Potrzebna ci dobra płyta indukcyjna do zabudowy? Przeczytaj nasz poradnik, w którym podpowiadamy, jakie parametry powinna mieć solidna płyta indukcyjna w 2021 roku i na co zwrócić uwagę w czasie zakupu, żeby później nie żałować.
W dobie nowoczesnego budownictwa odchodzi się od przyłączy gazowych. Coraz częściej rynek pierwotny mieszkań, szeregowców, bliźniaków, czy domów jednorodzinnych oferuje tylko i wyłącznie przyłącza prądowe. Jest to główny powód, dla którego płyta indukcyjna do zabudowy staje się coraz popularniejszym wyborem w Polsce.
Przy okazji polecam zerknąć na inne poradniki:
- czy warto kupić płytę ceramiczną (i czym różni się ona od indukcji?),
- na co zwracać uwagę kupując płytę gazową,
- o czym pamiętać wybierając kuchnię wolnostojącą,
- jak kupować piekarnik, żeby nie żałować.
Jeśli szukasz konkretnego, wartego polecenia modelu, zobacz mój najnowszy TOP-10 płyt indukcyjnych. Tymczasem jednak zabierzmy się za tytułowe pytanie.
Czym wyróżnia się płyta indukcyjna?
Zamiast tradycyjnego elementu grzejnego w postaci grzałki lub palnika gazowego, płyta indukcyjna posiada cewki elektromagnetyczne znajdujące się zaraz pod szkłem zewnętrznym. Technologia ta wymaga stosowania naczyń będących ferromagnetykami, czyli takimi, które przyciągają magnes.
Indukowanie prądów wirowych spowodowane jest zamianą energii elektrycznej na cieplną. W taki sposób „podgrzewany” jest garnek i to z falowości tego zjawiska wynika sekwencyjność podawanej temperatury – im wyższy poziom wybrany na płycie, tym częściej wysłane są fale.
Podstawową zaletą płyty indukcyjnej jest czystość i bezpieczeństwo – szkło nie jest nagrzewane, więc nie ma ryzyka oparzenia się, ani przypalenia tego, co wykipi z garnka. W stosunku do zwykłej płyty ceramicznej indukcja nagrzewa się znacznie szybciej – nawet trzykrotnie, a to oznacza mniejszy rachunek za prąd!
Sporą wadą indukcji jest wysoka cena zakupu w stosunku do płyt gazowych (500 – 800 zł), czy ceramicznych (600 – 1000 zł). Indukcje z ciekawymi funkcjami zaczynają się od 1300 zł, a średnio kosztują ok. 1700 zł.
Niestety, za ceną nie idzie trwałość – indukcja to najbardziej wadliwy rodzaj płyty grzewczej. Z uwagi na sporą ilość elektroniki i systemu chłodzenia, średnia żywotność urządzenia to od trzech do siedmiu lat.
Z uwagi na występowanie systemu chłodzenia, płyta generuje hałas porównywalny z komputerem stacjonarnym pod obciążeniem. Bardzo ważną kwestią jest też sposób montażu płyty w meblach. System chłodzenia wymaga dostępu do powietrza, więc przed zakupem warto sprawdzić czy nasze meble spełniają wymogi producenta.
Jaki rozmiar i moc przyłączeniowa?
Płyty indukcyjne występują we wszystkich możliwych rozmiarach, od jedno- czy dwupalnikowych o szerokości 30 cm, przez najpopularniejsze rozwiązanie mające 60 cm szerokości z czterema polami, po płyty szerokie (70 i 75 cm), też z czterema polami. Największe płyty mają aż pięć pól i występują w rozmiarach 77 i 90 cm szerokości. Największe mogą mieć nawet sześć pól grzewczych.
Najprostszą kwestią jest głębokość – większość płyt na rynku ma głębokość 51-52 cm i grubość 5,5-4,4 cm. Także wymiary wewnętrzne są w miarę standardowe – dla najpopularniejszego rozmiaru zewnętrznego 51,8 x 59 cm jest to 49 x 56 cm.
Oczywiście istnieją też inne rozmiary, jak modele popularne na rynkach zachodnich: 90 x 40 cm (trzy pola indukcyjne), czy nawet płyty o szerokości 120 cm.
Moc płyt indukcyjnych mieści się w zakresie 2,8 – 12kW. Najniższa moc zarezerwowana jest dla płyt podłączanych pod jedną fazę, a moc od 4,7kW do 12 kW to już typowe podłączenie dwu- lub 3-fazowe (tzw. „siła”).
W najpopularniejszych modelach siłowych moc indukcji to 7,2 kW (Gorenje, Samsung, Beko, Whirlpool) lub 7,4 kW (Electrolux, Amica i droższe modele Boscha i Siemensa). Wyjątkiem są tu płyty niemieckich producentów Boscha i Siemensa. Na naszym rynku większość modeli ma moc 6,9 kW, więc są słabsze od konkurencji. Dla porównania na rynku niemieckim praktycznie wszystkie płyty siłowe tego koncernu mają moc od 7,4 kW wzwyż.
Największe modele płyt, posiadające pięć lub sześć pól mogą osiągać moc w granicach 10-12kW, a to już wymaga podłączenia pod wszystkie trzy fazy.
Rodzaje szkła i wykończenie
W wielu poradnikach możecie spotkać informację, że stosuje się dwa rodzaje szkła – ceramiczne i zwykłe szkło hartowane. Nie do końca jest to prawdą. 99,9% płyt posiada szkło ceramiczne dwóch światowych potentatów: EuroKera (mała literka „k” w narożniku) i Schott Ceran.
Obie główne firmy pochodzą z Europy: Schott Ceran z Niemiec, a EuroKera z Francji i jedyne co je różni to wykończenie – obie wykonano w połysku, lecz w płytach EuroKera trochę mniej jest to widoczne. Istnieją jeszcze producenci chińscy produkujący szkło ceramiczne i z uwagi na dobry stosunek ceny do jakości, zdobywają coraz większą popularność.
