REKLAMA TOP.agd
czwartek, 7 marca 2024, Szymon Marcjanek

Szukasz dobrej pralki? Mamy 10 sprawdzonych propozycji! (jesień 2024)

20000192473
Miele WWD 020 WCS

0 odpowiedzi na “20000192473”

  1. Rafał pisze:

    Dzień dobry Panie Krzysztofie.
    Bardzo ciekawy i merytoryczny ranking.
    Jednak, spośród takiego ogromu pralek, bardzo ciężko jest wybrać.
    Poszukuję pralki do 3000 zł (+/- 500 zł), z porządnym silnikiem, możliwie jak najbardziej bezawaryjnej. Nie zależy mi na nieskończonej ilości programów, możliwości ich konfigurowania i takich gadżetach jak Bluetooth czy WiFi- chciałbym, żeby pralka była jak najprostsza, w razie potrzeby łatwa do serwisowania i przede wszystkim dobrze prała i jak najmniej niszczyła tkaniny (chociaż taki program parowy do odświeżania i usuwania zagnieceń to ciekawa opcja).
    Jeśli chodzi o wielkość, to nie mam specjalnych wymagań wymiarowych- myśle, ze bęben o pojemności 8 kg to absolutny max.
    Co do marki, to jestem elastyczny- moja pralka, która ostatnio wyzionęła ducha, to była Candy, która bez szczególnej opieki serwisowej działała ponad 20 lat- chciałbym, żeby nowa jak najbardziej zbliżyła się do tego wyniku.
    Bardzo proszę o pomoc i polecenie kilku porządnych modeli.
    Pozdrawiam

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Niestety tak to jest -sam jak ostatnio musiałem kupić pralkę to tydzień szukałem i zastanawiałem się co wybrać – łatwo doradza się innym 🙂
      8 kg to wsad oznaczający ciężar – bęben wyznaczają nam litry i 8 kg mogą mieć pralki od 42 litrów pojemności bębna do nawet 68 litrów.
      Polecić nie mogę niczego co choćby mogło się zbliżyć czasem pracy do starej pralki – takie czasy. Jeśli chce Pan kupić coś praktycznego, ale bez masy bajerów to polecam pójść moją drogą – wybrałem pralkę Boscha serii WGG – proste urządzenia bez bajerów i po 2 miesiącach jestem z niej zadowolony ( WGG0440EPL ). Z innych marek dobre są LG serii V700 i V900, każdy wysoki model Boscha/Siemensa, Whirlpool Supreme Silence, Haier iPro 7 i na koniec wysokie modele Electroluxa. W cenie 3500 zł załapie się Pan też na proste i podstawowe modele Miele produkcji PL.

  2. Razyga pisze:

    Witam

    Panie Krzysztofie suszarka do podstawowego czasu suszenia dodaje nawet godzinę?
    Kupiłem zestaw LG RC90V9AV2N oraz LG F4WV710S1E
    Wszystko ekstra pralka mega pojemna, cicha. suszarka również petarda ale po wrzuceniu rzeczy do szyszenia suszarka często przedłuża cykl suszenia. ustawiam mieszane i do szafy. Rozumiem że ciuchy są wciąż mokre wiec przedłuża cykl po czujka mów ze jest wilgoć, ale czy przedłużanie kilka razy nawet o godzinę to norma? nie powinien program mocniej grzać aby ten czas był prawidłowy? problem jest gdy w pralce czaka i gniecie się już kolejne wyprane pranie.

    czy może to być wada produktu?

    info dla innych, wybierając łącznik nie dajcie sobie wcisnąć jakiegoś szmelcu, nie dość że sprzedano mi łącznik za 270zł który powinien kosztować max 50 bo taka to jakość, to uniwersalny łącznik monterzy przysrybowali do blatu pralki… mam 4 dziury w pralce za 3000zl, to jeszcze łącznik się wygina i nie wysuwa się półka (org LG nie było)

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Najprawdopodobniej wrzuca Pan więcej niż mówi to tabela programowa – program mieszane ma ograniczony wsad, dlatego jak wsadzi się więcej, to będzie wydłużać cykl aby osiągnąć założony efekt. Co do łącznika, to przecież LG daje kątowniki w zestawie do połączeniu obu sprzętów – półka nie jest potrzeba. Oryginalny to LG DSTWH.

      • Razyga pisze:

        tak ale chciałem wysuwaną półkę aby było wygodniej
        złapali to jeszcze pasem dookoła i naciągnęli tak że plastiki w suszarce sie powyginały.
        nóżki suszarki na wpół wiszą poza łącznikiem i ten się wykrzywia, w efekcie najtańsze na rynku bublowe prowadnice półki się zakleszczyły i półka ani drgnie.
        ekipa dziś przyjeżdża to poprawić na reklamacji no ale trzeba zwracać uwagę jaki łącznik się kupuje. W życiu bym się nie spodziewał że można wcisnąć komuś taki chłam Xavax 111363

        Pralka i suszarka poza tym super

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          A jaki dali łącznik? Ja mam suszarkę LG RC90 na pralce Boscha z łącznikiem WPRO SKS 101 i sobie chwalę, wcześniej pralką była Hotpoint Ariston i też pasowało – jedno stoi na drugim i pas spina całość, ale szuflada normalnie się wysuwa, nóżki są na silikonowych podkładkach przyklejonych do łącznika (takie same podkładki są od spodu żeby nie rysować blatu pralki).

          • Razyga pisze:

            model
            Xavax 111363
            zamiast silikonowych nóżek jest kawałek taśmy piankowej, za cienkiej żeby cokolwiek zabezpieczyć, rwanej co widać po niema zaślepki czy coś,
            po prostu półka z sklejki, do tego najtańsze prowadnice i kawałki profilu stalowego z zaślepkami – całość powinna kosztować nie więcej niż 80zł a kosztowała 270zl

  3. Mariusz pisze:

    Panie Krzysztofie chciałbym kupić taki zestaw do mieszkania. Szukam sprzętów solidnych, które będą mi służyć przez długi lata. Co Pan sądzi o takim zestawieniu:

    1) Lodówka: Samsung RF65A977FSG
    2) Pralka LG F6WV709A1E
    3) Suszarka LG RC90V9AV2N
    4) Zmywarka Bosch SMV4HDX52E Serie 4
    5) Electrolux CIS62449W SenseBoil 700 – 59cm
    6) GORENJE BPSA6747DGWI
    7) GORENJE BM201AG1BG

    Dodatkowo pytanie czy ten piekarnik z tą szybą full-black będzie pasował do mikrofali?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Mega fajny zestaw, ciężko do czegoś się przyczepić, no może jedynie do bardzo delikatnego frontu lodówki – rysuje się i wgniata od samego patrzenia 😉 Mikrofalówkę jedynie zmieniłbym na model 23-25 litrów – te 20 są naprawdę małe w środku i ciężko zmieścić talerz obiadowy – BM251SG2BG. Mimo, że mikrofali Gorenje nie ma full black, to i tak zestaw pasuje do siebie.

  4. Bartel pisze:

    Dzień dobry,

    Również mamy z żoną małe wymagania co do pralki więc chyba zdecydujemy się również na Pana wybór: WGG0440EPL . Czy ta pralka jest produkowana w Polsce?
    Czy może nam Pan polecić naprawdę dobrą suszarkę Bosch/ Siemens? Czy już Pan zmienił z LG 😀

    Pozdrawiam

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      W PL robione są tylko WAJ i WAN o wsadzie 8-9 kg ze znacznie mniejszym bębnem i otworem załadunkowym. Moja WGG to Turek. Suszarka LG RC90 ma 1,5 roku i nadal ładnie zasuwa, więc polecam, a jeśli ma to być porównywalnego z BSH to dowolny model AutoClean.

