REKLAMA TP
czwartek, 22 kwietnia 2021, Szymon Marcjanek

Szukasz dobrej pralki? Mamy 10 sprawdzonych propozycji! (jesień 2024)

Specyfikacja Whirlpool FFB 8248 BV PL

0 odpowiedzi na “Specyfikacja Whirlpool FFB 8248 BV PL”

  1. Agnieszka pisze:

    Proszę o poradę. Potrzebuję pralkę dla 2-3 osób. Interesują mnie: możliwość zamontowania jej pod zabudowę, oszczędna, cicha, bezszczotkowa, bęben i łożyska z możliwością naprawy, 1000-1400 obrotów/min., ładowność 6-7kg, cena do 1400zl. Po przeanalizowaniu, odpowiadałaby mi Amica DAW7123DCiBT, ale wygląda na to, ze nie ma możliwości zamontowania pod blatem. Dziękuję

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Każdą pralkę można zabudować lub wsunąć pod blat – kwestia dostosowania mebli do urządzenia. Pralek z w pełni ściąganym blatem, już prawie nie ma na rynku. W tej Amice, która jest bdb wyborem, blat ściąga się do wysokości programatora.

  2. Alicja pisze:

    Byłam nastawiona na zakup pralki Amica szosta pozycja w zestawieniu ze względu na ilość funkcji generatora pary. Wszyscy odradzają mi Amice ze wzgledu na jej awaryjnosc. Znajomy serwisant poleca wybór pralki Lg. Czy w modelu
    LG F2J7TY1W A+++ – 30% można dodawać funkcje parowa do każdego prania tak aby zmiękczać pranie i by było mniej zagnieceń. Czy jakiś wyższy model w cenie do 2500 posiada taka mozliwosc?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Witam,
      Jak mozna odradzać niwa serię Amici z uwagi na awaryjność, skoro seria jest dostępna od roku w sprzedaży, a jej wykonanie przewyższa większość modeli konkurencji… LG będzie jak najbardziej dobrym wyborem, ale sugerowanie się opinią serwisanta, że stare pralki Amica psuły się to i nowe tez beda jest naprawdę słabe… Jeśli pralka jest skrecana, ma wymienne nie klejone łożyska, zabezpieczoną elektronikę i użyteczne funkcje to jest to dobra pralka.

      • Arek pisze:

        może dlatego, że Amica w latach mniej więcej 2000-205 produkowała słabe pralki? i stąd taka opinia obiegowa…u mnie w rodzinie i wśród znajomych nikt juz nie chce Amici

        • Arek pisze:

          *2015

          PS. ja trafiłem na tą stronę przypadkiem i podoba mi się rzeczowość autora ++++, mam tylko nadzieję, że jest Pan totalnie czysty w swoich relacjach z producentami :).
          Ja mam Gorenje już 15 letnią, nigdy nie była mistrzem w świetnym praniu, ale przez ten 15 lat wymieniliśmy w niej tylko raz szczotki i raz łożyska……nadal działa, ale mamy ochotę na nową pralkę i tak się zastanawiamy czy warto wydać około 3500zł zamiast np. 1500zł, czy odczuwalność lepszej jakości prania jest warta tej różnicy kwotowej…….oczywiscie zakładam, że obie pralki, zarówno ta droższa jak i tańsza pożyja mniej więcej równo, w dobie downsizingu i skracania życia produktu. Myślę, że dobrze gdyby przygotował Pan dla konsumenta zestawienie orientacyjnych cen wymiany najczęściej psujacych się podzespołów np. łożysk u poszczególnych producentów. Bo sam fakt że można wymienić łożysko nie musi oznaczać, że jest w każdym modelu opłacalne.

    • Aga pisze:

      Odpiszę, może ktoś skorzysta 🙂 Na infolinii pan mi powiedział, że tylko pralki Truestem mają możliwość dodawania pary i jest on prawie we wszystkich cyklach. Pozostałe modele zwykle mają dodanie funkcji pary tylko do zaznaczonych na czerwono programów. Warto ściągnąć sobie instrukcję, jest to w każdej pralce wyszczególnione 🙂

  3. Tomasz pisze:

    Witam,

    Jako, ze kupilismy Candy Biance która okazala sie uszkodzaona i czekaliśmy na wymiane 4 razy (tak 4 razy … ) Za kazdym razem pralka przychodzila na serwis uszkodza (zaznaczam, ze prosto od producenta z wloch i za kazdym razem nowa) postanowilismy odpuścić ten temat i kupić coś innego. mamy do dyspozycji w tej chwili +/- 2000zł. Chcielismy wziąść AMICA DAW8143DSiBTO ale wszyscy jednym glosem mowia, ze system auto dozowania to zart i po porstu pranie wychodzi jak mokre szmaty, bez zapachu. Funkcja parowania tez srednio dziala (nie oczekiwalismy cudowo) oraz ważenie wsadu to rowniez fikcja. te opinie podzielilo pare uzytkownikow ktorzy maja ta pralke. Na ta chwile bierzemy pod uwage:

    ELECTROLUX EW8F228SP PerfectCare
    LG F4J7TY1W
    SAMSUNG WW90J5246FW/EO

    Ktora z tych pralek bedzie najodpowiedniejsza? Wszystkie sa na prawde bardzo podobne jezeli chodzi o funkcje, hałas, pobór mocy. A może jest jakaś tańsza alternatywa??

    • Krzysiek 20 pisze:

      LG – może telewizor, SAMSUNG – może smartfon, ELECTROLUX – to napewno pralka, bez dwóch zdań, u nas pierze brudy od prawie 17LAT (ta sama, bez domysłów) 5 osób w rodzinie + nasza babcia + moje brudne ubrania robocze… i co…? zero najprawdziwsze w świecie ZERO awarii, jak ją kupiliśmy podłączyłem i służy wzorowo. pozdrawiam i życzę Electrolux’a 😉

    • Darek pisze:

      Witam, proponuję LG F4J7TY1W.

  4. Bernadeta pisze:

    Witam, potrzebuję pralki max 50cm głęboką, która wypierze poduszkę, kołdrę itp. bez żadnych problemów. Myślałam o Samsungu AddWash/45cm głeb./8kg,ale mam duże wątpliwości nie tylko co do jej mozliwosci prania dużych gabarytów. Trochę niedopracowana, przereklamowana. Może się mylę? Proszę o wskazówkę.

    • Bernadeta pisze:

      Zapomniałam dodać, że gdyby była cichutka, dobrze piorąca i wszelako oszczędna :), miała silnik inwerterowy, pranie parą, możliwość przerwania i skrócenia programu, i nie była problematyczna w naprawie w przypadku awarii, byłoby cudownie. Panie Krzysztofie będęvwdzięczna za pomoc.

  5. Aga pisze:

    Witam, również proszę o poradę w wyborze pralki. Zaciekawił mnie model pralki gorenje WS846LN (pod uwagę biorę również samsung WW80M644OBW, LG F4J7TY2W oraz amica DAW8123DCiBT – pralki z wsadem 8kg i do 2500zł). Zależy mi żeby pralka była cicha w miarę możliwości i nie latała, silnik bezszczotkowy, może łożyska wymienne, koniecznie blokowanie pralki przed dziećmi, tryb wirowanie i tryb płukanie osobno, program dla ubrań sportowych. Szukam dobrej, normalnej pralki dla 4os. rodziny. Mam obecnie starą pralkę Mastercook i najchętniej wyrzuciłabym ją przez okno.

