REKLAMA TOP.agd
czwartek, 19 lipca 2018, Szymon Marcjanek

Kupujemy lodówkę. Na co zwracać uwagę?

GSX961NSAZ_Z8_160717
fot. LG

0 odpowiedzi na “GSX961NSAZ_Z8_160717”

  1. Olek pisze:

    I to mi się podoba ! ?
    Dziękuję bardzo za pomoc i poświęcony czas.
    Pozdrawiam ?

  2. Tomek pisze:

    Dzien dobry

    Prosze o pomoc w wyborze lodowki do zabudowy max glebokosc 54-56 cm byc moze 57
    Mozliwie najwyzsza….. i najlepiej bardzo cicha do aneksu kuchennego z salonem gdzie czesto sie nocuje 🙂
    Szerokosc… chyba standard 56 cm ??

    z gory dziekuje.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Najcichsze są lodówki bez No Frostu firmy Whirlpool – 35 dB. Lodówki z No Frost mają niby 37-39 dB, lecz nie bierze się pod uwagę systemu No Frost, a jego praca jest dość głośna. Jeśli w tym pomieszczeniu często się śpi, to polecam coś podstawowego np: WHIRLPOOL ART6612/A++

      • Tomek pisze:

        Troche słabo ten whirlpool wyglada*… obecnie mam taki leciwy model: ariston-bcb-312-aa i ma większą pojemność i szybkość chłodzenia. A brałem tą lodówkę w ciemno 10 lat temu nie znając się na zupełnie niczym…

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Ten Whirlpool i tak oferuje największą pojemność zamrażarki – 80 litrów. Inne firmy mają 56-72 litry.

          • Tomek pisze:

            Akurat zależy mi na chłodziarce…. zamrożonego jedzenia mam bardzo mało.. zazwyczaj jedna szuflada i tak się marnuje… mój ariston chyba też ma NoFrost bo coś czasem trzaska etc.. ale jakoś mocno to nie dokucza….chyba że się już z tym oswoiłem… Tak naprawdę z NoFrost w okolicach 2200-2400 to niewiele jest wysokich CICHYCH lodówek do zabudowy…:( Chyba że się mylę…

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            Standard to 177 cm wysokości. Lodówek wyższych prawie nie ma (Beko 193,5 cm z NeoFrost, Whirlpool bez No Frost 193,5 cm i Electrolux 186 cm No Frost tylko w zamrażarce).

  3. Tomek pisze:

    Czy No-Frost to zawsze większy hałas lodówki? Jak bardzo większy? Czy warto wstawiać noFrost do anekstu z salonem za cenę hałasu, szczególnie nocą? …. Czy lodówki bez noFrosto to konsekwencja odmrażania raz na kwartał?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Tak. Dźwięki pękania, kruszenia, itp.
      Jestem leniwy, więc nie kupię lodówki bez No Frost, kosztem hałasu. Gorzej jeśli śpi się w tym samym pomieszczeniu.
      Bez tego systemu, większość lodówek ma system LOW FROST lub LESS FROST – brak drutów w zamrażarce – lód zbiera się głównie na tylnej i górnej ściance – trzeba pilnować, żeby nie było go za dużo i tyle. Zwykłych lodówek z drutami już się nie robi, poza najtańszymi i małymi rozmiarowo.

  4. Tomek pisze:

    Proszę o polecenie dobrej CICHEJ lodówki do zabudowy gł. do 57 cm zarówno z systemem no frost jak i bez niego, oraz z zawiasami nożycowymi.

    • Karol pisze:

      Szukam podobnej. jak na Internecie sprawdzić która ma oddawanie ciepła po bokach i czy do zabudowy taka lodówka też musi mieć 2cm od zabudowy szparę? Niezbyt to estetyczne…
      Poleci Pan jakieś lodówki z odprowadzaniem ciepła przez plecki? Mam na pleckach akurat kratkę wentylacyjną…

      • Krzysztof Kulikowski pisze:

        Lodówki do zabudowy oddają temp tyłem i z automatu mają przestrzeń po bokach bo są węższe.

        • Karol pisze:

          „z automatu mają przestrzeń po bokach bo są węższe”
          ? Chyba nie zrozumiałem…gdzie mają tą przestrzeń skoro po bokach są węższe? czy miał Pan na myśli to że takie węższe lodówki umieszcza się w zabudowach 60cm? Czy zabudowę można dopasować niemal na styk do takiej 55/56 cm lodówki?

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            Lodówki do zabudowy mają ok. 54 cm szerokości, a wnęka to min. 56 cm, więc mają przestrzeń po bokach, a temperaturę oddają tyłem. Pod linkiem ma Pan przykład z Samsunga
            https://imag…RIGIN_JPG$

        • Karol pisze:

          a kierunek otwierania drzwi zamawia sie prosto ze sklepu czy we własnym zakresie się przenosi drzwi? i Jak z np. polem na duże butelki w drzwiach które często jest niesymetrycznie bliżej zawiasów… czy wtedy będzie bliżej otwarcia* i tym samym dźwignia powstanie… i większe obciążenie zawiasów?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Bez No Frostu najcichsze są Whirlpoole, potem Electrolux/AEG
      Z No Frost dobre modele ma Samsung. Niezbyt głośne są też najnowsze modele Amici (wymienili ofertę lodówek na znacznie sensowniejsze).
      Z No Frost tylko w zamrażarce, najlepsze są Gorenje.

      • Tomek pisze:

        A co Pan powie o BRB 260131 WW oraz BRB 260034 WW ? Nie widze różnicy…aa jest CENA 🙂
        Na stronach sieciówek nie ma za wiele informacji odnośnie zawiasów 🙁 trudno to się filtruje…

  5. Ula pisze:

    Przepraszam że się wtrące.. warto dopłacać do tych zawiasów nożycowych? Jakie to ma znaczenie w zabudowach? Na obu rodzajach i tak fronty się trzymają.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Na ślizgach front się przsuwa przy każdym otwarciu, a na nożycowych, jest montowany na sztywno – nic się przesuwa, wszystko jest stabilniejsze.

