Doradzamy, jaki piekarnik kupić, jakie funkcje są najważniejsze i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu.
Piekarnik to jedno z najważniejszych urządzeń gospodarstwa domowego i podstawa dobrze urządzonej kuchni. Warto więc przyłożyć się do tego zakupu. Jaki piekarnik kupić?
Niestety, pośród ponad 2000 modeli piekarników do zabudowy dostępnych w sklepach łatwo się zgubić. Tymczasem wybór wcale nie musi być trudny – doradzimy, jak kupić piekarnik, żeby później tego nie żałować i zdradzimy najważniejsze cechy dobrego piekarnika.
Zobacz również nasze zestawienia polecanych produktów: ranking najlepszych piekarników parowych oraz TOP-10 najlepszych piekarników na polskim rynku.
Jaki piekarnik kupić: elektryczny czy gazowy?
Jeszcze kilka lat temu mogliśmy wybierać w dwóch typach podłączenia piekarników – na prąd lub gaz. To już historia. Aktualnie piekarników gazowych do zabudowy jest coraz mniej. W sprzedaży pozostało raptem kilka modeli, a część z nich to urządzenia z długim stażem rynkowym.
Piekarniki gazowe nie posiadają zaawansowanych funkcji i są słabo wyposażone, lecz mają jedną zaletę – są niedrogie i w niektórych przypadkach tanie w użytkowaniu (gaz w ryczałcie).
Mimo to, kupując piekarnik zdecydowanie lepiej wybrać model elektryczny. Jest wygodniejszy w obsłudze, bezpieczniejszy w użyciu i zazwyczaj wyposażony w szereg przydatnych funkcji, jak na przykład opcję podtrzymania temperatury czy termosondę.
Instalacja piekarnika w kuchni
Istnieją trzy możliwe miejsca zamontowania piekarnika: pod blatem, w słupku (tzw. kominie) i w szafce podwieszanej. Ostatnia opcja jest najmniej popularna z uwagi na głębokość szafek: to 30-50 cm, podczas gdy większość piekarników cechuje głębokość w okolicach 55-59 cm.
Współczesne piekarniki oddają większość ciepła frontem, w kierunku kuchni, więc nie ma podziału na modele do zabudowy w słupku i na modele podblatowe. Każdy piekarnik możemy zamontować na oba sposoby. Warto natomiast pamiętać, że wybierając piekarnik bez pokręteł, z programatorem dotykowym, jego obsługa będzie wygodniejsza, gdy piekarnik mamy zamontowany wyżej. W wypadku, gdy piekarnik montujemy pod blatem, lepiej sprawdzają się tradycyjne pokrętła – zwłaszcza te podświetlane.
Gabaryty piekarników do zabudowy
Pod względem wymiarów zewnętrznych, piekarniki do zabudowy dzielimy na standardowe i kompaktowe. Urządzenia standardowe mają zazwyczaj identyczną wysokość i szerokość: ok. 59.5 cm, lecz różnią się minimalne głębokością (od 55 do 58,5 cm). Standardowa szafka ma wymiar 60x60x60 cm, więc jeśli nie prowadzimy przez tył rur czy kabli, każdy piekarnik powinien się zmieścić.
Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre sklepy podają wymiary wewnętrzne bez frontu, np.: piekarniki polskiej firmy Amica mają głębokość całkowitą 57,5 cm, lecz jeśli nie liczymy frontu, to wymiar wewnętrzny wyniesie 55 cm. Na szczęście większość producentów udostępnia rysunki techniczne z dokładnym wymiarem urządzenia i szafki.
Piekarniki kompaktowe różnią się głównie wysokością, zamiast 59,5 cm, otrzymujemy ok. 46 cm. Rozwiązanie to sprawdza się w małych kuchniach lub gdy chcemy mieć urządzenia 2, lub 3 w 1. Głębokość i szerokość pozostają takie same jak w przypadku urządzeń standardowych.
Oczywiście występują piekarniki o wymiarach niestandardowych: np.: 90 cm szerokości, 120 cm wysokości (podwójny piekarnik) itp. lecz na naszym rynku są to produkty bardzo drogie i przez to niepopularne. Jeśli jesteś zainteresowany takimi urządzeniami, sprawdź ofertę firm: Miele, Smeg i Gagenau.
Pobór prądu i klasy energetyczne
Na rynku występują tylko trzy klasy energetyczne piekarników do zabudowy: A, A+ i A++. Większość piekarników podłączana jest za pomocą wtyczki do gniazdka, a ich moc nie przekracza 3,5 kW (prąd jednofazowy).
Różnica między klasami są złudne – dwa piekarniki tego samego producenta, lecz z różną klasą energetyczną, będą miały tę samą moc znamionową. Modele A+ mają funkcję termoobiegu ECO – nastawa wyłączy się pod koniec pieczenia, a potrawa pozostanie w cieple resztkowym, więc tylko w tej funkcji można mówić o jakiejś oszczędności zużycia prądu.
Etykiety energetyczne podają 2 parametry – godzinne zużycie energii w trybie grzałki górnej i dolnej z termoobiegiem i bez termoobiegu (w kWh). 1 kWh kosztuje ok. 53 grosze – większość piekarników zużywa 0,85-0,99 kWh, czyli godzina pracy piekarnika kosztuje od 40 do 52 groszy. Jak widać, nie ma sensu zwracać uwagę na klasy energetyczne piekarników – różnic między klasami praktycznie nie ma.
Pojemność piekarników
Piekarniki kompaktowe mają pojemności od 35 do 50 litrów i różnią się wielkością komory pieczenia. Większość nowych modeli charakteryzuje się pojemnością ponad 40 litrów, a to już jest wielkość wystarczająca do przygotowania kurczaka, czy wsadzenia średniej wielkości brytfanny.
Piekarniki standardowe przechodzą aktualnie metamorfozę pod względem pojemności. Do niedawna większość piekarników miała max. 60 litrów pojemności. Aktualnie powstają urządzenia z pojemnością nawet 82 litrów (Beko, Candy). Najmniejsze piekarniki to 57-61 litrów. Takie modele w swojej ofercie ma jeszcze Electrolux. Większość piekarników posiada pojemność komory pieczenia w zakresie 71-80 litrów i są to wartości w zupełności wystarczające. Warto zwrócić uwagę, że największe pojemności osiągnięto na wysokość komory, odchudzając panel programatora – na szerokość nie wiele się zmieniło.
Rodzaje programatorów w piekarnikach
Wyróżnić można 4 podstawowe typy sterowników:
Programator tradycyjny z pokrętłami. Piekarnik posiada dwa pokrętła: jedno do wyboru nastawy piekarnika, drugie do ustawienia odpowiedniej temperatury. Większość piekarników z programatorem tego typu posiada jeszcze wyświetlacz pokazujący aktualną godzinę, pozwalający na ustawienie czasu działania piekarnika i opóźnienie startu.
Ten typ programatora jest bardzo wygodny i prosty w obsłudze. Dokładność termostatu przy ustawianiu temperatury to 10 stopni w przypadku tańszych piekarników lub 5 stopni w przypadku droższych, z elektronicznym ustawieniem temperatury na wyświetlaczu. Oferowany zakres temperatur to zazwyczaj 50-250 stopni, lecz zdarzają się urządzenia z zakresem 30-280 stopni (Amica, Gorenje), a nawet do 300 stopni (Electrolux/AEG). Przy wyborze piekarnika, warto zwrócić uwagę na to, czy pokrętła są chowane i na sposób naniesienia na pokrętła funkcji.
Spora część piekarników dostępnych na rynku ma funkcje nadrukowane na pokrętła lub front piekarnika – takie rozwiązanie jest nietrwałe i z czasem będzie się ścierać. Trwalszym rozwiązaniem jest wypalenie laserowe nadruków lub tłoczenie. Świetnie, gdy piekarnik posiada pokrętła podświetlane – nie dość, że ładnie to wygląda, to na dodatek mamy pewność, że nadruki nie będą się ścierały z czasem. Programatory tradycyjne z pokrętłami są najmniej awaryjne, a jeśli już trafi nam się awaria, to są tanie w serwisowaniu.
Programator sensorowy (piktogramowy) – najprostsza wersja elektroniki, zazwyczaj z programami automatycznymi pokazywanymi jako: P1, P2, P3 itp. – numeracja programów wytłumaczona jest w instrukcji obsługi. Rozwiązanie mało wygodne, ale tanie. W takiej elektronice temperaturę ustawiamy z dokładnością do 5 stopni, zazwyczaj mamy sporo nastaw pieczenia (10-12).
Programator tekstowy – w tańszych wersjach posiadający dokładnie tę samą funkcjonalność, co programatory tradycyjne, lecz po prostu pozbawiony pokręteł. W droższych urządzeniach programatory posiadają zdefiniowane funkcje, jak program pizza, ciasta, stek itp. Częstym dodatkiem jest też termosonda – szpikulec wbijany z jednej strony w potrawę, a z drugiej wkładany w gniazdo w komorze piekarnika. Termosonda pozwala na ustawienie temperatury, jaką chcemy osiągnąć wewnątrz potrawy.
Programatory tekstowe mają zazwyczaj dokładność ustawiania temperatury nawet do 1 stopnia i szerszy zakres temperatur, a w droższych modelach nawet do 300 stopni. W sterownikach tego typu trzeba „przeklikać” się przez większość funkcji, aby znaleźć odpowiednią – są one mniej wygodne w użytkowaniu od pokręteł, lecz zdobywają coraz to większą popularność przez zalety wizualne. Awaryjność programatorów dotykowych także jest wyższa niż tradycyjnych.
Programator obrazkowy – zabudowany wyświetlacz TFT, sterowany osobnymi sensorami lub dotykowo. Wyświetlacze posiadają rozmiary od 3 do nawet 7 cali i zazwyczaj mają wiele funkcji. Zakresy temperatur to 30-280, czasem nawet 300 stopni, dokładność ustawianej temperatury to nawet 1 stopnień.
