Jak skutecznie oszczędzać pieniądze? Najprostszą metodą jest obniżenie rachunków. Najlepiej zacząć od wydatków na prąd, bo to one odpowiadają za lwią część comiesięcznych opłat.
Rachunki za energię elektryczną nie należą do najniższych. W naszych domach sukcesywnie przybywa urządzeń elektrycznych, bez których nie potrafimy się obejść – a to wiąże się w sposób oczywisty ze zwiększającym się zapotrzebowaniem na energię elektryczną i wyższymi rachunkami. Które urządzenia są najbardziej „prądożerne” i co można zrobić, żeby obniżyć rachunki, bez konieczności przeprowadzania radykalnych zmian w codziennym życiu?
Szukasz innych oszczędności? Zerknij również na nasze poradniki, jak płacić mniej za gaz, i jak oszczędzać wodę.
Jak płacić mniej za prąd?
Zdecydowanie największy udział w domowych rachunkach za prąd ma ogrzewanie tego typu – ocenia się, że stanowi ono nawet ok. 70 proc. ogółu wydatków na prąd. Warto już na etapie projektowania systemu ogrzewania pomyśleć o tym, czy to na prąd będzie ogrzewaniem „głównym”, czy jedynie wspomagającym.
Kolejnych 20 proc. przypada na kuchnię, a dokładniej na: ciepłą wodę (czajnik) i przygotowywanie posiłków. Reszta – to oświetlenie oraz sprzęt AGD i RTV.
Ile energii elektrycznej potrzebują do działania najważniejsze urządzenia pracujące w naszych domach? Średni pobór przedstawia się następująco:
- kuchenka (płyta) elektryczna – 60 kWh,
- lodówka starszego typu – 60 kWh,
- lodówka klasy energetycznej A++ – 20 kWh,
- telewizor LCD powyżej 30” – 45 kWh,
- czajnik elektryczny 2200 W – 12 kWh,
- komputer stacjonarny – 36 kWh,
- laptop – 9 kWh,
- pralka automatyczna starszego typu – 8 kWh,
- pralka automatyczna klasy energetycznej A++ – 3 kWh,
- odkurzacz 1600 W – 6,5 kWh,
- żelazko 1600 W – 5,5 kWh,
- zmywarka – 4 kWh.
Już to krótkie zestawienie daje odpowiedź na pytanie o możliwości zredukowania rachunków za prąd. Przykładowo – na pewno warto zastąpić komputer stacjonarny – laptopem. Różnica w zużyciu prądu jest znaczna.
Nieco inaczej sprawa oszczędności przedstawia się w przypadku lodówki. Jest to urządzenie, które zużywa najwięcej energii w domu (przypada na nią nawet ok. 30 proc. całościowego zużycia). Jeśli dysponujemy starszym typem – procent ten będzie jeszcze wyższy. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie energooszczędnego modelu, zwróćmy uwagę na opłacalność.
Lepszym rozwiązaniem na dzień dzisiejszy jest zakup lodówki o klasie A++, modele A+++ są o wiele droższe, przy czym energooszczędność nie jest zdecydowanie większa i taki zakup zwróciłby się dopiero po co najmniej kilku latach.
Podobnie warto również zastanowić się nad modelami kuchenek elektrycznych – obecnie najkorzystniejszym jest zakup elektrycznych płyt indukcyjnych, które zużywają aż o kilkadziesiąt procent mniej energii w porównaniu z płytami ceramicznymi czy kuchenkami gazowymi.
Jeśli chcemy oszczędzić na gotowaniu wody, warto zaopatrzyć się w czajnik z płytą, zamiast grzałki – wówczas woda gotuje się szybciej.
Oczywiście, dla wielu z nas, nadal telewizor jest jednym z najważniejszych urządzeń w domu – jeśli zdecydujemy się na odbiornik typu plazmowego, musimy się liczyć z większymi wydatkami niż wtedy, gdy korzystamy z odbiornika LCD. Różnica (w zależności od wielkości modelu) może być bardzo duża, nawet o kilkadziesiąt procent.
Prosty przepis na mniejsze rachunki
Aby skutecznie zredukować rachunki za prąd, nie trzeba inwestować w nowy sprzęt, lepszej klasy. Oczywiście – warto wymienić starsze modele urządzeń, nawet to jednak, na dłuższą metę, nie pomoże, jeśli nie wprowadzimy bardziej ekonomicznych nawyków w korzystaniu z domowej elektroniki.