  6. Ula pisze:

    Czy warto dopłacać do zawiasów nożycowych? Jakie są za i przeciw? Front meblowy i tu i tu wyglada i pracuje prawidłowo? A moze się mylę? Cena za nawiasy jest znacznie wyższa…

  7. Ula pisze:

    Ups.. przepraszam za 2x wpis. Można skasować jeden.

  8. Ula pisze:

    Działanie jest mi znane..ale na zawiasach mocowanych do korpusu fronty zawsze sa dobrze spasowane i w tym samym miejscu, a na lodówce mocowane wystarczy że drzwi lodówki się poluzują i nie będą spasowane…

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Zawias nożycowy jest lepszy od ślizgów, dlatego tylko droższe lodówki mają nożyce. Stabilność i spasowanie.

      • Karol pisze:

        UWAGA. dla przykładu samsung i jego lodówki oparte na zawiasach nożycowych. Jeśli ktoś chce mieć fronty z pochwytem na dole to rodzi się spory problem z montażem widoczny na oficjalnym filmiku samsunga (15sta minuta) https://www….ZTOZRcjZWg

        W miejscu montażu płyta jest bardzo cienka i występuje duże ryzyko odprysków, uszkodzenia frontu lub słabego trzymania się frontu.

      • Karol pisze:

        A ja doszukałem się wielu informacji w Internecie że zawiasy nożycowe bardzo często pękają tuż po 2 latach gwarancji (szczególnie ten plastik). Może Pan to jakoś skomentować i potwierdzić? Zawiasy nożycowe do wymiany są bardzo drogie i problem jest znany dla serwisów wszystkich producentów.

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Zgadzam się, lecz i tak kolejną lodówką będzie model z nożycowymi zawiasami. Mam wersję Liebherra z serii Premium – otwierania i zamykanie – bajka.

        • Kulikowski pisze:

          1. Tania nie zawsze znaczy gorsza, ale zazwyczaj nie ma komory zero, półki na butelki, ładnego wykończenia, ma gorsze plastiki i często nie ma No Frostu. Kwestia potrzeb,
          2. Z zewnątrz nie widać różnicy. Przy otwieraniu od razu widać różnice – cała płyta się przesuwa. Zawiasy nożycowe stawiają opór – „czuć jakość” są stabilniejsze i nic się nie przesuwa, nie majta. Same zawiasy kątowe też potrafią się odwiesić i spowodować opadanie drzwi na jedną stronę. Nie ma rozwiązań idealnych. Gdyby ślizgi były lepsze od zawiasów nożycowych to w wysokich modelach byłyby stosowane, a nie są. Jedyny taki przypadek to sprzęt pod IKEA.

          • Karol pisze:

            Sprostujmy: „cała płyta się przesuwa” nie płyta się przesuwa (z perspektywy użytkownika) bo jest przytwierdzona zawiasami do korpusu (czasem nawet 4-ma), a przesuwają się drzwi lodówki i jest to imo „nieinwazyjne”. Jak dobrze zrobione przez stolarza to nie ma o co kruszyć kopii. A tak nawiasem 🙂 to w zabudowach łapiemy ręką za fronty (pochwyty) lub uchwyty we frontach więc wrażenie że coś się ślizga lub jest na stałe zamontowane schodzi na drugi plan.
            Nożycowe mają inne potrzeby jeśli chodzi o montaż i wymagają imo więcej miejsca „z tyłu”.

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Problem rzadko spotykany. Każda lepsza lodówka ma zawiasy nożycowe, a tania ślizgi. Jedyny powód istnienia kilku modeli w wyższej cenie ze ślizgami to systemy meblowe typu Ikea. W ślizgach potrafią pękać plastiki i wszystko się rozjeżdża. W obu przypadkach trzeba przestrzegać maksymalnego dozwolonego obciążenia drzwi (waga frontu + żarcie). Sam posiadam taką lodówkę i zawiasy wytrzymały 10 lat. Ich wymiana kosztowała 240 zł, a mówimy o firmie Liebherr, która słynie z chorych cen części i samych produktów.

          • Karol pisze:

            1. Czy tania = gorsza?
            2. Cena plastiku, a cena zawiasu – raczej przemawia na korzyść tego pierwszego.
            3. to że się rozjedzie na ślizgach nie znaczy że po wymianie plastiku nie wróci do normy.
            Reasumując nie widzę aż takiej przewagi nożycowych zawiasów nad zwykłymi co więcej jak ktoś ma zabudowę nad lodówką i jedne drzwi zawieszone na lodówce to musi brać pod uwagę dodatkową wagę i obciążenie tej płyty. Efekt końcowy i tak w obu lodówkach będzie niemal identyczny i dopiero po otwarciu lodówki można stwierdzić jaki jest system. Dla przeciętnego domownika nie będzie z zewnątrz to widoczne (różnica). A może się mylę?

  9. Marcell pisze:

    Witam. Szukam lodówki o głębokości do 65 cm , szer. 60 i wysokości max. 190 cm. w cenie do 2000 zł .Znalazłem taki model marki : MIDEA HD-400RWE2N (ST A++). Czy warto kupić? , czy ten model ma zawiasy nożycowe i kompresor inwerterowy oraz jak ten model oddaje ciepło – bokami , czy tyłem?. Jeśli ten model nie budzi Pana zaufania , to proszę o polecenie czegoś do 65 cm głęb. Pozdrawiam Marcel.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Lodówki wolnostojące nie mają zawiasów nożycowych, z wyjątkiem super drogich modeli Liebherra/Miele. Kompresor nie jest inwerterowy. Nigdzie nie znalazłem zdjęć tyłu, ale na 99% oddaje ciepło bokami. Polecam zadzwonić na infolinię. Jedyne co mogę polecić i spełnia wymagania to Gorenje.

