Prześwietlamy niedrogie szczoteczki rotacyjne dobrego producenta, szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne, modele z irygatorem a w końcu soniczne i ultradźwiękowe: czym one się różnią i jakie warto kupić?
Spis treści
Rodzaje szczoteczek elektrycznych
Obrotowe (szczoteczki rotacyjne)
Najprostsze modele, w których liczyć możemy jedynie na rotacyjny ruch okrągłej głowicy szczoteczki. Mimo braku zaawansowanych funkcji to świetny wstęp do nauki czyszczenia zębów szczoteczkami elektrycznymi – współczesne najtańsze modele Oral-B z serii Vitality kupimy już za około 70 zł. W takiej szczoteczce znajdziemy już baterię wystarczającą na niemal pół godziny ciągłego użycia, sporo wymiennych końcówek różnego typu oraz prędkość obrotową niewiele mniejszą niż w przypadku droższych modeli, wynoszącą dokładnie 7600 obr./min.
Obrotowo-pulsacyjne (rotacyjno-pulsacyjne)
To już wyższa wersja szczoteczek rotacyjnych, w których do ruchu obrotowego dodano ruch pulsacyjny, który dociska włosie końcówki do zębów. Najbardziej zaawansowane modele z tej kategorii to serie 3D Oral-B, które charakteryzują się trzema rodzajami ruchów: rotacyjnym, pulsacyjnym i obracającym końcówką lekko na boki, dzięki czemu dociera ona do całej płaszczyzny zęba i zwykle niedostępnych zakamarków. Najprostsze, polecane szczoteczki z tej kategorii to Oral-B PRO 500 CrossAction, za nieco więcej zakupimy już wyższy model z ruchem 3D, na przykład Oral-B Pro 600 3DW.
Soniczne
To rodzaj szczoteczki, która prezentuje inną filozofię konstrukcyjną, analogiczną do wersji tradycyjnej: główka przypomina tę, którą znamy ze szczoteczki manualnej, natomiast mechanizm wprawia końcówkę w ruch wymiatający, a nie rotacyjny. Warto pamiętać, że to właśnie taki sposób czyszczenia zębów jest polecany przez dentystów. Szczoteczki soniczne niższej klasy (na przykład Panasonic EW-1031-S845) osiągają około 30 000 drgań na minutę, te droższe (choćby Philips Sonicare ProtectiveClean 4500) nawet dwukrotnie więcej.
Ultradźwiękowe
Najnowocześniejsze szczoteczki, będące rozwinięciem modeli sonicznych. Ultradźwięki od lat stanowią jeden z zabiegów terapeutycznych stosowanych w fizykoterapii czy kosmetologii – także w przypadku szczoteczki poza myciem zębów i przestrzeni międzyzębowych ma ona walory antybakteryjne. Udowodniono, że ultradźwięki o częstotliwości już 1,6Mhz rozrywają łańcuchy bakterii. Działanie to ma miejsce nawet w odległości 5 mm od powierzchni zębów, mamy więc pewność, że nie pozostanie żadne miejsce, w którym będzie narastała płytka bakteryjna. Koszt takiej szczoteczki dobrej marki (na przykład Megasonex The Ultrasound Toothbrush) to około 600 zł.
Szczoteczki z irygatorem
To modele, które poza samą szczoteczką oferują irygator, czyli specjalną końcówkę, która pod ciśnieniem wymywa przestrzenie międzyzębowe, a także oczyszcza samą powierzchnię zęba z pytki nazębnej, niszczy bakterie oraz masuje dziąsła.
Szczoteczka elektryczna: rotacyjna czy soniczna?