    • Aga pisze:

      Ciekawi mnie też jak działa w pralkach funkcja blokady przed dziećmi. Czy po jej włączeniu oprócz tego, że nie można zmienić programu jest również blokada na wyłączenie pralki? Co mi po blokadzie, jeżeli dziecko wyłączy pralkę i całe pranie będzie musiało lecieć od nowa. Czy w tym przypadku pranie się „zapauzuje”? Nie mogę doczytać tego w żadnej z instrukcji. Pozdrawiam 🙂

  6. Maciej P. pisze:

    Cześć. Czy Samsung posiada jakieś modele pralek z wymiennymi łożyskami ? Znalazłem informację, że takimi modelami jest WF70F5EBW2W (dociekliwa.pl) i WF60F4EFW0W do której znalazłem w sprzedaży łożyska, mając nadzieję że ten model nie jest zalewany.

  7. Zakupowy Expert pisze:

    Ja polecam ze swojej strony Samsung WW70J5346FW jestem pod jej mega wrażeniem. Bardzo fajny ranking.

  8. devil36444 pisze:

    Witam szukam cichej pralki do 1300/400 zl moze ktos cos doradzic??

    • Kejt pisze:

      Ja mam z Kernau, zaraz sprawdzę model. W każdym razie jestem mega zadowolona. Jest przede wszystkim bardzo pojemna. Mam 3 dzieci więc to było ważne;) I oczywiście jest na tyle cicha, że ją nastawiam na 5 rano, żeby się skończyło prać zanim wstaniemy.

  9. Staszek1 pisze:

    Witam, chciałabym wiedzieć czy pralka Samsung WW 60 K42138W ma wymienne łożyska?

  10. Ewa pisze:

    Witam. Jestem na etapie kupna pralki bo padł mi polar dalia po …uwaga 21 latach (teraz juz takich pralek nie ma, przez te lata jakies naprawy były ale nie za dużo). Siedzę juz kolejny wieczór przy komputerze i już kręci mi sie od tego wszystkiego. Chciałabym pralkę około 6 kg, ładowana od przodu, wymiary nie grają roli. Nie potrzebuję cudów ale, zeby była w miare prosta i zeby nie psuła sie często, żeby mozna było przyśpieszyć pranie, cos dorzucić w trakcie, tak do około 1500 zł. Kolega namawia mnie na pralke zelmer. czy ktos ma jakieś zdanie na temat pralek zelmer. Trochę przeraża mnie długośc prania – około 270 minut.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Witam. Nie ma trwałych pralek – aktualnie sprzedawane urządzenia działają 2-7 lat. Zelmer to marka koncernu Bosch/Siemens i posiada w swojej ofercie najprostsze modele. Jeśli brać coś z tego koncernu to modele z serii WAN firmy Bosch – produkowane w Polsce, mające skręcane bębny i wymienne łożyska. Posiadają wszystkie wyżej wymienione funkcje. Dobre będą też modele LG z uwagi na najlepszy na rynku silnik i ewentualnie Samsung, lecz modele pozwalające dodawać pranie w trakcie kosztują min. 1700 zł (funkcja AddWash). Wymogi spełniają też modele Amica z serii Dream Wash. Wszystkie wyżej wymienione serie mają krótkie programy.

      • Ewa pisze:

        Dziękuję za odpowiedź. Już prawie mam wybraną Bosch serii 4, WAN 2416 GPL. Wprawdzie 7 kg ale może być. Pozdrawiam.

  11. Ele pisze:

    A czy ktos z Państwa podpowiedziałby teraz na CITO którą pralkę polecałby biorąc pod uwagę specyfikacje typu od 10kg wsadu wzwyż, wolnostojaca (stanie na niej suszarka), oszczedna, duuuzo obrotów wirowania, roznorodnosc programów i mozliwosc rozkrecania jak najbardziej mile widziane ? pozdrawiam wszystkich!

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Wszystkie Pani wymagania spełnia pralka LG F4J9JS2T. Bez możliwości rozkręcenia bebna z dobrych pralek znajdzie się jeszcze Beko PWTV10744XWAD I GORENJE WS168LNST. Najwięcej obrotów ma Gorneje, Beko najwięcej funkcji, a LG ma najlepszy naped i moim zdaniem wyglad 😉

      • Blik77 pisze:

        Dzień dobry,
        Potrzebuję pralki dla 5 osobowej rodziny. Zastanawiam się nad Gorenje WS168LNST. Czy w tym modelu bęben klejony czy skręcany? Jak się ma jakość do ceny? Czy może poleca pan inny model, jak najmniej awaryjny.

        • Krzysztof Kuikowski pisze:

          Wszystkie pralki Gorenje mają bębny klejone. Jest to zupełnie nowa seria tej firmy, więc ciężko powiedzieć coś o ich awaryjności. Parametry ma świetne, jest cicha i cena dobra jak na 10kg wsadu. W podobnej klasie będzie nowe Beko PWTV10744XWAD i LG F4J9JS2T. Z tych 3 tylko LG ma skręcany bęben i wymienne łożyska.

  12. Kk pisze:

    Dzień dobry. Chciałam prosić o pomoc przy wyborze pralki. Moja pralka może mieć max. 60x45x 85. Mam dużą rodzinę, skłaniam się ku funkcji prania z parą i możliwością autoczyszczenia oraz modelem z dużą ilością programów .Do wydania mam 2500 zł. W sklepie z AGD polecono mi Electrolux EV6S306 SP. Czy to dobry wybór czy pleci Pan może jakąś inną pralkę?

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Podany przez Panią model nie istnieje – podejrzewam, że chodzi o model EW6S306SP – tania pralka, produkcji ukraińskiej, klejony bęben, niewymienne łożyska, plastikowe koło zamachowe i na dodatek głośna (nie ma silnika bezszczotkowego). Polecono Pani jedną z najgorszych pralek na rynku… Czy 45 cm to max możliwy wymiar łączny (z tym co wystaje z przodu i z tyłu)? Producenci podają wymiary po blacie – pralka która według producenta ma 38 cm, w rzeczywistości ma 42-3 cm, a te o głębokości 45 cm mają ponad 50 cm.

      • Kk pisze:

        Nie wiem czy przyszła moja wcześniejsza odp.
        Faktycznie polecono mi tą pralkę o której Pan pisał.
        Moja nowa pralka moze mieć max. faktyczną głębokość 45 cm. Pozdrawiam

        • Krzysztof Kuikowski pisze:

          W takim razie nie ma Pani zbyt dużego wyboru. Musi Pani szukać pralek, które według producenta mają do 38 cm, czyli zostaje Electrolux z Ukrainy, Indesit z Rosji i Candy z Chin. Żadna z nich nie ma skręcanego bębna i wymiennych łożysk. Candy odradzam, najlepszy będzie Indesit, choć dość głośny. W Electroluxie da się dostać pralkę z silnikiem bezszczotkowym w tym rozmiarze, lecz jakość wykonania tych ukraińskich produktów jest poniżej krytyki. Ostatnią opcją są Samsungi o rozmiarze 40 cm – łączny wymiar będzie oscylował w granicach 45-46 cm, więc minimalnie drzwi pralki będą wystawać, a samo urządzenie będzie znacznie lepsze jakościowo od powyższych.