  10. esteen pisze:

    Panie Krzysztofie, wybieram lodówkę do zabudowy. Przyjąłem, że musi być pełny no frost, na placu boju został praktycznie tylko Samsung. Czy model BRB260076WW będzie ok? Czy może poleciłby Pan jakiś inny w podobnej cenie?

  11. Monika pisze:

    Proszę o radę – chcę kupić Liebherra do 6 tys. lub inną lodówkę (klasyczną, na dole zamrażalnik, góra – lodówka). Kolor – srebrny. Myślałam o Liebherr CNef 5715 Comfort BLUPerformance. Czy to jest dobry wybór czy w tej cenie jest coś lepszego?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Poza najlepszą na rynku zdolnością zamrażania 16 kg/24h ta lodówka nie ma nic wartego uwagi. Niby ma 70 cm szerokości, a zamrażarka mniejsza od lodówek 60-tek. Brak komory zero, tylko szuflada na warzywa/owoce. Cena 5000 zł… masakra.
      Z lodówek o szer. 70 cm polecam:
      1. HAIER A3FE742CMJ – najlepszy stosunek ceny do jakości, komora zero z regulacją temperatury, świetnie rozwiązana zamrażarka, bdb jakość.
      2. LG GBF567PZCZB – prosta lodówka dobrej jakości.
      Jeśli ma być z segmentu premium to z Liebherra polecić mogę:
      1. CBNes 5778 Premium BioFresh NoFrost – lodówka dobrze wykończona z komorami BioFresh – po to kupuje się lodówki tej firmy.
      2. CBNef 5715 Comfort BioFresh NoFrost – wersja uboższa, gorzej wykonana, ale nadal ma komory BioFresh.
      Coś jeszcze znajdzie się w Hitachi, ale ten sprzęt jest ciężko dostępny (np: R-B500PRU6)

      • Monika pisze:

        Dziękuję. Nie zależy mi koniecznie na 70 cm, może być 60 cm. Szukałam w Liebherr , bo mam teraz taką lodówkę, w której od 20 lat nie stało się nic oprócz urwanego uchwytu do zamrażarki. Z przejrzanych postów wytypowałam w ramach 60-tek lodówki LG
        1. LG GBB72PZEZN
        2.LG GBB72PZUFN
        3.LG GBB72NSCXN
        4. LG GBB92STAQP
        oraz wspomnianego Liebherra, który właśnie odpadł. Polecany CBN jest piękny, jednak drogi bardzo. Warto?

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          CBNes 5778 Premium BioFresh NoFrost – to taki high-end wśród lodówek. Nic lepszego w tych wymiarach nie ma. Osobiście mam starszą lodówkę tej firmy z komorami BioFresh i jest to bardzo użyteczna technologia. Szkoda, że tak mało producentów daje 2 komory zero. Jakość wykonania też jest perfekcyjna. Jeśli nie mieści się w budżecie to polecam modele LG GBB92 i HAIER A3FE742CMJ lubp pokrewny

  12. Małgorzata pisze:

    Czy warto kupić lodówkę side by side Hitachi R-S700GPRU2

  13. Małgorzata pisze:

    Bardzo dziękuję. Pozdrawiam

  14. Sylwia pisze:

    Witam, czy ten model jest sensiwny, Lodówka Whirlpool W7 931T OX H?

  15. Katarzyna pisze:

    Dzień dobry, nie znając jeszcze tej strony dokonałam wstępnego rekonesansu lodówek do zabudowy. Co Pan sądzi o poniższych modelach? Który z nich byłby najlepszy?
    Whirlpool ART6612/A++, Whirlpool ART 6600/A+, Electrolux ENN2832AOW i Electrolux ENN2812AOW.

  16. Piotr pisze:

    Dzień dobry,

    Panie Krzysztofie, szukam lodówki wolnostojącej, której niestraszna będzie pobliska zabudowa.
    Szerokość 60cm. Kolor obojętny. Interesują mnie: Biofresh, osobne obiegi, dobrze wykonane szuflady w zamrażarce.
    Nie chcę przekroczyć 6k, im taniej, tym lepiej 🙂

    Przymierzałem się do:
    1. CBNef 4815 Comfort
    2. CBNPes 4858 Premium

    Czy 4815 Comfort nie będzie kiepsko wykonany?
    Na polskiej stronie Liebherra pojawiły się nowe modele, których wcześniej nie rozważałem np. 4835.
    Niestety kompletuje wszystkie sprzęty AGD do nowego mieszkania i można się zgubić przy tylu modelach, stąd też prośba o radę.
    Rozważałem też modele od LG, ale te które były OK, już nie są dostępne.
    Widzę, że 2-go maja, ścieżkę wyboru trochę przetarła Pani Monika.

    Wybór chyba dosyć mocno ogranicza kwestia odprowadzania ciepła, w tych modelach jest to tył urządzenia.
    Czy może Pan polecić jakieś alternatywy?
    Pozdrawiam,
    Piotr

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Nr 2 = jedna z najlepszych na rynku – jakość bdb.
      1 trochę bardziej plastikowa, ale ma wszystkie zalety Liebherra. LG nie ma nic co mogłoby konkurować z lodówkami BioFresh.

    • Piotr pisze:

      W celu uścislenia, odnośnie modeli od LG. Przeglądałem rynek parę miesięcy temu, teraz pewnie są już nowe modele.

  17. karolina pisze:

    Witam,
    Świetne porady, korzystam, dziękuję bardzo:) Panie Krzysztofie bardzo proszę o pomoc. Szukam lodówki bez zamrażarki w zabudowie na wysokość 177. Co pan myśli o modelu Electrolux ERN3213AOW Wymiary (wys. x szer. x gł.) 177,2 x 54 x 54,7 cm?. I szukam też osobnej zamrażarki na wysokość ok 81,5 cm, Co Pan myśli o Electrolux EUN1100FOW Wymiary (GxSxW) 55 x 56 x 81,5 cm? Nie ma niestety no frost..