Dylemat, przed którym stajemy, zanim wybierzemy nową szczoteczkę elektryczną, związany jest z dwoma zagadnieniami: w jakiej kwocie kupimy skuteczną i bezpieczną szczoteczkę oraz czy zdecydować się na model soniczny, czy rotacyjny? Z jednej strony wiemy, że jakikolwiek model elektryczny będzie lepszy niż tradycyjny, z drugiej coraz trudniej wybrać konkretny typ szczoteczki, ponieważ asortyment jest wręcz przytłaczający, a wykluczających się danych też nie ubywa. O jakich danych mówimy? Proszę bardzo, oto charakterystyczne przykłady dla przeciwstawnych nurtów:
- „Szczoteczka soniczna nie tylko zrobi to jeszcze lepiej, ale także zapobiegnie cofaniu się dziąseł i nadmiernemu wycieraniu się szkliwa” (źródło)
- „Wykazano 27% większą skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej; wykazano większą o 34% skuteczność w ograniczaniu problemów z dziąsłami” – mowa oczywiście o szczoteczce rotacyjnej Oral-B klasy premium (źródło)
Jednym słowem: każda szczoteczka swoją końcówkę chwali. Wydaje się, że naszą decyzję powinniśmy oprzeć nie na sloganach, ale na opinii, którą usłyszymy po konsultacji ze swoim stomatologiem.
Poniżej znajdziecie polecane modele z każdej z poprzednio wymienionych kategorii (w przypadku najprostszych rotacyjnych polecamy tylko jeden model, ponieważ jest on najlepszym wyborem w tej cenie: wieloletnia obecność na rynku, ogromny wybór akcesoriów).
Polecane szczoteczki obrotowe (rotacyjne)
Braun Oral-B D12 Vitality CrossAction
Jedna z ulubionych szczoteczek w naszym kraju: niedroga i skuteczna, stanowiąca zwykle pierwszy krok na drodze do szczoteczek wyższej klasy. Duży wybór końcówek, w tym multum zamienników w cenach nie przekraczających 1/4 ceny oryginału.
Specyfikacja Braun Oral-B D12 Vitality CrossAction
- Typ: szczoteczka rotacyjna
- Zasilanie: akumulatorowe
- Czas ciągłego działania: 28 minut
- Ruchy oscylacyjne: 7600 obr/min
- Sygnalizator czasu mycia: tak
Jeden z najlepszych produktów w kategorii cena/jakość, pozbawiony wszelkich unowocześnień, jednak ciągle skuteczny. W tej cenie musimy pogodzić się ze stosunkowo głośną pracą szczoteczki – poza tym jest to model niezwykle odporny, który zwykle służy bezproblemowo przez wiele lat.
Polecane szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne
Braun Oral-B Pro 750
Firma z ogromnym doświadczeniem i zapleczem w zakresie dentystyki ma w swoim portfolio zarówno modele budżetowe, jak i specjalistyczne szczoteczki premium. Niezależnie, z jakiej półki cenowej wybierzemy produkt, możemy być pewni, że będzie on solidnie wykonany, bezpieczny oraz na tyle uniwersalny, że bez trudu dokupimy do niego końcówki.
Specyfikacja Braun Oral-B Pro 750
- Typ: szczoteczka rotacyjna
- Zasilanie: akumulatorowe
- Ruchy oscylacyjne: 8800 obr/min
- Ruchy pulsacyjne: 20000 obr/min
Braun Oral-B Pro 750 to przykład szczoteczki, która zawojowała rynek. Sprawiła to nie tylko niska cena, ale również zaprojektowane z dentystami końcówki, wbudowany timer, świetna bateria, pozwalająca nawet na dwa tygodnie pracy na jednym ładowaniu oraz – chyba najważniejsze – System 3D, czyli czyszczenie zębów za pomocą ruchów oscylacyjnych (dotąd najpopularniejsze rozwiązanie) i równocześnie pulsacyjnych.
Braun ORAL-B Genius 10000
Szczoteczka z segmentu premium, która poza połączeniem ruchów oscylacyjno-pulsacyjnych o zawrotnych wręcz liczbach obrotów na minutę, szerokim wachlarzem dostępnych końcówek, rewelacyjną baterią i komunikacją z naszym smarftonem poprzez Bluetooth, oferuje cztery tryby pracy. Braun ORAL-B Genius 10000 to model, który jest chroniony przez dwuletnią gwarancję.
