REKLAMA TOP.agd
czwartek, 6 kwietnia 2023, Szymon Marcjanek

Szukasz dobrej pralki? Mamy 10 sprawdzonych propozycji! (jesień 2024)

8. Hisense MHW820ION
Hisense MHW820ION

0 odpowiedzi na “8. Hisense MHW820ION”

  1. Patryk pisze:

    Witam. Rozglądam się za pralką. Łazienka mała więc wymiary slim to jedyne wymagania.
    Myślałem nad HAIER HW50-BP12307-S – jednak ta pralka nie ma samego programu wirowania lub CANDY CW50-BP12307-S
    A może coś ze stajni Beko?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To nie tylko pralki slim, ale i mini, więc są nie tylko płytkie, ale i 20 cm niższe i 10 cm węższe niż standardowo – bębny mają miniaturowe i takie robi tylko koncern Haier, czyli też pod ich podmarki Hoover i Candy + jeszcze 3 kg model ma Electrolux, ale to już totalna tragedia. Jeśli zmieści się normalna pralka slim o wysokości 85 cm i szerokości 60 cm, to lepiej iść w takie – Beko też może być.

  2. Jogi pisze:

    Mistrzu, kiedy ranking pralek zima 2024?

  3. Kasia pisze:

    dzień dobry Panie Krzysztofie
    Lepszym wyborem będzie Midea MF200W90WB/W-PL czy Pralka HAIER I-Pro 7 HW90-B14979-S 9 kg 1400 obr ?

  4. Marcin pisze:

    Panie Krzysztofie, mam pytanie dotyczące funkcji pary w pralce HAIER HW80B14979 . Nigdzie nie mogę doszukać się w instrukcji informacji w jakiej pralka pierze temperaturze gdy dołożymy tę opcję przy programach, które pozwalają na jej użycie. Np. program prania bawełny – niezależnie czy ustawię temperaturę 40 czy 60 stopni, szyba jak i cała pralka robi się bardzo gorąca. Zakładam więc, że gdy załączę funkcję pary, ustawienie temperatury bierze w łeb i nie ma znaczenia. Zatem pytanie w jakiej temperaturze odbywa się pranie? Pozdrawiam

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Każdy producent mający taką funkcję podaje, że nie ma ona większego wpływu na temperaturę wody w praniu zasadniczym, czy płukaniach – para jest uwalniania tylko w konkretnych punktach programu (na środku jako higiena, na końcu jako niwelacja zagnieceń). Takie elementy jak szkło, czy metal mogą się nieco mocniej nagrzać, ale na ubrania nie działa to w jakiś mocno wyższy temperaturowo sposób. Jak to jest w tym konkretnym modelu, trzeba by dostać dokładne info z Haiera.

  5. Adrian pisze:

    Panie Krzysztofie czy ten model ma sens?

    https://www….wierdzenie

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Testować nie testowałem, ale na targach oglądałem – sprawia porządne wrażenie, funkcjonalnie ma wszystko co potrzeba, parametry świetne, pojemność sporą, pracuje cicho i nieźle wygląda 🙂

  6. Jarek pisze:

    Dzień dobry Panie Krzysztofie,

    Poszukuję pralki tak 8-9kg wsadu. Zależy mi na niezawodności (choć wiadomo jak to obecnie ze sprzętem) aniżeli na jakichś nie wiadomo jakich bajerach.
    Budżet tak około 2500-2800

  7. Tomasz pisze:

    Planuję zakup pralki i suszarki, i chciałbym prosić o rade. Mój budżet wynosi od 8k do 10k(jeżeli warto dopłacić do jakiegoś modelu). Sprzęt będzie umieszczony pod blatem o głębokości 70 cm, ale nie będzie zabudowany z przodu. Chciałbym uniknąć suszarek LG, ponieważ słyszałem, że wymagają regularnego odkurzania z tyłu.

    Dodatkowo, pralka musi otwierać się na lewo, a suszarka na prawo. Planuję używać zestawu dla rodziny 2+1(male dziecko), więc ważne jest, aby miały pojemność około 8-10 kg, nie były zbyt głośne, miała programy parowe i tez krótkie czasu prania. Dodatkowo dobrze, zęby posiadała autodozownik oraz funkcje ułatwiające prasowanie, albo nawet żeby pranie nie wymagało prasowania?

    Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie wskazówki!

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To mit z tym LG… Sam mam już 2,5 roku suszarkę LG RC90 na pralce i jeszcze nic w tej kratce nie znalazłem, nie jest to problemem, ale jak nie LG to opisał Pan modele Boscha serii 8 lub Home Professional.
      Suszarka Bosch WTX87EH0EU HomeProfessional
      Pralka Bosch WAV08E90PL lub starsza WAVH8E90PL

  8. Konrad pisze:

    Dzień dobry, Panie Krzysztofie, kierując się rankingiem zakupiłem ok rok temu pralkę LG F4WV710S1E .
    Mam jedną wątpliwość, może Pan pomoże mi ją rozwiać. Zawsze byłem przekonany, że takie nowoczesne pralki w zależności od wsadu dobierają parametry prania. Piorę sporo – dwójka małych dzieci. Staram się ładować tak, by na mokro nie było dużo więcej niż nieco ponad pół bębna. Na sucho daje to cały bęben luźno włożonych ubrań. Ważyłem, to daleko od maksymalnej ładowności.
    Najczęściej piorę na programie bawełna 40st, plus intensywne i plus płukanie, wirowanie 1200 do 1400. Na ogół wyskakuje czas prania przy tych wyborach 1:45h. Ale co rusz zdarza się, że wyskoczy 4:45h, o trzy godziny więcej. Muszę wtedy zatrzymać pranie, wyjąć kilka rzeczy, i po kolejnym uruchomieniu udaje się obniżyć do 1:45. Czy nowoczesna pralka nie ma nic pomiędzy? Kilka rzeczy robi taką różnicę, że czas rośnie o 3 godziny? To normalne?
    Z góry dziękuję za Pana opinię.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Automatyka wagowa jest dość prymitywna i dlatego często dobiera tak dziwne czasy prania, a Panu udaje się ją z łatwością oszukać – to zupełnie normalne dla wszystkich pralek LG z AI DD.