    • karolina pisze:

      Dziękuję za odpowiedź. Ale nie widzę Chłodziarki Gorenje na wysokość 177cm bez zamrażarki pod zabudowę….

      • Krzysztof Kulikowski pisze:

        RI2181A1
        RI5182A1

        • karolina pisze:

          Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. A jeśli chodzi o odpowiedź Pana na temat zamrażarki, to jaki pan nowej generacji poleca zamrażarkę pod zabudowę ok 81 82cm wysokości? czy jest takowa z nofrost a jak nie to która najlepsza?

          • karolina pisze:

            Dziękuję bardzo za odpowiedź. niestety nie mogę Bosch, jest za niska… A więc którą pan poleca najbardziej na wysokość ok 82cm pod zabudowę: Zamrażarka ELECTROLUX EUN1100FOW czy Zamrażarka WHIRLPOOL AFB 828/A+, a może Zamrażarka AEG lub Zamrażarka LIEBHERR SUIG 1514 Comfort?

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            Z tańszych model Whirlpoola. Liebherr jest odpowiednikiem tego modelu Boscha.

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            Z tańszych polecić można WHIRLPOOL AFB 828/A+. Ze średniej półki ok jest BOSCH GIV11AF30 trochę mniejsza pojemność, ale lód zbiera się tylko na górnej ściance. Z No Frost kojarzę tylko model Liebherr SUIGN 1554 – cena kosmos. Brałbym model Boscha.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Zamrażarka starej generacji – jest ok.
      Chłodziarka za 2300 zł a nie ma nawet komory zero. Polecam sprawdzić w tej kategorii ofertę firmy Gorenje – będzie podobnie cenowo, a lepiej jakościowo i funkcjonalnie.
      https://www….o-zabudowy

  18. kasia Ł pisze:

    Panie Krzysztofie przeczytałam Pana artykuły i komentarze odnośnie lodówek do zabudowy, wiem że króluję Samsung i mam problem czy wybrać Lodówka LIEBHERR ICUNS 3324 Comfort, czy Samsung BRB260035WW, Samsung BRB260087WW. a co Pan śadzi o Indesit

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Model Liebherra drogi a nic nie ma. Samsungi lepsze. Jaki model Indesit? Kojarzę tylko tani i podstawowy za 1250 zł, odpowiednik Whirlpoola (to jeden koncern).

  19. Szymon pisze:

    Dzień dobry,
    zacząłem się rozglądać za sprzętem do nowego mieszkania i Pański blog jest bardzo pomocny.
    W kwestii lodówki szukam czegoś co mógłbym z jednej strony dostawić do słupka, druga byłaby wolna, więc szukam czegoś chłodzonego tyłem. Zrobiłem małe rozeznanie i wydaje mi się, że najlepiej wypad LG w tym aspekcie. Patrząc na wyposażenie wyselekcjonowałem kilka modeli.
    1. LG GBB71PZDFN
    2. LG GBB71PZEFN
    3. LG GBB71PZEZN
    4. LG GBB71PZUFN
    5. LG GBB71PZVFN
    6. LG GBB71PZDZN
    7. SAMSUNG RB33N341MSS
    8. LIEBHERR Cnef 3515 Comfort, który był polecany przez jednego z użytkowników tutaj
    Numer 1 i 2 to moje faworyty na ten moment, oglądałem nr 2 w sklepie i mi się spodobała, ale może ma Pan jeszcze jakieś rady, albo inne propozycje, które lepiej by wypadły?
    Pozdrawiam

  20. Krzysztof pisze:

    Proszę o informacje czy lodówka HAIER A3FE737CPJM ma chłodzenie tylne czy bokami ponieważ szukam lodówki która będzie ustawiona pomiędzy ścianami z dystansem 2 cm., z tyłu bez ograniczeń.

  21. Krzysztof pisze:

    Po bokach lodówki będzie lekko powyżej 1 cm, więc HAIER A3FE737CPJM chyba odpada. Proszę wskazać kilka modeli srebrnych różnych firm, 2 metrowych które oddają ciepło tyłem, przeglądam instrukcje i brak jest tam takich informacji. Dziękuję

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Większość modeli LG, zwłaszcza te z serii 92. Lodówki Gorenje, Whirlpoola i Bosch PerfectFit.

  22. Julka pisze:

    Witam, zastanawiam się nad lodówka wysokość Ok 203, szer 60, będzie postawiona w słupku, niezabudowana, z No frost. Koszt około 2 tys.
    Mam lg Ciężko teraz powiedzieć jaki model ale z no frost (obecnie) ale zastanawiam się nad bosh kgn39 (zmiana mieszkania). i nie wiem czy kupić tez LG czy spróbować coś nowego typu ten bosh. Czy one oddają ciepło tyłem ?

  23. Krzysztof pisze:

    Czy SIEMENS KG 39NAI35 ma chłodzenie tyłem, który z wymienionych modeli jest najciekawszy Whirlpool W9 931D IX H, Bosch KGN 39MIEP, LG GBB72PZDFN, LG GBB60NSFZB(chyba wszystkie chłodzone tyłem)

  24. Tomasz Szarzyński pisze:

    Witam
    Czy warto kupić lodówkę LG GBB72PZDFN? Szukam lodówki w kwocie do 2500. Jakieś opinie o tym modelu?
    Pozdrawiam

  25. Karol pisze:

    W końcu kupiłem lodówkę 260034 Samsunga. Jestem w szoku ale ta lodówka od uruchomienia już przez 2 doby ciągle pracuje. Bez przerwy! A co najgorsze jest to bardzo głośny i denerwujący dzwięk przypominający chodzącą na maxa klimatyzację lub odpalony na jałowym biegu samochód ciężarowy tuż za oknem…. koszmar….
    Czy wszystkie lodówki samsunga tak mają ? Dodam że lodówka jeszcze nie jest w zabudowie i stoi na środku aneksu, nie jest też jakoś specjalnie gorąca….. nie wiem co robić… w internecie jest 50/50 % komentarzy że jest cicha i że jest głośna……
    W porównaniu do mojej poprzedniej sprzed 10 lat to jest koszmar…. i najgorsze że nie chce się wyłączyć i dać odetchnąć….

