?
Ten model nie ma czujników. W Electroluxie są:
SenseBoil – czujnik gotowania.
SenseFry – czujnik smażenia.
SensePro – czujnik na bazie termosondy odpowiadający za gotowanie, smażenie itp.
Oddałem do sklepu Electrolux EIS6448 . Płyta fabrycznie posiadała uszkodzony panel sterujący. Działał w połowie słabo a w drugiej połowie w ogóle nie działał. Usterkę fabryczną potwierdził serwis electrolux. Zraziłem się do electroluxa. Co Pan sądzi o wyborze w zamian za to WHIRLPOOL WF S9365 BF/IXL ? Chciałem bajery w postaci funkcji roztapiania itd.
Dobry model z świetnym sterowaniem i polem 4 cewkowym – cenowo też wypada dobrze, ale ideałów nie ma 😉