Polska Grupa Amica zaprezentowała na IFA najważniejsze linie produktowe, uchyliła rąbka tajemnicy na temat kierunków rozwoju w najbliższej przyszłości a także pochwaliła się świeżutkim sukcesem, otwierającym przed nią rynki południowej Europy. Zapraszamy na przegląd najciekawszych informacji z targów!
Spis treści
Największe stoisko w 10-letniej historii obecności firmy na IFA
Jeszcze przed rozpoczęciem IFA zastanawiałem się, co w tym roku zaprezentuje Amica. W przeciwieństwie do ubiegłorocznej premiery całej linii produktowej, w 2019 roku nie pokazano spektakularnych nowości. Nie zabrakło jednak prezentacji tego, co obecnie jest lub za chwilę będzie w ofercie polskiej marki.
Na tegorocznym IFA Amica mogła pochwalić się największym w historii stoiskiem: na 750 m2 zgromadzono najważniejsze produkty firmy. Samo stoisko robiło duże wrażenie: na targach znalazłem się dzień przed oficjalnym otwarciem, kiedy 90% wystawców jeszcze pracowało nad ustawieniem aranżacji w swoich pawilonach, a część Amiki poddawana była jedynie ostatnim szlifom. To m.in dzięki temu mogłem podkraść nieco czasu masterom produktowym, którzy chętnie dzielili się wiedzą dotyczącą na temat „swojego” asortymentu.
Odkrywanie kuchni na nowo
Styl, w jakim Amica urządziła pawilon realizował motto odkrywania kuchni na nowo. Przyznam, że po odrobinie zastanowienia zrozumiałem, że w tej prostocie tkwi ogromna siła – zaprzęgnięto dokonania nowoczesnej technologii po to, by służyła nam jak najbardziej intuicyjnie podczas codziennych obowiązków czy w czasie domowego wypoczynku.
Sterowanie gestami lub otwieranie piekarnika dłuższym dotknięciem rączki mogą wydawać się przerostem formy nad treścią (przecież to tylko okap a nie centrum sterowania smart home!), ale zapewniam, że po wypróbowaniu tych rozwiązań łatwo docenić ich funkcjonalność.
Zapraszam na relację, jak firma z Wronek przedstawiła swoją wizję nie tylko kuchni (jako centrum domu i miejsce, gdzie razem zaczynamy i kończymy dzień), ale też filozofii użytkowania sprzętów gospodarstwa domowego. Jednak zanim opowiem o tym, co polska grupa zaprezentowała w Berlinie, kilka słów na temat futurystycznych prognoz dotyczących rynku AGD, które zaprezentowano w odrębnym pomieszczeniu.
Future Room, czyli powiew przyszłości
Ogromnym powodzeniem cieszył się Future Room, czyli specjalnie odseparowane pomieszczenie, gdzie prezentowano rozwiązania, nad którymi Amica obecnie pracuje, a które już dziś są fizycznie obecne w postaci prototypowych, działających urządzeń.
Haptyka w służbie sterowania gestami? Inteligentna waga zintegrowana z programami piekarnika? Kontrola poprzez asystenta głosowego? Czemu nie!
Piekarnik z inteligentną wagą
Piekarnik z wbudowaną wagą (nośność 20 kg), gdzie cała zabawa polega na nietypowym rozwiązaniu samej czynności „ważenia”: otóż nie mamy wyodrębnionej płaszczyzny wagi, bowiem stają się nią otwarte drzwiczki piekarnika bądź same ruszty. Nie tylko wygląda to kapitalnie, ale jest bardzo użyteczne, zwłaszcza w niewielkiej kuchni, gdzie każda przestrzeń jest na wagę złota.
Co ciekawe, możemy łączyć w tym samym czasie korzystanie z drzwiczek i rusztu jako wagi. Największe wrażenie zrobiło na mnie praktyczne wykorzystanie tej opcji: na kolorowym, dotykowym wyświetlaczu wybieramy danie, które chcemy przygotować (od pizzy – i tu uwaga – na grubym lub cienkim cieście – po pieczeń z kurczaka), a urządzenie samo dostosowuje czas pieczenia na podstawie zważonych w międzyczasie produktów.
Sterowanie gestami z elementami haptyki
Urządzenie haptyczne, dzięki któremu na razie możemy poczuć na własnej skórze wirtualne bąbelki, kształt niewielkich przedmiotów czy sterować oświetleniem (proste komendy włącz/wyłącz, regulacja ciemniej/jaśniej), ale w przyszłości posłuży do obsługi bardziej zaawansowanych komend (tak, tak – wygląda na to, że tuż za rogiem czai się sterowanie rodem z „Raportu mniejszości”).
Gesty, ale w skali mikro
Zmodyfikowane sterowanie, gdzie zamiast gestów wykonywanych całą dłonią możemy użyć samego… palca – w praktyce wygląda to tak, że zamiast przesuwania dłonią wzdłuż czujników, aby zwiększyć lub zmniejszyć siłę nawiewu, możemy wykonać dyskretny ruch palcem (małe kółeczko z obrotem w prawo bądź w lewo). Drobiazg, a cieszy.
