Niezależnie od tego, czy wierzycie w globalne ocieplenie czy też nie, większe natężenie upalnych dni w ostatnich latach zdecydowanie daje się we znaki. Pomysł na to, jak zaradzić tej sytuacji, ma Sony, której najnowszy projekt o nazwie Reon Pocket to znakomicie zapowiadająca się próba walki z wysokimi temperaturami.
O ile w domach czy zamkniętych pomieszczeniach walka z upałami jest możliwa do wygrania dzięki różnorodnym systemom klimatyzacji, czy też stacjonarnym wentylatorom (albo też – jak mówi się potocznie – wiatrakom), tak na zewnątrz jesteśmy praktycznie bezbronni wobec żaru lejącego się z nieba. Dobre okrycie głowy, lekkie ubranie czy też korzystanie z uroków wodnej kąpieli to wszystko, na co możemy liczyć.
Niewielki jak smartfon
Pomysł na to, by zmienić tę sytuację, ma Sony, które za pośrednictwem platformy crowdfundingowej First Flight ufundowała bardzo ciekawe urządzenie, które ułatwi utrzymanie odpowiedniego komfortu termicznego naszego ciała.
Reon Pocket to niewielki sprzęt ładowany tak, jak smartfon (maksymalny zapas energii osiągany jest w ciągu dwóch godzin), stworzony ze specjalnego materiału o nazwie Peltier, który jest stosowany w samochodach czy też chłodziarkach do wina i charakteryzuje się małym zużyciem energii przez długi czas. To doskonale pasuje do pojęcia przenośnego klimatyzatora, jakim jest właśnie Reon Pocket.
Niewielkie urządzenie jest umieszczane na plecach, w schowku zlokalizowanym na bieliźnie, która dzięki specjalnym cechom odpowiednio rozprowadza temperaturę emitowaną przez wspomniany sprzęt. Do sterowania wykorzystywana jest natomiast specjalna aplikacja, pozwalająca na zdalną regulację wysokości temperatury. Co ważne, Reon Pocket jest na tyle niewielkim akcesorium, że śmiało możemy założyć dodatkowe warstwy wierzchnie ubrań, a jego lokalizacja będzie niewidoczna dla osób postronnych.
Sprzęt także na chłodniejsze dni
Nowy pomysł Sony sprawdzi się także doskonale i w chłodniejsze dni – zakres oferowanej temperatury wynosi od 0 do 45 stopni Celsjusza, więc w każdej chwili możemy dogrzać ciało i np. zrezygnować z kurtki czy ciepłego swetra.
Jak na razie urządzenie trafi do dystrybucji tylko na terytorium Japonii. Cena Reon Pocket oscyluje wokół 130 dolarów, czyli około 600 złotych – nie jest to więc tanie akcesorium, ale dla osób często przebywających poza klimatyzowanym biurem takie rozwiązanie może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
To zdecydowanie by mi się przydało! Ledwo co znoszę te upały i i tak cały czas siedzę przy wiatraku. 😉
Takie rzeczy tylko w Japonii mogą wymyślić :).