      • Kk pisze:

        Polecono mi tą pralkę o której Pan pisze.
        A ja szukam pralki ktora realnie będzie miała maksymalną głębokość 45 cm.

  13. Wiki pisze:

    Dzień dobry. Proszę o radę w wyborze pralki – szukam dużego wkładu, krótkich programów no i czegoś w miarę trwałego z ew. możliwością naprawy. Rozważam 2 modele ;
    BEKO PWTV10744XWAD oraz Samsung QuickDrive WW90M644OBW.
    Chyba,że może Pan polecić coś innego?
    Z góry dziękuję

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Beko to pralka wszystko mająca – od pary, przez dosuszanie i dodawanie pranie w trakcie, po krótkie programy. Samsungi z serii QD są urządzeniami nietypowymi przez przeciwstawny wirnik w bębnie, który ma skracać czas prania. Z tego powodu mamy w tych pralkach wszystko razy 2: 2 silniki, 2 koła zamachowe, 2 paski itp – więcej podzespołów do zepsucia i naprawy. Do 2500 zł z dużym wsadem polecałbym podany przez Panią model Beko. Co do trwałości to obie pralki są nowością na rynku, więc ciężko się wypowiedzieć na ten temat. Pod względem napraw, w Beko zespół łożysk to koszt ok. 350-400 zł, w Samsungu ok. 400 zł więc podobnie. Pozostałe części (elektronika, pompy, kołnierz) są tańsze w Beko i możemy zamawiać je na stronie bekoczesci.pl

  14. Adam pisze:

    Jaka pralkę pan poleca do głębokości 50 52 cm? Może być 1200 ale na 1400 obrotów się nie obrażę :). Wsad tak min 7 kg.

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Tak jak w zestawieniu model Amica DAW7123DCIBT – 7kg, 1200 obrotów, para, silnik bezszczotkowy, dużo krótkich programów, dodawanie prania w trakcie, skręcany bęben i wymienne, tanie łożyska. Wymiar po blacie 49 cm. Do 52 cm dobry będzie jeszcze podstawowy model Samsunga z lini AddWash – WW70K5210VW. Najlepsza pod względem silnika i głośności będzie pralka LG F2J7HY2W – mniej programów niż w Amice, lecz można dograć własne z poziomu smartfona 😉

  15. Agnieszka pisze:

    Hej, szukam ekonomicznej pralki w klasie A+++, zależałoby mi aby miała tryb prania dziecięcego i była w miarę cicha. Ważne aby łożysko było wymienne. Co polecacie?

  16. Woj pisze:

    Witam,
    Jako, że LG ma wymienne łożyska, skręcany bęben (możliwość naprawy), rozważam zakup tej pralki.
    Jest mnóstwo modeli, szukam programu z parą, mniej zagnieceń, dziecięcym, a także pościel (kołdry) no i krótkie programy. Natrafiłem na model F2J 6 TY1W a także F2J 7 TY1W – czym one się różnią?
    Ew, polecany jest inny model z w/w możliwościami? Budżet ok 2000zł

  17. Zbyszek pisze:

    Czy ta pralka Bosch WAN2406EPL Serie 4 VarioPerfect będzie odpowiednia dla trzyosobowej rodziny ze względów ekonomicznych i praktycznego serwisu?

  18. Ania pisze:

    Witam,
    bardzo proszę o radę, zastanawiam sie nad zakupem pralki Electrolux EW7F348SP, nie widzę niestety informacji o silniku, czy to dobry wybór?

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Parametry ma dobre, silnik jest bezszczotkowy, programów dużo i jest para. Niestety łożyska niewymienne, bęben sklejany i koło zamachowe plastikowe. Pełnowymiarowe modele są produkowane w UE, a nie na Ukrainie jak modele wąskie, więc z jakością jest trochę lepiej, choć nie spodziewałbym się po pralkach z nowej serii Perfect Care długiego działania. Za 2 tys. zł można kupić znacznie lepszą pralkę LG, czy Boscha/Siemensa. Electrolux to już nie to samo co kiedyś.

      • Elka pisze:

        Jaki wybrać typ pralki pod zabudowę 7 kg. ELEKTROLUX 2200zl czy Bosh Wiw 24340 eu za 2800.oba mają nierozbieralny bęben i brak możliwości wymiany łożysk. Bosh produkowany jest w Niemczech. Elektr.we Włoszech. Proszę o rade

        • Krzysztof Kuikowski pisze:

          Jak do zabudowy to Beko najlepiej – Electrolux to nie ta sama jakość co kiedyś, a Bosch jest po prostu drogi. Beko ma fajne modele od 1500 zł, ciche z masą krótkich programów. Też są nierozbieralne, lecz cały podzespół łożysk można wymienić za ok. 350 zł.

      • Ania pisze:

        Dziękuję wielkie za odpowiedź, myślę, że wybiorę coś z LG, zależy mi na pralce parowej, pozdrawiam

  19. Piotr pisze:

    Witam. Proszę o radę czy pralka AMICA 6102 LCW to dobry wybór, czy ma wymienne łożyska oraz skręcany bęben?Czy ewentualnie polecałby Pan inną pralkę do 6kg wsadu i 1200zł

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      To jest bardzo prosta pralka – nie posiada nawet wyświetlacza… W tej kategorii do wyboru są jeszcze pralki firmy Indesit (EWD 61083 W PL, Eco Time IWD 61052 C ECO PL), Beko AWTE6511BWW3 i pralki marki własnej Mediamarkt – OK – są to pralki Amica z tej samej serii co ta podana przez Pana., lecz są to urządzenia lepiej wyposażone (mają wyświetlacz) i na dodatek są w świetnej cenie: 6kg/1000 obr za 749 zł i 7kg/1200 obr za 899 zł. Niestety nie ma ich na stronie Mediamarkt – trzeba się przejść do sklepu.

  20. Zuz pisze:

    Witam,

    Szukam pralki dla rodziny 2+3, która rozpocznie przygodę z użytkowaniem na co dzień ogrodu. Zależy mi na:

    – możliwości ustawiania obrotów i temperatury wedle uznania,
    – na krótkim programie do 30 minut (najlepiej 15), oraz by standardowy czas prania w pozostałych funkcjach oscylował w okół godziny
    – funkcji eco bubble,
    – opcji ułatwiającej prasowanie
    – osobnej funkcji odwirowania i płukania
    – Energooszczednej
    – możliwości napraw, albo jeśli inny sprzęt będzie jakiś wyjątkowy to wspominanej, 10 letniej gwarancji na silnik.

    *Dobrze, żeby nie skakała przy wirowaniu, bo ma na niej stać suszarka.

    Na reszcie funkcji się nie znam, nie umiem ocenić ich przydatności itp.

    Rozmiar nie ma większego znaczenia. Decybele w dolnej granicy, ale nie musi być najcichszym sprzętem na rynku. Nigdy też nie piorę na więcej niż 800 obrotów, więc ten parametr olewam zupełnie. Cenowo w okolicach 2000 zł byłoby najfajniej.

    Zredukowałam zakres do Samsungów, LG i Electroluxów, ale to nadal bardzo dużo pralek, a czas trochę mnie nagli i prosiłabym o jakąś propozycję.