      • Konrad pisze:

        Nie spodziewałem się, że to aż tak prymitywne. Są tylko dwie nastawy przy parametrach które podałem, 1h 45 min lub po wrzuceniu jednej koszulki za dużo 4h 45 min. Oczywiście pralkę oszukuję dalej w ten sposób, że po rozpoczęciu prania dorzucam wyjęte ubrania, bo one praktycznie nic nie zmieniają, na mokro to żadna różnica w objętości.
        Dodam jeszcze, że miałem dużo wątpliwości związanych z hałasem przy wirowaniu, ale przyzwyczaiłem się. Jak słyszę pralki u sąsiadów, które walą jak młot pneumatyczny, to moja przypominająca wiercenie z udarem (ale tylko czasami, zależnie od wsadu, przy mniejszym chyba jest głośniej) nie jest najgorsza. Czasami jest nawet cicha.
        Zdarzało się, że nie pobierała całego płynu do płukania, w przegródce zostawała mieszanina płynu z wodą na max poziomie, ale okresowo czyszczę szufladkę (mimo, że nie była jakoś zaklejona) i jest ok.
        Następna będzie chyba od innego producenta.
        Pozdrawiam,

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Tak działa automatyka w większości nowoczesnych pralek każdego producenta. Z tym hałasem to problem się mega nasilił i niestety LG ma to gdzieś – zero reakcji z ich strony, odpowiadają, że to marginalne przypadki na granicy błędu statystycznego…

  9. Dominika pisze:

    Dzień dobry Panie Krzysztofie! 🙂
    Zastanawiam się nad tymi pralkami. Która z nich jest najlepsza? Ciężko mi się zdecydować tym bardziej, że każda ma bardzo dobre opinie. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie 😉
    1. https://alle…4434073132
    2. https://www….J4QAvD_BwE
    3. https://www….resh.bhtml
    4. https://www….rter.bhtml

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Gorenje najbardziej tradycyjna pod względem programów i opcji – niezła cena. Hisense to ten sam koncern, ale ten model to już ich własna produkcja z Chin – podstawowy funkcjonalnie mode, bardzo prosty, ale już pełnowymiarowy – Gorenje to slim, jeśli ma się miejsce na normalną pralkę to nie kupuje się modeli płytkich – im bliższa kwadratowi (60×55) tym lepsza. Haier serii 3 nie jest zły, ale osobiście nie przepadam za ich podejściem do projektowania programatorów, ikonek zamiast napisów w naszym języku – dla nich to tańsza produkcja, z tym, że sprzęt tani nie jest.

  10. Tom pisze:

    Dzień dobry, szukam taniej ale dobrej (chociaż nie wiem czy da się to połączyć) pralki do max 2000. Zastanawiam się nad:
    – Samsung WW80T504DAEA promocja w Euro 1999zł
    – BOSCH WAN2425FPL 1699zł
    – oraz proponowaną w rankingu Hisense WF3S7021BW/PL
    Który z tych wyborów Pana zdaniem jest najciekawszy ?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To mocno inne pralki. Samsung nastawiony na funkcje smart z ,,nowoczesną elektroniką”, brakiem opcji skracania programów długich. Zbiornik skręcany, łożyska wymienne, ceny części wysokie, ale dostępne.
      Bosch to tradycyjny model z dobrymi programami (sporo krótkich) i opcją skracania tych dłuższych, bez udziwnień z Samsunga. Zbiornik klejony, wymiana łożysk utrudniona, ceny części przeciętne i najlepiej dostępne.
      Hisense to model najlepiej wyposażony, ale nadal z tradycyjnie zaprojektowanych programatorem. Ma skręcany zbiornik, wymienne łożyska, tanie części, ale są słabo dostępne.
      Kwestia potrzeb i oczekiwań – najprościej kupić Boscha.
      Tylko z tego co widzę, to Samsung i Bosch są pralkami pełnowymiarowymi, a Hisense to już prawie superslim – jak ma się miejsce to bez sensu kupować super płytką pralkę z mini bębnem…

  11. kPiotr pisze:

    Dzień dobry,

    Planuję zakup pralki do 3 tys. zł, rodzina 2+2, dzieci małe.

    Ma zastąpić niemal 10-letnią Whirlpool AWSP 61212P.

    Ogólnie szukam czegoś prostego w obsłudze, niezawodnego (co „dobrze pierze”), w czym raczej nie zdażają się wady fabryczne itp.

    Wsad myślę, że minimum 8kg.

    Czy wspomniana tu Whirlpool W7X W845WB EE Supreme Silence 8kg, będzie optymalnym wyborem? Ten system auto-dose jest bezproblemowy i z sensem? Nie jest tak, że dozuje za mało i nie dopeira, albo się „zacina”?

    Preferuję raczej typowe znane marki, myślałem jeszcze na LG, ewnetualnie Bosh/Samsung.

    Z góry dziękuję za rady.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Odpowiedziałem Panu pod drugim komentarzem.

    • Damian pisze:

      Witam jest to zestawienie na rok 2024 a polecane automaty są już obecne na rynku od 2021 czy aby kupno takich modeli które wystepowaly na rynku 3-4 lata temu ma sens może jakieś zestawienie nowości. Pozdrawiam

      • Krzysztof Kulikowski pisze:

        Pralnictwo to nie smartfony, gdzie co 10 miesięcy jest nowy model. Tu wiele się nie zmienia i nowości wrzucamy w newsach. Nowe serie to zazwyczaj zmiany stylistyczne i drobnostki w bajerach.

  12. Tomasz pisze:

    Dzień dobry,
    poszukuje pralki slim. Oglądałem model Electrolux EW6SMB227CP ale może poleci Pan coś innego, wartego

    • Marc pisze:

      Nie koniecznie polecam slimki. Są może poręczne, ale nie koniecznie wygodne serwisowo. Pozdro.

