>

Solgaz GPC 4+2 – test innowacyjnej płyty gazowej

Płyta grzewcza Solgaz GPC 4+2 to połączenie oszczędności standardowej płyty gazowej z estetyką wprowadzoną przez ceramiczne płyty elektryczne. Jak sprawdza się w praktyce?

Recenzja wideo

Zobacz również inne filmy techManiaKa na YouTube!

Solgaz GPC 4+2

od: 2.899 zł »

Specyfikacja i wymiary

Parametry
Moc cieplna ~5,2 kW / 7 kW
Przyłącze gazowe R1/2 (standardowe)
Napięcie pracy kuchni 12V
Napięcie zasilacza 230V / 50 Hz
Stopień ochrony obudowy IP-40

Solgaz GPC 4+2 -- wymiary / fot. Solgaz

Cena płyty to 2840 zł, a czas realizacji wynosi do 14 dni. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie producenta.

Płyta do każdego wnętrza

Przy wyborze nowej płyty grzewczej trzeba podjąć decyzję — albo kupić płytę ceramiczną, która ładnie wygląda i jest prosta w czyszczeniu lub postawić na płytę gazową: tańszą w użytku, ale bardziej problematyczną. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje rozwiązanie pośrednie, łączące estetykę jednego z oszczędnością drugiego. Solgaz GPC 4+2 to płyta gazowa o sposobie działania i wyglądzie zupełnie nieprzypominającym inne rozwiązania oparte o wykorzystanie gazu.

W przypadku płyty marki Solgaz palniki spalające gaz ukryte są pod powierzchnią gładkiej i wytrzymałej płyty ceramicznej. Dzięki temu estetyka produktu jest wręcz wzorowa — płyta wygląda genialnie i jestem przekonany o tym, że idealnie skomponuje się z każdym wnętrzem kuchennym. Bo prawdę powiedziawszy trudno na pierwszy rzut oka odróżnić tę płytę od standardowej kuchni indukcyjnej lub elektrycznej.

Solgaz GPC 4+2 / fot. agdManiaK.pl

Na powierzchni płyty Solgazu naniesiono delikatne kontury zaznaczające obszary aktywnego grzania. Urządzenie w procesie spalania wykorzystuje bardzo wysoką temperaturę dochodzącą do 800 stopni Celsjusza. To prowadzi do eliminacji szkodliwych oparów. Ma to jeszcze jedną zaletę, którą w szczególności docenią osoby ceniące sobie porządek. Przy spalaniu gazu w tak wysokiej temperaturze spaliny nie zostawiają tłustych osadów na naczyniach i meblach.

Solgaz jest przystosowany do spalania wielu różnych rodzajów gazu ziemnego dystrybuowanego na terenie Polski — G20/GZ-50 (najpopularniejszy gaz), G27/GZ-41,5 oraz GZ-35. Sprzęt od razu jest przystosowywany pod konkretny, jaki używamy, a przyłączenie płyty, zgodnie z wymogami prawnymi, odbywa się za pośrednictwem uprawnionej do tego osoby. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby gaz płynął z butli — dlatego Solgaz GPC 4+2 może być również świetnym uzupełnieniem wyposażenia kuchni domków letniskowych.

Płyta bardzo dobrze izoluje ciepło i nie nagrzewa blatu dookoła niej. Warto jednak wspomnieć o tym, że wzdłuż całej szerokości urządzenia ciągnie się krata wentylacyjna przez którą wypływa ciepłe powietrze spod płyty, więc jeżeli przymocujemy ją zbyt blisko ściany, ta ostatnia będzie narażona na nagrzewanie się.

Solgaz GPC 4+2 / fot. agdManiaK.pl

Obszar roboczy jest wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkie niezbędne do przygotowania posiłku naczynia. Bez trudu zmieścimy duży garnek lub patelnię oraz trzy garnki średniej wielkości. Zostanie też odpowiednio dużo miejsca, aby odłożyć naczynie na miejsce oznaczone poziomymi kreskami. Do czego ono służy?

Oszczędność do kwadratu

Płyty gazowe Solgazu występują w kilku odmianach, różniących się między sobą ilością aktywnych palników. Czemu jednak pojawia się określenie „aktywnego palnika”? Otóż producent wpadł na pomysł, aby wykorzystać gorące powietrze kumulowane pod płytą i podczas jego odprowadzania ogrzewane są dodatkowe, darmowe w użyciu obszary na płycie oznaczone długimi paskami.

Solgaz GPC 4+2 / fot. agdManiaK.pl

Te obszary nagrzewają się do temperatury przekraczającej 180 stopni Celsjusza, więc wystarczającej do stałego podgrzewania potrawy lub utrzymania cieczy w odpowiednio wysokiej temperaturze. Możemy więc odłożyć jakąś potrawę po jej ugotowaniu, aby nie wystygła zanim podamy obiad do stołu. Co ważne, pola te nie pobierają dodatkowego gazu, dlatego korzystanie z nich jest absolutnie darmowe.