Jeszcze kilka lat temu piekarniki z wbudowanym ekranem obrazkowym kosztowały kilka tysięcy złotych. Teraz piekarnik z kolorowym, 4-calowym wyświetlaczem, z 35 programami gotowymi, termosondą i zakresem temperatur 30-280 stopni, kosztuje ok. 1700 zł. W coraz to większej ilości modeli, programatory posiadają także funkcje Smart ze zdalnym sterowaniem, możliwość wgrywania własnych programów, czy choćby integrację z systemami Smart Home.
Sposób na łatwe czyszczenie piekarnika
Emalia łatwoczyszcząca – nowoczesne piekarniki posiadają emalię, którą znacznie łatwiej czyści się w porównaniu do starszych rozwiązań. Każdy producent ma własną nazwę dla swojej emalii, lecz w rzeczywistości jest to po prostu śliska powierzchnia, bez zagłębień. Jedynie Samsung wyróżnia się tu na plus, gdyż stosuje emalię ceramiczną, znaną z mikrofalówek – czyszczenie jej jest naprawdę proste.
Czyszczenie parowe – wlewamy ok. 0,2 litra wody, ustawiamy program samoczyszczenia, a para zmiękczy zabrudzenia – do nas należy jedynie przetarcie komory piekarnika ściereczką. Funkcja ta jest skuteczna, gdy zabrudzenia nie są przypalone. Dla poprawy skuteczności można dodać trochę octu.
Kataliza – szorstkie wkłady instalowane z boków i z tyłu piekarnika. Wkład katalityczny nagrzewa się prawie do 500 stopni i wypala brud, który na nim się znajduje. Skuteczna technologia – tam, gdzie mamy wkład. Większość wkładów jest wymienna, a ich koszt to 50-400 zł w zależności od firmy. Najlepiej rozwiązaną katalizę ma Bosch/Siemens w kilku modelach, gdyż nie stosuje wkładów, a oblewa boczne, tylną i górną ściankę emalią katalityczną – nam pozostaje do skrobania tylko dno komory.
Pyroliza (piroliza)– jedyna technologia w pełni skuteczna, lecz nie bez wad. Pyroliza wypala całą komorę pieczenia w ok. 500 stopniach, zostawiając jedynie popiół. Żeby nie było tak kolorowo, zazwyczaj do czyszczenia pyrolitycznego musimy usunąć z piekarnika blachy, prowadnice i drabinki. Jedynie Bosch i Siemens oferują kilka modeli, gdzie wszystki z wyjątkiem drabinki suszarniczej może pozostać w piekarniku na czas wypalania. Jeśli piekarnik był bardzo zabrudzony, możemy czuć spaleniznę w kuchni podczas czyszczenia – jest to normalne zjawisko. Piekarniki z tą funkcją muszą być lepiej wykonane od zwykłych urządzeń. Posiadają lepszą izolację, uszczelkę żaroodporną, obudowa drzwi w niektórych firmach jest z metalu, a w samych drzwiach są zazwyczaj cztery szyby, zamiast dwóch lub trzech. Czyszczenie pyrolityczne poleca się osobom piekącym duże ilości mięsa i faktycznie mających problemy z czyszczeniem piekarnika. Warto pamiętać, że zgodnie z warunkami gwarancji, większość producentów zaleca używanie pyrolizy NIE częściej niż 1 raz w miesiącu. Piekarników z pyrolizą nie powinno stawiać się obok lodówek.
Design piekarników do zabudowy
Mamy teraz modę na nowoczesny wygląd urządzeń i mebli kuchennych. Dominują kolory: czarny, srebrny (inox) i biały. W czerni i srebrnym kolorze mamy największy wybór piekarników. Każdy producent posiada przynajmniej trzy różne linie produktowe oferujące urządzenia w tych kolorach.
Piekarniki w pozostały kolorach (beżowy, grafitowy, kremowy) są oferowane przez niewielu producentów, a ich popularność jest niska. Przykładowo, pełnej oferty AGD w kolorze beżowym nie posiada nikt – Amica zrezygnowała z tego koloru, a Whirlpool ma jedynie piekarnik, mikrofalówkę i płytę, z czego dwa pierwsze sprzęty tylko w starej serii ,,6 zmysł”. Beko i Electrolux posiadają płytę indukcyjną, okap i piekarnik.
Sprzęt w stylu retro nie jest popularny, lecz tu każdy producent posiada przynajmniej jeden piekarnik tego typu w kolorze kremowym i jeden antracytowy (czarny). W produkcji sprzętu retro specjalizuje się firma Smeg, lecz jest to producent zaliczany do segmentu premium, więc na niskie ceny nie ma co liczyć. Jeśli nie chcemy wydać min. 5000 zł na każde urządzenie do kuchni, a podoba nam się sprzęt retro, warto zobaczyć ofertę firmy Gorenje – serię sprzętu do zabudowy Classico i lodówki serii Retro.
Jaki piekarnik kupić: najważniejsze funkcje
Najtańsze urządzenia posiadają trzy nastawy (grzałkę górną, grzałkę dolną i obie naraz), jednak większość urządzeń wyposażonych jest w osiem lub dziesięć nastaw piekarnika. Jedynie w droższych urządzeniach można spotkać 11-14 funkcji.
Różnica w ilości nastaw wynika z zastosowania termoobiegu. Piekarnik posiadający dziesięć nastaw, poza grzałkami i grillem ma „wiatrak” za tylną ścianką, który zapewnia równomierne rozprowadzenie temperatury w komorze urządzenia. Przy wyborze piekarnika warto zwrócić uwagę, czy urządzenie ma możliwość ustawienie samej grzałki dolnej, bez udziału grzałki górnej. Wiele tańszych urządzeń nie posiada takiego rozdzielnia.
Poza tradycyjnymi nastawami piekarnika producenci wyposażają swoje urządzenia w programy tematyczne, posiadające założoną temperaturę i czas grzania do potrawy. Najlepszym przykładem jest program „pizza” – konkretna temperatura piekarnika + określony czas działania.
Programy gotowe znajdziemy zazwyczaj w programatorach dotykowych, więc jeśli zależy nam na prostocie użytkowania, to o tej funkcji możemy zapomnieć. W urządzeniach do 1800 zł otrzymujemy zazwyczaj 12-16 programów automatycznych. W tej kategorii wyróżniają się 4 marki: Amica, Samsung, Electorlux i Whirlpool. Producenci oferują w niektórych modelach blisko 100 programów automatycznych, a prawdziwym rekordzistom jest Electrolux z 225 programami w swoich droższych piekarnikach. Dzięki funkcjom SMART, w najlepszych piekarnikach, możemy wgrywać własne programy i przepisy – świetne rozszerzenie funkcjonalności.
Jeśli decydujemy się na piekarnik z programami gotowymi, warto wybrać urządzenie z termosondą – wiele programów świetnie współdziała z wbijanym szpikulcem, pokazującym temperaturę z wnętrza potrawy.
Programowanie czasowe to funkcja obecna w praktycznie każdym piekarniku, dzięki której możemy opóźnić start urządzenia, zazwyczaj do 24h. Ta sama funkcja służy też do ustawienia czasu pracy piekarnika.
Wybór temperatury – standardowym zakresem jest 50-250 stopni, lecz coraz więcej urządzeń posiada szerszy zakres temperatur, nawet 30-315 stopni. Najniższy poziom temperatur świetnie sprawdza się do wolnego pieczenia (Slow Cooking), dzięki któremu, potrawa nie traci wartości odżywczych i witamin. Najwyższy zakres temperatur służy do wypiekania pizzy i pieczywa. Ceny piekarników z szeroki zakresem temperatur zaczynają się od 1400 zł i są to głównie urządzenia Samsung i Amica.
Rozmrażanie – funkcja obecna w większości urządzeń, pozwala szybko rozmrozić potrawę, bez zbędnego oczekiwania.
Pieczenie parowe – nowoczesne piekarniki do zabudowy mogą posiadać generator pary, który wpuszcza gorącą parę do komory piekarnika. Urządzenia z parą nie należą do najtańszych – ceny zaczynają się od 2000 zł, a sensowne modele potrafią kosztować nawet 4-5 tys. zł. Specjalistą w tej dziedzinie jest firma Electrolux i jej marka AEG, choć ostatnio prawie każdy producent pokazał kilka nowości parowych.
Jeśli jesteś zainteresowany takim urządzeniem, sprawdź koniecznie nasz poradnik, jaki piekarnik parowy warto kupić oraz zerknij na aktualny TOP-10 piekarników parowych.
Wyposażenie dodatkowe
Brytfanna – częste wyposażenie piekarników parowych, wartość takiego akcesorium to nierzadko ponad 200 zł.
Kamień do pizzy – urządzeń z kamieniem do pizzy jest jak na lekarstwo. Tylko kilka firm na rynku oferuje takie akcesorium i zazwyczaj jest one dostępne tylko w urządzeniach z bardzo szerokim zakresem temperatur. Tego typu piekarniki znajdziemy w firmie Beko (seria PizzaPro).
Szklana taca – akcesorium bardzo rzadko dodawane do piekarników, zastępujące jedną z blach. Na szklanej tacy świetnie piecze się ryby i potrawy mięsne. Wartość takiego akcesorium to min. 150 zł i wielu producentów oferuje ją jako akcesorium do zakupu w serwisie lub w sklepie internetowym marki.
Prowadnice – drabinkowe lub teleskopowe. Większość piekarników posiada prowadnice drabinkowe w miejsce tłoczeń. Piekarniki kosztujące więcej niż 1000 zł wyposażane są już w prowadnice teleskopowe – zazwyczaj jest to jedna para prowadnic teleskopowych z wyjątkiem firmy Gorenje – ten producent oferuje większość urządzeń z 2 parami prowadnic już od 1100 zł i a nawet 3 od 1400 zł. Prowadnice teleskopowe są wygodne, pozwalają na wysunięcie blachy, bez obaw o jej wypadnięcie z drabinek. Przy wyborze piekarnika z prowadnicami teleskopowymi, warto zwrócić uwagę na sposób montażu prowadnic i możliwości przeniesienia ich na inny poziom – większość firm nie pozwala na zmianę pozycji prowadnicy (góra/dół), a samo zdejmowanie prowadnic np. do czyszczenia, nie należy do łatwych czynności. Najlepiej rozwiązany sposób montażu prowadnic mają piekarniki Amica i Electrolux.
