>

Jaki piekarnik kupić? Na co zwracać uwagę?

Doradzamy, jaki piekarnik kupić, jakie funkcje są najważniejsze i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu.

Piekarnik to jedno z najważniejszych urządzeń gospodarstwa domowego i podstawa dobrze urządzonej kuchni. Warto więc przyłożyć się do tego zakupu. Jaki piekarnik kupić?

Niestety, pośród ponad 2000 modeli piekarników do zabudowy dostępnych w sklepach łatwo się zgubić. Tymczasem wybór wcale nie musi być trudny – doradzimy, jak kupić piekarnik, żeby później tego nie żałować i zdradzimy najważniejsze cechy dobrego piekarnika.

Zobacz również nasze zestawienia polecanych produktów: ranking najlepszych piekarników parowych oraz TOP-10 najlepszych piekarników na polskim rynku.

Jaki piekarnik kupić: elektryczny czy gazowy?

Jeszcze kilka lat temu mogliśmy wybierać w dwóch typach podłączenia piekarników – na prąd lub gaz. To już historia. Aktualnie piekarników gazowych do zabudowy jest coraz mniej. W sprzedaży pozostało raptem kilka modeli, a część z nich to urządzenia z długim stażem rynkowym.

Piekarniki gazowe nie posiadają zaawansowanych funkcji i są słabo wyposażone, lecz mają jedną zaletę – są niedrogie i w niektórych przypadkach tanie w użytkowaniu (gaz w ryczałcie).

Mimo to, kupując piekarnik zdecydowanie lepiej wybrać model elektryczny. Jest wygodniejszy w obsłudze, bezpieczniejszy w użyciu i zazwyczaj wyposażony w szereg przydatnych funkcji, jak na przykład opcję podtrzymania temperatury czy termosondę.

Instalacja piekarnika w kuchni

Istnieją trzy możliwe miejsca zamontowania piekarnika: pod blatem, w słupku (tzw. kominie) i w szafce podwieszanej. Ostatnia opcja jest najmniej popularna z uwagi na głębokość szafek: to 30-50 cm, podczas gdy większość piekarników cechuje głębokość w okolicach 55-59 cm.

Piekarnik zamontowany w słupku / fot. Amica

Współczesne piekarniki oddają większość ciepła frontem, w kierunku kuchni, więc nie ma podziału na modele do zabudowy w słupku i na modele podblatowe. Każdy piekarnik możemy zamontować na oba sposoby. Warto natomiast pamiętać, że wybierając piekarnik bez pokręteł, z programatorem dotykowym, jego obsługa będzie wygodniejsza, gdy piekarnik mamy zamontowany wyżej. W wypadku, gdy piekarnik montujemy pod blatem, lepiej sprawdzają się tradycyjne pokrętła – zwłaszcza te podświetlane.

Gabaryty piekarników do zabudowy

Pod względem wymiarów zewnętrznych, piekarniki do zabudowy dzielimy na standardowe i kompaktowe. Urządzenia standardowe mają zazwyczaj identyczną wysokość i szerokość: ok. 59.5 cm, lecz różnią się minimalne głębokością (od 55 do 58,5 cm). Standardowa szafka ma wymiar 60x60x60 cm, więc jeśli nie prowadzimy przez tył rur czy kabli, każdy piekarnik powinien się zmieścić.

Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre sklepy podają wymiary wewnętrzne bez frontu, np.: piekarniki polskiej firmy Amica mają głębokość całkowitą 57,5 cm, lecz jeśli nie liczymy frontu, to wymiar wewnętrzny wyniesie 55 cm. Na szczęście większość producentów udostępnia rysunki techniczne z dokładnym wymiarem urządzenia i szafki.

Piekarniki kompaktowe różnią się głównie wysokością, zamiast 59,5 cm, otrzymujemy ok. 46 cm. Rozwiązanie to sprawdza się w małych kuchniach lub gdy chcemy mieć urządzenia 2, lub 3 w 1. Głębokość i szerokość pozostają takie same jak w przypadku urządzeń standardowych.

Oczywiście występują piekarniki o wymiarach niestandardowych: np.: 90 cm szerokości, 120 cm wysokości (podwójny piekarnik) itp. lecz na naszym rynku są to produkty bardzo drogie i przez to niepopularne. Jeśli jesteś zainteresowany takimi urządzeniami, sprawdź ofertę firm: Miele, Smeg i Gagenau.

Pobór prądu i klasy energetyczne

Przykład karty energetycznej / fot. agdManiaK.pl

Na rynku występują tylko trzy klasy energetyczne piekarników do zabudowy: A, A+ i A++. Większość piekarników podłączana jest za pomocą wtyczki do gniazdka, a ich moc nie przekracza 3,5 kW (prąd jednofazowy).

Różnica między klasami są złudne – dwa piekarniki tego samego producenta, lecz z różną klasą energetyczną, będą miały tę samą moc znamionową. Modele A+ mają funkcję termoobiegu ECO – nastawa wyłączy się pod koniec pieczenia, a potrawa pozostanie w cieple resztkowym, więc tylko w tej funkcji można mówić o jakiejś oszczędności zużycia prądu.

Etykiety energetyczne podają 2 parametry – godzinne zużycie energii w trybie grzałki górnej i dolnej z termoobiegiem i bez termoobiegu (w kWh). 1 kWh kosztuje ok. 53 grosze – większość piekarników zużywa 0,85-0,99 kWh, czyli godzina pracy piekarnika kosztuje od 40 do 52 groszy. Jak widać, nie ma sensu zwracać uwagę na klasy energetyczne piekarników – różnic między klasami praktycznie nie ma.