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Lodówka powinna w max 10-16h osiągnąć zadaną temperaturę w chłodziarce i zamrażarce, a następnie wyłączyć kompresor. Nie powinien stale pracować od 48h. Coś jest ze sprzętem nie tak. Jak ma Pan możliwość nagrania tego dźwięku to może Pan wrzucić link. Czy po takim czasie temperatura zgadza się z założoną? Jeśli nie to na 100% jest nieszczelność.

  26. Andrzej pisze:

    Hisense RQ689N4AF2, czy to dobry wybór? Szukam czegoś z szufladami w w miarę pojemnej zamrażarce, do 5000 złotych (ale im taniej, tym lepiej, jeśli cena/jakość jest tego warta). Myślałem o zestawie lodówka + zamrażarka (spójnym wizualnie, jak zestawy Twin Samsunga) lub czymś side by side i trafiłem na ten model Hisense, który ma przystępną cenę i ma szuflady w zamrażarce umieszczonej na dole. Przyznam, że jest to dla mnie nieznana firma, stąd lekkie obawy przed wyborem właśnie Hisense kosztem np, LG. Ewentualnie, jeśli to nie jest dobry wybór, to czy poleci Pan coś innego (preferowane szuflady w zamrażarce, nie potrzebuję kostkarek i innych podobnych bajerów).

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Hisense to jeden ze światowych liderów sprzedaży. Chłodnictwo mają ok. Podany model jest w miarę dobrze wykończony, zwłaszcza jak na niską cenę. Jedynie głośność ponad przeciętna, ale jak na cenę i tak ok.

      • Andrzej pisze:

        Dziękuję za ekspresową odpowiedź. Głośność akurat nie jest problemem, sprzęt będzie stał w kuchni, więc najprawdopodobniej się skusze na zakup.

  27. Greg pisze:

    Dzień dobry
    Poszukuję wolnostojącej chłodziarko-zamrażarki, ale z racji specyfiki mojej kuchni musi to być lodówka, która oddaje ciepło tyłem. Boki lodówki przylegają do ściany i mebli. W artykule pisze Pan, że LG jako jedna z niewielu firm ma kilka różnych modeli z tylnym oddawaniem ciepła. Prosiłbym o wskazanie kilku Waszych modeli chłodziarko zamrażarek spełniających warunki:
    – tylne oddawanie ciepła,
    – szerokość do 595 mm,
    – najlepiej klasa A+++,
    – inox.
    Próbowałem szukać na stronie LG, ale poszukiwania sprowadzają się do ściągania instrukcji obsługi każdej lodówki i ich wertowania, a przy ich dużej ilości to jak szukanie igły…
    Pozdrawiam

  28. Mario G pisze:

    Witam
    Potrzebuję lodówkę o wymiarach wys do 182 szer 60 (nie mniej i nie więcej) i głębokość do 60 cm. Poprzednia lodówka Daewoo (z no frost) z roku 1999 powoli daje za wygraną (była naprawdę świetna). Przeglądając ofertę producentów na próżno szukać lodówki szer 60 i głębokość 60. Wszystko 65, 67 głębokości. Niestety w kuchni nie mogę zastosować głębszej. Znalazłem ostatnio lodówkę Liebherr 3515 Comfort (głębokość 62,5 cm) Niestety jest mega droga i nie ma no frost w chłodziarce. Czy to dobry model? Chyba jestem na nią skazany. Proszę o ewentualne wskazówki.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Prosty model produkcji bułgarskiej. Jak na to co oferuje, a raczej czego nie oferuje, jest dość droga. Z takim wymogiem głębokości, polecam Gorenje.

      • Mario G pisze:

        Dziękuję za szybką odpowiedź. Czy jakiś konkretny model Gorenje z no frost do tej głębokości może Pan polecić? Niestety nie widzę takiego modelu.
        Pozdrawiam

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Faktycznie, źel spojrzałem na Pana komentarz – brałem pod uwagę 65 cm głębokości (Gorenje ma 64 cm). 60 cm mają tylko Samsungi KitchenFit – dobre lodówki i dość drogie. Pozostałe modele o głębokości 60 cm lub mniejszej to lodówki o szerokości 55-54 cm (Beko, Amica)…

          • Mario G pisze:

            Już myślałem, że coś przegapiłem a przekopałem „cały ” Internet. Napisał Pan, że ten model Liebherra jest prosty. Czy to oznacza, że powinien długo mi posłużyć? Nie zależy mi na bajerach typu szufladki na warzywa „fresh zone” itp. ma być prosto ,funkcjonalnie i trwale. Jedyny poważny minus to brak „no frost” w chłodziarce ale z tego co czytałem to szronu w komorze chłodziarki nie powinno być (jedynie skraplanie od czasu do czasu.
            Pozdrawiam

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            Ten Liebherr nie ma nic wspólnego z legendarną jakością tej firmy – to sprzęt z serii Comfort produkowany w Bułgarii – pada tak samo szybko jak inne, a kosztuje stosunkowo dużo. Brakuje mu właśnie komór na mięso, warzywa itp. Brak NF to akurat nie minus – tak powinno się robić lodówki, żeby w chłodziarce nic się nie wysuszało – NF jest potrzebny tylko w zamrażarce. Wszystko co teraz się produkuje ma działać krótko. Najsensowniej wypadają lodówki LG z serii GGB72.

  29. Piotr pisze:

    Dziękuję za odpowiedź. Widzę parę komentarzy w sprawie Liebhherow Comfort,że to nie będzie ta sama jakość co seria Premium. Czy w takim razie lepszy będzie Liebherr Comfort 4815, czy LG GBB72 lub może LG GBB92?