Płyta indukcyjna może zostać wykończona na trzy sposoby: są to metalowa ramka wokół szkła, szkło frezowane na rantach, oraz brak frezu. Pierwszy rodzaj ma dwie zalety – zabezpiecza szkło przed ukruszeniem i nadaje płycie delikatnego wgłębienia (gdy coś wykipi, zostaje na płycie, a nie leci od razu poza urządzenie). Wadą płyt z ramką jest trudność w czyszczeniu metalowego elementu.
Drugie rozwiązanie ma mieć walor estetyczny przy najprostszym sposobie montażu płyty – na blacie. Trzecie opcja jest idealna gdy mamy możliwość pełnej zabudowy płyty w blacie – indukcja będzie zlicowana z blatem, a nawet lekko obniżona. Dzięki takiemu osadzeniu płyty, nie ma ryzyka zbicia narożników i zyskujemy przedłużenie blatu, bez rantów.
Osobiście polecam to ostatnie rozwiązanie – wymaga znalezienia dobrego stolarza i paru złotych więcej za montaż, ale efekt i komfort pracy jest niezastąpiony.
Rodzaje pól indukcyjnych
Istnieją trzy rodzaje pól w płytach indukcyjnych. Najczęstszym jest zwykłe pole okrągłe o rozmiarze od 14 cm do 26 cm. Następnie mamy pola prostokątne o wymiarach zbliżonych do kwadratu np.: 22 x 19 cm (czasem z zaokrąglonymi narożnikami). Pola te stosuje się w celu łączenia powierzchni grzewczej np. dla brytfan lub innych dużych garnków.
Ostatni rodzaj pól to coraz częściej spotykane pola łączone z wielu cewek w kształcie owalu lub prostokąta. Jedno pole składa się z dwóch prostokątnych cewek dających obszar podobny do kwadratu. Rozwiązania te stosowane są w drogich płytach i mają dawać jeszcze bardziej równomierne podgrzewanie naczyń, a także dowolność miejsca, w jakim postawimy naczynie.
Sterowniki płyt indukcyjnych
Producenci płyt indukcyjnych stosują dwa typy sterowników w kilku konfiguracjach. Podstawowy programator posiada sterowanie plus/minus – jeśli chcemy ustawić 9 poziom mocy, musimy 9 razy nacisnąć na „plus”, lub go dłużej przytrzymać, aż pole osiągnie pożądaną wartość.
Sterownik ten może występować w dwóch wariantach. Podstawowy posiada jeden manipulator +/- do wszystkich pól – jeśli chcemy zmienić poziom mocy na czterech polach, musimy przeklikać każde pole po kolei (wybór pola, ustawienie mocy i tak cztery razy).
Lepszym wariantem (wygodniejszym) jest posiadanie czterech manipulatorów +/- do każdego pola osobno – aby ustawić poziom mocy na czterech polach, wystarczy cztery razy przeklikać znak + na każdym manipulatorze osobno – nie ma potrzeby wcześniejszego wyboru pola, które chcemy zmienić. Rozwiązanie z czterema osobnymi sterownikami stosuje głównie Electrolux, lecz ostatnio paru innych producentów pokazało pojedyncze modele z tym wygodnym programatorem (Beko, Amica).
Drugi rodzaj programatora stosowanego w indukcjach to tzw. „slider” – kropki lub liczbowe poziomy mocy ustawione w linii lub w kształt wycinka koła. Aby wybrać poziom mocy wystarczy przesunąć palcem po skali, lub od razy wybrać liczbę/kropkę.
To rozwiązanie też występuje w wersji pojedynczej – jeden slider do wszystkich czterech pól (więc przy zmianie mocy na kilku polach trzeba najpierw wskazać pole, na którym chcemy dokonać zmiany), jak i poczwórnej – od każdego pola osobny sterownik, brak potrzeby wskazywania pola na którym działamy.
Osobiście uważam, że ostatnia opcja jest najwygodniejsza i kupując teraz płytę indukcyjną wybierałbym wśród modeli z tym właśnie rozwiązaniem. Cztery slidery posiadają wszystkie droższe płyty Electroluxa (najtańsza kosztuje 1500 zł), Amica ma w ofercie kilka płyt z tym rozwiązaniem (oznaczenie S4 w nazwie modelu), a od niedawna także Beko i Whirlpool. 4 sliderów nie znajdziemy w Samsungu, Gorenje, Boschu, ani Siemensie.
Paru producentów pokazało w ostatnich latach indukcje z programatorami obrazkowymi – małymi wyświetlaczami, lecz rozwiązanie to nie należy do zbyt wygodnych i miewa problemy z podstawowym działaniem.
Najważniejsze funkcje płyt indukcyjnych
AutoBridge – automatyczne łączenie pół. Płyta sama wykrywa większe naczynie położone na dwóch cewkach i sama łączy je w jedno pole, sterowane za pomocą jednego poziomu mocy. W tańszych płytach z polem łączonym, można połączyć pola manualnie.
Booster (Power Booster) – szybkie gotowanie. Płyta na krótki czas „odpala” maksymalną moc cewki dla przyspieszenia gotowania. Dobre płyty potrafią zagotować 2 litry wody w 3 minuty.
Timer – ustawienie czasu danego pola.
Pauza – możliwość wstrzymania pracy płyty (zatrzymuje się timer lub program gotowy). Po ponownym wciśnięciu przycisku, płyta będzie kontynuować pracę.
Hob&Go – automatyczna rozpoczęcie pracy płyty po położeniu garnka na płycie (funkcja ta różnie jest nazywana przez producentów).
Wykrywanie obecności i wielkości garnka – podstawowa cecha indukcji. Działa tylko tam, gdzie postawimy garnek, a nie na całym polu. Im droższa płyta, tym lepiej ta funkcja działa. W tańszych płytach trzeba zająć przynajmniej 60% cewki, aby garnek został wykryty, a w droższych może to być tylko 30%.
Programy gotowe – najczęściej są to zaprogramowane temperatury gotowania. W najdroższych płytach można spotkać specjalne programy do naleśników, jajek, czy potraw wymagających precyzji temperatury i czasu.
Wskaźnik ciepła resztkowego – zamiast poziomu mocy na wyświetlaczu pojawi się litera H od angielskiego heat (ciepło). Symbol ten informuje, że szkło może być nagrzane od garnka. Funkcja ta działa zazwyczaj od 45 stopni.