Pojemność piekarników

Piekarniki kompaktowe mają pojemności od 35 do 50 litrów i różnią się wielkością komory pieczenia. Większość nowych modeli charakteryzuje się pojemnością ponad 40 litrów, a to już jest wielkość wystarczająca do przygotowania kurczaka, czy wsadzenia średniej wielkości brytfanny.

Piekarniki standardowe przechodzą aktualnie metamorfozę pod względem pojemności. Do niedawna większość piekarników miała max. 60 litrów pojemności. Aktualnie powstają urządzenia z pojemnością nawet 82 litrów (Beko, Candy). Najmniejsze piekarniki to 57-61 litrów. Takie modele w swojej ofercie ma jeszcze Electrolux. Większość piekarników posiada pojemność komory pieczenia w zakresie 71-80 litrów i są to wartości w zupełności wystarczające. Warto zwrócić uwagę, że największe pojemności osiągnięto na wysokość komory, odchudzając panel programatora – na szerokość nie wiele się zmieniło.

Rodzaje programatorów w piekarnikach

Wyróżnić można 4 podstawowe typy sterowników:

Programator tradycyjny z pokrętłami. Piekarnik posiada dwa pokrętła: jedno do wyboru nastawy piekarnika, drugie do ustawienia odpowiedniej temperatury. Większość piekarników z programatorem tego typu posiada jeszcze wyświetlacz pokazujący aktualną godzinę, pozwalający na ustawienie czasu działania piekarnika i opóźnienie startu.

Ten typ programatora jest bardzo wygodny i prosty w obsłudze. Dokładność termostatu przy ustawianiu temperatury to 10 stopni w przypadku tańszych piekarników lub 5 stopni w przypadku droższych, z elektronicznym ustawieniem temperatury na wyświetlaczu. Oferowany zakres temperatur to zazwyczaj 50-250 stopni, lecz zdarzają się urządzenia z zakresem 30-280 stopni (Amica, Gorenje), a nawet do 300 stopni (Electrolux/AEG). Przy wyborze piekarnika, warto zwrócić uwagę na to, czy pokrętła są chowane i na sposób naniesienia na pokrętła funkcji.

Spora część piekarników dostępnych na rynku ma funkcje nadrukowane na pokrętła lub front piekarnika – takie rozwiązanie jest nietrwałe i z czasem będzie się ścierać. Trwalszym rozwiązaniem jest wypalenie laserowe nadruków lub tłoczenie. Świetnie, gdy piekarnik posiada pokrętła podświetlane – nie dość, że ładnie to wygląda, to na dodatek mamy pewność, że nadruki nie będą się ścierały z czasem. Programatory tradycyjne z pokrętłami są najmniej awaryjne, a jeśli już trafi nam się awaria, to są tanie w serwisowaniu.

Podświetlane pokrętła X-Type / fot. Amica

Programator sensorowy (piktogramowy) – najprostsza wersja elektroniki, zazwyczaj z programami automatycznymi pokazywanymi jako: P1, P2, P3 itp. – numeracja programów wytłumaczona jest w instrukcji obsługi. Rozwiązanie mało wygodne, ale tanie. W takiej elektronice temperaturę ustawiamy z dokładnością do 5 stopni, zazwyczaj mamy sporo nastaw pieczenia (10-12).

Programator tekstowy – w tańszych wersjach posiadający dokładnie tę samą funkcjonalność, co programatory tradycyjne, lecz po prostu pozbawiony pokręteł. W droższych urządzeniach programatory posiadają zdefiniowane funkcje, jak program pizza, ciasta, stek itp. Częstym dodatkiem jest też termosonda – szpikulec wbijany z jednej strony w potrawę, a z drugiej wkładany w gniazdo w komorze piekarnika. Termosonda pozwala na ustawienie temperatury, jaką chcemy osiągnąć wewnątrz potrawy.

Programatory tekstowe mają zazwyczaj dokładność ustawiania temperatury nawet do 1 stopnia i szerszy zakres temperatur, a w droższych modelach nawet do 300 stopni. W sterownikach tego typu trzeba „przeklikać” się przez większość funkcji, aby znaleźć odpowiednią – są one mniej wygodne w użytkowaniu od pokręteł, lecz zdobywają coraz to większą popularność przez zalety wizualne. Awaryjność programatorów dotykowych także jest wyższa niż tradycyjnych.

Programator tekstowy Vison / fot. Electrolux

Programator obrazkowy – zabudowany wyświetlacz TFT, sterowany osobnymi sensorami lub dotykowo. Wyświetlacze posiadają rozmiary od 3 do nawet 7 cali i zazwyczaj mają wiele funkcji. Zakresy temperatur to 30-280, czasem nawet 300 stopni, dokładność ustawianej temperatury to nawet 1 stopnień.

Jeszcze kilka lat temu piekarniki z wbudowanym ekranem obrazkowym kosztowały kilka tysięcy złotych. Teraz piekarnik z kolorowym, 4-calowym wyświetlaczem, z 35 programami gotowymi, termosondą i zakresem temperatur 30-280 stopni, kosztuje ok. 1700 zł. W coraz to większej ilości modeli, programatory posiadają także funkcje Smart ze zdalnym sterowaniem, możliwość wgrywania własnych programów, czy choćby integrację z systemami Smart Home.

Programator obrazkowy Tv / fot. Amica

Sposób na łatwe czyszczenie piekarnika

Emalia łatwoczyszcząca – nowoczesne piekarniki posiadają emalię, którą znacznie łatwiej czyści się w porównaniu do starszych rozwiązań. Każdy producent ma własną nazwę dla swojej emalii, lecz w rzeczywistości jest to po prostu śliska powierzchnia, bez zagłębień. Jedynie Samsung wyróżnia się tu na plus, gdyż stosuje emalię ceramiczną, znaną z mikrofalówek – czyszczenie jej jest naprawdę proste.