      • Krzysztof Kulikowski pisze:

        I kogo to interesuje co jest wygodne dla serwisanta, skoro slim pralki ludzie kupują tylko z powodu braku miejsca na coś normalnego.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      głównie to dystrybucją, kolorem i elektroszczotką na korzyść dla FC.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Funkcjonalnie jest ok, ma to co trzeba, jakościowo to przeciętny sprzęt, ale nie ma większych wad i typowych dla danej platformy problemów.

  13. kPiotr pisze:

    Dzień dobry,

    Planuję zakup pralki do 3 tys. zł, rodzina 2+2, dzieci małe.

    Ma zastąpić niemal 10-letnią Whirlpool AWSP 61212P.

    Ogólnie szukam czegoś prostego w obsłudze, niezawodnego (co „dobrze pierze”), w czym raczej nie zdażają się wady fabryczne itp. i będzie łatwe w czyszczeniu fitrów itp, wiem, że niektóre pralki mają specjalne programy do samo-czyszczenia.

    Wsad myślę, że minimum 8kg.

    Czy wspomniana tu Whirlpool W7X W845WB EE Supreme Silence 8kg, będzie optymalnym wyborem? Ten system auto-dose jest bezproblemowy i z sensem? Nie jest tak, że dozuje za mało i nie dopeira, albo się „zacina”?

    Preferuję raczej typowe znane marki, myślałem jeszcze na LG, ewnetualnie Bosh/Samsung.

    Z góry dziękuję za rady.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      System dozowania z tej pralki dostosowuje ilość detergentu do wsady, więc moim zdaniem działa to jak trzeba, a jak coś to można dawkę zwiększyć. Na pewno stosuje go mniej niż przeciętny użytkownik – mamy tendencję do lania zbyt dużych ilości środków o prania. Sama pralka jest bdb jak na swoją cenę.

  14. Anna pisze:

    Dzień dobry
    Przymierzam się do zakupu nowej pralki bo stara po 14 latach użytkowania zaczyna szwankować To znaczy pierze ale zaczęła bardzo głośno wirować (jakby samolot startował 🙂 ) czego do tej pory nie robiła. Obecnie mam pralkę Bosch 44 cm i byłam z niej bardzo zadowolona. Dlatego chce pozostać przy tej marce.
    Zastanawiam się czy kupić większą czy pozostać przy mniejszej ? Wsad do 9 kg. Budżet do 2700 max. Bardzo proszę o pomoc w wyborze.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Bosch robi od paru lat tylko pralki pełnowymiarowe 55-63 cm, nie m już slimów – produkowane były głównie w Rosji. Jeśli zmieści się pełnowymiarowa pralka to można celować w modele serii 6 WGG i WAU – do 2700 zł spokojnie znajdzie się dobry model 8-9 kg.

  15. Damian pisze:

    Dzień dobry Panie Krzysztofie.
    Z uwagi na obawę przed zakupem pralki LG nasuwa mi się takie zapytanie… jaka pralka oraz suszarka Boscha będzie odpowiednikiem (chodzi o poziom zaawansowania itd.) dla pralki i suszarki marki LG odpowiednio: F4W90722W oraz RC90V9AV2N ?
    Pozdrawiam serdecznie

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Pralko odpowiedników nie ma, te firmy nieco inaczej podchodzą do projektowania pralek, ale z suszarkami w teorii byłoby łatwo gdyż każda z AutoClean, lecz aktualnie posiadające je modele WTX zostały w większości wycofane, została tylko seria Home Professional, nawet nowe modele serii 8 WQB nie ma tego systemu a kosztują 7-9k zł. Żeby cenowo zbliżyć się do LG trzeba zejść do suszarek WTW i pralek serii 6 WGG, WAU.

  16. EloPawel pisze:

    Zmieniam mieszkanie, chciałbym zakupić do nowej łazienki zestaw pralka + suszarka.
    Zależy mi na przyzwoitej pralce oraz dosyć dobrej suszarce. Z tego tytułu budżet na suszarkę jest wyższy. Pralka w kwocie do 2 tys i suszarka w kwocie do 3. Ale ogolnie te plus minus 5 tys chciałbym jak najrozsadniej rozdysponowac. Może być tańsza pralka i droższa suszarka. Prosiłbym o polecenie jakiegos zestawu. Mam noworodka, prania jest dużo 🙂

  17. Michał pisze:

    Dzień dobry panie Krzysztofie,
    Może pytanie nietypowe ale potrzebuje pralki slimowanej otwieranej na prawo. Dopiero teraz widzę że sprawa nie jest chyba aż tak prosta jak myślałem. Szukam czegoś do 3 tysięcy ale jeśli jest coś tańszego w rozsądnych pieniądzach to oczywiście lepiej 🙂

  18. Andrzej pisze:

    Dzień dobry Panie Krzysztofie.
    Proszę o opinie czy pralka Haier HW120-B14979 to sensowny wybór? W necie opinie są różne. Pralka dla rodziny 2+2 z małymi dziećmi. Może ma Pan jakąś lepszą propozycję?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Nieźle zrobiona, bardzo pojemna, z największym na rynku otworem załadunkowym, masą bajerów, krótkich programów i dodatków – bdb pralka.

  19. Łukasz pisze:

    Panie Krzysztofie, wybieram pralkę slim do niewielkiej łazienki.
    Budżet około 3000 zł.
    Zależy mi na bezawaryjności, możliwie długiej gwarancji i opcji programu krótkiego.
    Prawie zdecydowałem się na LG F2W8S506W , ale nie podobają mi się te komentarze dot. wadliwych egzemplarzy pralek tego producenta.
    W związku z powyższym, po przejrzeniu ofert, zwróciłem również uwagę na: ELECTROLUX MEW6S13M27P i HAIER I-Pro 7 (również ten z +).

