>

Kupujemy płytę ceramiczną. Na co zwracać uwagę?

Czy płyta ceramiczna to dobry zakup w 2020 roku? Jakie powinna mieć parametry? Odpowiadamy na te pytania i doradzamy, na co zwracać uwagę wybierając taki model, żeby później nie żałować. Wyjaśniamy też, czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej (i podpowiadamy, którą lepiej wybrać).

Sprzedaż płyt ceramicznych spada z roku na rok. W polskich sklepach prym wiodą płyty indukcyjne i gazowe, lecz z uwagi na stale pojawiające się na agdManiaKu zapytania, postanowiliśmy opublikować nieduży, ale treściwy poradnik o tym, jak wybrać dobrą płytę ceramiczną.

Podpowiem również, co lepiej kupić: indukcję czy płytę ceramiczną. Jeśli szukasz polecanych modeli, zerknij też na nasz TOP-10 płyt ceramicznych.

Przy okazji polecam zerknąć na inne poradniki:

Płyta ceramiczna czy indukcyjna?

Płyta ceramiczna tylko z pozoru przypomina indukcyjną. Obie są na prąd, obie w większości przypadków posiadają szkło ceramiczne, na którym stawiamy naczynia, ale na tym koniec podobieństw.

W płycie ceramicznej zabudowane są spiralne elektryczne lub halogenowe lampy, które nagrzewają szkło, a szkło dno naczynia. Zaletą tego rozwiązania jest prostota – płyty ceramiczne działają znacznie dłużej niż płyty indukcyjne, bo nawet 15-20 lat. Nie ma tu zaawansowanych systemów chłodzenia, a elektronika należy do najprostszych z możliwych.

Płyta elektryczna marki Amica

Do wad płyt ceramicznych zaliczyć trzeba długi czas gotowanie, spore zużycie prądu i trudności w czyszczeniu – gdy coś wykipi na gorące pole grzejne, to od razu przypali się, bo szkło jest gorące. Nie spotkamy tu „inteligentnych” funkcji, ledowych podświetleń garnków, czy opcji postawienia naczynia w dowolnym miejscu.

Różnicę w technologii najlepiej obrazuje waga urządzeń. Przeciętna płyta indukcyjna waży ponad 10-15 kg, a płyta ceramiczna ok. 4-8 kg.

Płyty ceramiczne kupują najczęściej osoby negatywnie nastawione do indukcji, klienci z rozrusznikami serca, osoby posiadające drogie naczynia nieprzystosowane do indukcji (np. marki Zepter). Nadmienię, że poradnik zakupowy to nie miejsce do rozpraw naukowych nad szkodliwością rozwiązań technologicznych, czy ich wpływu na zdrowie – zwłaszcza że nie uważam się za kompetentnego w dziedzinie medycyny.

Jaki rozmiar i moc przyłączeniowa?

Wykładnikiem jest tu szerokość – płyty ceramiczne można kupić w rozmiarze od 30 do 90 cm szerokości, ale najpopularniejsze mierzą 60 cm. Wysokość płyt ceramicznych jest zazwyczaj mniejsza od indukcyjnych i wynosi poniżej 5 cm. Głębokość jest oczywiście standardowa – to 52 cm.

Moc przyłączeniowa waha się od 6 do 9 kW i zazwyczaj wymaga prądu 2-fazowego. Każdą z płyt da się podłączyć pod jedna fazę, lecz wtedy trzeba pamiętać, że płyta będzie wolniej gotować.

Rodzaje szkła i jego wykończenie

Na potrzeby niniejszego poradnika pomijam płyty ceramiczne starego typu, czyli bez szklanej powierzchni i tylko z żeliwnymi nastawkami grzałek – ten typ spotykany jest obecnie tylko w kuchenkach turystycznych.

Współczesne płyty ceramiczne posiadają powierzchnię grzewczą wykonaną ze szkła ceramicznego jednego z dwóch światowych potentatów – Eurokera (Samsung, Gorenje, Eletrolux) lub Schott Ceran (Amica, Beko, Bosch, Siemens, Whirlpool). Jeśli na płycie brakuje oznaczeń tych producentów, to możemy mieć pewność, że jest to szkło chińskie, rzadko stosowane w płytach markowych.

Płyta elektryczna marki Electrolux

Płyty mogą być okolone metalową ramką, ale takich modeli mamy na rynku dosłownie kilka sztuk. Zaletą tego rozwiązania jest pozostawanie płynów na płycie, a nie wylewanie się poza nią. Drugą zaletą jest zabezpieczenie szkła przed uszkodzeniem. Wadą tego rozwiązania jest trudność w czyszczeniu metalowej ramki.