Ilość „darmowych palników” jest uzależniona od wariantu płyty. W przypadku modelu Solgaz GPC 4+2 są dwa pola — jedno po lewej stronie płyty, a drugie na środku. Oprócz tego mamy jeszcze do dyspozycji cztery palniki aktywnego spalania gazu różniące się od siebie średnicą. Ważne, że w ich przypadku producent obiecuje, że ilość spalanego gazu jest 30-50% mniejsza w porównaniu do tradycyjnej kuchenki.

Solgaz GPC 4+2 / fot. agdManiaK.pl

Palniki umieszczone pod płytą ceramiczną wykorzystują technikę katalitycznego spalania gazu, a umieszczone palniki emitują promienie podczerwone. Z tego względu płyta nie wymaga specjalnych garnków, aczkolwiek najlepiej korzystać z takich, które posiadają płaskie dno, aby w pełni wykorzystać obszary grzewcze. Ważne jednak, że ciepło jest dobrze wyizolowane, dlatego nie wycieka nadto poza oznaczone obszary. Dzięki temu nie notujemy żadnych strat ciepła.

Zagrzanie wody, aby osiągnęła temperaturę bliską wrzenia zajmuje około 10 minut (temp. początkowa wody wynosiła 22 st. C, a końcowa 96 st. C). Zauważyłem, że pomimo grzania cyklicznego, temperatura wody rosła jednostajnie. Nie można było zauważyć przerw w nagrzewaniu się zawartości naczynia, co tyczy się wszystkich czterech obszarów gotowania.

Łatwa w obsłudze

Płytę Solgazu obsługuje się za pomocą panelu sterowania składającego się z przycisków dotykowych oraz suwaka służącego do regulacji temperatury gotowania (9 różnych stopni). Mamy więc przycisk do uruchomienia płyty, cztery przyciski przypisane każdemu z palników, suwak oraz guzik do blokowania panelu dotykowego.

Solgaz GPC 4+2 / fot. agdManiaK.pl

Choć nie każdy może być przekonany do dotykowych przycisków, mnie z płyty grzewczej korzystało się naprawdę wygodnie. Wystarczy delikatne muśnięcie zaznaczonego obszaru, aby uruchomić palnik, a regulacja temperatury jest bardzo wygodna. Wolę takie rozwiązanie od normalnych pokręteł, ponieważ ułatwia to czyszczenie. W codziennym użytku panel dotykowy nie ma żadnych wad względem tradycyjnego sterowania kuchenką.

Oprócz panelu sterowania płyta posiada wbudowany timer służący do automatycznego wyłączenia grzania po określonym czasie. Możemy więc nastawić gotowanie jakiegoś produktu na konkretny czas i odejść od kuchenki nie martwiąc się o to, że potrawa ulegnie rozgotowaniu. Licznik czasu aktywujemy po dwukrotnym dotknięciu guzika palnika, a czas ustawiamy suwakiem.

Solgaz GPC 4+2 / fot. agdManiaK.pl

Nie zabrakło też powiadomienia o wysokiej temperaturze palnika pojawiającym się po wyłączeniu płyty — wyświetla się znaczek H przy każdym z przycisków, którego palnik jest nadal ciepły. Oprócz tego płyta wykrywa, kiedy zawór gazu jest nieszczelny (błąd C) oraz reaguje w momencie zalania panelu sterowania wodą (błąd E) — wtedy też odcięty zostaje dopływ gazu. Oczywiście każda z czynności oraz wszystkie błędy są komunikowane sygnałem dźwiękowym.

Podsumowanie i ocena

Solgaz GPC 4+2 / fot. agdManiaK.pl

Solgaz GPC 4+2 to płyta grzewcza, która zasługuje na polecenie z kilku powodów. Jest rozwiązaniem bardzo oszczędnym, a jednocześnie bezpiecznym. Zaprojektowano ją w ten sposób, żeby oferowała maksymalną wydajność przy minimalnym zużyciu gazu. Wykorzystuje przy tym technologię minimalizującą emisję CO, a wydobywające się z płyty spaliny pozbawione są tłuszczów.

Wśród innych zalet płyty Solgaz jest także możliwość czerpania gazu z butli gazowej, co stanowi dobre rozwiązanie dla odległych gospodarstw domowych lub domków letniskowych i co sprawiło, że płyta ta jest często wybierana jako wyposażenie kamperów i jachtów. Można też wybrać inne warianty oferujące mniejszą ilość palników, a tym samym zajmujące mniej miejsca w kuchni. Nie sposób też nie wspomnieć o darmowych polach grzania, które zwiększają funkcjonalność urządzenia, a równocześnie zmniejszają koszty eksploatacji.