Czyszczenie parowe – wlewamy ok. 0,2 litra wody, ustawiamy program samoczyszczenia, a para zmiękczy zabrudzenia – do nas należy jedynie przetarcie komory piekarnika ściereczką. Funkcja ta jest skuteczna, gdy zabrudzenia nie są przypalone. Dla poprawy skuteczności można dodać trochę octu.

Kataliza – szorstkie wkłady instalowane z boków i z tyłu piekarnika. Wkład katalityczny nagrzewa się prawie do 500 stopni i wypala brud, który na nim się znajduje. Skuteczna technologia – tam, gdzie mamy wkład. Większość wkładów jest wymienna, a ich koszt to 50-400 zł w zależności od firmy. Najlepiej rozwiązaną katalizę ma Bosch/Siemens w kilku modelach, gdyż nie stosuje wkładów, a oblewa boczne, tylną i górną ściankę emalią katalityczną – nam pozostaje do skrobania tylko dno komory.

Pyroliza (piroliza)– jedyna technologia w pełni skuteczna, lecz nie bez wad. Pyroliza wypala całą komorę pieczenia w ok. 500 stopniach, zostawiając jedynie popiół. Żeby nie było tak kolorowo, zazwyczaj do czyszczenia pyrolitycznego musimy usunąć z piekarnika blachy, prowadnice i drabinki. Jedynie Bosch i Siemens oferują kilka modeli, gdzie wszystki z wyjątkiem drabinki suszarniczej może pozostać w piekarniku na czas wypalania. Jeśli piekarnik był bardzo zabrudzony, możemy czuć spaleniznę w kuchni podczas czyszczenia – jest to normalne zjawisko. Piekarniki z tą funkcją muszą być lepiej wykonane od zwykłych urządzeń. Posiadają lepszą izolację, uszczelkę żaroodporną, obudowa drzwi w niektórych firmach jest z metalu, a w samych drzwiach są zazwyczaj cztery szyby, zamiast dwóch lub trzech. Czyszczenie pyrolityczne poleca się osobom piekącym duże ilości mięsa i faktycznie mających problemy z czyszczeniem piekarnika. Warto pamiętać, że zgodnie z warunkami gwarancji, większość producentów zaleca używanie pyrolizy NIE częściej niż 1 raz w miesiącu. Piekarników z pyrolizą nie powinno stawiać się obok lodówek.

Design piekarników do zabudowy

Mamy teraz modę na nowoczesny wygląd urządzeń i mebli kuchennych. Dominują kolory: czarny, srebrny (inox) i biały. W czerni i srebrnym kolorze mamy największy wybór piekarników. Każdy producent posiada przynajmniej trzy różne linie produktowe oferujące urządzenia w tych kolorach.

Przykład piekarnika w beżowym kolorze / fot. Electrolux

Piekarniki w pozostały kolorach (beżowy, grafitowy, kremowy) są oferowane przez niewielu producentów, a ich popularność jest niska. Przykładowo, pełnej oferty AGD w kolorze beżowym nie posiada nikt – Amica zrezygnowała z tego koloru, a Whirlpool ma jedynie piekarnik, mikrofalówkę i płytę, z czego dwa pierwsze sprzęty tylko w starej serii ,,6 zmysł”. Beko i Electrolux posiadają płytę indukcyjną, okap i piekarnik.

Sprzęt w stylu retro nie jest popularny, lecz tu każdy producent posiada przynajmniej jeden piekarnik tego typu w kolorze kremowym i jeden antracytowy (czarny). W produkcji sprzętu retro specjalizuje się firma Smeg, lecz jest to producent zaliczany do segmentu premium, więc na niskie ceny nie ma co liczyć. Jeśli nie chcemy wydać min. 5000 zł na każde urządzenie do kuchni, a podoba nam się sprzęt retro, warto zobaczyć ofertę firmy Gorenje – serię sprzętu do zabudowy Classico i lodówki serii Retro.

Jaki piekarnik kupić: najważniejsze funkcje

Najtańsze urządzenia posiadają trzy nastawy (grzałkę górną, grzałkę dolną i obie naraz), jednak większość urządzeń wyposażonych jest w osiem lub dziesięć nastaw piekarnika. Jedynie w droższych urządzeniach można spotkać 11-14 funkcji.

Nastawy piekarnika na pokrętle chowanym Amica Fusion / fot. Amica

Różnica w ilości nastaw wynika z zastosowania termoobiegu. Piekarnik posiadający dziesięć nastaw, poza grzałkami i grillem ma „wiatrak” za tylną ścianką, który zapewnia równomierne rozprowadzenie temperatury w komorze urządzenia. Przy wyborze piekarnika warto zwrócić uwagę, czy urządzenie ma możliwość ustawienie samej grzałki dolnej, bez udziału grzałki górnej. Wiele tańszych urządzeń nie posiada takiego rozdzielnia.

Poza tradycyjnymi nastawami piekarnika producenci wyposażają swoje urządzenia w programy tematyczne, posiadające założoną temperaturę i czas grzania do potrawy. Najlepszym przykładem jest program „pizza” – konkretna temperatura piekarnika + określony czas działania.

Programy gotowe znajdziemy zazwyczaj w programatorach dotykowych, więc jeśli zależy nam na prostocie użytkowania, to o tej funkcji możemy zapomnieć. W urządzeniach do 1800 zł otrzymujemy zazwyczaj 12-16 programów automatycznych. W tej kategorii wyróżniają się 4 marki: Amica, Samsung, Electorlux i Whirlpool.  Producenci oferują w niektórych modelach blisko 100 programów automatycznych, a prawdziwym rekordzistom jest Electrolux z 225 programami w swoich droższych piekarnikach. Dzięki funkcjom SMART, w najlepszych piekarnikach, możemy wgrywać własne programy i przepisy – świetne rozszerzenie funkcjonalności.