Innym typem wykończenia jest szlif szkła na rancie (lub rantach) – ładnie wygląda, ale łatwo uszkodzić cienkie szkło na jego końcach.

Ostatni typ to płyty bezszlifowe – czyli takie, które można zabudować na płasko w blacie. To moim zdaniem najlepsze rozwiązanie – płyta staje się przedłużeniem blatu.

Rodzaje grzałek (pól)

W płytach ceramicznych stosuje się grzałki o różnym kształcie – najprostsze to spirale w kształcie koła. W lepszych płytach pola okrągłe mają możliwość dostosowania się do wielkości naczynia – spirala jest podzielona na 2 lub 3 części i możemy włączyć tylko środkową, lub środkową z zewnętrzną, ewentualnie wszystkie trzy spirale.

Płyta elektryczna marki Smeg

W najdroższych płytach spotkamy pola pod brytfannę – to pole spiralne posiadające dodatkową grzałkę rozszerzającą się do boku – może działać jako zwykłe pole okrągłe lub, po włączeniu bocznej spirali, jako podłużne pole na większe naczynie.

Sterowniki i funkcje płyt ceramicznych

Większość płyt ceramicznych posiada najprostsze sterowanie +/-. W najtańszych modelach spotkać można jeszcze sterowanie pokrętłowe. Tylko te najdroższe (dosłownie kilka modeli na rynku) mają slidery. Jedyna firma stosująca najwygodniejsze rozwiązanie (czyli cztery slidery) to Electrolux. Pozostałe firmy oferują płyty ceramiczne z pojedynczym sliderem.

Najważniejsze funkcje płyt to:

  • wskaźnik ciepła resztowego – litera „H” oznaczająca nagrzanie szkła powyżej 60 stopni, zaś „h” oznacza temperaturę w zakresie 45-60 stopni,
  • szybki nagrzew – przyspiesza proces nagrzania naczynia, choć i tak robi to dłużej niż gaz, czy indukcja,
  • timer z minutnikiem – możemy ustawić czas działania płyty,
  • blokada przed dziećmi – kombinacja sensorów blokująca działanie programatora.

Jaką płytę ceramiczną kupić?

Największe sklepy mają w ofercie ponad 150 płyt gazowych, podobną ilość płyt indukcyjnych, a jedynie 25 modeli ceramicznych. Na dodatek sporą część z nich stanowią drogie produkty marek premium, jak Miele, czy Smeg. Wybór jest więc mocno ograniczony.

Najlepiej sprzedają się płyty z logo Electroluksa i Amiki, ale u pozostałych producentów znajdziemy przynajmniej po jednym modelu wykonanym w tej technologii.

Jeśli zastanawiasz się, jakie modele mogę szczerze polecić, koniecznie zajrzyj do mojego TOP-10 płyt ceramicznych, który już pojawił się na agdManiaK.pl.

To również warto przeczytać!

Dla miłośników pieczenia i grillowania mamy dwa konkretne poradniki – w pierwszym radzimy, na co zwracać uwagę kupując piekarnik, a w maniaKalnym TOP-10 polecanych piekarników wskazujemy konkretne modele, którymi warto się zainteresować. Jest też coś dla miłośników pary – ranking najlepszych piekarników parowych.

Warto również zerknąć na maniaKalny poradnik, na co zwracać uwagę kupując kuchenkę mikrofalową oraz maniaKalny ranking kuchenek mikrofalowych.

Na deser mamy poradnik, w którym wskazujemy, na co zwracać uwagę kupując okap i podsuwamy sprawdzone propozycje w maniaKalnym TOP-10 najlepszych okapów na polskim rynku.

Jeśli natomiast potrzebujesz sprawdzonej lodówki, szczególnie polecamy lekturę poradnika, na co zwracać uwagę kupując lodówkę oraz zestawienia TOP-10 najlepszych lodówek na polskim rynku.

Dla tych, którzy nie lubią zmywać naczyń mamy dwa konkretne poradniki – w pierwszym radzimy, na co zwracać uwagę kupując zmywarkę, a w maniaKalnym TOP-10 polecanych zmywarek wskazujemy konkretne modele, którymi warto się zainteresować.

fot. vik173, Fotolia.com

Lubisz gotować i potrzebny Ci porządny robot do kuchni? Mamy dla Ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, na co zwracać uwagę kupując robota kuchennego, a w innym artykule podsuwamy TOP-10 polecanych robotów do kuchni (na każdą kieszeń).