    Pytanie co Pana zdaniem jest warte zainteresowania ze slimów? Coś z powyższego czy może jeszcze coś innego?
    Z góry dziękuję za pomoc.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Akurat ogromna większość modeli z tym problemem to pralki pełnowymiarowe, w slimach występuje marginalnie, a wskazany model jest bdb.
      Electrolux to produkcja ukraińska, już nieco inaczej wykonana niż LG, czy chiński Haier, ale funkcjonalnie jest świetna – tradycyjna pralka bez bajerów.
      Haier jest podobny do LG – duża pojemność bębna, sporo bajerów, napęd bezpośredni, ale nieco bardziej kosmiczne sterowanie i ładniejszy design.

    • Łukasz pisze:

      Oczywiście miałem na myśli LG LG F2W9S721W .

  20. KamBer pisze:

    Dzień dobry. Jaka Pan poleci pralkę maksymalnie do 2000 zł ( im tańsza tym lepiej 🙂 , głębokość do 50 cm. Nie musi być jakaś z super bajerami, a porządna i sprawdzona 🙂 dziękuję.

  21. Bartek pisze:

    Mam pytanie jaka jest różnica między seriami BOSH WAN a WGG.
    Jaki model by Pan polecał w okolicach 2000 zł.
    Dodatkowo patrzę na model WAN2415GPL 8kg pojemność bębna 65 l a jest też WGG0440KPL niby 9kg a pojemność 63 l. Szukam pralki o standardowym rozmiarze. Gdzieś czytałem że te wagi maksymalne wkładu są możliwe tylko na 1-2 programach a standardowo wsad jest dużo mniejszy w kg.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      WAN2415GPL to polska produkcja z Łodzi, WGG0440KPL to turecka produkcja, konstrukcyjnie podobne, obie nie mają skręcanych zbiorników, otwory załadunkowe 32 cm średnicy, plastikowe zabieraki, ale Turek ma wyżej pozycjonowaną elektronikę niż WANy, Turek ma też dodatkowe 2 opcje: woda plus i mniej zagnieceń, ale nie ma programu odświeżania parą. Reszta bez większych różnic. Maksymalny wsad dostępny jest w większości pralkach na 2 programach: bawełna i eco 40-60 plus na 2-3 programach funkcyjnych: wirowaniu i płukaniu z wirowaniem.

  22. Jakub pisze:

    Dzień dobry
    Chciałbym prosić o pomoc przy zakupie pralki dla rodziców (65+)
    Chciałbym aby to była łatwa w obsłudze pralka (nieudziwniony programator) i do 2500zł
    Fajnie, jakby wsad byłby 6kg+ ale nie jest to konieczne przy dwóch osobach w gospodarstwie domowym

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To pewnie najprościej będzie kupić jakiś model Boscha serii 4 linii WAN – proste pralki bez udziwnień ze wsadami od 7 o 9 kg, w większości polskiej produkcji z Łodzi.

  23. Olaf pisze:

    Dzień dobry,
    Z komentarzy tutaj oraz rekomendacji znajomych zdecydowani jesteśmy na nową pralkę Bosch jednakże nie widzimy jakie są różnice pomiędzy wskazanymi / rekomendowanymi modelami. Czy mógłby Pan któryś z nich nam polecić (nie potrzebujemy wodotrysków, rodzina 2+2, zależy nam na niezawodności):

    WAV28M92PL (3000zł) nie widzimy jaka jest różnica od wyższych modeli
    WAV08E90PL (4000zł) wybrany bo model polecany w innych komentarzach
    WAV08G90PL (5500zł) czy różnica literki E od G warta jest 1500zł i dlaczego?

    ew. może jest model Boscha który poleca Pan bardziej niż te powyższe?

    Z góry dziękuję.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Pierwsza to prostszy model flagowej serii 8 – ma wszystko co potrzeba. Reszta to modele podpięte pod serię HomeProfessional, czyli niby coś nad serię 8 i realnie tylko E90 ma dodatkowo iDOS, czyli automatyczne dozowanie detergentu. Same literki to dedyki pod dane sieci – E to Euro, G to Media Expert. Ogólnie ostatni model nie opłaca się kompletnie.

  24. Mateusz pisze:

    Panie Krzysztofie, wiele już razy bardzo nam Pan pomógł przy wyborze AGD i zawsze trafnie, skutecznie i sensownie. Jesteśmy zadowoleni i żywimy nadzieję, że i tym razem będzie dobrze. Jaką pralkę wybrałby Pan osobiście przy założeniu, że będzie cicha, ładowna i bezawaryjna, ale również pozwalająca prać na relatywnie krótkich czasach? Czy jest coś na dziś, co wskazałby Pan bez większego wahania mając na uwadze powyższe? I jeżeli to nie stanowi dużej różnicy to najlepiej z głębokością mniejszą niż pełne 60 cm, chętnie do ok. 50 cm.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      W maju ubiegłego roku kupiłem Bosch WGG0440EPL i tu jest jej test. Prosty model bez większych wad i problemów, choć decyzja zakupu Boscha wynikała tylko z możliwości trafienia w wadliwą sztukę LG z kosmicznie głośnym wirowaniem, gdyby nie ta ,,szansa” to zapewne wybrałbym 9-11 kg LG z serii V700. Żeby było śmieszniej, chciałem uniknąć zabawy z serwisem LG, więc kupiłem Boscha z którego od nowości ciekła woda z okolic szuflady na detergenty 😀 Na szczęście serwis Boscha jest na dobrym poziomie i naprawili ją. Aktualnie ciężko o dobry i bezawaryjny sprzęt, niezłe to pełnowymiarowe czyli po blacie 55-57 cm, a wymiarze całkowitym 62-63 cm. Jeśli miałaby być do ok. 50 cm to już trzeba celować w slimy i tu do gry wraca LG z modelami 7-9 kg o głębokości 47,5 cm (te prawie wcale nie mają tego problemu z głośną pracą), są też proste modele Samsunga 8 kg, niezłe Haiery w serii iPro 7 i ostatnio Hisense wprowadził ciekawy model (te z czarnymi panelami).