Jeśli decydujemy się na piekarnik z programami gotowymi, warto wybrać urządzenie z termosondą – wiele programów świetnie współdziała z wbijanym szpikulcem, pokazującym temperaturę z wnętrza potrawy.

Programowanie czasowe to funkcja obecna w praktycznie każdym piekarniku, dzięki której możemy opóźnić start urządzenia, zazwyczaj do 24h. Ta sama funkcja służy też do ustawienia czasu pracy piekarnika.

Wybór temperatury – standardowym zakresem jest 50-250 stopni, lecz coraz więcej urządzeń posiada szerszy zakres temperatur, nawet 30-315 stopni. Najniższy poziom temperatur świetnie sprawdza się do wolnego pieczenia (Slow Cooking), dzięki któremu, potrawa nie traci wartości odżywczych i witamin. Najwyższy zakres temperatur służy do wypiekania pizzy i pieczywa. Ceny piekarników z szeroki zakresem temperatur zaczynają się od 1400 zł i są to głównie urządzenia Samsung i Amica.

Rozmrażanie – funkcja obecna w większości urządzeń, pozwala szybko rozmrozić potrawę, bez zbędnego oczekiwania.

Pieczenie parowe – nowoczesne piekarniki do zabudowy mogą posiadać generator pary, który wpuszcza gorącą parę do komory piekarnika. Urządzenia z parą nie należą do najtańszych – ceny zaczynają się od 2000 zł, a sensowne modele potrafią kosztować nawet 4-5 tys. zł. Specjalistą w tej dziedzinie jest firma Electrolux i jej marka AEG, choć ostatnio prawie każdy producent pokazał kilka nowości parowych.

Jeśli jesteś zainteresowany takim urządzeniem, sprawdź koniecznie nasz poradnik, jaki piekarnik parowy warto kupić oraz zerknij na aktualny TOP-10 piekarników parowych.

Wyposażenie dodatkowe

fot. Amica

Brytfanna – częste wyposażenie piekarników parowych, wartość takiego akcesorium to nierzadko ponad 200 zł.

Kamień do pizzy – urządzeń z kamieniem do pizzy jest jak na lekarstwo. Tylko kilka firm na rynku oferuje takie akcesorium i zazwyczaj jest one dostępne tylko w urządzeniach z bardzo szerokim zakresem temperatur. Tego typu piekarniki znajdziemy w firmie Beko (seria PizzaPro).

Szklana taca – akcesorium bardzo rzadko dodawane do piekarników, zastępujące jedną z blach. Na szklanej tacy świetnie piecze się ryby i potrawy mięsne. Wartość takiego akcesorium to min. 150 zł i wielu producentów oferuje ją jako akcesorium do zakupu w serwisie lub w sklepie internetowym marki.

Prowadnice – drabinkowe lub teleskopowe. Większość piekarników posiada prowadnice drabinkowe w miejsce tłoczeń. Piekarniki kosztujące więcej niż 1000 zł wyposażane są już w prowadnice teleskopowe – zazwyczaj jest to jedna para prowadnic teleskopowych z wyjątkiem firmy Gorenje – ten producent oferuje większość urządzeń z 2 parami prowadnic już od 1100 zł i a nawet 3 od 1400 zł. Prowadnice teleskopowe są wygodne, pozwalają na wysunięcie blachy, bez obaw o jej wypadnięcie z drabinek. Przy wyborze piekarnika z prowadnicami teleskopowymi, warto zwrócić uwagę na sposób montażu prowadnic i możliwości przeniesienia ich na inny poziom – większość firm nie pozwala na zmianę pozycji prowadnicy (góra/dół), a samo zdejmowanie prowadnic np. do czyszczenia, nie należy do łatwych czynności. Najlepiej rozwiązany sposób montażu prowadnic mają piekarniki Amica i Electrolux.

Rożen obrotowy – funkcja coraz rzadziej spotykana i dostępna dosłownie pojedynczych urządzeniach. Rożen najlepiej sprawdza się w opiekaniu mięs wraz z nastawą grzałki górnej i grilla. Ceny piekarników z rożnem obrotowym startują od 1100 zł. Wybierając piekarnik z rożnem, warto pamiętać o funkcjach wspomagających czyszczenie urządzenia.

Termosonda / fot. materiały prasowe

Termosonda – szpikulec wbijany w potrawę, informujący o temperaturze z wnętrza. Świetnie współdziała z programami gotowymi (np.: pieczeń, stek, itp.). Piekarniki wyposażone w to akcesorium znajdziemy w cenie od 1700 zł u kilku producentów: największy wybór mamy w Electroluxie i AEG, a pojedyncze modele znajdziemy też w markach Bosch, Siemens, Samsung, Beko, Amica i Gorenje.

Co daje marka, czyli jaki piekarnik kupić?

Amica to firma z największą ofertą piekarników na naszym rynku. Oferują aż 7 linii wzorniczych i ponad 140 modeli. W urządzeniach za około 1100 zł otrzymujemy: 1 prowadnice teleskopową, szybki nagrzew, podświetlane i chowane pokrętła, dużą komorę 77 litrów z 7 poziomami pieczenia (6 na drabinkach i 1 na prowadnicy). W cenie od 2000 zł firma oferuje modele z programatorem obrazkowym Tv i zestawem programów automatycznych. W najdroższych urządzeniach tego producenta upakowano możliwość pieczenia z parą, a także gotowania. Już od 1600 zł znajdziesz modele z WiFi i możliwością zdalnego sterowania, wgrywani własnych programów i pieczeniem wieloetapowym. Amica to polski producent oferujący sprzęt w korzystnych cenach.