  5. Ana J. pisze:

    Witam Pana Krzysztofa!
    Potrzebuję pralki o dużym bębnie. Pranie kap i kołder( 200×220). Proste i czytelne programy. Możliwość skracaniaczasu prania i regulowania temperatury. Bez bajerów. Wirowanie może być 1200 lub mniej. Ale priorytet pojemnosc bębna!! Najnowsza lg 10.5 kg zamaly bęben. Mieści się Ale brak luzu. Z góry dziękuję.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      LG wskazana ma 68 litrów pojemności, większe w tym rozmiarze są tylko Bosch/Siemens – mają 70 litrów, więc żadna różnica. Samsung 11 kg wypadają podobnie, tak jak Haier 12 kg. Największy bęben ma na naszym rynku ma pralka w rozmiarze amerykańskim SAMSUNG WF18T8000GV – 18 kg wsadu i nie wiem ile litrów ma bęben, ale na żywo widać, że jest ogromny. Z tańszych jest jeszcze sprzęt z najniższej półki jakościowej jak Candy/Hoover 14 kg wsady – bębny mają 83 litry pojemności:
      CANDY RP 4146BWMR 1-S
      CANDY RO14146DWMCE/1-S
      Hoover HWP 414AMBC/1-S

  6. Ilbi pisze:

    Dzień dobry. Co Pan sądzi o tych modelach? Warto kupić? Mają 5 lat gwarancji
    https://www….0-60523765
    https://www….-70525467/

  7. kristoof pisze:

    Panie Krzysztofie.
    A ja mam takie pytanie, bardzo podobaja mi sie sprzety LG, maja najladnieszy design, pralka ma duzo trybow parowych a suszarka system autoczyszczenia, jest tylko 1 mankament – suszarka ma kratke wentylacyjna z tylu i wg instrukcji wymaga 3-4 razy do roku odkurzania.
    Szukamy do nowego mieszkania kompletu pralka + suszarka ktore beda w slupku i niestety na lekkim cokole w ktorym idzie rura kanalizacyjna do zabudowy geberitu. W zwiazku z tym nie za bardzo mamy mozliwosc wysuwania sprzetow ze slupka – czy ta kratka w suszarce rzeczywiscie wymaga odkurzania? czy tam sie cos naprawde zbiera?

    Z tego wzgledu nie bylismy w stanie wziac sprzetow LG i jako alternatywa wzielismy w promocji komplet sprzetow Bosch (tanszy sprzet za 50%):
    WAVH8M92PL
    WTX87EH0PL

    Sprzety jeszcze nie dojechaly wiec jest mozliwosc rezygnacji bo ciagle sie waham czy to byl dobry wybor i caly czas kusi mnie zestaw od LG tylko ta nieszczesna kratka…. 🙁 co Pan o tym sadzi? zostawic Boscha czy jednak jest szansa wziac LG? ktory zestaw bylby lepszy?
    Z gory dziekuje za pomoc

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Moja suszarka stoi w słupku i nic nigdy nie znalazłem w tej kratce – zero kurzu i to właśnie dlatego, że nie stoi na podłodze 🙂 Nawet jakby to można kupić podstawę na kółkach i z łatwością wysuwać cały segment raz na pół roku. Zestaw kupiony Boscha też jest świetny, to w moim prywatnym rankingu pozycja nr 2 zaraz po zestawie LG, a z rabatem na tańszy i jeszcze cashbackiem zestaw Boscha wychodzi taniej niż LG.

  8. Adam pisze:

    Dzień Dobry
    Pytanie o pralkę albo SLIM lub ultra SLIM – musi mieć max głębokość 40 CM głębokości po dostawieniu na maksa do ściany (głębokość lewy i prawy bok, klapa otwierająca może wystawać mocniej) lub alternatywa w postaci otwieranej od góły – z przyczytania mnóstwa forów i opinii zdania co do otwieranych od góry są podzielone. Budżet do 2TPLN. Dokupiona bedzie oddzielnie suszarka -także max płytka (nie będa stały na sobie) jakiś model z pompą ciepła bez podłączenia odpływu wody.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      W takim razie w grę wchodzą głównie Electroluxy z Ukrainy o głębokości ok. 38 cm, lub właśnie modele ładowane od góry też tego producenta. Suszarki płytkie to najlepiej Beko – 46 cm po blacie i 52-53 cm całkowitego wymiaru, omijać Candy/Hoover.

      • Adam pisze:

        ja jak szukać (po jakim kodzie) pralek z Ukrainy – które to modele?
        w przypadku ładowanych od góry – jakiś sugerowany model?
        dziękuję – szkoda że Candy nie jest rekomendowana jako suszarka – żonie podoba się jeden model tzw SLIM

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Wszystkie super slimy i slimy to pralki z Ukrainy, poznać je można po zawiasie z giętej blachy, a nie porządnego odlewu.
          Z topów najlepiej brać modele z serii 700.
          Candy to najgorsze co można sobie zrobić i naprawdę nie wiem co może się w nich podobać – najniższa jakość wykonania? 😀

          • Adam pisze:

            Mam pytanie czy model Pralka AEG L6SNE26CP to też Ukraina i czy warto dopłacić za nazwę AEG vs Elektrolux skoro to 1 koncern?

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            To dokładnie to samo, różni się tylko logo i kodem designu dla tej marki + wyższą ceną za prestiż 😀

          • Adam pisze:

            dziękuję za pomoc, z włoskim AGD jest jak z autami z tego kraju – są ładne, wyglądają na przemyślane a praktyka ….
            ale mamy zmywarkę Candy (wtedy w najwyższej klasie eco) ponad 13 lat i poza „hamulcem zawiasu” wszystko działa… obym nie zapeszył…

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            Problem z Candy jest taki, że z włoską produkcją mają bardzo mało wspólnego – większość fabryk to Chiny i Rosja, a należą do chińskiego giganta Haier wraz z Hooverem i GE.

  9. Bartek pisze:

    Szukam pralki dla 1 osoby. Na oku mam LG F2WV7S8S1E (na allegro w cenie 2200). Czy jest do najlepszy wybór w tym przedziale cenowym?

    W przyszłości planuję dokupić suszarkę, nie będzie problemu z postawieniem suszarki na tym modelu pralki? Od razu prosiłbym o ewentualną sugestię suszarki. Cena podobna/trochę wyższa od tej pralki jest akceptowalna.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To jedna z najlepszych pralek slim na rynku. Na slimy pasują głównie suszarki slim, pełnowymiarowe Boscha, Siemensa, LG nie wejdą łatwo na ten model – trzeba będzie kombinować.

    • Bartek pisze:

      Aktualnie jest fajna promocja na suszarkę SIEMENS WT47XKH0PL . Będzie dobrym wyborem do tego LG i czy da się jedną drugą postawić?

      • Krzysztof Kulikowski pisze:

        Cena bdb, ale pralka jest slim 47,5 cm po blacie, a pralka ma blat 60 cm i wymiar całkowity 66 cm, więc tak średnio – wybrać LG pełnowymiarowe (56,5 cm po blacie).

  10. Damian pisze:

    Panie Krzysztofie wybór padł na suszarkę Bosch WTX87M30PL i potrzebuję wybrać dobrą pralkę do słupka, który z modeli będzie lepszy i czym one się różnią: Bosch WAN2407EPL , Bosch WAVH8M92PL , Bosch WGG0440EPL , Bosch Serie 4 WAN242E9PL

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To trochę tak jakby wpadł Pan do salonu grupy VAG ze wszystkimi ich markami i zapytał czym różni się Skoda Fabia ( WAN2407EPL ), od Skody Scala ( WAN242E9PL ), VW Tiguana ( WGG0440EPL ) i Audi Q7 ( WAVH8M92PL ):D
      Wymienił Pan praktycznie wszystkie serie (4,6,8), 3 miejsca produkcji (Polska, Turcja, Niemcy), najbiedniejszy model i jeden z najbogatszych, oraz pralkę, którą sam ostatnio kupiłem (WGG)… Do suszarki najlepiej pasują pralki serii 8, a idealnie WAV28M92PL .

      • Sami pisze:

        Ja osobiście zanim bym kupił pralkę z „bogatym wyposażeniem”, to najpierw był poczekał z rok lub dwa czy nikt nie „żali się” na nią, a dopiero potem podejmował bym decyzję co dalej.
        Ogólnie rzecz ujmując, bardziej „kręcą” mnie pralki „proste”, gdyż takie są mniej awaryjne, bo mają mniej wgranych funkcji i są moim zdaniem bardziej praktyczne.
        Pozdrawiam.

