>

Solgaz GPC 4+2 – test innowacyjnej płyty gazowej

Płyta grzewcza Solgaz GPC 4+2 to połączenie oszczędności standardowej płyty gazowej z estetyką wprowadzoną przez ceramiczne płyty elektryczne. Jak sprawdza się w praktyce?

Recenzja wideo

Zobacz również inne filmy techManiaKa na YouTube!

Solgaz GPC 4+2

od: 2.899 zł »

Specyfikacja i wymiary

Parametry
Moc cieplna ~5,2 kW / 7 kW
Przyłącze gazowe R1/2 (standardowe)
Napięcie pracy kuchni 12V
Napięcie zasilacza 230V / 50 Hz
Stopień ochrony obudowy IP-40

Solgaz GPC 4+2 -- wymiary / fot. Solgaz

Cena płyty to 2840 zł, a czas realizacji wynosi do 14 dni. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie producenta.

Płyta do każdego wnętrza

Przy wyborze nowej płyty grzewczej trzeba podjąć decyzję — albo kupić płytę ceramiczną, która ładnie wygląda i jest prosta w czyszczeniu lub postawić na płytę gazową: tańszą w użytku, ale bardziej problematyczną. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje rozwiązanie pośrednie, łączące estetykę jednego z oszczędnością drugiego. Solgaz GPC 4+2 to płyta gazowa o sposobie działania i wyglądzie zupełnie nieprzypominającym inne rozwiązania oparte o wykorzystanie gazu.

W przypadku płyty marki Solgaz palniki spalające gaz ukryte są pod powierzchnią gładkiej i wytrzymałej płyty ceramicznej. Dzięki temu estetyka produktu jest wręcz wzorowa — płyta wygląda genialnie i jestem przekonany o tym, że idealnie skomponuje się z każdym wnętrzem kuchennym. Bo prawdę powiedziawszy trudno na pierwszy rzut oka odróżnić tę płytę od standardowej kuchni indukcyjnej lub elektrycznej.

Solgaz GPC 4+2 / fot. agdManiaK.pl

Na powierzchni płyty Solgazu naniesiono delikatne kontury zaznaczające obszary aktywnego grzania. Urządzenie w procesie spalania wykorzystuje bardzo wysoką temperaturę dochodzącą do 800 stopni Celsjusza. To prowadzi do eliminacji szkodliwych oparów. Ma to jeszcze jedną zaletę, którą w szczególności docenią osoby ceniące sobie porządek. Przy spalaniu gazu w tak wysokiej temperaturze spaliny nie zostawiają tłustych osadów na naczyniach i meblach.

Solgaz jest przystosowany do spalania wielu różnych rodzajów gazu ziemnego dystrybuowanego na terenie Polski — G20/GZ-50 (najpopularniejszy gaz), G27/GZ-41,5 oraz GZ-35. Sprzęt od razu jest przystosowywany pod konkretny, jaki używamy, a przyłączenie płyty, zgodnie z wymogami prawnymi, odbywa się za pośrednictwem uprawnionej do tego osoby. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby gaz płynął z butli — dlatego Solgaz GPC 4+2 może być również świetnym uzupełnieniem wyposażenia kuchni domków letniskowych.

Płyta bardzo dobrze izoluje ciepło i nie nagrzewa blatu dookoła niej. Warto jednak wspomnieć o tym, że wzdłuż całej szerokości urządzenia ciągnie się krata wentylacyjna przez którą wypływa ciepłe powietrze spod płyty, więc jeżeli przymocujemy ją zbyt blisko ściany, ta ostatnia będzie narażona na nagrzewanie się.

Solgaz GPC 4+2 / fot. agdManiaK.pl

Obszar roboczy jest wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkie niezbędne do przygotowania posiłku naczynia. Bez trudu zmieścimy duży garnek lub patelnię oraz trzy garnki średniej wielkości. Zostanie też odpowiednio dużo miejsca, aby odłożyć naczynie na miejsce oznaczone poziomymi kreskami. Do czego ono służy?

Oszczędność do kwadratu

Płyty gazowe Solgazu występują w kilku odmianach, różniących się między sobą ilością aktywnych palników. Czemu jednak pojawia się określenie „aktywnego palnika”? Otóż producent wpadł na pomysł, aby wykorzystać gorące powietrze kumulowane pod płytą i podczas jego odprowadzania ogrzewane są dodatkowe, darmowe w użyciu obszary na płycie oznaczone długimi paskami.

Solgaz GPC 4+2 / fot. agdManiaK.pl

Te obszary nagrzewają się do temperatury przekraczającej 180 stopni Celsjusza, więc wystarczającej do stałego podgrzewania potrawy lub utrzymania cieczy w odpowiednio wysokiej temperaturze. Możemy więc odłożyć jakąś potrawę po jej ugotowaniu, aby nie wystygła zanim podamy obiad do stołu. Co ważne, pola te nie pobierają dodatkowego gazu, dlatego korzystanie z nich jest absolutnie darmowe.