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Z tych 3 firm tylko jedna posiada funkcję eco bubble – Samsung. Podobną technologię stosuje też Beko i Hotpoint-Ariston. Najlepiej wszystkie te wymagania spełniają pralki LG z serii TurboWash i Samsungi z serii Qdrive (od 2600 zł). Polecam LG F4J7TY1W – 8kg/1400 obr, ma technologię skracającą czas prania TurboWash, jest naprawialna, ma możliwośc wgrania własnych programów z poziomu smartfona, cicha, krótki program 14 minut. Dla 5 osobowej rodziny będzie jak znalazł. Electrolux w tej kategorii ma kilka ciekawych pralek pod względem funkcjonalności, lecz ich urządzenia są nieporównywalnie gorzej wykonane i są nienaprawialne (klejone bębny i łożyska).

  21. Kachna pisze:

    Witam, stoję przed dylematem czy kupić pralko-suszarkę czy pralkę. Bardzo chciałabym mieć suszarkę ale zakup dwóch urządzeń nie wchodzi w grę, zastanawiałam się poważnie nad pralko-suszarką Samsung WD80J5A10AW jednak opinie są tak skrajne, że teraz sama już nie wiem czy nie będę żałowała takiego wyboru. Czy nie lepiej kupić porządną pralkę, tylko jaką?

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Pralko-suszarka suszy w wysokich temperaturach, więc nie możemy w niej suszyć delikatnych tkanin. Pralka w tym urządzeniu jest tak samo dobra jak w urządzeniu oddzielnym – dopłacamy do suszenia. Osobiście nie polecam pralko suszarek, lepiej kupić dobrą pralkę.

  22. gutozaur pisze:

    Ten temat to złoto, dzięki za dobrą robotę. Szukam właśnie całego sprzętu do domu i trafiłem tu jeżeli chodzi o pralki. Wnioski jakie wyciągam to firmy, Amica LG i dwie serie boscha WAN i WAE oraz Samsung. Jako że nie przepadam za Samsungiem z powodu 3 padniętych tv (może się poprawili, ale nie wiem bo od 8 lat nie kupuje nic tej firmy). Teraz do rzeczy. Szukam pralki naprawialnej z bezproblemowym silnikiem i elektroniką choć takich pralek raczej nie ma. 3 lata temu kupiłem Electroluxa wąską, która jest świetna i właśnie tu przeczytałem że są słabe :). Jeszcze działa :). Jako że się przeprowadzam i mam możliwość odsprzedać nowym właścicielom obecną pralkę i w sumie resztę sprzętów to chętnie to zrobię zwłaszcza że potrzeby się zwiększyły. Tak jak wspomniałem, obecnie szukam pralki naprawialnej, z bezproblemowym silnikiem i elektroniką. Kluczowe rzeczy poza tym żeby się nie psuły lub były naprawialne to 8/9 kg wsadu. Obroty 1200 wzyż i to w zasadzie tyle. Z dodatkowych funkcji może mieć funkcję odwirowania oraz dokładania prania, ale to nie jest najważniejsze, ale najważniejsza jest wytrzymałość i łatwośc naprawy i przyzwoite ceny części. Budżet na pralke to max 2000 zł ale czym niej tym lepiej.
    Dodatkowo chciałbym kupić suszarkę i postawić ją na pralkę i pytanie czy tu można uzyskać informacje dotyczące suszarek, bo mam wrażenie że to jeszcze większy temat rzeka. Z suszarką mam te same wymagania dotyczące bezawaryjnej pracy. Tak jak pisałem prosiłbym jeszcze o informację czy mozna tu zadać pytanie odnośnie, płyt indukcyjnych, piekarnika, lodówki oraz zmywarki bo będę musiał to wszystko kupić.Dzięki za rzeczowe odpowiedzi.

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Z takimi wymaganiami najlepiej brać coś od LG, zarówno pralkę jak i suszarkę. Pytania odnośnie innych sprzętów najlepiej zadawać pod właściwymi artykułami/poradnikami.

      • gutozaur pisze:

        Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jeżeli chodzi o pralkę to już mam podjętą decyzję, ale jeżeli chodzi o suszarkę to sprawdzając suszarki LG mam jeden problem, a mianowicie cena. Wszystkie 4 suszarki LG kosztują powyżej 3 tysięcy. Co można kupić dobrego do 2 tysięcy, czy z pompą ciepła czy bez? Z jakim silnikiem? Jakie firmy są godne polecenia i czy warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie.

        • Krzysztof Kuikowski pisze:

          Suszarki kupować tylko z pompą ciepła i z silnikiem bezszczotkowym. Omijać trzeba takie firmy jak Candy/Hoover, Haier, koncern Whirlpoola (Indesit, Hotpoint-Ariston)

          • Krzysztof Kuikowski pisze:

            Candy kiedyś to co innego – stara włoska produkcja – teraz totalna chińska tandeta z częściową produkcją w Rosji. AEG nic nie produkuje – to marka premium Electroluxa – wyższa cena i ten sam brak jakości: niewymienne łożyska, klejone bębny, plastikowe koła zamachowe. Electrolux sam przyznaje na szkoleniach dla sprzedawców, że ich sprzęty projektowane są na max. 7 lat sprawności. Nie lansuje LG – polecam tu kilka marek, w zależności od potrzeb. Najlepiej sam idź do sklepu i zobacz jak badziewne są pralki Candy i ukraińskie Electroluxy.

          • dark pisze:

            Moja CANDY CTAS127 pracuje już 13 lat. PIerze ciuchy trójki dzieci od ich urodzenia. Więc zupełnie nie rozumiem dlaczego niby Candy to taka kicha w/g pana. Z tych wszystkich porad lansuje Pan LG jakby to było coś wyjątkowego. A np. o AEG ani słowa. Coś co wszystko mało wiarygodne …

          • Marianw pisze:

            Z Candy/Hoover osobistych doświadczeń nie mam poza jedną 10-letnią pralką Candy u rodziców, która wciąż działa i nie pamiętam, by miała jakąkolwiek awarię, więc trudno mi się odnieść do jakości. Z dostępnością Haiera jest różnie, ale coraz częściej widać tę markę w sklepach – np. pół roku temu kupiłem ich lodówkę w Media Expert. Co do Beko – jakoś nie jestem przekonany do tej marki, ale to nie tyle do samych sprzętów co do samego postrzegania marki, jakoś po prostu nie wzbudza mojego zaufania. A w kwestii tego Electroluxa, to wspomniana promocja pojawia się regularnie? Bo przy realnej cenie ok. 2000 zł to faktycznie zaczyna wyglądać na atrakcyjną ofertę. Pytanie tylko, na czym polega ów zwrot?

          • Krzysztof Kuikowski pisze:

            Haier nie ma złych produktów, lecz jest praktycznie nie obecny na naszym rynku. Większość sieci handlowych nie oferuje tej marki. Hoover/Candy to największy szrot w AGD – jakość wykonania poniżej wszelkiej krytyki – wystarczy zobaczyć konstrukcje filtrów, umiejscowienie pojemnika na wodę, zawiasy, itp. Fakt, że jest to najtańszy sprzęt nie daje mu taryfy ulgowej. Jeśli mamy na suszarkę 2 tys. zł to najlepiej kupić Beko lub poczekać na promocję Electroluxa ze zwrotem 400 zł – wtedy można kupić model ew8h458bp (który sam używam), lub pokrewny, poniżej 2000 zł. Dobre suszarki to wydatek od 2700 do 3300 zł – tak to niestety wygląda.
            Łada też produkuje „auta”, lecz nawet na prezentacji dla Putina, zacinały się zamki, bagażnik nie zamykał się, a auto nie odpaliło od razu – szrotu nie polecam.