Blokada płyty – prosta kombinacja sensorów blokująca działanie płyty. Dobre rozwiązanie przy małych dzieciach.
Check Pot – rzadko spotykana funkcja, ostatnio obecna w płytach Amica. Płyty sprawdzi czy nasze garnki nadają się do użytku. Wynik zostanie pokazany w procentach.
Łącznie z okapem – sporo płyt Electroluxa i kilka wybranych Amiki posiada opcję współpracy z okapem. Płyta dostosuje moc okapu do poziomu mocy płyty.
Zdalne sterowanie – najwyższe modele płyt indukcyjnych wyposażone są w moduły WiFi – sterować „kuchenką”, można z dowolnego urządzenia z systemem iOS lub Android.
Czujnik gotowania/smażenia – funkcja pilnująca efektów gotowania – nie pozwoli na wykipienie wody, a w bardziej zaawansowanej formie, daje nam wybór pomiędzy kilkoma poziomami wysmażenia potrawy. Funkcja znana z płyt 2 koncernów: Bosch/Siemens i Electorlux/AEG.
Jaką płytę indukcyjną kupić?
Wybór dobrej płyty indukcyjnej wydaje się trudny z uwagi na setki dostępnych produktów. W rzeczywistości nie ma wielu różnic między poszczególnymi producentami.
Najwięcej zapłacimy za płyty Boscha, Siemensa, Electroluxa, AEG i Samsunga – dobra płyta to wydatek min. 1800 zł. W Beko, Amice, Whirlpoolu, czy Gorenje porządną indukcję kupimy już za 1200 zł.
Przy podejmowaniu decyzji zakupowej nie warto kierować się starą zasadą, że droższy produkt powinien być lepszy jakościowo. Niestety, te czasy minęły. Kupuj rozsądnie.
Jeśli zastanawiasz się, jakie modele mogę szczerze polecić, koniecznie zajrzyj do mojego TOP-10 płyt indukcyjnych, który niedawno pojawił się na agdManiaK.pl.
To również warto przeczytać!
Dla miłośników pieczenia i grillowania mamy dwa konkretne poradniki – w pierwszym radzimy, na co zwracać uwagę kupując piekarnik, a w maniaKalnym TOP-10 polecanych piekarników wskazujemy konkretne modele, którymi warto się zainteresować. Jest też coś dla miłosników pary – ranking najlepszych piekarników parowych.
Warto również zerknąć na maniaKalny poradnik, na co zwracać uwagę kupując kuchenkę mikrofalową.
Na deser mamy poradnik, w którym wskazujemy, na co zwracać uwagę kupując okap i podsuwamy sprawdzone propozycje w maniaKalnym TOP-10 najlepszych okapów na polskim rynku.
Jeśli natomiast potrzebujesz sprawdzonej lodówki, szczególnie polecamy lekturę poradnika, na co zwracać uwagę kupując lodówkę oraz zestawienia TOP-10 najlepszych lodówek na polskim rynku.
Dla tych, którzy nie lubią zmywać naczyń mamy trzy konkretne poradniki – w pierwszym radzimy, na co zwracać uwagę kupując zmywarkę, a w maniaKalnym TOP-10 polecanych zmywarek oraz TOP-10 najlepszych zmywarek 45 cm wskazujemy konkretne modele, którymi warto się zainteresować.
Lubisz gotować i potrzebny Ci porządny robot do kuchni? Mamy dla Ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, na co zwracać uwagę kupując robota kuchennego, a w innym artykule podsuwamy TOP-10 polecanych robotów do kuchni (na każdą kieszeń).
Szukając dobrego odkurzacza koniecznie przeczytaj nasz poradnik, jak kupić odkurzacz i nie stracić. Warto również zapoznać się z wpisem o filtrach HEPA, porównaniem odkurzaczy pionowych i tradycyjnych, jak również maniaKalnym zestawieniem TOP-10 odkurzaczy na polskim rynku.
Jeśli szukasz robota sprzątającego, warto zerknąć na nasz poradnik, jaki odkurzacz automatyczny wybrać, żeby nie żałować, oraz na TOP-10 najlepszych robotów sprzątających.
Szukasz pralki? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, na co zwracać uwagę kupując pralkę. Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na nasz TOP-10 pralek. Mamy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych pralek ładowanych od góry, jak również zestawienie najlepszych suszarek do ubrań (na każdą kieszeń).
Nie zapomnieliśmy w końcu o fanach RTV. Jeśli szukasz dobrego telewizora koniecznie zerknij na nasz TOP-10 telewizorów lub przegląd dobrych i niedrogich telewizorów 4K UHD. Mamy również poradnik, jaki telewizor wybrać dla gracza.
To oczywiście nie wszystko. Mamy również szereg innych poradników, w których doradzamy m.in. jaki oczyszczacz powietrza warto kupić, o czym pamiętać kupując stację pary czy jak dobrze wybrać żelazko.
Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Witam co sądzi pan o zestawie aeg de rb 01 i 02.Jakie są różnice pomiędzy nimi i czy zestawy te są warte tej ceny.
Nie przepadam za zestawami zintegrowanymi – gdy padnie piekarnik, trzeba wymienić oba sprzęt. W Polsce nie są oferowane modele tego koncernu – w takich połączeniach lubują się głównie Niemcy. Jedyny plus to trochę więcej miejsca na płycie z uwagi na usunięcie programatora. Jeśli dobrze widzę to wariant 01 ma płytę z polem łączonym z 4 cewek + 2 okrągłe – coś jak nasza EIV654 .
P. Krzysztofie
Szukam płyty pracującej ciągle ( bez pulsowania) z 2 a najlepiej 4 palnikami każdy sterowany oddzielnie, cichą i długą najlepiej 5 letnią gwarancją. Czy pozostaje mi tylko coś z Ikei ( z uwagi na gwarancję?)
Budżet do 2 tys.
I dziękuję za ciekawy artykuł.