  30. Pozdrawiam.Remik Skąpski pisze:

    Panie Krzysztofie, potrzebuję na działkę lodówkę wolnostojącą o szerokości do 55 cm oraz pralkę slim 40-45 cm. Budżet na całość 2500- 3000 zł. Może mi Pan coś sensownego polecić? Amica? Może coś innego? Z góry dziękuję za pomoc.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Z lodówek tego typu do wybrou jest Beko, Amica, Liebherr i Sharp. Żadna firma nie wyróżnia się pozytywnie jakością. Jeśli zależy na No Frost to najlepiej brać Amicę (FK299), a jeśli bez to obojętnie. Pralka do 45 cm w wymiarze łącznym, tak?

      • Remik Skąpski pisze:

        Panie Krzysztofie, jaką pralkę slim poleciłby Pan? Budżet 1500 zł. LG? I jeszcze sprawa budżetowej lodówki o szerokości 55 cm. Jaka jest warta uwagi? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam. Remik Skąpski

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          budżetowa lodówka 55 cm szerokości to najlepiej Amica lub Beko.
          Pralki:
          – jakość, najlepsze silniki, ale brak krótkich programów i możliwości skracania ich – LG
          – najkrótsze programy, para, bajery, ale jakość niższa – Beko
          – prostota w wysokiej cenie – Bosch produkcji rosyjskiej.
          – tanio i dobrze – Amica

  31. Kinga pisze:

    Proszę o pomoc, bo jestem już na skraju rozpaczy przez poszukiwanie lodówki. Co wybrać w sytuacji, gdy zależy mi na jak najmniejszej głębokości a nie mogę przekonać się do lodówki w zabudowie…

    – wysokość: im wyższa tym lepiej
    – szerokość 60
    – głębokość max 65 (60 idealnie)
    – kolor najlepiej ciemny,
    – licowane drzwi,
    – no frost,
    – planuję ścisła zabudowę po bokach i od góry, więc dobrze by było gdyby nie oddawała ciepła bokiem.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Z 60 cm na głębokość jest tylko Samsung KitchenFit. Do 65 cm polecam Gorenje – wszystkie modele oddają ciepło tyłem i można je obudować.

    • Kinga pisze:

      Toshiba GR-RB360WE-DMJ biorę tę pod uwagę

      • Krzysztof Kulikowski pisze:

        Tani model produkowany przez chińską firmę Midea – nie jest zła, zwłaszcza za 2k zł(MIDEA HD-468RWE2N (ST A++) Nofrost – to samo tylko inox).

        • Kinga pisze:

          Dziękuję bardzo za odpowiedz 🙂 A z tych, która Pana zdaniem najlepsza? I czy one oddają ciepło tyłem ?

          HISENSE RB438N4GB3
          GORENJE NRK611SYB4
          Amica FK3356.4GBDFZAA

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            Z tych najlepiej wypada model Amici. Co do oddawania ciepła to najlepiej zadzwonić na infolinię.

          • Greg pisze:

            Też szukałem lodówki z oddawaniem tyłem i pytałem m.in. Amikę i LG. Odpowiedzieli, że nie mają żadnej lodówki z oddawaniem ciepła tyłem.
            Kupiliśmy ostatecznie Samsung do obudowy, ale spokojnie może stać wolno.

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            Tylko, że to co Pan pisze nie jest do końca prawdą… Większość lodówek LG ciepło tyłem, a Amica ma w ofercie kilka takich modeli (np czarne szkło o wysokości 2m). Samsung nie ma żadnej takiej lodówki, a modele do obudowania i tak oddają ciepło bokami przez kratki wentylacyjne, które muszą mieć dostęp do powietrza.

          • Kinga pisze:

            MIDEA HD-400RWE2N (BG A+) i jeszcze ta

  32. Mateusz pisze:

    Witam, czy w modelu: Amica FK3356.4GBDFZAA, drzwi licują się jak w modelu: Samsung RB31FERNDBC, lodowka będzie w zabudowie meblowej i zależy mi aby byla przy scianie z prawej strony i drzwi się licowały 🙂 Z góry dziękuję za pomoc.

    • Damiano88 pisze:

      Witam Panie Krzysztofie. Może Pan mi odpowie. Czy jest jakiś model LG który odprowadza ciepło tyłem?

      Chodzi mi o wolno-stojący w szarym/srebrnym kolorze z drzwiami które licują się ze ściana. Przedział cenowy do 2-3tys.
      Pozdrawiam.

      • Krzysztof Kulikowski pisze:

        Prawie wszystkie modele oddają ciepło tyłem, lecz LG w warunkach gwarancji nakazuje utrzymanie 5 cm przestrzeni z każdej strony w celu zapewnienia pracy zgodnej z parametrami. Obudowując lodówkę LG sprawi Pan, że będzie działać trochę głośniej (zamiast 36 dB, będzie osiągać pod 39-40 dB) i będzie zużywać więcej energii (stosunkowo nie wielka różnica). Na trwałość nie ma to większego wpływu. Kupując taką lodówkę nie opłaca się brać wysokich klas energetycznych – max. A++.

        • Damiano88 pisze:

          Może Pan jeszcze sprecyzować dlaczego nie opłaca się kupować klasy np. A+++ (Taką rozważałem). Chodzi o to, że będzie zabudowana i automatycznie już nie energooszczędna z racji na generowanie większej ilości ciepła?

          W planie jest przerwa od mebli ale tylko 2cm że względów estetycznych. Z tyłu będzie zabudowana również szafą, między szafą z tyłu a lodówka będzie przerwa około 10-15cm. Planuje zamontować również kratkę między tą przerwa by odprowadzić część ciepła do spiżarni która jest obok więc myślę że zapewni to jakiś minimalny obieg powietrza. Dziękuję za wcześniejszą odpowiedź.