          • Marianw pisze:

            No i tu się nie zgodzę zupełnie. Miał Pan sprzęty wszystkich tych firm, które tak strasznie Pan odradza? Ja od 1,5 roku korzystam z suszarki Haier z pompą ciepła kupioną za mniej niż 2000 zł i nie mogę powiedzieć o niej złego słowa. Szybkie przejrzenie ofert dostępnych w internecie pozwoliło znaleźć w rozsądnych cenach (do 2500 zł) kilka propozycji suszarek Hoover również z technologią pompy ciepła. Whirlpool i Hotpoint rzeczywiście na pierwszy rzut oka nie oferują niczego ciekawego, ale mam wrażenie, że akurat oferta tego koncernu z roku na rok jest coraz słabsza. W każdym razie chodzi mi o to, że jeśli chce się znaleźć coś w cenie ok. 2 tys. zł, to lepiej trochę uważniej poszukać, niż polecać klientowi produkt w cenie ponad 30% wyższej…

        • Krzysztof Kuikowski pisze:

          Do 2 tys są tylko buble lub bieda modele z Beko. Najtańszą dobrą suszarką jaką mogę polecić to Electrolux ew8h458bp – wykonanie i spasowanie na niskim poziomie, jak to zazwyczaj bywa w tej firmie, lecz ma wygodne programy i działa. Bardzo dobre urządzenia zaczynają się w cenie 2700zł Beko, 3300zł Bosch, LG, Samsung. Oczywiście z całej tej paki LG wypada najlepiej.

  23. Ggstaw pisze:

    Cześć super artykuł. Jestem pod wrażeniem wiedzy, szkoda że w sklepach stacjonarnych trudno znaleźć kogoś kto wie więcej niż jest napisane na kartkach przy produkcie. I sami producenci oszczędzają informacji tak że ciężko czasem znaleźć różnice pomiędzy modelami.
    Chciałbym Cię zapytać który z modeli byś mi polecił i dlaczego, a który odradził (wszystkie są w podobnym przedziale cenowym ok 2000 zł).
    Siemens WM14T46EPL iQ500,
    Siemens WM14T56EPL iQ500,
    Electrolux EW7F348SP PerfectCare (nie wiem czy ma inwerter),
    Samsung WW90J5446FW.
    Co sądzisz o ich awaryjności? Zastanawiam się też nad przedłużeniem gwarancji do 5 lat, wtedy możliwość serwisu nie byłaby priorytetem, czy wtedy Twój wybór pralki spośród nich byłby inny ?

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Siemens z serii WM będzie bdb, jak i ten model Samsunga, choć lepiej wybrać coś z tej firmy z automatyką wagową VRT – działa świetnie. Obie serie mają wymienne łożyska. 5 letnia gwarancja opłaca się tylko w mediamarkt – ok. 220-280 zł, w reszcie sklepów są to ubezpieczenia kosztujące 400-600 zł.

  24. Darek pisze:

    Czy pralka Samsung WW60 J4260 HW1 to dobry wybór dla 3 osobowej rodziny?

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Dla 3 osób brałbym coś większego – min. 7 kg.

    • Tomasz pisze:

      Witam.Szukamy pralki slim,45 cm glebokosci,chicelibysmy kupic cos dobrego,zeby bylo duzo funkcji,cenowo tak do 3000.Co by pan polecil?pozdrawiam

      • Tomasz pisze:

        Co mozna powiedzieć o tej pralce? HOOVER AWMPD410LH8R

        • Jagna pisze:

          mam tą pralkę hoover i jest świetna. dużo prania mieści a nie jest wcale dużych rozmiarów. dużo inteligentnych rozwiązań np. automatyczne dozowanie proszku. mi się pralka bardzo podoba i nie ma z nią problemów a już kilka miesięcy ją mam.

          • Krzysztof Kuikowski pisze:

            Tak, tak…Candy/Hoover takie dobre… Nachalność marketingowców tej firmy w komentarzach jest absurdalna.

        • Krzysztof Kuikowski pisze:

          Nic dobrego, jak o wszystkim co produkuje Candy/Hoover. 3 tys. zł to duży budżet i w tej cenie można dostać dobrą pralkę Samsunga z serii Qdrive, LG z pełną parą i/lub TurboWashem (krótkie programy prania.

  25. Ania pisze:

    Witam
    Czy może mi Pan polecić pralki godne uwagi 6 – 7 kg ew. 8 kg wsadu, 1200 obr. z firmy LG, Samsung ewentualnie Bosch do kwoty 1500-1600 zł (może być też inna firma). Mój 6 zmysł już wyzionął ducha i czas na nowy nabytek. Odwiedziłam dzisiaj sklepy, ale wybór jest przeogromny i pogubiłam się i nie mogę podjąć decyzji. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

  26. Tomek pisze:

    Witam, chciałbym kupić pralkę do mieszkania pod wynajem, jakie marki/modele są najmniej awaryjne i części są dostępne i nie są drogie?? czym się kierować przy wyborze, czy np. zakupić pralkę za ok.800 zł i po ok. 5 latach kupić następną czy bardziej opłacalne jest wydać ok. 1800zł i z dodatkową gwarancją wytrzyma ok.15 lat??
    Proszę o radę. Z góry dziękuję.

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Nie ma już pralek działających 15 lat i nie cena świadczy o jakości.Wszystko jest produkowane tak, żeby podziałało max 4-7 lat. Przedłużona gwarancja działa max 5 lat, a zwykła 2 lata. Pralka za 800 zł to bardzo proste urządzenie z małym wsadem i niską jakością wykonania, obojętnie jakiej marki. Lepiej zrobione pralki zaczynają się od 1100-1500 zł i to jest optymalny wybór. A czym się kierować przy wyborze pralki? Tu wszystko jest wyjaśnione https://www….-poradnik/

  27. dziemmorelowy pisze:

    Witam,
    Poszukuję pralki slim w przedziale cenowym 1000-1700 zł. Po 5 latach mój samsung eco bubble zaczął przerywać pranie w trakcie trwania programu. Rozważam zakup Bosha lub LG. Ciężko jednak zdecydować się na konkretny model. Mam też wątpliwości co do maksymalnego załadunku w pralkach LG na poszczególnych programach (pralka niby 6,5kg, a w instrukcji podane wsady na poziomie 2-3kg w najbardziej popularnych programach). Co polecacie? Z góry dziękuję za pomoc.

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Większość współczesnych pralek pozwala prać w krótkich programach 2-3kg, a jak wsadzimy więcej to wydłuża czas działania np: o 40-60%. Wyjątkiem jest tu Miele (od 3500 zł), Samsung Qdrive (od 2800 zł) i Beko z sensownymi modelami od 1300 zł. LG i Bosch mają nieco lepszą jakość wykonania od Beko, lecz tylko LG ma wymienne łożyska, skręcany bęben i elektronikę zalaną żywicą. Osobiście z tych 4 firm brałbym LG, lecz jeśli zależy Tobie na krótkich programach dla pełnego załadunku to kup Beko – jeden z nowych modeli: 6-7 kg.