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Jak coś co ma mniej funkcji może być bardziej praktyczne – sprzeczność logiczna xD
          Jakie nowinki? Modele serii WAN to starocie, WGG z Turcji są od lat w sprzedaży i to też proste pralki, a WAVH serii 8 też nie należą do najświeższych pralek, mają już długi staż rynkowy w różnych wersjach. Jedyne świeżaki w BSH to seria WGB, na razie 2 modele za ponad 5000 zł…
          Serio te Pana komentarze ,,serwisanta” są pozbawione sensu…

          • Bartek pisze:

            Dla mnie jednak coś w tym jest. Pralka ma prać. Ma to robić szybko, skutecznie, nie niszczyć ubrań i być trwała i cicha. Kropka. Cała reszta to dla mnie bajery nic nie wnoszące, więc jeśli 20 letni model spełnia powyższe wymagania i nie kosztuje miliona monet to jest OK.

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            Po pierwsze dyskusja dotyczy zakupu nowej pralki, a nie 20 letniego modelu.
            Po drugie może pozwolicie ludziom wybierać co im się podoba? Dla was są pralki używane z outletów AGD, najlepiej 10 letnie Boscha, lub 20 letnie Miele, a dla innych konkretne funkcje, które uważacie za bajery są ważne i funkcjonalne, więc wybiorą coś bardziej wypasionego.

      • Robi pisze:

        Nie rozumiem czemu niektórzy aż tak uporczywie szukają nowinek technicznych które dopiero co weszły na rynek ? Przecież każda „nowinka” to coś co jest tak naprawde „testowane” w domu użytkownika, więc kupując takie „ustrojstwo” mamy „50/50” pewności, że będzie działało własciwie i bezawaryjnie.

        Pozdrawiam.

  11. Damian pisze:

    Panie Krzysztofie czy w polecanej przez Pana pralce WAV28M92PL istnieje możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi na prawo? Ewentualnie czy inny model z Bosha otwiera się na prawo?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Żadna pralka tej firmy nie ma takiej opcji. Ogólnie na rynku nie ma takich pralek – w drugą stronę otwierają się Miele i Hotpoint-Ariston Aqualtis.

  12. Jarek pisze:

    To może napiszę trochę uwag odnośnie sprzętu firmy LG, mam pralkę i lodówkę, i więcej sprzętu tej firmy nie kupię. Dlaczego, otóż, w przypadku lodówki, sprzęt jest niedopracowany technicznie. Lodówka dudni, W niektórych miejscach kuchni jest cicho a w innych wyraźnie słychać dudnienie.Powstaje fala stojąca. To zjawisko nie zawsze występuje. Nie wiem od czego to zależy. Podejrzewam, że od temperatury otoczenia i obłożenie lodówki. Nie jest to problem jednego egzemplarza. Mam lodówkę z 2008r, i nowszą z 2020r z linowym kompresorem. Naiwny myślałem, że po dekadzie problem LG rozwiązało. Nic z tego. Obie lodówki są w różnych mieszkaniach w kuchniach , gdzie na podłodze i na ścianach są kafelki. Może te lodówki są ciche w komorze bezechowej, ale w kuchni okafelkowanej dudnią.
    Moim zdaniem jest to problem wytłumienia kompresora i jakości plastiku obudowy.
    Jeśli chodzi chodzi o pralki, to nie są ciche, no bo jak pralka ma być cicha gdy wiruje, ja swoją słyszę w piwnicy dwa piętra niżej. Po za tym gałka jest nie precyzyjna, przesuwająca sie LED-a nie pokazuje dokładnie jaki program jest wybrany, można się pomylić.

    Podsumowując jak więcej żadnego sprzętu LG nie kupię. Moim zdaniem sprzęt tej firmy jest niedopracowany. Design mają ładny, pewnie kasę w reklamę ładują, ale od strony technicznej to trochę za słabo

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Sam posiadam lodówkę LG, w rodzinie jest ich kilka, a wśród znajomych i sąsiadów kilkanaście – wszystkie z mojego polecenia i nikt nie ma z nimi takich problemów, wręcz gdy ktoś miał poprzednio Samsunga, lub Boscha to twierdzi, że LG jest dużo cichsze. Może to specyfika Pana kuchni, a nie samego sprzętu?

      • Jarek pisze:

        Nie może być to specyfika kuchni ponieważ lodówki mam w dwóch różnych mieszkaniach. Co więcej jeśli podeprze się agregat w odpowiednim miejscu styropianem, to można zniwelować dudnienie, w pierwszej lodówce tak mi się udało. Niestety w drugiej to nie działa. Jest to ewidentne przenoszenie drgań agregatu na obudowę. LG moim zdaniem ma to źle zrobione. Jak ręką lekko podniosę agregat to tego dudnienia nie ma.Jak agregat spocznie na gumowych amortyzatorach to niestety dudnienie jest.

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Ciekawe, bo z kwestią złej amortyzacji kompresora spotykam się głównie z Samsungami i żadną inną marką.

  13. Magda pisze:

    Dzień dobry,
    szukam pralki ładowanej od przodu, w wersji slim, wsad 6-7 kg. Priorytetem jest mała awaryjność i naprawialność. Nie mam wygórowanych wymagań odnośnie programów prania. Budżet to 1500-2000 zł, chyba, że naprawdę warto będzie dopłacić do jakiegoś lepszego modelu, wtedy może być nieco >2000 zł. Czy może Pan polecić jakieś konkretne modele w tym budżecie? Prawie zdecydowaliśmy się już na kupno pralki ładowanej od góry (ELECTROLUX EW6TN4261P 6kg), ponieważ nie mamy zbyt dużo miejsca. Jednak po przeczytaniu wielu negatywnych opinii na temat pralek ładowanych od góry postanowiliśmy spróbować „wcisnąć” klasyczną pralkę. Mam nadzieję, że okaże się to lepszą decyzją.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Z tego co rozumiem, ma Pani ograniczoną ilość miejsca – ile cm na głębokość?

      • Magda pisze:

        Tak, chodzi o głębokość, poniżej 50 cm.

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Wszystkie dobre jak LG, czy Haier mają głębokość całkowitą w okolicy 52-53 cm (46-47,5 cm po blacie). Jeśli to za dużo, trzeba zejść do modeli 42-45 cm po blacie z Beko (Turcja/Rumunia), Whirlpoola/Indesitu (produkcja UE), Sharp (Turcja), Amica (Chiny), Midea/Toshiba (Chiny).

  14. Marcinoo pisze:

    Dzień dobry Panie Krzysztofie
    Mam nieprzyjemny zapach ubrania z pralki czytałem sposoby na pozbycie się tego zapachu…

    Octu wlać jedną szklanke
    Kapsułki do zmywarek
    Soda oczyszczona
    Kwasek cytrynowy wsypać do bębna

    Która z tych metod jest najlepsza?
    Prawda jest to że kwasek cytrynowy lub soda oczyszczona niszczą pralkę?
    A z octu zostaje brzydki zapach i jest mało skuteczny?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Można próbować wszystkie, ale jeśli pierze się w niskich temperaturach 30-40 stopni i nie uruchamia się cyklu czyszczenia z detergentem od nowości raz w miesiącu, to jedyny sposób na pozbycie się smrodu to rozebranie pralki i ręczne przeczyszczenie wszystkich elementów co oczywiście się nie opłaca i jest czasochłonne.

  15. Hanna pisze:

    Witam,
    Panie Krzysztofie proszę o podpowiedź, potrzebuję pralkę do 47 cm, dobrej jakości i funkcjonalności. Przeczytałam wszystkie Pana odpowiedzi ale nie umiem z tego wybrać.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    Hanna R.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      47 cm po blacie jak podają producenci, czy to już wymiar całkowity z tym co wystaje z tyłu (osłona napędu) i przodu (drzwi)?