Bosch/Siemens to niemiecki koncern specjalizujący się w droższych urządzeniach. Od 3500 zł znajdziemy piekarniki do zabudowy posiadające funkcję mikrofali. W firmie Bosch najciekawiej wyglądają piekarniki serii 8 z okrągłym wyświetlaczem i pierścieniem sterującym. Świetny design, dobra jakość wykonania i wiele użytecznych funkcji – niestety ma to też swoją cenę. Dobry piekarnik tego producenta, produkcji niemieckiej kosztuje min. 2000 zł.

Beko – turecki gigant, będący liderem cenowym. Beko oferuje piekarniki w świetnych cenach z dobrym wyposażeniem. Większość modeli tej firmy posiada delikatnie domykające się drzwi i 1 prowadnicę teleskopową. Głównym wyróżnikiem piekarników tej firmy są pojemności komór pieczenia – 72, 80, a nawet 82 litry. Jeśli zależy ci na komorze, do której zmieścisz nawet indyka – Beko ma dla Ciebie kilka ciekawych modeli do wyboru. Do tego Beko skopiowało rozwiązanie Samsunga z podzieloną komorą pieczenia na 2 części i oferuje je w znacznie bardziej atrakcyjnych cenach.

Candy to włoski producent, który skupia się na produkcji urządzeń z komunikacją Wifi/NFC. Ostatnio zaprezentowali piekarnik z 19-calowym wyświetlaczem w drzwiach!

Electrolux/AEG – lider wśród producentów piekarników parowych, ze Szwecji. Duży wybór urządzeń w każdej półce cenowej – zależy Ci na pieczeniu parowym – sprawdź ofertę tej firmy. Piekarniki Electroluxa zazwyczaj posiadają 1 prowadnicę teleskopową, droższe modele wyposażone są w termosondę i czyszczenie pyrolityczne. Świetne modele znajdziemy już w cenie 1700 zł.

Gorenje – słoweński producent urządzeń designerskich. Serie Starck, Ora Ito, czy Simplicity są oryginalne i nie przypominają urządzeń konkurencji. Gorenje znane jest z urządzeń w stylu retro. Znasz markę Smeg? Gorenje to jedyna tańsza firna oferująca szeroką gamę urządzeń retro podobnych do sprzętu Smega. Ostatnim hitem była lodówka Gorenje Retro Special Edition inspirowana kultowym vanem Volkswagena.

Samsung – koreański gigant na polskim rynku AGD pojawił się całkiem niedawno. Samsung skupił się na piekarnikach z przedzieloną komorą piekarnika, za pomocą blachy – takim sposobem powstał Dual Cook – technologia pozwalająca na jednoczesne pieczenie 2 potraw. Ostatnią nowością było rozwinięcie tej technologii o dzielone drzwi piekarnika – możemy otworzyć samą górną komorę, bez otwierania dolnej. Kolejnym wyróżnikiem Samsunga jest świetny minimalistyczny design. Urządzenia Samsunga nie należą do tanich – żeby zakupić przeciętnie wyposażony piekarnik, trzeba szykować się na wydatek ponad 2000 zł.

Whirlpool/Indesit/Hotpoint-Ariston – koncern z USA, który wykupił wielu producentów z Włoch i Niemiec. Piekarniki tego producenta wyróżniają się dobrym stosunkiem ceny do wyposażenia. W cenie ok. 1500 zł można kupić świetnie wyglądający piekarnik z programami automatycznymi (zwanymi 6 zmysłem). Większość piekarników steruje się za pomocą jednego pokrętła – rozwiązane jest intuicyjne i wygodne, lub całkowicie dotykowo w nowej linii W Collection.

To również warto przeczytać!

Mam nadzieję, że pomogłem wybrać dobry piekarnik. Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl.

Lubisz gotować i potrzebny Ci porządny robot do kuchni? Mamy dla Ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, na co zwracać uwagę kupując robota kuchennego, a w innym artykule podsuwamy TOP-10 polecanych robotów do kuchni (na każdą kieszeń).

Przygotowaliśmy również przydatne poradniki dla tych, którzy właśnie urządzają kuchnię i kupują płytę lub kuchenkę. Doradzamy m.in., czy warto kupić płytę indukcyjnąjaka powinna być dobra płyta ceramiczna i na co zwrócić uwagę kupując płytę gazową, a także czy warto dzisiaj kupić kuchenkę wolnostojącą.

Warto również zerknąć na maniaKalny poradnik, na co zwracać uwagę kupując kuchenkę mikrofalową oraz maniaKalny ranking kuchenek mikrofalowych.

Na deser mamy poradnik, w którym wskazujemy, na co zwracać uwagę kupując okap i podsuwamy sprawdzone propozycje w maniaKalnym TOP-10 najlepszych okapów na polskim rynku.

Jeśli natomiast potrzebujesz sprawdzonej lodówki, szczególnie polecamy lekturę poradnika, na co zwracać uwagę kupując lodówkę oraz zestawienia TOP-10 najlepszych lodówek na polskim rynku.

fot. vik173, Fotolia.com

Szukasz dobrej pralki? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, na co zwracać uwagę kupując pralkę. Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na nasz TOP-10 pralek, albo na zestawienie najlepszych pralek do 1500 zł.

Mamy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych pralek ładowanych od góry, jak również zestawienie najlepszych suszarek do ubrań (na każdą kieszeń).

Dla tych, którzy nie lubią zmywać naczyń mamy trzy konkretne poradniki – w pierwszym radzimy, na co zwracać uwagę kupując zmywarkę, a w maniaKalnym TOP-10 polecanych zmywarek oraz TOP-10 najlepszych zmywarek 45 cm wskazujemy konkretne modele, którymi warto się zainteresować.