Sterowanie poprzez asystentów głosowych
Integracja z asystentem głosowym (obecnie Alexa, ale możemy spodziewać się obsługi wszystkich popularnych), dzięki której możemy wykonać bezdotykowo nawet podstawowe czynności, takie jak otworzenie czy zamknięcie piekarnika, nie mówiąc już o kontroli procesu pieczenia.
Jak widzicie, Future Room także w branży AGD może być ciekawym doświadczeniem. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że chyba nigdzie tendencja do wykorzystywania zaawansowanej technologii do upraszczania obsługi nie jest tak widoczna, jak w tej branży: choć początkowo choćby otwieranie piekarnika poprzez dotknięcie jego rączki wydawało mi się zbędnym gadżetem, to już podczas pokazu, na którym osoba mająca zajęte naczyniami dłonie przytrzymała przez chwilkę łokciem rączkę, a piekarnik sam się otworzył, zrozumiałem jak bardzo jest to praktyczne rozwiązanie.
Czas na przegląd tematyczny sprzętów, które Amica wystawiła w swoim pawilonie.
Jakie produkty Amica zaprezentowała na IFA 2019?
Stoisko grupy zostało ciekawie zaaranżowane: pomiędzy poszczególnymi działami udało się wygospodarować dużą wspólna przestrzeń, gdzie bez przeszkód można było usiąść i choćby przy kawie porozmawiać z opiekunami produktów.
Wzdłuż ścian rozlokowano zarówno wolnostojące, jak i zabudowane AGD:
- pralki;
- zmywarki;
- lodówki;
- winiarki Le Chai.
Odrębne miejsce w eleganckich podświetlonych gablotach otrzymały drobniejsze urządzenia: miksery, tostery czy blendery. Swoją przestrzeń w postaci aranżacji salonu otrzymały odkurzacze, które można było bez przeszkód przetestować, najpierw brudząc dywany czy panele przygotowanymi zawczasu różnymi rodzajami ziaren czy solą.
Wisienką na torcie był wspomniany już Future Room oraz stoisko VR z wirtualnym spacerem po fabryce Amiki we Wronkach.
X-type, Q-type i retro w jednym stały domu
W pierwszym szeregu wyeksponowano ciężką artylerię w postaci sprzętu do zabudowy X-type i Q-type, wprowadzonego w tym roku do sprzedaży. Obie linie zostały zaprojektowane na podstawie kompleksowych badań rynkowych, w tym m.in. etnograficznych (urządzenia były testowane w domach zwykłych rodzin, które dzieliły się następnie swoimi wrażeniami czy odkrytymi zaletami/wadami), co pomogło zdefiniować sposoby korzystania z urządzeń AGD.
Wśród prezentowanych sprzętów znajdują się m.in.
- automatycznie otwierany piekarnik z funkcją OpenUp!,
- okap z funkcją Touchless – sterowanie gestem,
- winiarki (chłodziarki do wina), oferowane pod marką Le Chai,
- lodówki z Amica Fresh System.
Właśnie na tym sprzęcie mistrzowie kuchni przygotowywali potrawy i prowadzili pokazy live cooking podczas targów.
Zainteresowanie wzbudzały retro linie lodówek wolnostojących, takich jak choćby Retro KGC15630R, pięknie prezentujących wszystkie 10 dostępnych kolorów frontów na wydzielonym do tego stanowisku. Swoją drogą podobne urządzenia przeszły ciekawą ewolucję – od sukcesu drogiego SMEGa po rzesze tańszych konkurentów, w tym własnie m.in. rodzimej Amiki czy też japońskiego Sharpa, równie szybko wywalczających sobie miejsce na rynku.
Przy okazji wcale się nie zdziwiłem, że tłumy zwiedzających przelewały się przez stanowisko z winiarkami (chłodziarkami do wina), które Amica stopniowo wprowadza także do naszego kraju, a które stały się dużym sukcesem na rynkach Francji i Wielkiej Brytanii.
Urządzenia sygnowane logo Le Chai prezentowały się stylowo i funkcjonalnie (dość powiedzieć, że modele łączą wysokogatunkową stal z drewnem bukowym, a szkło frontowe posiada filtr UV), ciesząc oczy rzędami różnorodnych, leżakujących w nich butelek wina.
Jako lider w produkcji sprzętu grzejnego, Amica pokazała także szeroką ofertę:
- piekarników do zabudowy,
- płyt grzejnych,
- kuchni wolnostojących.
(…) podczas tegorocznej edycji IFA mówimy o ponownym odkrywaniu kuchni. Dzięki funkcjonalnościom OpenUp!® oraz Touchless® nasze piekarniki otwierane są dotykiem, a okapy sterowane za pomocą gestu – to sztandarowe przykłady z tegorocznego stoiska Amica Group. Nie zabraknie również na targach popularnego elementu sterowania urządzeń za pomocą wi-fi, a więc mamy uzasadnione poczucie „nadążania” za wymagającymi gustami klientów końcowych.