Specyfikacja ORAL-B Genius 10000
- Typ: szczoteczka rotacyjna
- Zasilanie akumulatorowe
- Czas ciągłego działania: 40 minut
- Czas ładowania akumulatora: 1 godzina
- Ruchy oscylacyjne: 10500 obr/min
- Ruchy pulsacyjne: 48000 obr/min
- Tryby pracy: codzienny, czyszczenie języka, delikatny, pielęgnacja dziąseł, wybielanie
- Inne: aplikacja Oral-B, Bluetooth, Czujnik siły nacisku, Sygnalizator czasu mycia, System 3D.
Polecane szczoteczki soniczne
Philips Sonicare ProtectiveClean 4300 HX6803/04
Szczoteczka o innej filozofii niż rotacyjna, wymagająca początkowo większego przyzwyczajenia ze względu na odczuwalne wibracje. Podstawowa zaleta modeli sonicznych to większe bezpieczeństwo użytkowania przez osoby mające problemy z odsłoniętymi szyjkami zębowymi czy ogólnie delikatne dziąsła.
Specyfikacja Philips Sonicare ProtectiveClean 4300 HX6803/04
- Zasilanie: akumulatorowe
- Ruchy soniczne: 62000 ruchów/min
- Czujnik siły nacisku
- Sygnalizator czasu mycia
- Funkcje dodatkowe: 2 intensywności pracy
Model ten wyróżnia zdolność do usuwania płytki nazębnej aż 7-krotne przekraczająca możliwości tradycyjnej szczoteczki; dwie możliwości wyboru intensywności czyszczenia; czujnik nacisku, ostrzegający przed zbyt mocnym szczotkowaniem; technologia BrushSync, która oblicza zużycie włosia szczoteczki. Jak każda szczoteczka soniczna, także ta jest dedykowana dla osób, które mają założone aparaty ortodontyczne, korony czy wypełnienia. Rozwiązanie Philipsa charakteryzuje się wysoką częstotliwością drgań – na poziomie aż 62 000 ruchów szczoteczki na minutę.
Szczoteczka ultradźwiekowa
Megasonex The Ultrasound Toothbrush
Firma o legendarnej jakości wykonania oferowanych produktów, ciesząca się zaufaniem profesjonalistów i pacjentów. Szczoteczka Ultrasound zapewnia aż 96.000.000 pulsacji na minutę, co przewyższa osiągi proponowane przez tradycyjne modele soniczne. Zaletą tak dużej częstotliwości jest niszczenie bakterii chorobotwórczych, obecnych w jamie ustnej i odpowiedzialnej za większość chorób stomatologicznych (od próchnicy po paradontozę). Prezentowany model posiada 3 tryby pracy, w tym taki, który wytwarza jedynie ultradźwięki bez jednoczesnych wibracji sonicznych.
Specyfikacja Megasonex The Ultrasound Toothbrush
- Zasilanie: akumulatorowe
- Ruchy soniczne: o częstotliwości od 9 000 do 18 000 drgań oraz fale ultradźwiękowe o częstotliwości 1,6 miliona/s
- Tryby pracy:
- Normalny – 18 000 wibracji sonicznych na minutę + ultradźwięki
- Delikatny- 9 000 wibracji sonicznych na minutę +ultradźwięki
- Bez ruchu – brak wibracji sonicznych , wyłącznie ultradźwięki
Megasonex M8 to idealny wybór dla tych osób, które ze względu na problemy chorobowe, stosowanie aparatu ortodontycznego czy implanty potrzebują szczoteczki delikatnej, a jednocześnie maksymalnie skutecznej.