  25. Marek pisze:

    Szanowny Panie,
    Czy znana jest panu pralka , która miałaby fabryczną podstawę podwyższającą . Mamy taką pralkę Arsiton , która miała na dole szufladę, nigdy nie używaną, ale doskonale poprawiało to ergonomię użytkowania .
    Teraz widzę na allegro tylko takie stojaki podwyższające . Mam dużą miejsca w pralni więc szukam wygody .
    Pozdrawiam

  26. Tom pisze:

    Dzień dobry,
    waham się z zakupem pralki miedzy Bosch WAN2411EPL a LG F4WV5N8S0E . Chciałbym kupić coś w budżecie do 1700 bez zbędnych bajerów choć LG oferuje programy parowe ale zależy mi bardziej na niezawodności a o LG różnie mówią zwłaszcza o problemach z głośnym wirowaniem. Co Pana zdaniem z tej dwójki było by korzystniejszym wyborem?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      LG jest już starą serią, wycofywaną, zostały ostatnie sztuki, więc jak już to lepiej iść w nowsze modele. W LG jest ryzyko trafienia w wadę fabryczną z głośnym wirowaniem, ale poza tym to pralki o jeszcze lepszej jakości wykonania od Boscha. Niestety jeśli nie chce się ryzykować to zostałbym przy Boschu.

      • Tom pisze:

        Bardzo dziękuje za odpowiedz, liczę się z opinią specjalisty ( zdałem się na Pana przy wyborze zmywarki i indukcji i jestem bardzo zadowolony) Dopytam jeszcze czy w takim razie coś ciekawego z LG za nieco ponad 2 tys. lub który Bosch w tym przedziale byłby najlepszy: seria WAN- jaki model czy moze opisywany tez Bosch WGG0440EPL ?
        Do pełni szczęścia brakuje mi jeszcze polecenia piekarnika do 2 tys i za wszystkie podpowiedzi bardzo dziękuje

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Aktualnie to różnice realne są drobne, za to ludzie z BSH polecają w pierwszej kolejności WGG z Turcji i Hiszpanii, potem nowe WANy z Łodzi z większymi bębnami 65 l (zgrzewka), a na końcu stare WANy z Łodzi z małymi bębnami 55 l i wymiennymi łożyskami. Według nich taki turecki WGG jest lepszy niż obie linie produkcyjne polskich WAN, a WAV, WAVH z serii 8 made in GER jeszcze lepsze od tureckich i hiszpańskich WGG… Czy tak jest, to już dowiemy się za parę lat jak więcej tych modeli trafi w ręce serwisantów, bo do niedawna większość sprzedawanych pralek BSH w PL to te najprostsze serii 2 i 4 ze skręcanym zbiornikiem, teraz przesuwa się to w kierunku zgrzewanych modeli. Sam kupiłem tego WGG i jak na razie jestem zadowolony – prosta pralka bez bajerów (choć lubię świecidełka i dodatki ;)).

  27. Robert pisze:

    Dzień dobry.
    Panie Krzysztofie, przymierzam się do zakupu pralki pod blat 60 cm. Z tego co wyczytałem w grę wchodzą tylko i wyłącznie slimy. Co dobrego mógłby Pan na dzień dzisiejszy polecić? Załóżmy że budżet maks 3 tys. zł.
    Z góry dziękuje i pozdrawiam.

  28. Anna pisze:

    Pralka LG F4W9072YP 9kg

    Dzień dobry, co Pan sądzi o tej? Warto kupić, czy wadliwa? Jak kupię kolejną pralkę, która zepsuje się po roku, to będę mieć problemy w domu 😅

  29. Sławomir pisze:

    Dzień dobry. Jaką poleciłby Pan pralkę do zabudowy? budżet ok 2 tys

  30. AR pisze:

    Dzień dobry
    Zastanawia mnie ten zestaw:
    ELECTROLUX MEW7F349PXP SteamCare 700 UniversalDose 9kg 1400 obr A + Suszarka ELECTROLUX EW8H358PSP PerfectCare
    cena jest dobra i masa pozytywnych opinii.
    Co Pan na to

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Pralka spoko, suszarka słabizna jak na 3000 zł – słaba klasa energetyczna, głośna, fatalna filtracja.

  31. Bartosz pisze:

    Witam Panie Krzysztofie.
    Czeka mnie zakup pralki. Z racji ograniczonego miejsca musi to być slim.
    Zastanawiam się nad następującymi modelami:

    AEG MEL6SN126X 6kg
    HISENSE WF3S7021BW/PL 7kg
    Whirlpool WRSB 7259 D EU Slim 7kg

    Będę wdzięczny za opinię.

    Z pozdrowieniami.
    Bartosz

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Wszystkie 3 są godne polecenia, choć Hisense jest najlepiej wyposażony i najpojemniejszy (produkcja Chiny), AEG prosty i bez udziwnień (produkcja Ukraina), a Whirlpool ma mnie intuicyjny programator, choć funkcjonalnie nic mu nie brakuje i jako jedyny jest produkowany w UE.

      • Bartosz pisze:

        Dziękuję za cenne informacje.
        Jestem najbliżej wyboru Whirlpool, w Hisense obawiam się trochę ewentualnego serwisu.
        Mam jeszcze jedno pytanie.
        Czym różnią się modele Whirlpool WRSB 7259 D i WRSB 7259 BB (oprócz ceny) ?
        Z pozdrowieniami.
        Bartosz Jagodziński

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Siecią sprzedaży i wykończeniem drzwi.

          • Bartosz pisze:

            Rozumiem.
            To dość kuriozalne różnice, jak za 400 złotych różnicy w cenie, w dwóch sieciach sprzedaży.
            Dziękuję jeszcze raz za pomoc i życzę wszystkiego dobrego na Święta.
            Z pozdrowieniami.
            Bartosz Jagodziński

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            Po prostu Euro ma ją w swojej promocji, a ME nie.