Alina Jankowska-Brzóska, wiceprezes zarządu Grupy Amica i prezes zarządu Amica Handel i Marketing
Z jednej strony mieliśmy więc przegląd sprzętu grzejnego, który Amica produkuje od 1957 roku, z drugiej nowoczesne rozwiązania także w dziedzinie lodówek czy urządzeń do zabudowy.
W stronę ekologii i ekonomii
Podczas targów można zobaczyć najnowsze lodówki z Amica Fresh System z klasą energetyczną A++. Grupa Amica popularyzuje obecne trendy #lesswaste i #zerowaste wprowadzając do swoich produktów funkcje FreshOn, VitControl, FreshZone które pozwalają zachować świeżość produktów na dłużej oraz prowadząc szereg akcji pod hasłem „Przechowuję nie marnuję!”
Na stoisku dostępne są także energooszczędne pralki i suszarki parowe z nagradzanej linii DreamWash, wśród nowości Amica prezentuje również nowoczesny model pionowy z opcją 2 w 1: Sopero VM 8011. Posiada on baterię litowo-jonową, która pozwala na bezprzewodową pracę oraz turboszczotkę z dodatkowym zasilaniem 10W. Odłączany mniejszy odkurzacz ręczny sprawdzi się w samochodzie, kuchni i innych trudnodostępnych miejscach. Model jest odpowiedni dla alergików, wyposażono go w antyalergiczny filtr EPA i system cyklonowy.
Nie tylko duże AGD, czyli kilka słów o grillu elektrycznym i mikserze
Spore wrażenie wywarł na mnie duży grill elektryczny Amica GK 4011: możliwość grillowania otwartego, półotwartego lub zamkniętego; nieprzywierająca powierzchnia płyt, które demontujemy jednym przyciskiem i bez trudu myjemy w zmywarce; solidna, stalowa konstrukcja i klasyczny, elegancki wygląd z ukłonem w stronę retro.
Nowy mikser ręczny Amica BL 6016, z wielofunkcyjnym zestawem do szatkowania o pojemności 1250 ml, umożliwia:
- klasyczne blendowanie,
- siekanie i krojenie,
- ubijanie,
- rozdrabnianie orzechów.
Furorę wśród zwiedzających, zwłaszcza Pań, robił czajnik KM 6011 z kontrolą temperatury w szklanej bazie, który wyposażony jest w 4 przyciski kontrolne do wyboru temperatury lub funkcji Keep Warm.
Amica pozyskuje nową markę, czyli hola Fagor!
Grupa Amica to obecnie następujące marki:
- Amica (Europa Środkowa i Zachodnia),
- Hansa (na wschodzie Europy),
- CDA (w Wielkiej Brytanii),
- Gram (w Skandynawii),
- Sideme (dystrybutor we Francji),
- Fagor (Hiszpania).
Choć osobom z naszej części Europy najnowszy nabytek (a właściwie prawo do oferowania urządzeń Amiki pod marką Fagor) często niewiele mówi, to jest to prawdziwy potentat w rejonie południowej Europy. Jako Fagor sprzęt polskiego producenta trafi na przede wszystkim na rynek hiszpański, ale ma szanse także we Francji, Portugalii oraz na Bliskim Wschodzie i nawet w … Północnej Afryce.
Biorąc pod uwagę, że produkcja prowadzona jest we Wronkach, wypada jedynie trzymać kciuki za całe przedsięwzięcie.
Amica na IFA 2019 pokazała pazur
W czasie trzydniowego pędu po targach w części Amiki gościłem podczas dwóch dni, każdorazowo z podziwem patrząc na prezentację polskiej firmy – bez cienia przesady mogę powiedzieć, że producent z Wronek plasował się w czołówce marek z działu AGD.
Dlaczego? Przemyślana aranżacja, świetna ekspozycja produktów, wzbudzający duże zainteresowanie Future Room, intrygujący design większości modeli, organizacja, atmosfera i (choć wymieniona na końcu, ale nie mniej istotna niż poprzednie) uśmiechnięta oraz nie obawiająca się pytań ekipa.
I gdzieś tam tląca się iskierka radości, że polska firma bez kompleksów staje w szranki z najlepszymi w swojej lidze.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
A co ciekawego u innych producentów?
Niestety ze względu na rozmiary IFA musiałem dokonać selekcji i z branży AGD postawiłem na polskie firmy – a jako że takowa była jedna, to odpowiedź nasuwa się sama. Dla równowagi szykuję na rtvManiaKu przekrojówkę TV/audio i tam znajdziesz szerszą panoramę Targów. Co do AGD to warte odnotowana na pewno byłoby stoisko Saeco z przepyszną kawą i ekipą rozkładającą wyposażenie przy kawałkach AC/DC :-); do tego Miele z ich pierwszym odkurzaczem akumulatorowym czy Hoover z nowym przedstawicielem serii H-Free. Jednak czas musiałem dzielić na dwie pasje, stąd szerszy wpis będzie jedynie z RTV-ki.