Rożen obrotowy – funkcja coraz rzadziej spotykana i dostępna dosłownie pojedynczych urządzeniach. Rożen najlepiej sprawdza się w opiekaniu mięs wraz z nastawą grzałki górnej i grilla. Ceny piekarników z rożnem obrotowym startują od 1100 zł. Wybierając piekarnik z rożnem, warto pamiętać o funkcjach wspomagających czyszczenie urządzenia.
Termosonda – szpikulec wbijany w potrawę, informujący o temperaturze z wnętrza. Świetnie współdziała z programami gotowymi (np.: pieczeń, stek, itp.). Piekarniki wyposażone w to akcesorium znajdziemy w cenie od 1700 zł u kilku producentów: największy wybór mamy w Electroluxie i AEG, a pojedyncze modele znajdziemy też w markach Bosch, Siemens, Samsung, Beko, Amica i Gorenje.
Co daje marka, czyli jaki piekarnik kupić?
Amica to firma z największą ofertą piekarników na naszym rynku. Oferują aż 7 linii wzorniczych i ponad 140 modeli. W urządzeniach za około 1100 zł otrzymujemy: 1 prowadnice teleskopową, szybki nagrzew, podświetlane i chowane pokrętła, dużą komorę 77 litrów z 7 poziomami pieczenia (6 na drabinkach i 1 na prowadnicy). W cenie od 2000 zł firma oferuje modele z programatorem obrazkowym Tv i zestawem programów automatycznych. W najdroższych urządzeniach tego producenta upakowano możliwość pieczenia z parą, a także gotowania. Już od 1600 zł znajdziesz modele z WiFi i możliwością zdalnego sterowania, wgrywani własnych programów i pieczeniem wieloetapowym. Amica to polski producent oferujący sprzęt w korzystnych cenach.
Bosch/Siemens to niemiecki koncern specjalizujący się w droższych urządzeniach. Od 3500 zł znajdziemy piekarniki do zabudowy posiadające funkcję mikrofali. W firmie Bosch najciekawiej wyglądają piekarniki serii 8 z okrągłym wyświetlaczem i pierścieniem sterującym. Świetny design, dobra jakość wykonania i wiele użytecznych funkcji – niestety ma to też swoją cenę. Dobry piekarnik tego producenta, produkcji niemieckiej kosztuje min. 2000 zł.
Beko – turecki gigant, będący liderem cenowym. Beko oferuje piekarniki w świetnych cenach z dobrym wyposażeniem. Większość modeli tej firmy posiada delikatnie domykające się drzwi i 1 prowadnicę teleskopową. Głównym wyróżnikiem piekarników tej firmy są pojemności komór pieczenia – 72, 80, a nawet 82 litry. Jeśli zależy ci na komorze, do której zmieścisz nawet indyka – Beko ma dla Ciebie kilka ciekawych modeli do wyboru. Do tego Beko skopiowało rozwiązanie Samsunga z podzieloną komorą pieczenia na 2 części i oferuje je w znacznie bardziej atrakcyjnych cenach.
Candy to włoski producent, który skupia się na produkcji urządzeń z komunikacją Wifi/NFC. Ostatnio zaprezentowali piekarnik z 19-calowym wyświetlaczem w drzwiach!
Electrolux/AEG – lider wśród producentów piekarników parowych, ze Szwecji. Duży wybór urządzeń w każdej półce cenowej – zależy Ci na pieczeniu parowym – sprawdź ofertę tej firmy. Piekarniki Electroluxa zazwyczaj posiadają 1 prowadnicę teleskopową, droższe modele wyposażone są w termosondę i czyszczenie pyrolityczne. Świetne modele znajdziemy już w cenie 1700 zł.
Gorenje – słoweński producent urządzeń designerskich. Serie Starck, Ora Ito, czy Simplicity są oryginalne i nie przypominają urządzeń konkurencji. Gorenje znane jest z urządzeń w stylu retro. Znasz markę Smeg? Gorenje to jedyna tańsza firna oferująca szeroką gamę urządzeń retro podobnych do sprzętu Smega. Ostatnim hitem była lodówka Gorenje Retro Special Edition inspirowana kultowym vanem Volkswagena.
Samsung – koreański gigant na polskim rynku AGD pojawił się całkiem niedawno. Samsung skupił się na piekarnikach z przedzieloną komorą piekarnika, za pomocą blachy – takim sposobem powstał Dual Cook – technologia pozwalająca na jednoczesne pieczenie 2 potraw. Ostatnią nowością było rozwinięcie tej technologii o dzielone drzwi piekarnika – możemy otworzyć samą górną komorę, bez otwierania dolnej. Kolejnym wyróżnikiem Samsunga jest świetny minimalistyczny design. Urządzenia Samsunga nie należą do tanich – żeby zakupić przeciętnie wyposażony piekarnik, trzeba szykować się na wydatek ponad 2000 zł.
Whirlpool/Indesit/Hotpoint-Ariston – koncern z USA, który wykupił wielu producentów z Włoch i Niemiec. Piekarniki tego producenta wyróżniają się dobrym stosunkiem ceny do wyposażenia. W cenie ok. 1500 zł można kupić świetnie wyglądający piekarnik z programami automatycznymi (zwanymi 6 zmysłem). Większość piekarników steruje się za pomocą jednego pokrętła – rozwiązane jest intuicyjne i wygodne, lub całkowicie dotykowo w nowej linii W Collection.
To również warto przeczytać!
Mam nadzieję, że pomogłem wybrać dobry piekarnik. Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl.
Lubisz gotować i potrzebny Ci porządny robot do kuchni? Mamy dla Ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, na co zwracać uwagę kupując robota kuchennego, a w innym artykule podsuwamy TOP-10 polecanych robotów do kuchni (na każdą kieszeń).
Przygotowaliśmy również przydatne poradniki dla tych, którzy właśnie urządzają kuchnię i kupują płytę lub kuchenkę. Doradzamy m.in., czy warto kupić płytę indukcyjną, jaka powinna być dobra płyta ceramiczna i na co zwrócić uwagę kupując płytę gazową, a także czy warto dzisiaj kupić kuchenkę wolnostojącą.
Warto również zerknąć na maniaKalny poradnik, na co zwracać uwagę kupując kuchenkę mikrofalową oraz maniaKalny ranking kuchenek mikrofalowych.
Na deser mamy poradnik, w którym wskazujemy, na co zwracać uwagę kupując okap i podsuwamy sprawdzone propozycje w maniaKalnym TOP-10 najlepszych okapów na polskim rynku.
Jeśli natomiast potrzebujesz sprawdzonej lodówki, szczególnie polecamy lekturę poradnika, na co zwracać uwagę kupując lodówkę oraz zestawienia TOP-10 najlepszych lodówek na polskim rynku.
Szukasz dobrej pralki? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, na co zwracać uwagę kupując pralkę. Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na nasz TOP-10 pralek, albo na zestawienie najlepszych pralek do 1500 zł.
Mamy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych pralek ładowanych od góry, jak również zestawienie najlepszych suszarek do ubrań (na każdą kieszeń).
Dla tych, którzy nie lubią zmywać naczyń mamy trzy konkretne poradniki – w pierwszym radzimy, na co zwracać uwagę kupując zmywarkę, a w maniaKalnym TOP-10 polecanych zmywarek oraz TOP-10 najlepszych zmywarek 45 cm wskazujemy konkretne modele, którymi warto się zainteresować.
Szukając dobrego odkurzacza koniecznie przeczytaj nasz poradnik, jak kupić odkurzacz i nie stracić. Warto również zapoznać się z wpisem o filtrach HEPA, porównaniem odkurzaczy pionowych i tradycyjnych, jak również maniaKalnym zestawieniem TOP-10 odkurzaczy na polskim rynku.
Jeśli szukasz robota sprzątającego, warto zerknąć na nasz poradnik, jaki odkurzacz automatyczny wybrać, żeby nie żałować, oraz na TOP-10 najlepszych robotów sprzątających.
Nie zapomnieliśmy w końcu o fanach RTV. Jeśli szukasz dobrego telewizora koniecznie zerknij na nasz TOP-10 telewizorów lub przegląd dobrych i niedrogich telewizorów 4K UHD. Mamy również poradnik, jaki telewizor wybrać dla gracza.
To oczywiście nie wszystko. Mamy również szereg innych poradników, w których doradzamy m.in. jaki oczyszczacz powietrza warto kupić, o czym pamiętać kupując stację pary czy jak dobrze wybrać żelazko.
Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Mam w planach wymianę kilku urządzeń AGD (kuchenka z płytą do zabudowy, pralka do zabudowy, zmywarka). Nie mam dużych wymagań co do funkcji ale chcę czegoś co będzie użytkowane przez wiele lat (obecne służyły blisko 15). Czy możesz coś polecić? Nie wykluczam marek premium jeśli dadzą 10 lat gwarancji…
Nikt nie daje więcej gwarancji niż 2 lata, jedynie wybrane serie zazwyczaj sprzedawane pod studiami mebli kuchennych, mają 5 lat gwarancji i stosunkowo wyższą cenę. Opcja na 10 lat gwarancji jest dostępna tylko w Miele i kosztuje 1899 zł od każdego urządzenia – masakra.
Ok, czyli takiej gwarancji nie dostanę. W takim razie na jakie parametry zwracać uwagę żeby awaryjność była jak najmniejsza?
Nie ma co wariować z cenę – to po 1, a po 2 kupować z głową, sprawdzać historię cen, żeby nie dać się naciągnąć. Co do samych sprzętów, to musi Pani najpierw określić co potrzebuje, podać wymagania – szerokości, kolory, funkcje itp – najlepiej rozpisać to punkt po punkcie jak to robią inni.