      • hanna pisze:

        Panie Krzysztofie,
        wracam do mojego zapytania uzupełniając je. Potrzebuję kupić pralkę o głębokości najchętniej 40 do 45-47 cm. Chciałabym bardzo aby była dobrej jakości i miała dużo programów dziś poszukiwanych. Czy jest taki producent na rynku dający mały, dobrej jakości sprzęt.
        Bardzo trudno wszystkie modele przejrzeć i wybrać samemu, będąc bez większej wiedzy. Ostatni raz kupowałam pralkę 12 lat temu.

        pozdrawiam,
        hanna r,

      • hanna pisze:

        dziękuję za odpowiedź,
        wymiar całkowity, ale jak coś dobrej jakości do ze 2 cm docisnę.

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Przy rozmiarze maks 47 cm wymiaru całkowitego nie ma lepszych marek. Wybór między ukraińskimi Electroluxami, całą masą modeli z Chin (Amica, Toshiba, Midea, Candy), Turcji (Sharp i Beko, choć ci drudzy produkują pralki głównie w Rumunii) i Whirlpool/Indesit (produkcja UE). Każda ma wady i zalety, jakościowo wszystkie należą do niższej półki, a najwięcej oferuję modele Beko WUE6 (EWUE/MWUE), potem droższe slimy Electroluxa (ok. 2000 zł).

  16. ALINA pisze:

    Panie Krzysztofie jaką poleci l by Pan pralke LG 7 KG

    • ALINA pisze:

      Dziękuje Panu za szybką odpowiedź.Mało piorę i dlatego te 7 kg. Jest to jedyne kryterium co do pojemności pralki. Obawiam się , ze w wieksza pojemnosć nie pozwoli mi wyprac pojedyńczych rzeczy. Jeszcze raz dziekuje i zdecyduje się chyba na ta pierwsza która Pan wymienił

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Jeśli koniecznie musi być 7 kg to LG F2WV5S7S1E , lecz lepiej brać modele z serii V700 jak:
      LG F2WV7S8S1E – slim, co chwilę po 2400-2500 zł,
      LG F4WV710S1E – 2600 zł model pełnowymiarowy i jej warianty 9 kg.

  17. Agnieszka pisze:

    Panie Krzysztofie, od kilku dni rozglądam się za nowa pralka, ale nie mogę się zdecydować na konkretny model, zastanawiam się aktualnie nad tymi: LG F2WV5S8S0E, Samsung WW8NK52E0VW, Haier I-Pro 5 Slim HW80-B14959TU1-S oraz Amica WA2S814BKiSVD, zależy mi na krorkich, ale skutecznych programach, zmniejszonej glebokosci i pojemnosci min 7 kg.Osoby z obsługi sklepów tylko mieszają w głowie, bo każdy ma odmienne zdania także byłabym wdzięczna za Pana poradę:)

    • Robi pisze:

      Jeśli ktoś chce używać często krótkich programów, to musi pamiętać o systematycznej konserwacji pralki, lub uzyciu raz na np. miesiąc, długiego programu z wysoka temperaturą. Inaczej złogi odkładającego sie brudu, nie zdążą po prostu sie wydostać.

      Pozdrawiam.

    • Sami pisze:

      Z pozycji serwisanta z ponad 10 – cio letnim doświadczeniem mogę powiedzieć tyle, że pralki z płytkim wsadem nie są zbyt „przyjazne” serwisantów, więc w przyszłości cena ewentualnej naprawy może być „nieco” wyższa. A jesli chodzi o częste uzywanie krótkich programów… tu radził bym wobec tego częściej pralkę konserwować, lub po prostu raz np. na miesiąc, puścić jakiś długi program z solidnym grzaniem.

      Pozdrawiam.

  18. Romaka pisze:

    Witam Pana. A co Pan sądzi o pralce Candy Rapido?

  19. Katarzyna pisze:

    Dzień dobry
    Zastanawiam się nad zakupem pralki o mniejszej głębokości: GORENJE WNHPI72SCS/PL . Proszę o poradę

    • bobwp pisze:

      Witam. Chce kupić pralkę z ładowaniem od przodu załadunek od 9 kg lepiej 10kg. . cena około 2000 zł do maks 2400 zł. Myślałem o LG serii V500 lub V700. Albo Bosch lub Siemens. Zależy mi na małej awaryjności sprzętu. Proszę o poradę…

      • Krzysztof Kulikowski pisze:

        W budżet łapią się LG F4WV310S6A i Bosch WGG2540EPL , obie świetne, choć LG to podstawowa seria V300, a Bosch to już średniak w ofercie BSH, więc jak brać LG to lepiej zwiększyć budżet o 200 zł i kupić serię V700 LG F4WV710S1E za 2599 zł – cenę można obniżyć z Picodi – dają 100 zł cashbacku na pierwszy zakup w Euro, kolejne 10% zwrotu można uzyskać z Kartą Dużej Rodziny, lub wybrać gratisową deskę do prasowania o wartości 280 zł.

  20. Justyna pisze:

    Witam
    jestem zmuszona kupić pralkę
    głębokość od ściany to max 56 cm
    jak największy wkład (bardzo często piorę )
    Czytałam komentarze ,że poleca Pan LG v 700 bum v 900 ale ciężko je dostać
    Coś podobnego w tej półce i cenie może Pan zaproponować?
    musi być wąska
    wsad powyzej 7kg
    najlepiej klasa A

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Cieżko? Normalnie są dostępne w RTV Euro AGD, parę modeli ma Neonet i Media Markt, a jedynie nie handlują już z Media Expert. Najlepsza ze slimów LG to LG F2WV7S8S1E

    • Justyna pisze:

      Znalazłam LG v 500
      wąska
      Czy taka będzie ok??
      Co oznacza v500, v 700 , v 900?
      Czym to się różni?

  21. Mirek pisze:

    Dzień dobry .Jaką poleci pan pralkę 44cm po blacie ,drzwi mogą wystawać, cena do 2500,Dziękuję.

    • Mirek pisze:

      witam max .głebokość pralki to 46cm.pozdrawiam

      • Krzysztof Kulikowski pisze:

        Do 46 cm wymiaru całkowitego nie ma dużego wyboru. Trzeba celować w pralki 38-42 cm głębokości po blacie, czyli ukraińskiej produkcji Electroluxy, 6 kg Beko, Whirlpoole 6-7 kg jak Whirlpool WRSB 7259 D EU (oni jako jedyni podają wymiary całkowite). Omijać należy Candy, są jeszcze tanie Indesity i kilka pralek 6-7 kg od Midea z logo Samsunga, Amica, Toshiba. Najwięcej oferują modele Beko, najsensowniejsze programy to Whirlpool i Electrolux. Jakościowo to wszystko niższa półka, więc bez znaczenia co się wybierze.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      A ile ma Pan wymiaru całkowitego?

  22. Paula pisze:

    Witam Panie Krzysztofie, poszukuję naprawdę solidnego zestawu pralka + suszarka do nowego domu. Prania u nas jest dużo – dwójka małych dzieci i plamy też raczej z tych trudnych do usunięcia. Pod uwagę biorę dwa zestawy:
    1. Suszarka LG RC90V9AV4N i LG F6WV709A1E ;
    2. Pralka Bosch Serie 8 WAV28M92PL i suszarka Bosch WTX87KH0PL bądź Suszarka Bosch Serie 8 WTX87K40PL (tu jest mały dylemat).
    Proszę o podpowiedź, który z tych zestawów będzie lepszy, bardziej niezawodny i oczywiście jeśli będą jakieś sugestie co do innych modeli to jestem otwarta na propozycje. Może ma Pan jakiś zestaw tzw. pewniaka.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Oba zestawy świetne i praktycznie flagowe, więc obojętnie, który Pan wybierze, powinna być zadowolona. LG ma nieco lepsze parametry, więcej funkcji smart, mniej roboty przy skraplaczu, a Bosch za to nie ma filtrów wstępnych do czyszczenia. Programowo podobne, choć LG nieco delikatniejsze dla ubrań (piszę o własnych doświadczeniach).

  23. Stanisław pisze:

    Witam. Szukam Pralki do 50 cm głębokości. Kolor szary/antracyt. Rzuciły mi sie te 2 modele SAMSUNG WW8NK52E0PX i LG F2WV5S7S2TE . Ktory lepszy a moze cos innego w podobnej cenie.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      LG ma większy bęben, lepszą jakość wykonania, więcej krótkich programów, więcej opcji w aplikacji, ładniejszy front imitujący stal szczotkowaną i występuje też w wersji 8,5 wsadu w klasie C w tej samej cenie, więc bardziej się opłaca model LG F2WV5S8S2TE .

