Blender to jedno z najpopularniejszych drobnych urządzeń AGD. Za jego pomocą szybko przygotujemy koktajl lub pastę, zmiksujemy na drobno orzechy, a nawet pokruszymy lód. Na co zwrócić uwagę przy wyborze blendera? Jakie funkcje powinno posiadać urządzenie idealne? Jaki blender polecają znani blogerzy?
Blender to urządzenie, którego zadaniem jest miksowanie, rozdrabnianie oraz mieszanie jedzenia. Za jego pomocą bez problemu przygotujemy zupę krem czy zmiksujemy ciasto na naleśniki. Blender sprawdza się świetnie w przypadku małych dzieci i osób starszych, które mają problemy z gryzieniem – rozdrobnienie owoców czy warzyw to zaledwie chwilka.
Na rynku znajdziemy dwa podstawowe rodzaje blenderów:
Blender ręczny to niewielkie urządzenie, które nie posiada własnego kielicha. Jest lekki i poręczny, a za jego pomocą możemy miksować wiele potraw bezpośrednio w miskach lub garnkach bez przekładania składników do specjalnych pojemników. Modele podstawowe są wyposażone w stopkę miksującą wykonaną ze stali szlachetnej (unikajmy stopek plastikowych), a rozszerzone zestawy posiadają całą gamę dodatkowych akcesoriów (np. dodatkowych pojemników do miksowania, specjalnych noży czy końcówek). Dużą zaletą blendera ręcznego jest to, że używa się go łatwo i szybko, a po zakończonym gotowaniu nie trzeba wiele sprzątać.
Blender kielichowy, nazywany również stacjonarnym, jest większy od blendera ręcznego i posiada wbudowany pojemnik. To właśnie do kielicha blendera wrzucamy wszystkie składniki, które chcemy rozdrobnić lub zmiksować na gładką masę. Pojemnik jest wyposażony w ostrze oraz zamykany od góry. Modele tego typu mają zwykle większą moc niż ich ręczne odpowiedniki. Podczas pracy nie trzeba trzymać ich w ręce, wystarczy tylko wybrać odpowiedni program, a urządzenie samo zmiksuje daną potrawę. Niestety blendery kielichowe nie posiadają tak bogatego zestawu dodatkowych akcesoriów, jak ich ręczne odpowiedniki, a podczas sprzątania jest z nimi więcej roboty.
Podczas zakupów sprawdźmy kilka ważnych parametrów naszego nowego blendera. Na pierwszy ogień idzie moc. Im wyższy będzie ten wskaźnik, tym dłużej sprzęt będzie mógł pracować bez przerwy. W przypadku blenderów ręcznych moc wynosi zwykle od 170 W do 1000 W. Pamiętajmy, że dopiero w modelach posiadających moc od 400 W do 500 W znajdziemy zestaw z dodatkowym pojemnikiem – produkty o niższej mocy nie poradzą sobie z rozdrabnianiem twardych produktów. Blendery kielichowe mogą mieć od 100 W do 1500 W. Te najsłabsze nadają się wyłącznie do miksowania ziół.
Kolejnym parametrem są obroty, które określają prędkość wirowania ostrzy na minutę. Zbyt mała ilość obrotów będzie ograniczać nasze działania (nie poradzimy sobie szybko i skutecznie z lodem lub twardymi warzywami), dlatego szukajmy modeli z jak największymi obrotami. Moc oraz ilość obrotów na minutę wiąże się nierozerwalnie z maksymalnym czasem pracy urządzenia. Najtańsze i najsłabsze modele pozwalają wyłącznie na 15 sekund ciągłej pracy. Po tym czasie trzeba odłożyć sprzęt i dać mu ostygnąć. Szukajmy blenderów, które pozwalają na jak najdłuższą ciągłą pracę. Lepiej jest zainwestować w dobry sprzęt, zamiast denerwować się podczas gotowania.
Co jeszcze sprawdzić przed zakupem? Przede wszystkim materiały, z jakich zrobiony jest blender. Stawiajmy na solidne konstrukcje i wytrzymałe pojemniki. Sprawdźmy, czy wybrany przez nas model jest łatwy w montażu i demontażu oraz, czy wszystkie elementy blendera będzie można bez problemu umyć.
Ważny jest również poziom hałasu. Blender to urządzenie, po które często i chętnie sięgamy, dlatego praca z nim powinna być jak najprzyjemniejsza. Modele o dużej mocy wykonane z dobrej jakości materiałów hałasują mniej niż ich tańsze odpowiedniki. Zastanówmy się również, czy chcemy korzystać z blendera przewodowego, czy bezprzewodowego. Modele bez kabla są wygodniejsze w użytkowaniu, ale zwykle mają znacznie mniejszą moc. Jeżeli chcemy zainwestować w wersję przewodową, sprawdźmy, czy kabel jest odpowiednio długi (minimum 1 m).
Do najważniejszych funkcji blendera należy możliwość regulowania prędkości. Niektóre modele umożliwiają ręczną regulację. W zależności od urządzenia spotkamy się z blenderami, które mają kilka, a nawet kilkanaście poziomów prędkości. Coraz popularniejsze staje się płynne regulowanie poziomu prędkości. Taki blender posiada przyciski + oraz -. To za ich pomocą możemy płynnie podkręcać lub zmniejszać prędkość urządzenia. Podstawową opcją każdego dobrego blendera jest funkcja turbo, czyli natychmiastowe przyspieszenie pracy urządzenia do najwyższych obrotów.