Piekarnik do zabudowy
Whirlpool AKZM 8420 S
czy
Whirlpool AKZ9 6230 S
Używany będzie do pieczenia ciasta i pizzy ok. raz w tygodniu. czasem do odgrzania zapiekanki itp.
zależy mi na jakości/trwałości i łatwości obsługi – żona psuje wszystko, co można zepsuć (popsuje nawet te stalowe kulki z łożyska)
Różnią się tylko sposobem czyszczenia – ten drugi ma katalizę, a pierwszy czyszczenie parowe. Oba fajne.
Dzień dobry
Od paru dni szukam, szukam i nie znajduję :-). Ostatnio wpadł mi w oko taki zestaw Whirlpoola Piekarnik W6 OM4 4S1 H BL lub parowy W6 OS4 4S1 H BL i płyta SMP 658C/BT/IXL . Płyta głównie ze względu na ilość cewek i przez to „elastyczność” w gotowaniu. Czy mogłbym prosić o ocenę tych artykułów?
Piekarnik dobre oba, choć pierwszy z grafitowym wykończeniem i pyrolizą jest przy okazji naprawdę ładny 🙂 Co do indukcji to raczej polecam wariant ze sliderami – łatwiejsze sterowanie.
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Czytałem że te płyty Whirlpoola mają kłopot z zachlapaniami w trakcie gotowania wyłączając się. Trafiły do pana takie wyzwania? Czy mógłby pan polecić do tego pierwszego piekarnika (z pyrolizą) pasującą wizualnie mikrofalę do zabudowy?
To cecha praktycznie każdej indukcji z panelem dotykowym, ale płyty różnią się czułością – te w Whirlpoolu faktycznie są czułe, ale bez przesady. Mikro do kompletu to WHIRLPOOL W6 MD440 BSS , ale jest bardzo trudno dostępna.
Rzeczywiście w tym kolorze praktycznie brak. Szkoda, ale dzięki temu na własne potrzeby zaadoptowałem pana podejście do tematu wyboru i jeśli cena nie decyduje o trwałości to pójdę w coś polecanego przez, ale tańszego.I tak powstał komplet
Piekarnik GORENJE BO76SYB Simplicity
mikrofala GORENJE BM235SYB
Okap VDB Vector Pro 60 Czarny
Płyta indukcyjna Whirlpool WF S7560 NE – tu się waham bo podoba mi się opcja wielu cewek na całości
zmywarka Whirlpool WSIO 3T125 6PE X bo promocaj 🙂
lodówka multidoor Haier Cube HTF-456DN6 już kupiona i mam nadzieję że to dobry wybór 🙂
Zamieniłby pan coś z tego zestawu 🙂
Zestaw Gorenje super :), okap najlepszy stosunek ceny do parametrów. Indukcja jest teraz po 1500 zł, więc miazga. Zmywarka też ok, a lodówka prosta i stara – dlatego nie zachwyca wnętrzem i designem – tu Haier dawno nie odświeżał tych małych multidoorów, za to Hisense rok temu i po prostu wyglądają dużo lepiej. Funkcjonalnie jest ok!
Witam,
Panie Krzysztofie szukam piekarnika, zwyklego, prostego, najlepiej z pokrętłami, prowadnicami teleskopowymi, cena max 2500 zl chociaz im nizsza tym lepiej. Design raczej nieistotny, kolory moga byc rozne. Pozdrawiam
Czytajac komentarze zacheca mnie oferta Elektorluxa. Chcialabym dosc prosty piekarnik ale wiem tez ze trzeba isc tez z duchem czasu.
To może podstawowe modele serii SteamCrisp? Electrolux EOC6H71Z chodzi po 2200 zł zazwyczaj i ma już wspomaganie parowe, porkętłowo-elektroniczny programator, prowadnicę i szeroki zakres temperatur.
A model Electrolux SteamBake EOD6P77WX ? Maż sie na niego upiera 😉
To nowy model z fajnym programatorem pokrętłowo-elektronicznym EXPlore, pyrolizą i całkiem ładnym designem. Wykonanie takie sobie – to włoska produkcja, ale w okolicy 1800 zł to jest całkiem dobry wybór.
Dziekuje Panu bardzo za pomoc, przedyskutujemy jeszcze wszystko z mezem i wybierzemy jeden z nich. Pozdrawiam!!
Dzień dobry,
Zastanawiam się co Pan sądzi o piekarnikach z funkcją mikrofali?
Kompaktowe, czy pełnowymiarowe?
Dzień dobry. Poszukuję piekarnika o głębokości 54.5 cm zależy mi aby byl łatwy w czyszczeniu, z fukcjia pary, fajnie jak by mnial automatyczne programy, cena 2200zl
54,5 cm wymiaru całkowitego, czy tylko tego co wchodzi w szafkę (front wystaje poza)?
To całkowity rozmiar jaki może wejść piekarnik w szafkę . Front jet przykręcony i wystaję
Czyli może Pan kupić dowolny piekarnik, trzeba tylko sprawdzać rysunek techniczny, bo przykładowo taka Amica podaje wymiar całkowity, a Bosch tylko części, która wchodzi do szafki.
Panie Krzysztofie,
Co Pan sądzi o piekarniku Gorenje BOS6737E06B , ewentualnie BOS6737E06FBG ? Czy to, że mają tylko dwie szyby w drzwiach, oznacza, że będą się bardzo nagrzewać? Chciałabym jeszcze zapytać o Pana zdanie na temat kupowania sprzętu z outletu. Ewentualnych wgnieceń z tyłu lub z boku nie będzie wprawdzie widać w zabudowie, ale mam pewne obawy, czy na pewno tego typu uszkodzenia nie wpływają na sprawność techniczną. Będę wdzięczna za Pana opinię.
To nowości, więc nic o niech nie wiadomo. Sterownik wygląda ciekawie, komora większa niż poprzednio, spory zakres temperatur do 300 stopni. Dziwi zastosowanie tylko 2 szyb, ale nie podają jaką mają mieć temp. na froncie. Co do outletu, to już kwestia danej sztuki – jeśli są delikatne wgniecenia boków to nie ma to większego wpływu na działanie urządzenia.
No właśnie, trochę się tych nowości obawiam. Z drugiej strony, cena 1299 zł wydaje się atrakcyjna za tak wyposażony sprzęt, w dodatku ładnie się prezentujący.
Pytając o outlet, miałam na myśli tę konkretną ofertę na Pana ulubiony Simplicity: https://www….-bo76syb-5
Tylko że ten egzemplarz ma obszerne wgniecenia na tylnej ścianie, więc chyba jednak nie warto, jak Pan sądzi?
Bardzo słaba cena w outlecie – w Neonet jest nowy po 1399 zł i często spada poniżej 1300 zł w promocjach. BO76SYB jest super 🙂
To prawda 🙂 Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi.
Panie Krzysztofie a czy w tym Gorenie dość szybko podgrzeje posiłek? A może jest jakiś godny polecenia piekarnik z funkcją szybkiego podgrzewania dań???
Wszystkie Gorenje o mocy ok. 3.3 kW mają szybki nagrzew, czyli jak podaje producent 6 min do 200 stopni.
Dziękuje i model, który Pan wskazał powyżej jest w miarę godny polecenia, nie patrząc na gotowanie na parze czy tego typu dogodności?
W niskiej cenie to byłby mój wybór nr 1 – ma proste sterowanie – pokrętłem wybieramy nastawę, lub program, a osobnymi sensorami temperaturę i czas pracy. Do tego ten design 😉
Dzień dobry. Zamierzam kupić piekarnik Bauknecht BAR2 KH8V2 IN . Czy mógłby Pan wypowiedzieć się o nim.
To marka Whirlpoola, piekarnik występuje pod wieloma firmami – u nas głównie jako Indesit i Whirlpool. Jak na prosty i podstawowy sprzęt w niskiej cenie, jest ok.
Dzien dobry a jak piekarniki firmy Teka do zabudowy widze ze sa w miare taniee i funkcjonalne .byłbym wdzieczny o fachowa odpowwiedz
dziekuje i podrawiam
Teka ma fajne piekarniki, kwestia potrzeb – świetnie wypada model Teka Maestro Pizza HLB 8510 P z najwyższą temperaturą na rynku 340 stopni, kamieniem do pizzy i pyrolizą 🙂
Witam. Poszukuje piekarnika najlepiej w pełni dotykowego ( nie chciałabym pokręteł, ewentualnie 1), zalezy mi aby piekarnik nagrzewał się do 300 stopni czy nawet więcej( funkcja pizzy mile widziana). Zalezy mi na funkcji czyszczenia za pomocą spalania ( kataliza , pyroliza- bie jestem ukierunowana na jedno), piekarnik powinien ” domykać się cicho” i do tego miec funkcję 2 teleskopów. Budżet do 3 tys zł.Z góry dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie!
Najwyższą temperaturę z urządzeń domowych ma Teka Maestro Pizza, a potem Beko Pizza Pro – resztę wymagań też spełnią, kwestia co się bardziej podoba. Jeśli wystarczy temperatura 300 stopni to polecić można Siemensa serię iQ700, Boscha serię 8, lub Electroluxa niemieckiego EOE7P31Z i warianty z bardziej zaawansowaną elektroniką.
Witam Panie krzysku mam problem chciałbym zakupic piekarnik Gorenje BO76SYB ale widze ze niektorzy zarzucaja ze uchodzi para z niego i niszczy meble czym to moze byc spowodowane? odstepem od sciany mebli prosze o odp dziekuje
Widzę 1 taką opinię na allegro i tyle. Znam kilku użytkowników tego modelu (z mojego polecenia) i nikt się nie skarży na taką przypadłość – może to wada tej sztuki. Tak się dzieje, gdy zawias nie domyka idealnie drzwi do uszczelki, ale coś się stało z uszczelką.
