Warzywa i owoce są podstawowym element zdrowej diety. Przechowywane we właściwych warunkach, zachowują świeży smak i dobroczynne właściwości. Co zatem należy zrobić aby im te warunki zapewnić?
Chociaż pozornie mogłoby się wydawać, że to drobnostka, sposób przechowywania warzyw i owoców ma bardzo duże znaczenie. Są to produkty, które dość szybko ulegają zepsuciu, a ich krótki termin przydatności do spożycia skutkuje tym, że jest to jeden z najczęściej wyrzucanych pokarmów w naszych domach. Wystarczy jednak wdrożyć kilka prostych rozwiązań, aby móc dłużej cieszyć się ich świeżością i dobrym smakiem.
Przede wszystkim należy pamiętać, że nie wszystkie owoce i warzywa należy magazynować w lodówce. Mowa tu między innymi o egzotycznych artykułach, które ze względu na klimat z jakiego pochodzą, lepiej będzie przechowywać w suchym i ciepłym miejscu. Również takie warzywa jak pomidor, cukinia i ogórki dłużej zachowają swoją świeżość jeśli ułożymy je na półmisku i zostawiamy na kuchennym blacie lub szafce. Z kolei ziemniaki i cebulę najlepiej będzie odizolować od promieni słonecznych i umieścić wewnątrz szafki lub szuflady, gdzie panować będzie temperatura pokojowa.
Produktami, które warto schować do lodówki są np. brukselka, kapusta, por, a także rzodkiewka. Również takie owoce jak jabłka i gruszki zachowają dłużej swój unikalny smak, jeśli umieścimy je na półkach chłodziarki. Należy także podkreślić, że delikatne produkty, takie jak truskawki, jagody czy wiśnie również należy przechowywać w lodówce, jednak nie dłużej niż 2 dni.
Decydując się na umieszczenie tych artykułów w lodówce, pamiętajmy aby układać je w dolnych szufladach, które powinny być dobrze osuszone, aby nie zbierała się w nich wilgoć. To istotna kwestia, ponieważ czynnik ten ma znaczny wpływ na proces starzenia się warzyw i owoców. Problem ten dostrzegają również producenci sprzętów AGD. Podczas tegorocznych targów IFA firma Haier zaprezentowała technologię Fresher Techs, która posiada specjalne strefy dla warzyw i owoców, charakteryzujące się redukcją poziomu wilgoci wewnątrz pojemników. Wszystko dzięki specjalnym membranom wykonanym z włókien roślinnych. Ponadto lodówki wyposażone w tę technologię posiadają szereg usprawnień, które mogą znacząco wydłużyć czas przechowywania żywności.
Równie istotny jak temperatura jest również sposób przechowywania tych produktów. Owijanie ich w papierowe i foliowe torebki znacząco ogranicza dostęp powietrza, przez co będą krócej nadawać się do spożycia. Ponadto skraplająca się woda wewnątrz takiej osłony, będzie niekorzystnie wpływać na ich jakość i smak, a także może pogorszyć walory estetyczne. Jeśli wewnątrz lodówki dostrzeżemy produkt, który już uległ zepsuciu, należy jak najszybciej odizolować go od pozostałych. Przejrzałe warzywa i owoce znacznie przyspieszają proces psucia się innych, skracając okres ich przydatności do spożycia.
Oprócz stosowania się do wspomnianych zasad przechowywania warzyw i owoców, warto także zwrócić uwagę na to, co i w jakich ilościach kupujemy. W przypadku tych artykułów wskazane jest kupowanie częściej, ale w mniejszych ilościach. To zwiększa prawdopodobieństwo, że produkty znajdujące się w naszym domu są świeższe, a tym samym zdrowsze i smaczniejsze.
źródło: informacja prasowa
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Od kilku tygodni mamy dobre ceny na pionówki i roboty Dreame, a teraz sklep RTV…
Whirlpool W8I HT40 T Maxi Space to jedna z najbardziej opłacalnych zmywarek na naszym rynku…
Świetna płyta indukcyjna Electrolux CIV634 wylądowała na przecenie w sieci RTV EURO AGD. To najlepsza…
Szukasz dobrego robota, ale nie chcesz wydawać 3500-5000 zł na tegoroczne flagowce? W RTV Euro…
Sklep LG ma dobrą cenę na lodówkę GBV5250DSW. Nie dość, że po kombinacji promocji koszt…
Zapach pierników, błysk bombek i... szum odkurzacza? W ferworze świątecznych przygotowań często zapominamy, że technologia…