Najgorętsze dni roku dopiero przed nami. Prostym i tanim urządzeniem pozwalającym szybko się schłodzić jest wentylator. Radzimy jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
Każdego roku Polskę zalewa fala upałów, które potrafią dać się we znaki. Aby się schłodzić można zainstalować klimatyzację, ale proces jej instalacji jest skomplikowany, inwazyjny, a przy tym kosztowny – nie każdy może sobie na to pozwolić. Znacznie lepszą alternatywą jest kupno wentylatora, który w upalne dni skutecznie obniży temperaturę w domu lub mieszkaniu. Wentylator wentylatorowi jednak nierówny. Dlatego przygotowaliśmy pakiet najważniejszych informacji, o których warto pamiętać przed zakupem nowego urządzenia.
Wbrew obiegowej opinii nie trzeba wydawać fortuny, by mieć solidny wentylator. Przyzwoite urządzenie można już kupić za 100-150 zł – my wybraliśmy kilka ciekawych propozycji na każdą kieszeń.
Metalowy wentylator jest trwalszy
Jakość wykonania wentylatora jest kluczowa, bo przekłada się na to, jak długo sprzęt będzie działał. Najtańsze wentylatory zwykle nie grzeszą solidnością – większość z nich po jednym sezonie będzie do wyrzucenia. Nie każdy plastikowy produkt jest zły, ale naszym zdaniem lepiej od razu sięgnąć po metalowy model, jak na przykład Camry CR 7306.
Przed zakupem dobrze jest dokładnie obejrzeć wentylator, nawet jeżeli zamierzamy kupić go w sklepie online. Warto sprawdzić stopień spasowania poszczególnych elementów i zweryfikować czy jest to urządzenie bezpieczne.
Wentylator biurkowy czy stojący?
Wszystko zależy od tego, ile masz miejsca. Wentylatory biurkowe są zazwyczaj bardziej kompaktowe i nie będą przeszkadzać nawet w ciasnym pomieszczeniu. Część z nich jest do tego wyposażona w podstawkę, a często także klips, dzięki któremu można urządzenie przypiąć do blatu lub parapetu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wentylatory biurkowe nie mają regulowanej wysokości. Kupując taki model trzeba koniecznie zwrócić uwagę na obecność funkcji automatycznej oscylacji, dzięki czemu sprzęt regularnie będzie schładzał wybrany wycinek pomieszczenia. Jedną z niedrogich propozycji tego typu jest Rowenta Essential VU2110F1.
Wentylatory stojące to dla odmiany konstrukcje masywniejsze – bardziej wszechstronne, ale wymagające więcej wolnej przestrzeni. Stawianie takiego urządzenia w wąskim korytarzu nie jest dobrym pomysłem. Największą zaletą modelu stojącego jest regulowana wysokość położenia śmigła, która zazwyczaj oscyluje między 110 a 140 cm. Zazwyczaj tej funkcji towarzyszy opcja zmiany kąta nachylenia. Podobnie jak wiatraki biurkowe, modele stojące także mogą automatycznie zmieniać kierunek nawiewu. Naszym zdaniem szczególnie ciekawym wyborem może być niedrogi AEG VL5668.
Ilość trybów pracy ma znaczenie.
Przed zakupem warto sprawdzić, ile stopni nawiewu ma preferowany przez nas model. Złotym standardem w świecie wentylatorów są 3 programy pracy, ale wiadomo, że im więcej, tym lepiej. Zdecydowanie odradzamy kupno wentylatora bez regulowanej siły nawiewu. Dlaczego? Może się bowiem okazać, że w pewnych sytuacjach przy pracującym urządzeniu jest nam za zimno, a w innych za gorąco.
Wentylator kolumnowy dobry do nowoczesnego wnętrza.
Kupując wentylator stojący, warto rozważyć zakup modelu kolumnowego. Zajmuje on mniej miejsca od klasycznej, stojącej konstrukcji – lepiej się też prezentuje (z uwagi na minimalistyczny design) i jest smuklejszy, dzięki czemu nie rzuca się tak bardzo w oczy. Podobnie jak inne typy wiatraków, także kolumny dysponują kilkoma ustawieniami prędkości działania i automatyczną oscylacją. Dobrym produktem tego typu jest AEG T-VL 5531 o wysokości 75 cm i z 3-stopniową regulacją siły nawiewu.
Jeżeli masz dziecko, kup wentylator bezłopatkowy.
Na koniec coś dla osób, które na wentylator mogą wydać trochę więcej. Wentylator bezłopatkowy to urządzenie idealne dla użytkowników z małymi dziećmi. Nie ma śmigieł (więc nie może zrobić maluchowi krzywdy) oraz ciężkiej metalowej osłony, na której często zbiera się kurz. Jest również bardziej estetyczny i łatwiejszy w czyszczeniu, a na dodatek – cichszy! To nie koniec zalet. Dużym plusem wentylatora bezłopatkowego jest też równomierna cyrkulacja powietrza. Świetną propozycją w tym segmencie będzie Dyson AM06 – cechuje go moc 26 W, ma 10 prędkości nawiewu i … można nim sterować za pomocą aplikacji mobilnej. Niestety, nie jest tanim produktem.
To także warto przeczytać
Szukasz innego urządzenia? Koniecznie zerknij na inne nasze poradniki zakupowe! Podpowiadamy w nich, co warto kupić, a czego lepiej unikać.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
najlepszy wentylator jaki miałam okazję używać to https://alle…8e2ddbf74# w końcu mogę się wyspać
Fajne są wentylatory kolumnowe
Jeśli szukacie mocnego, jak ja, do biura czy salonu, gorąco polecam OTTO Stadler Form, nie tylko super moc ale wygląda bardzo eco – nowocześnie 😉
Jak nie ma kasy to brałbym cyrkulator. Droższy od zwykłego G.? oczywiście bo i wydajność dużo lepsza, konstrukcja solidniejsza.
Jeszcze testy klimatorów i klimatyzatorów by się zdały.