Gdy temperatury w Polsce spadają, zaczyna się oczekiwanie na sezon grzewczy. Ten mityczny okres w roku, gdy kaloryfery zaczynają pracować, a ciepłe wnętrze naszego domu pozwala nam schronić się przed słotą i zimnem kolejnych miesięcy. Dlaczego mityczny? Ponieważ tak naprawdę nie ma precyzyjnie wyznaczonego okresu grzewczego.
W rozporządzeniu Ministra Gospodarki (§ 1 pkt. 20 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 roku, Dz. U. z dnia 1 lutego 2007 roku) sezon grzewczy zdefiniowano jako „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Tak więc mitem jest to, że sezon grzewczy rozpoczyna się w październiku, a kończy w kwietniu.
W praktyce oznacza to, że decyzja o ogrzewaniu mieszkania jest uzależniona od pogody i może ono zostać rozpoczęte w dowolnym momencie roku.
Przyjmuje się, że zarządcy budynków włączają ogrzewanie, gdy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni, a w mieszkaniach poniżej 20 stopni. Często jednak ta zasada jest traktowana przez zarządców jako kwestia uznaniowa i mimo chłodu w mieszkaniu nadal czekamy aż grzejnik zacznie działać. W takim przypadku dobrym pomysłem na przekonanie zarządcy, że warto rozpocząć ogrzewanie budynku, jest dostarczenie mu oficjalnego pisma podpisanego przez jak największą liczbę mieszkańców.
– Thomas Wenzel, firma REKORD
Warto przygotować się wcześniej na spadek temperatur i konieczność ogrzewania mieszkania, tak by było jak najbardziej efektywne, a przy tym ekonomiczne i ekologiczne. Kilka prostych zasad i zabiegów pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę i oszczędzić pieniądze.
Podstawą jest zadbanie o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach – mitem jest, że powinna ona być taka sama w całym mieszkaniu. Prawidłowymi temperaturami są: 24 °C w łazience, 16-18 °C w sypialni i w przedpokoju, 18-20 °C w kuchni, 20-22 °C w jadalni i salonie. Warto dbać o ich zachowanie – obniżenie temperatury o 1 °C to oszczędność 6% energii. Dla efektywności ogrzewania ważne jest też, by grzejniki nie były osłonione meblami czy elementami wystroju. W przypadku niestosowania się do tej zasady możemy tracić nawet 15% emitowanego ciepła.
Dla ich dobrej pracy ważne jest również sprawdzanie, czy są odpowietrzone. Dbając o efektywność ogrzewania w mieszkaniu, nie wolno zapominać o jego odpowiedniej izolacji. Nieszczelne okna i drzwi mogą przyczyniać się do utraty ciepła i wyższych rachunków. Dla utrzymania komfortu w mieszkaniu należy też wietrzyć pomieszczenia, tak aby zachodziła kompletna wymiana pomiędzy zużytym, wilgotnym powietrzem z wnętrza a świeżym z zewnątrz. Wietrząc pomieszczenia, często popełniamy błąd i pozostawiamy otwarte okna w pozycji uchylonej. Podczas przewietrzania pomieszczenia okna powinny być zawsze w pełni otwarte, aby proces ten przebiegał możliwie najszybciej. W zależności od pory roku, wietrzenie powinno trwać od 5 do 30 minut i być powtarzane kilka razy dziennie. Przed otwarciem okien pamiętajmy o wyłączeniu ogrzewania.
źródło: informacja prasowa
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Od kilku tygodni mamy dobre ceny na pionówki i roboty Dreame, a teraz sklep RTV…
Whirlpool W8I HT40 T Maxi Space to jedna z najbardziej opłacalnych zmywarek na naszym rynku…
Świetna płyta indukcyjna Electrolux CIV634 wylądowała na przecenie w sieci RTV EURO AGD. To najlepsza…
Szukasz dobrego robota, ale nie chcesz wydawać 3500-5000 zł na tegoroczne flagowce? W RTV Euro…
Sklep LG ma dobrą cenę na lodówkę GBV5250DSW. Nie dość, że po kombinacji promocji koszt…
Zapach pierników, błysk bombek i... szum odkurzacza? W ferworze świątecznych przygotowań często zapominamy, że technologia…