EMAG Emmi-Dental Professional
Model zaprojektowany przez niemieckich inżynierów, który czyści zęby wyłącznie za pomocą ultradźwięków, bez wibracji sonicznych. Poza tym od wyżej prezentowanego Megasonexa odróżnia się jednocześnie tym, że sprzedawany jest ze specjalną, firmową pastą, która wspomaga tworzenie się czyszczących i bakteriobójczych mikropęcherzyków.
Specyfikacja EMAG Emmi-Dental Professional
- 1,6 milionów ruchów na minutę (3200 razy szybciej niż w szczoteczkach sonicznych)
- typ akumulatora: NiMH, czas do pełnego naładowania 8-12 godzin
- przy pełnym naładowaniu akumulatora, szczoteczka zapewnia 20 dniowy czas pracy (2 minuty dwa razy dziennie)
- diodowy wskaźnik ładowania akumulatora oraz emisji ultradźwięków
- ładowarka indukcyjna z uchwytem na dwie końcówki
Dobry wybór dla osób, które muszą szczególnie dbać o uzębienie (korony, mosty, aparaty) oraz które chcą na bieżąco zwalczać przebarwienia (na przykład od kawy/papierosów) oraz o stan dziąseł (działanie przeciwzapalne ultradźwięków). Dodatkowo działanie szczoteczek Emmi wspomaga specjalna, autorska pasta, przeznaczona do stosowania ze produktami ultradźwiękowymi.
Szczoteczka z irygatorem
Waterpik WP-861 E2
Marka chwalona za świetne irygatory, które są popularne na całym świecie. Cechuje je wielostopniowa regulacja ciśnienia (o wiele szersza niż w konkurencyjnych produktach) oraz końcówki, dzięki którym możliwa jest irygacja poddziąsłowa, co chroni nas przed parodontozą.
Specyfikacja Waterpik WP-861 E2
- Zasilanie akumulatorowe
- Szczoteczka soniczna WATERPIK Triple Sonic
- Regulacja 10 stopniowa ciśnienia irygatora od 0.69 do 6.89 bara
- 5 dyszy wymiennych do irygatora, w tym: 2 końcówki klasyczne; 1 końcówka do irygacji poddziąsłowej; 1 końcówka do czyszczenia aparatów ortodontycznych; 1 końcówka do czyszczenia implantów, mostków, koron
Zestaw Waterpik to klasyczne rozwiązanie 2 w 1 (jedna stacja ze szczoteczką i irygatorem), które zadba o kompleksową ochronę nawet najbardziej wymagających osób. Warto podkreślić, że szczoteczka soniczna posiada 3 tryby pracy: zwykły, wybielający oraz masujący dziąsła.
Oral-B Professional Care 3000 B + Irygator Oxy Jet
Klasyczny zestaw Oral-B, zawierający szczoteczkę działającą w technologii 3D oraz irygator OxyJet, który działa na zasadzie spiralnego strumienia wody o ciśnieniu maksymalnym 4 bar.
Specyfikacja Oral-B Professional Care 3000 B + Irygator Oxy Jet
- Szczoteczka: ruch, rotacyjny, pulsacyjny, oscylacyjny;
- Szybkość ruchu: 8800 ruchów/min, 40 000 pulsacji/min;
- Irygator: płynna regulacja ciśnienia; ciśnienie wody irygatora: 4 bar; 4 końcówki w zestawie.
Oral-B Professional Care 3000 B + Irygator Oxy Jet to dobry i niedrogi wybór dla osób, które nie mają poważnych problemów z uzębieniem, a chcą zadbać o śnieżnobiały i zdrowy uśmiech. Szczoteczka pracująca w trybie 3D z mnóstwem kompatybilnych końcówek oraz irygator skutecznie zwalczają przebarwienia i osad nazębny.
Szczoteczki soniczne z Chin
Xiaomi Oclean SE
Bardzo dobrą alternatywą dla europejskich marek są szczoteczki soniczne znanej wszystkim marki Xiaomi. Łączą one w sobie dobrą jakość z niewygórowaną ceną. Na zdjęciu poniżej przedstawiłem specyfikacje najpopularniejszych modeli.
