Podczas targów CES 2020 LG zaprezentuje swoje pierwsze urządzenie opracowane z myślą o zwolennikach uprawy jadalnych roślin w domu. Szykuje się hit, kolejny gadżet dla hipsterów, czy sprzęt dla zielarzy-amatorów?
Nowe urządzenie LG ma pionową konstrukcję i jest przeznaczone do zabudowy. Zastosowano w nim zaawansowane rozwiązania do regulacji oświetlania, temperatury i wilgotności. Korzystając z wygodnych, kompletnych pakietów z nasionami oraz aplikacji do monitorowania wzrostu, użytkownicy tego urządzenia mogą łatwo w warunkach domowych hodować jadalne rośliny, które są smaczne i bogate w składniki odżywcze.
Uprawa roślin bez tajemnic i G.E.C.K. dla wegetarian
Sprzęt LG pozwala nawet zupełnym nowicjuszom czerpać pełną radość z ogrodniczych sukcesów. Urządzenie powstało z myślą o konsumentach, którzy troszcząc się o zdrowe odżywanie, chcą znać skład i pochodzenie żywności. Ze względu na możliwość uprawiania apetycznych, świeżych ziół oraz warzyw przez cały rok, urządzenie idealnie nadaje się dla mieszkańców miast oraz wszystkich, którzy chcą prowadzić zdrowszy, pro-ekologiczny styl życia.
Dzięki obudowie z izolacją termiczną oraz uniwersalnym modułom umożliwiającym precyzyjne regulowanie temperatury i natężenia światła, wewnątrz urządzenia są utrzymywane optymalne warunki wzrostu roślin. Lampy LED, wymuszona cyrkulacja powietrza oraz nawadnianie podsiąkowe pomagają zapewnić szybkie kiełkowanie i wzrost roślin.
Zaawansowany system do hodowania roślin może pomieścić nawet 24 kompletne pakiety z nasionami, co pozwala czteroosobowej rodzinie na delektowanie się roślinami wyhodowanych w domu.
Technologia LG oraz aplikacja dla domorosłych ogrodników
Kluczowym elementem zautomatyzowanego systemu do hodowania roślin jest opracowana przez LG metoda nawadniania niewymagająca cyrkulacji wody, pozwalająca na równomierne i precyzyjne dozowanie wody potrzebnej w poszczególnych pakietach z roślinami. Zapobiega ona rozwojowi glonów oraz hamuje powstawanie nieprzyjemnych zapachów.
Na potrzeby urządzenia opracowano też aplikację, która pomaga kontrolować wzrost roślin i zapewnia dostęp do praktycznych wskazówek dotyczących każdego etapu hodowli, co pozwala za każdym razem uzyskać dobre zbiory.
Kompletne pakiety, zawierające nasiona, torf oraz nawóz, pozwalają na natychmiastowe rozpoczęcie uprawy. Pierwszy pakiet będzie zawierać 20 różnych odmian roślin, w tym sałatę rzymską, inne sałaty, cykorię i bazylię.
Propozycja LG okiem kibica automatyzacji (lub rozwiązań podanych na tacy)
Dotąd osoby interesujące się domową uprawą roślin w zasadzie były skazane na samouctwo, zwłaszcza jeśli nie posiadały wykształcenia technicznego. Owszem, od dawna za niewielkie pieniądze można kupić choćby Raspberry Pi z zestawem czujników oświetlenia czy wilgotności i pobawić się w testowanie softów, ale wymagało to dodatkowego zasobu, którego coraz częściej nam brakuje.
Czasu.
LG proponuje gotowca – cały hardware, software a do tego pakiet ziemi i nasion. Czy to zbyt odhumanizowane? W pierwszym odruchu pomyślałem dokładnie w ten sposób. Za chwilę jednak przyszła refleksja: skoro setki tysięcy ludzi decyduje się na ekspres ciśnieniowy i gotową, mieszaną i pakowaną przez wielkie koncerny kawę ziarnistą, to dlaczego inaczej miałoby być z kiełkami czy sałatą? A popularność fit sałatek, rzekomo umytych i czekających w świeżości na rozpakowanie foliowych opakowań? Zresztą, długo by wymieniać – wiecie, o co chodzi.
Nie oszukujmy się, drzewek owocowych w ten sposób nie utrzymamy – choć kto wie, jaki będzie kolejny krok wielkich marek. Podobno pierwszy uśmiech studentów kierunków rolniczych widuje się w czasie prezentacji drzewek sadowniczych hodowanych na .. styropianie.
Na razie warto przyglądać się ruchom LG – chyba to jednak ciekawsza propozycja niż kolejne marketowe warzywa, zdolne przetrwać w niezmienionym stanie 3 miesiące.
CES 2020 odbywają się w Las Vegas w terminie 7-10 stycznia 2020 roku.
Ekipa techManiaK.pl będzie na bieżąco relacjonować: Raport CES 2020
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.