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            Przy takim sposobie obudowania będzie ok. Nie powinna więcej zużywać energii. Najbardziej opłacalną klasą jest A++ z uwagi na cenę. Jeśli A+++ jest nie wiele droższa to można rozważyć (100-300 zł), przy większej różnicy, nigdy się to nie zwróci.

    • Kinga pisze:

      Amica FK3356.4GBDFZAA ta lodówka oddaje ciepło tylem- info od producenta. Niestety musi wystawać, bo otwiera się bokiem (czarne szkło)

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Jak w każdej lodówce ze szkłem z frontu – drzwi nie licują się i wystają poza obrys lodówki o jakieś 2-3 centymetry. Model Samsunga nie nadaje się do zabudowy oddaje ciepło bokami. Model Amici oddaje tyłem, ale przy obudowaniu, będzie pracować głośniej. Musi Pan szukać lodówki oddającej ciepło tyłem: Gorenje, Whirlpool, Indesit, Hotpoint-Ariston, LG.

      • Mateusz pisze:

        czyli Samsung RB37K63632C ten model także się nie sprawdzi do zabudowy? Zależy mi na czarnym szkle.

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Nie nadaje się. Musi Pan szukać lodówki oddającej ciepło tyłem – w czarnym szkle, ma takie Amica.

  33. Małgosia pisze:

    Dzień dobry, czy poleciłby Pan zakup lodówki BOSCH KGN39MLER w cenie 2000 zł?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Nie. Najwęższe balkoniki na rynku, słabe plastiki, najmniejsza zamrażarka na rynku.

  34. Dorota Stępień pisze:

    Dzień dobry.
    Zastanawiam się nad kupnem lodówki Libherr. Który model lepszy: DNH48X13 czy CP 4813 ?
    Ta pierwsza posiada No Frost a ta druga Smart Frost. Czym to się różni? Jak się sprawdzają?
    Ewentualnie, jaką lodówkę tej firmy pan poleca?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      No Frost to jak sama nazwa mówi sama się odmraża, a Smart Frost to zwykła zamrażarka tylko, że nie ma drutów między szufladami, więc łatwiej ją odmrozić. Model CP to jakiś żart – 1900 zł a nie ma nic – totalny golas. Model DNH ma już No Frost i nic więcej – cena 2000 zł znacznie za wysoka. Oba produkowane w Bułgarii i z legendarną jakością Liebherra mają tyle wspólnego, co nasi politycy z prawdomównością.

  35. Dorota pisze:

    Dziękuję. To w takim razie do 3 tys, co pan zaproponuje, no może już niekoniecznie Libherr, chociaż obecną małą lodówkę bez no frost, mam od 10 lat i jestem zadowolona.
    Chłodziarka (góra) potrzebna mi na ciasto. Libherr ma regulowane półki.

  36. Dorota pisze:

    Dziękuję serdecznie.

  37. Dorota pisze:

    Dziękuję serdecznie. Miłego dnia.

  38. Kidznok pisze:

    Witam,
    A co Pan powie na Haiera np model A3FE737CMJ.
    Zastanawiam się między tym a Boschem
    KGN39MIDP.
    Jestem bardziej za Boschem chociaż szuflady zamrażarki w Haierze to spory atut.
    Dodam że kuchnia jest aneksem a lodówka będzie stała wysunięta z zabudowy. Lodówkę do zabudowy sobie odpuściłem ze względu na słaby wybór tych 2 metrowych. Z góry dziękuję za pomoc. Świetny materiał.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Jak już ze 100 razy tu pisałem, model Boscha produkcji PL to słaby produkt – ma najwęższe balkoniki na rynku, najmniejszą zamrażarkę na rynku w tej wysokości lodówek, słabe plastiki i szuflady w chłodziarce, dobrej jakości półki, niską głośność, paskudne plastikowe mocowanie uchwytów – szybko się niszczą i brudzą. Haier dużo lepiej wykonany, szuflada na warzywa/owoce na metalowej prowadnicy, podobnie szuflady w zamrażarce, tylna ściana LED. To zupełnie inna półka sprzętowa, Haier może konkurować z LG, minimalnie słabiej wypada Samsung (nadal dobry wybór), a Bosch/Siemens produkcji PL może konkurować co najwyżej z tureckim Beko, a i tak na wielu polach z nimi przegrywają.

  39. Dorota Remiszewska pisze:

    Dzień dobry.
    A co Pan myśli o takiej lodówce : LG GBB566PZHZN ?
    Pozdrawiam
    Dorota

  40. Dawid pisze:

    Witam Panie Krzysztofie.
    Zakupiłem parę miesięcy temu lodówkę LG gbb 71 pzefn. Mam pytanie odnośnie chłodziarki . Temperaturę mam nastawianą 1 stopień a mimo to 2 zupy już mi skisły. Czy coś jest uszkodzone ?
    Drugie pytanie czy temperatura w chłodziarce jest wszędzie taka sama ? Czy to zależy od położenia w lodówce ? Pozdrawiam.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Najlepiej sprawdzić temperaturę jakimś termometrem – jeśli będzie wyższa niż zadana to ma Pan wadliwy termostat.

  41. Dawid pisze:

    Rozumiem.
    Dziękuję za odpowiedź.
    A czy temperatura nastawiona w chłodziarce będzie taka sama na każdej półce ?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To jest lodówka z obiegiem powietrza, więc tak, z wyjątkiem szuflad – w nich temperatura może być inna.

  42. Dawid pisze:

    Rozumiem. Dziękuję za informację. Pozdrawiam.

  43. Dawid pisze:

    Witam Panie Krzysztofie. Posiadam lodówkę LG GBB 71 PZEFN. Z tyłu lodówki na samym dole jest taki pojemnik gdzie zbiera się woda. Trzeba to wylewać osobiście?

  44. Kuba pisze:

    Bardzo fajny poradnik, dziękuję za zebranie tylu informacji w jednym miejscu.