Założenia spełnia większość modeli od EIV634 w górę. W sklepach za 5 letnią gwarancję trzeba dopłacić (najbardziej opłaca się w oleole.pl). W IKEA mają genialnego Electroluxa https://www….-40467826/
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Witam Panie Krzysztofie, obecnie zastanawiam się nad wyborem płyty indukcyjnej. prawie 9 lat użytkowałam gorenje, wszystko było ok. Jednak podczas remontu się uszkodziła. Bosch użytkowany może 4 – 5 mies. Obecnie zastanawiam się nad Bosch PVS611FB5E lub GORENJE IT643SYB . Prześledziłam opinie, na ogół są ok. Która byłaby lepsza wg Pana?
Układ pól podobny, Bosch ma sterownik sliderowy – bardzo wygodny, ale 1 do wszystkich pól. W Gorenje są 4 do każdego pola osobno, ale jedna +/-. Pod względem głośności, Bosch minimalnie lepszy. Obie płyty są godne polecenia, Gorenje dużo tańsze i znacznie ładniejsze.
Dzień dobry panie Krzysztofie!
Proszę o poradę, czy lepiej zdecydować się na zestaw electroluxowy, czy też amicowy:
Płyta: EIT61443B vs PIE6543PHTSU 2.0
Piekarnik: EOE7C31Z vs ED57689BA
Mikrofala: LMS4253TMK vs AMMB25E2SGB
lub ewentualnie inne rozwiązania, ale pozostając w kolorystyce (sama czerń) i spójności pomiędzy mikrofalą a piekarnikiem. Najważniejsza jest dla mnie to żeby ten sprzęt po prostu działał jak należy, bajery drugorzędne. Przedział cenowy raczej jak tutaj, ale dorzucenie paru groszy za lepszą jakość to nie problem.
Płyta: Electrolux ma wygodniejsze sterowanie, ale Amica ma pole łączone i parę bajerów jak opcja dogrzewania, 3 programy automatyczne. Obie są dobre i pracują cicho.
Piekarniki: Electrolux ma starą i sprawdzoną elektronikę, wygodną termosondę, ale produkowany jest we Włoszech, więc jakość wykonania dużo gorsza od Electorluxów z Niemiec i od Amici – ciężko chodzi zawias, spasowanie drabinek z blachami często powoduje ocieranie blach o drabinki, ale jakość pieczenia bdb. Amica ma większą komorę, więcej poziomów pieczenia, minimalnie mniejszą temp. maksymalną (280 vs 300), elegancko działający zawias z delikatnym domykiem, więcej metalu niż plastiku w porównaniu do Electroluxa z Włoch. Oba pieką równie dobrze.
Mikro: Ogólnie to te same chińczyki, tylko Amica jest w pełni dotykowa i ładniejsza.
Niestety, przy współczesnej jakości produkcji łatwo trafić na bubla w każdej marce.
Z innych zestawów tego typu polecam Gorenje Simplicity (piekarnik BO76SYB powróci niedługo do dostępności) – prezentuje się pięknie.
Dziękuję bardzo za odpowiedź! Na tej podstawie chyba skłaniałbym się jednak minimalnie bardziej w stronę zestawu Amica, choć przynam że opcja Gorenje rzeczywiście bardzo ciekawa! Czy niedługi powrót do dostępości może oznaczać tydzień-dwa, czy raczej mowa o dłuższej perspektywie?
według sklepu ME do 2 tygodni.
Czy model: Electrolux Slim-fit EIS6448 to dobry wybór ??? i jak z oszczędnością energii ???
Działanie programatora czasem może wkurzyć, ale tak to genialna płyta. Oszczędność energii? Nie ma czegoś takiego w indukcjach.
Dziękuję za odpowiedź.
Witam,
Interesowałem się polecanymi tutaj modelami płyt – Electrolux EIV634 , EIV744 , Amica PI6544S4UD i Beko HII64800FHT .
Po przemyśleniu głębszym własnych potrzeb martwi mnie, że żadna z tych płyt nie wykrywa naczyń poniżej 12,5cm średnicy (w Electroluxie to ponad 80% najmniejszego pola) i nie będzie grzała równomiernie pod standardową patelnią 24 cm (max średnica 21 chyba).
Czy w podobnych rejonach cenowych znajdzie się coś co rozwiązuje te dwa problemy, a przy tym pracuje w trybie ciągłym, nie pulsacyjnym od jak najniższego poziomu grzania i ma przyzwoite sterowanie? 4 slidery byłyby ideałem, ale gdzieś trzeba pewnie pójść na kompromis:)
Na chwilę obecną widzę tylko przywołane gdzieś wyżej Gorenje IS646BG . Są jakieś alternatywy?
Pozdrawiam serdecznie
EIV744 z uwagi na większą szerokość i 2 najdłuższe pola łączone na rynku jest najsensowniejsza. EIV634 to wariant 60 cm szerokości z 1 takim polem. Z Amici bardziej polecam modele z linii 2.0 – znacznie lepsze indukcje od tych starszych. Beko ma fajne sterowanie, ale najmniejsze cewki, więc średnio polecam. Najlepszą tolerancję na małe naczynia ma Gorenje – od 9 cm, a potem płyty z polami łączonymi z 4 cewek owalnych jak Electrolux EIV654 i jej lepsza wersja dla IKEA HÖGKLASSIG – ma największe pola i obie strony łączone:
Prawy przód: 17×26,5 cm – 2300W, booster 3200W.
Prawy tył: 17×26,5 cm – 2300W, booster 3200W.
Lewy przód: 22×22 cm – 2300W, booster 3200W.
Lewy tył: 22×22 cm – 2300W, booster 3200W.
Pole 4 cewkowe ma składa się z 4 cewek 11 na 22 cm, a po drugiej stronie mamy pole łączone 26,5 cm na 34 cm – spokojnie ogarnie dużą patelnię.
Rzeczywiście Hogklassig rozwiązałby oba tematy. Wykrywalność od 10cm już by mi wystarczyła. Może się skuszę. A gdyby jednak ze względu na cenę zostać przy wyborze Electrolux EIV634 contra Gorenje IS645BG (na ceneo praktycznie w tej samej cenie są)-czy coś przemawia na niekorzyść Gorenje? Elektronika, wykonanie, niezawodność? Jeszcze coś inengo? Sterowanie chyba będzie do zaakceptowania, strefa łączona taka sama i ma ciut większe pozostałe pola z tego co widzę, no i ta wykrywalność od 9 cm. Wizualnie też ładna-przynajmniej na zdjęciach:)
Obie są dobre, Gorenje piękny design, dobry, szeroki sterownik ala Bosch, ale Electrolux ma dłuższe pole łączone i oddzielne sterowanie. Jeśli zależy Panu na tych 9 cm to brać Gorenje, jak nie to Electroluxa.