Dzień dobry Panie Krzysztofie! Szukam piekarnika Bosch tak za ok 2000 zł i nie zależy mi na programach automatycznych, wyświetlaczu czy jakichś bajerach tylko na prowadnicach teleskopowych i sensownym czyszczeniu, mam teraz ( jak się okazało stary już model z przed 7lat) boscha HBG43T450 i jest świetny a ma 3 prowadnice teleskopowe, teraz jak szukam to bosche do 2000zł mają max jedną taką prowadnicę więc nie wiem co się porobiło że teraz trzeba kupić piekarnik za kilka tys żeby mieć te 3 prowadnice? Chyba że to są jakies dopinane/ przepinane i może można dokupić? Może orientuje się Pan w tej kwestii i może coś polecić bo już nic nierozumiem z tych specyfikacji…
Bosch w piekarnikach to stosunkowo droga firma. Serie 2/4/6 są słabo wykonane, plastik fantastik, mało który model ma delikatny domyk, większość strasznie trzaska drzwiami, a stabilność prowadnic to żart. Dopiero seria 8 jest dobrze zrobiona, ma wszystko co potrzeba, lecz ceny są nie małe. W niższych seriach można dokupić prowadnice przepinane, a w serii 8 wymienia się całe drabinki z prowadnicami montowanymi na stałe, ceny wariantów z 3 prowadnicami to koszt ok. 300 zł.
Dzień dobry
Panie Krzysztofie jaki by pan polecił piekarnik Boscha chcialabym żeby miał termo sondę
Dzień dobry,
Panie Krzysztofie mam pytanie w sklepie zaproponowano mi LOE8H317 ja biorę pod uwage whirpoola
– nie chciałaby przekraczac 2000 za piekarnik
-czarne szkło
-chciałabym zeby do tego piekarnika była mikrofala
-zeby było mozna piec dwie potrawy na raz
proliza , prowadnic teleskopowa
Whirlpool ma ładniejsze i praktyczniejsze zestawy piekarnik+mikro i do 2000 zł lepiej z pyrolizą celować właśnie w Whirlpoola. Electroluxy od modelu EOE7P31Z w górę.
Cieszę się, że znalazłem ten wpis. Zawsze mam problem z zapamiętaniem tych ustawień na piekarniku. Teraz będę wiedział co wybrać aby dobrze go używać.
Witam jestem zainteresowana piekarnikiem Amica, wyczytałam we wcześniejszych komentarzach iż ma on Termostat do 25 stopni? Co to znaczy? I jaki ma to wpływ na pracę urządzenia?
A jakim modelem? Skalę co 25 stopni mają tylko modele najtańsze ED37 z serii X-Type, pozostałe mają już elektronicznie sterowaną temperaturę co 5 lub co 1 stopień.
Panie Krzysztofie proszę mi jeszcze napisać czy jeśli skalę jest ci 25 stopni to znaczy że ona jest nadrukowaną co 25 Ale np 55 też ustawie? Tylko że po prostu na wyczucie? Bo chyba niemożliwe by było gdyby skala była zwiększana wyłącznie o 25 stopni prawda?
Dzień dobry.
Czy doradzi Pan w wyborze piekarnika do zabudowy z funkcjami:
– prostota obsługi- również dla młodzieży, więc chyba najlepiej pokrętła funkcyjne i z temperaturą ( podświetlane dla trwałości i widoczności lub tłoczone)
– odliczanie czasu do końca pieczenia bądź jakakolwiek sygnalizacja konca.
– czyszczenie katalityczne raczej
– prowadnica z możliwością przełożenia na inny poziom
– koniecznie biały szklany
Czy dostanę od Pana również jakieś info o płycie gazowej białej szklanej 5-cio palnikowej Elektrolux?
Dziękuję
Wymagania spełniają głównie piekarniki Amici z serii ED47 (najlepiej z dopiskiem Steam) i prostsze bez elektronicznego termostatu z serii ED37. Potem będą włoskiej produkcji (bardziej plastikowe) Electroluxy z 6 w nazwie.
Dziękuję. Jeśli nie ma tam elektronicznego termostatu to jaki jest? Niestety w serii 47 nie znalazłam białego piekarnika. Szkoda będę szukać dalej.
Co do płyty 75 cm. U mnie te 15 cm robi różnicę- dotąd gotowałam na starej kuchence 50 cm🙂
Dziękuję.
Jeśli nie elektroniczny termostat to jaki? Niestety w serii 47 nie znalazłam białego piekarnika. A co do płyty te 75 to dla mnie dużo bo do tej pory gotowałam na starej 50 cm🙂
Skrót myślowy – elektronicznie przedstawiona temperatura na wyświetlaczu, z ustawianiem pokrętłem. Zwykły to taki, gdzie skala jest nadrukowana/wypalona na pokrętle i ustawia się ją „na oko” (jak w serii ED37). W ED47 niestety nie ma białych, więc jeśli ma być z pokrętłem/pokrętłami to trzeba zmienić firmę. Dobry jest Gorenje BO76SYW , potem trochę droższe Electroluxy, choć będą nieco bardziej plastikowe od Gorenje i Amici.
No właśnie miałam na myśli piekarnik Amica ED37617W X-Type.
A gdyby wziąć pod uwagę jeszcze Elektrolux: E0E7C31V, E0D6C71V, E0F5C50V, który byłby najfajniejszy.
Pisze Pani o KGG7536W ? Całkiem dobra płyta, pamiętać tylko trzeba, że jest to 75 cm, a nie 90 cm, więc dostajemy tylko 15 cm więcej niż na zwykłej płycie – realnie zmieszczą się 3 garnki
Dzień dobry,
mam zapytanie ,po 20 latach użytkowania piekarnika Amica muszę dokonać jego wymiany.
Jak wszyscy inni powyżej chciałabym poprosić Pana o radę.
Chciałabym aby podczas jednego pieczenia na jednym poziomie obok siebie mogły się zmieścić dwa tradycyjne prostokątne naczynia żaroodporne.
Jeśli chodzi o programowanie – to pokrętła chowane ,
wyświetlacz z godziną,
najprostsze czyszczenie,
podgrzewanie góra i dół , ale też w opcji osobno,
termoobieg,
duży zakres temperatur.
Dużo tego :), ale naczytałam się już tyle że mi głowa wariuje, dlatego też zwracam sie do Pana o podpowiedź.
Dziękuję
Najszerszą komorę na rynku ma Electrolux, potem Amica z Beko, więc gdy to jest główne kryterium, celowałbym najpierw w coś z Electroluxa. Jaki budżet?
Ma cena znaczenie , ale najważniejsze jest żeby być zadowolonym z zakupu (żeby służył , a nie tylko wyglądał) ,
no myślę że maksymalnie 3000 zł.
Oczywiście chodzi o piekarnik pod zabudowę.
Dziękuję za podpowiedź i szybką odp.
Zastanawiam się czy rzeczywiście jest to najważniejsze ?( DWIE BLACHY OBOK)
Czytając Pana podpowiedzi i odpowiedzi na powtarzające się zapytania sądzę że jest Pan bardzo cierpliwy.
Czekam na odpowiedź .
Dziekuje
Wymagań nie ma Pani za dużych, bardziej na sprzęty w okolicy 1500-2000 zł max. Te droższe to już w 95% mają sterowanie dotykowe, a nie pokrętłowe. Trwałości nie ma już od dawna, więc nie ma co się spodziewać długiej eksploatacji, bez problemów.
Pani wymagania spełniają:
Amica X-Type modele ED47, najlepiej z dopiskiem Steam, a nie OpenUp,
Gorenje BO747A33BG ,
Electrolux EOC6H71Z SteamCrisp
Electrolux SteamBake EOD6C77WZ
Samsung Dual Cook NV75J7570RS
Wszystkie mają sterowanie pokrętłowo-elektroniczne, czyli temperatura wyświetla się na wyświetlaczu, a pokrętłem ją zmieniamy. Każdy ma prowadnice teleskopowe, delikatny domyk drzwi, termoobieg, grill i kilka bajerów. Electrolux ma dodatkowo generator pary – może wspomagać pieczenie parą, więc to piekarnik 2w1, a drugi piekarnik tej firmy po prostu nie ma pary. Ostatni Samsung to najlepszy moim zdaniem piekarnik tej firmy – ma Dual Cooka, pyrolizę i wszystko co potrzeba.
Serdecznie dziękuję,
wszystkiego dobrego, dużo zdrowia
w nadchodzącym Nowym 2022 Roku, nadziei aby był lepszy niż ten który mija.
Dziękuję, na pewno się przyda, zwłaszcza zdrowie! Także życzę wszystkiego dobrego i zdrowia.
Dziękuję, przyda się zdrowie.
Medyk ze szpitala covidovego
Dzień dobry ,
Panie Krzysztofie znalazłam piekarnik: ELECTROLUX EOC6H71X SteamCrisp Elektryczny parowy Czarny A+( ma srebrne/inox elementy)
,
proszę mi napisać czy będzie on miał parametry podobne do piekarnika który Pan polecił Elektrolux EOC6H71Z ?
Dziękuję za odp
To ten sam piekarnik, tylko z srebrnymi wstawkami.
Dzień dobry,
Panie Krzysztofie mam zapytanie dotyczące piekarnika o którym Pan wspomniał w poście Elektrolux EOC6H71Z Steam Crisp ,
zdecydowałam się na ten model , zapytanie czy jest taki o tych samych parametrach , ale z dodatkami srebrnymi / inox ?
Tak, wystarczy ostatnią literę Z wymienić na X. eoc6h71x
Dziekuje serdeczne , zamawiam 🙂
Witam, jak rozpoznać czy piekarnik był wyprodukowany w Niemczech czy we Włoszech (albo innym kraju)? Gdzieś przeczytałam,że podobno modele wyprodukowane w Niemczech są o wiele lepszej jakości niż te produkowane w Polsce czy we Włoszech.
Po pojemności – 70-71 litrów to Niemcy, 72 litry to Włochy, a poniżej 70 litrów to Polska. Co do jakości to prawda.