  32. crs pisze:

    Dzień dobry, Panie Krzysztofie zastanawiam się nad zakupem pralki LG i mimo, że jest ryzyko wadliwego egzemplarza to jakoś najbardziej przypadły mi do gustu. Mam tylko pytanie czy brać LG F4W1172YW czyli 11kg czy mniejszą np. 9kg? Dla 3-4-osobowej rodziny. Zakładam, że 11kg powinna być trochę wytrzymalsza. Dzisiaj z połową wsadu pralki chyba już nie mają problemu? Prośba od wskazówki od spesjalisty 🙂

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Nie ma to większego znaczenia – realnie to jedynie różnice w oprogramowaniu i obciążeniu przeciwwagi, czasem w niektórych firmach pralki z większym wsadem mają lepsze łożyska i inne amortyzatory/sprężyny, ale to różnice w trwałości minimalne. Najlepiej celować w dowolną V700 pełnowymiarową, która ma na dany moment najlepszą cenę – aktualnie faktycznie najtaniej wypadają 9 kg (biała i szara) po 2500-2600 zł.

  33. Kuba pisze:

    Witam, proszę o opinie o takim zestawie pralki + suszarki:

    Pralka LG F4W90722W (jest teraz promocja z 3000 na 2500 zł w RTV) i do tego suszarka LG RC80V5AV5N ( tutaj też promocja z 3500 na 3000 zł w RTV). Cały zestaw za 5500 zł. Czy w tym budżecie kupię lepszy zestaw ?

  34. Renata pisze:

    Witam, Czy mogę prosić o doradzenie w zakupie pralki. Szukam slim z wirowaniem 1400, ewentualnie 1200, z możliwością dokładania prania,dla trzech osób. Do tej pory prałam SIMENS free Style WS10F27RPL. Niezawodna przez 12 lat i pierwsza awaria. Chciałam nabyć również SIMENS albo BOSCH, bo mam zaufanie do tych marek, ale nie ma w sprzedaży takich płytkich. Mam niewielką łazienkę w bloku, wiec miejsca nie ma za dużo. Maksymalna głębokość mogła by być do 50 – 55 cm uwzględniając przyłącze. Jest tyle modeli, ale który będzie choć trochę tak bez awaryjny jak mój SIMENS z możliwością wymiany łożysk np. Rozważam, również zakup suszarki. jaka by wtedy miała być do wybranej pralki. Pozdrawiam.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      50-55 cm wymiaru całkowitego to głównie slimy od LG, Haiera i Samsunga, z czego LG najsensowniejsze – są wersje od 8 do 9 kg.

  35. Jakub pisze:

    Dzień dobry. Na wstępie chciałem podziękować za kawał dobrej roboty, jaką wykonuje Pan w komentarzach pod artykułami na tym portalu!

    Chciałbym również skorzystać z Pana fachowej wiedzy i doświadczenia. Stoję przed wyborem zestawu pralka+suszarka do kwoty 7000zł. Po analizie rynku zawęziłem do wyboru 2 zestawów:
    1) Pralka LG F4W90722W + Suszarka LG RC90V9AV2N = ~6500zł
    2) Pralka Bosch WAV28M92PL + Suszarka Bosch WTW8760EPL = ~6500zł

    Który zestaw Pana zdaniem będzie lepszy za te pieniądze, lub jeżeli są równie dobre, to który wybrałby Pan dla siebie, mają oba do wyboru?

    • Jakub pisze:

      Korzystając z faktu że jeszcze Pan nie odpisał, dorzuciłbym 3 wariant, gdzie suszarka Simens ma chyba pełne autoczyszczenie, którego nie ma już w normalnej cenie w Boshu:
      3) Pralka Siemens WG44G2FCPL + Suszarka Siemens WQ44G2D4PL

  36. Izabela pisze:

    Dzień dobry, szukam pralki 8kg bo taką mam suszarkę. Co Pan poleca? Zależy mi najbardziej na programie eco, dużo piorę bo mamy 3 dzieci więc pralka i suszarka śmiagają ” non stop” cena najlepiej jak najniższa, ale też nie wyższa niż 2500zł. ( Jeśli dorzuci Pan również odkurzacz do szybnkiego odkurzania to będzie super, Nie za każdym razem mam czas żeby czyścić pojemniki w odkurzaczu piorącym ) Dziękuję za odpowiedz

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Program Eco to dziś obowiązkowa nastawa z której podawane są dane na karcie energetycznej – to niby najoszczędniejszy cykl, ale w większości pralek trwa 3,4-5h, więc nie należy do zbytnio sensownych. A jakiej firmy jest suszarka i czy pralka będzie ją mieć na sobie?

      • Izabela pisze:

        Miałam pralke Amica AWG8143CDi a suszarka Grand GCH 981NA2T. Stały obok siebie

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          A jak obok siebie to bez znaczenia – wśród 8 kg, równie prostych jak ta Amica, są nowe modele tej firmy, potem pełno pralek Boscha serii 4, podstawowe Samsung i LG poniżej 2000 zł – wybór jest naprawdę spory.

  37. Robert pisze:

    Witam.
    Co pan sądzi o tej. Pralce.
    Pralka AEG LFR71844BP 8 kg 1400 obr A.
    Nie zauważyłem aby Pan polecał modele tej firmy choć w którymś poście użył Pan sformułowania „godny polecenia”.
    Pozdrawiam

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Nie piszę o AEG zazwyczaj z 1 powodu – to nic innego jak znaczek na pralkach Electroluxa (jeden koncern, fabryki, części), a prawie zawsze porównywalne modele kosztują mniej pod Electroluxem, więcej pod AEG – czyli ci drudzy są mniej opłacalni w zakupie, no chyba, że ktoś kupuje dla znaczka 😉

  38. Emi0lia pisze:

    Dobry wieczór, chciałam zapytać o pralki LG,widzę że są opisywane jako „wadliwy produkt” . Czy mogę uzyskać więcej informacji na ten temat? Jakiś konkretny model jest wadliwy? Obecnie zepsuła mi się moja 14 pralka Mastercook i muszę na szybko kupić nową pralkę. Czy mógłby mi pan coś polecić? Czteroosobowa rodzina 2+2. Dużo piorę. Zaintersowalam się LG v700, ale teraz już nie wiem. Koszt tak do 2700zł.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Problem nie dotyczy konkretnych modeli, choć częściej trafia się w pralkach pełnowymiarowych niż slim i częściej w modelach produkcji PL niż China. Większość sprzedawanych sztuk jest wolna od wady, ale niestety pewności trafienia w dobrą sztukę nie ma.