Bardzo dziękuję za pomoc!
Dziękuję bardzo 🙂
Płyta indukcyjna Bosch PIF675FC1E (2000PLN) o porażka. Skusiłem sie na piękny design, rzeczywiście metalowa ramka robi atrakcyjne wrażenie, ALE.. nie dajcie sie zwieść – pole owalne, na którym nie gotuje sie wody, ale mięsa np. W brytwance pracuje w proporcji 90% strona prawa i 10% strona lewa. Ciekaw jestem o czym myśleli konstruktorzy Bosch tak projektując swój produkt?? Jak usmażyć mięso przy takiej dysproporcji strony lewej i prawej?? Porażka.
To normalne działanie dla pół rozszerzanych, dlatego bardziej popularne są łączone z 2 pełnoprawnych cewek.
Witam, dotychczas użytkowałam zawsze kuchnię gazową. Teraz, przy remoncie chcę przejść na płytę indukcyjną. Nie umiem się zdecydować i proszę o pomoc. Zależy mi żeby była srebrna, inox albo coś w podobnym odcieniu, żeby była dobra ale nie zabijała ceną (np. do 2200?)
Mało jest na rynku indukcji w takiej kolorystyce – prawdziwie srebrne są modele Gorenje Simplicity i znajdzie się też coś w Electroluxie.
Dziękuję, czy model Elektrolux EIV64440BS SLIM-FIT wart jest uwagi?
Tak, to dobry model.
Gaz butylowy jest droższy niż ziemny w blokach. Więc może wyjść prawie na to samo
Witam. Zna Pan jakiś kalkulator by obliczyć ile będzie mnie kosztować użytkowanie indukcji w porównaniu do gazu w dużej butli? Średnio butla starcza mi na 3-4tygodnie. Dużo gotujemy, nawet wodę do herbaty. Problem polega na tym że mam starczych rodziców i żona która boi się zmieniać butle. Ile może mnie kosztować na miesiąc gotowanie na prądzie.
Nie znam takich kalkulatorów, wszystko też zależy od sposobu użytkowania. Mówi się, że indukcja w stosunku do gazu ziemnego wychodzi 10-30 zł drożej, a w stosunku do butli – nie mam pojęcia.
Panie Krzysztofie a co Pan powie o płycie Electrolux EIV644 ? Czy to to samo co EIV744 ? I jak wygląda gotowanie na płycie indukcyjnej, czy te pulsacje jakie występują są widoczne i odczuwalne? Gotowałem 1-szy raz na indukcji Amica i podczas smażenia cały czas płyta pulsowała. Jakby zmieszała i zwiększała moc co chwile. Było to widoczne po wrzącym tłuszczu na patelni.
To nie to samo bo 644 ma znacznie krótsze pola łączone, ograniczone programatorem. W 744 pola są na długość prawie całej płyty, bo programatory wyrzucono na boki. Wskazane modele mają znacząco ograniczoną pulsację – nowe Amici z linii 2.0 także tak działają – tylko stare modele 1 generacji pulsują prawie na całej skali (zanika to od 7 do 9 poziomu). Pulsacja to sposób działania indukcji, tylko w nowych płytach zmniejsza się odczuwalność tego zjawiska.
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie – czy poleca Pan te modele 644 lub 744?
EIV744 jak najbardziej – świetny rozstaw pól. EIV644 już mniej, bo da się gotować na max. 2 garnkach normalnej, średniej wielkości.
Dzień dobry p.Krzysztofie,
po raz pierwszy kupuje płytę indukcyjną. Czy lepiej wybrać model Bosch PVS651FBE czy Electrolux CIV634 . i czy moc przyłączeniowa 6,9 w Boschu, a 7,4 w Electroluxie ma jakieś duże znaczenie?
Bosch jest od dawna niedostępny, Electrolux ma lepszy sterownik 4 x slider.
Ten model boscha jest dostępny w rtv euro agd.
Przepraszam, w podanym modelu Boscha opuściłam cyfrę 5. Powinno być Bosch PVS651FB5E . A czy moc 6,9 czy 7,4 ma duże znaczenie?
Nie wielką, choć ktoś kto miał wcześniej 7,4 (dobrą) może zauważyć różnice czasu grzania.
Krótkie pole łączone – jak na tą cenę to przeciętny sprzęt, skoro za tą samą kasę jest Electrolux EIV634 .
witam,
Panie Krzysztofie, prosiłbym o radę w doborze płyty. Na ten moment pomysł jest taki aby były to dwie niezależne płyty dwupalnikowe (gazowa + indukcja). Poleci Pan coś dobrego, tak aby obie wizualnie wyglądały podobnie?
Pozdrawiam
Nie raz miałem klientów na taki zestaw – polecam płyty typu domina z Teki, AEG i Boscha:
Bosch: PIB375FB1E + PRB3A6D70
AEG: IKE42640KB lub tańsza bez pół łączonych IKB32200NB + HC412001GB
TEKA: IZS 34600 DMS lub tańsza bez pół łączonych IZC 32300 DM S + GZC 32300 XBN
Jeśli to za drogie zestawy to zostaje Amica:
PI3510U + PGCA3100AoB ale to nie jest już domino (nie są do siebie dopasowane)
Dzień dobry.
Poszukuję piekarnika elektrycznego do zabudowy w cenie do 1000 zł. Chciałbym w kolorze czarnym. Bardziej zależy mi na niezawodności niż na bajerach chociaż przydałby się prowadnice teleskopowe. Co Pan poleci? Z góry dziękuję.
Dzień dobry, mam pytanie o opinie na temat płyty TCL (ewentualne wady/zalety):
https://www….l-ti77b5s1
z góry dziękuję.
Najtańsze i najgorsze płyty na rynku – nie mają żadnych zalet.