Witam,
Panie Krzysztofie jeśli dobrze rozumiem piekarnik z pyrolizą odpada w przypadku gdy obok będzie stała lodówka? Szukam dobrego rozwiązania w kuchni przy założeniu, że piekarnik i mikrofala są w słupku, obok będzie lodówka. Ciężko podać mi więcej szczegółów, ponieważ kompletnie nie wiem co mogłoby się idealnie sprawdzić w przypadku piekarnika za rozsądną cenę. Będę wdzięczna za pomoc 🙂
W teorii tak, w praktyce można wykonać drobną izolację i będzie ok.
Witam. Proszę o poradę 🙂 poszukuję przyzwoitego piekarnika do 1800 zł. Zależy mi żeby można było piec pizze, ciasteczka itp za jednym razem na 2 poziomach minimum, żeby były tak samo dobrze równomiernie upieczone na dwóch poziomach- nie że pizza na dole niedopieczona na górze spalona (ale raczej nie będę piekła dwóch różnych potraw). Dotychczasowy piekarnik, który miałam- KERNAU KB0 0965 SK X to porażka pod tym względem.
Wydajne pieczenie tego typu znajdzie Pani w wielu firmach – polecić można Whirlpoola W6, Gorenje każde, ale zwłaszcza modele dotykowe i pokrętłowo dotykowe.
dziękuję, więc który lepszy GORENJE BOS747A33XG czy GORENJE BO76SYB Simplicity ?
Różnią się tylko sposobem sterowania, a tak to prawie bliźniacze modele. BO76SYB dużo ładniejszy moim zdaniem 😉
dzięki bardzo 🙂
Witam ,
Panie Krzysztofie próbuje dobrać zestaw pod 1 faze
Plyta indukcyjna BOSCH PUE611BF1E lub Electrolux Slim-fit EIT61443B którą lepsza ?
Piekarnik i tu mam zagwozdkę po podpowiadają mi żeby szukać czegoś o mocy przyłączeniowej ok 2000 W . Wiem że większość to 3500 W I maksymalna moc występuje tylko w określonych funkcjach . Może Pan coś poleci ? Budżet około 2000 na każdy że sprzętów,
Pozdrawiam
Płytę brałbym Boscha – lepiej rozwiązali działanie naprzemienne cewek. Piekarniki o małej mocy to głównie Beko – mają 2,5 kW: przykładowo: BEKO BIM24300BS
Witam
Panie Krzysztofie najbardziej zależy mi na bezawaryjnym działaniu piekarnika. W Pana artykule wyczytałam , że te z pokrętłami działają dłużej, więc może być wersja pokrętłowo – elektroniczna , ale nie odrzucam również wersji elektronicznej byle by nie była awaryjna.
Zastanawiam się również nad pyrolizą i czyszczeniem katalitycznym. W moim obecnym(24 lat?a) umierającym piekarniku są powłoki katalityczne, ale nie za bardzo jesteśmy zadowoleni z efektów czyszczenia.Być może teraz to już zupełnie inna technologia i dlatego nie odrzucam również tej opcji, ale liczę na Pana pomoc.Z mojej listy najbardziej sceptycznie podchodzę do Boscha – ostatnio w sklepie słyszałam ,że dużo klientów skarży się na pierścień. Pozdrawiam
Co do 8 serii Boscha to prawda, ale tylko jeśli nie smaruje się go… A ile chce Pani wydać?
Witam
Max 3000,00 a fajnie by było w okolicach 2000.
Pozdrawiam
W okolicy 2000 zł znajdzie Pani piekarnik Electrolux EOE7P31Z SenseCook niemieckiej produkcji, z prostą i sprawdzoną elektroniką OMEGA, pyrolizą i termosondą. Z innych celować można jeszcze w Gorenje.
Ale z tym EOE7P31Z jest taki problem, że on jest cały czarny a ja chcę z elementami srebrnymi. A czy z mojej listy z 9 listopada da się coś wybrać sensownego? Pozdrawiam
Jest też taki z dodatkami srebrnymi: eoe7p31x
Dzięki za podpowiedź jak również za bardzo przydatne artykuły dotyczące nie tylko piekarników ale też innych sprzętów , naprawdę ułatwiają wybór.
Pozdrawiam
Witam, czy wybór Piekarnika elektryczny ELECTROLUX EOE7C31Z SenseCook będzie dobrym wyborem ?
Fajny piekarnik – świetnie wyposażony, stara i sprawdzona elektronika OMEGA, jedynie jakość wykonania dość plastikowe – ale to typowe dla włoskich Electroluxów (to te o pojemności 72 litrów – niemieckie mają 71 litrów i są lepiej zrobione).
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Jestem w trakcie wymiany AGD, najpierw piekarnik myślałam o Samsungu Dual Cook Flex ze względu na oszczędność energii ale po przeczytaniu TOP 10 wybiłam to sobie z głowy. Poszukuję bezawaryjnego, oszczednego łatwego w utrzymaniu czystości, prostego w obsłudze. Biorę pod uwagę : 1)ELEKTROLUX EOF6P70X 2 ) EOF4P74X 3) BOSCH HBG634BB1 4) HBG634BS1 5) AMICA ED47636XA+ X-TYPE Openup 6) ED37616X X-TYPE OPENUP 7) ED57529X X-TYPE Pyro 8) ED37616X X-TYPE . Bardzo proszę o pomoc ,bo zaczynam marzyć o starych czasach – kiedy mówiło się – piekarnik proszę.
Trochę za szeroko Pani szuka, napierw ustalmy wymagania.
Jaki rodzaj sterowania: pokrętła i manualny termostat, pokrętłowo-elektroniczny, czy elektroniczny?
Cześć, stoje przed wyborem piekarnika. Prosze o pomoc czy wybrac BOSCH ECO DIRECT HBA534EBO , czy może Amica ED37616B X-TYPE ? Electrolux EOE7C31Z SenseCook , Piekarnik Electrolux EOD5C71Z SteamBake ?
EOE7 najlepszy z tego wszystkiego, prosta i sprawdzona elektronika, termosonda i dobra jakość pieczenia. Pozostałe mają mało precyzyjne termostaty do 10 stopni, a najgorszy Amica – do 25 stopni. Bosch baaardzo plastikowy.
Dzień dobry Panie Krzysztofie.
Czy mógłby Pan zdradzić sposób, po którym można poznać czy piekarnik Electrolux jest produkcji niemieckiej czy innej? (bez fizycznego kontaktu z piekarnikiem i spojrzenia na nalepkę 🙂 )
Pozdrawiam
Po pojemności komory – 72 litry to włoszczyzna, a 70-71 litrów to niemieckie. Różnią się też budową kratki termoobiegu – w tych włoskich jest 5 wsporników, a niemieckich ich nie ma i kratka jest większa. Kolejne wizualne różnice to zawiasy i obudowa drzwi, ale tego często na zdjęciach nie pokazują.
Dziękuje za odpowiedź 🙂
Cześć Krzysztof,
Poczytałem różne opinie i dyskusja na tej stronie wydaje się najbardziej merytoryczna :). Szukamy piekarnika do zabudowy, solidnego, prostego w obsłudze, z prowadnicami i funkcja pyrolizy. Nie potrzebujemy gotowania na parze, termosondy czy oddzielonego piekarnika. Patrzymy za sprzętem do 2,5 kPLN. Nasze obecne typy to Samsung NV75J7570RS oraz Electrolux EOE7P31Z . Trochę nie mogę się przekonać do mało popularnego Gorenje. Czy według Ciebie wybory są ok? Za którym byś optował i dlaczego?
Pozdrawiam
Electroluxowi nic nie mam do zarzucenia – to porządny, niemieckiej produkcji piekarnik.
Jak widać po moich komentarzach, za Samsungiem w piekarnikach nie przepadam, ale to jest model, który sam często polecam – jako jeden z nie wielu ma delikatny domyk, metalową obudowę drzwi, pyrolizę i standardowo dla Samsunga, intuicyjną elektronikę połączoną ze sterowaniem pokrętłami. Oba są świetne.
Dziękuję za opinię.
Myślałem jeszcze o Bosh/Siemens (mam dobre(doswiadczenia), ale piekarniki z pyroliza zaczynają się od 3 kPLN. Kusi mnie ten HBG633NB1, ale jest trochę droższy od Electroluxa z pyroliza I nie wiem czy warto dopłacać do firmy. Zależy nam na łatwym czyszczeniu. Jaks jeszcze wskazówka?
W Boschu płaci się głównie za napis, ale oddać im trzeba, że 8 seria jest porządnie wykonana i poza elektroniką nic się nie psuje. Electrolux niemieckiej produkcji nie jest wiele gorszy – a na pewno lepiej wyposażony i elektronika Omega nie psuje się.
Jeszcze raz dziękuję Krzysztof, szczególnie za Twoją wyrozumiałość w odpowiedzi na powtarzane pytania 🙂
Doczytałem w komentarzach TOP 10 piekarniki, że były podobne pytanie.
Pozdrawiam
Witam. Piekarnik i mikrofalówka będą w słupku. Co wybrać z tej samej serii bosch czy whirpool 6 zmysł? piekarnik bardzo ważny mikrofalówka do sporadycznego użytku. https://www….gKl7vD_BwE
Bosch 8 seria będzie lepiej wykonany, ale biedniej wyposażony – tu płaci się za logo. Mikro do kompletu to wydatek od 2000 zł. W Whirlpoolu dobry piekarnik to wydatek od 1300 zł, a mikro od 1400 zł.
A może lepiej elektrolux EOB7S31X droższy ale za to z funkcją pary? mikro też jest do kompletu.
To znakomity piekarnik.
Dzien dobry. A jeszcze zastanawiam się nad tym EOB8S39WX i w porównaniu z EOB7S31X to który wziąć?
Głównie różnica w elektronice i ilości programów. Ten pierwszy ma też mało udane zdalne sterowanie, a drugi pokazuje piktogramy, a nie tekst, lub obrazki. Kto co woli, oba się spiszą.