Szukając dobrego odkurzacza koniecznie przeczytaj nasz poradnik, jak kupić odkurzacz i nie stracić. Warto również zapoznać się z wpisem o filtrach HEPAporównaniem odkurzaczy pionowych i tradycyjnych, jak również maniaKalnym zestawieniem TOP-10 odkurzaczy na polskim rynku.

Jeśli szukasz robota sprzątającego, warto zerknąć na nasz poradnik, jaki odkurzacz automatyczny wybrać, żeby nie żałować, oraz na TOP-10 najlepszych robotów sprzątających.

Nie zapomnieliśmy w końcu o fanach RTV. Jeśli szukasz dobrego telewizora koniecznie zerknij na nasz TOP-10 telewizorów lub przegląd dobrych i niedrogich telewizorów 4K UHD. Mamy również poradnik, jaki telewizor wybrać dla gracza.

To oczywiście nie wszystko. Mamy również szereg innych poradników, w których doradzamy m.in. jaki oczyszczacz powietrza warto kupićo czym pamiętać kupując stację pary czy jak dobrze wybrać żelazko.

Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.

Krzysztof Kulikowski

Komentarze

  • Dzień dobry,
    Pana serwis pozwolił mi sporo rozjaśnić w doborze sprzętów i wspomóc żonę w jej wyborach agd do nowej kuchni. Nie mogę ustalić na podstawie info z netu, może Pan mnie wspomoże w poniższych wątpliwościach i rozterkach :-) :
    A. wybrałem model piekarnika parowego [cena_szukaj]ELECTROLUX EOB8S31X SteamBoost[/cena_szukaj], 1. czy w w cenie do 3300 jest coś innego uwagi (rozważałem Gorenje 4w1 ([cena_szukaj]Gorenje BCS747S34X[/cena_szukaj]) po jednym teście na YT ale dziwne bo obecnie nie ma ich w ofertach dużych sklepów internetowych/sieciowych - wycofane ze sprzedaży? ) 2. czy jest sens brać jeszcze oddzielnie mikrofalówka, która w oparciu o dotychczasowe obserwacje służyłaby nam do dwóch celów - odmrażania chleba i podgrzania mleka/parówek oraz podgrzania płynów dzieciom? 3. Może warto zrezygnować z mikrofalówki i zainwestować w piekarnik droższy niż ten wybrany?

    B. dobór płyty indukcyjnej od firmy Electrolux - czy wybrać [cena_szukaj]EIS62443, EIS62441 [/cena_szukaj]albo [cena_szukaj]CIV634[/cena_szukaj]
    Nie mogę jednoznacznie dobrać modelu i zweryfikować różnic w praktycznym, codziennym użytkowaniu oprócz ceny..., a są one wszystkie z serii SLIM-FIT 60 cm. Dodatkowo spotkałem się z opiniami ze funkcja SenseBoil to bardziej marketingowa niż umożliwiająca faktyczne wykorzystanie aby potrawy nie wykipiały..?

    c. dobór lodówki czy zna pan opinie o Lodówce Side by Side [cena_szukaj]HISENSE RF702N4IS1 [/cena_szukaj]- ma wszystkie cechy które chciałbym mieć,a cenowo jest w półce niżej niż konkurencja która chce za produkt ok 6000 , zamiast 3500. Jak z jakością? Nie mogę znaleźć opinii o lodówkach marki Hisense dopiero co chyba wchodzi na polski rynek z agd? Jeśli chodzi o systemy do klimatyzacji to jest dobrą marką. Nie wiem czy warto dalej przekonywać małżonkę nad zmianą jej wyboru z tradycyjnej lodówki LG model [cena_szukaj]GBB72MCDFN [/cena_szukaj]na ten [cena_szukaj]HISENSE RF702N4IS1 [/cena_szukaj]aby za 3 lata nie usłyszeć a nie mówiłam Ci ? :-)

    Z góry dzięki za odpowiedzi na te moje powyższe wypociny

    • p.Krzysztofie,
      z informacji od Pana rozumiem, że model [cena_szukaj]LG GBB72MCDZN[/cena_szukaj] z (MEDIAMARKT) i [cena_szukaj]LG GBB72MCDMN[/cena_szukaj] (NEONET) w klasie A++, a w euro model [cena_szukaj]LG GBB72MCDFN[/cena_szukaj] to klasa +++ tak mam zrozumieć pana odpowiedź :-)?

      LG GBB72PZDFN
      A dziś doszedł jeszcze w promocji model w klasie wyższej A+++, [cena_szukaj]LG GBB72PZDFN[/cena_szukaj] (neonet) w euro to już inny model niż [cena_szukaj]LG GBB72MCDFN[/cena_szukaj] (euro) tak?

      Wg strony LG zestawienie tych wszystkich lodówek - różnice: 1. wyświetlacz: Zew. LED, biały lub wewntrz 2. półki szkło hartowane czy nie oraz 3. czy jest/czy nie Smart ThinQ (Wi-Fi) 4. kolor

      dziękujemy za korzystanie z porównywarki produktów LG. Poniżej znajduje się link do produktów w porównywarce:
      https://www.lg.com/pl/compare?bizType=B2C&modelId=MD06116996:MD06133299:MD06086276:MD06095137:MD06093656

    • A. Gorenje ma słabą dostępność w PL - wyprzedały się i trzeba czekać na dostawy, a do tego nie każda sieć z nimi handluje. Piekarnik Electroluxa jest bdb. Droższy model to już seria SteamPro, czyli poza pieczeniem, pieczeniem wspomaganym parą, gotowaniem na parze, dostajemy możliwość gotowania w metodzie SousVide i ewentualnie bardziej rozbudowany, kolorowy wyświetlacz. Mikro do kompletu to koszt ok. 2200 zł [cena_szukaj]evk8e00z[/cena_szukaj].
      B EIS mają dodatkowo czujnik gotowania - bardzo przydatna opcja i nie nazwałbym jej marketingową. [cena_szukaj]EIS62441[/cena_szukaj] ma pole łączone, a drugi model EIS go nie ma. [cena_szukaj]EIV634 [/cena_szukaj]nie ma SenseBoil i jest to najpopularniejsza płyta na rynku. Dodałbym jeszcze [cena_szukaj]EIV654 [/cena_szukaj]- brak SenseBoil, ale pole łączone składa się 4 a nie 2 cewek i toleruje naczynia od 10 cm średnicy.