  39. Grzegorz pisze:

    Czy warto kupić jako zakup budżetowy pralkę MPM 4610-PH-02 6kg za 1092 zł plus 219zł ubezpieczenie do 5 lat. Produkt od Hisense, Łatwo wymienne łożyska, inwerter?

  40. Michał pisze:

    Witam Panie Krzysztofie. Dzięki Pana Radom kupiłem suszarkę z której jestem zadowolony .

    Teraz szukam pralki dla teściowej 😁.

    Musi być wąska ~40 cm wsad ~6 kg i klasa A ( w ogóle na sens czy to chwyt marketingowy?).

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Ile może mieć wymiaru maksymalnego na głębokość ze wszystkim co wystaje?
      Klasa energetyczna dotyczy tylko programu ECO 40-60, więc jeśli korzysta się głównie z innych, to nie ma co się przejmować tym parametrem.

      • Michał pisze:

        Teściowa nie potrafi określić wymiarów🤪. Ma być węższa, bo będzie problem z przejściem.cis z Boscha do 2 k znajdę ? A może innej firmy?

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Bosch od lat nie robi na nasz rynek pralek slim – fabryka była w Rosji 🙂
          Jeśli wejdą pralki o głębokości blatu 47 cm (53 cm z drzwiami i tym co wystaje z tyłu), można celować w pralki LG serii V700 jak F2W8S722W , a jak coś nieco tańszego to Samsung WW70AGAS21A/EO .
          Jak jednak 40 cm po blacie (44-45 cm całkowitego) to niestety schodzimy o półkę niżej – Electroluxy produkcji ukraińskiej w Stanisławowie, chińskie Amica WA1 i ich odpowiedniki pod markami Samsung, Midea i Toshiba, ewentualne Whirlpool: WRSB 7259 D EU .

  41. Robert pisze:

    Witam.
    Co by pan polecił z tej trójki: Bosch WAVH8M92PL , WAV28M92PL czy
    Samsung QuickDrive WW90T754ABH .
    Pozdrawiam

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Samsung ma najwięcej bajerów, nietypowy sterownik, 2 silniki, 2 paski, ruchomą tylną płytę bębna (QD) i mnóstwo opcji smart. Modele Boscha to pralki z tradycyjnym sterowaniem, modelowo to prawie te same pralki różniące się tylko opcją sterowania zdalnego po WiFi w modelu WAVH – różnica 70 zł, więc myślę, że można do tego dopłacić i to jest pralka, którą wybrałbym z tych 3.

  42. Andrzej pisze:

    Dzień dobry. Poszukuję nowej „wąskiej” pralki. Wymagania standardowe do codziennego użytku. Wymogiem jest wersja slim, bez jakichś tam sztywnych ram. Cena do ok 2500zł.
    Często się przewijały w poleceniach pralki LG: F2W8S722W i F2WV3S7S6E . Duża jest różnica w tych modelach? Warto dopłacić 700zł?
    Dobre opinie słyszałem także o: HISENSE WF3S7021BW oraz Amica WA1S610CLiSE .
    Bardzo proszę o pomoc

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Amica to już superslim (bardzo płytki model 40 cm po blacie i 44 cm całkowitego). Hisense 43,5 cm, realnie 45 cm. Obie LG to 47,5 po blacie i 53 całkowitego – to wręcz dwie przeciwstawne serie – 300 i 700, czyli najniższa i prawie najwyższa, więc F2W8S722W najlepsza, potem Hisense.

  43. Karo pisze:

    Dzień dobry,
    poszukuję pralki w opcji slim, max głębokość z wystającymi elementami to 49-50 cm, obroty max min. 1200 , ładowność min. 7kg. (gdyby była wersja szara byłoby super). Budżet ok 2500. Czy poleca Pan coś z powyższymi parametrami? Nie zależy mi na Wi-Fi i dużej ilości bajerów 😉
    Będę wdzięczna za pomoc!

  44. Konrad pisze:

    Dzień dobry,
    poszukuje pralki do max 60cm głębokości i kwoty max 3000zł. Będzie ona zabudowana w szafce w kuchni dlatego zależy mi na możliwości montażu drzwi.
    Wstępnie wybrałem haier:
    https://www….br-s.bhtml
    Zastanawiam się czy to dobry wybór czy może coś innego wartego uwagi. Ewentualnie pralka wolnostojąca do +/- 55cm głębokości, może udałoby się ją wstawić do szafki i dzięki zapasowi mimo wszystko zamontować drzwi w szafce

  45. Kulpik pisze:

    Dzień dobry,
    zdecydowałem się na zakup pralki LG slim. Wybrałem 3 modele, nie wiem do końca na który się zdecydować, nie zwracając uwagi na cenę.
    F2W9S902W
    F2W9S721W
    F2W9S72YW

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Druga i trzecia to ta sama pralka różnią się tylko wykończeniem frontu – 721 ma szary dekor wokół drzwi, a 72Y nie. Pierwsza to najwyższa seria V900, pozostałe V700, ale w slimach nie ma tu praktycznie żadnych różnic, więc z tych 3 brałbym tą w najlepszej cenie.

  46. Karolina pisze:

    Dzień dobry Panie Krzysztofie
    Jak wypada HAIER I-Pro 7 HW90-B14979-S 9 kg względem Whirlpool W7 W945WB PL Supreme Silence 9kg ? W jaki sposób działa ten system antibacterial w Haierze? Pozdrawiam

    • Karolina pisze:

      Jeszcze chciałam dopytać, jak względem nich wypada Samsung WW90T534DAE Autodose AI Control 9kg 1400obr/min ?