Dzięki.
A w takim razie pytanie drugie do fachowca – co w zamian – zależy mi na szerokiej płycie w rozsądnych pieniądzach.
Najlepsza z tanich i szerokich jest ta: pi7553phtsu 2.0
Ewentualnie EIS62449W ?
Płyta z czujnikiem gotowanie – a tak to ten sam sprzęt.
Witam,
zastanawiam się na d zakupem płyty EIV63440BS . Proszę o poradę czy faktycznie płyta ta jest łatwa w utrzymaniu tak jak zachwalją ją czy też lepiej wybrać biały kolor ?? Np EIV6444BS
Potrzebuje prostej płyty z suwakami do sterowania, liczy się niezawodność dla mnie
chcę trochę rozjaśnić blat w kuchni dlatego decyduję się na jasny kolor
jeszcze pytanie odnośnie zlewozmywaka – co by Pan polecił Panie Krzysztofie żeby zgrało się kolorystycznie ? Blat w kuchni będzie ciemny, prawie czarny a fronty ciemny brąz
Biel w Electroluxie jest najładniejsza i najłatwiej się czyści. O zlewozmywakach wiem tylko tyle, że są.
Witam.
Waham się przy kupnie płyty między modelem Bosch PVS651FB5E a Samsung NZ64H57477K/EO .
Cena ok. 2000 zł.
Zależy mi na łączonym dużym polu oraz na sensownej mocy, żeby przy 3 garnkach na raz nie było ograniczeń mocowych.
Płyta na blat, wymieniam starego Boscha, który po 12 latach odmówił posługi 🙂
Którą by pan polecił?
Boscha wziąłbym w ciemno (ze względu na trwałość poprzedniego) ale ten Samsung mi się podoba, listwy boczne też są użyteczne.
Pozdrawiam
Bosch dużo lepszy, a Electrolux EIV634 i pochodne modele, jeszcze sensowniejsze. Samsung to nie ta liga.
Dziękuję, nawet podoba mi się ten Elektrolux, akurat w sklepie w którym chcę kupić nie ma problemów z dostępnością tego modelu.
Pozdrawiam
Jaka najlepsza zmywarka do 2000 zł pod zabudowę 45
A jaka zmywarkę by Pan polecał zamiat tej wyżej
Nie pisze Pani w 1 wątku, więc to Pani komentarz jest na samej górze – nie wiem o jakim modelu Pani pisze…
Witam co mówicie o takim zestawieniu
Lodówka
– samsung-brb260135ww-ef
Piekarnik
electrolux eoc8p31z steamcrisp
Płyta indukcyjna
ELECTROLUX EIV634 SLIM-FIT
Zmywarka
BOSCH SPV2IKX11E
Zestaw dobry, choć zmywarka dość uboga jak na oferowane parametry.
Panie Krzysztofie z ogromnym trudem i dalszą niepewnością ułożyłam swój zestaw. Proszę o opinię porady i ewentualne poprawki. Z góry dziękuję 🙂
Lodówka
LG GBB72MCDMN lub samsung RB38T603DB1 (nie moge się zdecydować)
Okap
Kernau KCH0140B
Piekarnik
Elektrolux EOE7P3IZ
Mikrofalówka
Elektrolux EVK8E00Z
Płyta
Elektrolux EIS62449
Zmywarka
Elektrolux EES69310L lub EEG48300L
Dobry zestaw choć mirko i piekarnik różnią się wyświetlaczami (mi to by przeszkadzało). Liczba musi się zgadzać – 8 to programator tekstowy, a 7 OMEGA. Mirko otwierane do dołu są tylko z 8 lub 6 (pokrętłowo-elektroniczne).
Zmywarki różnią się jedynie 3 szufladą (69 ma łatwo wyciąganą), 1 opcją, ilością gumowanych elementów na balkonikach i takimi mocowaniami na kieliszki w dolnym koszu w EEG.
Dzień dobry,
zakupiłam płytę indukcyjną Electrolux EIS62441 . Wg specyfikacji pola grzewcze mają max. 21 cm. Czy dobrym pomysłem jest stosowanie garnków 24 cm czy jest to niewskazane?
Pozdrawiam
Gdyby nie można było, to jakim sposobem ludzie używaliby patelni i większych naczyń?
witam, szukam szerokiej płyty whirlpoola. Wiem, że polakwadratowe i tak mają cewki okrągłe czyli po rogach nie grzeją super.Proszępolecicć mi coś.
Jak szeroka to najlepiej 5 polowa, a Whirlpool ma realnie 4 polowe Whirlpool WL S3377 BF , W podobnej cenie lepiej brać nową Amicę lub droższe Electroluxy.
Witam,
Czy mógłby Pan polecić;
płytę indukcyjną max. 2000 zł i piekarnik z tej samej firmy
oraz lodówkę max 2500 zł
dziękuje za pomoc.
Płyty: Electroluxy od EIV634 w górę i odpowiedniki w AEG.
Piekarniki tej firmy polecam tylko dotykowe z 7 i 8 2 nazwie, z Amici modele ED57 z serii X-Type + Gorenje seria Simplicity i wszystkie dotykowe.
Lodówka jaki rozmiar?
Lodówka pod zabudowę na 180 standardowy rozmiar.
Piekarnik z AMICA z funkcją pary i do tego płyta z AMICA – Jakie Pan poleca ?
Standard to 177 z paroma milimetrami. Sensowne są z Gorenje, Samsunga, a tańsze z Amici (tylko te nowe z zamrażarką o litrażu ponad 60 litrów). Piekarnik wspomagany parą czy gotujący na parze? Płyta jakiego typu?
Witam
Co Pan uważa o jednofazowych indukcjach? Dają radę czy może jednak lepiej zostać przy gazie?
Gotowanie hobbystyczne – dużo czasu spędzam w kuchni
Osobiście zostałbym przy gazei.
Dzień dobry. Od tygodnia czytam i czytam:D i w końcu proszę o pomoc.