      • ok, dzięki za informacje zwrotną, czyli doprecyzowując :
        1. pozostaje przy wybranym piekarniku i dokładam do niego okap [cena_szukaj]Electrolux LFT769X[/cena_szukaj] aby korzystać z funkcji wykrywania gotowania, czy coś inny okap wybrać?

        2. pozostaje przy pierwotnym wyborze indykucji tj. [cena_szukaj]Electrolux Slim-fit EIS62443[/cena_szukaj], ale z tego co czytałem ma ona strefy grzejne Infinite które dostosowują się do rozmiarów Twoich garnków więc ma coś w typie łączenia pól, dobrze zrozumiałem , bo Pan napisał że nie ma...?

        3. w zakresie mikrofalówki dziękuje za wskazanie modelu, ale nie wypowiedział się Pan czy piekarnik do wskazanych potrzeb może mi zastąpić obecnie wykorzystywanie tradycyjnej wolno-stojącej mikrofalówki?

        4. A jakie jest pana zdanie w zakresie lodówki czy ten model [cena_szukaj]LG GBB72MCDFN[/cena_szukaj] warto brać czy z tej serii skusić się na innym modelu, bo wstępnie stwierdziliśmy że rezygnujemy z takiej dużej lodówki jak HI SENSE aż dzieciaki nie podrosną.

        A przy okazji podpytam o poniższe inne agd, bo tak jutro mógłbym już zamawiać wszystko ;-)

        5. Czy pralkę w podobnym przedziale cenowym do 45 cm coś znajdę lepszego niż wybrany [cena_szukaj]Bosch SPV66TX04E[/cena_szukaj] dla rodziny 2+2 , dotychczas codziennie lub co dwa dni włączaliśmy zmywarkę wieczorem.

        6. Analogiczne pytanie J.w dotyczące wyboru pralki , obecnie dobra cena jest na model w promocji [cena_szukaj]LG F4WN408S0[/cena_szukaj] co jest dla mnie poszukiwanym kompromisem akceptowanej ceny i wielkości załadunku , średnio jedno pranie codziennie lub co dwa dni robimy , przez ostatnie lata użytkowaliśmy i jesteśmy zadowoleni z LG - wsad 5 kg. Przy przeprowadzce zainwestowalibyśmy w większe wsad kg bo chłopcy rosną więc wybór padł na Pralka LG F4WN408S0?

        Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie i odpowiedź, będę miał dzięki Tobie spokojniejszy tydzień i lżejszą rękę do zrobienia przelewu do zamówienia ;-)

        • 2. Nie ma łączenia pól... każda indukcja, nawet taka za 900 zł wykrywa naczynia i grzeje tylko tam gdzie jest żeliwne dno naczynia - to wynika z technologii.
          3. Mi by wystarczył sam piekarnik - ma super szybki nagrzew, ale to już indywidualna kwestia - znam osoby, które nie wyobrażają sobie kuchni bez mikro.
          4. BDB model
          5. To zmywarka ;) dobry model.
          6. Jakościowo świetny model, ale tanie warianty serii Vivace nie mają skracania programów - mają je jedynie modele droższe z TurboWash, lub modele nie należące do serii Vivace (na programatorze widać sensor Time Saver, lub oszczędność czasu).

          • Dzięki. P. Krzysztofie, ratuj Pan bo nigdzie nie mogę odnaleźć, jednoznacznej odpowiedzi czym się różnią lodówki LG z serii LG GBB72xxx czy ostatnie literówki oznaczają kolor wykonania wydaje mi się że nie do końca nawet na stronie LG ich porównywarka zgłasza w zainteresowanych polach parametrów puste pola lub brak danego modelu w wykazie/dostępności pomimo,że znajduje w ofercie na stronach marketu.
            Byłem zdecydowany na model lodówki [cena_szukaj]LG GBB72MCDFN[/cena_szukaj] , który w sklepie euro z żoną przypadł nam do gustu. Pan natomiast poleca model [cena_szukaj]LG GBB72MCDZN[/cena_szukaj]. Sam nie wiem na co się zdecydować i jak rzetelnie dokonać porównań. Do tego dziś odnalazłem promocje na neonecie za model [cena_szukaj]LG GBB72MCDMN[/cena_szukaj] tańszy o 300 zł i mam budyń w głowie. Domyślam, że to są te same modele w zależności od marketu, ale na którym dokładnie modelu się opierają abym upewnił się o opis parametrów ze strony producenta?

          • Neonet i Media Mart mają te same lodówki tylko o innym oznaczeniu, a o w euro mają wersję z wyższą klasą energetyczną.