Szukając dobrego odkurzacza koniecznie przeczytaj nasz poradnik, jak kupić odkurzacz i nie stracić. Warto również zapoznać się z wpisem o filtrach HEPAporównaniem odkurzaczy pionowych i tradycyjnych, jak również maniaKalnym zestawieniem TOP-10 odkurzaczy na polskim rynku.

Jeśli szukasz robota sprzątającego, warto zerknąć na nasz poradnik, jaki odkurzacz automatyczny wybrać, żeby nie żałować, oraz na TOP-10 najlepszych robotów sprzątających.

Szukasz pralki? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, na co zwracać uwagę kupując pralkę. Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na nasz TOP-10 pralek oraz zestawienie najlepszych pralek ładowanych od góry. Mamy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najlepszych suszarek do ubrań (na każdą kieszeń).

Nie zapomnieliśmy w końcu o fanach RTV. Jeśli szukasz dobrego telewizora koniecznie zerknij na nasz TOP-10 telewizorów lub przegląd dobrych i niedrogich telewizorów 4K UHD. Mamy również poradnik, jaki telewizor wybrać dla gracza.

To oczywiście nie wszystko. Mamy również szereg innych poradników, w których doradzamy m.in. jaki oczyszczacz powietrza warto kupićo czym pamiętać kupując stację pary czy jak dobrze wybrać żelazko.

Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.

Krzysztof Kulikowski

Komentarze

  • Panie Krzysztofie,3 raz proszę o radę . Muszę kupić płytę indukcyjną na 2 pola . Wybór padł na Candy [cena_szukaj]CHEDD30CTT [/cena_szukaj]28.8cm . Co pan sądzi?

    • nie kupiłbym żadnej indukcji od Candy/Hoover/Haier, jak 2 palnikową i dobrą to: [cena_szukaj]PIB375FB1E[/cena_szukaj], [cena_szukaj]EH375FBB1E [/cena_szukaj]i ich inne wersje. Jak coś tańszego to: [cena_szukaj]Amica PI3510U [/cena_szukaj]i [cena_szukaj]Whirlpool WS Q0530 NE[/cena_szukaj]. W każdym przypadku trzeba pamiętać o zapewnieniu dobrej wentylacji zgodnie z rysunkiem technicznym danego modelu.

  • Witam,
    Chciałbym zasięgnąć opini na temat płyty ceramicznej smeg [cena_szukaj]SE484EMTD [/cena_szukaj]77cm. Czy Siemens [cena_szukaj]ET875LMP1D [/cena_szukaj]będzie lepsza?

    • Płyta Smega dziwna - niby szeroka, a ma dość małe pola i tylko 4.
      Wymiary 1° strefy:
      Ø 21.0 cm
      Wymiary 2° strefy:
      Ø 15.0 cm
      Wymiary 3° strefy:
      Ø 17.0 cm
      Wymiary 4° strefy:
      Ø 18.5 cm
      Siemens wydaje się praktyczniejszy, sterowanie sliderowe, 5 pól z opcją łączenia i jest tańsza.

      • Piekarnik i kuchenka mikrofalowa będzie smeg w stylu retro ecru. Zastanawialiśmy się nad płytą do kompletu ale jednak tam są ramki i gorzej w utrzymaniu czystości. Szczerze poszło zamówienie na raty na płytę smeg z opisu wyżej żeby wszystko było z jednej firmy ale teraz zaczynam się zastanawiać czy to dobry wybór. A pewnie ze zwrotem będzie problem bo też ubezpieczenie zostało wykupione.

  • Dzień dobry. Jaką płytę ceramiczna na 5 pół z ramką Pan polecą. Zależy mi na większej niż standardowa.

  • Dzień dobry, co Pan myśli o płytach ceramicznych firmy Miele? Warto się skusić na tą firmę i ewentualnie na którą konkretnie? Większości z tego zestawienia niestety już nie ma w sprzedaży a Amica coś ostatnio szwankuje. Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam

