Koniec roku to tradycyjny czas podsumowań: na razie przyjrzyjmy się sytuacji na rynku AGD w pierwszym półroczu, z którego dane spłynęły już w całości dzięki badaniom GfK. Sprawdźmy więc, czego pragnęli konsumenci, a co nie przypadło im do gustu.
Firma GfK od ponad 80 lat prowadzi analizy rynkowe: zatrudnia ponad 13 tys. ekspertów, dostarczając analizy na potrzeby ponad 100 krajów. Z analizy GfK wynika, że popyt na małe AGD ciągle wzrasta: na podstawie danych z pierwszego półrocza analitycy twierdzą, że cały rok w tej branży zamknie się wzrostem aż o 8 do 9% w porównaniu do roku poprzedniego.
Najbardziej napędza ten segment rozwój sprzedaży bezprzewodowych odkurzaczy pionowych (aż o 51% w stosunku do analogicznego, pierwszego półrocza 2017 roku), wzrost powyżej 25% odnotowują też roboty odkurzające i blendery. W Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii dodatkowo dużą popularnością cieszą się odkurzacze wielozadaniowe – do czyszczenia na sucho i na mokro. Wzrost w skali globalnej odnotowały również suszarki do włosów (19% w stosunku do ubiegłego roku). Rejony azjatyckie napędzają sprzedaż oczyszczaczy powietrza: ponad połowa wzrostu sprzedaży na świecie w tej dziedzinie to właśnie rynki azjatyckie i Chiny.
Na odrębny akapit zasługuje rozwój AGD z segmentu SMART – wartość tego segmentu w pierwszej połowie 2018 roku to aż 1,2 mld euro.
Podobnie jak w segmencie małego AGD, także i tu odnotowano wzrost sprzedaży w skali globalnej, wynoszący 3,5 %, co według prognoz w skali roku przełoży się na około 2,2 %. Sprzedaż na takim poziomie wygenerowały przede wszystkim rynki azjatyckie, Ameryka Łacińska i Rosja.
Analiza zbytu wykazała, że wśród produktów dużego AGD istnieje tendencja do zwiększania wydajności urządzeń, co przekłada się w praktyce na stosowanie mocniejszych, a zarazem oszczędniejszych silników, większych pojemności roboczych i wymiarów lodówek, pralek, piekarników czy zmywarek.
Jak zauważył portal Wirtualne Media, tendencja do maksymalizacji AGD jest widoczna choćby w fakcie, że segment pralek o ładowności 9 kg i większej zajmuje już 15% rynku. Dodatkowo wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa wzrasta sprzedaż produktów premium: już ponad 20% zakupów dużego AGD dokonywana jest właśnie w tym segmencie.
Choć w niektórych krajach (jak choćby Niemcy) towary AGD sprzedają się w ostatniej dekadzie nieco wolniej, to wraz ze wzrostem państw rozwijających się rośnie także ich siła nabywcza i zainteresowanie nowoczesnymi produktami wysokiej jakości.
Paradoksalnie okazuje się, że to kraje powszechnie traktowane jako uboższe i dopiero dochodzące do stabilizacji politycznej i finansowej, są motorami napędowymi światowej gospodarki.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Słynny Monsieur Cuisine Smart (nazywany "Lidlomixem") doczekał się świetnej przeceny na najnowszą wersję kolorystyczną. MC…
Od poniedziałku 25 listopada do soboty 30 listopada znajdziesz w Lidlu spore rabaty na AGD…
Na polskim rynku debiutuje Dreame R20 Aqua, czyli odkurzacz Dreame R20 w wersji z końcówką…
Lidl wrzucił kolejną pulę grubych przecen na narzędzia marki Parkside. Promki są naprawdę dobre, dostawy…
W Oficjalnym sklepie Allegro szykuje się mega okazja na odkurzacz Dyson V12 Detect Slim Absolute.…
Polski Amazon ma kozacką ofertę na ekspres Philips EP2330/10 z systemem spieniania LatteGo. W takiej…