Witam, czy piekarnik łączony z mikrofalówką to solidny technicznie sprzęt? Szukam dobrego piekarnika do kwoty 1500 lub z mikrofala do 2000.
Nie ma dobrego sprzętu 2w1 do 2000 zł. Sam piekarnik do 1500 zł to już prosta sprawa – brałbym coś z Gorenje Simplicity, lub inny model dotykowy, ewentualnie pokrętłowo-elektroniczny.
Dziękuję za podpowiedź. Proszę o pomoc w dobraniu lodówki do tego piekarnika i okapu, budżet do 3000-3500 PLN
Lodówka jakie wymiary i czy jest miejsce po bokach. Jaki rodzaj, kształt, szerokość i kolor okapu, oraz na jaką powierzchnię kuchni.
Witam proszę o opinie o piekarniku Samsung NV70M3541RB . Jeżeli jest niebardzo to proszę mi polecić inny w podobnym przedziale finansowym. Jeżeli o funkcje chodzi to nie mam wygórowanych wymagań bardzo lubię piec ciasta:)
Zmywarkę wybrałam Electrolux EEM48300L Quickselect co Pan o niej sądzi.
Ostatnie rzecz to płyta gazowa i tu nie mam pojęcia co dobre proszę o pomoc?
Pozdrawiam
Piekarnik to podstawowy dual cook z prowadnicą – jest całkiem ok, choć wykonanie dość plastikowe. Zmywarka spoko. Gazówki najlepiej te z dużym rozstawem, czyli Gorenje, Electrolux i 1 Kernau.
Panie Krzysztofie szukam piekarnika pod zabudowę do max 1600 zł. Czy może Pan polecić jakieś konkretne modele dobrych producentów. Nie mam wygórowanych oczekiwań jeśli chodzi o rozbudowane funkcje. Zależy mi na dobrej jakości wykonania i użytkowania. I jeszcze zapytam o okapy firmy Teka. Jakie ma pan zdanie na ich temat? Co Pan myśli o tych modelach?
https://www….gIXYfD_BwE
https://www….gKqzfD_BwE
Pozdrawiam
Krzysztof
Jak na retro są całkiem spoko. Piekarnik też ma być retro? Jeśli tak to polecam Gorenje.
Nie muszą być retro. Wydawało mi się ,że mają dobre paramtetry techniczne i wykonanie.Czy wskazałby Pan jakieś konkretne modele? Mogą być w nowoczesnym stylu. Istotniejsza jest dla mnie jakość niż wygląd. Pozdrawiam serdecznie.
Okapy są dobre, więc przy nich warto zostać. Jeśli chodzi o piekarnik do 1600 zł to moim faworytem jest Gorenje BO76SYB – najlepiej wykonany model w tej cenie i do tego piękny. Z innych, całkowicie dotykowych sensowne są Amici ED57 z końcówką WiFi, lub Pyro.
Dzień dobry,
Prosiłabym o poradę potrzebuje kupić piekarnik elektryczny pus płyta gazowa w kolorze białym lub szampańskim.Proszę o propozycje.
Kolor szampański to barwa marki Whirlpool, więc wybór raczej bardzo prosty 😉 Brałbym te nowsze z serii W.
Witam serdecznie po raz kolejny .
Lodówka z Pana pomocą już zamówiona ,teraz czas na piekarnik,niestety z top 10 amici u nas w Holandii nic praktycznie nie jest dostępne,mam wrażenie,że trzeba się doktoryzować z piekarników zanim się wybierze ,tyle opcji,tylemodeli,wstepnie ma 3 wyklikane,czy jakiś pana zdaniem jest godny uwagi ? dziś oddałam stary i mam dziure w meblach 🙂 to przyśpieszy proces poszukiwań i wyboru
https://www….t_compare/
z wrażenie zapomniałam linku dodać 🙂
W linku nie ma żadnych modeli 🙂
Ponawiam próbę dodania linku
Szukam jak największego z jak najłatwiejsza obsługa
Nie mam pojęcia czy u nas będzie menu polskie do ustawienia,łatwość czyszczenia tez jestvwazna i jak największa pojemność
https://www….ce&q=
Na który by Pan zwrócił uwagę z tych z linku?
Pozdrawiam Justyna
Żaden ze wskazanych nie zachwyca czymkolwiek, poza kosmicznie wysokimi cenami jak na to czego nie oferują… Modele Boscha serii 4 i 6 są kiepsko wykonane, podobnie ten AEG, a jedyny sensowny to Samsung.
Bardzo dziekuje za tak szybka odpowiedz to w takim razie przeszukam jeszcze inne opcje
Tak to u nas to wyglada niestety.
Więcej nie chce wydawać na już bo kuchnia domu do którego się właśnie przeprowadzamy jest do wymiany za max 4 lata.
Jeszcze raz Pana dopytam,jeśli miałby Pan wybrać mieszy tym samsungiem,który był najsensowniejszy z poprzedniego linku,
https://www….ontent=txl
a tym modelem simensa,to który by Pan wybrał i dlaczego?
naprawdę nie miałam pojęcia,że zakup piekarnika przysporzy mi tyle frustracji,
https://www….bs0/253897
w innym miejscu widze tego simensa za 611e
Zdecydowanie brałbym tego pierwszego Samsunga. Jak Siemens to tylko seria iQ700, a nie te kiepsko wykonane modele z serii 300 i 500.
Witam. Potrzebuję porady. Czy lepiej kupić piekarnik Gorenje z pyrolizą parowy czy raczej Amica? Który będzie lepszy?
Gorenje parowy z pyrolizą? Nie znam takiego… ta firma ma 4 piekarniki parowe i wszystkie z czyszczeniem parowym. Amica to już na 100% nie ma parowego z pyro, a z katalizą.
Ja znalazłam taki Gorenje BPS737E301BG . Co Pan o nim myśli?
To jest zwykły piekarnik z pyro, a nie piekarnik parowy – nie ma pojemnika na wodę, czy generatora pary, a to, że producenci tak teraz nazywają wszystkie modele z wnęką w dnie, gdzie można wlać wodę, to już inna sprawa – tak się robi od lat, tylko teraz dorobiono do tego marketing.
Witam,
Poszukuję czarnego piekarnika do myślę, 2-3k, ale może być tańszy, głównie zależy mi na małej awaryjności, fajnie jakby miał: teleskopowe prowadnice, termosonde, rożen (opcjonalnie) i rozgrzewał się do wysokich temp. Czy mógłby Pan coś polecić ?
Jedyny znany mi piekarnik spełniający Pana wymagania pod względem wyposażenia to Samsung Dual Cook NV75J7570RS – jakościowo to najlepszy piekarnik tego producenta.
A może coś bez rożna, ale z termosondą ? A jak zapatruje się Pan na ofertę firmy TEKA z uwzględnieniem moich preferencji ?
Nie sprawdzałem nigdy Teki pod względem oferty z termosondą, ale piekarniki mają spoko – to ostatni firma z opuszczaną grzałką do czyszczenia sufitu komory pieczenia.
Znalazłem ten model,
https://www….lb-8400-bk
wydaje się ok bez żadnych bajerów, ale nigdzie nie mogę znaleźć zakresu temperatur. Co Pan o nim sądzi, może ijakiś inny byłby lepszy ?
Dobry piekarnik, bardzo ładny, ale ja tu termosondy nie widzę 😉
Też nie widzę nigdzie info o zakresie temperatur – nawet w instrukcji. Trzeba pisać/dzwonić do Teka.
Szukam piekarnika z pyrolizą, który może być zamontowany pod blatem z płytą indukcyjną. Co Pan poleca?
Każdy może być tak zamontowany… Jaki kolor i budżet?
Kolor obojętnie. Cena do 3000zł za zestaw indukcja z piekarnikiem. I piekarnik z możliwością pieczenia na dwóch blachach jednocześnie. Czegoś takiego szukam.
W każdym piekarniku z termoobiegiem można piec na 2 blachach jednocześnie, chyba, że chodzi Pani o dual cook (Samsung) lub split cook (Beko) – dzielonej komorze pieczenia. Indukcję najlepiej brać EIV634 i jej podobne modele.
Panie Krzysztofie,
szukam piekarnika w czarnym kolorze z możliwie najprosztszym panelem sterującym (najchętniej mechanicznym lub podświetlanymi pokrętłami dla trwałości i łatwego odczytu lub bardzo prostą elektroniką). Czy poza Amicą lub stylizowanymi na retro piekarnikami jest coś na rynku godnego uwagi? Będę wdzięczna za sugestie.
Niezłe są proste modele Gorenje, a także ich warianty pokrętłowo-elektroniczne.
Bardzo się cieszę, że trafiłam na Pana stronę. Jaki piekarnik z mikrofalowka najlepszy/który Pan poleca?
A coś więcej? Kolorystyka, sposób otwierania, budżet, funkcje, czy ma być parowy, a może wspomagany parowo, zwykły? Na pytanie najlepszy mogę wskazać zarówno zestaw Miele za 18 tysięcy złoty, jak i Gorenje za 2800 zł bo akurat mi się podoba 😉
A które firmy mógłby Pan polecić, jeżeli chodzi o bezawaryjność i długoletność służenia w dobrym stanie? Myślę tu zarówno o piekarnikach elektrycznych jak i parowych. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Niestety trudno odpowiedzieć na to pytanie. Ogólnie kategoria piekarników cieszy się najmniejszą awaryjnością na tle innych kategorii AGD. Producenci podają 2% awaryjności, lecz tylko dla okresu 2 letniej gwarancji. Wszystko zależy od sztuki w jaką trafimy i intensywności użytkowania, oraz ewentualnych skoków napięcia. Żyjemy w czasach gdzie sprzęt psuje się znacznie częściej po gwarancji producenta niż jeszcze 10-15 lat temu, a to z uwagi na coraz gorszą jakość wykonania, zwłaszcza u wiodących marek. Osobiście rozważałbym niemieckie Electroluxy/AEG (seria SteamBoost i SteamPro), Boscha 8 serię, Siemensa iq700, Gorenje wszystkie od 1400 zł (zwłaszcza Simplicity, te dotykowe i modele parowe, niestety ciężko dostępne), Samsunga z pyrolizą ( NV75J7570RS – to ich najlepszy piekarnik) i ewentualnie markę Teka – mają kilka fajnych modeli. Oczywiście pomijam marki premium jak Miele, Smeg, De Dietrich – ceny kosmiczne, choć sprzęt dobry.