Ocena końcowa testu [1-10]: 9.6

ZALETY
  • Ładna, solidna płyta;
  • Dodatkowe, darmowe pola grzania;
  • Duża ilość zabezpieczeń;
  • Wbudowany timer;
  • Możliwość podłączenia butli;
  • Suwak do regulacji stopnia grzania
WADY
  • Stosunkowo głośna (jak płyta indukcyjna);
  • Dodatkowe pola powinny być większe.

Ceny Solgaz GPC 4+2


michalm

Komentarze

  • Pozytywne komentarze to piszą sprzedawcy a nie użytkownicy.

    Mam dwa lata tą płytę. Trzy reklamacje wydarte z gardła, obsługa gwarancyjna poniżej krytyki. Zawsze wina użytkownika bo używa płyty i śmie na niej gotować.

    1. Bardzo trudno się czyści, firmowe środki bardzo drogie,

    2. Długo się nagrzewa i długo studzi,

    3. Wadliwy system chłodzenia, jak przestaje działać płyta nagrzewa się bardzo i następuje uszkodzenie powłoki lakierniczej listwy ozdobnej, serwis oczywiście umywa ręce bo po co gotujesz - patrz i nie uruchamiaj bo jak stwierdził Pan z serwisu będzie BRUDNA,

    4. Płyta szybko się rysuje, gdyż przypalone trzeba zeskrobać i ma się rysować tak twierdzi serwis, i umywa ręce bo po co gotujesz - tylko patrz,

    5. Przepychanki z serwisem na zasadzie piszą bzdury a może klient się znudzi i da spokój

    NIE POLECAM Niewspółmierność ceny do jakości i SERWISU

  • Używam płyty tej firmy od 1,5 roku. Patrząc racjonalnie, to uważam, że ma plusy i minusy. Plusem jest to, że mimo, iż jest na gaz, to nie powoduje osadzania się brzydkich plam na meblach oraz to, że (w moim przypadku) póki co, jeszcze działa bezawaryjnie. Minusy: z tyłu kratka bardzo mocno się nagrzewa, pola są małe i 2 garnki nie mieszczą się, trudno się ją myje (ale przy tego typu płytach jest to normalne), umyć ją można dopiero jak całkowicie wystygnie, a trwa to długo, więc wokoło czysto, a kuchenka zasyfiona, no i jak dla mnie największy minus: przy jakiejkolwiek próbie przetarcia wilgotną ściereczką włącza się alarm (ani razu natomiast nie włączył się przy zalaniu podczas gotowania). Mam w domu 2 małych dzieci i ciągle się budzą, gdy tylko chcę posprzątać po gotowaniu. To jest okropne, zaczynam już łapać stresa, gdy zbliżam się ze ściereczką do tej płyty.
    Raczej raz jeszcze bym się na nią nie zdecydowała.

  • Strona cenzurowana nie mogłem wkleić maila odpowiedzi serwisu o kosztach 450zł za sterownik i wyświetlacz 200zł.
    Kuchenkę mam 3 lata. Jest po 4 naprawach i dalej koszty. To jest szajs

  • Po 4 naprawach i 3 latach użytkowania. Odpowiedz na niedziałający palnik i wyświetlacz.:

    Szanowny Panie Tomaszu,

    Przykro nam, że w przypadku Pańskiego sprzętu nastąpiła opisana usterka. W takim przypadku konieczna jest wymiana modułu sterowania, ponieważ wyświetlacz jest z nim zintegrowany.

    Koszt serwisu pogwarancyjnego mieści się w granicach 200zł, koszt sterownika to 450zł brutto. Każdy nowy element objęty jest gwarancją.

    Pragnę poinformować, że korzystamy z podzespołów wyłącznie od polskich dostawców.

    W celu przyjęcia zgłoszenia proszę o podanie następujących informacji:
    - numer fabryczny płyty

    - rodzaj gazu, do którego płyta jest podłączona.

    Z poważaniem

  • Przez 3 lata użytkowania padł iskrownik i kuchenka nie zapalała. Do polskiego produktu ładują chiński iskrownik. Dla zainteresowanych mogę podesłać foto.
    Koszt wymiany po 2 latach gwarancji to 300 zł przez serwis Solgaz.
    Po 2,5 roku zanikły pola na wyświetlaczu. Nie wiem teraz na jaką moc jest ustawiony palnik.
    Obecnie średni palnik wogòle nie zapala i pokazuje się litera G czy C nie wiem bo wyświetlacz nie działa prawidłowo. Za małe pola na garnki. Po prostu nie ma szans postawienia 3 garkòw na tej płycie. Ogòlnie ta kuchenka to jakaś pomyłka. Jak chcecie mieć dodatkowe problemy w domu to kupcie Solgaz. I czytajcie uważnie na co jest gwarancją, bo nie na wszystko co pada obejmuje. Przygotowuje film z recenzją i antyreklamą i wrzucę na YouTube, aby przestrzec innych. Serwis to działa tak że pòł miesiąca jesteście bez ciepłych posiłkòw więc się zastanòwcie.