  • Witam, Mam okazję kupić w dobrej cenie piekarnik [cena_szukaj]gorenje BO758A31BG[/cena_szukaj]. Czy poleca Pan ten model? Czy lepiej wybrać [cena_szukaj]BO76SYB[/cena_szukaj]?
    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

  • Witam, proszę o podpowiedź. Jestem w trakcie wyboru płyty indukcyjnej i piekarnika. I moje pytanie jest takie czy można pod płytą indukcyjną zamontować piekarnik bez obawy że podczas korzystania z obu urządzeń na raz któreś się przegrzeje? Chodzi o nastepujące sprzęty Płyta indukcyjna [cena_szukaj]BOSCH PIE631FB1E [/cena_szukaj]i Piekarnik [cena_szukaj]BOSCH HBG634BB1[/cena_szukaj] Serie 8

    • Płyta musi mieć zapewniony obieg powietrza zgodny z instrukcją montażu - wtedy wszystko będzie ok.

  • Dzień dobry,
    właśnie wymieniam piekarnik z gazowego na elektryczny i myślę żeby zmienić również wielkość - na mniejszy, 50 l. Mam wątpliwości czy w takim małym piekarniku uda się pieczenie chleba, co normalnie robiłam, czy powierzchnia ciasta nie będzie za blisko górnej grzałki? I czy rzeczywiście mogę się spodziewać (tak jak myślę) niższych rachunków za prąd przy mniejszej pojemności?
    Jeżeli mógłby pan pomóc będę wdzięczna - na razie jestem w kropce z decyzją :)
    Pozdrowienia Nat

    • Oszczędności na rachunkach? A liczy Pani każdy grosz? To może zauważy... Prosta matematyka:
      EVL8E00Z - kompakt, pobór przy standardowym obciążeniu 0,83 kWh - 0,47 zł. Przy pieczeniu 3 razy w tygodniu po 2h daje to 146,64 zł
      LOE8H31Z - normalny, pobór przy standardowym obciążeniu 0,93 kWh - 0,52 zł. Przy pieczeniu 3 razy w tygodniu po 2h daje to 162,24 zł
      Różnica to niecałe 16 zł ROCZNIE, a urządzenie jest dużo mniejsze, niższe i nie daje takich możliwości jak zwykły piekarnik.
      Oba mają te same programatory i podobne funkcje. 1 kWh to ok. 56 gr.

  • Witam , marzy mi się biały sprzęt agd do kuchni , proszę o pomoc ,wybór mam niestety nie za wielki . piekarnik ,płta indukcyjna i pochłaniacz tuba . Czy może mi Pan pomóc w wyborze? pozdrawiam

    • Z białym sprzętem jest łatwo - nie ma za dużego wyboru. Polecam Gorenje lub Electroluxa (modele dotykowe od 1700 zł). Tuba - Ciarko, Falmec, Globalo, Faber, Elica.

  • Witam. Szukam piekarnika od 1500 zł, najlepiej z Amica. Co Pan poleca. Poprzednio miałem Samsunga dualcook i umarł po 5 latach użytkowania.

    • Do 1500 zł kupi Pan coś z serii X-Type - modele [cena_szukaj]ED47 [/cena_szukaj]pokrętłowo-elektroniczne, lub [cena_szukaj]ED57 [/cena_szukaj]dotykowe - oba dobre i podobne pod kątem funkcji.

  • Zastanawiam się nad wyborem kuchenki. Mógłby Pan doradzić, którą lepiej wybrać?
    [cena_szukaj]Amica EB7541HB [/cena_szukaj]FINE
    [cena_szukaj]BEKO BIM24300BS[/cena_szukaj]

  • Te wszystkie wymienione piekarniki mają wykonanie wnętrze z emalii. Jakie wykończenie wnętrza piekarnika jest najlepsze? Kiedy można spodziewać się TOP-10 najlepszych kuchenek mikrofalowych?

    • TOP10 mikrofal będzie publikowane w tym miesiącu (na dniach). Wszystkie piekarniki na rynku mają wnętrze emaliowane - inne stosowane są tylko w urządzeniach profesjonalnych i w niektórych urządzeniach 2w1 i 3w1.

  • A czy mógłby Pan polecić biały piekarnik ( najlepiej parowy) do zabudowy oprócz tych wymienionych przeze mnie ( ELECTROLUX EOD6C71V SteamBake i ELECTROLUX EOB7S31V SteamBoost). Zależy mi na korzystnym stosunku jakości do ceny. W miarę możliwości proszę o podanie kilku modeli.

    • 2 wymieniony model jest super, 1 słaby. Dobre są też:
      Gorenje BO76SYW
      Amica ED57689WA+ X-Type Wi-Fi

Najnowsze artykuły

Elektronarzędzia Parkside w grubych przecenach Lidla przed Black Friday!

Lidl wrzucił kolejną pulę grubych przecen na narzędzia marki Parkside. Promki są naprawdę dobre, dostawy…

14 godzin temu

Szaleństwo w sklepie Allegro: Dyson V12 Detect Slim Absolute za 1899 zł!

W Oficjalnym sklepie Allegro szykuje się mega okazja na odkurzacz Dyson V12 Detect Slim Absolute.…

15 godzin temu

Ekspres Philips LatteGo 2300 z automatycznym spieniaczem za ok. 1200 zł!

Polski Amazon ma kozacką ofertę na ekspres Philips EP2330/10 z systemem spieniania LatteGo. W takiej…

17 godzin temu

Genialna pralka Asko za mniej niż 3400 zł? Sprzęt premium w super ofercie Media Expert

Do końca listopada masz okazję kupić prosty, lecz genialnie wykonany model pralki firmy Asko –…

2 dni temu

Roborock S8 MaxV Ultra w super cenie i z mopem Flexi Lite gratis

W Media Expert mają świetną ofertę na flagowego robota marki Roborock, a dodatkowo zgarniasz  odkurzacz…

2 dni temu

Dreame Z30 i Dreame Z20 to dwa mocne odkurzacze, ale… który wybrać?

Sprawdzamy i porównujemy dwa najnowsze odkurzacze pionowe - Dreame Z30 i Dreame Z20. Czym się…

2 dni temu