  45. Monika pisze:

    Czy mogę prosić o opinię nt. lodówki do zabudowy SAMSUNG BRB260187? Zależy mi na dość dużej pojemności, systemie no Frost, drzwiach na zawiasach nożycowych. Może jakiś inny model jest warty uwagi?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      BDB sprzęt, ale można zaoszczędzić kilka stówek i kupić modele z końcówką 131, 134, 135.

  46. Mateusz pisze:

    Dzień dobry,

    szukam lodówki do zabudowy. Po zapoznaniu się z opisami i opiniami na stronie zacząłem od samsunga i wytypowałem model BRB260189WW.
    Zmartwiły mnie niestety opinie mówiące o tym, że system no frost w tej lodówce (a moze generalnie system no forst) jest na tyle głośny, że może nawet przeszkadzć w rozmowie. Lodówka będzie w salonie z aneksem kuchennym, więc reczej chciałbym tego uniknąć. Czy rzeczywiście może to być problem?

    Inna sprawa to wspomniana tutaj w poradniku konieczność przechowywania produków w pojemnikach, aby zapobiec ich wysuszaniu. Czy na prawdę jest to tak duży problem?

    Szukając alternatywy trafiłem na model Elecroluxa ENN3054EOW. Stosują jakis swój pomysł nazwany „inteligentnym no forstem”. Czy może cos Pan o tym systemie powiedzieć? Czy dobrze rozumiem, że jest to jakas forma wspomagania dla chłodziarki i zwykły no frost dla zamrażarki? Może to rozwiązałoby częsciowo problem halasu oraz wysuszania żywności?

    Z electroluxa trafilem jeszcze na tańszy o 1200zł model ENN2853COW. chłodziarka 20l mniejsza i nizsza klasa energetyczna, ale poza tym nie widze roznic. Skad taka róznica w cenie?

    Proszę o Pana opinie na temat tych 2 modeli oraz rozwianie moich wątpliwości na temat głosnosci i wysuszania żywności przez system no forst.

    Z góry dziękuję za pomoc

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      No Frost hałasuje – to normalne i może osiągać nawet 45-48 dB (tyle co tania zmywarka). No Frost gdy jest w chłodziarce, wysusza jedzenie. Wiele firm ma NF tylko w zamrażarce, a w chłodziarce zwykły obieg powietrza – wtedy nic się nie wysusza. Marketingowcy Electroluxa, takie rozwiązanie nazywają inteligentnym NF… Takie rozwiązanie ma wiele firm. Osobiście nie kupiłbym Electroluxa z uwagi na niską jakość wykonania.

      • Mateusz pisze:

        Dziękuję za odpowiedź. Idąc za opcją z no frostem tylko w zamrażarce i sprawdzając inne firmy niż electrolux znalazłem whirpoola ART 9620 albo Liebherr ICUNS 3324. whirpool trochę wyższy przez co ten pojemniejszy. co Pan o nich sądzi? a może warto coś jeszcze rozważyć? Amica?

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Whirlpool najpojemniejszy – dobra, prosta lodówka. Liebherr jest ok, ale w modelach od 4k zł. Amica ma kilka nowych dobrych lodówek z NF – łatwo poznać po pojemności zamrażarki ponad 60 litrów.

    • Monika pisze:

      Edit: chodziło mi o lodówkę SAMSUNG BRB260187WW. Wczoraj jeszcze trafiłam na dwa bardzo podobne modele Samsunga do zabudowy: BRB260131WW
      BRB260135WW. Czy któryś wyróżnia się na tle pozostałych?

  47. Kasia pisze:

    Świetny poradnik. Wyposażam mieszkanie od zera i od 2 dni studiuję tę stronę. Lista AGD prawie w komplecie 😉

  48. Gesu21 pisze:

    Witam Panie Krzysztofie..
    Mam spory dylemat dotyczący zakupu lodówki do zabudowy..
    interesujące mnie marki to samsung, Amica, ewentualnie beko.. Lodówka może być większa od standardu..
    Co może Pan doradzić, jakie modele tych marek wybrać? Kwota jaka chciałbym przeznaczyć na zakup to granice 2tys zł (oczywiście taniej to i lżej dla portfela)
    Pozdrawiam

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Z tych 3 tylko Beko ma model niestandardowy 193cm wysokości. Amica i Samsung to standardowe 177 cm. Samsungi mają najlepszy parametr zdolności zamrażania i dobre plastiki, Amica ma najlepszą komorę zero z regulacją temperatury między -3 a +3 stopnie, plastiki całkiem ok, a Beko najgorsze plastiki, ale za to świetną komorą na warzywa owoce (Harvest). W okolicy 2k najlepiej wypada Amica (tylko nowe modele z zamrażarką ponad 60 litrów i No Frost).

  49. Gesu21 pisze:

    Bardzo dziękuje za pomoc w temacie.. myśle ze faktycznie skupie się na nowej ofercie Amica chyba ze trafi się coś z oferty samsunga w promocyjnej cenie..
    Jeszcze raz dziękuje i z pewnością polecę Pana znajomym

  50. Mikez pisze:

    a gdzie SHARP ?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Tam gdzie jego miejsce – poza rankingami 🙂 Sharp nie produkuje lodówek – robi to pod ich znaczkiem turecki Vestel i częściowo Chiny. Sharp już prawie nic nie produkuje samodzielnie. Kilka ich modeli może konkurować z Amicą (te o szerokości 55-54 cm) i parę modeli side by side z najtańszymi urządzeniami tego typu.

      • Mikez pisze:

        Czyli jak nie chce nam się szukać, to płacimy trochę więcej i mądry, wymagający Japończyk wybiera za nas np. w tureckich produktach. Sharp jest mało popularny, ale ludzie w opiniach chwalą sobie dobrą jakość i przemyślany układ półek – więc chyba to się sprawdza.


reklamaml