  • Szkoda, że nie wymieniłeś jeszcze siarkowodoru, fosgenu i innych paralityczno-drgawkowych!!! Jedynym produktem spalania gazu ziemnego(metanu) jest para wodna oraz odrobina tlenku azotu.Azot jest dodawany sztucznie(nawaniany) do gazu tylko i wyłącznie w celu BEZPIECZEŃSTWA, by można go było wyczuć za pomocą naszego węchu.
    GAZ ZIEMNY (metan) jest BEZWONNY I BEZZAPACHOWY!!!

    i

  • Płyta Solgazu jest NIEBEZPIECZNA w użytkowaniu, mimo zapewnień producenta że ma 2 zabezpieczenia przeciw wypływowe gazu po 3 latach od zakupu prawie zatruła użytkowników wydobywającym się gazem.Podobno trzeba wyczyścić dysze,palniki,za co winszują sobie
    200 złotych za sam dojazd + koszta naprawy.Typowa płyta nie wymaga takich wydatków
    i działa bez konserwacji długie lata.NIE POLECAM PŁYTY SOLGAZU JEJ KONSTRUKCJA
    JEST NIEDOPRACOWANA I NIEBEZPIECZNA W UŻYTKOWANIU.

  • Stanowczo nie polecam zakupu tej plyty.Moja okazała się od razu zepsuta i była reperowana juz 2 razy a jeszcze jeden palnik nie działa .Wszystko się przypala nie można jej doczyścić a woda na herbatę zagotowywuje się pół godziny az się odechciewa pić. Poza tym śmierdzi gazem i mimo że jest duża to i tak garnki się nie mieszczą.Przepłacony bubel NIE POLECAM

  • Kupilismy caly zastaw Solgaz tzn płyte gazową piecyk duo I wyciag. Dwa z tych urządzeń płyta i wyciąg od razu okazały sie niesprawne. Po kilku wizytach nieudolnego serwisu firma postanowiła wymienić płytę a okap zabrali do naprawy. Czekają nas kolejne dni bez kompletnej kuchni. A żona chciała wspierać polski przemysł.....

  • Jak najbardziej nie polecam płyty gazowej tej firmy. Posiadam gazową płytę ceramiczną typu GPC 4. Jest już po 3 naprawach gwarancyjnych i jednej nieudanej wymianie. Firma nie jest w stanie usunąć usterki a wymiana kończy się dostarczeniem również wadliwego produktu. Płyta gazowa podczas odpalania palników wydziela na zewnątrz płomień, dodatkowo naprzemiennie jak na dyskotece uruchamia wszystkie alarmy jakie posiada. Stwarza realne zagrożenie życia i zdrowia. Ponadto pracownicy techniczny nie potrafią nawet dobrze uzupełniać kart gwarancyjnej.

Najnowsze artykuły

Genialna pralka Asko za mniej niż 3400 zł? Sprzęt premium w super ofercie Media Expert

Do końca listopada masz okazję kupić prosty, lecz genialnie wykonany model pralki firmy Asko –…

8 godzin temu

Roborock S8 MaxV Ultra w super cenie i z mopem Flexi Lite gratis

W Media Expert mają świetną ofertę na flagowego robota marki Roborock, a dodatkowo zgarniasz  odkurzacz…

10 godzin temu

Dreame Z30 i Dreame Z20 to dwa mocne odkurzacze, ale… który wybrać?

Sprawdzamy i porównujemy dwa najnowsze odkurzacze pionowe - Dreame Z30 i Dreame Z20. Czym się…

11 godzin temu

Na jakich promocjach najlepiej się skupić podczas Black Friday?

Black Friday to szał zakupowy, który swoją genezę ma w Stanach Zjednoczonych. Od wielu lat…

11 godzin temu

Kup odkurzacz Beko i zgarnij drugi akumulator za 1 zł!

Turecki producent ma nową promocję na nowe odkurzacze pionowe. Do wybranych modeli ze stacją możesz…

1 dzień temu

Roborock Qrevo MaxV w rekordowo niskiej cenie w sklepie Allegro!

Roborock Qrevo MaxV będzie dzisiaj dostępny w rekordowo niskiej cenie. Trzeba się jednak spieszyć, bo…

1 dzień temu