  28. Johnny pisze:

    Poszukuję dobrej pralki ,co pan poleca z załadunkiem 8-9 kg 1200-1400 obrotów z zmniejszeniem zagnieceń i takie ciekawostki planuje okolo 2500zl

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Najlepszy wybór to: LG F4J7VY2WD
      2 opcja z większą ilością funkcji: BEKO PWTV10744XWAD

  29. Krzych pisze:

    Pozdrawiam wszystkich. Proszę o poradę/propozycje pralki i,suszarki, chyba że 2w1? Stawiam,na niezawodność, nie mam czasu na zabawę w naprawę. , a mianowicie:
    Rodzina 4 osoby , w tym dzieci wsad do pralki,napewno,8kg i więcej (suszarka też).
    Budrzet tyle ile trzeba, ale bez szaleństw. Powiedzmy do 4 tyś. Za dwa sprzęty
    Funkcje prania m.in. dla dzieci, cichy żeby od razu do szafy powiesić i nie tracić czasu na prasowanie:) Z tego co się zorientowałem to najlepiej z LG, Bosz, Samsung. Dziękuję za odpowiedź

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      LG ma dobre pralki 8 kg od 1800 zł i suszarki od 3300 zł. W Boschu sensowna suszarka to koszt min. 2800 zł, a pralka 1600 zł z serii WAN.

      • Krzych pisze:

        Niestety zwymiarowalem łazienkę. U mnie wchodzi tylko jedno urządzenie. Czy może Pan polecić dobrą pralko-suszarkę?
        Ps. Wiem (czytałem komemtarz) że Pan nie poleca takiego rozwiązania ale wyjścia nie mam, mało miejsca…

        • Krzysztof Kuikowski pisze:

          A ile miejsca na głębokość?

          • Krzysztof Kuikowski pisze:

            Poza Miele nie widziałem dobrze działających dozowników płynu. Ten LG będzie BDB. Jeśli chodzi o suszarkę to najlepszy model też ma LG RC90U2AV2W lecz kosztuje 3300 zł. Jeśli coś tańszego to BEKO DH8634GX za 2700 zł. Najtaniej mogę polecić ELECTROLUX EW7H438BP – sam posiadam, działa, lecz trudno czyści się kondensator – w LG robi się to automatycznie…

          • Krzysztof Kuikowski pisze:

            Ten Samsung jest ok, ale Lg lepsze – ma dodawanie prania w trakcie, lepszy silnik, więcej programów i jest z Polski, a nie z Chin.

          • Krzych pisze:

            Wstepnie wybralem LG F4J7VY2WD zastanawiam się czy znalazło by się coś z zasobnikami na płyn do prania/płukania. Wcześniej pisałem o 2w1 jednak po przeczytaniu Pana opinii suszarkę kupię oddzielnie. Czy może Pan coś dobrego polecić z dużym zaladunkiem tak około 7 kg ?

          • Krzysztof Kuikowski pisze:

            Tak jak pisałem wyżej: najbardziej opłacalne urządzenie – LG F4J6TG0W lub urządzenie z największym wsadem i obrotami, mają dodatkowych funkcji HOTPOINT ARISTON RDPD 107617 JKD EU.

          • Krzych pisze:

            Samsung WD90J6A10AW
            Czy ta pralka suszarka będzie dobrym wyborem dla 4 osobowej rodziny, czy lepsza np. LG?

          • Krzysztof Kuikowski pisze:

            Zużycie wody w Samsungach to ściema – realnie każda pralka zużywa między 35-60 litrów w zależności od programu, a w suszeniu ok 100 litrów. Każda pralka z silnikiem bezszczotkowym ma 10 lat gwarancji na ten podzespół (bez elektroniki i łożysk). W Samsungu dodawanie odzieży to opcja o nazwie AddWash – dodatkowe drzwi w drzwiach – jest kilka modeli, lecz droższych. W pralko-suszarkach pralki mają klasę A+++, a suszarki z uwagi na suszenie grzałką mają klasę od D do B, dlatego sumarycznie wychodzą gorsze klasy. Nie ma pralko-suszarek w klasie A+++ – wszystkie mają klasy A lub B. Beko ma tanią pralko-suszarkę 8kg na 5kg za 2000 zł. Jak ma być coś lepszego z większym wsadem to polecam najwyższy model LG FH4G1JCH2N za 4000 zł – 10,5 kg wsadu prania, 7kg suszenia, para, dodawanie pranie w trakcie, cicha, krótkie programy. Alternatywnie z podobnymi funkcjami i parametrami jest jeszcze HOTPOINT-ARISTON RDPD107617JKDEU – urządzenie z koncernu Whirlpoola – cena jest mega 2400 zł, lecz jakościowo nie jest to liga LG czy Samsunga, a bardziej Beko, Electroluxa, Amici, czy Boscha.

          • Krzych pisze:

            A może znalazło by się coś dobrego do/w okolicach 3 tysięcy?

          • Krzysztof Kuikowski pisze:

            LG F4J6TG0W lub SAMSUNG WD80J5A10AW/EO – sensowne modele. Ten 1 jako jedyny jest produkowany w Polsce – większość pralko-suszarek produkuje się w chinach (obojętnie jakiej marki)

          • Krzych pisze:

            Z tych dwóch Samsung ma mniejsze zużycie wody, ciekawe czy ma też 10 letnia gwarancja na „silniki i części „. Nie widzę też w opisie mozliwi dołożenia odzieży. Z uwagi na cenę, chchalbym dołożyć i kupić urządzenie z większym zaladunkiem. Może byc tez z innych firm np. Z Beco? Chciał bym by urządzenie miało wyższą klasę energetyczną A+++, opcja z obsługą zdalna ze smartfonu była by.mile widziana.

          • Krzych pisze:

            Z tych dwóch Samsung ma mniejsze zużycie wody, ciekawe czy ma też 10 letnia gwarancja na „silniki i części „. Nie widzę też w opisie mozliwi dołożenia odzieży. . Z uwagi na cenę, może warto dołożyć i kupić urządzenie z większym zaladunkiem. Może byc tez z innych firm np. Z Beco?

          • Krzych pisze:

            Z głębokościa, szerokością,wysokością nie ma problemu. Po prostu do łazienki będzie można wstawić tylko jedno urządzenie o standardowych rozmiarach, większe też. Chyba że drzwi do łazienki nie puszczą :). Zależy mi na użytkowaniu bez problemów.programy dla dzieci, do codziennego prania. Najlepiej jakby od razu do szafy ciuch można było włożyć. Co do opcji ważenia, wi fi/nfc, kontroli piany czy jakoś tak to się nazywa to jak najbardziej jestem za.

  30. Arek pisze:

    Witam
    Czeka mnie wymiana pralki. Mam 4 osobową rodzinę i często korzystamy z krótkich programów. Pralka stoi w piwnicy w pralni więc hałas nie jest dla nas problemem. Po zapoznaniu się z rankingiem i wypowiedziami zastanawiam się nad dwoma modelami:
    Amica DAW 7123 DCiBT Steam Touch tu plusem jest generator pary
    Samsung AddWash WW70K5213WW tu plusem Technologia Eco Bubble
    Co by Pan wybrał a może coś innego w okolicach 1500 – 1600 zł ?