Za niedługo będziemy wprowadzać się do domu co za tym idzie nowy sprzęt. Płyta indukcyjna do 1500 zł myślałam o BOSCH PIE631FB1E ? Lub AMICA PI6544ISU
Piekarnik do 2000 zł z funkcją pary i miękkim domykaniem i jakby dualcook
Byłoby super. Lodówka no Frost Samsung? Ok. 2000zl
I największy problem z pralka i suszarką. Amica ? Opinie średnie. A Samsung ceny wysokie. Proszę o radę.
Płyta Boscha to bazowy model z sliderem i polami okrągłymi – najlepsza płyta w swojej klasie. Model Amici ma 2 pola łączone z cewek kwadratowych i designerskie podświetlenie LED narożników każdej strefy gotowania – wygląda świetnie, ale niedawno Amica pokazała całą serię nowych, poprawionych indukcji i to te mogę polecić https://www….yjne-2020/
Nie ma takiego piekarnika, a dual cook to ściema.
Lodówka do 2k Samsunga będzie ok.
Pralki DreamWash z Amici są dobre, ale o suszarkach nie mam pozytywnego zdania. Świetne są zestawy z Gorenje.
Dziękuję bardzo. Pozdrawiam
Panie Krzysztofie jaką płytę indukcyjną z zabezpieczeniem przed wykipieniem, łączonymi polami, funkcją SenseFry i Boosterem poleciłby Pan? Rozmiar 60 lub 70cm
SenseFry to autorska funkcjonalność koncernu Electorlux/AEG, więc w grę wchodzą ich płyty:
3 modele Electroluxa:
EIS7548 – flagowa płyta 71 cm szerokości, wchodzi w szafkę 60 cm, ma zaawansowany kolorowy programator i pole łączone z 4 cewek o tolerancji naczyń od 10 cm.
EIS6448 – model pośredni o szer. 60 cm z 1 polem łączonym i kolorowym wyświetlaczem
EIS6134 – bazowy model o szer. 60 cm z polami okrągłymi i standardowymi sliderami.
1 model AEG:
IAE74841FB – 71 cm szerokości, też mieści się w szafce 60 cm, zwykłe pole łączone i sterowanie z kolorowego programatora z masą funkcji.
Z SenseFry są jeszcze 3 płyty ale o szerokości 77 cm.
Witam,
Czy poleca Pan jakąś konkretną płytę, którą można podłączyć pod jedną fazę ( z odpowiednią potrzebną moca przyłączeniową albo z możliwością ograniczenia mocy ) ?
Electorluxy z FlexiPower i Whirlpoole z Power Management
a co ogólnie Pan uważa o płytach z taką mocą? Jest to wystaczające na domową kuchnię? Spotkałem się z opiniami, że niestety wypadają słabo
Witam, która z poniższych płyt będzie lepszym wyborem (max 1500zł)?
https://www….1e#pid=525
https://www….t6543phtsu
Jeśli chodzi o piekarnik (max 1600zł) to wybór padł na:
https://www….ba%20steam
Czy w tym pułapie cenowym warto rozważyć jakieś inne modele?
Piekarnik ok, płyta Amici ma więcej funkcji i pole łączone, sporo poprawili w tych nowych modelach, ale Boscha mimo, że dużo prostsza, też dobra (jak nie najlepsza z bazowych modeli).
Dziękuję za odpowiedź. A jeśli chodzi o zmywarkę pod zabudowę 45cm do 1500zł z ukrytym panelem sterowania, posiadającą szufladę na sztućce to który wybrać?
https://www….o+dis48120
https://www….im437acbeu
https://www….o+3o23+wfe
Czy może lepiej dołożyć, bądź poczekać na promocję zmywarki z rankingu top10:
https://www….3o34+pfe+x
Dumam również nad lodówką szer. 60cm, wysokość 180-190cm do 1800zł. Początkowo wybór padł na Samsunga z serii RB29/RB31 ale nie posiadają licowanych drzwi.
https://www….05dmxwf-eu
Zmywarkę wybrałbym Beko, a co do lodówki to ten Sharp z Turcji (Vestel) jest mały – 54 cm szerokości i nie bardzo rozumiem, czemu twierdzi Pan, że drzwi w RB29 i RB31 nie licują się – front jest lekko wybrzuszony, ale to może o 1 cm wystaje – ranty drzwi licują się z bokami lodówek na 100%.
Dzień dobry Panie Krzysztofie.
Czy płyta „amica pi6544nstb in” jest dobrym wyborem? Czy w kwocie do 1600zł mógłby Pan polecić coś lepszego? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Lepiej kupić coś z nowej serii 2.0 – sporo poprawili.
Witam Paine Krzysztofie Żona planuje zrobić w zabudowie piekarnik a nad nim płyta indukcyjna. Czy włączeniu piekarnika płyta nie będzie się przegrzewać ?
Nie ma takiej opcji.
Dzięń dobry,
Płyta indukcyjna; Bosch PXY675DE3E czy AEG IKE74471IB .
Zależy mi na możliwości postawieniu garnka w dowolnym miejscu i grzania. Cicha.
Płyta AEG sprawdzona i świetna. Model Boscha niedopracowany, ale koncepcja super.
Dzień dobry,
Kompletując zamówienie chciałbym też prosić o komentarz dot. wybranej płyty Bosch PerfectFry PVS651FC5E – czy jest to dobra opcja w tym budżecie? Nie jestem przekonany (aczkolwiek nie odrzucam) do polecanego Electroluxa.
Dziękuję
Krótsze pole niż Electroluxie i pojedynczy sterownik zamiast do każdego osobny, ale tak to całkiem dobra płyta.
Dzień dobry,
w instrukcjach płyt z tego co widzę są podawane minimalne rozmiary naczyń na dane pola ale nie ma podawanych maksymalnych a interesuje mnie czy naczynie o srednicy np 30cm będzie wykrywane. Czy większość płyt radzi sobie z takimi naczyniami czy jednak nie?
Maksymalny rozmiar naczynia jest ograniczony tylko innym polem, więc tak – 30 cm zostanie wykryte na każdym dużym polu.
Witam -szukam kuchenki wolnostojącej 50 z plytą indukcyjną i elektrycznym piekarnikiem .Proszę o rekomendację.
Najlepiej Gorenje.
Witam, co Pan sądzi o płytach indukcyjnych gorenje is646bg i is645bg.czy są porównywalne do elektroluxa i równie dobre?