No tak pisalo na stronie że elektryczno parowy. Niestety nie wiem nie znam się na tym tak jak Pan. Może na wspomaganie pieczenia czyli można na dno nalać wodę w formie do pieczenia . Nie wszystkie mają na dnie tłoczenie żeby bezpośrednio wlać wodę.
Proszę mi polecić piekarnik do 2 tysięcy jakiś fajny. Żeby miał zabezpieczenie przed dziećmi, w miarę chłodna szybę przy pieczeniu(w przypadku dotknięcia przez dziecko) górna i dolna grzałka, termoobieg, sterowanie dotykowe i elektryczne -pokretla, czyszczenie katalityczne. Itp. 😃 Będę wdzięczna
Takie właśnie głupoty piszą sklepy i producenci… Jak nie ma tłoczenia w dnie to się wstawia naczynie lub blachę z wodą – tak robi moja matka, robiła babcia i nikt nie pomyślałby, żeby kuchenkę MasterCooka, lub Wrozametu nazywać urządzeniem parowym xD
Do 2k dobre są: Wszystkie dotykowe Gorenje i te z elektronicznym termostatem (pokazujące temp. na wyświetlaczu), Amici ED57, Electroluxy z 7 i 8 w nazwie.
Elektrolux EOD 5C70X ten model to elektryczny parowy. Co Pan o nim powie?
W którym miejscu jest to piekarnik parowy? Jak w każdym piekarniku można w nim wylać wodę na dno co nie czyni go piekarnikiem parowym. Parowy to taki który posiada generator pary, czyli w Electroluxie SteamCrisp, SteamBoost i SteamPro.
Witam.szukam piekarnika do zabudowy 1500- 2500 zł. Przedzial cenowy jest tak duży, ponieważ gdyby jakość miala się przekładać na cenę, to wolę doplacic. Zależy mi na termoobiegu,wygodnych prowadnicach, łatwym demontazu szyby w drzwiach do czyszczenia i pyrolizie.
Pisal Pan, że jedynie Bosch i Siemens oferują kilka modeli, gdzie wszystko z wyjątkiem drabinki suszarniczej może pozostać w piekarniku na czas wypalania.jakie modele ma Pan na myśli?
Podobają mi się czarne piekarniki z inoxem, ale nie jest to konieczne. Wydaje mi się dużo elektroniki może wpływać na awaryjnosc, więc szukam złotego środka.Bardzo dziękuję za pomoc.
Takie piekarniki mają ceny od 2900 zł…
Whirlpool W6 4PS1 OM4 P W Collection
Amica ED57529X X-Type Pyro
Dwa podobne modele, Amica ma większą komorę, szersze blachy. Whirlpool ma więcej programów i praktyczną termosondę.
„Prawdziwe 2w1, gdzie obie części są pełnoprawne to Electorlux/AEG i Bosch/Siemens w okolicy 3000 zł (i drożej).” –
jakie konkretne modele Pan proponuje?
Odnośnie zmywarki – ciekawa propozycja – bardzo dziękuję!
Electrolux EVL8E00Z , EVL8E08WZ i ich wariacje.
Dzień dobry,
proszę o ocenę wybranych rzeczy:
1.Electrolux EIV634 SLIM-FIT
2.Piekarnik kompaktowy z mikrofalą Samsung NQ50H5535KB
oraz
Electrolux EIV63440BW SLIM-FIT
2.Piekarnik Amica AMMB44E2GCW X-TYPE
Które wnętrze piekarnika kompaktowego z mikrofalą jest lepsze: ze stali nierdzewnej, czy emalii?
Jaką zmywarkę do zabudowy 60 cm do 2000 pln, krótki program, infolight, poleciłby Pan? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
Emalię łatwiej się czyści, płyty obie świetne, a oba piekarniki do dobre mikrofalówki i słabe piekarniki – bazują na 2 funkcjach pieczenia, a pozostałe nastawy korelowane są z mikrofalami. Prawdziwe 2w1, gdzie obie części są pełnoprawne to Electorlux/AEG i Bosch/Siemens w okolicy 3000 zł (i drożej).
Może Pan podać jakieś konkretne przykłady warte polecenia.
Bosch: CMG636BS1 i CMG676BB1
Electrolux: EVL8E00Z , KVBAS21WX , KVLBE00X , KVLBE08WX , EVL8E08WZ
+ odpowiedniki w AEG i Siemensie.
Dziękuje za odpowiedz. Są jakies istotne rożnice miedzy EVL8E08WZ , EVL8E00Z oprócz termosądy?
WZ ma nowy kolorowy wyświetlacz z zdalnym sterowaniem.
Co do zmywarki to https://www….-promocja/ lub Beko DIN28431 .
Zabrakło w artykule marki AEG co prawda jej reprezentant został wspomniany jednak sprzęt z logiem AEG wart jest uwagi.
A propo popularnych pokręteł. Od jakiegoś czasu nie kupuję urządzeń tak sterowanych niestety ulegają pokrętła szybkim zużyciom. Być może naprawa nie jest zbyt kosztowna jednak dość kłopotliwa.
A częsta – upiardliwa.
Elementy sterowania dotykowego (sensorowe) praktycznie nie zużywają się mechanicznie w moim przypadku działają już wiele lat bezawaryjnie.
Ważne wszystkie urządzenia elektryczne powinny posiadać sprawne uziemienie.
Bez względu na rodzaj sterowania.
A sensorowe nie naraża się wówczas na jakieś „błądzące” ładunki elektrostatyczne, które faktycznie mogą mieć wpływ na ich działanie.
Jak to zabrakło? Przecież AEG to 100% Electrolux – ten sam sprzęt, te same programatory i fabryki, jedynie minimalnie inny design… W prawie każdym poradniku, czy top10 są sprzęty tego koncernu, więc nie widzę sensu dublowania Electroluxa takim samym sprzętem z logiem AEG – jak ktoś woli dopłacać do krótszego loga to już jego sprawa. O koncernie Electrolux/AEG wspomniałem 7 razy w tym tekście, więc radzę uważniej czytać.
Panie Krzysztofie, wybór piekarników gazowych (standardowych wymiarów) do zabudowy jest niewielki, ale który jakościowo jest lepszy?
CANDY FLG 203/1X czy TEKA HSB 740G ?
Zdecydowanie Teka.
Mam takie nietypowe pytanie. Mam bardzo małą kuchnię i chciałam mieć piekarnik wyżej (tzn. nie na samym dole). Jedyna opcja to nad zmywarką ( w panelu) Czy są jakieś przeciwwskazania, aby piekarnik był nad zmywarką?
Nie ma.
Obsługa piekarnika umieszczonego „wyżej” jest o wiele łatwiejsza.
I bezpieczniejsza.
Nie trzeba się schylać aby zobaczyć co się w środku dzieje.
Małe paluszki naszych dzieci łatwiej ochronić od przygrzania.
Oby tylko nie był w sąsiedztwie lodówki czy zamrażarki.
Te sprzęty nie lubią sąsiedztwa gorącego piekarnika nawet gdy jest on bardzo dobrze izolowany termicznie.
Witam,
wybrałem (głównie na podstawie tego artykułu, dziękuję!) piekarnik parowy Electrolux EOB9S31WX. Natomiast nie ukrywam, że od czasu do czasu będę chciał w nim zrobić pizzę (na kamieniu). I tu zauważyłem, że piekarnik parowy ma maksymalną temperaturę 230, podczas gdy piekarnik tej samej firmy np. EOE8P31X ma max 300 stopni. Pytanie brzmi, czy na parowym da się upiec podobną pizzę jak na tradycyjnym? Te 70 stopni to dużo? Oba mają program 'Pizza'.
Dziękuję z góry za radę.
Pozdrawiam,
Tomasz
Zasada pieczenia pizzy jest prosta – jeśli mamy ciasto, które nie będzie rosło to ustawiamy temperaturę z zakresu 220-250 stopni (czyli maksymalną dla większości piekarników) i pieczemy 4-7 minut. Gdy ciasto ma rosnąć (czyli typu „pan”) to pieczemy znacznie dłużej i w niższej temperaturze 160 stopni. W profesjonalnych piecach temperatura pieczenia pizzy to 400-500 stopni, nie osiągalna dla zwykłych piekarników domowych – z tego co pamiętam to rekordzistą na polskim rynku jest Beko z piekarnikami PizzaPro – osiągają ok. 320 stopni. Oba wskazane piekarniki zrobią tak samo genialną pizzę.
Dziękuję za szczegółową odpowiedź 🙂
Pozdrawiam,
Tomasz
Szukam piekarnika kompaktowego z rożnem ,termoobiegiem . Jestem wegetarianką zależy mi na pojemniku na parę i żeby też parowo czyścić . Mam duży i dla singla jest za duży . Nie chcę z mikrofala . Znalazłam taki firmy Gotie . Niestety jest obecnie niedostępny .Co pan o nim sadzi. Czy jest coś niedużego na rynku ? Do sklepów już nie pójdę bo ja pytam o konkretny produkt z funkcjami a oni mi wciskają i wmawiają ,że ich oferta jest dobra dla mnie . Kupię to co jest potrzebne dla mnie a nie to co oni mają do sprzedania .
Z rożnem i termoobiegiem jest pełno modeli, ale z parą tylko ten Gotie.
W takim razie jaki kompaktowy z rożnem ,termoobiegiem i bez relingów pan poleca . Chcę mały . Dla mnie nie ma sensu rozgrzewać konia na zapiekankę z kalafiorem . Za duży koszt zużycia energii .
Nie znam kompaktu o takich parametrach.