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      DAW7123DCiBT to dobry wybór – jest jeszcze model 8 kg – lepsza dla 4 osobowej rodziny (DAW8123DCiBT)

  31. dobierajka.pl pisze:

    Dobry ranking. Dobór pralki ze względu na parametry jest niezwykle trudny, jednak korzystając z odpowiednich narzędzi można w miarę prosto i sprawnie dokonać zakupu.

  32. Rafał pisze:

    Witam Panie Krzysztofie. Mam wielką prośbę dotycząca pomocy przy wyborze pralki. Zastanawiam się nad lg F2J7TY1W ale widzę ze tez polecany jest przez Pana model LG F4J7VY2WD. Warto wg Pana dopłacać i wziąć droższą? Żonie głownie chodzi o krótki program, programy parowe ułatwiające prasowanie itp.. Czy może zainteresować się modelem C2 Steam TurboWash F4J8VS2W. Czy jest jakaś diametralna różnica w funkcjonalności tych pralek. Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Z tego co kojarzę, ostatni wymieniony model został wycofany ze sprzedaży. Pan wybrał model 8kg 1200 obrotów, a ten, który polecałem w komentarzach poniżej ma 9kg i 1400 obr – wszystko zleży od Pana potrzeb – oba modele są praktycznie bliźniacze. Jedyna różnica to miejsce produkcji – tańsza jest z Polski, a droższa z Chin.

  33. raf pisze:

    witam.
    zastanawiam się na zakupem pralki i rozwazam zakup jakiegos boscha lub lg f2j6wy0w
    czy mogłby mi Pan cos polecic z wymiennymi łozyskami i w maire cichego?

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Widzę po modelu LG, że potrzebna jest pralka slim (45cm głębokości) – LG będzie ok, lecz Bosch wąskie pralki robi w Rosji i żadna nie ma wymiennych łożysk i skręcanego bębna. Bosch ma dobre pralki pełnowymiarowe, produkcji polskiej z serii WAN, ewentualnie WAE. LG z uwagi na silnik umieszczony bezpośrednio na wale, będzie cichsze.

  34. Marcelina Sowik pisze:

    Dzień dobry,
    Przeczytałam pana wszystkie wpisy o pralkach, postanowiłam więc zakupić LG lub Samsung. obecnie mieszkam we Włoszech i w sklepie akualne sa modele poniżej w zblizonych cenach, prosze o pomoc w wyborze, wszystkie wydaja mi się podobne, a może jest cos na co powinnam zwrócić uwagę?

    1- Samsung WW70K5210XW ma 7kg i 45 cm głebokości
    2- Samsung WW71J5246DW ma 7kg i 55 cm głebokości
    3- Samsung WW70J5255MW ma 7 kg i 55 cm głębokości
    4- LG F2JHN1W ma 7kg i 45 cm głebokości
    5- LG F4JTN1W ma 8kg i 56 cm głębokości

  35. Wiśnia pisze:

    Witaj ?
    Mam sprawę do rozwiązania… trochę skomplikowana… proszę o pomoc. Poszukuję pralki 40-45 cm max(bardzo wąska łazienka, ładowana od góry nie wchodzi w grę), dla 4osob, skręcane podzespoły, łożyska wymienne, budżet max 1500 zł.
    Amica DAW7123DCiBT Steam Touch… marzenie… ale za duża.
    Pozdrawiam

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Amica z nowej serii z parą ma wymiary 47-49 cm głębokości. Polecam LG F2J5WN3W – niecałe 1400 zł a ma wszystko co potrzeba.

  36. Bogusław pisze:

    Proszę o pomoc w wyborze zakupu pralki z poniżej wymienionych:
    Bosch WAN 2826 FPL
    LG F2J5QN4W
    Amica DAW 7123 DCi BT Steam Touch

    Interesuje mnie przede wszystkim solidność wykonania, awaryjność i koszty związane z serwisowaniem i naprawami pogwarancyjnymi. Która z modeli pralek, pod tym względem, jest przyjazna dla kieszeni.

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Najtańsza w naprawach jest Amica i na dodatek serwis wykonuje wszystkie usługi – w tym wymianę łożysk – Bosch i LG, mimo iż mają wymienne łożyska, serwisy nie wykonują takiej usługi – trzeba wołać serwis zewnętrzny. W Amice fajna jest para, w LG niska głośność na wirowaniu, a w Boschu duży wsad. Brałbym tą Amicę.

      • Bogusław pisze:

        Dziękuję bardzo za udzieloną odpowiedź.Właśnie taka została podjęta decyzja- wybrałem Amicę i przedłużyłem dodatkowo za 150 zł gwarancję producenta do 5 lat.

  37. Marcin pisze:

    Witam, bardzo prosze o porade, ktora z dwoch pralek by Pan doradzal, Samsung WW70K5213WW czy LG F2J6QY8S? Chyba, ze z wyzszej polki cenowej Samsung WW70M644OPW , z gory dziekuje

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Ten 1 S|amsung jest ok, lecz nie ma krótkich programów – jeśli nie przeszkadza to ok.
      LG bdb pralka, nie ma większych wad. Model Samsunga WW70M644OPW to najtańszy przedstawiciel serii Qdrive – ma wszystko co potrzeba, lecz wydawanie na szajsunga 3000 zł to jakiś obłęd – ta marka nie ma nic wspólnego z premium, a o kilka stówek więcej zaczynają się świetne modele Miele – najlepszej firmy w pralnictwie.. Jak coś z wyższej półki to Miele.

  38. Elka pisze:

    Potrzebuje pralki do zabudowy która zmieści się w wnęce szafki o szer.60 cm .Wolnostojąca pralka nie zmieści się. Stara pralka Elektrolux Ewi1235 wytrzymała12 lat .Wacham się miedźy Bosh wiw 24340 ou, a Elktr.oba modele mają klejone bebny i lozyska.Co pan radzi

  39. Rafał pisze:

    Mam pralko suszarkę Candy CBWDS8514TH i jest bardzo przyjemna:) od 4 miesięcy ją mamy i super. Spora pojemność, mało prądu ciągnie i cena też jest ok. także polecam

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Tak, tak bo to jest normalne, że parę miesięcy po zakupie pralki przeglądamy topki/poradniki i komentujemy zachwalając nasze urządzenie 😀 Nachalność marketingowców Candy jest zabawna – nie widzicie tego?

  40. Dawid pisze:

    Którą z tych wybrać:
    SIEMENS WM14Y8H0PL
    SAMSUNG WW90M741NOA/EO

    Może coś innego w tej klasie?