Spośród nich z najlepszym stosunkiem ceny do możliwości wyróżnia się właśnie model Xiaomi Oclean SE. Często można go dorwać w promocji w cenie około 160 zł z szybką wysyłką z magazynu w Polsce.
Xiaomi Oclean Air
Akumulator o znacznie mniejszej pojemności posiada szczoteczka Xiaomi Oclean Air. Z tego powodu trzeba ją częściej ładować, ale jest za to dużo lżejsza.
Xiaomi Soocas X3
To najstarszy z opisanych tutaj modeli szczoteczek Xiaomi. Charakteryzuje się najkrótszym czasem pracy akumulatora a jego naładowanie trwa nawet 16 godzin. Często pojawia się za to w atrakcyjnych cenach – wtedy warto ją kupić na przykład zamiast zwykłej szczoteczki obrotowej.
Do wszystkich opisanych wyżej modeli szczoteczek z Chin są dostępne w ciągłej sprzedaży odpowiednie końcówki. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chcemy kupić je w Chinach – musimy się uzbroić w cierpliwość. Paczka stamtąd potrafi iść nawet 2 miesiące, dlatego też taki zakup należy zaplanować z wyprzedzeniem.
Jaka szczoteczka elektryczna jest najlepsza?
Nawet tak pobieżne porównanie głównych typów szczoteczek pokazuje, że droższe modele to nie tylko gadżety i dodatki w rodzaju aplikacji na telefon, ale przede wszystkim rodzaj i szybkość zastosowanego mechanizmu czyszczącego.
Dla osób, które używają dotąd zwykłej szczoteczki lub elektryczne, ale tylko rotacyjnej, dobrym wyborem będzie nawet najtańszy bohater dzisiejszego zestawienia, czyli Oral-B Pro 750, który posiada już system 3D. Z kolei osoby, które noszą aparat ortodontyczny bądź korony, mogą wybrać modele soniczne, które delikatnie obejdą się z tego rodzaju dodatkami na naszym uzębieniu. Topowe modele to raczej propozycje dla osób, które zwyczajnie na nie stać – ich zasadnicza przewaga to olbrzymie prędkości zastosowanych ruchów czyszczących, dzięki czemu szybko i skutecznie zadbamy o nasze zęby.
Jeśli nie zależy nam na czasie czyszczenia i nie potrzebujemy dedykowanej do szczoteczki aplikacji, to w zupełności wystarczy nam podstawowy model, który będzie posiadał technologii 3D.
W przypadku, kiedy na szczoteczkę możemy przeznaczyć większą sumę, warto rozważyć model ultradźwiękowy, który zapobiega rozwojowi płytki nazębnej (a to właśnie na odpowiada choćby za paradontozę) i dba o nasze dziąsła.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Oral B iO9 <3 Cudowna szczoteczka. W końcu komfortowo myje zęby.
Zachęcamy też do odwiedzenia strony Oral-B, gdzie znajduje się poradnik na temat wyboru szczoteczek elektrycznych, czy sonicznych https://www….kty-oral-b
Dzięki za fajne zestawienie, też miałam problem jaka szczoteczka soniczna będzie dla mnie odpowiednia. Zdecydowałam się na Oral-B. Jestem bardzo zadowolona, mycie zębów jest teraz przyjemne. Nigdy nie wrócę do zwykłej, ręcznej.
A czy szczoteczka soniczna nie niszczy szkliwa, skoro tak dokładnie czyści zęby? Nadal mam pewne wątpliwości…
Ja z tym pytaniem udałem się do lekarza stomatologa i dostałem odpowiedź – nie, nie niszczy jeśli się jej odpowiednio używa. W większości szczoteczek sonicznych masz timer, więc raczej nie zrobisz sobie krzywdy. Najlepiej dobierz model pod siebie, mi doradzili w media expert