Blendery ręczne najczęściej są wyposażone w dodatkowe przydatne akcesoria. Końcówka miksująca to standard nawet w najtańszych modelach. Za to w bardziej rozbudowanych zestawach znajdziemy wiele ciekawych i co najważniejsze przydatnych akcesoriów. Pojemnik do miksowania powoli staje się standardem. Naczynie jest zwykle wykonane z wytrzymałego plastiku, posiada dodatkowy komplet noży oraz pokrywkę. Użytecznymi dodatkami do zestawu są również końcówka do ubijania (np. śmietany lub piany z białek), końcówka do spieniania mleka oraz rozdrabniacz (za jego pomocą możemy pokruszyć lód, orzechy oraz twarde warzywa).
Mniej popularne, ale pomocne dodatki do blendera ręcznego to osłona na ostrza (zabezpiecza użytkownika przed zranieniem oraz zmniejsza częstotliwość ostrzenia noży), miska robota kuchennego z tarczami tnącymi (pozwala ciąć warzywa i owoce na plasterki) oraz uchwyt soft-touch i rączka antypoślizgowa.
Wielu znanych blogerów korzysta z blenderów ręcznych podczas przygotowywania swoich posiłków. Wielu z nich poleca model MultiQuick 9 od Brauna. Agnieszka Świetlik, bardziej znana jako Life Managerka tak pisze o testowanym blenderze:
Czy mogę powiedzieć, że jest to najlepszy blender do koktajli, lub czegokolwiek innego? Na pewno jest to najlepszy blender wielofunkcyjny z tych dotychczas testowanych przeze mnie, ale czy najlepszy ogólnie na rynku, to nie mogę ocenić, dopóki nie przetestuję absolutnie wszystkich innych ;). Bez wątpienia jednak blender Braun MultiQuick 9 to bardzo solidny sprzęt, który może zastąpić kilka innych urządzeń w Waszej kuchni. Przy tym jest bardzo przyjemny w użytkowaniu (cichy i skuteczny), ale na ten moment nie mogę ocenić jego bezawaryjności.
Za to autorka bloga Dociekliwa.pl szczegółowo punktuje wszystkie wady i zalety MultiQuick 9, po czym stwierdza:
Bardzo się czuję z tym niekomfortowo, ale jestem zmuszona wystawić blenderowi Braun MultiQuick najwyższą ocenę 😉 . Wady, które po 2 tygodniach intensywnego użytkowania zauważyłam, są naprawdę drobne i w żaden sposób nie obniżają ani funkcjonalności blendera, ani zwykłej przyjemności korzystania z niego. To jest po prostu sprzęt bardzo przyjazny użytkownikowi. Maksymalnie ułatwia nam całe spektrum prac kuchennych. Jeśli spędzacie w kuchni dużo czasu, dbacie o to, co podajecie rodzinie i lubicie ciekawe, wartościowe dania, to blender Braun MultiQuick 9 Gourmet na pewno Wam się przyda.
Wybór blendera to sprawa bardzo indywidualna. Jedni zwracają uwagę na wygodę, dla innych ważny jest design, a kolejni skupią się na konkretnych parametrach. Podczas wyboru urządzenia dla siebie zwróćmy uwagę przede wszystkim na moc i obroty. To właśnie od tych wartości zależy jakie produkty będziemy mogli bez problemu zmiksować lub poszatkować. Ważne jest również wykonanie blendera. Stawiajmy na solidne, metalowe konstrukcje.
Zaraz po blenderze dwa najważniejsze urządzenia w każdym domu to żelazko:
oraz ekspres do kawy:
Artykuł sponsorowany
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Od poniedziałku 25 listopada do soboty 30 listopada znajdziesz w Lidlu spore rabaty na AGD…
Na polskim rynku debiutuje Dreame R20 Aqua, czyli odkurzacz Dreame R20 w wersji z końcówką…
Lidl wrzucił kolejną pulę grubych przecen na narzędzia marki Parkside. Promki są naprawdę dobre, dostawy…
W Oficjalnym sklepie Allegro szykuje się mega okazja na odkurzacz Dyson V12 Detect Slim Absolute.…
Polski Amazon ma kozacką ofertę na ekspres Philips EP2330/10 z systemem spieniania LatteGo. W takiej…
Do końca listopada masz okazję kupić prosty, lecz genialnie wykonany model pralki firmy Asko –…
Komentarze
Ja mam ich blender i bardzo sobie chwalę :) Z czystym sumieniem więc polecam <3
Odkąd kupiłam blender wielofunkcyjny, nie wyobrażam sobie już przygotowywania posiłków bez jego pomocy. Zwłaszcza, że jestem kobietą pracującą i liczy się dla mnie dosłownie każda sekunda. Inwestycja w blender wielofunkcyjny, to przede wsyztskim oszczędność czasu
No gdybym wcześniej wiedział to pewnie bym wziął Multiquicka 9, a teraz to już po frytkach.a
Jestem tego samego zdania co masza. Dobry kielichowy blender to duża wygoda w kuchni. Kupiłam blender philipiaka , jestem zadowolona z zakupu.
zdecydowanie ręczny i tak jak pisze orka na pewno multiquick, ja mam 9 i bajka!
Zdecydowanie kielichowy. Oraz pojemny tak żeby całą zupę wlać i zblenderować.
No tylko pytanie czy Multiquick 7, czy 9?