Na targach IFA 2019 marka Bosch przedstawiła ulepszone wersje swoich systemów i nowe rozwiązania, które mają zmienić nasze podejście do prania i suszenia. Sprawdzamy, co w praktyce oznacza nowa era prania 2.0 w technologii 4D, na którą stawia teraz niemiecki potentat.
i-DOS 2.0 – choć kojarzy się archaicznie, oznacza oszczędność, skuteczność i inteligentne zarządzanie procesem prania
Inteligentny system dozowania marki Bosch działa na podstawie sensorów, które zbierają różne informacje z pralki, będą to m.in następujące dane:
- jaka jest wielkość załadunku,
- jaki rodzaj tkanin znajduje się w bębnie,
- jaki jest ich poziom zabrudzenia. jak jest twardość wody,
- jakie jest stężenie środka piorącego.
Dzięki tym informacjom i-DOS wie, jaka ilość detergentu jest potrzebna do danego cyklu prania. Dobiera ją automatycznie – z dokładnością do 1 ml – dbając o to, by pranie było czyste i ekologiczne. W podajniku pralki znajdują się trzy komory, z których dwie zaprojektowane są tak, by płyn do prania i płukania tkanin dozował się automatycznie. Trzecia komora pozwala na dodanie np. specjalnego detergentu, wybielacza lub tradycyjnego proszku do prania według własnego uznania i potrzeby.
4D – nowy wymiar prania czy kolejny piękny slogan?
4D Wash System ma wpływ na wydajność prania: woda i detergent wykorzystywane są do maksimum możliwości. Ma to przynosić efekty w jeszcze krótszym czasie, nawet przy pełnym załadunku. Jak to działa? W trakcie cyklu, gdy bęben zaczyna się obracać, w pralce tworzy się swego rodzaju „tunel piorący”. Wokół niego na skutek siły odśrodkowej formują się ubrania. Do wewnątrz wtryskiwana jest woda wraz z detergentem i tworzy się aktywna mieszanka piorąca, którą łatwo wchłaniają ubrania. Dzięki jej równomiernemu rozprowadzeniu pranie staje się efektywniejsze.
W przypadku uporczywych plam i bardzo zabrudzonej odzieży można skorzystać z funkcji Intensive Plus oferującej 30 minut prania, które jest skuteczne, nawet kiedy bęben jest w całości zapełniony.
Home Connect 2.0, czyli czuwa z nami technologia
Dzięki rozwijaniu współpracy cyfrowej w wielu obszarach (zakupy, przepisy kulinarne, inteligentny dom, asystenci głosowi, urządzenia i usługi działające w sieci), klienci marki Bosch otrzymują kompleksowe narzędzia do obsługi smart home. Oddajmy głos niemieckiemu producentowi, który przybliży nam różnicę pomiędzy starszą a nową generacją Home Connect:
Jak dotąd Home Connect za sprawą aplikacji mobilnej łączył urządzenie z jego użytkownikiem. Teraz jest w stanie łączyć sprzęty bezpośrednio między sobą. Idealnym tego przykładem jest Smart Dry. Dzięki nowoczesnej technologii czujników i odpowiedniemu zaprojektowaniu urządzeń, pralka i suszarka potrafią łączyć się „online”. Pralka przesyła do suszarki parametry ostatniego prania (informuje o tym jaki program został włączony do ostatniego cyklu, jaki był poziom zapełnienia bębna i jaki jest wskaźnik wilgoci po wirowaniu). Dzięki temu suszarka może automatycznie dopasować optymalne parametry suszenia.
Brzmi obiecująco? Komunikacja pomiędzy urządzeniami z pominięciem elementu ludzkiego jako czynnika kontrolnego/decyzyjnego wydaje się świetnym pomysłem, przynajmniej jeśli dotyczy podejmowania decyzji na poziomie istotności dostosowania pracy suszarki do wyniku prania – z tego poziomu droga do SkyNetu jeszcze wydaje się daleka.
W szerszym kontekście Home Connect pozwala na sporo więcej, umożliwiając m.in:
- zdalne sterowanie inteligentnym domem;
- uzbrajanie/rozbrajanie systemu bezpieczeństwa;
- odblokowanie/zablokowanie drzwi;
- wyłączanie/włączanie światła;
- sterowanie temperaturą termostatu;
- otwieranie/zamykanie drzwi garażu;
- kontrola aktywność przy drzwiach dzięki inteligentnemu dzwonkowi wideo;
- podgląd wideo na żywo i nagrane klipy z kamer Total Connect;
- przypomnienia o uzbrojeniu na podstawie lokalizacji;
- łączenie się z asystentami inteligentnych domów, takimi jak Amazon Alexa;
- kontrola bezpieczeństwa (czytniki linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy).
Jak widzimy, Home Connect to potężne narzędzie, które poza kontrolą urządzeń Boscha może przejąć obsługę całego ekosystemu inteligentnego domu.
Premiery dwóch pralek: WAX32EH0EU oraz WTX87EH0EU
WAX32EH0EU to pralka, która wprowadza w życie czołowe rozwiązania technologiczne Boscha:
- System inteligentnego dozowania i-DOS: automatycznie mierzy dokładną ilość detergentu i wody potrzebnych do każdego prania;
- Automatyczne programy do odplamiania;
- Home Connect: sprzęt gospodarstwa domowego z inteligentną łącznością;
- SpeedPerfect: perfekcyjnie czyste pranie nawet o 65% szybciej;
- 4D Wash System: nieskazitelnie czyste pranie dzięki wydajnemu przenikaniu wody i detergentu przez włókna pranych tkanin.
WTX87EH0EU to suszarka z pompą ciepła, która charakteryzuje się m.in:
- Technologią AutoClean – jedyna suszarka bez konieczności czyszczenia filtra przy drzwiach po każdym suszeniu;
- Smart Dry: automatycznie wybiera najlepszy program suszenia na podstawie ostatniego cyklu prania dzięki technologii Home Connet;
- Iron Assist: dodatkowa pielęgnacja parą w celu wygładzenia zagnieceń z suszonych ubrań;
- AutoDry: łagodnie suszy pranie dokładnie do poziomu, jak zaprogramujemy i rozpoznaje, kiedy pranie jest już suche;
- AntiVibration Design: stabilna i cicha dzięki specjalnej ochronie przed drganiami.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.