  • Witam, prawdopodobnie będę musiał mamie zmienic płytę z gazowej na jakąś indukcję lub ceramikę, nie znam się zbytnio na tym więc czytam ty na Pana stronie co lepiej wybrać. Dawno temu gaz został odłączony od mieszkania przez zadłużenie, do tej pory miała nadal płytę gazowa a gaz z butli, lecz dostała pismo że musi to zmienić, będzie chciała żeby jej podpórki gaz bo to nie ona zadłużyła ale nie wiadomo co będzie. U mamy jest jednofazowy prąd , więc bowiem co wybrać, ona gotuje tylko dla siebie , więc jakiś tam wymagań nie ma , nie wiem co byśmy musieli kupić , bo pojęcia o tym u nas zero , proszę coś podpowiedzieć a jeżeli wymienimy to oczywiście się pochwalę co wybraliśmy. Jeżeli mogę prosić o odpowiedź przez email lub o link w mailu do odpowiedzi , pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

  • Proszę mi pomóc jaką kupić w jasnym kolorze indukcyjną 60 cm z podstawowymi funkcjami, wpuszczana w blat, zlicowana i z okapem zgrana. I żeby się nie wyłączała podczas smażenia i gotowania bo nie nadąża z chłodzeniem. Proszę mi poradzić tak dobrze jak dla swojej mamy czy babci. Dziękuję i życzę miłego dnia.

    • Z prostych modeli bez szlifu i w bieli są praktycznie 3 Amici i 1 Teka.
      [cena_szukaj]PI6140PWTU[/cena_szukaj]
      [cena_szukaj]PI6141NWSU[/cena_szukaj]
      [cena_szukaj]PI6144S4WSU[/cena_szukaj]

  • Pokrętła nie przejdą. Zatem Candy zostaje. Napisał Pan " ale to Candy". Zabrzmiało jakby Pan nie polecał tej marki:) ?

  • Panie Krzysztofie, czy znajdzie się płyta- koniecznie ceramiczna, nie indukcja, ale w kolorze białym? Szerokosc 60 cm lub więcej :)

    • Ceramiczna? Nikt już tego nie kupuje dlatego wybór żaden. [cena_szukaj]Candy CH64CCW[/cena_szukaj] - tylko to znalazłem, ale to Candy i [cena_szukaj]BOSCH PKE652CA1E[/cena_szukaj] z pokrętłami.

  • Panie Krzysztofie którą płytę Pan poleci?
    1)https://www.euro.com.pl/plyty-do-zabudowy/electrolux-civ634.bhtml
    czy
    2)https://www.euro.com.pl/plyty-do-zabudowy/electrolux-eiv644.bhtml
    Ewentualnie jakie są różnice?

  • Odradzam Gorenje retro, mam model [cena_szukaj]Gorenje IK640CLI[/cena_szukaj]. Płyta wraca do sklepu, zwrot pieniędzy. Jest bardzo głośna, jeszcze nie spotkałem tak głośnej płyty a na kilku gotowałem. Piekarnik Gorenje również padł (dwie funkcje). Dodam, że ona urządzenia mają niecałe pół roku. Zastanawiam się na co wymienić, rozważam Amice i Electroluxa.

    • Musiał mieć Pan/i pecha, bo Gorenje ma z reguły dobry jakościowo sprzęt. W Amice sprzęt jest fajnie wykonany, ale mają problemy z kontrolą jakości i serwisem, a w Electroluxie wręcz odwrotnie.

Najnowsze artykuły

Termorobot Monsieur Cuisine Smart najtaniej w historii w Lidlu!

Słynny Monsieur Cuisine Smart (nazywany "Lidlomixem") doczekał się świetnej przeceny na najnowszą wersję kolorystyczną. MC…

8 godzin temu

Ogromne promocje na AGD w Lidlu – Black Friday z rabatami do 70%

Od poniedziałku 25 listopada do soboty 30 listopada znajdziesz w Lidlu spore rabaty na AGD…

1 dzień temu

Dreame R20 Aqua – premiera nowej wersji z aktywnym mopowaniem!

Na polskim rynku debiutuje Dreame R20 Aqua, czyli odkurzacz Dreame R20 w wersji z końcówką…

1 dzień temu

Elektronarzędzia Parkside w grubych przecenach Lidla przed Black Friday!

Lidl wrzucił kolejną pulę grubych przecen na narzędzia marki Parkside. Promki są naprawdę dobre, dostawy…

2 dni temu

Szaleństwo w sklepie Allegro: Dyson V12 Detect Slim Absolute za 1899 zł!

W Oficjalnym sklepie Allegro szykuje się mega okazja na odkurzacz Dyson V12 Detect Slim Absolute.…

2 dni temu

Ekspres Philips LatteGo 2300 z automatycznym spieniaczem za ok. 1200 zł!

Polski Amazon ma kozacką ofertę na ekspres Philips EP2330/10 z systemem spieniania LatteGo. W takiej…

2 dni temu