  24. Alina pisze:

    Czy doradził by mi Pan jakiś telewizor średniej wielkości. Średniej klasy cenowej

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To nie moja kategoria, ale jak Pani poda więcej wymogów to może coś uda się fajnego znaleźć 🙂

  25. Magda pisze:

    Dzień dobry Panie Krzysztofie,

    czy takie zestaw jest sensowny? Szukamy z mężem zestawu na szerokość maksymalną 62.5cm.
    https://medi…ft89408wdc
    https://medi…5t68243wdc

    pozdrawiam

    • Paweł pisze:

      Panie Krzysztofie,
      A czy powyższy zestaw da się połączyć poniższym łącznikiem https://medi…eko-skws54 ? Tam pralka ma 55cm i obawiam się, że łącznik będzie za krótki. Jeżeli nie powyższy łącznik, to jakim innym można to połączyć?

      • Krzysztof Kulikowski pisze:

        Beko ma kaszankę z tymi łącznikami… Do suszarki powinien pasować, ale pralka ma jak na ich modele nietypowy wymiar – zaczepy z tyłu będą pasować, ale może się okazać za krótki z przodu – najlepiej zadzwonić na ich infolinię jaki łącznik pod ten zestaw pasuje.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Przy ograniczonej głębokości tak – zestaw ma sens, choć w tej rozmiarówce nie dostanie się nic na poziomie LG, czy Boscha – trzeba mieć tego świadomość. Do tego cena trochę spora jak na Beko – osobiście raczej celowałbym w coś tańszego od Turka.

      • Magda pisze:

        Czy dobrze rozumiem, ze te drozsze to nie maja nic innowacyjnego w porownaniu do tanszych modeli?

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Pierdoły jak design i nic nie znaczące dodatki w funkcjach, oraz klasa energetyczna programu ECO. WUE8626XBWS – tańsza a ma prawie wszystko co droższa.

          • Karolina pisze:

            Orientuje się Pan czy ma ona kilka krótszych programów niż 2h? Ale też nie chodzi mi o program 15 min tylko o takie 45-60 min.

  26. Michał pisze:

    Witam
    Chciałbym poprosić o radę ponieważ szukam dobrej pralki oraz suszarki i chciałbym poprosić o pomoc. Ogólnie to nie koniecznie muszą być tej samej firmy ważne aby można było je połączyć czyli postawić jedną na drugą oraz po za tym zależy mi bardziej na tym aby zajmowały mało miejsca czyli żeby ich głębokość była między 50 a 55 cm ale też żeby były dobre oszczędne oraz mało awaryjne obecnie mam samsunga model WD80K52E0ZW/EO i niezbyt udany jest to model ad wash cieknie nie dopiera i ogólnie brak jest możliwości zmiany programu nie jestem zadowolony z tego modelu co nie znaczy że jestem przeciwnikiem samsunga.
    pozdrawiam

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Zestawy slim pralka+suszarka to głównie Beko – suszarki brać A+++, ale nie te najdroższe, a pralki do zestawu 8 kg (50 cm po blacie, 55 cm całkowitego). Omijać Candy 🙂

  27. Marcin pisze:

    Dzień dobry Panie Krzysztofie.
    Muszę kupić na szybko pralkę bo mój 13 letni Smasung się rozsypał.
    Co może Pan polecić w cenie około 2000-2200 zł?
    Pełnowymiarowa czyli nie slim. Wsad 6-8 kg. Wirówka minimum 1200obr.
    Najbardziej zależy mi na trwałości i wyciszeniu.
    Podoba mi się Samsung WW70T552DAT , obecnie można go kupić za około 2100 zł
    Pozdrawiam

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Niezła pralka nastawiona na funkcje smart – nie będzie tak łatwa i szybka w obsłudze jak poprzedni model.

      • Marcin pisze:

        Dziękuję za odpowiedź. Właśnie mam zagwozdkę, ponieważ wybrałem się do sklepu i moją uwagę przykuł HAIER I-Pro 7 HW80-B14979 swoją jakością wykonania. Wygląda bardzo solidnie przy wspomnianym Samsungu. Obecnie jest w promocji za 2499. Nie ukrywam, że bardzo mi się spodobał. Co wybrać? Samsunga czy tego Haiera? Proszę o poradę. Z góry dziękuję.

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Haier ma większy otwór załadunkowy, więcej funkcji/opcji, brak sterowania zdalnego, napęd bezpośredni i równie mało intuicyjne sterowanie. Z tych 2 brałbym Haiera.

  28. Katarzyna pisze:

    Panie Krzysztofie
    Ciekawa jestem Pana opinii o pralce GORENJE WNHPI72SCS/PL .
    (głębokość 43,5 cm). Byłabym wdzięczna za odpowiedź.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To model produkcji chińskiej Hisense, a nie produkt Gorenje ze Słowenii. Pralka prosta, całkiem niezła, ale osobiście w tym koncernie preferuję pralki ze Słowenii, a od Hisense to tylko te najdroższe jak przykładowo ich pralko-suszarki.

  29. Balearic1985 pisze:

    Panie Krzysztofie co Pan sądzi o modelu
    electrolux EW7F248ASP ?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Funkcjonalnie jest ok, ale jak na pralkę za 2800 zł o wsadzie 8 kg ma dość mały bęben 59 litrów pojemności…

  30. Ana J. pisze:

    Witam Pana Krzysztofa!
    1 . Czy pralka Miele WWD 020 WCS 8 kg posiada bęben 70 l?
    2. Czy ten model pralki wymaga do prania tylko kapsułek Miele ?
    3. Czy można stosować zwykły proszek np. Persil itp.?
    4. Jakie są inne pralki powyżej 70 l pojemność bębna firmy Simens lub Bosch, Samsung? Wymienne łożyska i skręcany zbiornik.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      1. Przy tym modelu Miele nie podaje pojemności bębna, ale po pozostałych parametrach można twierdzić, że bliżej mu do wartości 63-65 litrów.
      2. Kapsułki Miele to tylko opcja, jest normalna szuflada na detergenty.
      3. Można stosować zwykłe proszki, choć dziś producenci zalecają detergenty w płynie i żelach.
      4. Godne polecenia z dużym bębnem:
      LG seria V700 i V900 – bębny 68 litrów, pralki wszystko mające – przykładowo F4WV710S1E
      Bosch/Siemens – każdy model 10 kg ma 70 litrów pojemności, przykładowo WGG2540EPL .
      Electrolux EW9F161BP – 69 litrów i masa funkcji, ale z ceną nieco przesadzili.
      Haier HW120-B14979U1S – trochę bardziej skomplikowane sterowanie niż w modelach wyżej, ale to także sprzęt godny polecenia, zbliżony do LG, wielkości bębna nie podają, ale to też są okolice 70 litrów.

  31. Ana J. pisze:

    Chodzi mi o pralki równe 70 l. O których Pan wspomniał w poprzednim komentarzu. Pralka Samsung 18 kg. Jest za duża.
    Z góry dziękuję.

  32. Danuta pisze:

    Dzień dobry. Mam suszarke Electrolux i planuje postawić ją na pralce. Szukam pralki z ładownością 9 kg. Jaki model by Pan zaproponował? Czy warto szukać tylko w modelach electroluxa? Dziękuję 🙂

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To już kwestia potrzeb, budżetu i wymagań. Electrolux ma pralki z praktycznymi programami i opcjami, choć jakościowo nie jest to sprzęt na poziomie podobnie wycenianych pralek Boscha serii 6 i 8, Siemensa iQ500 i iQ700, LG V700 i V900, Haiera serii 5 i 7, ale będzie lepszy od pralek Whirlpoola FreshCare, wszystkich Beko, Candy, Hoover, Amica.