  41. Grzegorz pisze:

    Proszę o pomoc w wyborze pralki do zabudowy .Bosh WIW 24340 eu 7 kg czy Elektrolux Ew7f447WI, obie mają klejony beben i nie wymienialne łożyska. PRALKA Wolnostojąca nie wejdzie mi do szafki o szer.60 cm wnęka po starej pralce . Z góry dziekuje

  42. Tomasz pisze:

    Witam,
    Zastanawiam sie nad zakupem pralki LG F4J7TY1W – ze wzgledu wlasciwie na turbowash, czy cos w tym przedziale cenowym ok 2000 polecalby Pan bardziej czy moj wybor jest ok. Dziekuje

  43. Konrad pisze:

    Witam. Zamierzam kupić pralkę dla 4-osobowej rodziny. Trochę poszperałem po internecie i wybrałem 3 modele pralek (LG F2J6WY0W z funkcją pary, Siemens WS12T46EPL iQ500 iSensoric oraz AMICA DAW8123DCIBT Steam Touch) w podobnym przedziale cenowym, które wydają się być w miarę „porządne”. Prośba o ewentualne wskazanie na którąś z nich, a może wybrać całkiem inny model np. jakiegoś BOSCHA? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Bosch i Siemens to jedna firma i ta sama produkcja. Para to fajna opcja – Amica ma dodatkowo dozowniki płynów – sprawdzają się jeśli mamy miękką wodę. Przy twardej wodzie lepiej sprawdzi się tradycyjny dozownik – czyli LG

  44. Mr.Bart pisze:

    witam co by Pan polecił z tych dwóch modeli lub jakoś alternatywa 😉 pozdrawiam dobry artykuł
    Beko WMX 71243 PL PTLMB2
    LG F2J5WN3W

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Beko ma fajne krótkie programy prania, funkcję pupil – usuwa sierść z ubrań i ma większy wsad oraz bęben. LG ma lepszy silnik (bezpośrednio na wale, bez paska), jest płytsza, ma skręcany bęben, wymienne łożyska i ma możliwość dogrywania programów za pomocą nfc. Obie piorą i mają sporo funkcji. Mechanicznie lepsza jest pralka LG, więcej funkcji mamy w Beko.

  45. Włodzimierz Kopeć pisze:

    Witam po 20 latach użytkownika pralki daewoo „bąbelkowej”, padł panel sterujący. Wiem że kolejna tyle nie przetrwa. Proszę o poradę jest nas dwoje, mamy koty w domu. Pierzemy standardowo raz więcej (pościel), raz mniej ( bieliznę) Mam dylemat, nie mam przywiązania do marki, nie jestem ograniczony miejscem na pralkę. Budżet. .stawiam na jakość i funkcje,wiem że to wtedy odpowiednio kosztuje.
    Pozdrawiam serdecznie Włodzimierz Kopeć

  46. Aggie pisze:

    Po okropnych przygodach przy ostatnim zakupie pralki (wielokrotne reklamacje, dwukrotna wymiana całej pralki – na koniec dostałam inny model i nawet nie chcieli poprzedniego), chciałabym skorzystać z rady osoby fachowej 🙂 Mam 3 dzieci w domu i kota (sikajacego, notabene, tu i tam, co jeszcze zwieksza ilość prania :-/) Czyli pralka o sporej pojemności i w miarę możliwości (moich finansowych, hehe) niezawodna, o dobrych parametrach prania i płukania (alergia). Jedno ale – mieszkam w Niemczech, niby blisko granicy, ale z serwisowaniem sprzętu zakupionego w Pl byłby problem. Znalazłam tu taki model LG-ka: F14 WM9KG. Niedrogi, ma parę wodną, 10 lat na silnik… Co Pan myśli o tej pralce – nada się? Dysponuję kwotą do max. 450 Eur… Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Faktycznie świetna cena – 1900 zł, gdzie odpowiednik w Polsce kosztuje 2500 zł… Nie znam rynku niemieckiego, lecz w Polsce do 2000 zł nic lepszego nie znajdziemy. Przy odbiorze warto sprawdzić karton i samą pralkę, czy nie ma żadnych uszkodzeń – ostatnio sporo sprzętów wszystkich marek dojeżdża uszkodzonych…

  47. Rodzic pisze:

    Witam, Z ciężkim bólem serca i portfela przymierzam się do zakupu pralko-suszarki z pompą ciepła AEG L9WBC61B. Mieszkamy w bloku i w związku z powiększeniem rodziny do układu 2+2, zabrakło nam miejsca na dwie suszarki… Jak Pan ocenia tą pralko-suszarkę? Czy może szkoda wydawać pieniędzy i są tańsze, lub alternatywne (czyli w tej samej cenie, ale lepsze) rozwiązania na rynku? Z góry dziękuję za odpowiedź, zwłaszcza, że mógłbym „załapać się” na vat-owską promocję do niedzieli…

    • Rodzic pisze:

      Nieco taniej w promocji mogę kupić LG FH4G1JCH2N (bez mini pralki 2kg) ale chyba ten model nie ma pompy cieplnej jak wyżej wymieniony AEG… Którą by Pan proponował? A może inna? Z góry dziękuję za odpowiedź.

      • Krzysztof Kuikowski pisze:

        Poprzedni model zbierał dobre opinie, a nowy? Wygląd się zmienił – nic więcej. AEG będzie miał pompę ciepła – lepiej suszy i nie niszczy ubrań. LG ma lepsze funkcje parowe, lepiej pierze z uwagi na silnik bezpośrednio na wale i masę dodatkowaych programów, które można wgrac z poziomu smartfona. Kupić to na czym Panu bardziej zależy. Osobiście kupiłbym LG – lepsza jakość wykonania, wymienne łożyska, skręcany bęben itp… AEG to nie to co kiedyś… Jedynym plusem AEG jest pompa ciepła.

        • Rodzic pisze:

          Dziękuję za poradę. Wybrałem AEG gdyż „lepiej suszy i nie niszczy ubrań”, co przy wyborze pralko-suszarki jest priorytetem. Kiedyś w przyszłości, gdy będę miał większe mieszkanie zapewne zakupię dwa oddzielne urządzenia. Wtedy wybiorę LG.

  48. Aggie pisze:

    Bardzo dziękuję za (p)odpowiedź 🙂
    Pozdrawiam serdecznie

  49. Marlena pisze:

    Witam, proszę o pomoc w wyborze pralki. Interesuje mnie odświeżanie parowe bez konieczności prania. Znalazłam AMICA DAW8123DCIBT Steam Touch i LG F4J7TY1W ale nie mogę się doczytać czy któraś ma tą funkcję. Szczerze powiedziawszy nie wiem jakie mają funkcje pary. Dziękuję

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Nie ma takiej opcji w tych pralkach – para działa jako dodatek do prania. Na rynku samo odświeżanie parowe jest dostępne w wybranych Whirlpoolach FreshCare i Electroluxach, lecz one nie mają prawdziwej pary generowanej przez generator, a jedynie korytko z grzałką pod bębnem – woda zalewa grzałkę i para idzie w górę przez perforację bębna. Zarówno ta Amica jak i LG będą bdb – LG będzie cichsza, a Amica ma więcej programów parowych.

  50. Marcela pisze:

    Witam serdecznie. Potrzebuje kupić dobrą pralki suszarkę dla 4 osobowej rodziny. Czy mógłby mi Pan coś polecić?
    Pozdrawiam serdecznie

    • Krzysztof Kuikowski pisze:

      Nie ma dobrych pralko – suszarek – wszystkie suszą w wysokich temperaturach i niszczą ubrania. Taka technologia. Na dodatek biorą średnio 100 litrów wody na cykl suszenia – bardzo dużo… Lepiej kupić 2 osobne urządzenia, w tym suszarkę z POMPĄ CIEPŁA (suszy w niższych temperaturach i jest bardziej ekonomiczna). No chyba, ze nie ma Pani miejsca…


reklamaml