Ilość „darmowych palników” jest uzależniona od wariantu płyty. W przypadku modelu Solgaz GPC 4+2 są dwa pola — jedno po lewej stronie płyty, a drugie na środku. Oprócz tego mamy jeszcze do dyspozycji cztery palniki aktywnego spalania gazu różniące się od siebie średnicą. Ważne, że w ich przypadku producent obiecuje, że ilość spalanego gazu jest 30-50% mniejsza w porównaniu do tradycyjnej kuchenki.

Solgaz GPC 4+2 / fot. agdManiaK.pl

Palniki umieszczone pod płytą ceramiczną wykorzystują technikę katalitycznego spalania gazu, a umieszczone palniki emitują promienie podczerwone. Z tego względu płyta nie wymaga specjalnych garnków, aczkolwiek najlepiej korzystać z takich, które posiadają płaskie dno, aby w pełni wykorzystać obszary grzewcze. Ważne jednak, że ciepło jest dobrze wyizolowane, dlatego nie wycieka nadto poza oznaczone obszary. Dzięki temu nie notujemy żadnych strat ciepła.

Zagrzanie wody, aby osiągnęła temperaturę bliską wrzenia zajmuje około 10 minut (temp. początkowa wody wynosiła 22 st. C, a końcowa 96 st. C). Zauważyłem, że pomimo grzania cyklicznego, temperatura wody rosła jednostajnie. Nie można było zauważyć przerw w nagrzewaniu się zawartości naczynia, co tyczy się wszystkich czterech obszarów gotowania.

Łatwa w obsłudze

Płytę Solgazu obsługuje się za pomocą panelu sterowania składającego się z przycisków dotykowych oraz suwaka służącego do regulacji temperatury gotowania (9 różnych stopni). Mamy więc przycisk do uruchomienia płyty, cztery przyciski przypisane każdemu z palników, suwak oraz guzik do blokowania panelu dotykowego.

Solgaz GPC 4+2 / fot. agdManiaK.pl

Choć nie każdy może być przekonany do dotykowych przycisków, mnie z płyty grzewczej korzystało się naprawdę wygodnie. Wystarczy delikatne muśnięcie zaznaczonego obszaru, aby uruchomić palnik, a regulacja temperatury jest bardzo wygodna. Wolę takie rozwiązanie od normalnych pokręteł, ponieważ ułatwia to czyszczenie. W codziennym użytku panel dotykowy nie ma żadnych wad względem tradycyjnego sterowania kuchenką.

Oprócz panelu sterowania płyta posiada wbudowany timer służący do automatycznego wyłączenia grzania po określonym czasie. Możemy więc nastawić gotowanie jakiegoś produktu na konkretny czas i odejść od kuchenki nie martwiąc się o to, że potrawa ulegnie rozgotowaniu. Licznik czasu aktywujemy po dwukrotnym dotknięciu guzika palnika, a czas ustawiamy suwakiem.

Solgaz GPC 4+2 / fot. agdManiaK.pl

Nie zabrakło też powiadomienia o wysokiej temperaturze palnika pojawiającym się po wyłączeniu płyty — wyświetla się znaczek H przy każdym z przycisków, którego palnik jest nadal ciepły. Oprócz tego płyta wykrywa, kiedy zawór gazu jest nieszczelny (błąd C) oraz reaguje w momencie zalania panelu sterowania wodą (błąd E) — wtedy też odcięty zostaje dopływ gazu. Oczywiście każda z czynności oraz wszystkie błędy są komunikowane sygnałem dźwiękowym.

Podsumowanie i ocena

Solgaz GPC 4+2 / fot. agdManiaK.pl

Solgaz GPC 4+2 to płyta grzewcza, która zasługuje na polecenie z kilku powodów. Jest rozwiązaniem bardzo oszczędnym, a jednocześnie bezpiecznym. Zaprojektowano ją w ten sposób, żeby oferowała maksymalną wydajność przy minimalnym zużyciu gazu. Wykorzystuje przy tym technologię minimalizującą emisję CO, a wydobywające się z płyty spaliny pozbawione są tłuszczów.

Wśród innych zalet płyty Solgaz jest także możliwość czerpania gazu z butli gazowej, co stanowi dobre rozwiązanie dla odległych gospodarstw domowych lub domków letniskowych i co sprawiło, że płyta ta jest często wybierana jako wyposażenie kamperów i jachtów. Można też wybrać inne warianty oferujące mniejszą ilość palników, a tym samym zajmujące mniej miejsca w kuchni. Nie sposób też nie wspomnieć o darmowych polach grzania, które zwiększają funkcjonalność urządzenia, a równocześnie zmniejszają koszty eksploatacji.

Ocena końcowa testu [1-10]: 9.6

ZALETY
  • Ładna, solidna płyta;
  • Dodatkowe, darmowe pola grzania;
  • Duża ilość zabezpieczeń;
  • Wbudowany timer;
  • Możliwość podłączenia butli;
  • Suwak do regulacji stopnia grzania
WADY
  • Stosunkowo głośna (jak płyta indukcyjna);
  • Dodatkowe pola powinny być większe.