  33. Danuta pisze:

    Dziekuje za odpowiedź. A czy pralka samsung WW90T504DAE byłaby ok? Jedyny minus ( z tego co zauważyłam to mała średnica bębna).Chciałabym kupić pralkę do kwoty max 2500 zł. Z boscha – z tego co widzę podobne funkcje ma WAU28RHEPL Serie 6.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To nie są choć trochę podobne pralki. Samsung nastawiony na zdalne sterowanie smartfonem, nieco mniej intuicyjny panel, brak skracania programów długich, ale za to więcej programów bazowo. Bosch to bardziej tradycyjna pralka z świetną elektroniką – po wybraniu programu pokazuje tyle te opcje, które są w nim dostępne.

  34. GOCHA1610 pisze:

    Witam szukam dobrej pralki dla 4 osobowej rodziny w przystępnej cenie..
    Bardzo podoba mi się miele ale w tym momencie jest za droga..

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Brak ograniczeń gabarytowych? Jaki ma Pan/i budżet? Jakieś wymagania?
      Miele w prostych modelach schodzi poniżej 3000 zł, więc już nie tak drogo jak kiedyś 😉

  35. Artur pisze:

    Szukam dobrej pralki na lata o załadunku ok 10kg. Która jest teraz polecana do ok 3500zł? Która w razie czego da się naprawić? Myślałem o electrolux perfectcare 800

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Niestety nikt Panu nie zagwarantuje, że sprzęt będzie na lata… Jeśli chce mieć Pan pralkę z prostymi naprawami, czyli skręcany zbiornik, wymienne łożyska itp. to Electrolux jest przeciwieństwem 😀
      Mimo to Electrolux ma pralki z praktycznymi programami i opcjami, więc na pewnie z funkcjonalności będzie Pan zadowolony. W okolicy 3500 zł jest spory wybór dobrych pralek z Boscha serii 6 i 8, Siemensa iQ500, a także LG serii V700 i V900.

  36. Karolina pisze:

    Dzień dobry:) co Pan sądzi o tym modelu Beko WUE8626XBWS SteamCure .
    Szukam pralki w takiej cenie jak ta powyżej i jedno wymaganie to czas programów – żeby nie wszystkie były po 2h tylko krótsze. Może mógłby Pan coś polecić?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Ma 5 programów poniżej 1h, ale 2300 zł za dość typowy model Beko różniący się od tych za 1300-1500 zł głównie klasą energetyczną programu ECO to trochę sporo… Nie wiele drożej można kupić już pralki dużo lepsze jakościowo jak LG F2WV7S8S1E za 2499 zł, czy modele 8 kg Haiera z serii 7 HW80-B14979 też za 2499 zł.

  37. rave pisze:

    Dzień dobry

    Poszukuje pralki do max 2000zł (czym taniej, tym lepiej)

    Jedyne moje wymagania to:
    * Silnik inwerterowy
    * Opóźnienie czasu pracy lub zaprogramowanie prania na określoną godzinę
    * Głębokość max 56,5cm
    * Wysokość max 85cm
    * Szerokość max 63cm
    * Wsad minimum 7kg

    Programy nie mają znaczenia. . Zawsze używam max 2 programów, reszta zbędna.
    Klasa energetyczna nie ma znaczenia.
    Obrotów powyżej 1000 nie używam.
    Poprzednia moja pralka to Electrolux Electrolux EWS 126540W, która ma już 12 lat i się wysłużyła. Słabo pobiera wodę, łożyska padają. Byłem z niej bardzo zadowolony.

    Proszę o poradę i polecenie czegoś konkretnego w tej cenie.
    Moje typy:

    Electrolux EW2F428SP

    Pralka Bosch Seria 4 WAN2410SPL

    ELECTROLUX EW2FN727WP

    ELECTROLUX EW2F428WP

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Wszystkie podane pralki mają głębokość liczoną po blacie, realnie trzeba doliczyć te kilka cm. Wszystkie 4 spełniają postawione wymagania, choć jakościowo Bosch serii dużo lepszy podstawowych Electroluxów serii 500.

  38. Tomek pisze:

    Witam
    Za namową kupiłem już suszarkę i zmywarkę, z których jestem zadowolony – za co dziękuje.

    Niestety nadszedł czas na pralkę.
    Suszarka jest LG więc celuje w pralkę też LG.
    Wymóg to wsad 9 kg. Celuje w serie LG Vivace V500.

    Znalazłem model LG Vivace V500 9kg Steam 1400rpm ThinQ F4WV5N9S1E na stronie producenta, który pasuje do budżetu.

    Ma gorszą klasę energetyczną i brak TurboWash od pozostałych modeli Vivace V500.

    Więc pytanie czy to dobry sprzęt, czy warto dopłacić do opcji TurboWash i ewentualnie czy w podobnym budżecie 2000,00 zł +/- 300 zł znajdę coś lepszego?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      LG F4WV509S2A – warto dopłacić 200 zł do TurboWasha 🙂

      • stilben pisze:

        Dzień dobry

        Panie Krzysztofie czy można prosić o 3-4 typy pralek w kwocie ok. 2500 zł +- parę zł. Wsad min 9 kg. Zależy mi na obecności krótszych programów. Fajnie byłoby jakby byly wymienne łożyska. Klasa energetyczna mało istotna dla mnie.

      • Tomek pisze:

        Dziękuję za odpowiedź.

        Ostatnie pytanie polecona LG F4WV509S2A czy jak wyczytałem z wcześniejszych komentarzy Pralka LG F4WV710S1E ?

        Suszarka LG, którą posiadam ma 9kg.

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Druga to już przedstawiciel serii V700, czyli ich najsensowniejszej – dostajemy opcję skracania programów, 7 vs 2 programy parowe i TurboWasha 360 (program codzienny 39 minut z 4 dyszami natryskowymi) – pralka wszystko mająca, kwestia tylko potrzeb.

  39. Robert pisze:

    Witam zwracam się z wielką Prośba do Pana o pomoc przy zakupie nowej pralki dla trzy osobowej rodziny , zależy mi na niskiej awaryjności i łatwą naprawą w razie czego jak by się coś działo z przydatnymi sprawdzony dodatkowymi funkcjami jak np. i-DOS, budżet ok 3-4 tyś. Bardzo Dziękuje za wszelka okazaną pomoc w tym temacie, Pozdrawiam

  40. Darek pisze:

    Witam Panie Krzysztofie, zrobiłem już krótką listę:
    F4WV710S1E
    F4WV709S1BE
    F6WV709A1E
    f6wv910a2e

    ostatnia to pewnie v900 reszta chyba v700
    jakie są różnice miedzy nimi? bo na stronie producenta i porównywarkach ciężko coś konkretnego znaleźć

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      F4WV710S1E – 10,5 kg. 1400 obrotów zwykłe dozowanie, para na 7 programach jako funkcja higieniczna,
      F4WV709S1BE – 9kg reszta jak wyżej
      F6WV709A1E – 9 kg 1600 obrotów autodozowanie detergentów, para na 7 programach jako funkcja higieniczna,
      f6wv910a2e – 10,5 kg, 1600 obrotów, autodozowanie, para na 7 programach jako funkcja higieniczna, ale także jako opcja bez zagnieceń (lub obie na raz),
      Czyli realnie różnica wsadów, obrotów, sposobu dozowania, a w V900 dodatkowo para rozbudowana o niwelację zagnieceń na koniec cyklu.

  41. DeepHouse pisze:

    Witam szukam pralki 8 kg budżet 2500-3000 zł co dobrego jest
    Ps miałem wcześniej Samsunga który służył 9 lat.