Witam, co Pan sądzi o płytach indukcyjnych gorenje is646bg i is645bg . czy są porównywalne do elektroluxa i równie dobre?
Jakościowo są porównywalne, design nawet ładniejszy, sterowanie bliższe temu w Boschu i Siemensie niż Electroluxie.
Witam,
Mogę prosić o poradę w wyborze sprzętu AGD w rozsądnej cenie?
Potrzebuję płytę indukcyjną, lodówkę do zabudowy ok.177cm oraz zmywarkę 45cm do zabudowy.
Wstępnie wybrałem:
Płytę indukcyjną BOSCH PIE 631FB1E
Lodówka BOSCH KIV 34X20
Zmywarka Samsung DW50R4050BB lub Whirlpool WSIO 3T125 6PE X
Bardzo proszę o ocenę wyboru i ewentualne sugestię co zamienić na inny model.
Płyta ok, lodówkę lepiej zmienić na Whirlpoola w cenie 1600 zł, zmywarkę też tej firmy lub Beko.
Witam którą by Pan polecił płytę:
Electrolux Slim-fit CIV634
ELECTROLUX EIV634 SLIM-FIT
To ta sama płyta.
Witam,
poszukuje sprzetu AGD do kuchni
– pralke do 2tys
-plytke do 2tys
– zmywarke kolo 2tys
-piekarnik do 2tys
moge prosic o polecenie modeli wartych uwagi w tych pieniadzach? ewentualnie sugestie z jakiej firmy szukac w takich budzecie, aby jakos grala z cena
A coś więcej? kolory, rozmiary, rodzaje, wymagania? Po takim wpisie mogę polecić cokolwiek – od pralki 5 kg po sprzęt 10 kg…
Dobry wieczór Panie Krzysztofie, jestem w trakcie remontu kuchni. Do tej pory miałam płytę indukcyjną 78 cm i chcę przy takiej zostać. Pod nakładaną płytą montuję blat o grubości 2 cm, i piekarnik do zabudowy. Czy to prawda, że do cienkiego blatu nie nadaje się każda płyta indukcyjna tylko wersja slim? Czy przy takim blacie muszę zamontować piekarnik niżej, a nie pod samym blatem? Byłabym wdzięczna za pomoc.
Electorluxy SlimFit da radę – polecam EIV835 .
Dzięki za informację.
Witam, prośba o pomoc w wyborze.
Dotychczas byłem zdecydowany na płytę EIS6448 , ale wydaje mi się przerostem formy nad treścią (poza wyglądem).
Seria sensefry bez sondy nie ma dla mnie sensu, a senseboil? Jeżeli główną cechą tej płyty jest jedynie zabezpieczenie przed wykipieniem, to tym bardziej podziękuję.
Zastanawiam się teraz nad:
– EHD6740FOK
– HII64851FHT
– EIV654
Którą Pan poleca?
Może jakąś inną Beko może Pan zaproponować? Nie mam doświadczenia z tą firmą i nie wiem, jak się płyty sprawują.
Ps: cena ma drugorzędne znaczenie. Najbardziej zależy mi na funkcjonalności i wygodzie użytkowania.
EIV654 z uwagi na pole łączone z 4 cewek. Beko ma płyty o klasę gorsze.
Dziękuję za informację.
A jak użytkowo ocenia Pan te slidery proste a kołowe? Które z nich lepiej się używa?
Zastanawiam się jeszcze nad KIV64463I . Wiem, że nie ma flexibridge, ale ma 2 multibridge i różnią się sliderami.
Slider prosty jest wygodniejszy, ale to wszystko kwestia przyzwyczajenia.
Dzień dobry, Panie Krzysztofie czytam i analizuje i tak od tygodnia 🙂 i dalej nic nie wiem. Potrzebuje bardzo dobrą płytę indukcyjną w miejsce po Simensie ceramicznym oraz zmywarkę (podobno dobra opcją jest automatyczne otwieranie drzwi) – do tej pory był to też Siemens. Co Pan poleca w okolicach cenach 2-3 tys za każde urządzenie – chyba, że warto do czegoś dopłacić 🙂
W tym budżecie znajdą się płyty z polami łączonymi z 4 cewek lub modele z czujnikami gotowania (Bosch/Siemens i Electrolux/AEG). Co do zmywarki to do 3k świetną są nowe modele Boscha/Siemensa i Electroluxy w okolicy 2000 zł.
A może podać Pan modele Siemensa i Boscha ?
EX651FEC1E
PXE601DC1E
Dzięki, a podpowiedź co do zmywarki w podobnej cenie ? siemens lub Bosch
Pytranie z innej beczki – zakupiłem płytę Electrolux Slim-fit CIV634 i teraz przymierzam się do zakupu zestawu garnków. Kompletnie nie wiem co kupić – Gerlach, Tefal ?? Budżet ok. 600 PLN. Z góry dziękuję za pomoc! Pozdrawiam
Te które mają najgrubsze dno, lub najmocniej przylega do dna magnes.
Dzień dobry, mam mieć w kuchni blat granitowy . Czy lepsza będzi do niego płyta indukcyjna CIV 634 czy KIV 634I? A moze ma Pan inne propozycje. Z góry dziękuje za pomoc.
KIV nie ma szlifu, więc może zostać osadzona na płasko w blacie, a CIV ma szlif z przodu, czyli możne być tylko na blacie.
Witam, proszę o radę, jaką dobrą płytę indukcyjną kupić , aby można ją wpuścić w blat granitowy i aby miała funkcje łączenia pól.?
KIV634I
Witam, która z płyt na 400V do kwoty 900-1000 zł będzie najlepsza? Amica PI6540PTU – około 750 zł
Electrolux EHH6240ISK – około 799zł
Wiem że rozdział mocy w nich jest inny – w Amice chyba dany palnik idzie pełna mocą a ew pozostałe zmniejszają (w Electrolux przy powerbooster lub pełnej mocy jeżeli jest drugi palnik włączony to zaczyna się tzw pulsowanie pomiędzy panikami) . W tym przypadku byłaby lepsza, ale jak z głośnością i jakością wykonania ?
Electorlux lepszy.