    • Karolina pisze:

      a która ma większy bęben? Whirlpool wydaje mi się, że może być trochę zbyt głęboki, ale podoba mi się w nim autodozowanie tak na pierwszy rzut oka

      • Krzysztof Kulikowski pisze:

        WH ma 64 l, Haier nie podaje dla tego modelu pojemności bębna, ale będzie w przedziale 63-65 l, czyli tyle samo.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To marketingowa nazwa nie mająca żadnego znaczenia.
      Obie pralki są godne polecenia, ale różnią się znacząco – WH jest tradycyjnie sterowana, bez udziwnień, wszystko jest czytelne, a Haier ma kosmiczny programator, choć idzie się do niego przyzwyczaić. Funkcjonalnie obie to pralki na bogato.

  47. Can006 pisze:

    Co sądzi pan o pralce Samsung BESPOKE AI WW11BB534DAW jakie ma wady i zalety jak jest z cenami napraw i w jaki sposob zrobić w niej pranie ręczne z proszkiem jednocześnie używając funkcji pranie wstępne skoro na ręczne pranie jest tylko jedna komora do prania zasadniczego?.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Funkcjonalnie ciężko się do czegoś przyczepić – ma wszystko, masę bajerów, rozbudowane funkcje smart, sporo programów, autodozowanie, w tam kilka krótkich, duży bęben, nietypowe sterowanie z rozbudowaną elektroniką.
      Co do awaryjności to Samsung nie należy do dość trwałych, ale też nie jest przesadnie zły – to typowy średniak wśród oferty rynkowej, ceny części z roku na rok coraz droższe, sporo podzespołów Midea.
      Co do autodozowania to obie komory można ustawić na detergent do prania (w płynie, koncentracie, nie proszek), a między nimi jest jeszcze komora na ręczne wlanie, wsypanie detergentu piorącego + można wrzucić coś ręcznie do samego bębna.

  48. Joanna pisze:

    Rozglądam się za nową pralką – od 11 lat mamy Boscha WAE24464PL, który nie sprawia problemów, ale wsad 7 kg to trochę mało. W zasadzie jestem zadowolona z tej pralki, ale chyba wolałabym już coś innego.
    Byłam już skłonna kupić Samsunga WW90T954ASH , ale obawiam się, że ma za dużo bajerów jak na nasze potrzeby.
    Zależy mi na ładowności 9 kg, cichej pracy, funkcji czyszczenia pralki i może funkcjach parowych? Wybór programów/opcji musi być łatwy i czytelny – nie chcę zostać jedynym operatorem pralki ;).
    Czy szukać mniej kosmicznego Samsunga czy raczej Electroluxa?

  49. Marcin pisze:

    Szanowny Panie Krzysztofie,
    Szukamy nowej pralki do naszej małej łazienki na miejsce wyslużonej Amica. Ze względu na dostępną przestrzeń maksymalna głębokość nowej wraz z elementami wystającymi to 50cm. Po lekturze artykułu skłaniamy się ku Hisense ale nie ze względu na tanią cenę ale właśnie opinie i głębokość. Rodzina 3 osobowa, zależy nam na cichej pracy, funkcji czyszczenia pralki, funkcjach parowych, skręcanym bębnie itp.?
    Czy może Pan coś polecić innego czy raczej iść w Hisense.

  50. Alicja pisze:

    szanowny Panie Krzysztofie , jestem zmuszona zakupić nową pralkę. Do tej pory służyła mi 24 ! lata pralka Elektroluxa. Mam do tej firmy sentyment bo posiadam również inne jej produkty , które działaj naprawdę długo bez awarii. Co do pralki przymierzałam się oczywiście do Elektroluxa. Serie 7 i 8 mają to co mnie interesuje czyli programy parowe , załadunek 8 kg, obroty 1400 i czytelne panele z pokrętłem. Przeczytałam jednak o kłopotach z łożyskami. Czy naprawdę często wymagają wymiany ? Elektrolux ma systemy które dobrze wyważają beben ,może więc taka potrzeba występuje rzadko ? A może jednak pomyśleć o innej firmie np. Samsung. Tylko tam nie lubię paneli dotykowych i sterowanie smart nie jest mi potrzebne. LG też ma swoje mankamenty. co by Pan doradził ? Pralka musi mieć max 65 cm głębokości z wystającymi częściami

    • Alicja pisze:

      Dodam , że odpowiada mi pralka Elektroluxa EW7F348ASP . lub EW8F348BP ale tej nie znajduję w żadnym sklepie . Co Pan o nich sądzi ?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To głównie kwestia użytkowania – mamy tendencję do przeładowywania pralek i stosowania wysokich obrotów wirowania, więc łożyska zdychają, a że są zintegrowane, zbiorniki nie są skręcane to w Electroluxie trzeba wymienić podzespół piorący (nieopłacalne) lub rozcinać zbiornik. System wyważania prania działa tak samo w E jak w innych firmach – nie ma tu cudów. Dziś nie ma marki którą można polecić z czystym sumieniem, każda ma coś za uszami. Najbezpieczniej iść w serię 6 Boscha (2-3k), lub najtańsze serii 8 (3-3,5k), ale Electroluxy wyższych serii też będą spoko – mają proste sterowanie, wszystkie potrzebne funkcje i robią to co mają robić.

      • Alicja pisze:

        Czy BOSCH ma funkcje parowe ? Muszę się przyjrzeć

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Tak – 1 program odświeżania parą ,,IronAssist”.

        • Alicja pisze:

          Zerknęłam na stronę Boscha . Rzeczywiście parametry pralek są super. Seria 8 troche za droga (ponad 5000 ). Seria 6 ma dużo pralek. Nie mogę
          się zorientować w oznakowaniu co która ma. Może jest Pan w stanie je rozszyfrować ? Gdzie są produkowane te pralki i czy wszystkie mają wymienne łożyska ? Oj dużo tych pytań. Ale wybór poważny

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            Seria 8 zaczyna się od 3000 zł modelami WAV i WAVH – 8 to produkcja niemiecka, 6 to turecka i hiszpańska. Żadne z nich nie mają łatwo wymiennych łożysk.


reklamaml