  42. Jolanta pisze:

    Dzień dobry. Panie Krzysztofie poproszę o pomoc w wyborze pralki dla 2 osób dorosłych + pranie kocy, poduszek, kołdry zimowej 140×200. Chciałabym LG. Czy lepsza będzie 9 kg czy 10,5 kg? V500 czy warto dopłacić do V700? Zastanawiam się nad F4WV509S2A , F4WV509S1A lub F4WV710S1E , F4WV709S1BE , F4WV709A1E . Obawiam się tylko głośnych wibracji (czytałam takie opinie przy F4WV509S2A )

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Najlepiej brać F4WV710S1E , większa szansa na wypranie czegoś ciężkiego, do tego seria V700 nie ma braków w porównaniu do V500 (skracanie programów, 7 vs 2 programy parowe i to my decydujemy, czy para ma tam być, czy nie).
      Pralka 9 kg ma dokładnie 1 opinię 3/5 z info o głośnym wirowaniu i 1 opinię 1/5, która nie dotyczy tej pralki, a jakieś sprzętu 5 letniego. Opinii łącznie ma 22 w necie.
      Pralka 10,5 kg ma 87 opinii z czego 1 opinię 2/5 dotyczącą głośności i 2 opnie 4/5 dotyczące pokrętła i ilości programów dla maksymalnego wsadu.
      Czyli podsumowując obie pralki na ponad 100 opinii mają łącznie 2 opinie na temat głośności, czyli mniej niż 2%…

  43. Krzysztof pisze:

    Dzień dobry,

    Poszukuję pralki, najlepiej do około 1800-2000 zł, głębokość po blacie do około 50cm. Żonie zależy przede wszystkim, aby był dostępny jakiś sensowny krótki program. Nie mówię o 15 minutowym odświeżeniu, raczej coś w stylu około godziny, w 30-40st. Ważna jest też raczej prosta, intuicyjna obsługa i elegancki panel oraz jakieś funkcje parowe.

    Patrzyłem na LG, jest obecnie dostępna w Euro F2WV5S8S0E za 2089zł, słyszałem o niej dobre opinie, jednak fajnie jakby udało się znaleźć coś nieco tańszego. Ma Turbowasha 59, to zakładam, że dobry godzinny program?

    W oko wpadła mi pralka firmy Midea, z tego co wiem to znany producent, który od niedawna wszedł na polski rynek z produktami pod swoim szyldem. MF200W80WB jest obecnie do dostania za 1699 zł w Media Expert. Pytanie czy warto? Wydaje się interesująca, ma program Szybki 45 i wygląda bardzo fajnie, a to zawsze jakiś tam malutki plus.

    Zastanawia mnie na ile powinienem zwracać uwagę na dane co do poziomu hałasu przy wirowaniu. Dla porównania w/w LG ma 71dB, a Midea 76dB, także różnica jest. W/w pralka Midea nie ma za wiele opinii, ale dla innych pralek tej firmy, które miały porównywalną głośność w specyfikacji, widziałem komentarze, które mówiły o głośnej pracy.

    Jakby był Pan w stanie ustosunkować się do pytania i wskazać najlepszych kandydatów. Fajnie, jakby były również łatwo naprawialne (skręcany bęben itp.). Nie jestem przywiązany do żadnej marki.

    Dziękuję bardzo 🙂

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Ze slimów LG to najlepszy wybór, mają największą pojemność bębna na rynku i sporo krótkich programów. Cena bdb.
      Midea to jeden z największych poddostawców taniego AGD dla innych firm, a te nieco sensowniejsze daje pod Toshibę (choć głównie w chłodnictwie). Midea będzie miała głośną pompę odpływową – to standard dla ich pralek, a i wygłuszenia nie ma żadnego, dlatego w specyfikacji stoi 76 dB. Pralki z serii MF200 są ok, ale nie jest to poziom jakości LG i na dodatek mają znacznie mniejsze bębny o pojemności między 48, a 53 litry (LG 58 l). Opinii mają mało bo bazują na 1 dużej sieci ME, nie ma ich w Euro, MM, czy Neonet.

      • Krzysztof pisze:

        Jeszcze jedno pytanie – co Pan sądzi o pralce GORENJE WNEI82SDS ? Wiem, że ma niewielki bęben (49L), ale wiem, że polecał Pan pralkę MAWS72ION , która miała identyczną objętość bębna.

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          To nieco prostszy model, nadal z Serbii, nie z Chin, całkiem niezła pralka jeśli nie szuka się bajerów, a prostoty. Łożyska mają utrudnioną wymianę (zbiornik nie jest skręcany), pojemność dużo mniejsza niż w LG 49 vs 58 l.

          • Krzysztof pisze:

            Znalazłem jeszcze pralkę Hisense – WFQA7014EVJM , to chyba jakaś nowa seria. Na papierze wygląda nieźle – klasa A, para jest, bęben 54L, nie wiem jak z krótszymi programami, jeśli byłby Pan w stanie powiedzieć (w specyfikacji mają coś nazwanego 'Program szybkiego prania'). Cena identyczna jak Gorenje, jak wyjdzie w porównaniu?

            To już ostatnie pytanie, obiecuję 🙂

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            Pozostałbym w tej cenie przy Gorenje, inne miejsce produkcji i konstrukcja.

          • Krzysztof pisze:

            A ma ten Hisense jakieś krótsze programy? Nie wiem skąd Pan bierze to info, bo na stronie producenta informacji jak na lekarstwo 🙂

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            To Chińczyk, nie Serb, więc dla mnie wybór prosty 😉 ale ma 1 krótki program.

          • Krzysztof pisze:

            Przez krótki rozumiemy nie ten Szybki 15 minut, tak? Jakiś godzinny się znajdzie? Pralka się żonie wizualnie podoba bardzo, także lobbuje trochę za nią, stąd dopytuję 🙂

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            W opcjach jest szybkie pranie – skraca kilka programów do 1-1,5 h, ale Gorenje i tak ma krótsze programy, więcej opcji parowych.

          • Krzysztof pisze:

            Aktualnie jest do kupienia z wniesieniem/montażem za 1700 zł, powyższe LG wyjdzie około 2200. Czy coś lepszego od tego Gorenje uda się trafić w tej cenie, biorąc pod uwagę powyższe wymagania (głębokość po blacie do 50cm, dostępne krótsze programy, jakieś programy parowe, choćby taki dla alergików)?

            Myślę, że ta objętość bębna nie jest chyba aż tak ważna, gdy pralka jest dla 2 osób? Te 7kg wsadu powinno wystarczyć biorąc pod uwagę, że aktualnie mamy jakiegoś starego slima Samsunga, który ma 5.2kg.

            Bardzo dziękuję za cierpliwość 🙂

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            Jak na 1700 zł Gorenje wypada nieźle 🙂

      • Krzysztof pisze:

        A czy któraś z 7kg Slimów LG będzie nieco tańsza i porównywalnie dobra? Widzę, że tylko 1 ma Turbowash ( F2WV5S7S1E ), ale ma klasę D i z jakiegoś powodu jest droższa niż ta z wsadem 8,5kg.

  44. stilben pisze:

    Dzien dobry Panie Krzysztofie

    Za Pana poleceniem kupiłem kilka dni temu 10.5 kg LG-ika z serii 700 Praleczka fajna.

    Muszę jeszcze kupić teraz slima (calkowita gł. z elementami wystającymi ok 52-53 cm). Może być ok. 6 kg. Fajnie jakby byly jakieś skrócone programy. Budżet to ok. 2000 zł.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Jeśli 53 cm wymiaru całkowitego jest ok, to też można kupić LG slim – wsady mają 7-8,5 kg (ten sam bęben 58 litrów) i wiele modeli można kupić w przedziale 1699-2100 zł. Więcej krótkich programów ma F2WV7S8S1E za 2089 zł (turbowash 59 minut jako program codzienny w 40 stopniach), lub nieco droższa F2WV7S8S1E za 2389 zł z turbowash 39 minut i opcją skracania pozostałych programów.

  45. Iwona pisze:

    Proszę o poradę w sprawie lodówek LG 9kg, klasa energetyczna C,zużycie wody 48-50 litrów,poziom hałasu 71db,krótkie programy,turbo wash.
    Najlepiej do 55cm głębokość
    Jakie modele by Pan polecił?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Pralki LG 9 kg mają 56,5 cm głębokości po blacie i ok. 62 cm wymiaru całkowitego, podobnie jak większość konkurencji. Jeśli 55 cm to ma być max. wymiar całkowity, trzeba celować w ich slimy 8,5 kg, czyli najlepszą F2WV7S8S1E .

