Jeżeli posiadasz elektryczny, żarnowy młynek do kawy, możesz stanąć przed potrzebą jego kalibracji, wyregulowania grubości mielenia. Masz problem z młynkiem? Ustawiasz na najdrobniejszy przemiał, ale kawa jest zbyt gruba?
Niezależnie od tego, czy masz młynek budżetowy za sto-dwieście złotych, czy dokonałeś poważniejszego zakupu jak na kawoManiaKa przystało, może się okazać, że młynek musisz wyregulować. Na szczęście przeważnie jest to możliwe i niezbyt skomplikowane.
Instrukcję jak wyregulować młynek do kawy przedstawię na przykładzie młynka, który testowaliśmy jakiś czas temu. Ten model jest już wprawdzie niedostępny, ale możesz przejrzeć aktualne oferty np. na Ceneo tanich młynków żarnowych.
Opis dotyczy modelu firmy MPM MMK-01 testowanego przez nas. Swoją drogą jest obecnie dostępnych kilka młynków żarnowych do kawy tej firmy w bardzo atrakcyjnej cenie – porównując z modelami profesjonalnymi. Często taki młynek dla początkującego kawoManiaKa będzie wystarczający. Przykładowo model MPM MMK-05 znaleziono w Ceneo. Można go kupić w cenie od 215 zł (ma go tylko 1 sklep).
Młynek do kawy w większości przypadków posiada regulację docisku żaren. Przeważnie za pomocą pierścienia regulującego docisk albo za pomocą podkładek pod żarna.
Nasz młynek regulację ma bezpośrednio na żarnach. Niestety, aby się do nich dostać, musimy cały młynek rozkręcić. Zadanie proste i łatwe, jedynie ponowne złożenie wymaga sporo cierpliwości i dokładności.
Oczywiście sprzęt musi być odłączony od prądu. Młynek rozkręcamy – w naszym modelu śruby ukryte były w nóżkach. Po odkręceniu silnika mamy już dostęp do żarna dolnego. Dokręcamy go na „maksa” jeżeli zależy nam na zmieleniu „na pył” lub odwrotnie. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i sposoby zaparzenia kawy.
Przy okazji warto sprawdzić nasz poradnik, jak zmielić kawę i rodzaje mielenia kawy.
Pozostaje złożenie ekspresu – mnie to zajęło najwięcej czasu, ponieważ wszystkie elementy muszą idealnie trafić na swoje miejsce. Skręcamy i gotowe.
Młynki żarnowe firmy Graef to kolejne popularne modele. Są wciąż atrakcyjne cenowo a można zaliczyć je już do bardziej profesjonalnych. Szczególnie Graef CM800, automatyczny młynek do kawy, który posiada stożkowe żarna wykonane ze stali szlachetnej oraz wolnoobrotowy silnik z 40 stopniową regulacją grubości mielenia.
Dostępny jest również tańszy model CM702, który różni się ilością stopni mielenia – 24 stopniowa regulacja grubości mielenia i mniejszym o 100g pojemnikiem na kawę. Żarna identyczne w obu modelach. Różnią się tylko sposobem ich zamontowania. Koszyczek w modelu CM800 prościej jest skalibrować przesuwając skalę mielenia.
Natomiast w modelu Graef CM700 i CM702 zastosowane są do tego podkładki regulujące. W tym poradniku producenta krok po kroku pokazano, jak i gdzie dołożyć podkładki, żeby skalibrować młynek do kawy. Jedna podkładka to ok 7 stopni na podziałce. Można dokładać je tak by całkowita grubość podkładek miała maksymalnie 1,5 mm.
Jeżeli masz doświadczenia z kalibracją innego modelu młynka do kawy, podziel się z kawoManiaKami w komentarzu, przyda się!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Oficjalny sklep Allegro wrzuci dziś o 19:00 sporą ilość robota Roborock Q8 Max w genialnej…
Przez cały długi weekend, czyli od 8 do 11 listopada jest okazja kupić taniej sporo…
Do sprzedaży trafiła limitowana edycja słynnego termorobota Thermomix TM6. W Niemczech nazwano ją Special Edition…
Od 4 listopada do końca grudnia trwa akcja, dzięki której dostaniesz zapasowy akumulator do odkurzacza…
LG ma sporo udanych promocji za pasem, ale ta im zdecydowanie nie wyszła. Kupując LG…
Bosch wraca z super akcją na piekarniki i indukcje. Kupując sam piekarnik możesz liczyć na…