Ceny Solgaz GPC 4+2


michalm

Komentarze

  • Wcale nie dziwi mnie, że ostała tak wysoką notę bo na prawdę wyróżnia się wśród konkurencji Funkcjonalna, dobrze rozmieszczone palniki o sporej mocy grzejnej. Do tego bardzo dobrze się czyści i widać trochę mniejsze zużycie gazu, bo butla na dłużej wystarcza.

  • Zastanawiam się nad zakupem kuchenki, tylko co tych kratek wentylacyjnych u mnie za kucheneką na ścianie będzie płyta drewniana w kolorze blatu czy to nie będzie za mocno sie nagrzewac?

    • nie daj się namówić na te badziewie od Solgazu... Pozytywne opinie to ludzie Solgazu - zostało to już udowodnione na wykopie, elektrodzie itp. Do tego oszukują w specyfikacji. Piszą o oszczędności do 50% - każdy myśli, że chodzi o 50% oszczędności gazu, a im chodziło o oszczędność kasy w stosunku do zwykłej płyty ceramicznej. Kolejną mega wadą tych płyt jest rozgrzane szkło - cokolwiek wykipi od razu się przypala. Chcesz zmniejszyć temperaturę lub wyłączyć pole? Musisz przestawić garnek i poczekać aż pole się wychłodzi... Spaliny? Oczywiście, że są tak jak w zwykłej płycie. Solgaz to mistrzowie marketingu i nic więcej. Kiedyś to badziewie robili dla Amici pod nazwą Prometeusz - co 2 sztuka była wadliwa. Ta firma to jedna wielka pomyłka.

  • Możesz kupić płytę na przykład przez Ceneo. A gdzie dokładnie w Kielcach to nie wiem. Jednak jak najbardziej warto. Płyty pod każdym względem wygrywają z klasycznymi palnikami. Dodatkowo lepiej zabezpieczone przed wyciekiem gazu i 7 letnia gwarancja.

  • Co do płyty nie mam żadnych zastrzeżeń. Na prawdę jedna z najlepszych jakie było mi dane używać i wcale w nie tak dużej cenie. Czyszczą się mega szybko i działa nawet na butli. Warta była zainwestowania :)

  • Wyżej było zadane pytanie co bedzie jak nie będzie prądu nie ma jednak konkretnej odpowiedzi. Proszę o podanie w jaki sposób działa kuchenka

  • Od 3 miesięcy używam taką płytę i jestem bardzo zadowolona pod każdym względem .Najważniejsze jest to że rachunki za gaz są minimalne.

  • Pomocny materiał. Dzięki niemu zdecydowałam się na kupno. I nie żałuję. Teraz jestem na etapie zamawiania świeżaka solgazu, okapu SH3R. Bajka

  • Noszę się z zamiarem zakupy takiej płyty, ale mam wątpliwości dotyczące nagrzewania się mebli nad płytą. Obecnie mam normalną płytę gazową i okap szufladkowy, doskonale pełniący swoją rolę. Chciałabym wiedzieć czy ilość wydzielanego ciepła nie zniszczy mi mebli nad płytą

    • Wymogi są takie same jak przy zwykłej kuchence. Wszędzie gdzie mogłaby być tradycyjna gazówka tam może być i Solgaz

    • Jestem przekonany, że możesz bez obaw wykorzystać tę płytę. Ciepło wydmuchiwane z wentylacji nie jest duże, a strumień powietrza kończy się na wysokości około 10-15 cm nad płytą. ;)

      • Oki wszystko super tylko ja mam trochę obawy w przypadku szyby przyczepionej do ściany chociaż jest hartowana czy nie pęknie od tego ciepła

Najnowsze artykuły

Genialna pralka Asko za mniej niż 3400 zł? Sprzęt premium w super ofercie Media Expert

Do końca listopada masz okazję kupić prosty, lecz genialnie wykonany model pralki firmy Asko –…

20 godzin temu

Roborock S8 MaxV Ultra w super cenie i z mopem Flexi Lite gratis

W Media Expert mają świetną ofertę na flagowego robota marki Roborock, a dodatkowo zgarniasz  odkurzacz…

22 godziny temu

Dreame Z30 i Dreame Z20 to dwa mocne odkurzacze, ale… który wybrać?

Sprawdzamy i porównujemy dwa najnowsze odkurzacze pionowe - Dreame Z30 i Dreame Z20. Czym się…

23 godziny temu

Na jakich promocjach najlepiej się skupić podczas Black Friday?

Black Friday to szał zakupowy, który swoją genezę ma w Stanach Zjednoczonych. Od wielu lat…

24 godziny temu

Kup odkurzacz Beko i zgarnij drugi akumulator za 1 zł!

Turecki producent ma nową promocję na nowe odkurzacze pionowe. Do wybranych modeli ze stacją możesz…

2 dni temu

Roborock Qrevo MaxV w rekordowo niskiej cenie w sklepie Allegro!

Roborock Qrevo MaxV będzie dzisiaj dostępny w rekordowo niskiej cenie. Trzeba się jednak spieszyć, bo…

2 dni temu