    • Iwona pisze:

      Sprostowanie

      Zapytanie dotyczy pralki LG,klasa Energ A nie C

      • Iwona pisze:

        Dziękuję za udzielenie odpowiedzi

        Mam wybrane 3 modele pralek które są w promocji

        LG F2WV9S8P2E
        LG F4WV509S2A
        LG F4WV5N9S1A

        co by Pan doradził która zakupić,która ma dobre programy i parametry i jest cenowo okey
        Na którą się zdecydować

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Pierwsza to slim, pozostałe pełnowymiarowe – jak ma się miejsce, to nie kupuje się slimów – to ostateczność. Druga ma już to co trzeba, trzecia to uboższy model, więc bez sensu.

      • Iwona pisze:

        Czy pralka Lg F2WV9S8P2E jest według Pana godna zakupu czy ma dobre parametry czy szukać czegoś innego

  46. Krystian pisze:

    Dzień dobry,
    Szukam pralki slim o głębokości całkowietej max 55 cm, wsad min.7 kg
    Wyszukałem poniższe modele:
    AMICA WA2S814BKISVD 8kg
    LG F2WV7S8S1E 8,5kg.
    Czy mógłby Pan doradzić jakiś swój typ pralki slim oraz wyrazić opinie na temat powyższych modeli, który wybrać i z jakich względów?
    Pozdrawiam

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Model LG ma 53 cm wymiaru całkowitego i to jedna z najlepszych pralek w tym wymiarze na naszym rynku – ma wszystko co trzeba, świetnie parametry i bardzo dobrą jakość wykonania. Amica to chińska Midea, znacznie tańszy sprzęt z bardzo funkcjonalnymi programami o opcjami, lecz jakościowo to nie półka LG V700.

  47. Sasza pisze:

    Witam Panie Krzysztofie Pytanie pralki lg f2wv7s8s1e czy lg f2wv5s7s1e jakie są istotne różnice czy warto dopłacić 600 zł za wyższy model Pzdr

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Jeszcze 2 dni temu różnica cenowa to 200 zł i bardzo często tak jest z tymi modelami, gdzie V700 spada poniżej 2400 zł, a V500 kosztują stale ok. 2000 zł. Wczoraj ceny poszły w górę, skończyła się promocja w Euro. Różnica to klasa energetyczna, wsad, skracanie programów TurboWash 39 min jako program codzienny i 4 dysze natryskowe w fartuchu, 7 vs 2 programy parowe – V700 to najsensowniejsze pralki LG.

  48. Marcin pisze:

    Panie Krzysztofie, od dwóch tygodni posiadam nową pralkę HAIER I-Pro 7 HW80-B14979 . Gdy załączę program MIX i ustawię temperaturę na 60 stopni, pralka faktycznie grzeje wodę do tej temperatury. Słychać charakterystyczne syczenie wody/grzałki, drzwiczki i obudowa są bardzo ciepłe, a przy odprowadzaniu wody, wąż gorący. Natomiast gdy ustawię standardowy program bawełna na 60 stopni, temperatura wspomnianych elementów nie jest już tak gorąca. Odpowiada innym programom na 40 stopni. Zaznaczę, że w przypadku MIX domyślnie jest 30 stopni, a w przypadku bawełny 40 stopni. Odnoszę wrażenie, że w przypadku programu bawełna, zmiana z domyślnych 40 na 60, nic nie zmienia. Co jest grane?
    Pozdrawiam

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      A sprawdzał Pan na różnych etapach prania? Każdy cykl się różni, MIX to program znacznie krótszy i tam jest po prostu pranie w tej temperaturze, a Bawełna 60 osiąga tylko w jednym z etapów prania, a tak bazuje na 40 stopniach – podobnie jest w większości marek, choć przyznaję, że ułożenie programów, opcji i sterowanie w Haierach jest mocno przekombinowane.

      • Marcin pisze:

        Dziękuję za odpowiedź
        Sprawdzałem co jakiś czas dotykając drzwi i nie zauważyłem większej różnicy. Ale może to wynikało z faktu iż miałem mały wsad i program po zważeniu, ustawił czas prania na 1:20 czyli stosunkowo niewiele. Swoją drogą prałem ostatnimi czasy wsad około 5 kg (pralka ma 8 kg max) i również ustawił na niespełna półtorej godziny. Zatem okazuje się, że program bawełna jest tutaj stosunkowo krótki. Natomiast przyznam, że zaskoczył mnie Pan tą informacją, że w większości pralek program bawełna pierze w 40 st. a 60 osiągają tylko na chwilę. W moim 13 letnim Samsungu gdy ustawiłem bawełnę na 60, to pralka była gorąca przez cały czas. Tutaj tak się dzieje, ale przy MIXie. Muszę jeszcze w takim razie sprawdzić program babycare na 60 jak się będzie zachowywała. Zatem skoro obecne pralki na programie bawełna (nie mówimy tu o programie eco), piorą głównie w 40, to jak się zachowują przy ustawieniu 90? Również osiągają tę temperaturę tylko na chwilę, czy wtedy piorą już faktycznie ciągle w 90?

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Programy są podzielone na etapy i w zależności od przeznaczenia programu (intensywności prania), mają ustawione konkretne temperatury – najlepsze programy aktualnie pod względem dopierania i samej intensywności prania to programy antyalergiczne, higieniczne, czy właśnie intensywne – różnie to producenci nazywają i zazwyczaj te mają realną temp. 60 stopni. Co do drugiego pytania to już kwestia firmy…

  49. Luk pisze:

    Panie Krzysztofie. Prośba o poradę. Potrzebujemy pralkę i suszarkę do ustawienia na sobie w bardzo małym wc. Szukamy slim i wybieramy pod najpłytsza suszarkę (wiec beko). Pralka może być Ok 5 cm głębsza bo z tylu wykuty jest kawałek takiej wnęki.
    Priorytety: rozmiar bębna pralki, odświeżenie parowe albo w pralce albo w suszarce.
    Idealnie zamknąć się w 5k.
    Poleci pan godny zestaw?
    No chyba ze pralko suszarki już nie niszczą i gniota tak jak nasz 10letni hoover.
    Dziękuje.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Dwa osobne zawsze lepsze – suszarki Beko 7 kg najlepiej modele A+++ i klasa kondensacji A, a jeśli chodzi pralkę to poda Pan dokładny, maksymalny wymiar całkowity to coś poszukam.

      • Luk pisze:

        Dziękuję.
        Wnęka na pralkę daje dodatkowe 10cm (czyli upraszając 46cm blatu suszarki BEKO +10 cm powinno dać maksymalne wykorzystanie powierzchni) Nie wiem natomiast ile realnie miejsca potrzebuje łącznik (ta dodatkowa przestrzeń na pralkę ma wysokość 89cm, wiec jeśli łącznik ma więcej i miałby też tam wejść to już byłby kłopot)

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Łącznik powinien być regulowany PSKS, więc raczej będzie ok. Suszarki 46 po blacie od Beko mają realnie 53 cm wymiaru całkowitego. Co do pralek, można pomyśleć o modelach Beko 8-9 kg o głębokości blatu 50 cm, całkowity 55 cm zostaje 1 cm luzu, lub jak nie chce się ryzykować, brać modele 7 kg 45-47 cm po blacie.

          • Lukk pisze:

            Dziękuję za pomoc. Wybraliśmy finalnie Beko + LG v700 o którym Pan piszę parę komentarzy wyzej

  50. Beata pisze:

    Dzień dobry Właśnie rozsypała mi się pralka i na już muszę kupić nową. Bardzo proszę o radę co w miarę sensownego można wybrać z budżetem około 2500 , 3 os + 2 zwierzaki, gabaryt, głośność bez znaczenia

    • Robi pisze:

      Ja bym sugerował cos najprostszego, z jak najmniejsza ilościa programów i bez „zbednych gadżetów” elektronicznych. A jesli chodzi o zwierzaki, to na pewno sprzęt nie może byc za „delokatny”, no i trzeba wziąść pod uwage częstszą potrzebę konserwcji pralki ze względu na sierśc zwierząt.

      Pozdrawiam.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      LG seria V700 – ma wszystko co trzeba,
      Bosch modele WGG – proste, ale dobre pralki,
      Haier iPro 5-7 jeśli nie przeszkadza skomplikowane sterowanie,
      A gdy zależy komuś na funkcjach smart to Samsung AI Control,
      Niezłe są też Whirlpoole Supreme Silence.


reklamaml