Zmiany takie nie są ani trudne, ani czasochłonne – wystarczy zachować regularność w ich stosowaniu, żeby po pewnym czasie zauważyć pozytywne zmiany w stanie rachunków.
Przykładowo – w kuchni:
- gotujmy (w czajniku) tyle wody, ile planujemy w danej chwili zużytkować,
- usuwajmy kamień z czajnika,
- jeśli gotujemy obiad – przykrywajmy garnki, wówczas skrócimy proces gotowania,
- lodówkę ustawiajmy z dala od źródeł ciepła,
- pamiętajmy o odladzaniu – gruba warstwa lodu zdecydowanie zmniejsza efektywność pracy lodówki.
– w łazience:
- pierzmy w pralce całkowicie zapełnionej,
- zmniejszmy temperaturę prania (to redukcja zużycia energii nawet o kilkadziesiąt procent),
- stosujmy krótkie programy, jeśli nie jest niezbędne np. pranie wstępne.
– w pokojach:
- regulujmy ustawienia telewizora i komputera (np. zmniejszenie jasności monitora),
- używajmy stanu czuwania,
- wyciągajmy wtyczki z gniazdek.
Artykuł sponsorowany, powstał przy współpracy z firmą DATA Lab.
To także warto przeczytać
Szukasz dobrego, sprawdzonego sprzętu? Koniecznie zerknij na nasze poradniki i zestawienia, w których regularnie sprawdzamy najciekawsze propozycje na rynku!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Nawet jeśli oszczędności uzyskamy stosunkowo niewielkie, to i tak warto działać, aby je generować. Przecież w perspektywie wielu, wielu lat płacenia za prąd, każde 10zł miesięcznie mniej daje już naprawdę ogromne obniżenie kosztów energii elektrycznej. Czasem trzeba na oszczędzanie popatrzeć w dłuższej perspektywie. Warto oszczędzać na prądzie, nawet stosując proste metody i nieco zmieniając swoje nawyki. Warto też szukać oszczędności na pozostałych rachunkach, czy to za wodę, czy abonamenty, czy ogrzewanie. Pozdrowienia dla Oszczędzających :).
To jest wielka BUJDA. Dałem się nabrać na to „CUDO” i zakupiłem dwa kilka miesięcy temu. NIC nie działa, a tylko pobiera prąd. Nie ma żadnego zmniejszenia opłat. Poza tym we Francji kosztuje to cudo kilka EUR (znajomy sprawdzał przy mnie), czyli wielokrotnie mniej. To urządzenie, to wielkie oszustwo, nie dajcie się na to nabrać, NIE kupujcie. Pomaga tylko sprzedającemu
a mi oszczednosci zapewnila zmiana dostacy energii elektrycznej na firme Axpo – polecam i wam jak szukacie oszczednosci.
lol „na pewno warto zastąpić komputer stacjonarny – laptopem” ktoś ci zapłacił za te mądrości życiowe?
Zrobiłem dokładnie odwrotnie. Mało tego – monitor ma 32″. Kilka złotych miesięcznie więcej, a oprócz komfortu zaoszczędzę na ewentualnym zakupie okularów.
Ja polecam zmiane dostawcy pradu 🙂 to wystarczy zeby miec dlugoterminowe oszczednosci 🙂 axpo – zachecam do zapoznania sie z ich oferta
a ja mam prosty sposob na obnizenie rachnkow BEZ wyrzeczen. wystarczy zmienic dostawce pradu na takiego, ktory da lepsza oferte 😉 w moim przypadku wybor padl na AXPO. od zmiany co miesiac place nizsze rachunki. a zuzywam tyle samo! 🙂
Nie do wiary, co za porady. Chyba trzebaby studia skończyć, żeby taką wiedzę posiąść.
Zakupić sprzęt za kilka tyś złotych, żeby oszczędzić na energii elektrycznej. To niesłychaną porada. No i wyciąganie wtyczek z gniazdek, a czemu nie wyłączanie wyłączanie bezpieczników, będzie szybciej i mniej roboty.
No własnie u mnie gra plazma 60 cali i jakoś nie widze wielkiej róznicy , niż wcześniej po za tym ta energia z tym urządzeń elektronicznych zimą idzie na ogrzanie mieszkania a nie wyparowuje