>

Wieczór z nią przy kominku? Nim rozpalisz, przeczytaj

Kto z nas nie marzy o chwilach spędzonych przy kominku, tym bardziej zimą. Spokój, zacisze własnego domu i buchające ciepło okraszone blaskiem płomieni. Aby w pełni cieszyć się z obecności kominka, należy pamiętać o kilku istotnych czynnościach, które należy wykonać przed jego rozpaleniem.

Nie tak dawno Marcepan, zwracał Waszą uwagę na to, jak prawidłowo wybrać komin do domu. Tym razem, mamy dla Was wskazówki, co robić przed napaleniem w kominku. Do dzieła.

Dopilnuj by drewno do kominka było zawsze suche

Drewno, które kupujemy zazwyczaj nie nadaje się do kominka od razu. Musi ono wyschnąć. Dlatego warto zrobić sobie zapas i korzystać z drewna kupionego w poprzednim roku, gdy to kupione teraz leżakuje i schnie. Warto o tym pamiętać ponieważ mokre drewno pali się mniej efektywnie, daje mniej ciepła a dodatkowo brudzi kominek, dymi i pozostawia sadzę na szybie i wokół kominka. Drewno do kominka powinno mieć wilgotność na poziomie 25%. Z odrobiną wprawy jesteśmy w stanie sami, bez korzystania z przyrządów, ocenić, czy polana są dostatecznie suche. Najlepszym miejscem do sezonowania drewna kominkowego jest przewiewna i zadaszona konstrukcja. Dlatego warto przy domu lub w ogrodzie zbudować specjalną wiatę, pod którą opał odpowiednio wyschnie.

Usuń popiół specjalistycznym odkurzaczem

Po przyjemnym wieczorze w blasku kominka musimy usunąć popiół. Robienie tego ręcznie jest ryzykowne. Z pewnością ubrudzimy przy okazji siebie i całe otoczenie. Warto skorzystać ze specjalistycznych odkurzaczy. Pamiętajmy, że popiół powinien pozostać w kominku przez noc, by ostygł. Nie należy odkurzać popiołu o temperaturze przekraczającej 40 stopni. Urządzeniem oczyścimy także grilla, lecz to raczej opcja, z której skorzystamy w cieplejszych wiosennych miesiącach.

Oczyść szybę

Sadza osiadająca na szybie kominka to spory problem. Jednak nie brakuje sposobów, by szybko pozbyć się brudu. Przy niewielkich smugach idealnie spisze się tradycyjny płyn do mycia naczyń, wystarczy go nałożyć na mokrą ściereczkę, przetrzeć powierzchnię, a następnie wypolerować ją starymi gazetami. Przy trudniejszych zabrudzeniach idealnie spiszą się metody mniej konwencjonalne, takie jak specjalistyczne parownice, które nie dadzą szans brudnym powierzchnią. Według wielu ekspertów, niekwestionowanym czempionem w walce z uciążliwymi smugami jest firma Karcher, a konkretnie jej urządzenia np. parownica SC 1.

Wykonując wszystkie wymienione przez nas czynności macie pewność, że odpowiednio konserwujecie swój kominek, tym samym możecie się cieszyć nim przez wiele lat. Każdy zimowy wieczór stanie się tym niezapomnianym, przynajmniej mamy taką nadzieję.

Rafał Jeleń

Najnowsze artykuły

Najlepszy robot Dreame X40 Ultra w najniższej cenie od premiery!

Od kilku tygodni mamy dobre ceny na pionówki i roboty Dreame, a teraz sklep RTV…

2 dni temu

Porządna zmywarka Whirlpool W8 w promocji. W takiej cenie warto brać!

Whirlpool W8I HT40 T Maxi Space to jedna z najbardziej opłacalnych zmywarek na naszym rynku…

2 dni temu

Świetna indukcja Electrolux CIV634 w dobrej promocji

Świetna płyta indukcyjna Electrolux CIV634 wylądowała na przecenie w sieci RTV EURO AGD. To najlepsza…

2 dni temu

Dreame L20 Ultra w czerni. Ubiegłoroczny flagowiec najtaniej w historii!

Szukasz dobrego robota, ale nie chcesz wydawać 3500-5000 zł na tegoroczne flagowce? W RTV Euro…

3 dni temu

Mega cena na białą lodówkę LG GBV5250DSW+ 200 zł do Douglasa

Sklep LG ma dobrą cenę na lodówkę GBV5250DSW. Nie dość, że po kombinacji promocji koszt…

3 dni temu

Świąteczne porządki z Dreame L10s Pro Gen 2 – idealny pomocnik w gorączce przedświątecznej

Zapach pierników, błysk bombek i... szum odkurzacza? W ferworze świątecznych przygotowań często zapominamy, że technologia…

4 dni temu