Okna sąsiadów lśnią w słońcu, a zza Twoich świat ciągle wygląda szaro? Podpowiadamy, jak zabrać się do efektywnej pracy i szybko oraz skutecznie umyć okna!
Metoda I: silne ramię i gazeta, czyli sposób dziadka Mirka
Metoda prawdziwego twardziela, który nie zawraca sobie głowy delikatnymi (i kosztownymi!) narzędziami pomocniczymi, tylko bierze sprawy w swoje ręce. Ten sposób ma swoje plusy: w trakcie mycia spalisz tyle kalorii, co podczas biegu, a dodatkowo dbasz o ekologię, zużywając stare, nieprzydane do innych celów gazety.
Minusem może być niewielka dostępność papierowych dzienników (uwaga – prasa kolorowa odpada!), ale jeśli znajdziesz je w swoim domu, to koszt całej pracy sprowadzi się do kupna płynu do mycia szyb i ściereczki, którą umyjesz ramę okienną.
Metoda II: gąbki, ścierki i papierowy ręcznik, czyli sposób mamy Basi
Metoda wymagająca nieco więcej finezji, niż poprzednia, zapewniająca jednak lepsze rezultaty: duża rolka ręcznika papierowego, środki chemiczne, gąbka (do usuwania twardych, nieraz zaschniętych zabrudzeń) oraz miękka szmatka do przecierania ram czy pierwszego mycia bardzo brudnych okien. Sposób skuteczny, jednak wymagający nieco wysiłku, a przede wszystkim – czasu i wprawy.
Metoda III: ściągaczka do szyb, czyli jak to robią w biurowcach
Sposób, który jest powszechnie znany, ale mimo tego nieczęsto stosowany w domach: kupujesz specjalną ściągaczkę do szyb (w sprzedaży są zarówno niewielkie, dedykowane kabinom prysznicowym, które świetnie sprawdzą się na załamanych i trudnodostępnych powierzchniach, jak również specjalistyczne ściągaczki na teleskopowych wysięgnikach) i zgarniasz nią wodę, którą myjesz szybę.
Przy odrobinie wprawy uda się szybko uzyskać szybki efekt bez smug. Niestety, jak każde, nawet najprostsze urządzenie ściągaczka z czasem traci swoje właściwości i guma nie zbiera wody tak, jak na początku.
Metoda IV: myjka Karcher, czyli sposób siostry Julki
Gdybym miał być absolutnie szczery, to na zdjęciu poniżej obok myjki znalazłaby się przynajmniej ściereczka do mycia ram okiennych: choć w zestawie Karchera znajdziemy dwie dysze ssące, w tym jedną przeznaczoną do małych powierzchni, to żadna z nich nie sprawdzi się na ramach. Jednak nawet niski model tego producenta jest świetnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkim, efektownym i przede wszystkim niemal nie wymagającym wysiłku sprzątaniu.
Jedynie pierwsze chwile z myjką wymagają odrobiny przyzwyczajenia: wystarczy opanować kąt ustawienia zbierania wody, by pozostawiać szklane powierzchnie bez smug. Od kilku lat takie myjki do okien stanowią jeden z hitów sprzedaży małego AGD.
Metoda V: robot automatyczny, czyli jak to robią w Ameryce
Nieco przewrotny tytuł akapitu, jednak coś jest w nim na rzeczy: choć roboty myjące okna znacznie staniały, to w naszym kraju ciągle mało kto się nimi interesuje. Z jednej strony pokutuje tu stereotyp wysokiej ceny, z drugiej obawy o bezpieczeństwo takich rozwiązań – nie tylko w zakresie wytrzymałości samego robota na ewentualny upadek, ale przede wszystkim potencjalnych szkód, jakie mógłby wyrządzić żywym istotom. Warto jednak pamiętać, że tego typu urządzenia poza niemal wyeliminowanym niebezpieczeństwem oderwania się od tafli szkła posiadają również stalowe linki zabezpieczające, które chronią przed poważniejszymi konsekwencjami.
Wytworzone podciśnienie w robocie myjącym okna zasysa powietrze i utrzymuje urządzenie na szkle. Mechanizm ten zapewnia stabilne mocowanie robota na czyszczonej powierzchni i dokładniejsze mycie, dzięki zwiększonemu naciskowi ściereczki z mikrofibry. Dodatkowo eliminuje to ryzyko upadku. Do zalet tego typu rozwiązań należy przede wszystkim automatyzacja pracy, mycie bez smug i zarysowań nawet w trudno dostępnych miejscach i oszczędność czasu. Nie wierzysz? Zerknij na nasz test robota RoboJet Wiso – umyliśmy nim niejedno okno.
Jak myć szyby bez smug?
Na koniec postaramy się podpowiedzieć, jak pozbyć się smug, które pojawiają się podczas mycia okien:
- jeśli używasz myjki w rodzaju Karchera, staraj się znaleźć odpowiedni kąt położenia ssawki – metodą prób i błędów szybko trafisz na takie ustawienie, które nie pozostawia smug;
- do polerowania okna po umyciu i wstępnym przetarciu szmatką używaj ręcznika papierowego bądź starych, czarno-białych gazet do polerowania powierzchni – dzięki temu smugi znikną błyskawicznie;
- myjąc okno pracuj w kierunku od góry framugi do dołu, natomiast polerując odwrotnie: od dołu ku górze;
- o ostatecznym sukcesie decyduje polerowanie powierzchni okna (w przypadku użycia papieru) bądź praca mechaniczną ściągaczką pod odpowiednim kątem i siłą nacisku.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.